Keresés

Részletes keresés

heyderia Creative Commons License 2 órája 0 0 132538
Előzmény: ZIU-9 fémhulladék (132242)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 4 órája 0 0 132537

Hát tudni kell hol volt lokális eső.

A Kevélyen áradás volt, nálunk csak kis átfutó , lombkorona szintet locsoló.

20 km -en keresztül nem volt vizes rész ahol voltam, így a holnapi szerdai csapadékfront lesz az utolsó

remény. Ha nem lesz akkor csak Medárd marad, de akkor már csak július lesz az indulás.

Üdv I.

Előzmény: heyderia (132523)
Gnomonika Creative Commons License 9 órája 0 0 132536

Érdekes és ritka gombák
http://www.napora.hu/elemek/gomba_rare.html
Folyamatosan frissítve.
Gyászos galambgomba (Russula seperina) /Gerecse, 2016. augusztus 16., augusztus 13., 2015. szeptember 01., 2014. augusztus 02./

heyderia Creative Commons License 17 órája 0 0 132535

Ma este a TIT-ben 50 körül voltunk Benedek Lajos előadásán, némi technikai probléma miatt 50 perc késéssel kezdődött a "móka". A kiállító asztalon a rókagombák, akácpereszkék és nagyspórás csiperkék mellett volt még pár érdekesség.

Gamma Leonis Creative Commons License 18 órája 0 0 132534

Az Erdélyi-szigethegység nagyon nagy. Több helyen is lehet borókás-lucos. :-) Kétlem, hogy tényleg ugyanaz lenne a két hely, amiről te tudsz és ahol gombász bácsi járt.

Előzmény: utopiatrain (132532)
Gnomonika Creative Commons License 21 órája 0 0 132533

Érdekes és ritka gombák
Folyamatosan frissítve.
Vörösödő réteggomba (Stereum sanguinolentum)
Vértes, 2014. november 01.

utopiatrain Creative Commons License 23 órája 0 0 132532

"...a sziklákon dúsan tenyészik a moha és csörgedezik egy erecske..." Tudom hol van, Laci bá' akaszthatja szögre a gombászkosarát.

Előzmény: Gamma Leonis (132530)
lilapereszke Creative Commons License 25 órája 0 0 132531

Még pénteken jártam Miskolcon gombalesen, tavasz-nyár-ősz 3:1-ben :-)

kormos papsapkagomba

trágya csészegomba            sötétbarna csészegomba

bíborönkű pereszke (Tricholoma basirubens)

nyárfa érdestinóru              nyári vargánya

Gamma Leonis Creative Commons License 27 órája 0 0 132530

Szombat és vasárnap 4-4 képpel, hegyen és helyben.
27-én tízen a Béli-hegységben gombásztunk. Egy hegylábi gyertyános-tölgyesben berobbant a sárga rókagomba, lásd második kép. Találtunk pár darab nyári vargányát is. Azért a helyzet közel sem olyan mint tavaly vagy azelőtt volt ilyenkor.

Helyben vasárnap a gyulai piacon végre volt rókagomba és pár vargánya is, de ezért Laci bácsinak a szokott erdői helyett egészen máshová kellett mennie egy borókás, lucos elegyes, meredek részre, ahol a sziklákon dúsan tenyészik a moha és csörgedezik egy erecske. Azért valamit elmond a helyzet szokatlanságáról, hogy a rutinos öregnek is hová kell mennie, ha eladható mennyiséget akar találni.

Itthon a szárazságban csak négy gyökérkapcsolt gombát találtam egy kissé nedvesebb részen. A bükkfát is helyben fotóztam, a pósteleki kastélyparkban van néhány, a dísznek ültetett vérbükkök utódai. A szarvasbogarak rajzanak. A haldokló kocsányos tölgyeink bőven ellátják élőhellyel.

Végül is szép hétvége volt.

Podaxis Creative Commons License 1 napja 0 0 132529

http://www.gombanet.hu/csaladi-nap-program-es-regisztracio

Szeretettel várjuk a Mikológiai Társaság tagjait!

Podaxis Creative Commons License 1 napja 0 0 132528

A bazídiumos gombáknál az amiloid reakció kissé erősebb a Melzernél a lugolhoz képest, de persze az is megfelel. 

Gratula a kitartáshoz.

Előzmény: bovista72 (132527)
bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 132527

Kipróbáltam a javaslatodat, bár melczer reagensem nincs, így az egy életre elegendő mixelt KI-os jódoldatomat használtam (úgy is a jód a lényeg). Még megvolt a KOH-oldatban fürösztött kongóvörössel színezett anyagom és mivel nem nagyon volt időm babrálni a félretett szárítmánny ezt használtam fel a vizsgálathoz. Érdekes mód a bazidiumok átfestődtek, míg a cisztidiák ragaszkodtak a kongóvöröshöz. Érdemes volt vele újra játszadozni, az érett spórákat „befogta” az ifjoncokat nem, gondolom ott még nem alakult ki az amiloid mintázat. Valamint most sikerült jobban szemügyre venni a lemez élen sűrűn csücsülő cisztidiákat is.

Előzmény: Podaxis (132474)
bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 132526

Nyári vargányás, citromos Budweiser. Szinte tutira vettem, hogy szereted a különlegességeket. :-) Nekem ma főleg Téglavörös susulykák kerültek terítékre, ha nem lennének teletömve muszkarinnal, talán Rosé-val elmennének,  színvilágban biztosan….

Előzmény: heyderia (132525)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 132525

Szia Bovista!

Tényleg a sörökre buknak a nemesebb gombák:

Az erkélyünkön van a fotós cserepem.

Előzmény: bovista72 (132500)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 132524

Előzmény: heyderia (132523)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 132523

A Visegrádi-hg. egy másik részét ellenőriztem, max. 5 km:

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (132504)
Gnomonika Creative Commons License 1 napja 0 0 132522

Érdekes és ritka gombák
Folyamatosan frissítve.
Aranybélésű tinóru (Aureoboletus gentilis) /Gerecse, 2016. augusztus 23., augusztus 13., 2014. szeptember 04., augusztus 16./

Abu Ramla Creative Commons License 2 napja 0 0 132521

Természetesen, :-), viszont annyira távoli, hogy valószínűleg ezt is eléri (ahogy sok más családot, fajt is; láthatjuk a gombáknál) a rendszerezés, a rendezés modern formájú kényszere! Egyébként valóban úgy tűnik, hogy a Rosales-be nagyon-nagyon eltérő alakok vannak sorolva még mindig.

üdv, Abu Ramla

Előzmény: Gnomonika (132519)
Gnomonika Creative Commons License 2 napja 0 0 132520

Gombász túrák (Vértes-Gerecse, Tatabánya) minden héten kedden és szombaton
2017. május 27.
http://www.napora.hu/gomba.html

Gnomonika Creative Commons License 2 napja 0 0 132519

. . . és a Rosales rendbe. ;)

Előzmény: Abu Ramla (132518)
Abu Ramla Creative Commons License 3 napja 0 0 132518

Egy kis kiigazítás! A szil (Ulmus) a szilfafélék családjába (Ulmaceae) tartozik. Rokonai még az ostorfa (Celtis) fajok.

:-)

üdv, Abu Ramla

Előzmény: heyderia (132514)
utopiatrain Creative Commons License 3 napja 0 0 132517

Köszönöm. Amúgy Szokolyát akartam, nem az volt a baj. Csak elfelejtettem odaírni egyet s mást. A lényeg, hogy irány a Mátra.:)

Előzmény: nagypapi51 (132510)
Gnomonika Creative Commons License 3 napja 0 0 132516

Kíváncsivá tett a vizsgálóban ez a tufa.
Véleményem szerint tavaszi rétgomba (Agrocybe praecox) volt.

Podaxis Creative Commons License 3 napja 0 0 132515

szegről-végről....

Előzmény: heyderia (132514)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 132514

Ráadásul a szilfa is a rózsafélék közé tartozik.

Előzmény: Gnomonika (132513)
Gnomonika Creative Commons License 3 napja 0 1 132513

Hibák a legújabb kiadású "Sárga könyvben" 1.
Az áprilisi döggomba (Entoloma aprile) ehető és nem ritka!

Gnomonika Creative Commons License 3 napja 0 0 132512

Érdekes és ritka gombák
Folyamatosan frissítve.
Russula seperina var. luteovirens (Decolorantineae Ss.-Sect.)
Gerecse, 2016. augusztus 09.

gombászok Creative Commons License 3 napja 0 0 132511

Kezdd újra, vagy kérjed a moderátortól a törlését, más nincs.

Előzmény: utopiatrain (132506)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 132510

Utólag már nem tudod szerkeszteni.

Töröltetheted, és beírod újból, már a jó linkkel - mert ugye Szokolya nem a Mátra :)

Előzmény: utopiatrain (132506)
gombászok Creative Commons License 3 napja 0 0 132509

Nana, kedves gombász(sors)társam, kissé elvetetted a su(su)lykot!

Mélységesen fel vagyunk háborodva, ahogyan általunk igen kedvelt énekesnőnket minősítetted, reméljük ez csak pillanatnyi elme(fel)háborodásodból tetted, miként mi is el szoktunk jutni ilyetén elmeállapotba, amikoron nem 70!, hanem csak 7 kilométer után is szalonnát kell ennünk, semmiféle gomba feltétel nélkül.

Veled szeretnénk elsősorban, (főleg vígasztalásképpen) megosztani mai gombász élményünket:

Az általunk újabban lakott, és a múlt évben felderített  aranyháromszögben (Pest-Nógrád-Heves megye találkozása, amikoris reggel kinézünk az ablakon, keleten a Mátrát látjuk, a kert végéből meg a Cserhát déli lejtőit, dél felé meg a Gödöllői dombság terül el, s' mindezek légvonalban 10 km-en belül leledzenek), tettünk ma egy kis előzetes felderítő túrát a háztájiban.

Hogy nehogy az előzőek alapján valamiféle irígység kezdjen elhatalmasodni rajtad, megnyugtatlak, hogy ma is és még legalább 10 napig csak retket, zöldhagymát, spenótot szamócát, spenótot és kaprot fogunk enni szalonnával, kolbásszal (mindezek saját előállításból), mert gombát csak a képzeletünk látott, de az nagyon ígéretes!!!

Óriási eső volt a háztájiban, reméljük, nem szárad ki egyhamar. A vargányajelző fehér perjeszittyó dúsan tenyészik, virágzik, a kajsza lisztgomba még nem bújt ki, de reménykedünk, és készenlétbe helyeztük a gombász bicskákat.

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (132504)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!