Keresés

Részletes keresés

steinpilz44 Creative Commons License 45 perce 0 0 134966

Kicsit alacsonyabban a szezon utolsó katonái még vígan masíroznak.

Előzmény: homerx (134962)
hal40 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 134965

Érdeklődtek nálunk alapfokú tanfolyam ügyében.

Szerinted érdemes még bekapcsolódni?

Előzmény: heyderia (134707)
ízletestőke Creative Commons License 3 órája 0 0 134964

Izgalmas ez az életmód!!

Előzmény: Podaxis (134961)
ízletestőke Creative Commons License 3 órája 0 0 134963

De jó! Így is minden olyan szép! Akkor mostantól várjuk a tavaszt.Mi mást tehetnénk.

Előzmény: homerx (134962)
homerx Creative Commons License 3 órája 0 0 134962

a borzsony mar hallgat, mint a barany. nagygombak szetfagyva, az enyeszete. suru havazasban setaltam egyet.

Podaxis Creative Commons License 3 órája 0 0 134961

Tegnap Otouto kollégával a dolomitgyepeket faggattuk. Volt pár érdekesség, és gyötrelmes órák a mikroszkóp mögött.

Ha a fanatikusságot skálázni kéne, szerintem ez a maxon lenne. Otouto kolléga nostoc moszatokat vizslatott és talált rajuk ilyesmiket:

Az 1mm-t alulról súroló  csészés jószágokat elkönyveltük tömlős biszbaxnak. Otthon jött a meglepetés, hogy bazídiumosok. Cyphelloid szakértők segítség! Tudtok irodalmi adatot Nostocon növőre? Extra bélyege nem volt, talán a jellegzetes körte alakú spórái.

Aztán Geoporákat fotóztunk a távoli képen lévő ponton. Mivel nem volt fa a környéken valószínű a Helianthemum vagy Fumana a partner.

Végezetül egy lenti legelőn sikerült egy újabb csészés pöfeteg fajt frissen lefotózni (a bal oldali barna kupac). A D. verrucosa meglepett, mert sokkal feljebb nyomja a hátsóját és nincs fehéres micélium bevonat rajta. Valószínű a nagy, maradó csésze miatt.

heyderia Creative Commons License 5 órája 0 0 134960

Ez a kijárat bejárata pontosabban.

Ma a családdal sétáltunk, a konyhából behallatszik a vagdosás hangja:

Ezeket otthagytuk:

Előzmény: ízletestőke (134958)
ízletestőke Creative Commons License 8 órája 0 0 134959

Na ott kéne ásnod!

Előzmény: hador (134957)
ízletestőke Creative Commons License 8 órája 0 0 134958

/..Én a bejárat kijáratába költözöm./

Tegnap a Mátrában egy nagy nagy legeltetett mezőn szedtünk vagy 2kg mezei szekfűgombát és 1kg-nyi lilatönkű pereszkét.Találtunk még lágypereszkéket,mezei tölcsérgombákat és elég szép számmal voltak pöfetegek.

Előzmény: heyderia (134952)
hador Creative Commons License 8 órája 0 0 134957

ízletestőke Creative Commons License 8 órája 0 0 134956

Szép képek,tőled a megszokott!Gratula és üdv.

Előzmény: marjuska (134955)
marjuska Creative Commons License 2 napja 0 0 134955

Ma még egész szép idő volt; nem fútt a szél, nem pityergett az eső sem, sőt, néha elmosolyodott a nap:)

bovista72 Creative Commons License 2 napja 0 0 134954

A güzülőtől néhány pár száz méterre az ipari terület kerítésén kívül meglepően sok jószággal lehetett találkozni. Sajnos megint csak telefonos képeim vannak, és sok gombáról használhatatlan képem lett, így a látottak egészét nem tudom megosztani. (fényképezőgépet a güzülőbe bevinni tilos, kicsit vicces a mai telefonokat elnézve…). Számomra volt több meglepetés  pl.: voltak csövesek, szép csapat Fenyves sisakgomba egy kidőlt, korhadó Vadcseresznyén ( a fűben meg több helyen a rokonai G. laevis)meg  számos ismeretlen jószág… A szép fehér Pókhálóssal az idén már összefutottam a tölgyfa alatt, a róla készített preparátum alapján Dima Bálint mondta a nevét is, de bakker elfeledtem… Susulykák voltak szép számmal, a Téli fülőke szépen jövögetett és baromi korán sötétedett. Az erdőbe be sem jutottam, bár mit akarok a fél hármas szökéshez képest elég szépen akadtak jószágok a rostán.

bovista72 Creative Commons License 2 napja 0 0 134953

Szerettem volna több infóval szolgálni, de a jószágok sajna lecsomagolva az irodában maradtak és az elrottyanás útjára léptek. Amit még tudok róluk és nem írtam le az a következő: Homokos talajon termett, az 5 méteres körzetükben,  fűzfák, tölgy és tűlevelűek voltak. A nagyobb termőtestek kalapjai 5-6 cm átmérőjűek, a kalapbőr nem volt lefejthető. Elég törékeny habitusú jószág, főleg a már „felpöndörödő kalapúak. Jellegzetes íze, szaga nem volt. A tönk 5-8 mm átmérőjű, kis üreg van a belsejében és körülötte szivacsosabb, szálasabb állomány volt meg figyelhető, könnyedén szét lehetett cincálni, szálasan foszlott. A tönk felülete olyan fehéresen korpázott. Gyakorlatilag a földből magányosan kikandikáló példány nem igazán volt, 2-3 fős csoportokban lézengtek a tönkök aljánál (a föld alatt) szorosan összefeszülve. Maradd egy viszonylagos épségű termőtest, az eredeti színei már eltűntek, még a lemezek állása látható. Próbáltam meg mikrózni, az idő szorításában a homokkal telített anyagból a mintakészítéssel elcsesztem a rám szabott idő nagy részét (a fedőlemez mindig eltört, az olaj aláfolyt stb.), így csak a spórákról készült egy-két kép vízben felvéve, mindenféle festés nélkül. Cisztidiumokat nem láttam, a bazidium 4 spórás volt, használható kép nem készült. A termőtestek romjai a legközelebbi mikrózási lehetőségemig elenyésznek, majd próbálkozom vele jövőre is. Azt a kevés telefonos képet ami van felrakom nagyobb méretben.

Előzmény: heyderia (134945)
heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134952

Újra előjöttek a bejárat előtt:

Előzmény: heyderia (130215)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2 napja 0 0 134951

A latint elfogadom, de a magyarban lehetnek lehetőségek, meg  azért vannak meredek dolgok.

Egyébiránt csak ráesett a gondolat a klaviatúrára.

Nem török ilyen babérokra.

Ugyanakkor egy-két közismert logikátlanság mellet pl. a"szárú, lábú" dolgok elég érdekesek. :)

Előzmény: lilapereszke (134950)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134950

Paxikám! Nem illik megbütykölni a nevezéktant :-) Az elsőbbségi szabályt gombáéknál is be kell tartani. Onygena faginea Fr., in Fries & Nordholm 1818

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134949)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2 napja 0 0 134949

Egyszerű lenne bütykösnek nevezni és eltűnne a nem rávezető fafajta. ( Ihletem volt ) :)

MagyarLatin  bütykös     -  geniculatus

Tehát Phleogena geniculatus

Bütykös fagomba

Bütykös gömbgombácska

etc....

Előzmény: lilapereszke (134944)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134948

:-)

Előzmény: kapás46 (134946)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134947

Erre gondoltam még,spóraméret, fehér lemezél, csoportos megjelenés-ig stimmelne, csak a kalap nem elég pikkelykés.

Előzmény: heyderia (134945)
kapás46 Creative Commons License 2 napja 0 0 134946

Utóbbi nekem is van:

Előzmény: lilapereszke (134944)
heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134945

A spórák egy másik családhoz és rajta keresztül egy másik nemzetséghez mutatnak.

Előzmény: lilapereszke (134941)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134944

Gondolom azért írta. A faginea viszont adja magát tükörfordítani :-) Amúgy magam már gyertyánon is találtam.

S, ha már az átnevezgetés: bükk-eresgomba (Plicaturopsis crispa) bár főként bükkön fordul elő, de volt már híradás fenyőről is itt.

Előzmény: kapás46 (134943)
kapás46 Creative Commons License 2 napja 0 0 134943

Azért, mert magyarul ő lenne a bükkös fejecskésgomba (Phleogena faginea)?

Előzmény: heyderia (134914)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2 napja 0 0 134942

Az egyik fehéres, a másik koszos szürke, a kalap lilás kékes.

Ebből nem nagyon tudtam kikeverni ennél okosabbat, meg tettem egy kérdőjelet, hogy éreztessem a bennem dúló bizonytalanságot.

Előzmény: heyderia (134939)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134941

Inocybe?

Előzmény: heyderia (134939)
heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134940

Még a múlt hét szombatján Esztergomban vizsgáztatás volt, alap- és középfok, ahol az Esztergomi Gombász Egyesület (EGE) jelenlévő tagjai oldva a stressz okozta sokkhatásokat, ismét nagyon kitettek magukért.

heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134939

Paxnak is szól. Fehér lemezélekkel és ilyen spórákkal?

Előzmény: lilapereszke (134938)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 134938

Nekem Tricholoma sp. . volt a tippem. Olajcseppel és ilyen nagy spórákkal viszont nem találtam fajt.

Akkor lehet, hogy nem is Tricholoma?

Előzmény: heyderia (134935)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134937

Már azt hittem, hogy csak engem frusztrál az eltelt nyolc óra…. :-)

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134936)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!