Keresés

Részletes keresés

imre2018 Creative Commons License 30 perce 0 0 186480

És mi annak az oka,mik azok a folyamatok ami miatt nehezebb kevesebb mennyiségű alszeszt mint egy nagyobb mennyiségűt tisztázni egy 100 literesben?

Előzmény: öreg_néne_b (186479)
öreg_néne_b Creative Commons License 1,5 órája 0 0 186479

Nem, a fűtött, de folyadékkal nem fedett felület "negatív deflegmátorként" működik, túlhevíti a gőzt, így az a nem fűtött felületeken sem fog lecsapódni.

Előzmény: imre2018 (186478)
imre2018 Creative Commons License 2 órája 0 0 186478

Üdv.Lenne egy kérdésem.Ha egy 100 literes duplafalu,olajos üstbe van 20 liter alszesz töltve,akkor a maradék tér részleges deflegmátorként működik vagy addig amig csak ameddig a duplikácio ér?Miért mondják azt ,hogy egy nagyobb térfogatu alszesznek a tisztázása könnyebb mint pl.egy 10-15 liternek a tisztázása egy 100 literes üstben?

lala1961 Creative Commons License 2 órája 0 0 186477

Üdv ! Az euros ár nem Ok,de persze tudjuk mire gondoltál (1200 euro),mert jó kemény forintba is leírtad !:-)

Előzmény: kiralyati (186476)
kiralyati Creative Commons License 3 órája 0 0 186476

Üdv kollegák egy lépcsős pálinka főzőmet eladnám sokat nem tudok róla nagyon keveset használtam betegség miatt adom el.75 literes fával gázzal lehet alatta fűteni,csongrád megyébe Üllésen található   ára,  480000 ft       06 30 2549037 120000 euró

endrepp Creative Commons License 23 órája 0 0 186475

pillanatnyi elektromos teljesítmény

Előzmény: endrepp (186474)
endrepp Creative Commons License 24 órája 0 0 186474

3-4óra az elég jónak tűnik. A deflegmáció összehasonlításánál én bevitt teljesítményt (kW) és a lehűlő felületet arányát hasonlítanám össze, nyilván ez nehéz, mert általában nem mérhető a pillanatnyi elektromos teljesítmény, de sajnos ez nem kerülhető meg azzal, hogy a töltet felületét veszed.

Azt is meg lehet tenni, hogy normál üzemben venni a KP alkohol fokát, majd hőszigetelni az egész főzőt és utána is megnézni az alkoholfokot, a kettő aránya konkrétan a deflegmáció.

Előzmény: Vapor53.898 (186470)
Jolida Creative Commons License 27 órája 0 1 186473

Főzés előtt érdekes lenne. :-)

Sok a 3% EP (függetlenül attól, hogyan vizsgálod utólag), ahogy írtam, a fele is elég.

Előzmény: Vapor53.898 (186472)
Vapor53.898 Creative Commons License 28 órája 0 0 186472

Félreérthető/pontatlan voltam a leírásban. A 3% EP-s poharakat természetesen a főzés után tesztelem, eldöntöm, melyiktől mehet a KP-ba

Előzmény: Jolida (186471)
Jolida Creative Commons License 29 órája -1 0 186471

Rengeteg EP-t veszel el.

Nem tudom, hol olvastad az "alszesz 3%-a" meghatározást, de az rossz, jó alapanyagnál nagyjából a fele a reális.

 

Ha mindenáron ragaszkodsz a százalékos meghatározáshoz:

Az első 0.5%-nyi általában kuka (mindegy, hogy rézelejének nevezed, vagy nem, többnyire borzasztó szokott lenni), a további 1%-ot lehet poharazni és utólag hígítva kóstolni.

 

A Te esetedben, ha "tele" rakod a 17l-es üstöt 15l alszesszel, az alábbi "számok" jönnek ki:

- 0.5%  7.5 cent: kb. két "pohár"-ba poharanként 4 cent;

- 1%  15 cent: kb. négy pohárba poharanként 4 cent.

 

Utána nyugodtan hagyhatod menni a lepárlást 91-92C hőmérsékletig, akkortól kell kóstolni, poharazni a UP-ot.

 

Előzmény: Vapor53.898 (186470)
Vapor53.898 Creative Commons License 29 órája 0 0 186470

Pistorius nélkül, sima főzővel: amióta szigetelt üstszoknyát használok, a 17 literes főző alatt egy 3kW-os gázzsámoly van. Bár óvatosan pörkölök alá, nagyon gyorsan fel tudná melegíteni. Amikor a sisak hőmérő 60C-t mutat (sisak átmelegedett), visszaveszek a fűtésből. A páracső sárgaréz csatlakozójánál elidőzik a fel/átmelegedés, azután a páracső fokozatosan, lassan melegszik át. Attól függően, hogy mennyi ideig "tartom" a sisakban a gőzt, a fűtés kezdetétől kb 50 perc  - 1 és negyed óra múlva kezd csepegni az EP.

Az EP-s poharak: az alszesz mennyiségét megszorzom 0,03-mal (3%), majd azt a számot elosztom 6-tal, és egy-egy pohárkába az így számolt mennyiséget gyűjtök (6 poharas módszer, minden pohárkába így az alszesz 0,5%-a kerül).

EP gyűjtés után annyit emelek a fűtésen, hogy folyamatosan folyjon a pálinka. Volt, hogy ezután fix mennyiségekben gyűjtöttem végig a lefolyó anyagot és főzés után másnap ráérősen döntöttem az EP-ről és az UP határról. Most inkább így csinálom: egy üvegbe gyűjtök és amikor a sisak hőmérő 90C körül van, elkezdem optikai szeszfokmérővel (alkohol refraktométerrel) nézni milyen szeszfokot mutat. Tudom jól, hogy 40%-os alkohol felett borzasztó pontatlan, hamis eredményt ad az alkohol refraktométer, de nem érdekel a pontos szám, csak a változás (ugyanúgy, mint ahogy a cefrénél brixet mérve sem rugózunk az adott brix értéken, csak azt nézzük, hogy változik-e/nem változik már). Epruvettát nem használok, mert a kis főzőm kis mennyiségeket ad, az epruvettába meg belemegy/pufferel 2dl-t. Ha az optikai szeszfokmérő 80+ %-ot mutat, még KP van, később elkezd csökkenni a %. Amikor az optikai 70%-ot mutat, akkor szokott UP lenni, de már előtte elkezdem cserélgeti a kifolyó alatt az üveget:

UP teszt szárazüveg próbával: amikor az új üvegben kb egy ujjnyi mennyiség van, másikat teszek alá. Az ujjnyi mennyiséget az üvegben körbelötykölöm, majd a tartalmát átöntöm egy harmadik pohárba (puffer pohár). Pár perc után az üveg faláról még lecsorgó cseppeket is átöntöm a pufferba, majd az üvegre kívülről meleg vizet folyatok (vagy az üveget belerakom a véghűtőm felmelegedett vizébe). Így az üres, átmelegített üvegben elég jól ki lehet szimatolni az UP szagot. Ha nincs UP szag a tesztelt üvegben, akkor a puffer pohárból mehet az anyag a gyűjtőedénybe, ha buké van, akkor meg az UP gyűjtőbe. Ezután a tesztelt üveget hideg vízzel kívülről lehűtöm és berakom a kifolyócső alá, és amelyik üveg ezidáig a kifolyó alatt volt, azt tesztelem tovább az előbb leírtak szerint. És így megy ez körbe-körbe ugrálósan, amíg az UP szagot valamelyik tesztnél meg nem érzem. Az UP-t aztán persze külön üvegbe gyűjtöm, kb 20-10% kifolyóig főzöm le. Így az egész móka kb 3-4 óra, a KP átlag szeszfoka (rendes szeszfokolóval mérve) 60 teteje %.

Aztán volt/van úgy, hogy nem így szigorúan, enyhe UP bukéra/illatra vágok, mert unom az ugrálást, hanem keserűség ízre. Azt vettem észre, hogy ha nem szűrtem korábban kozmaolajat, akkor a keserű íz és az UP szag kb ugyanakkor jön, ha pedig kozmaolajat szűrök (mostanában az alszesz hűtve szűrésével), akkor sokkal nehezebb elválasztani az UP-t, mert minden jel sokkal enyhébb elválasztáskor.

Előzmény: endrepp (186468)
obsitos3 Creative Commons License 1 napja -2 0 186469

Kérdésedre a választ tulajdonképpen meg is adtad,a "szigorú elválasztás "magában hordozza a hibát.Nem pont úgy,ahogy leírtad,az UP is kell(het) hozzá,de a túl sok EP elvétele okozza legtöbbször a jellegtelen,inkább alkoholos ízű végeredményt.Az elején kevesebbet kell elvenni,a végén tovább kell engedni,hogy mikor mennyit,na az a művészet.Ha régebben is olvastad ezt a fórumot,többször elhangzott,hogy a jó gyümölcsaromák java közvetlen az előpárlat után jön le,könnyű kidobni.

Előzmény: Vapor53.898 (186467)
endrepp Creative Commons License 2 napja 0 4 186468

Elég sok főző termékét volt lehetőségem kóstolni és az alapján a DES az egyik legproblémásabb szerkezet, ha biztosra akarnék menni, biztos nem választanám, azt kiinduló pontnak tekinteni szerintem szarvas hiba.  A páracsövet többen megcsapoltuk és kivezettük a flegmát, hogy mennyi az annyi, ami ott keletkezik, gyakorlatilag semekkora deflegmáció nincs ott, az egész főzés alatt nem gyűlik össze 0.5dl visszafolyó sem, esetleg akkor, ha extra méretei vannak, ~ 5m hossz.

Meddig tart neked egy finomítás a kis főzővel?

Előzmény: Vapor53.898 (186467)
Vapor53.898 Creative Commons License 2 napja 0 0 186467

Sziasztok!

Megosztanék egy vicces és tanulságos beszélgetésemet a ChatGPT-vel. Az ötlet onnan jött, hogy agyalok már régóta, miért van az, hogy vannak, akiknek könnyen ad az Isten, és az első próbálkozás után - a klasszikus szabályokat betartva - már jól iható pálinkát főznek, és vannak olyanok, mint én, akik mindig a dolgoknak a szar végén állnak, és vergődnek meg szenvednek, aztán néhány sikertelen próbálkozás után keserűségtől telve abbahagyják ezt a hobbit. A jelenség az, hogy tisztázó főzésnél a szigorúan elválasztott KP később aromaanyagokban szegény pálinkát ad, a jó dolgok nem jönnek át valamiért. Aromában sokkal jobb az eredmény, ha az UP elválasztás később történik (paraszti módszerrel kijövő 35 vagy akár 20%-ig leengedve), de akkor ugye már UP-s lesz a KP. Mielőtt a fejemhez vágnátok, biztos vagyok benne, hogy nem cefrézés hiba az oka, mert tök mind1, hogy savazok vagy sem, fajélesztőt használok vagy sem, 7 nap erjesztés után főzök vagy 2 hónap után, a jelenség ugyanúgy áll. Sok oka lehet a kudarcnak, nem biztos, hogy jó irányban tapogatózom, de azt tudom, hogy a DES100-al mindenki boldog, lóg a nyakukban a sok érem, ezért összehasonlítottam a főzőm arányait a DES-ével, és arra jutottam (mondom: lehet abszolút tévesen), hogy a 17 literes ECO főzőm páracsöve (18-as cső) túl vastag lehet.  Poénból megkérdeztem a ChatGPT-t a főző párolgó felület és a páracső keresztmetszetének felülete témáról. A beszélgetést csatolom képekben. Vicces, hogy nem csak ő mondott nekem dolgokat, hanem én is tanítottam őt :) Pirossal bekeretezve a kérdéseim (whisky-t írtam pálinka helyett, gondoltam az adatbázisában több infó lesz úgy).

Megosztom a matekot Excelben:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jbsL4lGXvkd-pdSTiaaVZGgvfMXRjGlA/edit?usp=sharing&ouid=102071541681855888563&rtpof=true&sd=true

 

Jolida Creative Commons License 2 napja 0 0 186466
Előzmény: Jolida (186465)
Jolida Creative Commons License 2 napja 0 0 186465

Vegyesen.

Aliról az oszlopot, 4" idomokat, tűszelepeket, átfolyásmérőket, hőmérőket (akkor még ÁFA mentesen).

Olasztól a deflegmátort, epruvettát, átalakítókat (4"-2") és bilincseket, tömítéseket.

Stilldragontól push-connect vizes cuccokat, víz-gáz szaküzletből minden mást a vízhez.

 

Előzmény: imre2018 (186464)
imre2018 Creative Commons License 2 napja 0 0 186464

Megkérdezhetem,honnan rendelted?Alirol vagy esetleg olasztol?Tudnál egy linket adni,köszönöm.

Előzmény: Jolida (186463)
Jolida Creative Commons License 2 napja 0 0 186463

4"-os, három tányér.

Jó cefrénél 88-90 fokos KP nyerhető ki, felesleges a több tányér .... hacsak nem vodkát akarsz főzni. :-)

Előzmény: imre2018 (186462)
imre2018 Creative Commons License 3 napja 0 0 186462

Neked milyen oszlopod van?Hány tányéros kell egymeneteshez?

Előzmény: Jolida (186459)
kopasz szuzukis Creative Commons License 3 napja 0 0 186461

Az oszlop felépítésétől függően lehet meleg vagy hideg hűtővizet használni a deflegmátor hűtésére. Ha a párlat elvétele a deflegmátor után történik - vagyis áthalad az összes fejgőz a deflegmátoron - akkor a meleg hűtővíz használata a célszerűbb. Hideg hűtővíz esetén igen nehéz beszabályozni a reflux-fejpárlat arányt. Ellenben, ha a fejpárlat elvétele a deflegmáror előtt van, akkor meg a hideg hűtővíz használata az ajánlottabb. Ha meleg vízzel táplálnánk a defit, akkor csak igen kevés párlat kondenzálódna, nagyrészt távozna a hűtő felé. Ha viszont hidegebb a defi, a nagyobb arányú kondenzáció következtében némi vákuum alakul ki, ami beszippantja a párát, így több reflux termelhető.  

Előzmény: imre2018 (186458)
endrepp Creative Commons License 3 napja 0 0 186460

Amit leírtam, azért használják, mert azt logikus használni. Ha mélyebben érdekel a téma, volt már erről szó régebben, főleg Barkócza hozzászólásai között érdemes keresni:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=160520629&t=9007484

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=160385547&t=9007484

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=160385547&t=9007484

 

Más kérdés, hogy egy kis főzőnél érdemes-e ezzel szórakozni, hogy egyensúlyba álljon a kilépő és a belépő hőigény, nagy főzőknél sem ezt csinálják általában, hanem előállítanak külön technológiai melegvizet a fejdeflegmátornak, ami mindentől független.

Egyébként van labor vizsgálat is, ami pont erről szól, majd megkeresem.

 

Előzmény: imre2018 (186458)
Jolida Creative Commons License 3 napja 0 0 186459

Én hideg vizet engedek a defire ... amíg jó az idő.

Mivel szabadban (a szaletli alatt) főzök, ezért hidegebb időben az egylépcsős defijének nem jó a hideg víz + hideg levegő kombó, kínkeserves a fűtési teljesítmény - deflegmáció egyensúly beállítása.

Ha zárt helyen tudsz főzni, ahol nincs nagy hőmérséklet lengés, szerintem jobb a hideg vizes deflegmálás.

 

Egyébként a DES100-hoz ugyanolyan tárcsás hűtőt használok, mint a videóban.

Előzmény: imre2018 (186458)
imre2018 Creative Commons License 4 napja 0 0 186458

Aha értem.Még azt szeretném kérdezni,hogy lehet majd szeretnék egy olyan tornyot beruházni mint jolidának is van.Lehet ugyis vele főzni,ha iyen nagy hűtőm van és nem olyan amibol közvetlen megyen a meleg viz a defibe?ha jol emlékszem ha máshonnan kapja a defi a vizet az valami kétkörös hűtés vagy mi is.Miért is használják a felmelegedett hűtővizet a defi szabályozására egylépcsőseknél?

Előzmény: endrepp (186456)
endrepp Creative Commons License 4 napja 0 0 186457

Azzal sose értesz egyet. ;)

Előzmény: 1zsakkrumpli (186454)
endrepp Creative Commons License 4 napja 0 0 186456

Szabályozni egyszerűbb, ha nem csepegtetni kell a hideg vizet, hanem folyatni a meleget és van egy olyan elképzelés is, hogy féloldalasra hűti a hideg víz a tányért. Ennek nem sok jelentősége van egy oszlopon, ahol 3tányér+deflegmátor van, de ennél a főzőnél (csak) egy deflegmátor van. De ez elmélkedés, a gyakorlatban kellene ezt megnézni vagy sokkal inkább megkóstolni a végterméket.

Előzmény: imre2018 (186455)
imre2018 Creative Commons License 4 napja 0 0 186455

És valaki főz esetleg egylépcsősnél ilyen hűtővel?Azért kérdem,mert ott a defibe a csőhütőből kifolyó vizet vezetik be.Igy is meglehet oldani,ugye?Hogy nem a felmelegedett viz megy be a defibe?Csak akkor az valamilyen hátrányokkal is jár ugye?Megtudhatnám hogy mik ezek?

Előzmény: endrepp (186447)
1zsakkrumpli Creative Commons License 4 napja 0 0 186454

Mondjuk én KP/UP elválasztásával sem értek egyet.

Előzmény: endrepp (186453)
endrepp Creative Commons License 4 napja 0 0 186453

kontra: +1 :)

Előzmény: 1zsakkrumpli (186449)
endrepp Creative Commons License 4 napja 0 0 186452

Az tényleg nagyon kókány lenne, de szerintem az egy tefloncső, a bilincs is -nem olyan mint a képen, de- valami masszívabbnak tűnik.

 

Előzmény: kopasz szuzukis (186450)
mnk2 Creative Commons License 4 napja 0 0 186451

Köszönöm a válaszodat.

Előzmény: szü(r)cs (186448)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!