Keresés

Részletes keresés

s-ombre-ro Creative Commons License 5 órája 0 0 133788

Én használom a herbákat családunk örömére, de amikor tüdőgyulladásom volt, többek között homeopátiás gyógyszert is felírtak nekem. Alig akartam elhinni!

Egyszóval, nagy a zűrzavar.

A gombák összességükben nem gyógynövények.

(sőt, bármilyen furcsa, nem is igazi növények) :)

Előzmény: steinpilz44 (133779)
s-ombre-ro Creative Commons License 5 órája 0 0 133787

Megint jött egy adag vargánya. Ezek már közepes korúak.

Néhány óra alatt le is szárítottam az anyagot.

(a kamrában van még tavalyi is - olyan jó illatú, hogy nem dobjuk ki - írtam korábban, hogy nem bánunk a gombával pazarló módon).

drymar Creative Commons License 7 órája 0 0 133786

Köszi!

A MIGE-n azt írják, hogy nincs túl sok adata, azok is inkább az É-i Középhegységből vannak. Tegnap több fele is találtam Kiskunhalas körül.

Előzmény: lilapereszke (133760)
gombastic Creative Commons License 7 órája 0 0 133785

gombastic Creative Commons License 7 órája 0 0 133784

bocs, még új vagyok, itt a két fotó

gombastic Creative Commons License 7 órája 0 0 133783

Sziasztok, mai börzsönyi találat, messziről látszó narancssárga színe volt, tudnátok segíteni milyen fajta lehetett?
A képek ugyanazon tuskó két oldaláról készültek. Így utólag az aranysárga tőkegomba (Gymnopilus junonius) lenne a tippem ezen kép alapján:
http://brainmanpictures.piwigo.com/picture?/3613

Diablo 26 Creative Commons License 8 órája 0 0 133782

Köszönöm a segítséget! 

Előzmény: lilapereszke (133777)
minka456 Creative Commons License 8 órája 0 0 133781

Most találtam ezt a gombát, és tanácstalan vagyok. Még sose láttam hasonlót. A járda mellett a fűcsíkban találtam egy tavasszal kivágott fa tuskóján, amúgy az utcán mindenféle vegyes városi fák vannak (nem fasor).

A gomba maga kőkemény és érdekes módon a kalap széle befelé pöndörödik. Az illata pedig valami frenetikus, az ember nem tudja elképzeni, hogy ilyen illattal árthatna. Tönkje alig van, spórája fehér, nyomásra nem változik és - talán valamelyik képen látszik is - a tövénél sok apró kis gomba jön. Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni. Anna

beezee1 Creative Commons License 8 órája 0 0 133780

Pár gomba a legutóbbi két hétvégéről:

steinpilz44 Creative Commons License 8 órája 0 0 133779

Ez a nagy baj az alternatív gyógyászattal, és a természetgyógyászattal is. Sok a slendrián munka, slendrián képzés, slendrián gyógyítás. Így aztán azok az értékei semmisülnek meg, amelyek ténylegesen vannak.

Előzmény: Abu Ramla (133776)
steinpilz44 Creative Commons License 8 órája 0 0 133778

Ez így is van, minden gomba az. Friss levegőn sokat kell menni értük... :)

Előzmény: homerx (133763)
lilapereszke Creative Commons License 9 órája 0 0 133777
Előzmény: Diablo 26 (133775)
Abu Ramla Creative Commons License 10 órája 0 1 133776

Ha a cikkecske szerzője szerint az Aspergillus flavus a sárga gévagomba tudományos neve, akkor jobb ha egyetlen szavát sem hiszi el senki, bármit is írt a továbbiakban. Óriási baki, sietség, rohanás, kapkodás, slendrián munka, mit írjak/mondjak még?! Így aztán nem lehet az egészséges életmód, az alternatív gyógyászat felé terelni az embereket! Vagy a nyájnak mindegy(?), mint a szerzőnek?

Az Aspergillus igen durva penészgomba nemzetség, ami az emberi szervezet számára mérgező anyagokat termel !!!!!!!!!!!!!

Előzmény: balivi (133762)
Diablo 26 Creative Commons License 11 órája 0 0 133775

Nem szedtem össze őket mert nem ismerem. Viszont ezeket begyűjtöttem, remélem ehető és a nyári tinóru az. Szárítani szeretném. 

Bár kissé színeződik vágás után. Pirul, kékül.... 

Előzmény: MicroWizard_ (133773)
Shroomer Creative Commons License 11 órája 0 0 133774

Így van, Homerx már mindent elmondott - és ő igazat beszélt vala!

Előzmény: homerx (133754)
MicroWizard_ Creative Commons License 11 órája 0 1 133773

Kevés látszik, de biztosan tölcsérgomba féle (ugye nem tejelt?).

Mivel messziről nem a sereges, így nem kéne megenni!

Sok hasonló van. A legtöbb étkezésre nem javasolt, de nem mérgező. Ne próbáld ki!

Előzmény: Diablo 26 (133771)
MicroWizard_ Creative Commons License 11 órája 0 1 133772

Valamelyik nemezes tinóru. Csapottspórás esetleg arany.

Nem érdemes lehajolni érte, de ehető.

Ebből a társaságból csak a molyhos tinóru ér valamit, az keményebb húsú.

Előzmény: Diablo 26 (133770)
Diablo 26 Creative Commons License 11 órája 0 0 133771

Diablo 26 Creative Commons License 11 órája 0 0 133770

Carina_S Creative Commons License 11 órája -1 0 133769

Ismerem a tarlógomba ezen sajátosságát is: a változatos termőhely magyarázata egy régi gombaszakkönyvből derül ki (több más jó szakkönyv leírása mellett, éspedig, hogy a neve úgy van írva, hogy "Tarlógomba és rokonai". Azaz ugyanaz a helyzet nála is, mint a Viaszfehér tölcsérgombánál: a fajleírásba több olyan, egymáshoz kísértetiesen hasonló faj van leírva, amelyeknél a különbségek elsősorban a termőhelyet és a termőidőt érintik ("Tarlógomba és rokonai", "Viaszfehér tölcsérgomba és rokonai", "Szürke döggomba és rokonai", "Csillagspórás susulyka és rokonai", stb. ...; ld.: Kalmár-Makara féle könyv, de máshol is említik az "...és rokonai" kitételekkel).

Más hasonló rokon fajok pl. a Piruló őzlábgomba (ez az ami ehető és mindig erdőben terem), és a Sötétkalapú piruló őzlábgomba (ez az ami mindig erdőn kívül terem, de viszont az előbbi hasonmásával ellentétben enyhén mérgezőnek tartják, ezért még vigyázni is kell vele!) is arra példák, hogy sok olyan gomba van, melyek teljesen egymás hasonmásai, kivéve a termőhelyet, a termőidőt, és némelyiknél még azt is, hogy ehető, avagy mérgező-e.

A gyilkos galóca nedves húsára én is utaltam áttételesen azzal, hogy minden galléros gombának alá kell nézni leszedés után, hogy nem szakadt-e be a földbe egy bocskor is még. Gyilkos galóca esetében ui. nagyon könnyen leszakad, olyannyira lédús a húsa. A fehér gyilkos galóca kalapja pedig még ragadhat-tapadhat is, ezért "ragacsos galócának" is hívják.

Előzmény: .ZsL. (133750)
Diablo 26 Creative Commons License 11 órája 0 0 133768

Üdvözlet mindenkinek! 

Segítséget kérnék az alábbi gombák azonosításához! 

Köszönöm a válaszokat! 

nagypapi51 Creative Commons License 11 órája 0 0 133767

Azért a harsona valóságtartalmára ne vegyél mérget, már a tudományos neve sem stimmel, az Aspergillus egy penészgomba, a gévagomba Laetiporus sulphureus, de ahogy Homerx kolléga írja, minden ehető gomba gyógyhatású.

Előzmény: Chieda (133764)
Carina_S Creative Commons License 11 órája -1 0 133766

Úgy írtam: hogyha olyan, mint amilyennek ő írta le, akkor likacsosgomba lesz.

De gondoltam, mivel lemezes gombával tévesztett össze likacsosat, ezért megeshetett az is, hogy likacsos termőréteget is összetéveszt esetleg tüskés-likacsos termőrétegűvel. Másfelől fotót sem tett be róla.

Ezért szétválasztottam neki: ha csak simán likacsos, mint a taplóféléké és a likacsosgombáké, akkor likacsosgomba; de ha likacsos-tüskés is, akkor gerebengomba.
A másik eshetőségre pedig belinkeltem neki egy hiteles leírásban szereplő lefotózott S. gerebengombát, hogy össze tudja az övével hasonlítani.

Előzmény: utopiatrain (133747)
balivi Creative Commons License 12 órája 0 0 133765

Köszi az infókat!

Előzmény: Chieda (133764)
Chieda Creative Commons License 12 órája 0 0 133764
homerx Creative Commons License 12 órája 0 0 133763

en egyre inkabb azt veszem ki, hogy minden gomba gyogyhatasu. szoval fogyasszuk csak boven.

balivi Creative Commons License 12 órája 0 0 133762

Gyógyhatású? Erről nem tudtam:-) Nem csak valami kamu ez? :-) Na jó, maradt még 3-4 kiló, két kilót lefagyasztok, a többit leszárítom, azt majd meglátjuk. Majd jelzem a tapasztalatokat:-)

Előzmény: Chieda (133761)
Chieda Creative Commons License 13 órája 0 0 133761

Jó szárítva! Előnye, h világos a pora és gyógyhatású.  

Előzmény: balivi (133757)
lilapereszke Creative Commons License 13 órája 0 0 133760

igen.

Előzmény: drymar (133756)
balivi Creative Commons License 13 órája 0 0 133759

Kösz a tippet, akkor megy a fagyóba.

Előzmény: nagypapi51 (133758)
nagypapi51 Creative Commons License 14 órája 0 0 133758

Kockázd fel, enyhén sós vízben abáld pár percig, lehútöd, szárítod. és mehet a fagyasztóba.

Szárítani nem érdemes.

Előzmény: balivi (133757)
balivi Creative Commons License 15 órája 0 0 133757

Sziasztok! Tegnap a szigetközben kenuztunk, és sikerült egy nagyobb mennyiségű gévagombára szert tennünk, este már azt vacsoráltunk, nagyon finom volt rántva. Nagy a család, kaptak mások is, de még így is van maradék, amit szerettem volna leszárítani, és gombaport készíteni, de valahol azt olvastam, hogy szárítani nem érdemes, jellegtelen pora van. Van ezzel kapcsolatosan tapasztalat? Hogyan érdemes tartósítani, mégis csak jó az szárítva is, vagy hagyjam a fenébe és inkább osszam szét? Köszi a válaszokat. Képek csatolva.

drymar Creative Commons License 16 órája 0 0 133756

Sziasztok!

Ez Flammulaster lumilatus lehet? Kiskunhalas.

noobsaibot Creative Commons License 17 órája 0 0 133755

Az első az biztos király, a második lehet okkerszínű tinóru,ha megszagolod a tönkjét karbolszagúnak kellene lennie,a harmadik az pókhálós a jellegzetes vörös foltok miatt és a lila pereszkéhez korán is van még.

Előzmény: vinmor (133753)
homerx Creative Commons License 19 órája 0 0 133754

sztem az elso es masodik kepen nem ugyanazt a fajt latjuk. az elso meg lehet akar kiraly is. az utolso kepen en ketsegbe vonom a lilapereszke jelenletet. a tonkon megjeleno voroses foltok inkabb pokhalosra utalnak. lila pokhalos?

Előzmény: vinmor (133753)
vinmor Creative Commons License 19 órája 0 0 133753

Kedves gombászok! Segítséget kérnék. Milyen fajta ez a számomra ismeretlen tinóru gomba? Királytinóru? A lila pereszke mellett.

Tölgyerdőben találtam. Köszönöm.

.ZsL. Creative Commons License 21 órája 0 0 133752

Ellenpéldát is nyugodtan említhetsz, amikor kezdő gombásznak írsz tanácsot: réten is előfordulhat galóca, ha a közelben tengődik egy bármennyire jelentéktelennek látszó, csenevész tölgy, bükk vagy fenyő fácska. Gyilkos galócával ugyan nem volt ilyen saját tapasztalatom, de párduc galócával igen, a mostani lakhelyem (Fedémes) közelében levő ló legelőn. A több hektárnyi füves terület közepe táján, néhány tölgy-csemete körül boszorkánykör-szerűen helyezkedtek el a gomba termőtestek, máskülönben az egész legelőn csak mezei csiperke és apró pöfeteg-félék voltak láthatók.

Előzmény: Carina_S (133726)
Boarhunter Creative Commons License 21 órája 0 0 133751

Igen, ilyen volt.

Előzmény: Luridus (133738)
.ZsL. Creative Commons License 21 órája 0 0 133750

"a tarlógomba viszont a füves rétek gombája."

Általában tényleg, de azért előfordulgat erdőben is. Három évtizede Gödöllő közeli lomberdőben találtam tarlógomba boszorkányköröket, néhányszor 10m távolságra fehér gyilkos galócáktól. Kb. fele-fele arányban osztoztak a rendelkezésükre álló talajfelszínen. Mégis jól el lehetett különíteni egymástól a két fajt, pl. az általad felsorolt többi jellegzetesség alapján. És van még két "apróság": az egyik az eltérő illatuk, amit persze csak akkor tarthatunk fontosnak, ha már legalább egyszer szippanthattunk belőle, hogy soha többé ne feledjük a gyilkos galóca jellegzetességét. A másik apróság kevésbé feltűnő, de szintén megjegyezhető: a kalap felületének milyensége - tapintásra. Ez persze általános különbség a galóca-félék és a csiperke-tarlógomba-őzlábgomba félék között, aminek több oka is van, pl. az, hogy a galócáknak nagyobb a nedvességtartalma.

Előzmény: Carina_S (133726)
beetee Creative Commons License 21 órája 0 0 133749

Googlizd ki, hogy Fehér tarlógomba.

Előzmény: ---:Jani:--- (133740)
MCA-001 Creative Commons License 21 órája 0 1 133748

Hagyjad, troll:(((

Előzmény: utopiatrain (133747)
utopiatrain Creative Commons License 21 órája 0 1 133747

Miért lenne ilyen, amikor tölgyfán találta és a laskával tévesztette össze?

Előzmény: Carina_S (133746)
Carina_S Creative Commons License 21 órája -1 0 133746

Ez a kép egy Sárga gerebengombát ábrázol:

Forrás:>>

https://www.google.hu/search?q=s%C3%A1rga+gerebengomba&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4ucSSnL3WAhUmQJoKHUWmDS4Q_AUICigB&biw=1440&bih=770#imgrc=CM-gZYU7vIyQHM:

Ha a tiéd is ilyen, akkor az lesz az. Ha nem, akkor még keresgélned kell, és képet mutassál róla!

Előzmény: Carina_S (133745)
Carina_S Creative Commons License 22 órája -1 0 133745

A leírás kevés, kéne valami kép is a gombáról.

Ha a termőrétege likacsos, akkor valami likacsosgombaféle lesz. Ha mellette egyszerre tüskés-likacsos is a termőréteg, akkor a gerebengomba-félék közé is eshet. Pl. ami termőtest-alakra a Sárga rókagombára vagy a Késői laskagombára emlékeztet (tehát kissé bemélyedő, és egészen enyhén "tölcséres" a kalapja, de tüskés-likacsos termőréteggel, az a Sárga gerebengomba.

Milyen színű, mekkora termetű, milyen az alakja? Van róla képed???

Előzmény: Boarhunter (133731)
s-ombre-ro Creative Commons License 1 napja 0 0 133744

Én a gomba határozásban nem tudok, nem akarok részt venni, pedig gombavizsgálóra nincs nagy szükségünk.

Mindig olyan gombát gyűjtünk, amit nagyon jól ismerünk.

Olyan jól beindult az őszi szezon, hogy nincs semmi gond a jól ismert gombafajtákat illetően.

A piaci árak, amiről említést tettetek, megdöbbentettek.

Az is igaz, hogy a fővárosban és a környékén jobb a fizetőképes kereslet.

barkócza Creative Commons License 1 napja 0 0 133743

"...föl kérdésként..." Ez a nyamvadt telefon.

Előzmény: barkócza (133742)
barkócza Creative Commons License 1 napja 0 0 133742

Mi is pont ilyen likacsosgombába futottunk bele tegnap, de ha megnézed a lap alját, xpec22 is tett ma göl k3rdésként képet róla.

---:Jani:--- Creative Commons License 1 napja 0 0 133741

---:Jani:--- Creative Commons License 1 napja 0 0 133740

Kedves gombászok! Segítséget szeretnék kérni ennek a gombának a meghatározásában:
a kertünkben nő, füves területen.

Chieda Creative Commons License 1 napja 0 0 133739

Köszönöm

Előzmény: lilapereszke (133737)
Luridus Creative Commons License 1 napja 0 0 133738

Esetleg nem ilyesmi volt?

Ennek nagyon szűk nyílású, szinte alig látható pólusai voltak. És a színe az pont ilyen mint a képen.

lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 133737

Esetleg az erdei szegfűgomba  (Marasmius winnei)

Előzmény: Chieda (133722)
öreg_néne_b Creative Commons License 1 napja 0 0 133736

Egy kép többet mond ezer szónál... ;)

beetee Creative Commons License 1 napja 0 0 133735

Tap- ? :)

Előzmény: Shroomer (133734)
Shroomer Creative Commons License 1 napja 0 0 133734

:) Magam is a ló után kutatnék az ablakzsiráfban...

Előzmény: beetee (133732)
trombitagomba Creative Commons License 1 napja 0 0 133733

Kösz! Egyre nagyobb a választék szerencsére. Elindultak a rizikék is.

Előzmény: Shroomer (133729)
beetee Creative Commons License 1 napja 0 0 133732

Hát az L-nél vannak likacsosgombák... pl ez is

Boarhunter Creative Commons License 1 napja 0 0 133731

Hülye kérdés következik, ne kövezzetek meg érte.

Szóval nagy örömmel találtam egy csoport laskát egy tölgyfatuskón. A meglepetés akkor ért, amikor leszedtem és nem lemezei hanem szinte a taplókéhoz hasonló termőrétege van. Megjelenése, illata olyan "laskás"...

Nem azt mondom, hogy határozzátok meg három szó alapján de valami ötlet, merre keressem az Ablakzsiráfban?

Gamma Leonis Creative Commons License 1 napja 0 0 133730

3 kép péntekről a gyulai gombavizsgálóból és 5 kép egy mai gyors városi gombanéző sétáról.

Elképesztő, hogy milyen gyorsan beindultak.
Picit nyomasztó napok következnek, amikor jelentősen megugrik a vizsgálót felkeresők száma. Persze jöjjenek, örülök nekik, csak volt már olyan, hogy majd össze...., amikor több tucatnyian érkeztek pár óra alatt.

Shroomer Creative Commons License 1 napja 0 0 133729

Achát. A csoportos tuskógomba hasonlít picit, de annak nincsen gallérja vala és többnyire világosabb színű...

Előzmény: trombitagomba (133724)
Mazsola0070 Creative Commons License 1 napja 0 0 133728

"A vargánya piaci ára is közelíti a kilónkénti 3.000.- forintot.

Szerintem a rászorulók ezzel is megkereshetnék a kenyérre valót!"

Ma reggel voltunk a nagymarosi piacon egy idősebb hölgy rengeteg vargányát, rókagombát (szép nagy példányok) és szegfűgombát árult.

A vargánya és a szegfűgomba 5000 Ft/kg, a rókagomba 6000 Ft/kg. 

Kb. egy fél órát nézelődtünk, azalatt kb. 60.000 Ft-nyi gombát eladott a kirándulóknak.

Egyébként régebben itt olcsóbban lehetett gombát kapni, de mióta a nagymarosi szombati piac kirándulócélpont lett, azóta nem olcsóbb, mint ha az ember egy pesti piacra menne.

Előzmény: s-ombre-ro (133720)
cannonball Creative Commons License 1 napja 0 0 133727

Pest környéki (cinkota) homokos erdőkben-réteken megjelent az élet: tarlógomba, gyapjas tinta, csiperke, és sajnos a galóca is elég seregesen.

Carina_S Creative Commons License 1 napja 0 0 133726

Annyi belejavítás az előzőbe, hogy Gyilkos galóca helyett Fehér gyilkos galócát (Amanita verna) értsél, mart a Tarlógombával ezt lehet összekeverni, nem pedig a Gyilkos galócát (Amanita phalloides), melynek kalapszíne mindig olívzöld vagy olívokkeres színárnyalatú. A Fehér gyilkos galóca kalapja öregkorban a legközepén egy ötforintosnyi területen nagyon halványan megsárgulhat, ez is az ismertetője lehet, de ez nem mindig látszik meg rajta: az időjárás kifakíthatja a foltot, meg aztán csak a nagyon öregkorú példányai esetében van jelen ez a folt!!

Hasonlóan fehér színű halálos mérgű galóca még a Hegyeskalapú galóca, vagy másik nevén Kúpkalapú galóca (Amanita virosa), ami ugyanúgy hófehér, mint a Fehér gyilkos galóca, de még mérgezőbb, mert az abban lévő mérgeken kívül még viroidin is van benne: innen van a neve is!

A Gyilkos galócákat megkülönbözteti még a termőhely jellege is: mindig tölgyfák, fenyőfák, és ritkábban még bükkfák alatt is megteremnek. Ellentétben a tarlógomba viszont a füves rétek gombája.

Előzmény: Carina_S (133725)
Carina_S Creative Commons License 1 napja 0 0 133725

Négy dolgot figyeljél meg rajta:

1. Csuklósan kifordítható-e a kalapjából a tönkje? --> Igen?: akkor Tarlógomba.; Nem?: akkor Gyilkos galóca.

2. Leszedéskor maradt-e utána minden példány után egy földbe szakadt bocskor? --> Igen?: akkor Gyilkos galóca.; Nem?: akkor Tarlógomba.

3. A gallérja hosszanti irányban finoman és sűrűn csíkolt-e, mintha egy tetűszedő fésű fogaival végigkarcolták volna? --> Igen?: akkor Gyilkos galóca.; Nem?: akkor Tarlógomba.

4. Ha a gombát egy éles késsel kettémetszed, akkor a lemezek a kalap szélén a legszélesebbek-e, avagy nem ilyenek? --> Igen?: akkor Gyilkos galóca is, és Tarlógomba is lehet, mert mind az Őzlábgomba-féléknél (amelybe a Tarlógomba is bele tartozik), mind a galócaféléknél a lemezek a kalap széle felé a legszélesebbek.; Nem?: akkor valamilyen más fehér lemezű gombát találtál.

A Tarlógomba jó ehető gomba, nyugodtan megeheted.

A Gyilkos galóca veszélyessége viszont nem szorul semmilyen magyarázatra sem.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (133721)
trombitagomba Creative Commons License 1 napja 0 0 133724

Gyűrűs tuskó?

Előzmény: trombitagomba (133723)
trombitagomba Creative Commons License 1 napja 0 0 133723

Gombász barátom kér segítséget a beazonosításban.

Chieda Creative Commons License 1 napja 0 0 133722

Kis segítséget kérnék. Ez miféle gomba? 

Erdei kaszálón termett.

Olyan gombákat találni, köszönhető az extrém körülményeknek, amiket eddig nem láttam. :)

kedvescimbora vagyok Creative Commons License 1 napja 0 0 133721

Véleményetek sokat segített. Valóban szegfűgombáról van szó, csak megtévesztett, hogy a birtokom egy másik részén találtam és ott mások a szél és fényviszonyok, de összehasonlítottam a biztosan szagfűgombával és kinézetre, illatra hasonló. Meg is ettem. Most egy másik kérdésem van. Ugyan ott a réten, teljesen fehér,  galléros, csiperkéhez hasonló, de a lemezei is fehérek. Mi a neve?

Előzmény: lilapereszke (133667)
s-ombre-ro Creative Commons License 2 napja 0 0 133720

Jut eszembe, ha már pénzről van szó!

A vargánya piaci ára is közelíti a kilónkénti 3.000.- forintot.

Szerintem a rászorulók ezzel is megkereshetnék a kenyérre valót!

Előzmény: s-ombre-ro (133719)
s-ombre-ro Creative Commons License 2 napja 0 0 133719

Miért is említed a rókagombát?

Nincs jobb, mint a rókagomba paprikásan, tejfölösen elkészítve.

De sajnos, egyre kevesebb van belőle, mert még az írmagját is kiirtják.

Nézz csak körül a piacon!

Egészen apró, fejletlen kis gombákat árulnak zacskózva.

Tudom, hogy a védetté nyilvánítása kétarcú dolog és alig segít, mégis tervbe van véve.

Legalább nyíltan nem folyhat ennek a csodálatos gomba fajtának a kipusztítása!

A kereskedelmi érték sajnos döntő, mert én semmi pénzért nem szedném fel olyan fenológiai állapotban, ahogyan "termékként" megjelenik a piacon. :(

Előzmény: Bencuc (133717)
trombitagomba Creative Commons License 2 napja 0 0 133718

Kösz!

Előzmény: Bencuc (133717)
Bencuc Creative Commons License 2 napja 0 0 133717
Rókagombát tettem el így nyáron nekem teljesen jó volt utána.
trombitagomba Creative Commons License 2 napja 0 0 133716

Segítséget kérnék: Pirospaprikával fűszerezve lehet kész, félkész gombás ételt fagyasztani: Nem keseredik meg a paprikától?

Előre is kösz!

s-ombre-ro Creative Commons License 2 napja 0 0 133715

Gratulálok és jó folytatást kívánok!

Találtunk szép pöfiket is, de olyan széles a választék, hogy nem tudtam felsorolni.

Fényképezni sem akartam, mert bizony nagy volt a versenyfutás az erdőben.

Csak a végén mosolyogtam, mert mindenki szó szerint versenyt futott, én meg az országút mellett, az erdőszélen szedtem a legtöbbet (rokkant létemre amúgy sem tudnék másokkal lépést tartani).

Kint az úton kocsik, pár lépésre bent az erdőben szebbnél szebb példányok.

Ez nem egyedi eset!

Az erdő széle hamarabb felmelegszik és ez nagyon segíti a termőtestek kifejlődését.

A legvidámabb esetem tavaly volt.

Valaki jött kifelé, mondván, hogy nincs gomba.

Én a nyomán elindultam és húsz lépés után mindjárt találtam három szép vargányát.

Fiatal korom emléke egy gombaszedő asszony, aki - akkor nekem úgy tűnt! - csiga lassúsággal bóklászott, bottal kotorászott az erdő szélében.

Ma már tudom, hogy csak így érdemes!

Főleg a szezon kezdetén, amikor érdemes az avar alatt is vizsgálódni!

Előzmény: Bobonyec (133710)
s-ombre-ro Creative Commons License 2 napja 0 0 133714

Ma voltunk a kaszói erdőkben.

Reményeink valóra váltak.

Másfél kiló fiatal ízletes vargánya, kettő és fél fenyőalja vargánya és egyebek (rizike, őzláb stb.).

Soha ennyi autót nem láttunk az út szélén, mégis jutott mindenkinek.

Legalább is remélem!

(még annyit: nem mindenkit engednék az erdőbe - finom, ehető gombák letördelve, egy káposztagomba felrúgva - ez utóbbi fájt a legjobban , először láttam ilyent, azt is megcsúfolva).

A vargányák méretéből ítélve "valami" elkezdődött.

Végre!

Eredményes gombászást kívánok mindenkinek!

hal40 Creative Commons License 2 napja 0 0 133713

Én a likacsosgombák között kezdeném a keresgélést. (Talán a változékony)

Előzmény: xpec22 (133711)
hal40 Creative Commons License 2 napja 0 0 133712

Szépek. Archívum ? ;)

Gratulálunk!

Előzmény: utopiatrain (133709)
xpec22 Creative Commons License 2 napja 0 0 133711

Sziasztok!

Visszanéztem párszáz bejegyzést, de nem láttam ilyen gombát. Tudnátok segíteni a meghatározásában? Sajnos jobb képeket nem tudtam készíteni. (Nincsenek lemezei a gombának)

Köszönettel: xpec22

Bobonyec Creative Commons License 2 napja 0 0 133710

utopiatrain Creative Commons License 2 napja 0 1 133709

Bobonyec Creative Commons License 2 napja 0 1 133708

Képek

Bobonyec Creative Commons License 2 napja 0 0 133707

Először is üdvözlök mindenkit új vagyok így illik gondolom, nos rég nézem a topikot és rég gombászunk is a feleségemmel és most rászántam magam hogy megosszam veletek! Remélem tetszeni fog nektek ez a napokban talált termés!

muskat Creative Commons License 2 napja 0 0 133706

NAGYON SZÉPEN köszönöm!!!!!!!

Éppen most---a gombafeldolgozás közben-- vettem észre és akartam beírni, hogy létezik-e,  amit "pókhálónak" mondtam, a gallér kezdeménye?

Kérdés feltevése előtt jött a válasz!!!!!!

Előzmény: lilapereszke (133705)
lilapereszke Creative Commons License 2 napja 0 0 133705

Azok is déli tőkegombák. A részletes burok még nem vált le, ez lesz később a déli tőkegombák gallérja :-)

Előzmény: muskat (133704)
muskat Creative Commons License 2 napja 0 0 133704

És még 2 kép

Előzmény: muskat (133703)
muskat Creative Commons License 2 napja 0 0 133703

T. Hozzáértők!

Déli tőkegombás "házi tuskómon" a déli mellett megjelent egy másik "pókhálós" tőkegomba is. Kérnék szépen választ, ki Ő?  Köszönettel Muskát György

s-ombre-ro Creative Commons License 3 napja 0 0 133702

Ez egyébként a mai termés.

Gondolkodtam azon, hogy így, a felkészített gombáról feltegyem-e a képeket, de végül is megtettem.

Az egy szem varesz a lány érdeme, azért van róla külön kép.

A gombák egészségesek és féregmentesek.

Hasonló jókat kívánok (mindenkinek)!

Előzmény: s-ombre-ro (133701)
s-ombre-ro Creative Commons License 3 napja 0 0 133701

Szervusz!

Tudom, hogy kielégítőbb válaszra vársz, de csak a tapasztalataimat tudom megosztani Veled.

Ma kint gyűjtögettünk Nagykanizsa környékén.

Van minden és pedig elegendő, a végén egyszerűen abbahagytuk a gombászást, mert soha nem gyűjtöttük túl magunkat.

Holnap, vagy azután még leugrunk a somogyi homokvidékre is, mert ott vargányából mindig nagyobb a bőség.

Vas megyéről!

Én ötven éve dolgoztam ott terepi munkán, hatalmas volt a gombabőség!

Évente ellátogatunk mostanában is az Őrségbe, ahol soha nem lehet nem találni gombát!

Végül is érthető a helyzet, mert Vas, Zala (Somogy) erdei nagyjából hasonló éghajlati és csapadékviszonyok között helyezkednek el és ez a bőséges gombatermésben nagyon is megmutatkozik.

Konkrétan tehát nem tudok tanácsot adni (felelőtlenség lenne), de reményt keltőnek találom a kilátásaidat!!! :)

Előzmény: SzaboMate (133700)
SzaboMate Creative Commons License 3 napja 0 0 133700

sziasztok,

engem is érdekelne, milyen most a gombahelyzet az Őrségben?

Hétvégén ismét készülök, gondoltam előtte érdeklődöm,elég messze van tőlem.

köszönöm.

Podaxis Creative Commons License 3 napja 0 0 133699

igen ott voltam, de volt sok egyéb érdekesség is pl:

kéregbadargomba-Deconica horizontalis

Mycena supina

mezei csillagomba

elegáns csillaggomba

molyhos csillaggomba

Előzmény: barkócza (133695)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 133698

Szia Podaxis!

Hú de érdekes. Jó hogy hírt adtál róla, köszi.

Előzmény: Podaxis (133693)
galasz01! Creative Commons License 3 napja 0 0 133697

Bent rohadok én is, de legalább esik az eső....

Előzmény: barkócza (133696)
barkócza Creative Commons License 3 napja 0 0 133696

Ajjaj... Itt kell ülnöm ma egy mítingen, pedig be vagyok sózva...

Előzmény: galasz01! (133694)
barkócza Creative Commons License 3 napja 0 0 133695

Ez volt Öskünél? Nagyon érdekes, most már ezt is figyeljük majd. :)

Előzmény: Podaxis (133693)
galasz01! Creative Commons License 3 napja 0 0 133694

Lehet, hogy ezt találtál:

http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php?action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=93

A kicsi óriáspöfi klasszikus ping-pong labda, hófehér, gömb alakú.

A pikkelyes már kicsinek is rendelkezik a pikkelyes mintázattal, szemcsézettséggel, és piszkos szürke, füstös színnel. Az alakja pedig egész korán elkezd kicsit körte alakot felvenni.

A földbe az óriás egy ponton, a kicsi gyökerével kapcsolódik, a pikkelyes inkább a földbe csücsül szélesebben, kiszedésekor gyakran beletörik és itt látszik a belseje.

Teszek fel pár tegnapi képet, remélem látszik a különbség.

Óriás:

Pikkelyes:

Előzmény: Nemozoli (133686)
Podaxis Creative Commons License 3 napja 0 0 133693

Kedden dolomitgyepekben jártam a Bakonyvidéken, sok más igen érdekes apróság mellett az alábbi kis szegfűgombát találtam nagy mennyiségben csenkeszek tövén. A rokonát többször találtam már (a kertemben is): a homoki szegfűgombát (Marasmius anomalus). Mikro alapján Marasmius ventalloi lett (már gyanakodtam, mert a homokinak narancsosabb színei vannak), - egy szem példányt már tavaly találtam egy hasonló élőhelyen. Nagyon érdekes gombácska, mert mikor megszárad a gomba, a tönk felső része rikító zöld lesz. Ez alapján könnyű meghatározni mikró nélkül is. Magyarországi adatáról nem tudok, de szerintem nem lehet ritka. Nyugatabbra homoki fenyvesekben találják, de a csehek itt Közép-Európában a mienkhez hasonló élőhelyen - füvek tövén - találják. Lehet  magyarul pl "zöldülő szegfűgomba"

goliware Creative Commons License 3 napja 0 0 133692

Köszönöm szépen! Könnyen lehet, hogy az.

Előzmény: lilapereszke (133690)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 133691

...A legjobb állapotban vannak...

Mi is úgy ítéltük meg :)

Előzmény: hal40 (133680)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 133690

Akácosban terem a Leucopaxillus paradoxus (is) - fehére álpereszke. Esetleg ennek nézzél utána, hogy stimmelnek-e a jegyek

Előzmény: goliware (133689)
goliware Creative Commons License 3 napja 0 0 133689

Ligetes, füves-akácos erdőszélen termettek.

Előzmény: goliware (133688)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!