Keresés

Részletes keresés

bovista72 Creative Commons License 9 órája 0 0 135024

A kabai batár Nyeles áltriflák  (Scleroderma verrucosum) és a szép tüskés spóráik.

Podaxis, a „félben benyomott” -egyébként szépen tüskés spóráknak - mi az elfogadott magyarázata?  Ezek belül üregesek netalán és az ozmotikus hatás miatt összeroskadhatnak egyesek ? Vagy teljesen normális, hogy a bazidumok alkotta gyártószalagról a spórák elenyésző százaléka így hikomattosan kerül le?

Karéjos mohagomba - Arrhenia spathulata és amit engedett láttatni a belezés során. Kis süldő volt még, magjai alig voltak. Aki ezeket meg tudja nyúzni és a kalapbőr struktúráját  tudja tanulmányozni az nem lehet egy kapkodó idegbeteg….

Előzmény: bovista72 (135008)
trombitagomba Creative Commons License 10 órája 0 0 135023

Anemjóját! :)

Előzmény: galasz01! (135022)
galasz01! Creative Commons License 11 órája 0 0 135022

Egész biztos! :-)

Előzmény: trombitagomba (135021)
trombitagomba Creative Commons License 11 órája 0 0 135021

Szép számmal voltak a vastag avarban....Jó minőségben:) Remélem megvár a laska is :)

Előzmény: galasz01! (135020)
galasz01! Creative Commons License 11 órája 0 0 135020

Ez igen!!!

Jó csere volt. :-)

Előzmény: trombitagomba (135018)
ízletestőke Creative Commons License 11 órája 0 0 135019

De jó!

Előzmény: trombitagomba (135018)
trombitagomba Creative Commons License 13 órája 0 0 135018

Laskázásnak indult, nem volt szívem továbbmenni :) Tegnap délutáni meglepetés.

bovista72 Creative Commons License 21 órája 0 0 135017

Notyak, notyak….mikor a fától nem látszik az erdő :-)

Előzmény: heyderia (135003)
beetee Creative Commons License 23 órája 0 0 135016

Azok közül is valamelyik észak-amerikai faj... :)

Előzmény: lilapereszke (135014)
Podaxis Creative Commons License 23 órája 0 0 135015

Tegnap Németh Csaba izgalmas előadásán a mohán növő gombák közt kivetítette azt a gombát, amire én végöl jutottam a Nostoc-on növő csöppséggel. Én magamnak a herbire végül  cf. Rimbachia neckerae fajnevet véstem fel. A kinézet, spóraalak és méret stimmelt. Azért gyanús maradt a dolog, mert az kizárólag mohán én, de ki tudja. Heyderia - aki sok ilyen aprósággal foglalkozik mélyebben -  se tudott Nostocon növőről. Jöhet a genetika......

Azért a tegnapi előadáson kiderült a mikológiának van még pár érdekes szubkultúrája :)

Előzmény: barkócza (134971)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135014

Lemezoldal látványa nélkül nehéz... habitusra: talán egy porhanyósgomba faj.

Előzmény: ZsuR (135009)
bovista72 Creative Commons License 1 napja -1 0 135013

Elképzelhető, hogy valamelyik Porhanyósgomba (Psathyrella).

Előzmény: ZsuR (135009)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135012

Mentségemre szóljon, hogy előtte elkábítottam egy kis KOH-val, talán nem fájt neki annyira :-)

Előzmény: bovista72 (135010)
vizus Creative Commons License 1 napja 0 0 135011

Valóban. köszönöm szépen. Talán még erre hasonlít leginkább: Szürkésbarna pereszke ( Lepista sordida)

Előzmény: bovista72 (134999)
bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 135010

Szóval csak úgy kinyomtad a belét két rideg üveglap között ennek a csodás kis gombácskának? Borzasztó mire nem képes az ember kíváncsiságtól hajtott állapotában. :-) Emlősökkel szoktál foglalkozni? :-))

Előzmény: lilapereszke (135005)
ZsuR Creative Commons License 1 napja -1 0 135009

Fel tudjatok ismerni ezt a gombat?  Tele a kertem vele...

bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 135008

Közel 25 évig laktam Kabán és csak néhány éve tudom, hogy gomba ügyileg (kicsit sarkosítva) nem csak a csiperkékről, őzlábtól, lilatönkűről és a szegfűgombáról szól a vidék. Nem tudom mennyi hivatalos gomba adat van Kabáról, de ha van akkor tutira hasonló jószágokból állhat a lista, mint amiket már említettem. Az igazság az, hogy meglepő milyen gombákra bukkanhat az ember, csak észre kell venni mennyi különféle élőhely található a környéken, még ha némelyikük csak zsebkendőnyi is. Vasárnap egy bátrabb portyát csaptam, a legelők mellé betársítottam Kocsányos tölgyest, benéztem akácosba, alánéztem füzeknek és hársfáknak egyaránt, kerestem a fenyők környékét, nyárfák társaságát és bevetettem magamat egy nádasba is. Szerencsés nap volt, hasgomba nagy mennyiségben képviseltette magát és akad számos érdekes jószág is. A fűzfákkal tarkított kis nádasban találtam Hebelomákat, a kanális partján meg furi (szerintem) kénvirággombákat. A hársfák alá is érdemes volt benézni (5-7 méteres körzetükben tölgyes van) mert ütköztem olyan jószággal amit még sosem láttam. Azért a legelőn is voltak számomra érdekességek. Reggel induláskor a megfogalmazott cél az volt, hogy egy jó étkezésre való laska, Télifülőke és lilatönkű összejöjjön és begyűjtésre kerüljön a Karélyos mohagomba (persze ilyentájt titkon mindig reménykedem a Mezei télifülőkével való ütközésben)

Jelenleg ők izgatják a legjobban a fantáziámat:

Előzmény: bovista72 (134978)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135007
Előzmény: lilapereszke (135005)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135006

:-))) Nagyon kis helyesek.

Előzmény: heyderia (135004)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135005

Megpróbáltam, de...

Talán, ha mikroszkóp alatt tudtam volna kimetszeni akár egy lemezt, vagy kalapbőrt kinyerhettem volna az azonosításhoz szükséges infókat. így csak a fedőlemez alá nyomtam egy kalapot, de ezek közül nem lett meg minden elem.

Talán csak a 3. és 5. , de hol van ez a bovistaminőségtől :-))

Előzmény: bovista72 (135002)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 135004
Előzmény: lilapereszke (135001)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 135003

Pszt! Ketten már tudjuk ezt, de Bovista még had maradjon tévedésben:-))

Előzmény: homerx (135000)
bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 135002

Szia Lilapereszke! Jópofa kis jószág, ilyet se szúr ki mindennap az ember! Feltrancsírozod?

Előzmény: lilapereszke (135001)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 135001

Mogyoró termésén találtam ezeket az 5 mm kalapátmérővel rendelkező kígyógombákat.

a Mycena fallen Corylus fruits kereső szóra Mycena nucicola jött ki.

homerx Creative Commons License 1 napja 0 0 135000

sztem ti tultoltatok a nagyitast, es meglattatok azt, amire meg a parasztbacsi is tudja a valaszt: - mi az, tekeredik, pondorodik, kunkorodik? - hat a dezoksziribonukleinsav! :)

Előzmény: heyderia (134984)
bovista72 Creative Commons License 1 napja 0 0 134999
Előzmény: vizus (134998)
vizus Creative Commons License 1 napja 0 0 134998

Na, csak sikerült.

Előzmény: vizus (134997)
vizus Creative Commons License 1 napja 0 0 134997

Bocs, íme a képek.

vizus Creative Commons License 1 napja 0 0 134996

Bicajozgatok, látom, még van a déli tőkegombából, megjött a téli fülőke, meg van néhány frissen kelt susulyka. Falusi gyereknek minden repedezett kalapú kis szürke gomba susulyka. Fotózok, felveszek egyet meghatározni, aztán otthon elakadok a fehér lemezeken. Mik lehetnek ezek?

bovista72 Creative Commons License 2 napja 0 0 134995

Ez egész jól hangzik, megpróbálok levadászni még belőle és kíméletlenül megnyúzom elevenen majd azon frissében.

A csillag  Debrecen környékéről, az erdős pusztáról származik. A lakóhelye inkább mezőszerű, homokos talajú, növényzettel gyéren borított. Ő és kis csapata valamelyik juharfa alatt tanyázott, a közelükben egyébként csak szórványosan voltak fák 5-10 méterenként egy-egy. Viszont a közvetlen közelükben volt egy kialakított szalonnasütő. Ez utóbbi biztosan fontos infó :-) (bár olyan szempontból az is lehet, hogy a terület időről-időre taposásnak van kitéve). 

Előzmény: Podaxis (134993)
bovista72 Creative Commons License 2 napja 0 0 134994

Köszönöm az infót. A találat idején összesen annyi termőtest volt mint ami a képen szerepel, gyakorlatilag egy korosztály voltak. Gyakorta ha susulyka találatom van csak egy-egy példányt találok. A leírtak alapján ez gátja is lehet egy precíz meghatározásnak, ha csak nem olyannyira egyedi határozó jegyei vannak az adott jószágnak, hogy önmagában is képes elárulni a kilétét. Gondolom ez a ritkább. Az emlegetett szakkönyvek szükségessége egyre nyilvánvalóbb számomra, a neten sok minden fellelhető hosszas bogarászással, no de a források néha ki tudja mennyire megbízhatók. A kedvem nem ment el a susulykák vizslatásától, de nálam maradnak a  „kis rohadékok” gyűjtőhalmaz alatt :-)

Előzmény: Podaxis (134992)
Podaxis Creative Commons License 2 napja -1 0 134993

szerintem az első képeden látszik a plázs. Nem kizárt, hogy ezt a faj találtad, de a kalapbőr majd kéne hozzá.

A csillagnál a pseudostriatum felé hajlok, de a spórákat még le kéne csekkolnom. Hol találtad? Milyen élőhelyen? Erdőn, mezőn?

Előzmény: bovista72 (134981)
Podaxis Creative Commons License 2 napja 0 0 134992

És még annál is több van.....

Mint a skandináv gyerekversben a bélyegekkel, egy gombászismerősöm nemrég még lelkesedett, hogy susulykákkal akar foglalkozni, ezért odaadtam neki hat Inocybe monográfiámat, majd ezután azt mondta, hogy már nem akar velük foglalkozni :)

Viccet félretéve, nagyon sok szakirodalom kell, az északiak és angolok precízek de nem jártak annyit délen, a déliek kissé kaotikus kulcsokat írtak, fajkreátorok, de sok faj csak náluk van meg, a németek precízek de könyveik határozásra igen nehézkesek, a holland kulcsok jók, de de ők élőben nem sok fajt láttak, inkább mikrobélyegekből írták a kulcsokat. És a genetika java még csak most jön....

Én a fibrillosae szekcióban keresném. Fontos azonban, hogy susulykát csak kollekcióban érdemes gyűjteni, mindig legyen fiatal példány (hogy lássuk az esetleges vélumot), és friss példány is (lássuk a tönköt deres-e, és meddig deres). Óvatosak legyünk ne fogdossuk össze a tönköt. Teljesen emeljük ki a gombát, fontos, hogy gumós-e. A szagát mindig jegyezzük fel, illetve a lehetséges fapartnereket, és a talajtípust. 

Előzmény: bovista72 (134979)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2 napja 0 0 134991

A képeket meg nem tette be ez a f.talicska index.

Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2 napja 0 0 134990

Az első képen én marasmiusra gondoltam, de fajra nem találtam minden kétséget kizáró megoldást.

Valakinek van ötlete?

heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134989

Tegnap a TIT Gombász szakkör klubnapján kb. annyiféle gomba volt, mint ahányan jelen voltunk (25 alatti létszám), az egyik érdekesség egy olyan steril forma volt, amelyikben azért adódott spóra is:

heyderia Creative Commons License 2 napja 0 0 134988

Igen, de ezzel a formával még nem jelent meg korábban előttem.

Előzmény: bovista72 (134987)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134987

Pofás kis szerzetek, valamelyik Arcyria?

Előzmény: heyderia (134986)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134986

Én is azokban leltem:

Előzmény: bovista72 (134985)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134985

Hasonló "szuperspirálokat" láttam már myxo autopszia során. Ezek miben voltak?

Előzmény: heyderia (134984)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134984

Na ez sem piskóta, mint díszítőelem:

Előzmény: bovista72 (134982)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134983

Mivel még folyamatban van a határozás, ezért még titkosak a gondolataim:-) Csak azokat akarom lerázni, akik tettek érte.

Előzmény: lilapereszke (134976)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134982

Díszítősor, cisztidiák, amolyan meddő bizbaxok :-) a lemezeken, a természet nem komálja az unalmas dolgokat... Egyéb iránt reménykedem, hogy Heyderia, Lilapereszke, Podaxis, vagy bárki más aki illetlenül az elébbi abc sorrendben megemlítettek között nem lett felsorolva, az ismerős „motívumok” láttán tud terelgetni.

Előzmény: cc (134980)
bovista72 Creative Commons License 3 napja -1 0 134981

Szia Podaxis!

Próbálkoztam még egy kicsit a Galerina boncolásával, sajnos az egy darab jószágfi elfogyott. Azért legalább sikerült rátalálnom a bazidiumokra, amik két spórások. A "plage" nem tárult fel, talán van egy spórakép amibe én bele tudom magyarázni. A teljes termőtestet oldatba helyeztem a festés miatt, sajna így már nem tudtam lenyúzni a kalap bőrét…elcsesztem, de majd összefutok még vele. Egyébként, ha nem küldöd meg számomra a szakirodalmat  -amit ezúton is köszönök- én simán ráhúztam volna a fickóra, hogy Ő a Retekszagú sisakgomba (Galerina atkinsoniana). A neten általam megtalált számos link alapján simán el is hittem volna. pl.:

http://www.funghi-bormio.it/Schede/Aghifoglie/Galerina_atkinsoniana.htm

http://mycology.su/galerina-atkinsoniana.html

http://mushroomobserver.org/observer/show_observation/98991

Jövőre vadászni fogok az átokfajzatra :-) és rendesen kibelezem! Apropó, a csillaggal mire jutottál (már ha volt rá időd)?

Előzmény: Podaxis (134909)
cc Creative Commons License 3 napja 0 0 134980

és mik azok a zsonglőr buzogányok?

Előzmény: bovista72 (134979)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134979

Csak ne lenne ennyi „borzas” susulyka, az őrületbe kergetnek….

bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134978

Egy kis kabai portya vasárnapról:

hal40 Creative Commons License 3 napja 0 0 134977

Köszi.

Előzmény: heyderia (134967)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 134976

Ezzel a más is tippelt arrával - csak le akarsz rázni :-)). Te mire gondoltál, hogy meglepődtél? (ha nem titok).

Előzmény: heyderia (134975)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134975

Engem meglep, de más is tippelt arra.

Előzmény: lilapereszke (134968)
bovista72 Creative Commons License 3 napja 0 0 134974

Szia, gyakorlatilag igen.

Előzmény: heyderia (134969)
Podaxis Creative Commons License 3 napja 0 0 134973

Csákberényben kalandozunk. Feltétlenül jövök szerdán, kíváncsi vagyok. 

Fontos infó hogy az  MMT december 6-i ünnepi összejövetele kivételesen SZIE budai campusán lesz (volt Kertészeti Egyetem). Minden tagtársat szeretettel várunk!

http://www.gombanet.hu/fgf

Előzmény: barkócza (134971)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134972
barkócza Creative Commons License 3 napja 0 0 134971

Merre jártatok?

Ha már dolomit sziklagyep, akinek elkerülte volna a figyelmét, emlékeztetőül, szerdán az MMT-ben Németh Csaba beszél a briofil gombákról. Érdemes eljönni, olyanokat mutat, hogy csak a számot tátom.

Előzmény: Podaxis (134961)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 134970
Előzmény: heyderia (134969)
heyderia Creative Commons License 3 napja 0 0 134969

Ez a "lugól", jódot jelent?

Előzmény: bovista72 (134934)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 134968

Szia Heyderia!

Erre a javaslatomra mondanál valamit? Ez is távol áll a megoldástól?

Előzmény: heyderia (134967)
heyderia Creative Commons License 4 napja 0 0 134967

Feltétlenül, hisz a legfontosabb része, a terepgyakorlatok később lesznek és az elméleti előadások is jócskán hátra vannak még.

Előzmény: hal40 (134965)
steinpilz44 Creative Commons License 4 napja 0 0 134966

Kicsit alacsonyabban a szezon utolsó katonái még vígan masíroznak.

Előzmény: homerx (134962)
hal40 Creative Commons License 4 napja 0 0 134965

Érdeklődtek nálunk alapfokú tanfolyam ügyében.

Szerinted érdemes még bekapcsolódni?

Előzmény: heyderia (134707)
ízletestőke Creative Commons License 4 napja 0 0 134964

Izgalmas ez az életmód!!

Előzmény: Podaxis (134961)
ízletestőke Creative Commons License 4 napja 0 0 134963

De jó! Így is minden olyan szép! Akkor mostantól várjuk a tavaszt.Mi mást tehetnénk.

Előzmény: homerx (134962)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 134962

a borzsony mar hallgat, mint a barany. nagygombak szetfagyva, az enyeszete. suru havazasban setaltam egyet.

Podaxis Creative Commons License 4 napja 0 0 134961

Tegnap Otouto kollégával a dolomitgyepeket faggattuk. Volt pár érdekesség, és gyötrelmes órák a mikroszkóp mögött.

Ha a fanatikusságot skálázni kéne, szerintem ez a maxon lenne. Otouto kolléga nostoc moszatokat vizslatott és talált rajuk ilyesmiket:

Az 1mm-t alulról súroló  csészés jószágokat elkönyveltük tömlős biszbaxnak. Otthon jött a meglepetés, hogy bazídiumosok. Cyphelloid szakértők segítség! Tudtok irodalmi adatot Nostocon növőre? Extra bélyege nem volt, talán a jellegzetes körte alakú spórái.

Aztán Geoporákat fotóztunk a távoli képen lévő ponton. Mivel nem volt fa a környéken valószínű a Helianthemum vagy Fumana a partner.

Végezetül egy lenti legelőn sikerült egy újabb csészés pöfeteg fajt frissen lefotózni (a bal oldali barna kupac). A D. verrucosa meglepett, mert sokkal feljebb nyomja a hátsóját és nincs fehéres micélium bevonat rajta. Valószínű a nagy, maradó csésze miatt.

heyderia Creative Commons License 4 napja 0 0 134960

Ez a kijárat bejárata pontosabban.

Ma a családdal sétáltunk, a konyhából behallatszik a vagdosás hangja:

Ezeket otthagytuk:

Előzmény: ízletestőke (134958)
ízletestőke Creative Commons License 4 napja 0 0 134959

Na ott kéne ásnod!

Előzmény: hador (134957)
ízletestőke Creative Commons License 4 napja 0 0 134958

/..Én a bejárat kijáratába költözöm./

Tegnap a Mátrában egy nagy nagy legeltetett mezőn szedtünk vagy 2kg mezei szekfűgombát és 1kg-nyi lilatönkű pereszkét.Találtunk még lágypereszkéket,mezei tölcsérgombákat és elég szép számmal voltak pöfetegek.

Előzmény: heyderia (134952)
hador Creative Commons License 4 napja 0 0 134957

ízletestőke Creative Commons License 4 napja 0 0 134956

Szép képek,tőled a megszokott!Gratula és üdv.

Előzmény: marjuska (134955)
marjuska Creative Commons License 6 napja 0 0 134955

Ma még egész szép idő volt; nem fútt a szél, nem pityergett az eső sem, sőt, néha elmosolyodott a nap:)

bovista72 Creative Commons License 6 napja 0 0 134954

A güzülőtől néhány pár száz méterre az ipari terület kerítésén kívül meglepően sok jószággal lehetett találkozni. Sajnos megint csak telefonos képeim vannak, és sok gombáról használhatatlan képem lett, így a látottak egészét nem tudom megosztani. (fényképezőgépet a güzülőbe bevinni tilos, kicsit vicces a mai telefonokat elnézve…). Számomra volt több meglepetés  pl.: voltak csövesek, szép csapat Fenyves sisakgomba egy kidőlt, korhadó Vadcseresznyén ( a fűben meg több helyen a rokonai G. laevis)meg  számos ismeretlen jószág… A szép fehér Pókhálóssal az idén már összefutottam a tölgyfa alatt, a róla készített preparátum alapján Dima Bálint mondta a nevét is, de bakker elfeledtem… Susulykák voltak szép számmal, a Téli fülőke szépen jövögetett és baromi korán sötétedett. Az erdőbe be sem jutottam, bár mit akarok a fél hármas szökéshez képest elég szépen akadtak jószágok a rostán.

bovista72 Creative Commons License 6 napja 0 0 134953

Szerettem volna több infóval szolgálni, de a jószágok sajna lecsomagolva az irodában maradtak és az elrottyanás útjára léptek. Amit még tudok róluk és nem írtam le az a következő: Homokos talajon termett, az 5 méteres körzetükben,  fűzfák, tölgy és tűlevelűek voltak. A nagyobb termőtestek kalapjai 5-6 cm átmérőjűek, a kalapbőr nem volt lefejthető. Elég törékeny habitusú jószág, főleg a már „felpöndörödő kalapúak. Jellegzetes íze, szaga nem volt. A tönk 5-8 mm átmérőjű, kis üreg van a belsejében és körülötte szivacsosabb, szálasabb állomány volt meg figyelhető, könnyedén szét lehetett cincálni, szálasan foszlott. A tönk felülete olyan fehéresen korpázott. Gyakorlatilag a földből magányosan kikandikáló példány nem igazán volt, 2-3 fős csoportokban lézengtek a tönkök aljánál (a föld alatt) szorosan összefeszülve. Maradd egy viszonylagos épségű termőtest, az eredeti színei már eltűntek, még a lemezek állása látható. Próbáltam meg mikrózni, az idő szorításában a homokkal telített anyagból a mintakészítéssel elcsesztem a rám szabott idő nagy részét (a fedőlemez mindig eltört, az olaj aláfolyt stb.), így csak a spórákról készült egy-két kép vízben felvéve, mindenféle festés nélkül. Cisztidiumokat nem láttam, a bazidium 4 spórás volt, használható kép nem készült. A termőtestek romjai a legközelebbi mikrózási lehetőségemig elenyésznek, majd próbálkozom vele jövőre is. Azt a kevés telefonos képet ami van felrakom nagyobb méretben.

Előzmény: heyderia (134945)
heyderia Creative Commons License 6 napja 0 0 134952

Újra előjöttek a bejárat előtt:

Előzmény: heyderia (130215)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 6 napja 0 0 134951

A latint elfogadom, de a magyarban lehetnek lehetőségek, meg  azért vannak meredek dolgok.

Egyébiránt csak ráesett a gondolat a klaviatúrára.

Nem török ilyen babérokra.

Ugyanakkor egy-két közismert logikátlanság mellet pl. a"szárú, lábú" dolgok elég érdekesek. :)

Előzmény: lilapereszke (134950)
lilapereszke Creative Commons License 6 napja 0 0 134950

Paxikám! Nem illik megbütykölni a nevezéktant :-) Az elsőbbségi szabályt gombáéknál is be kell tartani. Onygena faginea Fr., in Fries & Nordholm 1818

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134949)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 6 napja 0 0 134949

Egyszerű lenne bütykösnek nevezni és eltűnne a nem rávezető fafajta. ( Ihletem volt ) :)

MagyarLatin  bütykös     -  geniculatus

Tehát Phleogena geniculatus

Bütykös fagomba

Bütykös gömbgombácska

etc....

Előzmény: lilapereszke (134944)
lilapereszke Creative Commons License 6 napja 0 0 134948

:-)

Előzmény: kapás46 (134946)
lilapereszke Creative Commons License 6 napja 0 0 134947

Erre gondoltam még,spóraméret, fehér lemezél, csoportos megjelenés-ig stimmelne, csak a kalap nem elég pikkelykés.

Előzmény: heyderia (134945)
kapás46 Creative Commons License 6 napja 0 0 134946

Utóbbi nekem is van:

Előzmény: lilapereszke (134944)
heyderia Creative Commons License 6 napja 0 0 134945

A spórák egy másik családhoz és rajta keresztül egy másik nemzetséghez mutatnak.

Előzmény: lilapereszke (134941)
lilapereszke Creative Commons License 6 napja 0 0 134944

Gondolom azért írta. A faginea viszont adja magát tükörfordítani :-) Amúgy magam már gyertyánon is találtam.

S, ha már az átnevezgetés: bükk-eresgomba (Plicaturopsis crispa) bár főként bükkön fordul elő, de volt már híradás fenyőről is itt.

Előzmény: kapás46 (134943)
kapás46 Creative Commons License 6 napja 0 0 134943

Azért, mert magyarul ő lenne a bükkös fejecskésgomba (Phleogena faginea)?

Előzmény: heyderia (134914)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 6 napja 0 0 134942

Az egyik fehéres, a másik koszos szürke, a kalap lilás kékes.

Ebből nem nagyon tudtam kikeverni ennél okosabbat, meg tettem egy kérdőjelet, hogy éreztessem a bennem dúló bizonytalanságot.

Előzmény: heyderia (134939)
lilapereszke Creative Commons License 6 napja 0 0 134941

Inocybe?

Előzmény: heyderia (134939)
heyderia Creative Commons License 6 napja 0 0 134940

Még a múlt hét szombatján Esztergomban vizsgáztatás volt, alap- és középfok, ahol az Esztergomi Gombász Egyesület (EGE) jelenlévő tagjai oldva a stressz okozta sokkhatásokat, ismét nagyon kitettek magukért.

heyderia Creative Commons License 2017.11.17 0 0 134939

Paxnak is szól. Fehér lemezélekkel és ilyen spórákkal?

Előzmény: lilapereszke (134938)
lilapereszke Creative Commons License 2017.11.17 0 0 134938

Nekem Tricholoma sp. . volt a tippem. Olajcseppel és ilyen nagy spórákkal viszont nem találtam fajt.

Akkor lehet, hogy nem is Tricholoma?

Előzmény: heyderia (134935)
bovista72 Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134937

Már azt hittem, hogy csak engem frusztrál az eltelt nyolc óra…. :-)

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134936)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134936

Dög ?

Előzmény: heyderia (134935)
heyderia Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134935

A nemzetség beigazolódott.

Előzmény: bovista72 (134934)
bovista72 Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134934

Szia Heyderia!

Csak néhány spórafotó van róla Lúgolban felvéve, sajna a minta előkészítést követően lecsaptak rám és majd már csak a kiszáradt mintát tudtam lefotózni.

Előzmény: heyderia (134933)
heyderia Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134933

Az utolsó (is) nagyon érdekes.

Előzmény: bovista72 (134928)
heyderia Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134932

Bovista egy egész gombagyártelep közelében dolgozik.

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134929)
bovista72 Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134931

Nem bánnám ha szamárköhögés lenne, azt néhol hívják úgy is mint 100 napos köhögés… :-)

Előzmény: Paxillus atrotomentosuss (134929)
ízletestőke Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134930

Szia!

Én kimondottan csak azért mentem be ,nagyon érdekes volt.Kösz,hogy szóltál ,és külön köszönet a postásnak,aki ugyan nem topocozik.

Kellemes időtöltést arra messze!!

Üdv..

Előzmény: gombafügg (134927)
Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.11.16 0 0 134929

Ez fasza !

Amit én összeszedtem, azt egy félnapos expedíció' alatt szedtem , és szerveztem előtte  2 napon keresztül..... kis túlzással.

Itt meg 15 perc alatt köhögött ki ennyit a rendszer .

Ez valszeg szamárköhögés...

Előzmény: bovista72 (134928)
bovista72 Creative Commons License 2017.11.15 0 0 134928

Paxilus írta két napja hogy „A lucosok fenyvesek még kiköhögnek ezt azt !” Máig ott motoszkált a kíváncsiság bennem, vajon erre felénk mi lehet még.  Mivel ezerrel pörgetjük a güzülőt nincs idő terepre menne, sötétben meg már minek…. Ezért mikor ma felkurkászták az idegeimet nyugtatás képen meglestem milyen jószágokat köhintett fel az ipari környezet. Azt gondoltam, hogy ha más nem Gyűrűs tuskógomba az lesz, volt is, de arra nem számítottam, hogy egy röpke negyed órás szökés közben viszonylag több fajjal is találkozom. (sajna csak telefon volt nálam, így némelyik kép elég elbaxot) Megpróbálom legalább nemzetség szinten számba venni őket, persze van ahol ez sem ment.

Volt fakógomba, szerintem a Zsemleszínű fakógomba (Hebeloma crustuliniforme):

A fenyő mulcson két szem Lánggomba, valamelyik Gymnopilus sp. lehet:

Volt számos Csupaszpereszke termőtest, nekem olybá tűnik mintha két féle Melanoleuca sp lett volna, de ezeknél „nemeccerű”….

Akad néhány pohárgomba, szerintem a Szürke (Cyathus olla):

A fatörzsön lévő apró kígyógombák valószínűleg a Mycena pseudocorticola megnevezéssel illethetőek:

Ütköztem Nyeles áltriflával (Scleroderma verrucosum) és találtam valami féle suslykát, szép lilás színezetű tönkkel:

Elém került egy magányos jószág, egy Lepiota sp. is, de a terepen szinte egy kép sem sikerült használhatóra,szerencsésen az otthoni műtermiek is hagynak kívánni valót maguk után, de mivel őkelmével még sosem találkoztam felhasználom a szarocska képeket is:

Lehet, hogy bazira mellé lövök, de állandóan a L. boudieri felé kacsingatok. Biztos egy belső kényszer amiatt, hogy az idén nem volt sok szerencsém a Sárga rókagombákhoz, így mindent elnyomó vágyként  tör rám, hogy  az egy szem őzláb legyen a Rókaszínű őzláb ha bele is gebed. Nyilván nem fog belegebedni, max. vágyakozhatom rá ezután is.

A végén még beleszaladtam valamilyen jószágba, ami megrekedt ezen a szinten:

gombafügg Creative Commons License 2017.11.15 0 0 134927

Szivesen..jövőre ha újra terem..(valoszìnüleg lesz mert idèn igen sok volt)akkor az èlőhelyèn is meg tudod(tudjàtok )vízsgàlni.

Előzmény: heyderia (134926)
heyderia Creative Commons License 2017.11.15 0 0 134926

Kedves Gombafügg!

Örök hálám, hogy gondoltál rám.

Előzmény: gombafügg (134893)
Podaxis Creative Commons License 2017.11.15 0 0 134925

szépségesek

Előzmény: lilapereszke (134924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!