Keresés

Részletes keresés

neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.04 0 0 40483

Annak idején vetésre kaptam vagy húsz darabot. (Csak egy pár darab kelt ki, de ennek a kutyánk az oka, mert egyszer eszébe jutott, hogy ellenőrzi a csírázást...)

Minden további nélkül alkalmas étkezésre, de valóban van egy jellegzetes mellékíze és illata, de nem rossz, szokható. És főleg nincs telepumpálva növényvédőszerekkel, meg tartósító bevonattal. A tegnapi témára utalva én egy kategóriába sorolom a mini kiwivel: ehető dísznövény.

A virágzó bokor rendkívül dekoratív, és azt mondják, nagyon illatos. (Élőben még nem láttam.) Sövénynek, vagy dekor-csoportba ültetve, esetleg mediterrán stílusú kertbe fácskának metszve szerintem telitalálat.

Persze, aki teheti, az inkább neveljen nemesített citromot. Én azt nem tudnám hol teleltetni, ahhoz túl kicsi és nem elég világos a lakásunk.

Előzmény: CBNora (40474)
tp329 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 40482

Budai hegység 6 órakor, tegnap enyhe szellő +1 fok, ma teljes szélcsend, -3  :-(

BAttila1964 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 40481

Esztergom-Kertváros, 6:10 és -2 C.

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.04 0 0 40480

Fél négy, -7,5 °C. A káposztafélék levelét el lehetne törni, de azért azok csak megmaradnak. Minden deresen fekszik a földön, a paprika fóliája alá nem mertem benézni... :D

Előzmény: Törölt nick (40479)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.04 0 0 40479

Na nálam egy órája már -6 fok volt. Kíváncsi vagyok, most mi fog megpusztulni...

Amúgy klafa hogy -1-et mondtak.

Gy.Ibi Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40478

Nekem már régen van citromfám,leginkább a héja miatt tartom.Télen érik,akkor leszedem,lereszelem és beteszem a fagyóba.A levét meg jégkockatartóba.Télen 15fok alatt van,nyáron nem jó neki a tűző nap.Csirketrágyától sokat terem.

A télállót nem ajánlom,esetleg kerítésnek,vagy alanynak amire nemest lehet oltani.

Azt hiszem a citrus topikban kiárúsítja Valaki a feleslegét.

A kivi savanyú talajt szeret,meg a citrom is.

Előzmény: Lunni (40457)
stapika Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40477

Nem szokványos dughagymából van a zöldhagyma.Kicsit nagyobb,kb.2cm átmérrőjű hagymákat dugdosnak el,mélyebben.Amit nem fogyasztasz el zöldhagymaként,tovább nől és felmagzik.Előnye,már májiusban van,ugynevezett főzőhagymád.Vesztesség nincs,csak előbb kellett volna eldugni.(augusztus végén)

Előzmény: RosarioRao (40475)
lizy72 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40476

Vacak egy idő van.

 

Leszedtem a paradicsomok nagyját, de valamennyi kint maradt, reménykedve, hogy hátha nem fagy el, 

 

A cékla még a földbe remélem nem lesz baja.

 

Csicsókából kiástam egy 25 literes vödörrel, azt a hétvégén feltisztitom és beteszem a fagyóba.

Esetleg savanyítom.

Csinált már valaki savanyút csikcsókából ?

 

RosarioRao Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40475

Sziasztok!

Ha ősszel kerül a földbe a vöröshagyma dughagymája, abból lesz rendes nagy fejű vöröshagyma, vagy csak zöldhagymának jó? Azt olvastam, h a fagy hatására felmagzik tavasszal, és emiatt zöldhagymaként el kell elfogyasztani. Máshol viszont ezt nem említik.

üdv.

CBNora Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40474

Nagyon tetszik az a növény!

Étkezési célra nekem teljesen alkalmatlannak tűnik, de VHO (a macskám) nagyon szeretett labdázni a terméséve, mikor hozzájutottam pár darabhoz. Nagyon jól gurul.

Előzmény: neduddgi(én) (40470)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40473

ilyet kaptam kicsiben, alig várom, hogy megnőjön.

Előzmény: neduddgi(én) (40470)
Lunni Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40472

jól hangzik! és milyen szép! :)

valójában eddig fogalmam se volt hogy citromból ennyi féle létezik... pedig szinte minden nap használom a konyhában :)

hát igen... jó lenne ha a sütikbe nem valami vegyszeres héjjú vacak kerülne :/

Előzmény: neduddgi(én) (40470)
evakis Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40471

Sziasztok!

Remélem jó helyen keresgélek. Kolbásztököt és bordás kelt szeretnék vásárolni Debrecen környékén. Tud valaki segíteni?

További szép napot

neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40470

Ezt ismered?

 

Poncirus trifoliata (Télálló citrom, vadcitrom)

A Poncirus trifoliata (Télálló citrom, vadcitrom) az egyetlen, igazán télálló citrusféle, japán citromnak is mondják, pedig észak-Kínából származik. Csillogóan fényeszöld levelei 3 levélkéből állnak, a növény 2-3 méteres csupa tövis bokorrá fejlődik (tövisei hatalmasak, 5-10cm-esek is lehetnek!), sövénynek is kiváló. 3-5 cm átmérőjű, édesen illatos, hófehér virágai májusban tömegesen nyílnak. Őszre érnek be a 4-5 cm-es, gömbölyű, sárga termései, melyek ugyan javarészt magból állnak, de a levük pl. teába csavarva fogyasztható. Napos, meleg helyet kedvel. Citrus termesztő országokban a citrusok alanyának is használják, egyes narancs- és mandarinfajták nálunk is szépen fejlődnek rajta.

 

Itt jó képanyag van róla:

http://zolikertje.tripod.com/vadcit.html

 

Még annyit hozzá, hogy tényleg sok benne a mag, de aránylag sok leve van, ami kicsit "máshogy savanyú", mint a valódi citromé, de nem rossz. A héja lereszelve, megszárítva jól helyettesíti a valódi citromhéjat (és főleg nincs rajta mérgező tartósító anyag, mint a bolti citromokon).

Az enyémek sajna még csak harminc centisek. Idén kerülnek a végleges helyükre, remélem, ott már beindulnak.

Előzmény: Lunni (40457)
Lunni Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40469

köszönöm a sok jótanácsot mindenkinek :) asszem megvárom amíg a párom meglep majd egy citromfácskával :))))

de ha ezt előbb tudom hogy lehet dugványokkal szaporítani a citrusféléket akor hoztam volna az idei nyaralásunkról hajtást, tele volt a hotel parkolója nagy narancsfákkal :)

Előzmény: Törölt nick (40466)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40468

Úgy ahogy mondod! Meg kell keresni a termőhelynek megfelelő fajtát. De az is igaz, hogy a boltihoz hasonlatos méretű és ízvilágú kiwi leginkább a Dél-Mecsek védett fekvésű, "majdnem mediterrán" kertjeiben terem meg, de néha ott is visszafagy...

A mini kiwik közt vannak kevésbé fagyérzékenyek. De ezek szerintem inkább az ehető dísznövény kategóriába sorolhatók, nem az igazi gyümölcsök közé.

Úgy gondolom, hogy az igazán jó ízű és mérhető mennyiséget adó kiwi fajták csak ott teremnek meg, ahol a fügét is biztonságosan lehet termeszteni.

Mindenesetre nagyon várom, hogy egy közelben lakó ismerősömnél a két éve telepített mini kiwi végre megnőjön, és termést hozzon. Én addig nem kísérletezek vele. :o)

Előzmény: -balu28- (40467)
-balu28- Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40467

Nem csak az ország déli részén terem, én tudok egész fenn északon is, és vannak már önbeporzó fajták is (főleg a minik között).

Előzmény: Törölt nick (40466)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40466

Magról kelt citrom nem terem - legalábbis nekem nem volt türelmem kivárni, volt egy 15 éves, de hagytuk megfagyni egyszer. Vagy oltottat vegyél, vagy dugványozz. Én ha valahol a mediterránumban vagyunk, évek óta hozok citromhajtást is. Az idén lime hajtást hoztam. Kicsit nehezen gyökeresedik, én zacskóborítás alatt próbálkozom, félsikerrel.

Kivi az ország délnyugati részén megterem - van róla topic, vagy valamelyik egzotikusban volt sokszor téma - én nem próbálkoztam, de úgy tudom kétlaki.

Előzmény: Lunni (40457)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40465

Nyugodtan hagyd a földben, semmi baja nem lesz. Ha teheted, akkor takard le, mert a levele kevésbé bírja a fagyot (pár mínuszt az is kibír!!!). Ha mégis olyan hideg lesz nálatok, hogy lefagy a levél, akkor viszont fel kell szedni, mert különben újra hajt, és az a minőség rovására megy.

Előzmény: Lactarius Curtis (40462)
-balu28- Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40464

Magról ne ültess, tizenév mire termőre fordul, és akkor sem fog bőséges termést adni. Oltani kell.

A kivi sem egy egyszerű dolog, ha beleolvasol itt a kivis topikba.....

Előzmény: Lunni (40457)
-balu28- Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40463

A tavaly ősszel földben "felejtett" sárgarépa áttelelt, tavasszal kihajtott. Az ízét nem tudom mennyire befolyásolta, a jószág ette meg.

Előzmény: Lactarius Curtis (40462)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40462

Sárgarépát ki kell ásni? Ennyit csak kibír. A leanderek is állják a kisebb minuszokat. A muskátlikat, bugit, pálmát persze bevittem.

Előzmény: gergerg (40442)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40461

Tegnap munka után leszedtük a kertben, amit tudtunk, de ránk sötétedett. Főleg zöld paradicsomból van rengeteg, mert a szeptemberi októberben nem értek be. Erre aztán nem lett fagy, 3 fok alá nem is ment a felhők miatt, reggel egyenesen 5 fok volt. Így ma még be lehet menteni a koktélpariból is, meg kiásni pár fagyérzékeny növényt Nagy pari- és paprikabokrokat gondolom hiába is akarnám takarni, ha hajnalban -4 - -5 várható.

CBNora Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40460

Szerintem nem lesz az még fagyott, ha kienged.

Előzmény: Törölt nick (40458)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40459

A galagonyának nem árt, akkor érik csak meg igazán, amikor már nappal is lefagy az ember keze a szedésben - most még az is éretlen kicsit. Persze piros már, de a belseje még nem, és még nem olyan édes.

Előzmény: neduddgi(én) (40455)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40458

Persze, csak a fagyott petrezselymet már nem lehet szárítani... Úgyhogy most szedek egy csomót, amíg még jó a nagyja. :D 40 centisre nőtt ebben a kedvező őszi időben, ezt már nem fogja reprodukálni a vénasszonyok nyarában.

Ja, megszemléltem a veteményt. Hát a paradicsomok levele megfagyott, de bízom abban, hogy a szára még megmarad a jobb időig, és akkor talán utóérik a zöldje. Volt már olyan...

A Táltos paprika, amit egy régi, rozzant, százlyukas fekete fóliával letakartam (közé műanyag rekeszeket tettem, hogy ne nyomja le), aztán hajnalban betettem a takarás alá egy kis fazék forró vizet is, abszolút ép maradt. Csak a legfelső levelek fagytak meg, amik a nejlonhoz közvetlenül hozzáértek. Sajnos több fóliám nincs, csak zsír új, azt meg erre nem fogom elhasználni. Remélem, kihúzza még a hétvégéig így.

Előzmény: CBNora (40453)
Lunni Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40457

citromfával és kiwivel kapcsolatosan nincs valakinek tapasztalata?

régen emlékszem volt egy citromfánt, de nagyapám nem szerette és kidobta, pedig 2 méteres volt és mindig tele volt citrommal... gondoltam vennék majd egy kis bokrot vagy ültetnék magról... tapasztalat ezzel kapcsolatosan?

a másik meg hogy valahol azt olvastam hogy a magyar klíma alkalmas kiwi termesztésre... jó pár éve kaptam egy kis tövet, de rossz földben volt és nem mindig locsoltam így kiszáradt és elpusztult :( ez azóta is szörnyen bánt...

CBNora Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40456

A főút mellet van egy nagy galagonya bokor, ha arra járok, egész télen szoktam eszegetni róla. Finom.

Előzmény: neduddgi(én) (40455)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40455

OFF

Kíváncsi vagyok, a kökény és a galagonya mit szól ehhez.

A galagonyának állítólag nem tesz jót a fagy. Vasárnapra terveztük a gyűjtést. Remélem, hogy legalább azoknak nem lesz baja, amelyek az erdő mélyi tisztások szélén nőttek.

A kökényt csak az után érdemes feldolgozni, ha "megcsípte a dér", de ha megfagy, akkor kellemetlen lesz az íze. Most az a szitu, hogy még egy keveset érnie is kellene, ezzel szemben lehet, hogy meg fog fagyni. :-(

Vasárnap ez is kiderül.

 

neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40454

Nálunk is fagyott rendesen. Érdekes módon csak a snidlinget fektette le, a többiek levele csak lekókadt. Hogy van-e, és mekkora fagykár, csak az után derül ki, ha minden kiolvad, de azt már nem várhattam meg. Majd kiderül, ha hazaérek a melóból.

Mára nem jeleztek fagyot, de a kertem fagyzugban van. Holnap-holnaputánra már -1-et jósolnak, nálam biztosan még hidegebb lesz. Ami túlélte a mait, azt kivégzi a holnapi. :-(

 

CBNora Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40453

A petrezselyemnek nem lesz semmi baja. Én ilyenkor szeretem legjobban, édesebb lesz, ilyenkor még a levélnyeleket is meg szoktam enni. Máskor alig fogy.

Nálunk éjjel 1/2 2-kor volt -0,3, 5-kor -3, fél 7-kor -3,7°C. Gondolom, még hűlt egy kicsit tovább is. A kertben fagyott dáliaszag volt.

Ha ilyen derült marad az idő, holnapra -6-ra számítok. Délután plusz fóliákat teszek a kényesekre.

Előzmény: Törölt nick (40451)
taormina001 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40452

Szerintetek, ha nem lesz fagy, még beérhetnek a paradicsomok rendes úton, kint a tövön?

vagy jobb zölden leszedni és bent utóérlelni?

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40451

Emberek, ide 2 foot jeleztek előre, hajnali 3-kor -2 volt, pár órával később talán még hidegebb. Már akkor kezdtek elsötétzöldülni a levelek... Következő estére -1-et jeleznek...

Rohadt fagyzug.

Szóval keresztet vethetek a kert jó részére. A ciki az, hogy pl. a petrezselymet nem is szüreteltem le, nem szárítottam eleget, csak 0 fok körülre számítottam. Éppen most fagy le minden, amikor elkezdtek akkora paradicsomok meg padlizsánok nőni, mint a fél fejem, és a tökfélék is magukhoz tértek. Az utolsó kukoricám még be sem ért.

Egyébként idén először tettem póréhagymát - hát ez fenomenális, egy méteres növény, egy étkezésre el sem fogy egy, és egész télen is lehet enni. Ilyet minden évben fogok pár százat vetni.

taormina001 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40450

Nagyon szép, életerös Physalisokat szeretnék szeretö kezekbe adni; becserepezve áttelel, de nekem túl sok lett. Csak Budapesti átvétellel szívesen megosztanám öket, mert sajnálom komposztra tenni.

lahuba Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40449

Az én batátámnak elvileg bírnia kellene a klímát, ásotthalmi, magyar nemesítésű fajta, úgy rendeltem a palántákat, 10 db-ot.

Nekiláttam, kiszedtem a maradékot, meglepetésemre szebbek lettek, mint a próbaképp kiszedett két tő alól kikerültek.

Persze az eredmény így sem valami fényes, de azért vannak nagyobb példányok is. Az egész lett vagy 2,5 kg, szűken ha behozta a palánta beszerzési költséget. :-)

Ezt nem veszem fel a kerti repertoárba, de egyszeri kalandnak elment.

Ha kedvem szottyan rá, inkább megveszem a boltban, jobban jövök ki...

A borsóról meg most kiderül, mennyire fagyálló. Azt már látom, tavaly simán bejött volna az első fagyokig.

Attól tartok, hogy ha a növény ki is bírja a kisebb fagyokat, a virágok biztos lefagynak, pedig nálam most van igazán virágban, még csak egy-két fejletlen hüvely jelent meg rajtuk.

Azért augusztus végén is próbáltam pár sort, de azok még nagyon gyengék, még virág sincs rajtuk.

Az lenne a vicc, ha ez túlélné, és a fagyok után virágozva kinevelné a termést. :-)

 

Előzmény: Flanell (40420)
BAttila1964 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40448

Esztergom-Kertváros, reggel 6:15, kapargattam a kocsim szélvédőjét... (Hőmérőt nem néztem meg.)

gergerg Creative Commons License 2013.10.03 0 0 40447
4:30 -2C
Előzmény: gergerg (40446)
gergerg Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40446

Ha igazatok lesz, és nem lesz fagy, veszek egy marék drótot és szépen visszaakasztgatok mindent a helyére. :-)

Vebber Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40445

A kint maradt mázsa paradicsomodnak sem lesz baja.

Szerintem nálatok nem lesz fagy.

Előzmény: gergerg (40442)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40444

Na téged sem kell ma este ringatni! :o) Viszont erre az évre már nyugodtan hátradőlhetsz! :o))

Én még semmit sem mentettem, nem kaptam szabit.

Megnéztem ma két szolgáltató előrejelzését Kecskemétre: egyik +1-et jelez péntek-szombatra, a másik -1-et.

Ma meg holnap meló után leszedem, amit nagyon muszály, meg amire marad időm. Egy-két dolgot betakarok, a többinek meg nagyon szurkolok... Ennyire lesz időm.

Szombaton meg megyek a Mecsekbe túrázni, így aztán csak vasárnap kell szembesülnöm a valósággal. :o)))

Előzmény: gergerg (40442)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40443

És ezek után nem fog fagyni!

Előzmény: gergerg (40442)
gergerg Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40442

Én is menekítettem ma. Muskátlik, leanderek, egyéb virágok bent vannak, 6 láda alma, 4 láda körte, 2 rekesz zöld paradicsom, 1 rekesz félérett paradicsom, 1 rekesz érett paradicsom, 1 rekesz paprika, 1 rekesz padlizsán szintén bent. Kb 1 mázsa zöld paradicsom marad kint. Sajnálni fogom. Pár tő 2méteres paradicsomot kivágtam, és felkötöttem a műhelyem mennyezetére. (3 m a belvilág) Nagyon kutyául néz ki a műhely, alig lehet bemenni, mindenhol ládák rekeszek, virágok, és még a plafonról is paradicsomok lógnak. :-) Mikor jóanyám kijött, megállt és mozdulatlanul nézte. Mondtam neki, ne félj, nem bántanak! :-)) Olyan mint a dzsungel. Pár tő paprikát kiemeltem, és beástam a sátorba. Ott meg tettem rájuk mégegy fóliát. A zöldbabot is leszedtem, a diót is felszedtem mert ha tényleg lesz -5, az összes levél lehull egyszerre és akkor kereshetem közötte a diót. A krumplikat lehordtam a pincébe, a sárgarépát kiástam, sosem kelt még ilyen rosszul, és sosem voltak még ekkorák. Jól el is fáradtam.

-balu28- Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40441

Na igen, és nem mindegy, hogy hol mérik a -1-et, a szántóföldön, vagy a faluban? A hét elejéhez képest, amikor is -2-3-at jeleztek, egyre javul....:)

Előzmény: Törölt nick (40440)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40440

Az én cserepes parijaim rég legyökereztek a cserép alá, szóval az bukta. :D

Tele vannak még kétöklömnyi óriás marhaszivekkel a tövek, fáj értük a szívem. De a marhaszivet nem nagyon lehet utóérlelni, megrohad útközben, féléretten kell megenni. Nem merem leszedni - mert mi van, ha mégsem fagy le? Ide csak -1-et mondanak egy napig, az meg vagy lesz, vagy nem.

Előzmény: Lunni (40439)
Lunni Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40439

na most lehet nagy ökörséget írok de régen nem parázzsal tartottak melegen mindent? mármint ha este beszórod a fóliasátorba az elvileg melegen tartja reggelig, bár macerás az tuti...

 

én behoztam 3 hete 2 vödör paradicsomot, szépen beértek a zöldek, sőt elkezdett 10 új bogyót is növeszteni a semmiből, kapott tápot is, kíváncsi vagyok meddig fog tartani :) a vödrökben 2 tő piros paradicsom van, mindkét tövön rengeteg új paradicsommal de a sárga nem csinál semmit... csak érleli azt az 1 szem óriásit... talán majd utána :)

 

a koktélról meg egy hajtást letörtem és ledugtam a földbe, hátha abból is lesz valami... de 1-1 tő paradicsomot mindenkinek javasolnék benti tartásra :)

Előzmény: djkriss76 (40435)
djkriss76 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40438

Persze a fólia - még - jó. De lehet hogy vízzel is jól bepermetezem a leveleket....csak nem csinálok már olyan rosszat velük :-))

Előzmény: Törölt nick (40436)
Lunni Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40437

nagyon köszönöm, megérkeztek a paprika magok! :)

kíváncsi vagyok hány évig él majd a növényke, mert a sima csilipaprikám már 3 éves... vagy lehet ez lesz a 4.? ööö már nemtudom :))

Előzmény: Mariska néni (40426)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40436

Valahogy az rémlik, hogy a hajnali, rövid ideig tartó -5-ig még fűtetlen fóliában is megvan a paprika, ha jó a fólia, ezek talajmenti fagyok még, amit a műanyag visszatart. (Egyszer biztosan valami sasbérc déli oldalára költözöm, a hócipőm tele a talajmenti fagyokkal. Én sötétedés után beborítom az ágyást sima fekete fóliával is, miután megöntöztem a tövét, aztán talán tüzeket is gyújtok a közelében. Gallyfa van elég... Noha elvileg tilos tüzelni, de megkockáztatom.

Előzmény: djkriss76 (40435)
djkriss76 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40435

Sziasztok ! Fólia alatt van még a paprikám de sajnos jönnek a fagyok..olyan szép sajnálnám ha már most lefagyna (már pénzügyi szempontból is) mivel nem tudom fűteni hogy lehetne ezektől a kisebb fagyoktól megmenteni őket? Locsoljam be őket rendesen vízzel hogy párásítsak? Nem fogja megtámadni vmi gomba? Vagy tudtok más módszert is? Köszi a segítséget előre is!

tp329 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40434

Csak ne becsüld le őket! :-))))

Nekem még az átszövetett fapálcikákat is kiették a rönkből :-(, amikor már nem volt más! Még rostaszövettel is körbe kerítettem a végén, de mindig volt valami kis rés. Feladtam.

 

Előzmény: neduddgi(én) (40433)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40433

Ahogy elnézem, mire ezek a laskák beindulnak, már befagy a segge a csigáknak. :o))

Kimondottan téli laskát vettem, ha precízen betartottam volna az előírt technológiát, akkor is csak novemberre várhatnám az első hullámot.

Előzmény: tp329 (40431)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40432

Szerintem mínusz négyben nem fog párásodni...

Viszont meg lehet próbálni esőztetni, ha megéri a fáradságot. Annyi a lényeg, hogy a fagy előtt be kell indítani a finomra porlasztott esőztetést, és nem szabad abbahagyni mindaddig, amíg fagypont fölé emelkedik a hőmérséklet.

Más kérdés, hogy ha ilyen hidegben agyonöntözzük a paprikát, akkor meg a baktériumos betegségek végeznek vele. :-(

 

 

Előzmény: Sárközi István (40429)
tp329 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40431

Szia!

 

Csigákra figyelj, nekem azok vették el a kedvem az egészől. Minden induló kis gombát lezabáltak.

Előzmény: neduddgi(én) (40428)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40430

Az is jó?! Szerintem az egyik legfinomabb gomba! Levesnek, rántottába, töltve, stb.

 

Gyöngyhagymás-fűszeres-ecetes felöntőlével évekig eltartható, sem a színén, sem az állagán nem ront semmit. Aztán télen előveszed, leöblíted és némi füstölt oldalassal mennyei zöldséges gombalevest lehet belőle rittyenteni!

Előzmény: h.apci (40425)
Sárközi István Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40429

Én megöntözöm és ha minden igaz hajnalban a felszálló melegebb pára megvédi.Legalább is én így gondolom.

Előzmény: Törölt nick (40427)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40428

Idén próbából beoltottam egy nyírfatuskót meg egy rönköt laska-csírával. Nem igazán kezeltem előírás szerűen, kíváncsi leszek, produkál-e valamit. Ez talán éppenhogy megéri, (már ha terem...). Ezres körül van egy adag csíra, de ezzel mindössze egy-két tuskó oltható be. Ha teremne két-három kilót, már elégedett lennék.

Sokéve még lehetett venni laskával oltott zsákot is. Nem ezt a kis nyamvadt de drága teszkós verziót, hanem rendes, 30kilós zsákot. Az már át volt szőve, csak megfelelő hely kellett neki, és ontotta a gombát. Letermelés után átgyúrva még a következő évben is termett valamennyit. Ennek ellenére nem volt drága. (Akkor is csórók voltunk, mégis meg tudtuk venni, és legalább tízszeres értékű gombát termett.)

Most inkább gyűjtögetek, bár az idei év nem hozott jó gombatermést. Eddig csak őzlábat tudtam annyit szedni, hogy jusson eltevésre is.

 

Előzmény: Lunni (40422)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40427

Ejjej. Három hajnal fagyosnak ígérkezik. Van valakinek valami hasznos tippje a paprika védelmére? A Táltos paprika olyan szép, kár volna érte, mikor még hetekig szedhetnénk. A többi... Hát a többi úgyis gyatra lett egy gyatra ágyáson. A paradicsomokra keresztet vethetek hajnalban, azt hiszem.

Arra gondoltam, vajon mennyit érne, ha tüzeket raknék a kertben hajnalban? Meddig melegítene az? És/vagy ha felülről jól meglocsolom, elvégre a víz 13 fokos. Három éjjelt még kibírok.

Mariska néni Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40426

Lunni, megérkezett a küldemény?

Előzmény: Lunni (40422)
h.apci Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40425

Az is jó, csakhamar szétfolyik. Csak az szedjen gombát, aki biztos a dolgában, vagy meg tudja vizsgáltatni!

Előzmény: foxbat88 (40423)
h.apci Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40424

Ez mezei szegfűgomba, vagy csibegomba... Nem vagyunk nagy gombászok, de néhány fajtát, amit jól ismerünk (őzláb, vargánya, tinórufélék, szegfűgomba) néha szedünk. Korábban a vargányára esküdtem (a porát használom is fűszernek), de nekem a szegfűgomba a kedvencem; kár, hogy macerás szedni. Most az eső után annyi van, hogy a lelőhelyeken szinte kaszálni lehet. Ami a képen van, az 3,5 kg.

Előzmény: Lunni (40421)
foxbat88 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40423

kár, hogy ilyen kicsi a kép..... én (is) nagy gombász vagyok

szeretem őket gyűjtögetni vagy keresgélni vagy csak fényképezni

most hogy itt az ősz minden árokpartot lesek a faluban hátha valahol találok egy pár gyapjas tintagombát

na az tojással hmmmmmmm :)

Előzmény: h.apci (40419)
Lunni Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40422

tényleg.... valaki nem szokott otthon gombát termelni? ősszel/télen pedig nem lenne rossz ötlet... jó az rántva, tésztaszószba, pástétomnak, levesbe.. univerzális hús helyett :)))

Lunni Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40421

az gomba? :) először mandulára tippeltem :))

 

én minden évben gomba termő ládát vettem, átszámolva nem éri meg, de ha azt vesszük hogy jó móka látni hogyan fejlődik és frissen szüreteled akkor jó :) csak hát mindig egyszerre érik be vagy 2 kiló és alig bírjuk megenni... mert akkor 1 hétig gomba a menü :)

 

én amúgy félek az erdőben szedni, mert nem ismerem meg őket 100%osan :(

Előzmény: h.apci (40419)
Flanell Creative Commons License 2013.10.02 0 0 40420

Nem mindegyik fajta batáta bírja a mo-i éghajlatot a hírexerint.  Lehet persze, hogy az enyém is csak a lombot fejleszti... Semmit nem tudok róla, apámnak nyomta a kezébe valaki a vízben gyökerező szárdarabokat tavasszal. (Tényleg, ameddig el nem fagy, szedek pár szárat, ha el nem felejtem.)

Még nem szedtem ki belőle, mert csak ez a 4 tő van.

 

Állítólag az október hétfőtől megint az évszaknak megfelelő lesz, azaz a borsónak nagyon megfelel, mármint annak a borsónak, ami el nem fagy.

Előzmény: lahuba (40418)
h.apci Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40419

Át kellene térni a termesztés helyett a gyűjtögetésre. :) A mai termés:

 

 

lahuba Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40418

Szép sűrű lett a batátád, az enyém jóval ritkább.

Próbaképpen kiszedtem két tövet, de elég gyenge az eredmény. Kevés van alattuk, és a méretük is vagy fele a boltinak, meg több még kisebb. Ja, és jól meg is vannak rágcsálva, szereti a pocok és a lótetű is.

Nekem ez kísérleti év volt, de jövőre nem teszek, úgy látszik a mi vidékünk (Komárom-megye) már nem jó neki. Pedig meleg volt a nyár, akár lehetett volna sokkal hűvösebb is.

A batátás honlapon azt írták, hogy akkor kell felszedni, amikor az első fagy leviszi a zöldjét, így a maradékot még bent hagytam.

A borsód is egy hangyabajusznyival előrébb jár, mint az enyém, mert itt még csak virágok vannak, igaz, Te sem sokra mész azokkal a lapos hüvelyekkel, ha a fagyok tönkreteszik. Kérdés, ha túléli, fejlődik-e tovább, ha jobb idő jön utána.

Előzmény: Flanell (40382)
Flanell Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40417

Nincs semmi olyasmi rettenetes mellékíze, mint a csicsókának.

Előzmény: Flanell (40416)
Flanell Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40416

Elég jó, a tavalyit sütve ettem, ízre és állagra is nagyon hasonlított a krumplira, a legnagyobb különbség az árában volt.  :)

Előzmény: CBNora (40415)
CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40415

Milyen a táró? Szerinted finom? Ha igen, esetleg vennék majd én is.

 

Előzmény: Flanell (40382)
CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40414

A padlizsán se valószínű, hogy kibírja. Én leszedem az összeset az üvegházból.

Ha le tudod szedni a takarást, akkor jó. Én csak olyat használhatok, ami egész nap fent maradhat, fél hétkor megyek el otthonról, akkor még hideg van. Az évek során rengeteg fátyolfóliát beszereztünk. A retekre mindeg kell lyukmentes, ha minden évben nem is, de kb. kétévente kell venni újat. A többi ágyásra és a dézsásokra használom a szakadtakat is, ha több rétegben van, hideg ellen mindegy.

Sajnos az utóbbi időben rossz minőségű fátyokfóliákat kaptunk. A Lutrasil light pl. nagyon gyatra. Könnyen szakad, és nem is UV álló. A régiek csak akkor szakadtak ki, ha egy kóró beleakadt, az UV-t is bírták. Vmi Agro... fajta, nem emlékszem pontosan. Úgy emlékszem, valahol még látszik valamelyik fólián a felirat, ha találkozom vele, megírom.

Előzmény: neduddgi(én) (40413)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40413

Nekem is van még kínai kel (még csak most kezdenek összeborulni a levelek), sörretek (diónál még alig nagyobbak a gumók), fekete retek (az még a fehérnél is kisebb), zsenge kapor, rengeteg paradicsom, azon kívül salátabab, meg cukkini, patiszon, padlizsán. Na meg a zöldpaprika .

Ezek közül csak a fekete retket nem féltem, annak nem árt a fagy.

A sörreteknek erősen szurkolok, a többi az ő dolga.

Kínai kel most van először, de gondolom, az ennyit kibír.

A paradicsom lugasos, azzal nem tudok mit kezdeni. Kapor össze-vissza kelt a szétszóródott magokból, azzal lesz, ami lesz. Hátha megvédi őket a többi növény lombozata. (Kétlem...)

A salátababtól pénteken estefelé érzékeny búcsút veszek, annak annyi lesz.

Cukkininek, patiszonnak szintén befellegzik.

A padlizsánról nem tudom, mit bír ki.

Marad a paprika, mint esetleg megmenthető.

Fátyolfóliám nincs, vennem kéne. Inkább szalmázok, mert feketefólia maradékom van annyi, hogy elég legyen.

CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40412

Persze a szalmás-nejlonos is jó, ha le tudod szedni. De nagyon bonyolultnak tűnik.

A hónapos retkek tövére körte- és birslombot tervezek hordani a fátyolfólia alá, ha lesz rá idő. Most még nem lenne fontos, de később még jól fog jönni.

Előzmény: neduddgi(én) (40410)
CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40411

Megpróbálhatod több réteg fátyolfóliával is, ha van. A nagy dézsásaim úgy szolták átvészelni ezeket az őszeleji hidegeket.

Előzmény: neduddgi(én) (40410)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40410

Hozzánk -1, -3 körülit jósolnak. Ha fátyolfóliával letakarom a paprikát, az gondolom annyit ér, mint halottnak a csók.

Éééés ha éjszakára lazán leszalmázom, és arra takarok mondjuk fekete fóliát? Nappal meg persze leszedem. Két-három nap bohóckodást megérne, hogy még egy pár hétig friss zöldpaprikát ehessünk.

CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40409

Én meg pláne.

A múlt hét végi fagyot megúsztuk, -0,3 °C-ot mutatott a hőmérő, de semminek nem lett baja, még a tökféléknek sem. Valószínűleg rövid ideig tartott a fagy. A hónapos retkek már fátyolfólia alatt voltak (a legyek miatt is), a fóliasátor tetejére és a hátsó ajtó elé buborékfóliát tettem. Így talán kevesebb fűtéssel fagymentessé tehető a következő pár napban. Luxus, de ennyit megengedünk magunknak, olyan jó decemberig enni a zöldpaprikát. Most nincsenek túl sűrűn, a cserepes Black Pearl-öket is be fogom oda hordani, meg ami dézsás esetleg befér. A fólia egyik oldalán, a paprikák mögött már kikelt a madársaláta.

Mára kivettem egy nap szabadságot, és pakolászom a növényeket, előszedem a fóliákat, téliesítem VHO-nak az ólkertet (még nem hajlandó az ólba bemenni, bár lehet, hogy a hét második felében meggondolja magát).

A kaprot is le kellene szedni. A képosztarépákkal együtt vetettem, közéjük a sorba, most szépen kiemelkednek a répák közül. Kár érte, ha lefagy. Úgyogy előszedem az összes (helyenként szakadt, de plusz rétegnek jó) fátyolfóliát is, hátha valamit sikerül abból is megmenteni. Le lehetne fagyasztani, de frissen szeretem legjobban, szendvicshez is elrágom.

A dáliákat nagyon sajnálom. Rengeteg van, mind virágzik, most a legszebbek. Két tövet letakarok a zöldséggel együtt, de ha bejön, amit jósolnak, úgy is odalesznek.

Előzmény: Flanell (40404)
CBNora Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40408

Simán. -5-6-ot, vagy talán még hidegebbet is rövid ideig.

Gyakran szedjük az első fagyok után, az almát is, annak sem szokott ártani pár fok mínusz. Most azért kellett leszedni, mert nagyon potyogott, egy erősebb szél lefújta volna az összeset. Egyébként annyira könnyen lejöttek, hogy nyilván érettek voltak már.

Előzmény: vizus (40405)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40407

Na még egyszer.

Van egy nagyon egyszerű program a Photo Resize amivel könnyen át lehet a képeket méretezni. Innét letölthető

 

http://thor.hu/?download_view85_21318_Photo_Resize_Magic_Free_v1.1

 

Ha valakinek kell emailban elküldön a használatát.

Előzmény: alfi13 (40406)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40406

Van egy nagyon egyszerű program a Photo Resize amivel könnyen át lehet a képeket méretezni. Innét letölthető: Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

http://thor.hu/?download_view85_21318_Photo_Resize_Magic_Free_v1.1 Ha valakinek kell emailban elküldön a használatát.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

vizus Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40405

Mínusz egy fokot még túlélhet a birsalma?

Flanell Creative Commons License 2013.10.01 0 0 40404

Nagyon félek a hét második felétől. Errefelé mondják a hidegeket. Igaz, nem völgy, hanem síkság, de ha igazuk lesz, nálam is lehet -3-4, ami azért már sokmindent eltakarít.

Előzmény: TINTUS (40403)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40403

itt még sok hasznos dolog van.

szépek

Előzmény: Flanell (40381)
Flanell Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40402

Szét lehet még ültetni, ennek semmi nem árt, de már nem fog ehető méretűre nőni, ami kicsi. Ehhez legkésőbb szeptember elején szét kell volna tenni. Most meg már nemigen lesz 2 hétnél több jó idő idén. Csütörtök-péntekre egyes  helyekre -5-öt is ígérnek...

Előzmény: Jani71 (40400)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40401

Kép: attól függ mid van. Ha telefonról fényképezel, és ilyen 360, 1024 pixel szélesek, akkor semmi átméretezést nem igényel, csak a formátumra kell figyelni.

2560*1440 és 1 mb-os képeket csinálok telefonnal, de a minősége elég gyenge, viszont ha ezt kicsnyítem 1000 körülire - mert a telefon szélesvásznút csinál -, akkor semmi gond.

Viszont ha a kicsit akarod nagyítani, abból jó nem lesz.

JPG vagy JPEG formátum legyen és kész, más nem kell neki. Én simán Paint-ben megnyitom, nem is túl bonyulult a menüje :D átméretezem és mentem, oszt csókolom.

Vagy kepfeltoltes.hu, attól függ mi kényelmesebb.

Mivel itt nem tudod nagyítani, így gond sem lehet. Ha az eredeti képpel van valami hiba, az a fényképező hibája lehet.

Itt pl. az eredeti méretű képből vágtam ki egy ekkora darabot, látszik is, hogy elég xar minőségű. Ugyan azt a képet most kicsinyítem:

Magyarán készítsünk nagy képeket, és kicsinyítsük le, ha kifejezetten ide szeretnénk fényképezni. Ha a fényképezőt állítod pl. 1024-es felbontásra, az már csak rosszabb lehet.

A megapixeleknek se dőljünk be!

Az olcsó gépeknél meg még véletlenül se közelítsünk! Optikai meg manuális zoom létezik, ennek se dőljünk be, mert olcsó - 10-30 ezer forintos - fényképezővel nem tudsz úgy ráközelíteni, hogy szép is legyen. Egy bizonyos szintig lehet, ezt ki kell tapasztalni. De ha nem muszáj, inkább a gépet vigyük közelebb a célponthoz. Ha meg a 40 éves diófa  tetejéről akarod lekapni a verebet, akkor nyugodj bele, hogy ahhoz már egy jobb gép kell, lehet ilyet kapni olcsón is, csak tudnod kell mire kell figyelned, képstabilizátor pl. kell hogy legyen benne.

Előzmény: Jani71 (40400)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40400

Amint az iménti hsz-ben láthatod, nem a méretezés előtti minőséggel van/volt gondom.

:-)

Írtam is, hogy a méretezés utáni minőséggel sincs különösebb bajom, a jellegzetes foltok ott vannak, ha nagyon belenagyít az ember, de az vele jár.

Csak akkor látszik igazán, ha jól felnagyítod, de az itteni képmutogatás nem a pixelvadászatról szól.

A kinyíló képet én mindig a jobb felső sarokban levő X-szel zárom be, így nem nyílik ki már semmi további.

 

Más: korábbi hsz-aidból látom, hogy nagy szakértője vagy a sarjadékhagymának.

Nálam idén ez is próbanövény volt. A több helyre ültetett két fajtából az egyik helyen szerencsére normálisnak mondható nagyságú csokrok nőttek (épp' az ominózus kép jobb felső sarkán láthatod a belógó leveleit, de ennek nincs sok jelentősége... másik képem most sajnos nincs, nem tudom megmutatni, hogy milyen, de a lényeg, hogy normál).

Ma írtad, hogy elfelejtetted szétültetni a tiedet.

Minap gondolkoztam, hogy mikor kellene ezt megtenni. Ezek szerint már nincs esélye, hogy ha megteszem, akkor jól megered és szépen tovább szaporodik?

Vagy az a hagymánál annyira nem számít? Nyugodtan nekifoghatok? Strapa?

Előzmény: Flanell (40397)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40399

:-)

A zsörtölődésem ellenére azért mégis adtál egy vállalható megoldást, bár nem nagy a különbség, de azért az általad vázolt módszer a végeredményt tekintve gyakorlatilag meg is felel azzal, mintha ide illesztem be a képet (viszont már kis képként és kinagyítva is tökéletesen rendben van!!!).

Csak előtte be kell rakni valahová (amely oldal lehet, hogy évek után már nem is lesz meg a képpel együtt - láttam már ilyent, az nem olyan kellemes a hsz. olvasásakor -, itt viszont megmaradna, azért is lenne jó, ha ilyen minőségben itt lehetne mutogatni).

 

Lássuk (a két legpocsékabbat - és akkor már eredeti méretben feltöltve):

 

 

 

Azért ez már jobb, de pl. nem értem, hogy az alsó kép miért lett nagyobb.

Plusz ha nagyon kukacos akarok lenni, akkor esetleg nagyítódhatna nagyobbra is... :-)

 

Na de most már befejezem, mert ennyi OFF elég mára.. :-)

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: gergerg (40393)
Flanell Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40398

Na, én az ilyenektől szoktam őrjöngeni, amikor rákattintással be akarom zárni a képet, ehelyett megnyílik egy új lap...

Előzmény: gergerg (40392)
Flanell Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40397

Én a PhotoFiltre-t használom sok éve, azzal pár kattintással fel lehet javítani a minőséget a méretezés előtt.

Az én képeim csak akkor rosszak, ha már eredetileg is rosszak voltak...

Előzmény: Jani71 (40389)
CBNora Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40396

Próbáld meg úgy elkészíteni, mint a karalábét. Főve már valószínűleg nem csíp.

Előzmény: Jani71 (40394)
CBNora Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40395

Lehet, hogy ez a lila csípős fajta. Nekünk ebből a fajból Snowball szokott lenne, az tiszta fehér. Eddig nem csípett. Egyszer vetettem ilyen lilát is, de akkor nagyon kitúrták, egy-kettő maradt csak meg, nem emlékszem, milyen ízük volt.

Karórépánk is szokott lenni, az más faj (Brassica napus), nem szőrös a levele. Az tényleg jó salátának, levesbe is bele szoktam főzni. A kerekrépáé (Brassica rapa) szőrös, az nem olyan finom. Főve nem próbáltam, de nyersen szúr, mint a reteklevél.

Nekem a karórépa jobban ízlik, édesebb, nyersen kevésbé böfögtet, mint a retek. Nem szokott csípni.

Előzmény: -balu28- (40390)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40394

Kösz a tippet! A keresgéléseim során magam is ráakadtam egy oldalra, ahol a levele felhasználását tárgyalják. Ha annyira jó, akkor akár meg is próbálom, de őszintén szólva először a gyökerével szeretnék előre jutni, ha már van (ráadásul kísérlet volt, tehát nem lenne baj, ha valamilyen ételként is ki tudnám próbálni - plusz ezzel is bővíteni kívánom a nyersanyagok tárházát, ha lehet).

Igen, ugyanaz, csak pillants rá a linkre, amit beszúrtam! :-)

Előzmény: -balu28- (40390)
gergerg Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40393

Bocs! :-)

Előzmény: Jani71 (40391)
gergerg Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40392

Ha nagyon zavar, tedd fel valahova a képet ahol nincs méretkorlát, pl. indafotó, ott a képre jobbgombal a /kép címének másolása/, itt a hozzászólásban meg linkként beilleszted és már jó is. Ilyen:

 

Vagy ilyen:

 

Előzmény: Jani71 (40389)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40391

Csináltam egy másolást a megjelenített képről a szám. gépre.

360×480-as, a mérete pedig 22,6 kB... Akkor mi a búbánatnak méretezem én??

Persze tudom: hogy feltölthető legyen. Na, de ennek így mi értelme?

Ti tudjátok? Mert én egyelőre nem. :-(

(Tudom, Indafotó... Meg még mások. De ne kelljen már mindent valahová feltölteni...!

Több helyre, esetleg linkelgetni, ha meg akarom mutatni!)

 

Előzmény: Jani71 (40389)
-balu28- Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40390

Éppen tegnap láttam egy műsort, amiben a tarlórépa (ugyanaz ugye?) levelét használták salátaként. Csak egy tipp a felhasználásra, a csípősségre én sem tudok semmit mondani, mint ahogy azt sem tudom, hogy az idén először miért nem lett csípős a tavaszi hónapos retek.

Előzmény: Jani71 (40388)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40389

Mondjátok meg nekem, miért pocsékolódnak így szét a képek (évek óta ezt tapasztalom)?

Mi ennek az oka? Grrrr!!!

Eredetiben (leméretezve is) teljesen vállalható a minőség, aztán ahogy ide feltölti az ember, azzal vége is van... :-((

Előzmény: Jani71 (40388)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40388

No, hát a kerékrépa szépen megnőtt azóta.

Szorgalmasan locsoltam, ki is nőtt a bolhák foga alól (liszteskék is voltak, nem kevesen, de tulajdonképpen nem okoztak semmilyen kárt). Azt hiszem, talán egyszer szórtam rá valami rovarölőt, aztán már semmit, csak vizet, amennyit bírtam (korlátlanul mehet, ezzel nem kell spórolnom, nem is sajnáltam).

Ennek ellenére mégis csíp mint a fene. Még az orromat is marja belülről.

Gyakorlatilag ehetetlen!

Tudtok rá valamilyen praktikát (esetleg receptet, amitől elmúlik)?

Mert a zöldjét ugyan nagyon szereti a baromfi, de azért ha lehet, a gyökerét inkább én fogyasztanám el. Van is a neten recept, azzal nincs gond, de így hiába...

Méghogy édeskés... :-( (persze tudom, locsolás... na, de mennyit??)

 

 

Az arányok miatt: a gyökér átmérője 8-9 cm.

Előzmény: CBNora (38967)
Flanell Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40387

Nincs cserepes, ez az egy van.

Arra gondoltam, hogy szabadban, egy ilyen jó talajban akkora leveleket hoz majd, hogy a déli hőségben szundíthatok alattuk egyet, meg esőben alájuk állhatok  :)  , de nem.

5 naponta csepegtettem. Ami nem volt éppen árasztás, de nem is sivatagi körülményeket kellett elviselnie.

Még a vakondra gyanaxom, nagyon dolgozott azon a részen, elképzelhető, hogy félig a levegőben vannak a gyökerek, ezért nem tudták hasznosítani a vizet megfelelőképpen.

Jövőre tényleg cserépben tartom. (Nem a vakondot, hanem a tárót.)

Előzmény: -balu28- (40383)
Flanell Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40386

Egész biztos. Az etilén meg a szén-dioxid minden utóérő dologra hat, bár azt nem tudom, hogy mire mennyire.

Előzmény: Laci/Zápolya (40385)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40385

Ez vajon paradicsomra is ilyen hatással lenne? 

Előzmény: Flanell (40380)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40384

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat! :)

 

Na akkor most úgy állok, hogy minnél többet megpróbálok most eladni belőle amíg ilyen szép...... ha minden jól megy akkor egészen vissza lesz szedve kicsire :)

Így áttelel, majd amikor jön a tavasz.... és kezd ereje lenni a napnak! na akkor teszek rá fóliát! Gondolom a nagyobb hőmérséklettől megfog indulni szépen :)

Előzmény: CBNora (40375)
-balu28- Creative Commons License 2013.09.30 0 0 40383

A táródnak vízhiánya van, a mocsaras helyeket szereti. A cserepeset is tartsd "lábvízben".

Előzmény: Flanell (40382)
Flanell Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40382

A sarjhagymát szét kellett volna palántázni (ha ráértem volna valamikor), mert a legtöbb helyen annyira besűrűsödött, hogy nem tudnak megnőni egymástól a szálak.

 

A Beja tökből viszonylag sok beért, de Provance-i muskotályból csak kettő sárgul, a többi valószínűleg méregzölden fog elfagyni.

Mindkettő nagy teljesen féloldalas, feltehetőleg a napot nem bírták.

 

A mindenféle paradicsomok már nem túl szépek, de rengeteg zöld van. Érettet is szedtünk ma vagy 8 kg-ot. Most viszont fokozódik majd a lehűlés, a beérés még jobban lelassul.

Előtte a zöldség és répa maradéka. A zöldség volt már szebb is, de azért vannak jók.

 

Táró. Tavaly vettem a Füvészkertben, egy oldalhajtását meghagytam cserépbe ültetve, a nagy részt megettem. Most is van egy oldalhajtás.

Nem nagyon tetszik neki a talaj, a levelek egy kála leveleinek méretét se nagyon érik el.

 

A batáta rohamosan sárgul. Nem tudom, meddig kell földben hagyni, meg kell-e várni a teljes elszáradást.

 

Elöl a késői ültetésű zöldség, amit benne akarok hagyni télre, tavaszi zöldje végett.

Mivel valami jószág erősen megritkította, palántázással sűrítettem 10-15 cm magasságnál, amit a szüleim kinevettek. Viszont sikertörténet lett, pár hét után már nem lehetett megmondani, melyik van palántázva.

A céklát rendszeresen szedjük, ez már a maradék gyakorlatilag, bár képen elég sűrűnek tűnik.

Mögötte a nagyon gyenge padlizsán, hátul macskapöcse paprika és paradics.

Flanell Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40381

Ma végre eszembe jutott fényképezőt vinni a földre, és még az akku is jó volt benne, legutóbb nem...

 

Így néz ki az augusztus eleji kapor, már eléggé megtépve:

 

És így az augusztus legvégi esővel a szétszóródott magból kelt:

 

Túl későn kirakott karalábé, de azért remélhetőleg még jó lesz:

 

Eredetileg tépősaláta volt itt, de egy sem kelt ki, aztán 20-án ültettem a helyére retket. (Ma is szedtem egy nagy köteggel.)

Aztán pár saláta mégis kikelt vagy 2 hete.

 

A borsók ilyen nyavalyásak maradtak, szerintem az öntözés volt kevés.

Az unokaöcsém, akiről nem tételeztem fel, hogy eszébe jutna ősszel borsót termelni, talán meghallotta, mikor én beszélek a vetésről, de a lényeg, hogy az övé akkora, mint tavasszal. (Bár még csak most kezd virágozni.) Ő állandóan öntözte.

 

Augusztus eleji cékla.

 

Ugyanakkori téli retek, ma szedtem ki az első 8 cm körülit.

 

A kelbimbó az augusztus végi esőkig arasznyi volt, hónapokig. Akkor meglódult.

 

A zöldbab fele elpusztult, a másik fele ezzel a hűvös idővel feléledt, ma is lett egy kiló zöldbab.

 

Újabb 3 kilós káposzta.

 

Tavasszal kikelt rengeteg sóska, egy részét elpalántáztam, de egy részét elfelejtettem kirotázni, most ez a legszebb, egy nagy diszperzites vödörrel lett szedve.

 

 

 

Flanell Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40380

A birset azért jó almával egy dobozban érlelni, mert az alma nagyon sok szén-dioxidot termel, ami egyféle érlelőgáz.

És ezért nem szabad sok almát zárt helyen tárolni, mert nagyon hamar túlérik.

Előzmény: neduddgi(én) (40342)
Flanell Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40379


Egy ilyen fóliaalagút nemigen jelent 1 foknál többet a külső hőmérséklethez képest.

Előzmény: foxbat88 (40367)
Flanell Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40378

Én is pont ezt akartam írni, hogy várj.   :)

Ha nem vagy fagyzugos helyen, akkor még van egy hónapja.
Ami akkor már legalább félig sárga lesz, az még bent utóérik úgy-ahogy, ami nem lesz félig sem sárga, abból esetleg lehet tökkrémleves rengeteg cukorral, de sütni nem lesz jó ízű.

Előzmény: zebulónia (40366)
baby-lon Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40377

Szerintem várjál :-)

Előzmény: zebulónia (40366)
CBNora Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40376

A szalma takarásnak nem sok értelme van. A lomb nem marad meg alatta, a gyökér pedig télálló takarás nélkül is.

Előzmény: foxbat88 (40373)
CBNora Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40375

Igen, én is ezt tapasztaltam, volt már a fóliában petrezselyem. Kicsit tovább bírja, mint kint, de nem telel át a lombja.

Szerintem is érdemes most minél többet eladni.

Télen inkább madársalátát lehetne, ha lenne rá hely és vevő. Nálunk a zöldségesnél marha drágán szokott lenni télen olasz madársaláta, kis dobozzal több száz forintért.

Előzmény: h.apci (40372)
h.apci Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40374

Egyetértek; ki fog derülni...

Előzmény: foxbat88 (40373)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40373

Majd kiderül :)

Lehet kisérletezek....  egy 6-7 méteres csíkom van

egyik részét lehet befóliázom, a másikat szalmával fedem le, a harmadikat meg szabadon hagyom :)

Előzmény: h.apci (40372)
h.apci Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40372

Ha ébren vagy, ne álmodj! Áttelel, de takarékon, azaz folymatosan elszórja a felesleges, energiaigényes lombozatát, s csak a minimum marad, ami majd tavasszal beindul, de felmagzik; csalódott leszel. Most add el! Csak minimum lombozatot hagyva is áttelel ugyanúgy...

Előzmény: foxbat88 (40369)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.29 0 0 40371

A paprikák még szépen teremnek de a parijaim már kimerültek, igaz vagy 2 hónapja nem permeteztem, lehet azért .Hoztak alulról új ágakat-hajtásokat de hogy beérnek -e a parik erősen kérdéses.

A szabadföldi retkek 6-7 centis levelüek és kikeltek a szépen a kaprok, ilyenkor sűrűn elvetem és mikor 25-30 centi magasak szinte kaszálni lehet- be a fagyasztóba. Mégegyszer megszedem a zöldbabot és kész. Főzőtök még terem már tele a fagyasztó vele és főzeléket is ettem eleget.

 

A sütőtök jól elburjánzott kell annak napsütés? mert el vannak bujva a sok levél alatt.

Minden gyümölcs már letermett a szőlőt kivéve. Bő 3 hete vetettem zöldségeket de még nem keltek ki.

tgwh3 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40370

Akkor add el most az összeset :D

De gondolkodjunk kicsit. Szóval te úgy gondolod, hogy itt a tél, a hideg, a Nap más köröket fut a zeniten, és a növényt meg lehet tartani abban az állapotban, mint tavassz végén vagy nyáron? Amikor az a növény még jó időben sem egyforma? Ha sok vizet kap az baja, ha keveset akkor meg az :D

Meg lehet oldani, persze. Világítás, szellőzés, páratartalom. De némelyik növényt nem lehet átverni, pl. hiába viszed be a házba, kevesebb vizet szabad neki adni, különben megnyekken...

Jó, hallottunk paprikáról, ami több éves, és bonsai faként nevelik :D

Vannak ilyen nagy, ipari fólaisátrak, fűtéssel meg minden flanccal. De az onnan jövő paradicsom íze akkor sem olyan, mint nyáron...

 

El kell rajt gondolkodnod, hogy a várható haszon, ami biztosan kevesebb lesz, mint ha most adnád el, mivel csinálhatsz akármit, valami veszteséged mindenképpen lesz a télen, szóval a  várható haszon több-e, mint amennyibe a móka kerülne? Fel kell tenni a kérdést, megéri-e?

Előzmény: foxbat88 (40369)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40369

hááááát azért jó áron tudtam most eladni belőle :)

ha tavaszra sikerülne megőriznem az állapotát akkor igen csak megérné "bajlódni" vele

Előzmény: h.apci (40368)
h.apci Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40368

Ez jó, szellőzik, de szerintem az egész petrezselyem nem ér ennyit, s tavasszal már nem lesz olyan szép, mint most. Ha mégis belevágsz, akkor még a fagyok előtt tedd rá.

Előzmény: foxbat88 (40367)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40367

szóval csináljak egy ilyet?

http://www.greenberg.hu/custom/greenberg/image/cache/w900h500m00/product/F%C3%B3liaalagutak/130200_1.jpg

bocsi a sok kérdésért de én totál kezdő vagyok :) 24 évesen még csak most tanulom a kertészkedést.... de jó móka :)

 

szóval ez jó? mikor tegyem rá? ha bejön a nagy hideg? november vége fele....? kell neki szellőző vagy pont az a lényege, hogy totál lezárjon?

ha lezár akkor enyhébb időben szellőztessem? Köszi a választ! :)

Előzmény: h.apci (40365)
zebulónia Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40366

Üdv. Mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni, hogy mit tegyek, hogy a kanadai-tök besárguljon???Egy darab félig sárga lett, azt tegnap medettük és finomabb volt mint amit  boltban vettünk, de  a többi olyan zöld mint a spemót.

 

h.apci Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40365

Ezt a fűtetlen fóliaalagút is megoldja...

Előzmény: foxbat88 (40364)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40364

Saját fogyasztással nincs gond :)

Nekem azt kellene megoldani hogy ne legyen neki annyi, és kora tavasszal legyen belőle és tudjak eladni

hallottam már olyat is hogy szalmát tegyek rá..... de akkor meg nem kap fényt, nincs fotoszintézis :S

vagy csak ha nagy hideg jön akkor takarjam be? hmmm :S

Előzmény: h.apci (40362)
h.apci Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40363

A félreértés elkerülése végett... Nekem a fodros (az un. mohafodrozatú) metélőpetrezselymem van, a simát nem tartom.

Előzmény: h.apci (40362)
h.apci Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40362

Nem pusztul ki, ahogy írtam, de olyan már nem lesz, mint most. Mérlegelés kérdése. A saját fogyasztást meg lehet oldani a fagyasztottal a friss szedéséig. Mi esszük a friss leveleket reggelihez is néha, de ezért kár nagy területet fenntartani a réginek...  

Előzmény: foxbat88 (40361)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40361

Köszi! :)

 

Szóval akkor Te nem véded sehogysem? Kibírja anélkül is? :)

Előzmény: h.apci (40360)
h.apci Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40360

A metélőpetrezselyem nálam is ilyenkor a legszebb, pedig évközben egyszer majdnem tarra vágom. Most kell eladni, mert a fagyos időben fokozatosan elsárgulnak az öregebb levelei, a szépsége elvész. Simán áttelel, s tavasszal korán beindul, de később felmagzik; ezt visszacsípve sokáig szedető, de nyomában sincs az őszinek. Nem hiszem, hogy a fűtetlen fólia teljesen megvédené. Saját célra érdemes hagyni, amig a friss ültetés szedhető lesz. Ilyenkor ősszel csokrokat kötök belőle, folpackba csomagolva lefagyasztom (ez megy levesekbe, pörköltbe, stb.), de csinálunk vagdalékot is kis dobozokba rakva szintén lefagyasztva (petrezselymes krumpli, rizsköret, stb.).

Előzmény: foxbat88 (40355)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.28 0 0 40359

Aki mindezeket megcsinálta, az a termelő. Én kereskedőnél láttam ezt az árat.

Előzmény: TINTUS (40349)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40358

Hát igen.... biztos szaki írta :)

csak tudod jobb nekem ha itt is valaki leírja a tapasztalatát :)

 

Igen, jön be belőle pénz..... persze nem leszek milliomos, de így hogy munka nélkül vagyok és még szegény családból is származom jól jön a plusz pénz bármikor :)

És itt nem kell sokat melóznom érte.....

Veszek fóliát, remélem nem túl drága :)

meg majd még kutakodok neten...

Előzmény: tgwh3 (40357)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40357

Nyílván nem ügyvéd vagy politikus írta a könyvet, ahonnét kinézted. Fajtafüggő is lehet, minden esetre ha pénz lenne benne, én a lehető leghamarabb útba ejtettem volna a gazdaboltot némi fátyolfóliáért. Az a minimum. Aztán kicsit fűtheted is, ha eszkábálsz rá valamit. Hőmérő van, érzékelő van, olcsó dolgok.

Előzmény: foxbat88 (40356)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40356

Hőmérsékleti optimurna 16ą7 °C. A csírázási minimum 2-3 °C, az optimum
pedig 23 °C. A csírázás időtartama 20-30 nap. Hidegtűrő, a kifejlett növény mínusz
10, mínusz 20 °C hideget is elvisel.

 

ilyet találtam könyvben, de jobban örülnék neki ha egy tapasztalt kertész is leírná a véleményét :)

nem szeretném ha a 7méter hosszú 50cm széles "sövényemnek" annyi lenne.... főleg, hogy most tudok belőle eladni is!

foxbat88 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40355

hát elnézve a hőtérképet már most jó idő van északon....

http://www.idokep.hu/hoterkep

én fejér megyei vagyok, remélem a komoly fagyok még odébb lesznek, kár lenne a spenótért :)

no, meg még a metélőpetrezselyem védelmének sem jártam utánna.... meg hogy meddig bírja a hideget stb.

itt nem kaptam rá választ :(

Előzmény: tgwh3 (40354)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40354

Holnapra nulla fokokat mondanak, hozzánk nem. Nóráéknál akkor lesz -10°C :D

Ma néztem, hát lehet a zöldparadicsomnak is annyi...

Előzmény: foxbat88 (40353)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40353

http://met.hu/idojaras/veszelyjelzes/figyelmezteto_elorejelzes_holnapra/

 

uhhhhh remélem nem lesz annyi a spenótnak :O

nemrég kelt ki egy rakás elszórodott mag.... és már egész szépen növekednek

gergerg Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40352

Én október vége felé szoktam kezdeni törni, akkor már nincs sok egyéb munka kint, és a melegben puculom. Úgyis mindenki karácsony előtt vásárol be belőle.

Előzmény: TINTUS (40350)
gergerg Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40351

Pici haszon? Hol? Kihagytad a számításból a diót. Én a 2500ft-al ha visszaszámolok, egy gyenge óradíj jön ki, és nem hogy haszon nincs, de a diót is ingyen adom. Viszont tudok pénzt keresni amikor épp mással nem.

Előzmény: TINTUS (40349)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40350

Sziasztok!

leszedtem a diómat, meddig kell szárítani, hogy kibelezhetővé legyen? 1 honap vagy több??

TINTUS Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40349

ezen az áron se csodálkozok,  megvette a fát minimum 3000 ft , nevelte permetezte, összeszedte, megtörte , kipucolta  ez vagy 3 óra per kilógramm, 700 forint/óra munkabér plusz fizetett a piacon és pici hasznot is szeretne mert meg kell élni valamiből.  ez bizony ennyi, ha lopott akkor lehet 2500 is.

Előzmény: Mariska néni (40345)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40348

Az jó, amíg volt diófánk, max 1200-ért vették...

Mariska néni Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40347

Úgy látszik, nem mindenki emelt (szerencsére). Én két kereskedőnél láttam háromezerért, akinél a múlt héten még biztos, hogy 2500 volt.

Előzmény: Lora1213 (40346)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40346

Én 2500-ért is láttam, szépet.

Előzmény: Mariska néni (40345)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40345

Most jöttem a csepeli piacról. Idei pucolt dió 3000.-Ft/kg.

gergerg Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40344

Nem kell napra tenni, levegős esőmentes asztalra teszel egy ujságpapírt, és arra kirakod úgy hogy ha lehet ne érjenek össze. És nézegeted, amelyik rohad, különrakod. Valamikor a "tiszta szoba" szekrényének a tetejére tették, körtével, almával együtt. Ott érett be szép lassan, és ahogy hűlt az idő, a szoba is úgy hült mert ugye nem fűtötték, sokáig elállt ott minden, az illat pedig egész elképesztő volt a szobában.

Előzmény: Gingko Blowjoba (40343)
Gingko Blowjoba Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40343

De hogyan kell utóérlelni a birsalmát? Jól szellőző ládában kirakom őket a napra?

neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.27 0 0 40342

Felénk (Kecskemét környéke) is sok dió termett az idén, kíváncsi leszek, hogyan alakulnak az idén az árak. Sajna ez nálunk is úgy van, hogy nekünk is csak akkor van feleslegünk, amikor nyomottak az árak. 2000 alatt meg tényleg vétek odaadni, így aztán még sosem adtunk el... :o)

Ha sok van, általában szétosztjuk a rokonságban, természetesen héjastól, ki-ki dolgozzon meg érte, ha már ingyen kapja! :o)) Meg a téli madáretetéshez is kiváló, legalább nem a drága napraforgó fogy.

De két évig héjában tárolt dióból is sütöttünk már jó bejglit, nem feltétlenül avasodik meg egy év alatt, ahogy egyes szakirodalmak írják.

A műhelyemben meg napokig fűtöttem egy zsák elfelejtett és megavasodott dióval.

 

Előzmény: h.apci (40327)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40341

Nem rontod az üzletet, mert Karácsonyig itt is el tudom adni azt a kevés felesleget, ami van. Eredetileg is csak az árral szerettem volna képbe kerülni.

Előzmény: gergerg (40339)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40340

Üdv újra!

 

Megint egy kérdéssel fordulnék a szakikhoz! :)

Úgy tűnik sikerül vevőket találnom a metélőpetrezselymemre ami most gyönyörűen kilevelesedett!

A kérdésem az, még a nagy hideg beállta előtt, hogy hogyan tudom majd megóvni télen?

Mikor kell betakarni? Mivel? stb.... bármilyen ötlet jöhet :) kora tavasszal jó áron tudnék belőle eladni

 

Köszönöm!!!!!!!

gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40339

Nem viccelődök, 2000ft alatt dióbelet (normálisat) érdemes átvenni és továbbadni 2500-3000 pénzért. Egyetlen gond az, hogy nehéz felmérni a piacot, és ami karácsonyig nem megy el, az már meg is marad. Így eléggé lutri pénzt tenni bele. De nem rontom az üzletet, ha Laciéknak ráér addig, akkor vigyél nekik, (bár a törést még én sem kezdem) én most bőven tudom hova adni. 

Előzmény: h.apci (40338)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40338

Kéretik nem viccelődni szegény vidékivel. A fát nem adom!

Előzmény: gergerg (40336)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40337

Ha nem hasonlóan szép akkor többet? :-) A jóhír hogy nálam bármikor lemondható, az idei mennyiséggel nem lesz sok gondom. Tudtam régebben a határban 2 fát, holnap meg kéne néznem hogy megvannak-e még, mert a törzsvásárlókat azért jó lenne ellátni.

Előzmény: Laci/Zápolya (40334)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40336

2000 alatt én megveszem fával együtt! :-))

Előzmény: h.apci (40335)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40335

Megyek valamikor Budapestre még az idén, de nem tudom, mikor. Ha kivárjátok a falumbéli Lacival (Erzsébeti vagyok eredendően) addig, s Gergely nem oldja meg, akkor megbeszélhetjük. Ha összejön, én 2.000 Ft alatt odaadom...

Előzmény: Lora1213 (40330)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40334

Ha hasonlóan szép, mint a tavalyi akkor max három kilóval kérek. Csak a feleségem is nehogy beszervezzen valahol, mert akkor mehetek árulni.

Előzmény: gergerg (40333)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40333

Neked mennyi kellene?

Előzmény: Laci/Zápolya (40331)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40332

Mikorra kellene?

Előzmény: Lora1213 (40330)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40331

Van! De nekem is dióbél hiányom van.

Legfeljebb mustármagot tudok szerezni.

Előzmény: Lora1213 (40330)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40330

Igazad van. Személyes találka lenne jó Pesten.  Én Csepelen lakom.  Nincs valaki a környéken ?

Előzmény: h.apci (40329)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40329

Magam ellen beszélek, de 2 kg-nál szerintem nem éri meg a postaköltség; gondold át...

Előzmény: Lora1213 (40316)
Flanell Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40328

Én már vetettem későn téli retket. Volt helyem is meg szedett magom is, próbálkoztam.

Ha most elveted, megnő a nagyja max. diónagyságúra.

Ha kemény tél lesz, kifagy, ha nagyon enyhe tél lesz, tavasszal felmagzik.

Szabadban hónaposra sem fogadnék, pedig az fele tenyészidejű. Esetleg déli fal v. tömör kerítés előtt.

Előzmény: foxbat88 (40260)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40327

Sok a dió itt az idén, s sok a fa is, ezért nincs akkora kereslet, mint korábban. Eláll a héjában egy darabig... Szívesen küldenék bárkinek, de a postaköltség aránytalanul magas. Nem sok a felesleg, ha máskor nem, Karácsonykor remélem megoldódik.

Előzmény: neduddgi(én) (40318)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40326

Gondolod, hogy a mi diónk magától bújik ki a héjából?  :) Igaz, papírhéjú, s ha betonra esik, előfordul, hogy szétnyílik... Nem szokott feleslegünk lenni, s tavaly pl. elfagyott, egy szem sem volt, ezért nem foglalkoztam az árával.

Előzmény: Törölt nick (40315)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40325

tgwh3 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40324

Én még egy ütközőt tettem volna rá, meg egy súlyt a végére, az visszahúzza kezdő pozícióba. Ütközővel meg nem tudod agyonlapítani, a gyerekre is rá lehet bízni :D

Előzmény: gergerg (40320)
beetee Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40323

Hol is van pontosan ez a pont?

Bejelölnéd? :-O

Előzmény: gergerg (40322)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40322
Előzmény: gergerg (40321)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40321

Bocsesz, a második videó ez lett volna

 

Előzmény: gergerg (40320)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40320

Nekem szokott némi dióm lenni

 

és a törés is egész jól megy,

 

 

 de azért én sem tartom soknak a 2500ft/kg árat, kb a munkadíjjat fedezi, a diót ingyen adom. Én ennyiért szoktam adni, persze nem kereskedőnek. Idén elég kevés dióm van, lehet hogy emelni is időszerű lesz a tarifán.

 

beetee Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40319

Viccen kívül, szokott lenni felesleg. De nem tudom hol laksz, mert a posta nincs ingyen..

Előzmény: Lora1213 (40316)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40318

Ha viszonteladónak adod el, 1500-nál többet szerintem sehol sem kapsz érte, de annyit sem szívesen adnak. Inkább próbáld meg direktben eladni.

Egyébként egyszerű a dolog: menj be a helyi élelmiszer üzletekbe, és nézd meg, hogy ott mennyiért adják. Annál 20-30%-kal kevesebbért tudod eladni, ha közvetlenül értékesíted. Sajnos ez van: senkit sem érdekel, hogy kiskerti, meg vegyszermentes. Ilyen igényű vevőket legfeljebb a pesti termelői piacokon lehet találni. Mindenki mást csak az érdekel, hogy mennyivel olcsóbb, mint a bolti. Az, hogy a fővárosban, vagy az ország másik végén mennyiért lehet eladni, semmit sem jelent.

Előzmény: h.apci (40312)
beetee Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40317

800-ért, vagy 2800-ért? :)

Csak hogy neki álljak-e pucolni...

Előzmény: Lora1213 (40316)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40316

Én vennék 2 kg diót, ha van felesleg.

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40315

félve mondom, de ha sokallod, akkor nem pucoltál még diót:D

Előzmény: h.apci (40314)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40314

Ez azért már nem normális... Ennyiért már egész jó marhahúst is lehet kapni. Igen, én is halottam, olvastam hasonlókat, de nem akrtam elhinni. Köszi!

Előzmény: Mariska néni (40313)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40313

A csepeli piacon 2800 körül van kilója a dióbélnek.

Előzmény: h.apci (40312)
h.apci Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40312

Kérem tisztelettel, helyezzen már képbe, aki tud, dióbél ár ügyben.Van néhány kg feleslegem (kiskerti, vegyszermentes, I. o.) Próbáltam tájékozódni a neten, de túl nagy a szórás. A helyi zöldséges 800 Ft/kg-ot adna érte, amiért inkább feletetem a madarakkal télen...

CBNora Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40311

Nem a pincében tárolom, hanem fölötte a melléképületben, a pincénél szárazabb helyen, télen hidegebb is.

Nem mind áll el, az almánál tényleg gyorsabban romlik (főleg, hogy minden szemben van legalább egy kukac). Válogatni kell és apránként feldolgozni, de volt még belőlük februárban is. Tavaly rengeteg volt, két fa roskadásig. Sokan főztük a családból és az ismeretségi körből, de így sem győztem ősszel feldolgozni, még mindig van belőle rengeteg maradék birsalma sajt meg lekvár is.

Nem fértek volna el a fagyasztóban.

Idén az egyik fán kevés van, de a másikon, a nagyobb gyümölcsűn ugyanannyi, mint tavaly.

Előzmény: neduddgi(én) (40309)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40310

Megtudta.

 

Előzmény: Mariska néni (40290)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40309

Télig elálló birs?! Ilyenhez még nem volt szerencsém... Nálam féléretten leszedve is vége szokott lenni egy hónap alatt ugyanabban a pincében, ahol az alma vígan eláll január-februárig. Inkább le szoktuk fagyasztani, ha nincs időnk/kedvünk befőzni.

 

Előzmény: CBNora (40307)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40308

Remélem nem a szomszédom vagy, és te is arról a fáról akarod szedni ahonnan én, mert én most indulok! :-)

Előzmény: Gingko Blowjoba (40302)
CBNora Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40307

Hét végén én is le fogom szedni a birset. Az bent van a kertben, nem lopják el, de már 3 rekesszel lefújt a szél, és most nincs időm feldolgozni. A rokonságban elfogyott, de szeretnék pár rekesszel olyat is, ami eláll, és ráérek télen befőzni.

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40306

Jó ez az utcai gyümölcsfa... szedd le gyorsan, utóérik..

Nekem tegnap reggel fél vödör dió lett az utcai fa alatt, ma reggel 3 db. Okokat lehet találgatni.

Előzmény: Gingko Blowjoba (40300)
Sárközi István Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40305

Az,persze.De ezek mindenbe belekötnek.Igazolás szalmonella mentes állományról stb.Nekem a vezetékes vízről kellett csináltatnom vizsgálatot,üzlet nyitáshoz.94' 12000.- pénz.          

Előzmény: neduddgi(én) (40304)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40304

Ugyan már, ez baromfiság.

Milyen fertőzést okozhat az állati trágya?! Nem humán fekáliáról van szó!

Előzmény: Sárközi István (40289)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40303

Én is így tudom.

Húst, ételmaradékot nem teszünk bele, bár nem a férgek miatt. (Mit zavarnak a nyüvek egy komposztdombban?) Inkább a szag, illetve az így elszaporodó legyek miatt. (Persze, ha valaki beleás egy döglött kutyát, ott már a fertőzés veszély is bejátszhat.)

Az ételmaradék meg vajsavas erjedést indíthat be.

A gyümölcsökkel megintcsak az a baj, hogy ha túl sokat tesz bele az ember egyszerre, akkor cefrésedni kezd, és a keletkező ecetsav savanyítja a komposztot. A déli gyümölcsök meg elég sok vegyszermaradékot tartalmaznak.

Papír, teafilter nem tudom, mit keres a komposztban. Végülis ez nem szemétdomb... Kávézac erősen savas, nem nagyon bomlik le, de annyi úgysem keletkezik egy háztartásban, hogy gondot okozzon. Szerintem nem oszt, nem szoroz, hogy belerakjuk-e. Én nem szoktam, de inkább csak azért, mert a túrónak van kedve szaladgálni félmarék zaccal.

De ahogy írtad: ahány ház, annyi szokás. Vannak alapszabályok, amiktől a minőség érdekében nem célszerű eltérni, de ezenkívül mindenkinek a tudására vagy hitére van bízva, hogy mivel rakja tele a komposztálót.

 

A felszívódó szeres dolog így igaz. Az elsodródó permetszer a gond, ami azokban a növényekben is felhalmozódik, amiket nem akartál permetezni.

Ezért nem célszerű permetezett gyümölcsfák közelében zöldséget nevelni.

Vagy nem kell permetezni, ha már kikelt a vetemény.

 

 

 

Előzmény: tgwh3 (40287)
Gingko Blowjoba Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40302

Köszi, akkor ma szépen leszedem. Holnaptól úgyis annyi lesz a napsütésnek.

Előzmény: gergerg (40301)
gergerg Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40301
Igen.
Előzmény: Gingko Blowjoba (40300)
Gingko Blowjoba Creative Commons License 2013.09.26 0 0 40300

A birsalma most leszedve utóérik még? Még nem 100%-osan érett, de az utcán van a fa és félek, hogy lelopják. Már most is szedegetik.

Gondoltam leszedem és hátha utóérik.

Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40299

A mi postásunk nagy kertész! Amikor küldte Schott Péter a könyvét a magokkal, úgy cimezte, hogy "... kertbarátnak". Azóta ha találkozunk nem tudok olyan gyorsan köszönni, hogy megelőzném vele.

Előzmény: gergerg (40298)
gergerg Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40298

Azt nem ajánlom. A postásunk alighanem tagja valami maffiaszervezetnek, ha kicipeltetsz vele 19kg mustármagot, biztos megkeres, és onnantól nem lesz nyugtod amíg nem vettél tőle kaparóssorsjegyet. :-))

  Majd megbeszéljük a részleteket.

 

 

Előzmény: Laci/Zápolya (40297)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40297

Valami ilyesmire gondoltam, de neked el is postáznám!

 

Előzmény: gergerg (40296)
gergerg Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40296

Megmondom őszintén, arra gondoltam, intézek neked némi diót, amit valameddig elviszek neked (lehet hogy lesz melónk az Üllői környékén)  , te meg eljössz érte addig,  és ha már úgyis jössz...... :-)

Előzmény: Laci/Zápolya (40295)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40295

Csomagdij 10 kg-ig 1290 Ft, 20 kg-ig 1490 Ft.

Akkor 19 kg mustármagot kérsz és megvan három évre?

Előzmény: gergerg (40292)
vizus Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40294

Zöldparadicsom lekvár főzéséhez készülődök. Tavaly kissé kesernyés lett. Olvastam, hogy ecetes vízben kellene forrázni. Úgy tudom, azok a bogyók a legjobbak, amik már majdnem pirosodnak. Ami már pirosodni kezdett, azért nem jó bele, mert túl híg lenne a lekvár?

wilona Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40293

Nekem az idén szépen termett az eperfám, egy jó adag lekvárt főztem belőle, nagyon jó zselés lett az állaga, az íze pedig fenséges. Már el is fogyott, a fiam nem is akart más lekvárt enni, amíg volt belőle. Botmixerrel összeturmixoltam, és a dr. Oetker féle 3:1 zselésítővel pillanatok alatt készen volt, cukrot 20 dkg-ot tettem a gyümölcs kilogrammjához.

Előzmény: neduddgi(én) (40283)
gergerg Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40292

Miért, szerinted Gerg elmegy érte? :-)

Előzmény: Laci/Zápolya (40291)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40291

Neki elvinné Gerg és utközben beadná!

Előzmény: Mariska néni (40290)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40290

Mijazhogy nem postázol? Na ezt tudná meg a rózsabimbó... Egyébként köszönöm szépen és érte megyek.

Előzmény: Laci/Zápolya (40268)
Sárközi István Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40289

Én igen.              Na de az ÁNTSZ?

Előzmény: neduddgi(én) (40286)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40288

Meg ha már komposzt. Kutyasz@r mehet bele? 

tgwh3 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40287

Kezdjük a végén. Állati eredetűt azért nem teszünk bele, mert a hús a férgeket vonzza. Szerintem ez maradt ki az oktatónak, és csak annyi maradt meg, hogy állati eredetű nem mehet bele. Főtt/sült ételek nem mehetnek bele, én erről az egyről tudok. Aztán hogy a déli gyümölcsök, vegyszerezett hazai gyümölcs, zöldség, papír, karton, teafilter, tealevél, kávézacc mehet-e bele, az már inkább egyénfüggő. Valaki mindig dobál bele papírt, én meg mindig kiszedegetem :D

 

Viszont egy érdekességet olvastam ma. A felszívódó növényvédőszer mellé lehet vetni, lehet mellőle enni, mivel a szer felszívódik a növénybe, így nem kerül a földbe... érdekes teória...

Előzmény: neduddgi(én) (40280)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40286

????

(Remélem, az a vigyori a kijelentésed végén azt jelenti, hogy poénnak szántad...)

Előzmény: Sárközi István (40285)
Sárközi István Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40285

A magyarázat:a bomló istálló trágya fertőzést okozhat.:-)

Előzmény: neduddgi(én) (40280)
CBNora Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40284

Tényleg nem volt olyan finom, mint tavaly, de én azért szorgalmasan eszegettem.

A miénk lekvárnak nem lenne túl jó. Fehér színű, édes, de nem különösebben aromás.

Előzmény: neduddgi(én) (40283)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40283

:o)

Azt hittem, van valami jó recepted!

 

Az idén akartam lekvárt főzni belőle, (nem tudom, van-e elegendő pektin benne...), de a kiváló nyár miatt nagyon vontatott volt az érés, és nem is volt jó az íze. Olyan kényszerérett volt. Rengeteget termett, de egyszer sem tudtunk egy igazán jó ízűt enni belőle. Tavaly a kisfiam képe állandóan maszatos volt, amíg érett az eper, az idén egyszer-kétszer próbálkozott, aztán feladta.

Előzmény: CBNora (40282)
CBNora Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40282

Tele eszem magam vele. Ez idén sikerült először, most lett akkora az eperfa, hogy eleget hagytak a rigók. Korábban a pofátlan rigók nem érték be annyival, hogy leették a fáról, azt is fölszedték, amit levertek a földre.

Előzmény: neduddgi(én) (40281)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40281

Eperfa alá a fólia a jó. :o))

Mit szoktál csinálni az eperrel?

Előzmény: CBNora (40279)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40280

Ha már komposztálunk: kies fővárosunkban mostanában nagy divatnak örvend a komposztmesteri tanfolyam. (Nem is értem...) A legnagyobb fiam a nyáron elvégzett egy ilyet, és a jegyzeteit olvasva találtam egy meglepő kitételt: "A komposztba tilos(!!!) szervestrágyát keverni." (Volt még egy-két meglepő és/vagy mulatságos dolog, de egyiknek sem volt gyakorlati jelentősége.)

Megkérdeztem, hogy oszt ezt mivel indokolta az okító. Azzal, hogy állati eredetű! 

 

Tehát a kérdésem az: tud valaki valami valós indokot, ami miatt ez tiltott cselekedet?

A kérdésem nem provokatív, nem is vitát akarok generálni, csak én még úgy tanultam (sőt, még a biogazdálkodás jegyzetemben is így találtam meg), hogy tápanyag dúsítás céljából ajánlott(!!!) a komposzt közé érett szerves trágyát rétegezni. De ennek már sok éve, és hátha azóta kimutattak valami trágya által okozott káros folyamatot a komposztálás során.

Bár kétlem, de sose lehet tudni, nem vagyok naprakész a szakirodalommal.

CBNora Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40279

Írod, hogy a bogyósok szeretik. Az már nekem is föltűnt, hogy a ribizli kimondottan jól érzi magát alatta. Nem ültettem oda egyet sem, de magától kikelt egy csomó, és szépen fejlődnek, már teremnek is. Idén felfedeztem a diófa alatti dzsungelben egy fehér ribizlit is, finom édes (már egy ribizlihez viszonyítva, persze), ahogy egy fehértől el is várható. Előtte kaptam egy tövet a szomszédasszonytól is, de ez a magonc jobb.

Ott az egres sem lesz liszharmatos. Igaz, hogy keveset terem, valószínűleg túl mély neki az árnyék. Egyszer egy ellenállónak hitt magoncot átültettem máshova, rövidesen ellepte a lisztharmat.

Azt hiszem, idén én is a málna alá fogom tenni a szomszédból kapott diólevelet. Az eperfa alatt úgysem ér sokat.

Előzmény: neduddgi(én) (40277)
alfi13 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40278

Rendben. Ezt a témát kibeszéltük.

Előzmény: neduddgi(én) (40277)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.25 0 0 40277

Nocsak! Micsoda diólevél-kedvelők-klubja (DLKK) alakut nagy hirtelen! :o))

Eszem ágában sincs rossz hírét kelteni a diólevélnek, hiszen én is felhasználom!

Ha lebomlik, akkor már nincs vele gond. Amíg lebomlik, addig viszont szépen ereszti magából a csersavat. Ez nem elmélet, hanem mérhető tény. (Csak lakmusz papír kell hozzá, meg egy pohár víz, amibe a lebomlás különböző fázisában beáztatunk egy marék levelet.) Ezért utálják a rovarok (egy-két specifista kivételével) a friss diólevelet. Meg a legtöbb egynyári csíra-növény is elpusztul alatta. (Ezért jó mulcsozásra.) Meg ezért szeretik a savanyú talajokat jobban kedvelő bogyósok. Az meg, hogy egy adott talajtípusnál okoz-e bármi gondot, az függ a talaj pH-jától, meg a puffer-képességétől. Meg attól, hogy mit vetünk bele. (Ha még jól emlékszem a tanultakra... Bár talajtanból az első kollokviumomon épphogy csak kaptam egy ketteskét... De a szigorlatom már négyes lett! Hű de rég volt... :o)))

 

Ez a friss diólevéllel való málna-mulcsozás nagyon jó ötlet, nem is tudom, nekem miért nem jutott eddig eszembe. Idén már ki is próbálom, annál is inkább, mert éppen annak a diófának a közelében vannak a bogyósok, amelyik alól el kellene hordanom a lombot. Legalább nem kell talicskázgatnom! :o) Kösz a tippet, megspóroltál nekem egy fél napi munkát! :o))

 

Halomba rakva nálam nem bomlik le egy év alatt. A giliszták szeretik, de az ugyebár errefelé ritka kincs. A "normál" komposzt lebontását (a mikroorganizmusokon kívül) nálam a cserebogarak, rózsabogarak, díszbogarak pajorjai végzik. A dióba nem mennek bele. A disznótrágyába sem, gondolom, abban nincs számukra semmi ehető. Vagy nem bírják a szagát. :o)) A friss szalmát sem komálják. A disznótrágyát viszont valamiért imádják a lótücskök, de ha sok diólevéllel keverem, akkor ők sem mennek bele.

 

Egyszóval ez a keverék nálam két-három év alatt válik földszerűvé. Igaz, nem sok gondot fordítok rá. Ha időnként átkeverném, meg figyelnék a nedveség-tartalmára, stb., akkor biztosan gyorsabban lebomlana.

 

De azért ne egyetek meg, mert nekem ezek a saját tapasztalataim! :o)

 

alfi13 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40276

Ne keltsd rossz hírét a diófalevélnek. Szerintem az egyik legjobb mióta azzal mulcsozom a málnámat majdnem dupla anyi a termésem és a málnagubacsszúnyog messze elkerüli. Előtte nem győztem permetezni azóta csak minimális permetezés is elég.

Előzmény: neduddgi(én) (40271)
CBNora Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40275

A szomszédból kapott diólevelet az eperfa alatt szoktam szétteríteni, hogy majd a lehulló eper ne legyen sáros. De a módszer nem túl jó, mert mire érik az eper, már nagyjából csak a levélnyelek vannak meg a diólevélből.

Előzmény: neduddgi(én) (40271)
Vebber Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40274

Értem.

 

Nekem az a tapasztalatom, hogy a dió levél fél évvel később sem ártalmas a növényre.

Nálunk diófa alatt van földi eper (ugye egész évben), és zöldségek (paprika, paradicsom, uborka) is. A fa leveleit mellé szoktam ősszel elásni, ahol egyébként az egyik veteményes van, és kövtkező év tavaszán mennek bele az előbb felsorolt zöldségek.

 

 

 

 

Előzmény: neduddgi(én) (40271)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40273

elég neki az egy év is

 

Viszonylag nagy arányban használok diólevelet a komposztba.

Nálam is tökéletesen lebomlik egy év alatt, ősztől őszig.

Valamikor máj.-jún. környékén szoktam egyszer biztosan megforgatni, aztán ha esetleg úgy látom és van kedvem, akkor még egyszer. De egyszer mindenképpen szükséges!

 

KOMPOSZTÁLJUNK DIÓLEVELET!

Előzmény: tgwh3 (40272)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40272

Volt valahol egy teszt diófalevél komposztra. Az egyik legjobb volt :D Semmi varázslat, ha teszel hozzá mást, bőven használható hagyományos komposztnak, elég neki az egy év is.

Előzmény: neduddgi(én) (40271)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40271

:o)

Nem hiszek a hókusz-pókuszokban. Semmi különleges titok nincs: egyszerűen együtt komposztálom azokat, amik nem használhatók frissen. A diólevélnek magas a csersavtartalma, két év, mire kimosódik belőle, és csak aztán kezd komposztálódni. (A lombégetés meg nem az én műfajom.) A tápos-alomban kevés a tápanyag, de van szermaradvány, így annak sem árt, ha ázik-bomlik pár évet. A disznótrágya frissen perzsel, ráadásul tömény, szalmamentes. (Ha valaki esetleg nem tudja: a mangalicák WC-t használnak, mint a vaddisznók. Sosem ürítenek az ólban, sem össze-vissza, hanem a kifutójuk egy távoli sarkába járnak. Ezért nincs benne alomanyag.)

 

A három cucc jól kiegészíti egymást, és nem kell velük külön-külön bajlódnom.

Ennyi a "trükk".

:o)

 

Előzmény: Vebber (40251)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40270

Meggyőztél! :)

Akkor majd jövőre elvetem

Előzmény: CBNora (40269)
CBNora Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40269

Nem fog már megnőni, inkább galambbegy salátát vess. Az ráadásul télálló is, a retek nem.

Ha mindenképpen retket akarsz, most már inkább hónapossal vagy Húsvéti rózsával próbálkozz. Nálunk már ezeket is késő lenne elvetni, de ha nem laksz nagyon hideg helyen, talán még lesz belőle valami, ha legalább fátyolfóliával takarod. Több réteg a késő őszi fagyokat is kivédi, ha nem is nő, de legalább nem fagy üvegesre.

Előzmény: foxbat88 (40265)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40268

Természetesen!

Ki szeretne még? De érte kell jönni, mert nem postázom!

Előzmény: Mariska néni (40266)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40267

Köszönöm. Téli lecsóba nem szerete tenni a zöldet mert megkeseríti. De így jó lesz.

Előzmény: gergerg (40253)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.24 0 0 40266

Nekem is tudnál szerválni 1 kilót?

Előzmény: Laci/Zápolya (40256)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40265

korábban kellett volna elvetnem csak észre sem vettem őket :/

 

hmmmm gondolkodok.... fekete retek jobban bírja a hideget, lehet azt elvetem, másik annyira már nem :/

azért köszi szépen a segítséget

Előzmény: tgwh3 (40264)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40264

Szerintem nem mínusz 20 fokra van tervezve még akkor sem :D

 

,,Müncheni sör: július végi vetésű, 90-100 napos tenyészidejű, széles hengeres fehér gumójú nem pudvásodó hosszú ideig eltartható fajta.
Téli retek fajták[szerkesztés]
Erfurti kerek fekete: legkorábban július végén vethető 100-120 napos tenyészidejű, gömb alakú nagy gumójú a legtovább eltartható fajta. Korai vetésben üreges gumót fejleszt.

...

Optimális hőigénye 13ą7 °C. Már 3 °C-on csírázni kezd és képes eltűrni a -6 °C-ot is növekedésben.''

/Wikipédia/

 

Rakd össze, de én sok jót nem fűznék hozzá. Meg ugye az sem mindegy, hogy rövid, vagy hosszúnappalos növény, mert a Nap nagy befolyással lehet rá, amit még a fólia sem véd ki. Mesterséges körülmények között biztos megterem.

Előzmény: foxbat88 (40263)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40263

na és ha kikel és befóliázom? :)

Előzmény: tgwh3 (40261)
gergerg Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40262

Úgy 5 kg körül. Dió ügyben majd meglátom mit tehetek.

Előzmény: Laci/Zápolya (40256)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40261

Az őszi búza sem őszre van kész. Vaaaagy... lehet őszre :D

A lehetőségek: 

- megnő, kifagy

- megnő, tavaszra visszaveti az időjárás, de korai lesz

- meg se nő

- olyan enyhe tél lesz, hideg ősszel, hogy későn kel ki, de nem veti vissza az időjárás, és hiper korai retked lesz

 

Nem mindig tudják, hogy nekik őszre kéne csak megérni, meg az időjárás is meghülyült az elmúlt pár évtizedben. Pl. a népi emlékezetben szereplő időpontokat is nagyon sokszor el lehet csúsztatni pár héttel. Viszont régen is volt ilyen hülye időjárás.

Előzmény: foxbat88 (40260)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40260

de akkor miért téli retek a neve? :)

az ember azt gondolná hogy késő őszre lesz "kész" :)

 

sebaj, ha holnap nem lesz rossz idő akkor megásom a helyét és elvetem, lesz ami lesz belőle :)

max kikel tavasszal :D

Előzmény: tgwh3 (40258)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40259

Paszternák Ferenc könyvét akartam linkelni, na, ott írva vagyon:

 

,,Július közepétől, végétől a téli vagy a fekete retket vethetjük.

...

Őszi-téli retekfajták:
Müncheni sör:
Erős, nagy, sötétzöld lombú fajta. Gumója tompa vállú, orsó alakú, héja és húsa fehér színű.

...

Az őszi és téli fajtákat válogatás
után (csak egészségeset) lombtalanítva, homokban vagy prizmában tárolhatjuk.''

 

Szerint az őszi vagy téli fajták őszre, vagy télre érnek be. Ha a zacsin nem látsz újat, akkor csak próbálkozni tudsz.

tgwh3 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40258

A könyvet azért linkeltem, mert ott mindenre ír példát, konkrét fajtákat, nem is keveset. De akár ki is próbálhatod, hátha bejön. Én úgy tudom, retket nem nagyon vetnek már ilyenkor, esetleg házon belül, vagy fűtött fóliába.

Előzmény: foxbat88 (40257)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40257

van letöltve egy nagy könyvem, vagyis nem csak egy, de nem térnek ki külön erre a két fajtára

azért gondoltam hátha van itt olyan aki erre szakosodott :)

igazság szerint még egyiket sem ettem, és gondoltam elügyködöm velük :)

Előzmény: tgwh3 (40255)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40256

Mustármag 250 Ft/kg. Mennyi kellene?

Dió forrásunk bedugult. Tavaly sem volt, és megkérdeztük mi várható: nem lesz. Inkább ismerőstöl vennék, mint a piacon a kofától. Majd nézünk tovább!

Előzmény: gergerg (40252)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40255
Előzmény: foxbat88 (40254)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40254

Üdv megint! :)

 

Találtam 1-1 csomag Téli retket és Sör retket...

a kérdésem az lenne, hogy el lehet még vetni? nem késő?

igényel valami speciális "törődést"?

próbáltam neten rákeresni, de nem találtam semmit :)

 

Előre is köszönöm a válaszokat!

gergerg Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40253

Mi a fölösleget feldaraboljuk, és zsírban megsütjük, attól összeesik, amjd megy kis dobozokban a fagyóba. Télen csak elővesszük, ütünk rá pár tojást, és pár percig ujra nyár van.

Előzmény: Mariska néni (40243)
gergerg Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40252

Azt hiszem nekem attól nagyobb mennyiség kellene. Dióm nem hiszem hogy lesz az idén eladó, elég gyenge termés igérkezik, a fa komoly részét elvitte tavaly egy vihar, de a megmaradt részen is nagyon gyenge a termés. Pár kiló azért lehet, még csak most kezdtem el szedni. Miért, érdekelne?

Előzmény: Laci/Zápolya (40245)
Vebber Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40251

Na igen, az a fránya pénz :)

 

Az első havi csirke trágyánál a dió levéllel való keverésnek van valami külön oka, "titka"?

Esetleg csupán azért teszed bele a dió levelet, mert ezt tovább hagyod érni?

Előzmény: neduddgi(én) (40249)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40250

Szívesen! :)
Tegnap hoztam be 2 db Habanero-t, mára "befejezték" a színeződést... :)

Előzmény: Mariska néni (40248)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40249

Szívesebben válogatnék a többféle nagycímletű bankjegyben, mint a többféle trágyában... :o)

- Marhatrágyát nem használok, mert az pénzért van. :o))

- A baromfi alól az első havi almot külön kezelem. Egy hónapos korukig tápot kapnak, amiben van antibiotikum is. Ez az alom sok szalmát, kevés trágyát, és elég sok szétszóródott gyógyszeres tápmaradékot tartalmaz, ami nem hiszem, hogy használna a talaj-mikrobáknak... Emiatt két-három évig pihentetem, általában nagy mennyiségű disznótrágyával és diólevéllel keverve. Így "felhígítva", két-három év érlelés után már nyugodtan használható ez a keverék, bár inkább csak talajjavításra, mert nitrogén valószínűleg nem sok marad benne.

- A tyúktrágyát igyekszem a lehető legrövidebb ideig tárolni. Igaz, hogy nagyon magas a nitrogén tartalma, de ennek jó része elillan a kazalból.

- A nyúltrágyát hagyományosan, tömörített kazalban szoktam érlelni, mikor meddig. Van, hogy frissen kell használnom, mert nincs más, van, hogy egy évig is pihen.

- A komposztot a szokványos alapanyagokból készítem. Semmi extra: árnyékos helyen, kilyuggatott fóliával bélelt tárolók, bele minden felesleges zöldanyag. Télire feketetfóliával takarom úgy, hogy a hólé be tudjon szivárogni. Két év alatt készül el, ezért két osztatú a tárolóm.  

- A kimaradt, beázott, befülledt szalmát, lucernát, szénát, (mikor mi van) szintén egy nagyobb komposztálóban tárolom. Ha a tyúktrágyában viszonylag kevés a szalma, akkor ebből a szálas, félig-meddig elkorhadt szalmakomposztból keverek hozzá, jó sokat. Ezzel ugyan eltolom a C:N arányt, de ahogy írtam, a petrezselyemnél meg a vöröshagymánál ez nagyon bejön. A talaj vízmegtartó képessége is észrevehetően jobb így.

 

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nincs mindíg mindenből. Nyulam pl. már második éve nincs (új ketreceket kellene gyártani, talán ezen a télen lesz rá módom). Idén sajnos hízónk sem volt, de még van két-három éves disznótrágyánk. Baromfi viszont az idén jócskán volt/van.

Előzmény: Vebber (40226)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40248

Ha így sikerül beérlelni, akkor jó lesz a zákuszkába, úgyis van még egy rakás padlizsán - köszönöm a tanácsot.

Előzmény: BAtti1964 (40244)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40247

Köszi, akkor ezt megpróbálom a bocskorral. A leveledre válaszoltam.

Előzmény: BAtti1964 (40244)
CBNora Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40246

A rovarfotókkal mi a helyzet?

(Érdekelne is, mit tanítotok.)

Előzmény: Laci/Zápolya (40245)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40245

Boikertész tanfolyamon most szervezzük a mustármag beszerzést. Hogy jutna el hozzád?

(Nem lesz eladó diód?)

 

Előzmény: gergerg (40240)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40244

Köszönöm, küldöm a mailt! :)

Én a zöld és a félig érett bocskor-paprikákat leszedtem, kitettem a konyhában az ablakba és néhány napon belül beértek. (Nem teljesen a kinti színnel, kb. annak 90%-ával.)

Előzmény: Mariska néni (40243)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40243

Tanácsot szeretnék kérni. A tavasszal kipalántázott bocskor paprika átlagos lett. Viszont megmaradt egy csomó mag, amit a fórumosoknak tartogattam, de nem volt rá annyi igénylő. Ezért májusban helybevetettem az egészet. Na, ez szenzációs lett! Csak úgy roskadoznak a tövek, és hatalmasak a paprikák, de zöldek - beérni nem fognak. Finom így is enni, de annyit nem eszünk meg (kábé 50 tő).  Nincs valami ötletetek, hogy mire lehet felhasználni rengeteg zöld színű bocskor paprikát?

Mariska néni Creative Commons License 2013.09.23 0 0 40242

Persze, tudok. Írtam e-mailt, hogy meg tudd adni válaszul a címedet.

Előzmény: BAtti1964 (40241)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40241

Mariska néni:

Még áprilisban jelezted, hogy ősszel tudsz majd Jalapeno-magot küldeni nekem.
Áll még az ajánlat? :)

Előzmény: Mariska néni (39513)
gergerg Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40240

Nincs magom. De annyira megtetszett ez a mustár, hogy tavasszal korán vetek a palánták és a bab helyére, hagyom magasra nőni, kézi kaszával lekaszálom, és betakarom vele a krumplit.

Előzmény: Laci/Zápolya (40236)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40239

Nem az egyedüli jó megoldás, de a legjobb télre rajtahagyni.

Előzmény: Mariska néni (40237)
lychnis Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40238

Ti szoktatok Halottak napjára nagyfejű krizantémot ültetni? Nekem megbolondult két tő,már ekkorák,a többi még pici. Nem tudom,mi lehet az oka

Mariska néni Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40237

Nem mondtam, hogy a rajta-hagyás az egyedüli jó megoldás. Csak válaszoltam a kérdésére - gondolom ezért tette fel.

Előzmény: Laci/Zápolya (40236)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40236

Akkor most ujból vethetsz, és télire rajta is hagyhatod.

Előzmény: gergerg (40235)
gergerg Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40235

Késő. Nykbaakasztós fűnyíróval lezúztam, és rotával beforgattam. Sokkal könnyebb volt mint gondoltam.

Előzmény: Mariska néni (40233)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40234

mindentkétszermondtammindentkétszermondtam

Előzmény: Mariska néni (40233)
Mariska néni Creative Commons License 2013.09.22 0 0 40233

Ha nem akarod, hogy szétszórja a magját, akkor igen. Ha csak most kezd virágozni (vagyis feltehetően már nem hoz magot), akkor érdemes inkább rajta hagyni. Télen védi a talajt az eróziótól, majd pedig megfagy, pókhálószerűen betakarja a talajt, védi az eróziótól. Tavasszal jó porhanyós lesz a helye, könnyebb bemunkálni.

Előzmény: gergerg (40230)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.21 0 0 40232

Úgy tudom igen, mivel virágzás után már csökken a tápanyagtartalma. Mondjuk ez lehet csak a fűszernövényekre igaz...

Előzmény: gergerg (40230)
CBNora Creative Commons License 2013.09.21 0 0 40231

Ma eldugdostam a fokhagymát, 12 fajtát, fajtánként átlag 50 gerezdet. Most a kert kötött talajú részére kerültek.

Atanditól kavaly kaptam a keményszárú fajtán kívül Messidrome-ot is. Elég szépen megnőtt, de lehet, hogy kényes lesz. Mikor most ültetéshez szétszedtem, kissé rothadt fokhagymaszaguk volt, és sárgás volt a gerezdek héja. Ez nem jelent túl jót, az osztrák fajtám is ilyen volt, aztán végül kipusztult. Sikerült a kert más részéről átmentenem, idén újra volt az ágyásban is, de néhány fej megint tönkrement. Újra fogok valahová máshová bulbilliket szórni tartaléknak, hogy ha újra kifogynék a szépekből, valami maradjon. Mutatós fajta, nagy feje van, hatalmas gerezdekkel és magas szára. A bulbillik viszont rettentő aprók, csak 3 évben lesz belőlük gerezdes hagyma.

A király a Tommm+talán még valamitől (innen a fórumról, csak régen nem írt) kapott fajta. Gyönyörű nagy, rózsaszín fejek, 4-5 hatalmas gerezddel. A bulbillik is  elég szépek.

gergerg Creative Commons License 2013.09.21 0 0 40230

Virágzik a mustár, lehet hogy érdemes lenne már beforgatni?

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40229

köszönöm

Előzmény: Flanell (40223)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40228

Akkor szerencsés vagy :)

Nekem is gyönyörűek voltak, adtam is el belőlük, bejött pár ezer forint

de aztán jött a 40 fok és mindennek vége lett :(

Előzmény: Flanell (40224)
Vebber Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40227

Én is szedem még az uborkát. A tövek szép zöldek, de a hideg miatt mostmár elég kevés a termés. 

Előzmény: Flanell (40224)
Vebber Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40226

Az jó ha válogatni is tudsz a többféle trágyában.

 

Én ritkán marha trágyával (istálló) szoktam javítani a homokot.

Rendszeresen pedig, ahová ültetni szoktam nyúl trágyát használok mert ez "terem" a nyuszik által. Kevés baromfi is van.

 

A nyúl trágya nálam is szalmás, és egyébként ezzel jó tapasztalataim vannak. Nem éget, jól tartja a nedvességet (bár elég rövid ideig, mert hamar lebomlik), és a táp értéke is jó kell legyen mert a növények szeretik.

Friss nyúl trágyát is szoktam tenni az ágyásokba, hátrányát nem tpasztaltam.

 

Az idén fekete földet is használni fogok fa csemeték ültetéséhez (saját oltványok).

Előzmény: neduddgi(én) (40214)
Flanell Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40225

Na, csak hogy tényleg hónapos retek legyen, addig keresgéltem, hogy találtam 3 szép méreteset. Vetés után pont egy hónappal.

Igazi vajretek, egy nagyon gyenge csípős ízzel, ami azért illik is egy olyan reteknél, ami nem fóliában nőtt.

Előzmény: Flanell (40194)
Flanell Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40224

Nálam a május elseje körül helybe vetett uborka már nem bírja sokáig, de azért még ma is szedtem egy kilónyit.

Előzmény: foxbat88 (40218)
Flanell Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40223

Átlagos évben november közepéig-végéig legalább földben maradhat.
A gyökér kb. -5 fokot bír, azaz levelektől védve egy fagymentes nappalt követő -7-8 fokos éjszakát még elvisel.

Ha egészséges a levele, októberben még nagyon sokat nő, a zöldséggel együtt szereti a hűvös, párás időt.

Én október legvégén vagy november elején szoktam a végét kiásni, mielőtt jön a traktor szántani.

Előzmény: Törölt nick (40222)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40222

egy kérdés: répákat meddig hagyhatom a földben, éjszakáéra talajmenti fagyyokat mondanak

 

(még sosem volt eddig benn nekem és nem tudom, meddig bírja)

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40221

én is szerettem volna, ha áttelel, vagy nem és megfagy, de felmagzás után kidöglött, mnt minden éven.

Előzmény: Lactarius Curtis (40220)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40220

nem tudom mennyiben különbözik a fagytűrése a sóskáétól, de az idén simán áttelelt, igaz sokat volt hó alatt és -10-nél nem volt hidegebb

fogok vetni "télálló" borsót is, ami a leírása szerint szintén áttetel, na ezt megnézem

Előzmény: foxbat88 (40218)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40219

Én még csak most ültetem a spenótot, amit tavasszal akarok szedni. Igaz, teszek rá fátyolfóliát.

Nekem tépősalátám kelt sok, vívódok, hogy ássak-e ott, vagy hagyjam, hátha megmarad.

Nálam még van sok uborka, ma is szedtem egy üvegrevalót. És rengeteg zöld paradicsom.

Előzmény: foxbat88 (40218)
foxbat88 Creative Commons License 2013.09.20 0 0 40218

Üdv!

Régen írtam ide! :)

 

Hát vége a kertészkedésnek :) Sajna az uborkaszezon sem tartott túl sokáig a 40fok-ok miatt, nem igazán tetszett neki :/

Viszont a metélőpetrezselymem brutálisan szép lett, most azt próbálom eladni :)

 

ezzel is kapcsolatos a kérdésem.... mennyire bírja a hideget?

a másik kérdésem pedig hogy a spenót mennyire bírja a hideget??? csomó növény felmagzott még nyáron és az elszórodott magok most keltek ki... rengeteg van, de lehet szegények nem lesznek hosszú életűek :/

kertlap Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40217

A szalma ezt az arányt helyre teszi. És javul a talajszekezet, ami, ha jól emlékszem nálad homokos volt. Valószínűleg nem dunai öntés.

kertlap Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40216

A baromfitrágyában sok a N, ezért a C/N aránya alacsony. Sok ammóniumot és meszet tartalmaz.

Flanell Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40215

Most először kóstoltam meg az uborka közé elrakott okrát, és pillanatok alatt úgy döntöttem, hogy többet ilyet nem ültetek.

neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40214

Rendszeresen használok különféle minőségű szervestrágyákat, néha tudatosan variálva, néha olyat, amilyen éppen van...

Természetesen komposztálok is.

Én azért szerencsésebb helyzetben vagyok. A tanyánk egyik fele egy hajdani mocsárfenék, amit különböző vastagságú homoklepel takar. A gyümölcsfák pár év alatt elérik az 1-2 méter mélyen kezdődő igazi talajt. Aztán van, ahol 80 centinél, van, ahol 2,5 méteren lápi vasérc és lápi mész gumókat tartalmazó agyag van. Egy magasabb helyen (mocsársziget lehetett?) másfél méternél gyönyörű barna erdőtalaj-foltot találtunk... Mindez a változatosság kb. 3000 m2-en belül.

Így aztán ha sikerül az adott gyümölcsfajnak vagy díszfának a megfelelő helyet megtalálni, akkor azokkal nincs gond.

A legtöbb zöldségen viszont nem sokat segít, hogy a mélyeb rétegekben mi van.

 

A tanyánk másik fele (kb.2500 m2) buckatető. Van olyan része, ahol négy méter mélységben még vakolóhomok van...

Előzmény: Vebber (40201)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40213

Nekem is az jutott eszembe, mint Balunak. :o)

Találtál egy fajtát, ami kötött talajon kiváló termőképességgel rendelkezik. :o))

Azért jövőre lehet, hogy kipróbálom, hátha. A konyhakertünk egy aránylag jobb minőségű részén van a tanyánknak, és a talajszerkezet kialakításán is évek óta dolgozom.

Dehát csodák ezen a téren sincsnek.

Pl.: majd húsz éve lakunk itt, és még csak az idén sikerült megtalálnom azt a helyet, ahol a paparika jól (sőt: nagyon jól) terem...

 

Vöröshagymából nekem a dughagymáról nevelt, klasszikus makói bronz vált be. Nálunk akkor terem kielégítően, ha az ágyásaiba tavasszal jó szalmás baromfitrágyát forgatok be! (Magas foszfortartalom, erősen a szén felé eltolódó C:N arány... Fogalmam sincs, miért pont ez jött be neki!) Persze így is van benne apró is, de közepesnél jobb minőségű és mennyiségű a termés.

Sem az egy éve trágyázott, se az érett kazlastrágyával feltöltött nem jó neki, ilyen ágyásokban nekem is kicsik maradtak.

Idén vetettem dughagymának Vitézt is, kíváncsi vagyok, ez a fajta jövőre mit fog produkálni.

 

Petrezselyemnél ugyanaz vált be, mint a vöröshagymánál! Szép, egészséges, közepes méretű, jól tárolható gyökereket termett a ZKI "Közép hosszú" és "Hanacka" fajtája.

Bármilyen egyéb módon trágyázott vagy pihentetett ágyásban vagy ágas-bogas lett, vagy vékonyka.

A sárgarépa viszont az egy éve trágyázott ágyásokban terem jól, akárcsak a kötött talajon.

Fura dolgokat produkál a homok...

Előzmény: Jani71 (40200)
Flanell Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40212

Én is elvetettem aug. 15-e táján, mert aztán már csak szeptemberben tudtam volna.

Amilyen extrém hideg volt eddig az ősz, jó is a koraiság, egy későbbi vetés idén talán nem tudta volna kifutni magát.

Előzmény: lahuba (40195)
Flanell Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40211

Paradicsnál nem, héj nélküli magú töknél már soxor láttam ilyet.

Itt a túltárolás miatt lehetett. Ha egy bizonyos érettségi fok után sokáig áll egy termés, és hűtés vagy hideg idő miatt nem tud elrothadni a terméshús, akkor lebomlanak a csírázásgátló anyagok, és beindul a csírázás.

Előzmény: Vebber (40202)
m-s-m Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40210

Tavaly Andosa nektarinnal találkoztam, aminek a magja kikelt a gyümölcsben, akkor azt én termeltem a saját fámon.

 

Nem gondoltál még rá, hogy nyulakkal is érdemes lenne foglalkoznod? :)

Előzmény: Vebber (40208)
wilona Creative Commons License 2013.09.19 0 0 40209

Én már találkoztam, úgy rémlik, valami irtózatos esős időszak volt, amikor érni kellett volna a paradicsomnak. Kiválasztottam néhányat magnak, azokat hagytam, jó érett legyen a szárán, aztán jól kicsírázott benne a mag. Kidobtam, és nem vártam legközelebb, hogy jó érett legyen.

 

Előzmény: Vebber (40202)
Vebber Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40208

Mikor ott ettük a testvéreit, azokban a mag akkor ott normális volt.

Kettőt hoztam, mindkettő paraicsomban kikelt nagyon sok.

 

Az íze most is jó, kóstoltam.

 

Én úgy szoktam szedni a magokat, hogy felszeletelem egy tányérban, késsel kikaprom a magokat, és egyenként papíron óvatosan ledörzsölöm őket tisztára. Egy A4 lapra rakom őket szépen egymás mellé, majd 1,5-2 hét szárítás után zacskózom.

 

Tavaly Andosa nektarinnal találkoztam, aminek a magja kikelt a gyümölcsben, akkor azt én termeltem a saját fámon.

 

 

m-s-m Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40207

És milyen az íze?

Előzmény: Vebber (40202)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40206

Nem szeretnék ilyen paradicsomba harapni !   Olyan furi !

Előzmény: Vebber (40202)
-balu28- Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40205

Még a végén kiderül, hogy csodák márpedig nincsenek....

Előzmény: Jani71 (40200)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40204

Életemben nem láttam még ilyent!

Le kell mosni a magot a kocsonyás anyag csírázásgátló tulajdonsága miatt a magfogáskor...? (Vagy rosszul emlékszem?)

Hogy is van ez akkor...? :-)

Kösz, hogy megmutattad?

Előzmény: Vebber (40202)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40203

Alien paradicsom? Durva. De nézd a jó oldalt, biztos hogy kikel :D

Előzmény: Vebber (40202)
Vebber Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40202

Spanyolországból hoztam haza paradicsomot, mivel a fajtát szimpatikusnak találtam.

Mikor délután neki álltam, hogy megszedjem a magját, azt tapasztaltam, hogy nagyon sok mag kikelt az érett paradicsomban (benne a paradicsomban).

 

Találkoztatok ilyennel, vagy "világszenzációba" futottam?

 

 

 

Vebber Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40201

Ismerős hangzik amit írsz.

"Jófajta" homokból igyekszem (anno vakoltunk belőle) kihozni én is a maximumot.

 

Zöldségek esetében azért szép eredményeket lehet elérni.

Gyümölcs (és dísz) fákkal sokkal nehezebb.

 

Szerves trágyával a talaj szerkezetét is nagyban tudod javítani, amit ajánlok is.

Előzmény: neduddgi(én) (40199)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40200

Ha úgy nézzük, én is a Kiskunságon lakom..., csak az igazitól elválaszt a Duna.

Nálam is totál tiszta (eredetileg futó-) homok van a felső, néhány évtizedig trágyázott, emiatt barna homokréteg alatt (legalább 3 m vastagon).

Úgyhogy képben vagyok, elhiheted... ;-) És születésem óta itt lakom. Ha a nickemre vetsz egy pillantást, akkor az is kiderül, hogy nem a múlt hét óta... :-)

Annyi a különbség a fokhagyma tekintetében, hogy van egy kis rész a ház mögött, ahol régen egy istálló volt vályogfallal, annak az anyaga lett elterítve, majd trágyázva kölönböző módokon (tavaly ősszel komposzttal). Persze ez alatt is tiszta homok van, de a felső legalább 60 cm ilyen jó féle. A legfelső, minden évben ásott réteg alatt olyan kemény, hogy ha szárazabb, akkor szinte szikrázik benne a csákány, az ásót is vagy bele tudom nyomni a teljes testsúlyommal, vagy nem... (épp' tavaly ősszel dolgoztam meg úgy, hogy gyakorlatilag leszedtem a felső réteget, abba kevertem a komposztot, az alatt levő keményet pedig fellazítottam, ahogy tudtam, hogy csökkentsem az "eketalpasságot").

Erre a területre teszem az igényesebb növényeket, vagy amelyeket egyszerűen csak jobb körülmények közé akarok juttatni.

Amolyan normál, fekete, középkötött talaj. Na szóval ott termeltem pl. a fokhagymát.

A homokon olyan siralmas volt idén pl. a vörös hagyma, hogy majdnem az egész termés mindenestől "gyöngyhagymaként" fejezi be a pályafutását. A fokhagymát meg se próbáltam, csak egy egészen kevéske gyöngyhagymát kísérletből.

Itt írtam ezekről múlt hónap 21-én.

Mindezek mellett egyetértek. :-)

Előzmény: neduddgi(én) (40199)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40199

Sajnos az még édes-kevés, hogy egy fajta valahol jól terem.

Ami kötött talajon csodákra képes, az lehet, hogy homokon semmire se jut, és viszont. A tápanyag- és vízellátást mindenhol meg lehet oldani, de a talaj szerkezetén és a mikroklímán csak minimálisan lehet változtatni.

Nálam homok van, ez egy speciális dolog. Mivel ez egy "szerkezet nélküli talaj", leginkább egy rossz minőségű, nem steril termesztőközeghez hasonlítható... :o) Nehéz rajta gazdálkodni, nagyon ki kell tapasztalni, hogy milyen fajta és milyen művelés mellett ad jó termést.

 

Szóval várom balu beszámolóját a fajta teljesítményével kapcsolatban! Bár az sem mindegy, hogy nyírségi homok, vagy kiskunsági. Nameg az sem mellékes, hogy milyen élvezeti értéket produkál homokon.

Nem (csak) a méret számít! :o))

Előzmény: Jani71 (40196)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.18 0 0 40198

Bocs, de húznom kellett az igát, otthon meg nem nagyon van időm netezni. (Ha meg lenne, akkor tutira foglalt a gép...)

Szerintem messze lakom. Vagy Te laksz messze. :o)

Kecskeméttől tíz km-re délre élünk egy tanyán.

Jól rémlik, hogy valahol Gödöllő környékén laksz?

Előzmény: CBNora (40189)
-balu28- Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40197

Tavaly annyira dícsértétek ezt a Messidromot, hogy az idén beszereztem (a Tecsóban akciós volt :) )... hát, kíváncsi leszek, homokon mit produkál, mert aminek gömbölyödnie kellene, az nálunk nem gömbölyödik (értsd: karalábé, zeller, fokhagyma és vereshagyma, cékla).

Előzmény: Jani71 (40196)
Jani71 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40196

Nem tudom, hogy a Messidrome járt-e már nálad, ha nem, javaslom a kipróbálását.

Ha volt (vagy lesz) és az se teljesített, akkor valamit a fajtán kívül alapvetően meg kell változtatnod, mert ez egy olyan fajta, ami ha jó helyre kerül, igen tisztességes fejeket fejleszt.

Beszerezhető értelemszerűen a gazdaboltokban, de újabban a Tescoban is láttam.

Előzmény: neduddgi(én) (40187)
lahuba Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40195

Furán működik a kerted, én szeptember elsején vetettem a hónapos retket, és hónap végére várom az első szedést, a korai borsót viszont már augusztus 15.-én elvetettem a múltkori javaslatod után, habár Te csak hónap végére javasoltad, nálam viszont ennek még esze ágában sincs virágzani.

Mikor vetetted el?

Előzmény: Flanell (40194)
Flanell Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40194

Tegnap néztem a hónapos retket, majdnem időre lesz készen. Úgy értem, 20-án vetettem, és szerintem úgy 23-25 táján lehet szedni.

A földben maradt vöröshagymák 1 hét alatt nulláról 20-25 cm-t hajtottak.

A borsó nem szereti nagyon ezt a hideget, de már virágzik. Elég kicsik maradtak a tövek, talán túl korán vetettem.

Az augusztus elején vetett kapor is bokrosodni kezdett végre.

A 2. sorozat karalábé utolsó maradékait szedem, a 3. túl sokáig volt a ládában, de most repülőrajttal egy hét alatt a "gumók" 3 mm-ről 2 cm-re vastagodtak, a levélfelületek megötszöröződtek, imádják ezt az időt. Sajnos, a káposztalepke tevékeny.

A második őszi káposztát tegnap vettem le, 3,5 kg volt.

oljeg12 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40193

Ilyen volt nálam is a nyáron. Majd lefényképezem, hogy most milyen és fel rakom a képet.

Előzmény: Gy.Ibi (40191)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40192

Köszönöm, majd benézek a luffa-topikba is! :)

Előzmény: CBNora (40182)
Gy.Ibi Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40191

Ilyen volt nyáron.

Gy.Ibi Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40190

Pontosítani kellene,ha olyan kis ducik lettek rajta,mint egy mini fokhagyma,akkor az nem mag,hanem a szaporítóanyag.Másik évben hoz magot.Ezeket érdemes olyan helyre ültetni,ahol évekig maradhat,mert elszórja magától,később kiirtani is nehéz.Kibújik kövek közt is.Nálam már kelnek ki.

Előzmény: oljeg12 (40183)
CBNora Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40189

Van, amit szedett magról ültetek, van, amihez veszem a magot. A paradicsomok zömmel saját magról vannak, kivéve a Ferline F1-et, a paprikamagot veszem, kivéve a lila díszpaprikát, meg idén volt egy másik erős, amit termésként kaptam.

Sok bulbillim van, gerezd is jutna. Nem lenne rossz, ha nem kellene postázni. Merre laktok?

Előzmény: neduddgi(én) (40187)
oljeg12 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40188

Köszönöm a gyors választ. Akkor én is inkább, gerezdeket ültetek. A magból, pedig csak kiváncsiságból ültetek egy sort.

Előzmény: CBNora (40184)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40187

Nem semmi növénygyűjteményed van!!! Visszaveted őket, vagy minden évben új magokat veszel?

(Pesti rokonyok ilyenkor kérdeznék: És ti ezt mind megeszitek?!)

:o)

 

Fokhagymából ezt a fajtát keresném:

 

http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/fokhagyma.html

 

Ezen kívül bármilyen nagyhozamú, őszi fokhagymát is keresek. Kipróbáltam már néhányat, de eddig egyik sem termett rendesen. (Mondjuk homokon amúgy sem szeret teremni a fokhagyma, ezért próbálkozom őszivel a tavaszi helyett.)

Szívesen kísérleteznék a Te változataiddal is! Megbótolhatnánk!

 

Régi kosszarvú, meg "egérpöcs" paprikát is keresek.

Előzmény: CBNora (40186)
CBNora Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40186

Van egy halom bulbillim, nem tudom, megfelelő fajta lenne-e.

https://picasaweb.google.com/CBodNora/Termenyek

Itt vannak képek a fokhagymákról, nézd meg.

Előzmény: neduddgi(én) (40185)
neduddgi(én) Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40185

Zöld fokhagymaként hasznosításra viszont jobb a vetett.

 

Jut eszembe: még mindíg keresek megvételre egy fél maréknyi évelő fokhagyma sarjat (Rocambol bulbillit). 

Előzmény: CBNora (40184)
CBNora Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40184

Kikel. Általában gerezdek nélküli hagyma lesz belőlük, amiből második évben lesz gerezdes fokhagyma. Ha nagyon aprók, előfordul, hogy csak harmadik évben, ha nagyok, első évben is lehet belőlük kicsi, gerezdes hagyma.

Ha van elég hagymád, érdemesebb hagyományos módon, a gerezdeket ültetni, de szaporíthatod a sarjhagymácskákkal is. Nekem van olyan fajtám, amiből először csak sarjhagymácskákat kaptam, abból szaporítottam el, de újabban már csak gerezdeket ültetek, mert van bőven, jut is, marad is, és úgy szebb, nagyobb fejek lesznek.

Előzmény: oljeg12 (40183)
oljeg12 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40183

Sziasztok!

Nem rég bukkantam erre a fórumra és látom, hogy hasznos tanácsokkal látjátok el egymást. Meg tele vagytok kisérletező kedvel is. Ezért egy kérdéssel fordulok hozzátok.

Tavaj ősszel, vettem fokhagymát ültetni. Szépen ki is kelt és fejlődött, de egyszer csak azt vettem észre, hogy mindegyik felmagzott. Mikor beért, akkor felszedtem és a magot is megtartottam. Az lenne a kérdésem, hogy ha a magot vetem el, (ami úgy néz ki, mint a fokgymagerezdek, csak aprók) akkor az ki kel-e és ha igen akkor milyen termésre lehet számítani. Vagy inkább maradjak annál a hagyományos módszernél, hogy magát a fokhagymát ültetem el.

Válaszaitokat, előre is köszönöm.

CBNora Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40182

Ha fekete foltot látsz rajta, azonnal, egyébként minél később. Az a legjobb, ha megérik, ekkor megbarnul és kiszárad.

A foltosodót azonnal meg kell hámozni (földhöz csapkodás után könnyebb) és beáztatni, vagy be kell tenni a mélyhűtőbe, ha nem érsz rá. Mindenütt azt lehet olvasni, hogy szárítani kell, de tapasztalatom szerint ami nem érik meg a szárán, az leszedve zömmel nem szárad, hanem elrothad.

Bővebben a Luffa topikban olvashatsz ezekről.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9131384&la=124710513

 

Előzmény: BAtti1964 (40181)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 40181

Sziasztok!

A luffatökjeim kb. 35-40 cm hosszúak, szépen fejlettek, de fogalmam sincs, mikor kell leszedni őket...
Segítene valaki?
Köszönöm! :)

baby-lon Creative Commons License 2013.09.16 0 0 40180

Gratulálok, majd írd meg, meddig és mennyit tudtál róla szedni, mert ha megéri, jövőre én is megpróbálom...

Előzmény: Gy.Ibi (40179)
Gy.Ibi Creative Commons License 2013.09.16 0 0 40179

Én júl.végén vagy aug. elején ültettem uborkát,ilyen lett pár hét alatt,már szedem.

Előzmény: baby-lon (40176)
baby-lon Creative Commons License 2013.09.16 0 0 40178

Én is vetettem a minap :-)

 

Tavasszal valamiért nem sikerül, remélem most ősszel jó lesz...

Előzmény: CBNora (40177)
CBNora Creative Commons License 2013.09.16 0 0 40177

Tegnap vetettem galambbegy salátát. A zacskója szerint még októberben is lehet.

Előzmény: baby-lon (40176)
baby-lon Creative Commons License 2013.09.16 0 0 40176

Sziasztok!

 

Kicsit belassult a topic... Megy a befőzés? :-)

 

Szívesen tanulnék abból, ha beírnátok ki mit vetett másodveteménynek.

 

Nekem kint van a saláta, retek, spenót, édeskömény, kínai kel, most bújik a fokhagyma, a mák, az áttelelő póréhagyma.

 

Más mást? Olyan jó vetni... :-)

Deryan Creative Commons License 2013.09.15 0 0 40175

A csumát mindenképpen ki kell szedni. Ha a magházat is bedarálod, akkor világosabb lesz az örlemény.

Szép, bársonyosan vörös terméket csak teljesen érett és jól beszárított paprikahúsból lehet nyerni.

Előzmény: wilona (40173)
ArcturusX Creative Commons License 2013.09.14 0 0 40174

Szia!

Tegyél a darálóba némi magot is. Az olajtartalma segíti a színtartósságot.

Előzmény: TINTUS (40172)
wilona Creative Commons License 2013.09.14 0 0 40173

Tönkre nem teszi, csak utána tanácsos alaposan kitakarítani, ha mást is szoktál vele darálni. Természetesen mag és csuma nélkül kell darálni. Egy ideig mákdarálón darálta anyukám, aztán lett a kávédaráló beáldozva a paprikának.

Előzmény: TINTUS (40172)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.14 0 0 40172

A megtermelt és megszárított fűszerpaprikámat (egy vödörnyi sincs ) egyszerű elektromos kis kávédarálóval is le lehet darálni? Nem teszi tönkre? Ki kell csumázni-magozni?

 

Csinált valaki ilyent?

skarabeus01 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 40171

".. Mi azért hajdanán, nem igy száritottuk,.."..)))

Előzmény: h.apci (40169)
CBNora Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40170

Igen, de írd alá, hogy az enyém!

Egyébként a képtárban szereplőkön kívül van egy csomó másik is, csak új képtár lehetőséget keresek, és a régibe már nem szívesen töltök újakat. Áttekinthetetlenül sok van már egy könyvtárban, de alkönytárakat ott nem lehet létrehozni.

Ha van rá lehetőség, szívesen megnézném, miről is van szó, válogathatok én is, ha megvan, mi kell.

Előzmény: Laci/Zápolya (40166)
h.apci Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40169

A lassú utóérlelés és szárítás híve vagyok a minőség érdekében. Ha mázsaszám - feltehetően szakszerűen - csináltátok, akkor a szárítás jelentőségét tudnod kell.

Forró sütőben gyorsan szárad (sőt), de a színanyag és az olajtartalom károsodik, ezt még amatőr kiskertészeknek sem javasolom, de hát mindenki másképp csinálja... :)

Előzmény: skarabeus01 (40168)
skarabeus01 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40168

A paprikát csumázd le,  szeleteld /hosszában/ majd tedd egy tepsibe  egy 100..120 C  fokos sütőbe, félig nyitott ajtóval. Gyorsan megszárad / Mi azért hajdanán, nem igy száritottuk, igaz az volt 6..8 q is..))

Előzmény: h.apci (40164)
ÍRISZ MAMA Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40167

Igen ez így igaz!!

Előzmény: h.apci (40164)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40166

Szia Nóra! Felhasználhatom a fenyképeidet? (Biokertész tanfolyamon bogárgyüjtemény helyett.)

Előzmény: CBNora (40160)
ÍRISZ MAMA Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40165

A krumplit GERGŐ napon kell elültetni március 12 de április előtt mindenképp.Így tanultam az idősektől.

Előzmény: tp329 (40127)
h.apci Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40164

Nehogy valaki (kezdő) félreértse, a már lényegében száraz fűszerpaprika-füzér darálás előtti végszárításáról van szó...

Előzmény: h.apci (40156)
ÍRISZ MAMA Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40163

Apukám a konvektorba tette be egy méretes tesibe 1-2en szárította egyhétig még csörgős nem lett.

Előzmény: zebulónia (40155)
skarabeus01 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40162

...mert a föld bizonyára kiszáradt. Jövőre próbáld meg vastagfalú műanyag zsákkal../de az alján vágj 3..4 lyukat!

Előzmény: Törölt nick (40161)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40161

Kicsi a kertem, krumplink nem jut hely. De azért érdekességképpen elültettem 3 szem krumplit, illetve letettem a felásott földre. Tettem rájuk egy alját vesztett gyümölcsösládát. ezt fokozatosan feltöltöttem komposzttal, tyúktrágyával, kis földdel, kaszált fűvel. Locsoltam. Amikor már jó nagy lett a krumpli szára, kapott magasítást is a láda, és újabb feltöltést. A krumpliszár vagy másfél méteres lett, felkötöttem, onnan lehajlott a földig. Tegnap kiszedtem. Egyszerűen szinte semmi nem lett alatta. Pár db tojásnyi, a többi dió méretű, a feltöltésben nem volt semmi, az összes gumó az eredeti földfelszin alatt, illetve közvetlenül felette volt.

Mindenesetre érdekes kísérlet volt.

CBNora Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40160

A szétszóródott magokból elkezdett kelni a kertben a galambbegy saláta és a téli porcsin. Úgyhogy mostantól érdemes vetni téli-koratavaszi fogyasztásra.

Még nem jutottam hozzá, hogy elvessem, ne csak szanaszét legyen a kertben, hanem ágyásban is, könnyen szedhetően. Szerencsére még jó lesz egy-két hét múlva is. Gondolkozom, hogy vetek a fóliába is a paprikák elé-mögé, ahol találok helyet. Valamennyi ott is kelt, mert tavasszal elszórta ott is a magját egy nagy tő, ezek már elég szép nagyok.

TINTUS Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40159

Tegnap vetettem még kaport sűrűn mert nagyon szeretem szedni mikor még fiatal olyan 30 centis és lefagyasztom a téli mártás alapanyagának.

Vetettem még piros retket meg münchenit meg metélő petrezyelymet-ha kibúlyik kicsit megerősödik akkor ásózom és nagy cserépbe téliesítem.

 

Remélem nem lesz hiábavaló a munkám talán még van elég idő.

 

A kiürült ágyások egy részét beborítottam a kifőzött cefre maradékával  arra meg  a fünyírási mulcsot rászortam. Gondolom javítja majd a földdarab minőségét.

 

A paradicsomok már szinte teljesen kimerültek viszont a fóliás paprika 2 méter magas és még bőven terem , de már nem tudom szabályozni vezetni mert elburjánzott.

 

Szép napot mindenkinek.

homerx Creative Commons License 2013.09.11 0 0 40158

h.apci olvtarsnak van igaza. zart sutoben nem szabad _szaritani_, mert megsul, fo a paraban. nyisd ki egy picit az ajtajat. mi gombat szaritottunk igy regebben, de aztan kaptam egy aszalogepet.

Előzmény: zebulónia (40155)
zebulónia Creative Commons License 2013.09.10 0 0 40157

Üdv.! Köszönöm a  tanácsot, megfogadom.

Előzmény: h.apci (40156)
h.apci Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40156

Én ilyenkor (párás levegő) inkább nem darálok. A kánikulai napoztatás még hatásos.

A légkeveréses sütővel is eredményes lehet a szárítás 50-60 fokon, kis résre nyitott ajtóval. Télen műanyag tálba teszem alátétre a forró radiátorra (konvektrorra) néhány napra.

Előzmény: zebulónia (40155)
zebulónia Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40155

Üdv.!

Kérdésem lenne, hogy miként kell a paprikát szárítani???

Történt, hogy egy kis fűzér paprikát, ami ugyan száraz volt már, de még szerettem volna szárítani olyan roppanós szárazra, hogy aztán a Feleségem robotgépének örlőjével port készítsek belöle. Szóval, betettem a sütőbe, sütőpapíron, de nem hogy roppanós lett, hanem felpuhult.

 

Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40154

Idén volt ilyen. Ritkisd ki a tél előtt: úgy a normál tavaszinak a duplája maradjon csak! Különben elnyomják egymást tavasszal.

Előzmény: Matykoka (40152)
Flanell Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40153

Nincs tapasztalatom áttelelő salátafajtával, tavaly volt az első kísérletem.

Olyan viszont már volt vagy kétszer, hogy valami rendes tavaszi fajta ősszel kikelt és áttelelt, aztán tavasszal szép lett.

 

Lehet, hogy most másfajta időjásnál másként fog viselkedni, és tavasszal is jó lesz.

Előzmény: Matykoka (40152)
Matykoka Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40152

Igen? Hát akkor melyik az amelyik tavasszal rögtön fejlődésnek indul? Pedig erre volt írva. Na mostmár mindegy, majd meglátjuk.

Előzmény: Flanell (40151)
Flanell Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40151

Tavaly Téli vajfej salátát ültettem (ha jól emléxem a nevére). Ami még ősszel (ill. tél elején) megnőtt, abból jókat ettünk, ami meg áttelelt, az egyből felmagzott, nem tudtuk semmire sem használni.

Előzmény: Matykoka (40150)
Matykoka Creative Commons License 2013.09.09 0 0 40150

Múlt héten elvetettem az áttelelő salátáimat. Nagyon szépen kikeltek, ez az idő meg direkt jót tesz nekik (nálunk esik), remélem megerősödnek annyira, hogy átvészelik a telet. Palántázni nincs szándékomban, elég sűrűn vetettem, mert a téli veszteségekkel is számolok. Hát kíváncsi leszek, ezt a fajtát még nem ültettem soha.

W-123 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 40149

A belga galambászok a piros. lila stb kukit nem használják sokan. Ők az apró szemű pattogatni valót és a" francia kukoricát" szeretik. Ezek szerint nincs eltérés a beltartalmi értékkben.

Előzmény: tp329 (40145)
CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40148

Ja, igen, abban igazad van, csak a kiemelt rész volt az egészből érdekes. A többi tényleg elég haszontalan dolognak tűnik.

Előzmény: tp329 (40147)
tp329 Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40147

Én most a cikken dohogtam, Lunni már írta korábban, hogyan jutott hozzá, az rendben van!

 

Előzmény: CBNora (40146)
CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40146

Szerintem nincs az meghonosítva (pont az a baj), csak amolyan vásárfia volt a perui útról. De majd Lunni megírja, ha nem jól értem.

Előzmény: tp329 (40145)
tp329 Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40145

Oké! Az rendben, hogy én bajban vagyok ezekkel a divat színekkel, de eddig úgy gondoltam az alapok azért mennek. :-(( Most kék, lila vagy bíbor? Mert sötétpiros (meggy színű) ugye már van nekem is és már 100 éve is termesztették több változatban is, írásos adataim vannak róla, kék kukoricát meg az idén kértem a génmegörzőből, meg is nőttek vagy 1 m-esre és teremnek is. (hogy mit, azt majd meglátjuk), tehát ez sem egy "újdonság". Ha meg most ismét Peruból hoztak be egy új fajtát (típust stb.) és azt honosították meg, akkor írják azt!

Bocsi, csak morogtam kicsit. :-)

 

Előzmény: CBNora (40144)
CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40144

http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/agraragazat/2013/02/20130326134403987000000277.html

A lényeg:

"A bíbor kukoricafajták az eredeti termőhelyükről elhozva az eltérő tengerszintfeletti magasság, hőmérséklet és napsütéses órák száma miatt gyakran nagyon nagyra, 4 méter magasra megnőnek, de alig hoznak termést."

Előzmény: Lunni (40142)
tp329 Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40143
Előzmény: Laci/Zápolya (40141)
Lunni Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40142

tudtommal nem hibrid kukorica mag volt... még az exfőnöknőm kapta peruban a mindenféle színű csövet amikor valami őslakos falut látogattak meg... gondolod azok hibridet ültetnek? :)))

de lehet hogy a hideget jobban tűri... a fene tudja...

Előzmény: gergerg (40130)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40141

Majdnemfekete-sötétlila.

Többi mag amit kaptam még megvan. (És én protekciós vagyok, mert kétszer is kaptam!)

Előzmény: tp329 (40140)
tp329 Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40140

Lila alatt a lilás cirmosakat vagy a sötét pirosat érted?

 

Pirost tudok adni, jól beérő vegyes típusú fajta, de ez csak olyan "itthoni".

 

Olvasva téged, azon gondolkodom, akkor lehet, hogy ezek csak nagyon hosszú tenyészidejű fajták? Némelyik most kezd nálam is címert hozni, de az itt már nem igen fog beérni, ha még hoz is csövet.

 

 

 

FELHÍVÁS!

 

Mentsük meg a Lunni féle fajtákat, jelentkezzen akinél van!

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Laci/Zápolya (40139)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40139

Nekem sem nevelt csövet! A "lila kukoricára" utaztam: 7 szem magból egy kelt ki, annak is üszkös lett a cimere és csövet sem hozott. (És kissebb is, mint tavaly!)

Tavaly próbálkoztam másik fajtával is, az szeptember végén hányta csak ki a cimerét, csövet nem hozott.

Előzmény: Lunni (40124)
baby-lon Creative Commons License 2013.09.05 0 0 40138

Szia!

 

Figyelj nem akarlak megbántani én sem, és Gergerg is szólt már finoman, miszerint aki nem fórumozik, annak nem szívesen vesszük a belinkelt hirdetéseit. Ráadásul nem először. A zöldségtermesztők kézikönyvét amúgy mindenki ismeri a neten szerintem, kellene egy kis hozzáadott érték is, hogy ne legyen visszás a dolog. Kérlek ne linkeld ide többször láttuk, tudjuk, köszönjük.

Előzmény: kertlap (40137)
kertlap Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40137
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40136

Akkor gyufával kísérletezz :D

 Beindul az magától is szerintem. De ha beásod, akkor sem lesz nagyobb baja, lebomlik idővel, max nyár végére :D

Előzmény: gergerg (40135)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40135

Én arra gondoltam hogy "begyujtja " a szalmát. Majd elbomlik.

Előzmény: tgwh3 (40134)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40134

Rohadt dobostorta. Mivel a mustárnak meg kell száradnia. HA felviszed a padlásra, és megszárad, akkor biztos jó lesz. De ha nem szárad ki, akkor penészedni, rohadni kezd. Jó, lehet csak azon a ponton. Jó, lehet csak ha állatnak adnád, akkor kellene szárítani.

Le szokták kaszálni, és ott szokták hagyni, vagy egyből beássák.

Szerintem működhet, próbáld ki, akkor megtudjuk, és legalább nem nekem rohad be :D

Előzmény: gergerg (40133)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40133

Szépen kikelt a mustárom. Szerintetek ha megnő magasra, és lekaszálom, és egy bála szalmát szétbontva rétegzem a frissen kaszált mustárral, mint a dobostortát, abból mi lesz?

gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40132

Itt van az ősz! Akciós ajánlat!

További információk:

http://kertlap.hú

Előzmény: kertlap (40131)
kertlap Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40131

Itt van sz ősz. Kezdődnek az őszi hobbi tanfolyamok a kőbányai úti Oázis áruházban!
LAST MINUTE!
Az alábbi tanfolyamokra jelentkezhet: (bio) gazda suli, kedvezményes! virágkötés, gyógy- és fűszernövény. További információk:
http://kertlap.hu/tanfolyamok/

gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40130

Nem lehet hogy esetleg valami hibrid volt?

Előzmény: Lunni (40124)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40129

Nekem már csak a Mira van bent, hétvégén hatalmas kiváncsiság mellett kiszedem.

Előzmény: CBNora (40126)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40128

Gondolom nem olvasod ezt a hozzászólást, de ha mégis....

 Nagyon jó az oldalatok, elég hasznosnak tünik, de vigyázz, nagyon szűk mezsgyén sétálsz, feszigeted a reklámozás határait, számomra egyedül a hasznosság ami ellensúlyozza ezt- Azért nem ártana ha legalább néha fórumoznátok is kicsit, mert így....

Előzmény: kertlap (40123)
tp329 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40127

Örülök neki! Nálunk is megbízhatóan terem, bár a család kiszavazta, csak génbanki megőrzésre lesz a jövőben :-))) Nem szeretik, hogy olyan fehér a húsa és nincs intenzív íze. Mondjuk én vagyok a hibás, mert hoztam ezzel együtt egy sárga fajtát is, no annak színe is van (a húsa is sárga) és íze is, így az a nyerő. Ebből a sárgából közben kiszelektálás alatt van egy rózsaszín, ami viszont folyton növő, nem szárad le a lombja. Tavaly 2 m feletti szárai voltak kiszedéskor.

Azt mondják, akik adták, hogy a krumplit korán kell ültetni, még hideg földbe, hogy a gumó megpihenhessen és csak utána induljon meg. Nem értek hozzá, de valamit csak tudnak, mindig sok a krumplijuk :-))))

Előzmény: CBNora (40126)
CBNora Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40126

Vasárnap elkezdtem kiszedni a krumplit.

A Hópehely siralmas lett, apró és darabszámra sem túl sok. A pockok is elkezdték enni, némely gumóból csak körberágott morzsa maradt. Még az is megfordult a fejemben, hogy több volt, csak már elfogyott.

A Százszorszép elég jó lett, szép nagy gumók is vannak.

A Tőled kapott a legjobb az eddig kiszedettek közül. Jó nagy krumplik lettek alatta és tövenként sok. Helyenként foghíjas lett a sor, azt hiszem, jövőre elő kellene csíráztatni. Idén is terveztem persze, csak aztán elfelejtődött. Most a virágja nem fakult ki annyira, mint tavaly, a férjemnek is feltűnt, hogy milyen szép. Úgyhogy a fajta mindenképpen marad, ameddig csak lehet.

Még az Agria és a vegyes színes (lilaburgonya.hu-tól kiállításon vett) maradt bent. Sajnos hétvége előtt nem jutok hozzá, remélem jó idő lesz, és sikerül a pockok elől minél többet kimenekíteni.

Előzmény: tp329 (40125)
tp329 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40125

Nekem is küldött, innen is köszi!

Sajnos elszúrtam (jót akartam, de...), nálam sem lesz mag, még csak most hozza a címerét, azt is csak némelyik.

Ha esetleg lenne majd valakinek belőlük mag, érdekelne! Hátha jövőre nem bénázok!

 

Előzmény: Andrea555 (40121)
Lunni Creative Commons License 2013.09.04 0 0 40124

huhh hát vagy 7-8 embernek küldtem magot az biztos, de már nem igazán tudom kiknek :)

 

nekem nevelt csövet anno, igaz nem minden tő... nemtudom mi lehet a baj :/

Előzmény: Andrea555 (40121)
kertlap Creative Commons License 2013.09.03 0 0 40123
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.03 0 0 40122

Köszi az ötletet !  Ma gyártottam egy csomót, és lakkfilccel írtam rá. az biztosan időjárásálló.

Előzmény: Sequoia (40119)
Andrea555 Creative Commons License 2013.09.03 0 0 40121

Az általad küldött kukorica felől érdeklődnék.Ki kapott még? Nálatok milyen? Nálam megnőtt több mint 2 méterre ,de nem nevelt csöveket.Egyiken sem lett semmi :(

Előzmény: Lunni (40120)
Lunni Creative Commons License 2013.09.03 0 0 40120

nagyon szépek a káposzták! a kelbimbó is az egyik kedvencem de itt olyan finom zsenge aprószeműt még nem láttam sehol se.... visszasírom a magyar piacokat....

nálam a paradicsomok indultak be most így a végére... éppen időben, még pont beérik az a sok zöld fürt remélem :)

Előzmény: baby-lon (40109)
Sequoia Creative Commons License 2013.09.02 0 0 40119

A jelölőtáblácskák témájához: én margarinos doboz tetejéből szoktam gyártani, azt (persze a belső, fehér oldalát) remekül fogja a grafitceruza, és meg is marad rajta vízben-sárban is a felirat. Érdekes módon a doboz oldalából, aljából készült táblákon sokkal kevésbé. (Talán abba beleeszi magát a zsiradék?) De nálunk bőven elég margarin fogy egy év alatt ahhoz, hogy a fagyasztóba is jusson a dobozokból, tartalék is maradjon, meg egy marék tábla is készüljön csak a tetőkből.

Andrea555 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40118

nekem a puha ceruzával írt jelölők,( igaz azok boltik voltak) bírták  a nyarat.Jó ötlet ez a lakkfilc azért... karácsony környékén szokott lenni lidlben akcióban

Előzmény: Lora1213 (40116)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40117

magyar terméket is lehet kapni, nem muszály a Franciáktól rendelni.

A baj csak az hogy itt is 1000db-ot meg kell venni.

Előzmény: tgwh3 (40110)
Lora1213 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40116

Sajnos sem a ceruza, sem az alkoholos filc nem megfelelő.  Lakkfilcet kell venni, ez időjárásálló. csak drága. 1 db 900 ft.

Előzmény: Andrea555 (40112)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40115

Gát nekem a káposztafélék valamiért nem működnek idén. Mintha megálltak volna a nagy melegben. A káposzták nem fejesednek, a brokkolin nincs semmi, a karfiolok közül csak egy-kettőn van ilyen öklömnyi zöldes-barnás virág. :S

Előzmény: baby-lon (40109)
Andrea555 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40114

netem láttam én is ilyesmi képeket,Fütyipaprika néven

Előzmény: Vebber (40113)
Vebber Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40113

Mallorcan szabályos himnemű farok alakú piros paprikát láttam, árultak magot is.

Előzmény: Jani71 (40073)
Andrea555 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40112

Nos ,én nem vagyok cimkegyáros ,de próbából ezeket fabrikáltam. Télen lesz mit csinálni.Addig gyűjtöm a mosószeres flakonokat. Nem tudom,mi marad meg majd rajta és meddig ,de majd tesztelem.Talán a puább ceruza ,azt talán a nap sem bántja úgy mint az alkoholos filcet.

Előzmény: tgwh3 (40110)
tgwh3 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40111

Na akkor még egy kis olvasnivaló :D 
http://www.scribd.com/doc/125993620/Vissza-az-anyafoldhoz

tgwh3 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40110

Olvasgattam Scribd-en, az egyik katalógusban találtam egy kis reklámot, a sokat vitatott ültetőtábla ügyben megoldás lehet.

http://printack.com/accueil_hu.html

Félig merev anyagra nyomtatnak, ha minden igaz. Árat természetesen nem írnak, de nagy tételről regélnek a honlapon. Öt év minimális élettartamot írnak, filc is fogja őket, ha esetleg valaki még keresi az igazi megoldást, lehet érdeklődni náluk, a fél fórum közösen rendel egyet, akkor talán még le is gyártják :D

baby-lon Creative Commons License 2013.09.01 0 0 40109

Solanin helyett egy kis kert:

 

Kelbimbó:

 

 

Gumós édeskömény:

 

 

És a kínai kelek:

 

 

 

Káposzták zellerrel:

 

Matykoka Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40108

Kár részletesebben belemenni ebbe a szolanin témába. Én tegnap utána olvastam... és nem volt jó. Komolyan. Azt olvastam, ha most vonnák be az étkezésbe a krumplit, akkor nem is engednék, hogy fogyasztásra kerüljön. Szóval ha ez egy most "felfedezett" nem pedig egy nagyon régóta fogyasztott zöldség lenne, akkor nem engedélyeznék a fogyasztását, pont a szolanin tartalom miatt.

Csomó krónikus betegséget olvastam ami ehhez kapcsolódik és a fogyasztás abbahagyásával meg is oldódhat. Áhhh, nem foglalkozom inkább vele, mert ennyi erővel minden más élelmiszerbe is bele lehetne kötni....

Belohin Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40107

Keresni lehet a témában, de a lelhető információk gyakran gyanús forrásban bukkannak fel. Egy viszonylag reálisnak tűnő példány:

http://www.szabadfold.hu/cikk?2329

Előzmény: tgwh3 (40102)
Flanell Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40106

Én ezt az oldalt ismerem:

http://www.urbanlegends.hu/

Mindkét helyen fel kell tenni a kérdést valami eltúlzott formában, mondjuk "igaz-e, hogy a krumpli solaninjától halálos mérgezést lehet szenvedni", aztán linkelni 1-2 fórumot, ahol ez a téma, hogy lássák, tényleg kérdés a kérdés. Hátha rácuppan valamelyik.

Előzmény: tgwh3 (40105)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40105

Akkor mi a megoldás? :D 

Nincs valami unatkozó csoport, vagy legalább egy ember, aki ilyenekre rákeres, cáful, kérdezgeti a hozzáértőket? :D egyet találtam eddig: http://kodpiszkalo.blog.hu/

Előzmény: Flanell (40104)
Flanell Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40104

A krumpliban mindig, minden esetben van solanin. Szabvány is van rá, hogy mennyi lehet. (Arról még nem hallottam, hogy bárhol vizsgálták volna, de ki tudja. Az uborka görbeségére is van szabvány.)

Ahol megzöldül (fény éri), vagy kicsírázik, azokon a részeken a solanintartalom a soxorosára nő.

A zöld paradicsomban is van, de elég kevés. Éréskor még ez is erősen lecsökken.

Ámerikában egyébként szokás a zöld paradicsomkarikákat fűszeresen, olajban kisütve enni.

A télen utánakeresgéltem a neten, és olyanokat olvastam, hogy a solanin hő hatására sem bomlik le.

Előzmény: tgwh3 (40102)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40103

Ha megfőzöd a krumplit, nem mérgező, de a megzöldült krumpli úgy tudom főve is. Az ecetes áztatás valamit átalakít a paradicsomon, és állítólag úgy már ehető (de nem nekem, nem szeretem). De biztos van itt olyan, akinek szakmája, és pontosabban tudja.

Előzmény: tgwh3 (40102)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40102

Na most egy rakat kérdés felmerült bennem.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Szolanin

Padlizsánt nem írják, de akkor most a krumpli is lehet mérgező? Mondjuk akkor már érthető, miért lettek rosszul tömkelegével a romák, amikor hely és szerszám hílyán arra kényszerültek, hogy vetőgumót fogyasszanak...

 

És a zöldparadicsommal mi van? Én pl. savanyúságként korlátlan mennyiséget meg tudok belőle enni. Most akkor mi lesz? Vagy a lében oldódik? :D legalább nem hülyén halok meg, minden nap tanul itt valamit az ember :D

Flanell Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40101

Én inkább azt mondanám, hogy ameddig nagyon puha, ruganyos, selymes tapintású, addig nem jó. Akkor szoktam szedni, mikor már kezd kicsit keményedni.

 

 

Előzmény: Belohin (40100)
Belohin Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40100

A probléma az, hogy a padlizsán belsejéből derül ki, mikor a legjobb: a magok már kifejezettek, de még halványak. Leszedni viszont külső jelek alapján lehet.

Valóban azt szokták írni, hogy amikor elérte a végső méretét, de ez kicsit nehezen követhető. Én a nyomkodással próbálkozom. Eleinte teljesen kemény, aztán elkezd ruganyos lenni. Szerintem akkor jó.

Előzmény: Matykoka (40097)
Amazing Grace Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40099

Így van, majd ráérzel. Akkor kell szedni, amikor elérte a fajtára jellemző méretet és még szép sötétlila. Ha már elkezd fakulni, az azt jelenti, hogy öregszik, ilyenkor keményebbek a magjai, ami fogyasztásnál zavaró, illetve keserű is lehet, habár nálam nem szokott az lenni még öregen se. Talán mert bőven locsolom, naponta min. egyszer, kánikulában kétszer is.

Néha leszedek zsengébb példányokat is, sosem volt semmi bajom tőle.

Előzmény: Matykoka (40097)
Amazing Grace Creative Commons License 2013.08.31 0 0 40098

Sziasztok!

Mi a véleményetek a Sobor paprikáról? Nekem most van először. A termések szép nagyok, de a húsa nagyon vékony. Ez normális? Mondjuk írták is a tasakra, hogy friss fogyasztásra való, nem eltevésre. Az íze bejön, enyhén csípős, én ezt szeretem, nem a méregerőset. Csak a húsa lenne kicsit vastagabb...

A magját el lehet tenni jövőre?

Matykoka Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40097

Sziasztok,

 

már egyszer kérdeztem tőletek, most mégegyszer nekifutok. Mikor szedhető a padlizsán, mikor jó már, honnan tudom, hogy elbomlott benne a szolanin.

Régebben azt a választ kaptam, hogy egy idő után ráérzek. Nincs padlizsánom, de jövőre tervezek. Illetve egyszer volt, rengeteg ment a komposztra, mert fogalmam sem volt mikor kell leszedni és hatalmasra már-már fakóra nőttek.

gergerg Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40096

Köszi, átnézegetem!

Előzmény: wilona (40095)
wilona Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40095

Padlizsános receptek:http://www.nosalty.hu/receptek/kategoria/toltott-zoldseg/toltott-padlizsan, lehet válogatni és főzni /és jókat enni/

Előzmény: gergerg (40090)
BAtti1964 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40094

Olyannal találkozott már valaki, hogy az almapaprika zöldből egyenesen pirosba megy át??? Forma stimmel, méret kisebb és csípős, de nem volt sárga... (ZKI Nagykúti)

krnemarika Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40093

Köszönöm.

A mák, fogalmam sincs milyen lehetett. Abból indultam ki, hogy a díszmák és a pipacs is újraveti magát. (Ne nevess ki!)

Előzmény: Flanell (40085)
baby-lon Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40092

Szia!

 

A feleségem írja oda a padlizsános recepteket neked...

Előzmény: gergerg (40090)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40091

Én padlizsánból csak ezt a kettőt szoktam: vagy padlizsánkrém, vagy valamibe tölteléknek, túró mellé.

Előzmény: gergerg (40090)
gergerg Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40090

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9213025

 

Zsebi nyitotta tavaly, én nem nagyon szoktam oda írni, mert nem nagyon tudok mit, de elég jó dolgokat szoktam olvasni.

 

Nekem tuti recept kell, mert jönnek anyósék.

Előzmény: Törölt nick (40089)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40089

Hát nem tudom, az ilyeneket sohasem recept szerint csinálom, csak úgy összedobom, ami van. :DDD De ezekből a legevidensebb szerintem a töltött patisszon. Padlizsános-krumplis-daraboltpaprikás-zellerzöldes-túróval töltött. :)

De nem is tudtam, hogy van olyan topik is... Bár érthető. :)

Előzmény: gergerg (40088)
gergerg Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40088

A kertből a konyhába topicba írhatnál valami tuti receptet holnapra! Elsősorban padlizsánból. A zakuszkához most nincs elég érett paprikám.

Előzmény: Törölt nick (40087)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40087

Lájk, nálunk is gyakran ebből van a menü mostanság :D

Előzmény: gergerg (40086)
gergerg Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40086

Tök jó kaja lesz holnap:

 

Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40085

Az Őszibarack topikban Mozo szokott így magról vetni áttelelő hagymákat, tőle lehet a részletek iránt érdeklődni.

A fiatal barackfák sorközeit használja ki ilyen módon, és nagybani piacra hordja.

 

Vetettem már szeptember 10-e körül, használható lett, de a márciusi duggatás megelőzte. Ha meleg lesz az ősz, akkor lehet, hideg őszön nem tud megerősödni.

 

A mákod, ami nem sikerült, az őszi mák volt? Lila virágú?

Előzmény: krnemarika (40030)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40084

Ezt elírtam, az áttelelőket magról vetni szokták aug-szept.-ben.

Duggatni mérettől függően szeptember elejétől.

Előzmény: Flanell (40080)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40083

A rokonok szerint volt vagy 30-40 mm, 3 nap alatt.

 

A nagyon zöld szárú krumpli még talán nő valamit, attól függ, mennyire öntözted előzőleg. Ha nagyon, akkor valószínűleg jó. Ha nem, akkor leállt, és csak csírázik.

Nem volt még Sárpo Mirám, nem ismerem, de meglepődnék, ha nem csíráznának ki a földben lévő gumók napokon belül. (Nekem is van még egy kicsi a földben, szűk fél mázsa, majd meglátom. Ma olyan sár volt, hogy nem tudtam kiásni, de a legsürgősebb terveim között szerepel.)

Előzmény: gergerg (40024)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40082

Voltam most egy 5 napos észak-partiumi körúton, legfőképpen Máramaros megyét jártam keresztül-kasul.

Buszos út volt, a falvakban végig a kerteket nézegettem, és azt állapítottam meg, hogy az ottani népek nincsenek valami jó barátságban a kapával.

A sokezer kert közül talán 20-at láttam, ahol a vetemény tisztán volt tartva.

Kb. minden 10. kertben a még meglévő növények között térdig ért a gyom.

A többiben derékig vagy vállig.

A kiüresedett részeket általában lekaszálták úgy-ahogy.

 

A kaszálást nagyon bírják, a domboldalakat (még a 45°-nál meredekebbeket is) nagyon szépen lekaszálják.

Előzmény: Flanell (40081)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40081

A padlizsánom eddig mindig kimaradt a fényképezésből, az enyém is ekkora lehet, ekkora termésekkel. Pedig 5 naponta csepegtettem, a következő alkalommal is nedves volt még pár cm mélyen még a nagy hőségben is. A korábbi években használt tuskós Green Way magból ilyenkorra már komoly fává szokott nőni, és 16 l-es vödörbe kell szedni. (Most hogy eszembe jutott, ki is hajítottam az új magot, nehogy jövőre is ezt ültessem.)

 

A románoktól kellett volna magot hozni, a piacon szó szerint hegyekben álltak a kiló körüli vineték.

Előzmény: gergerg (40006)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40080

Tavasszal zöldhagymának minél előbb, minél nagyobbat.

Étkezési hagymának a nem felmagzós fajtát mielőbbb, a felmagzásra hajlamosat március utolsó hetétől április közepéig, utána már csak sok locsolással (vagy esővel) lesz belőle valami.

Az áttelelő fajtákat augusztus közepétől szeptember első harmadáig.

Zöldhagymának ilyentájt, még szeptember végéig lehet, de minél később, annál nagyobbakat kell, mert már nem lesz ideje megnőni. Egész nagyot még októberben is lehet, annak csak ki kell hajtani és lehet szedni.

Ha saját termés van, akkor méret szerint különválogatva kell, a nagyokat ki lehet szedni még idén, az aprók meg majd jövő tavasszal megnőnek, nem kell korán duggatni. (Ez ragacsos, kötött, nehezen száradó talajon jó lehet.)

Előzmény: VKOrsi (40002)
Flanell Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40079

Nyugodtan hivatkozz rám, ha sikerül.

Ha nem sikerül, akkor meg úgyis megmagyarázom, hogy elrontottad.  :)

Előzmény: gergerg (39996)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.30 0 0 40078

Ja tényleg, te palántát adsz el, mindig elfelejtem. :) Ebben igazad van, noha én sosem értettem, hogyan lehet egyáltalán gazdaságos a dolog, pláne ilyen 60-as árral. (Felénk már 150-nél tartanak átlagosan, 60-80 inkább az ömlesztett áru.)


Amúgy lehet, hogy a sokáig tartó túl magas hőmérséklet gátolta a kalciumfelvételt?

Előzmény: gergerg (40069)
gergerg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40077

Hát hogy a paradicsomok is azt mondták, " a fa.. ki van ezzel az időjárással. :-)

Előzmény: lizy72 (40074)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40076

Nekem is egyszer gyönyörű hajtások törtek elő a szemétbe (komposztra) dobott krumplihéjból. Boldog voltam (csak ennyiből áll a krumplitermesztés?) - amíg szüret gyanánt ki nem húztam a hatalmas szárakat a végükön nyeszlett, kisdiónyi gumókkal.

Előzmény: Törölt nick (40060)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40075

Csatlakoznék a kérdéshez, nálam is vannak ilyenek. Még mindig jobb, mintha kukacosak lennének.

Előzmény: lizy72 (40074)
lizy72 Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40074

Nekem is sok ilyen vicces  paradicsom terem.  Eddig ez nem tapasztaltam. Mi lehet az oka?

Előzmény: Jani71 (40073)
Jani71 Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40073

Kis Fütyi:

 

 

Nagy Fütyi:

 

 

 

Előzmény: Belohin (40071)
Jani71 Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40072

mindenféle kalciumpótlási kisérletem ellenére is...

 

Detto...! :-( Paradicsomok, Kurtovszka és sok féle egyéb paprika. Siralmas... :-(

Akármit csináltam. Ca, atka, vírus, tápanyag (itt-ott gomba..) ... Kánikula, UV...

Most újra virágzik szinte minden...

Ez az időjárás kellett volna a megfelelő időszakban!

Az idei jó tanuló év volt, jövőre pár dolgot másképp csinálok.

(Azért vannak olyan paradicsomok, amelyek ezen körülmények között is magasan tojtak a Ca-hiányra... :-)) )

 

 

Előzmény: gergerg (40069)
Belohin Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40071

Férfias paradicsomot termesztettem:

 

Más. Van-e valakinek tapasztalata a gyökérgubacs fonalféreg elleni harcban? A bio-módszereket preferálnám.

gergerg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40070

Küld el a címed, küldök neked egy kurtovszka termést.

Előzmény: felhö977 (40068)
gergerg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40069

Én nem beszéltem magfogásról! Amiről beszéltem, az a gazdaságosság. Tegyük fel, hogy egy palánta 60ft. Ebben nekem van 5ft ami a sátor fóliájának költsége, 5ft pohár költség, 5ft föld költség, 5ft tápoldat költség, kb 5ft a világítás költsége. Ez eddig 25 ft. Óránként kb 50 palántát tudok kipoharazni, ha minden részletet összerakok, a darálástól a helyrerakásig, ha erre számolok 800ft-os órabért, akkor 16ft/ palánta, 4ft-ot számolok a vetésre és gondozásra poharazásig, akkor marad 5 ft a rendszerben, ami a poharazott palánták locsolása, + a mag költsége. Na most az tudható, hogy a vásárlót nem érdekli hogy F1 vagy sem. És akkor vegyük alapul a csángó magárat. Gazdabolt.hu, csángóf1 20szem 350ft. Azaz 17,5ft/mag. Ha mind kikel. Ha 1 nem kel ki, az már 5% veszteség.

Kurtovszka, 100-120 szem mag 250Ft, azaz 2,5ft/mag. Na most számold ki, melyik illeszthető be  az árba, figyelembe véve azt is, hogy minden egyes ki nem kelt mag ugyan úgy 17,5 illetve 2,5 ft. Itt a gazdaságosság. Vagyis ha a 60ft-os palántát 75-ért adom csak mert f1, és minden mag kikel, de legalábbis annyi, hogy a ki nem kelt magok költsége ne legyen több mint a nem f1 magokból ki nem kelt magok költsége, akkor is pont ugyan ott vagyok. A kockázat viszont sokkal nagyobb.

  Kalciumhiány..... Ne vedd alapul az idei évet, nem tudom miért, de mindenféle kalciumpótlási kisérletem ellenére is, a paprikáim és a paradicsomjaim is, egy-két fajta kivételével, erősen kalciumhiányos tüneteket produkál.

Előzmény: Törölt nick (40066)
felhö977 Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40068

Köszi szépen jövöre megprobálom a kurtovszkát,ha csak fele olyan jól terem  mint

a csángó akkor már elégedet leszek:)

 

Előzmény: gergerg (40064)
Xenil Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40067

Sziasztok!

Atandi jelezném, hogy pár napja küldtem neked mailt, ha van időd olvasd el.

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40066

Nos én nem tudom, paprikának huszonakárhány vírusa lehet, és lefogadom, hogy nálam van is néhány, én abból nem mernék magot fogni... :D

Idén nekem is a ZKI-s Kurtovszka kápiám van, de nem tudom, jövőre teszek-e. Mindennél korábban mutatja a kalciumhiány tüneteit. De talán még megpróbálkozom vele, mert finom, csak nálam most nagyon kicsi és sok a vékony húsú. Lehet, hogy gyenge a földje. (Az nálam mindig lehet.)

Egyébként akárhogy is, egyes paprikák levéltetűmentesen tartva is hamar vírusosodnak nálam, lehet, hogy már a palántanevelő gazdánál fertőződtek idén? Bárcsak magam is tudnék palántát nevelni! De ha még a paradicsom sikerül is, a paprika soha, más az igényük, és még a parinak sem tudom pontosan biztosítani. Kevés a fény, nem pontos a hőmérséklet, hiszen csak a nappali ablaka.

Előzmény: gergerg (40064)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40065

Ja, csak ne kellene hozzá kiásni egy köbmétert :D Hát kíváncsi leszek, mi lesz ebből, mindenesetre nem kockáztatok vele semmit, mert ezt sem terveztem. Még azt sem tudom, a sok közül milyen fajta.

De azt kétlem, hogy überelné azt az elképesztő krumplitövement, aminek "vetőgumóját" félig rohadtan kidobtam az ablakon, a kutyák elvitték játszani, megcsócsálták, elkerült a kutyakennel szélébe, ott kinőtt, aztán felkupacoltam földdel meg trágyával, locsoltam és permeteztem, amikor a paradicsomokat is, 4 méter "magas" lett (2 fel, 2 le :D), és valami 7 kiló gumó volt alatta ősszel.

Az ilyen véletlenek néha bámulatos dolgokat szülnek.

Előzmény: tgwh3 (40063)
gergerg Creative Commons License 2013.08.29 0 0 40064

Visszajutottam a géphez. Szóval a csángó F1, egy igen jó fajta, hatalmasokat terem, vastaghúsú, stb... Gondolom nem kell bemutatnom. A kurtovszka a megszólalásig hasonlít rá, talán valamivel kisebb, de ugye nem hibrid, így aztás sokkal gazdaságosabb. Előbb én is a csángóval kezdtem, de átálltam a kurtovszkára. Szerintem simán kiválthatod vele, ha jó év lesz, észre sem veszed majd hogy nem csángód van.

Előzmény: felhö977 (40059)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40063

Megvan, hogy kell ültetni a krumplit :D a tetejét meg letakarod, és a bogár sem támadja :D

Esetleges kertészeti Nóbel-díjra jelölhetnének :D

Előzmény: Törölt nick (40060)
Sforza45 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40062

Szerintem is nyugodtan várhatsz vele Októberig.

 

Találtam egy érdekes burgonya szaporitási módot:

http://cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=43

Ez tényleg jó? Lehet így burgonyát szaporitani csak a csírákkal ?

Előzmény: Törölt nick (40060)
CBNora Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40061

Szerintem még nyugodtan várhatsz vele. Én csak akkor szoktam kiszedni, ha leszáradt, néha csak októberben, és mindig rendesen elállt. Annyi gond van csak ezzel nálunk, hogy minél tovább van a földben, annál többet megesznek a pockok.

Előzmény: Törölt nick (40060)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40060

A helyzet az, hogy nálam a tavasszal kiszórt burgonyahéjból fejlődő krumpli növekedése azóta sem állt meg, nem tudom, mikor szedjem ki, mert azt sem rudom, mikor szórtam ki, és mikor nőtt ki... :D A talaj tetején találok apró gumókat most, szerintem már újracsírázhatott. De bizony a virágzást és a növekedést egyszer sem hagyta abba. (Egy fa leendő ültetőgödében nőtt, ami úgy tűnik, hűvösen tartotta, a földfal meg a szárát sem hagyta eldőlni.

Előzmény: Sforza45 (40058)
felhö977 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40059

Köszönöm a válaszod.

Semmi gond!Én is utálok mobilról irni,ahoz kis kéz kell!

Az én ujjam a 4"colos kijelzön is 2-3betüt nyom egyszerre:)idegtépö

Előzmény: gergerg (40056)
Sforza45 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40058

Nem rég megtaláltam a magarázatot a kétszeri virágzásra:

http://www.balintgazda.hu/kerdesek/zoldseg/3883-burgonya-viragzasa.html

Előzmény: Sforza45 (40045)
Sforza45 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40057

Köszönöm a segitségedet!

Előzmény: felhö977 (40050)
gergerg Creative Commons License 2013.08.28 0 0 40056
Kiváltható. Nem 100 százalékra ugyan az, de nem is 20 szem van a tasakban. Bocs a szűkszavúságért, de a vihar miatt csak mobilról tudok írni.
Előzmény: felhö977 (40052)
Andrea555 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40055

Köszi,ezt feljegyzem magamnak. Csak mikor jön a tavasz annyi annyi mindent akarok vetni,ültetni. De a kertem eléggé korlázozott :)

Előzmény: Törölt nick (39850)
Andrea555 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40054

Háát,nem tudom de szerintem én bénáztam.Van több fajta is,nem lehet az összesnél a magra ,fajtára fogni.(Pedig szép is lenne ) Most ,hogy hűvösebb lett egy kicsit,és csak kinyitottam a vezetékes vizet ,ma leszüreteltem az első elfogadható paprikámat. Most várom hátha itt is lesz valamire való eső...

Előzmény: h.apci (39849)
Andrea555 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40053

Köszönöm,akkor fagyasztom.

Előzmény: felhö977 (40049)
felhö977 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40052

Igen a kivaltasra volt,vagy a felejtősre?:)

Előzmény: gergerg (40051)
gergerg Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40051
Igen.
Előzmény: felhö977 (40049)
felhö977 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40050

Megbontasz egy bokrot,és összedörzsölsz két burgonyát,ha nem kopik a héja kiszedheted.

Nem is merem a lila burgonyát,a hagyományosnál ez a modszer bevált:)

Előzmény: Sforza45 (40045)
felhö977 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40049

Nyugodtan beteheted a babot a fagyasztóba,kifog kelni!Mi évek óta igy csináljuk.

Valakinek van tapasztalata csàngo f1 Paprikáról,idén van és primàn terem,kilehet váltani kursztovka kápiával? Vagy felejtös?

 

Előzmény: Andrea555 (40048)
Andrea555 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40048

Háát ,eső itt is "esett".Annyira lett nedves a föld,hogy tudtam gazolni :D

 

Viszont volt lila babom,amin maradt pár hüvely ami beért rajta.Kiszedtem belőle a babokat.Hogy kellene tárolni ,hogy tavasszal el tudjam vetni? Betehetem ezt is kicsit a fagyasztóba,attól csíraképes marad?

 

A kemény ,kötött földemet ha ősszel felásom ,tényleg csak gereblyézni kell tavaszra és vethetek bele??

Előzmény: Törölt nick (40047)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40047

No, nálunk most esett egy napig az eső. Nedves is lett a homok legalább 5 centiig! (Már ahol. Valahol csak 1 centiig.) Az nagy szó, megyek is és vetek valamit.

VKOrsi Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40046

:D :D :D :D

Előzmény: gergerg (40040)
Sforza45 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 40045

Hello!

Nekem is van lila burgonyám és nekem is ugyan az a problémám mint neked.

Én május 5-én vetettem el és augusztus 5-én virágzott el az utolsó, de már megint bimbósódik.

Nem tudna valaki nekünk segíteni ?

Mikor szedjük ki a burgonyát ?

Előzmény: Törölt nick (39985)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40044

Elég pár aprócska változtatás, és máris más íze lesz. Mindig kell mindent vetni, az a tuti, harminc év múlva meg selejtezni ami évtizedek óta nem jó :D

Előzmény: m-s-m (40043)
m-s-m Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40043

Van egy ilyen tuti paradicsomsaláta, hogy parcs, finomra vágott hagyma és rengeteg zellerlevél (és olaj). No ebbe lehet tenni zellerszárat is.

Én szeretem a szárát, ültettem is ezért háromfélét: Jenny, Gigante Dorado, Verde Pascale. Tavaly kettő jóízű volt belóle, egy túl erős.

Idén, mivel elvesztettem a füzetemet, kénytelen voltam mindhármat megint elültetni. Be is jött az emlékeimben meglévő felállás, kettő jó, egy nemszeretem. Aztán közben meglett a füzetem, és meglepődve vettem észre, hogy másik a nemjó, mint tavaly. Öööizé.

CBNora Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40042

:-))

Semmilyen részét, semmilyen formában nem bírom megenni a zellernek. Nem is ültetetek soha, szerencsére a férjem sem hiányolja.

Előzmény: gergerg (40040)
baby-lon Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40041

Restellem, de mi nagyon szeretjük a szárzellert. A keleti konyhában nélkülözhetetlen.

Előzmény: gergerg (40040)
gergerg Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40040

Szerintem a szárzeller egy egyszerű elírás, helyesen írva szarzeller. :-)

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40039

Az a halványító zeller, és van önhalványuló változat is, aminek nem kell takarni a szárát. Bár nekem a sima gumós levele is éppúgy ízlik, a szára meg éppúgy nem... :D

Előzmény: VKOrsi (40037)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40038

Amit én ültettem pár éve, az alig nevelt gumót, és a szára nem volt olyan erős, szálas, pedig  vastag volt. És takarás nélkül is halvány volt a közepén, eleve a szine nem sötétzöld volt, hanem halványzöld, mint a saláták. Mindenesetre nem jött be az íze, bár lehet, hogy ezeket a zellereket is lehetne kísérletbe fogni, őszig még elhalványodna amit betakarnék, hátha mostmár jobban ízlene.

Előzmény: VKOrsi (40037)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40037

a szárzeller is normál zeller, csak takarják a szárát az én legjobb tudomásom szerint

(mint a zöldspárga-fehérspárga)

Előzmény: baby-lon (40034)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40036

Nem annak vettem, és a többi rendes gumót nevelt, legalábbis amit nem rágtak meg a pockok. Az eladó szerint holland hibrid. De persze, én csak a palántát vettem, nem a magot. Egyszer neveltem szárzellert (nem jött be a családnak), ennek nem olyan a szára, hanem mint a rendes zellernek, csak éppen nagyon dús a levélzet, erős, rágós a szár.

Előzmény: baby-lon (40034)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40035

ó, nekem tavaly az utolsó ilyen lett. fentem a fogam, hogy hú de óriási, aztán gyökér helyett csak egy kis kalap lógott a levelek alatt.

Előzmény: Törölt nick (40033)
baby-lon Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40034

Szia!

 

Lehet butaságot írok, de a kép alapján szerintem ez szárzeller, nem?

Előzmény: Törölt nick (40033)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40033

Bocs a minőségért, csak mobil van itthon. Kíváncsi vagyok, a többi is ilyen-e.

Előzmény: Törölt nick (40031)
baby-lon Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40032

Sziasztok!

 

Kikelt a másodvetésű céklám, salátám, retkem. A gumós édeskömény és a kínai kel szépen fejlődik. Most készülök majd mákot vetni, utóbbiról kérdezem, milyen talajt szeret a tapasztalatok szerint? Vagy igénytelen?

 

A krumplit vasárnap felástam az esők előtt, két zsák a pincében, és meg van a jövő évi vető is... Nem szeretem ezt a lecsengős hangulatot...

 

Közben segíthetnétek tárolással kapcsolatban:

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9216210

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40031

Nyár eljén rengeteg pocok volt nálunk, aztán mérgeztem, eltüntek egy időre. Vagy 2 hete látok újra buckákat és víznyelőket, és beomlik a lábam alatt a föld néhány helyen. Ma akartam zellerzöldet szedni szárításra, és kezemben maradt egy egész tő. Sajnos fotót nem tudok csinálni, de kb 4 cm átmérőjű héj, a szélén kis dudornyi zellerek, és az alján  körben aprócska hajszálgyökerek. Gondolom, a rágás után próbált helyrejönni. A zöldjén nem látszott, az gyönyörű egészséges.

A tavalyról bennmaradt krumpliból nőtt töveknek is nyoma veszett. Van még 3(!) szem krumplim ültetve magasított ládába, azon tán lesz pár kiló, de még zöld. Ha meg nem találják addig.

krnemarika Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40030

Nem tettem mélyebbre. Nekünk házi használatra igy is tökéletes volt. Az idén valamivel többet szeretnék elduggatni, hogy hamarabb legyen főzőhagymám is. Remélem, sikeres lesz.

 

Egyszer egy tv-műsorban láttam, hogy magról vetettek hagymát augusztusban. A földben hagyták áttelelni, tavasszal ritkították az újhagymák kiszedésével, s ami maradt az volt a főzőhagyma.

Jó lenne kipróbálni, de mire hazamegyek, már szeptember lesz.(Most az unokákkal kell lennem.)  Azért talán egy próbát meg fog érni.

 

Előzmény: hoffmann eta (40029)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 40029

Milyen mélyre dugtad őket? Én is vettem egy adag "áttelő" dughagymát. A dobozon ha jól emlékszem 3-5 cm van, de úgy is szokták, hogy a zöldhagymának szántat mélyebbre teszik, hogy szép hosszú fehér szára legyen.

Előzmény: krnemarika (40021)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40028

:D pont annyival több ,,nem'' van az előző hsz-omban, mint amennyivel kevesebb sört ittam a kelleténél :D

Nincs igény valamiféle kerti filozófia topicra, valami gondolkodtatóra, és véleménymegosztóra? 

Előzmény: tgwh3 (40027)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40027

Én az emberi hülyeséget mondanám fő indoknak. Mert mit mondanak, mi az igazság? Ne egyél annyi húst... persze, arra nem gondolnak, hogy nem a népsűrűséget kellene falusi szintre csökkenteni.

Eu-t bírom még, kb. 6-7 év, mire módosítják a halászati törvényt, mert előbb nem tudják, mondták is mekkora kár... hát könyörgöm, nem nem tudják, hanem nem akarják... Mert az, hogy pl. az angolok döglött halakat dobnak vissza a tengerbe, mondván, már kifogták a kiszabott kvótát, az megér 6-7 év várakozást...

Előzmény: gergerg (40026)
gergerg Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40026

Eddig se nagyon ettem csirkét, de .......

Előzmény: tgwh3 (40025)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40025

De miért durva? Mit gondoltatok, hogy készül a hús? :D simogatva viszik az állatokat a böllérhez?

Az biztos, hogy ha sok ilyet vetítenének a tv-ben, az nagyon megdobná a biotermékek piacát, a hagyományos húsgyárak meg elég nagy kárt szenvednének. Lehet a csevegőbe akartam :D

Előzmény: gergerg (40023)
gergerg Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40024

Panaszkodsz itt, közbe meg most is esik nálatok. :-))

 

 

  A földben lévő, már fekvő szárú, de a fekvő száron még zöld levelű krumplinak, használ még valamit ez az eső?

Előzmény: Flanell (39982)
gergerg Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40023

De, durva.

Előzmény: tgwh3 (40022)
tgwh3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40022

Annyira azért nem durva, ha csak nem az, hogy így meglepődnek ezen a videón:

http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/megrazo-video-a-husgyartasrol/

krnemarika Creative Commons License 2013.08.25 0 0 40021

Tavaly ősszel (októberben) egy maréknyi dughagymát ültettem. Nagyon jól sikerült. Korán volt zöldhagymám és főzőhagymám. Akkor duggattam az őszi fokhagymát is, az is gyönyörű lett.

 

A mákkal viszont nem volt szerencsém. Lehet, a mag nem volt megfelelő. Az idén újra megpróbálom.

 

Céklát mindig palántázok is, mert általában sűrűn kel ki.

 

Előzmény: VKOrsi (40002)
Andrea555 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40020

Én tavaly ősszel gondoltam ki,hogy a spenótot elvetem ősszel ( Az öngyógyítósdi szerint).A spenóttal nem is volt gond,szépen kikelt.Volt amelyik épp csak sorolt,volt ami bébispenótként ehető volt ősszel.Tavasszal pedig nagyon korán volt spenótom. Viszont mivel a földem jó kis kötött a spenótsorok közé nem tudtam vetni olyan kemény volt a föld.

Most ősszel gondoltam felásni,tavasszal csak gereblyézni kellene állítólag. Van komposztom,azt mikor kellene rászórni? Vagy tartogassam a komposztot a paprika,és tökök soraira vastagabban terítve?

 

Előzmény: Törölt nick (40019)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40019

Én áttelelő spenótot akarok vetni, de nem tudom, mikor kell. Elirigyeltem erdélyi barátném spenótját, tavasszal meglátogattuk, felszedett pár tővel, két tő volt vagy másfél kiló. Persze, nála nem homek van, a murokországnak nevezett kertészetéről híres ynárádmentén lakik.

Csak persze jó lenne valami eső is, mielőtt a talajelőkészítéshez fognék.

Előzmény: gergerg (40014)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40018

még unatkoznék :D :D :D

köszönöm a törődést :)

Előzmény: gergerg (40017)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40017

Nagyon szivesen! Nehogy már te ne túrd a földet egész évben! :-))))

Előzmény: VKOrsi (40016)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40016

mindent köszönök!

Előzmény: gergerg (40015)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40015

Rajnai törpét, vagy Debreceni korai velő borsót, dughagymát. A tescóba már láttam átteleleőt (az ujságban) Hónapos retket.

Előzmény: VKOrsi (40013)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40014

Jóöreg elkóborolt tanítónk oldalát még mindig érdemes olvasgatni:

http://ilkertje.blogspot.hu/2010/09/attelelo-zoldsegek-vetese.html

Előzmény: gergerg (40012)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40013

áttelelő salátám volt már azt ismerem

meg a madárbegy is téli

 

na de akkor mit vessek hétfőn? :D :D :D :D

Előzmény: gergerg (40012)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40012

Na várj akkor még! :-) Felhívom a figyelmed, hogy létezik áttelelő hagyma, áttelelő borsó, és még áttelelő saláta is! És mint itt a multkoriban megtudtam, mákot is érdemes ősszel vetni.

Előzmény: VKOrsi (40011)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40011

wow :D

na mi ezt nem űzzük ennyire tudatosan, de értem az okfejtést :D :D

 

most a szabadságom alatt épp a lakást szervezzük át, de a jövő héten akkor veteményezünk még egy kört - végülis vesztenivalónk nem sok van, max. egy zacskó borsó meg hagymát -, az ősziszünetben meg megcsináljuk akkor az előkészítést

 

még pár év és a végén papíralapon is tervezünk :D - mi tényleg kocakertészek vagyunk :) -

 

 

Előzmény: gergerg (40009)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40010

Pedig ezek most nem is valami vitézek, ezért nem is nagyon tettem idén fel képeket, mert nem éreztem úgy hogy dicsekedhetnék velük.

Előzmény: VKOrsi (40008)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40009

Bizony még van egy hajrá így a végére, nem lehet tudni milyen ősz lesz, ha olyan mint tavaly, akkor most akár meg is lehetne ismételni a tavaszi veteményezést. Viszont adok egy baráti jótanácsot. Jól gondold meg hogy most mit hova teszel! Ha most kisérletezni akarsz őszi veteményezéssel, akkor azt javaslom hogy a bab jövő évi helyén tedd, hogy ha nem tudod ősszel letakarítani, még tavaszra legyen időd. A bab ugye jóval később kerül vetésre mint sokminden. A jövő évi borsó, hagyma, petr. répa, stb helyét most ősszel készítsd elő, Kb október elején, akkor már nem várható gazosodás, barázdákkal együtt, mintha tavasz lenne. Idén is gond volt hogy nem volt veteményezésre alkalmas idő, március 15.-én volt egy napos délután, azután április közepén lehetett megint a földre menni. Szerencsére elő volt készítve a talaj, így azon a délután kiszaladtam és gyorsan eltettem ezt- azt. Még nevettek is rajtam a szomszédok, én meg mondtam nekik hogy lehet hogy egy hónapig nem lesz mégegy ilyen alkalom. És igazam is lett. Ha nem lett volna előkészítve, nem tudtam volna időben eltenni semmit, mert nem tudtam volna rotálni.

Előzmény: VKOrsi (40007)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40008

na az én 40 palántám nem ilyen :(

Előzmény: gergerg (40006)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40007

bakker azt hittem most jön egy kis szünet a kertimunkában :D

erre olvasok és csak gyűlnek a tennivalók :D :D

Előzmény: gergerg (40004)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40006

Scott szív 

 

Mobil

 

Szintén Mobil

 

Scott lugas és Mini sárga

 

Kurtovszka

 

Padlizsán

 

Mustár

 

Másodvetés zöldbab

 

A tökök még jól bírják

 

Másodvetés uborka

 

A tákoló

gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40005

Csináltam egy rakás képet, de az előbb hunytam egyet, mostm meg olyan lusta vagyok.......

gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40004

Nem tudom, de elmondom én miért duggattam.  Gondolom másal is előfordult már hogy otthagyott a földön egy kisebb hagymát. Ebből a hagymából már a tavaszi hagymaduggatás idején zsenge újhagyma van. Nekem gyönyörű lett a hagymám, de azért lehet hogy mégsem tart majd ki, ezért duggattam most, hogy ha áprilisra elfogy, akkor legyen kiszedhető zöldhagymám.

Előzmény: TINTUS (40000)
CBNora Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40003

Próbáld ki!

Földlabdával kiültetve meg kell, hogy maradjon. Az ismerősé csak szálas volt, és pont olyan, mint amik közül kiszedte. Mondjuk nagyon fiatalon ültette szét, még most is picik.

Előzmény: TINTUS (39999)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40002

ezt a hagymát én is akartam kérdezni.

Mi is viszonylag későn dugtuk el - sose volt korábban - így kb. a gyöngyhagyma és a lime mérete között vannak.

 

Mikor kellene ezt eldugni nagykönyv szerint? :)

Előzmény: TINTUS (40000)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40001

:D :D :D

Előzmény: gergerg (39998)
TINTUS Creative Commons License 2013.08.24 0 0 40000

Gergely, a tavasz végén dugott hagymákból semmi se lett picik maradtak,   ha most teszünk akkor olyan szépek lesznek mint a márciusiak?

 

Előzmény: gergerg (39994)
TINTUS Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39999

A céklát azért gondoltam palántázni mert 5 méteres ágyásba 2 sorba összesen 30 céklára van szükségem  savanyuságnak tehát ha vetőtálcába vetem kb 4x4 be 2-3 szemet majd kiegyelem . Könnyebben -biztosabban kinevelhetem a palántát úgy 10 centisre aztán úgy kiültetni. Nem valami jó a gerincem ,  az idén vetettem szabadföldbe ki is kelt a gyomokkal együtt volt foghíja volt ahol sürü lett  egyelni kellet  és a gyom kihuzogatásával a céklácska is ki akart jönni. Tehát könnyebben tisztántartanám az ágyását palántázással. Az a kérdés mennyire viselné meg a kiültetést a gyökere hisz ez sem széles gyökérzetü. 

 

ennek fényében mi a véleményed és másoké?  30 tő palántanevelése nem okozna gondot !

Előzmény: CBNora (39990)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39998

Nem az én ötletem! :-)

Előzmény: VKOrsi (39997)
VKOrsi Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39997

most még lehet borsót vetni???

vetünk mi is akkor :D :D

Előzmény: gergerg (39994)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39996

Én is innen vettem az ötletet, jelesen Flanelltől, ezért ha nem jön össze, őt fogom hibáztatni. :-))

Előzmény: Lactarius Curtis (39995)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39995

ha már licitálunk :), ültettem fekete retket is (innen a topikból jött az ötlet), az is kikelt már, a cékla viszont elég hiányosan, ezért azt kipótolgattam; plusz leteszteltem, hogy a több éves sütőtök magok életképesek-e még, jelentem igen, csak ami kikelt el fog fagyni

Előzmény: gergerg (39994)
gergerg Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39994

Én meg ma vetettem kelvedon csodáját. Idén jár le a mag, pár éve rakosgatom mert tavasszal nem pazarlom ré a helyet. Meg hagymát is duggattam.

Előzmény: Lactarius Curtis (39993)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39993

Jut eszembe a Korvin borsó (harmadvetés) gyönyörűen kikelt és zöldell, ebből szerintem szép termés lesz, ha már a nyár eleji másodvetés kiégett a 40 fokban.

Előzmény: CBNora (39992)
CBNora Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39992

Ha túl sűrűn kel, és van még hely, ahová elfér, és mást nem akar az ember oda ültetni, és ráér átültetgetni, miért is ne.

Vagy ha esetleg később szabadul fel nekik a hely, és egy kis előnyt akar ember. Én se csinálom, a borsó helyére pont elfér és pont jókor van, de lehet.

Előzmény: Lactarius Curtis (39991)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39991

Minek palántázni a céklát? Még a karalábét meg a brokkolit sem palántázom :)

Előzmény: CBNora (39990)
CBNora Creative Commons License 2013.08.24 0 0 39990

Én mindig helybe vetem (lusta is lennék palántázni), de épp tegnap láttam egy ismerősömnél két sor teljesen egyforma céklát, az egyik sort a másikból palántázták szét. Úgyhogy lehet palántázni is.

 

Előzmény: TINTUS (39988)
muzsan Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39989

Én sűrűn elvetem és ha jól kell, akkor  széz palántázok belőle. Lehet palántázni, sokat locsoltam, nem is maradt le fejlődésben a többitől.

TINTUS Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39988

A jövőre nézve kérdezem: a céklát szokták-e palántázni vagy csak helybe vetik?

 

alfi13 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39987

Igen ez az átlag nem is olyan rossz. Egy politikus keres 1.500.000Ft egy közmunkás 47.000 az átlag 773.500 nem is rosz fizetés mi itt a probléma?

Előzmény: gergerg (39986)
gergerg Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39986

Hát igen, de majd biztos lesz aki év végén megmutatja az éves csapadékátlagot, és kiderül hogy kimondottan jó idő volt az idén. Ugyan így a hűmérsékelt is tök szuper volt, egyik héten délután 41 fok, egy héttel később hajnalban 3 fok. Az átlag 22, ami tök jó. Mert ugye mikor nappal 28 fok van, hajnalra meg 16, az is 22. :-))

Előzmény: Flanell (39982)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39985

Még mindig sötét zöld a 4 db. lila krumplim szára és folyamatosan virágzik valamelyik a négy közül és már közel 1 méter hosszú. Még áprilisban elültetem, meddig várjak a kiszedéssel? A fagyokig?

 

beetee Creative Commons License 2013.08.23 0 0 39984

Az én hobbista paradicsomos tapasztalatom is az, hogy ami fajta nálam jó és beválik, az máshol lehet semmire nem megy és fordítva.

Ráadásul két azonos év sincs rájuk, ez is pozitívan, vagy negatívan befolyásolja a fajtákat egymáshoz képest.

Előzmény: Flanell (39980)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!