Keresés

Részletes keresés

Epikurosz Creative Commons License 2008.02.14 0 0 57
Ezt most találtam (gépészet):
http://www.celsus.hu/termekek/keszulek/vitaria
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.31 0 0 56
Szerettem volna tiszta vizet..öö, oxigént önteni a pohárba, csak azért, hogy ne beszéljünk hülyeséget:
"A notable application of oxygen as a low-pressure breathing gas is in modern spacesuits, which surround their occupant's body with pressurized air. These devices use nearly pure oxygen at about one third normal pressure, resulting in a normal blood partial pressures of oxygen. This trade-off of higher oxygen concentration for lower pressure is needed to maintain flexible spacesuits."
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.18 0 0 55
re:
Jules Verne: Doktor Ox teóriája
(kapható a jobb könyvesboltokban)
Előzmény: magyarpityu (50)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.18 0 0 54
Nincs benne por, atka, pollen, például.

De mit szóltok ahhoz, hogy (Tv-ben hallám) az ukrán focicsapat edzőterme meg van buherálva?
Előzmény: agicza (53)
agicza Creative Commons License 2007.12.18 0 0 53
Szerintem magasabb páratartalomtól, az éppen jóleső - és az addigitól eltérő - hűvösségétől, és még jöhetnek hozzá a természet boszorkánykonyhájában előforduló illatanyagok. ;-) Ezt összeadva szoktam azt mondani, hogy friss a levegő. Egyéb vélemény?
Előzmény: magyarpityu (52)
magyarpityu Creative Commons License 2007.12.18 0 0 52
Szerintem maradjunk annyiban, a "jó levegő" nem attól esik jól és nem attól egészséges, hogy "sok" benne az oxigén, hanem mert "elég" oxigén van benne és még "más" is van benne. Lásd eső utáni erdő, frissen kaszált rét, stb. Vajon mitől friss a friss levegő? :))
Előzmény: Epikurosz (47)
charlie967 Creative Commons License 2007.12.18 -1 0 51

 

"Először Michael Jacksonról terjedt el a hír, hogy oxigénsátorban alszik, bár a képeit nézve nem feltétlenül ő a legjobb cégér."

 

http://shape.proweb.hu/main.php?rovat=5&cikk=372

 

A cikk alapján az derül ki, hogy oxigénkúrából is megárt a sok. 95%-os oxigénből regeneráló céllal állítólag max 20 percet javasolnak.

Előzmény: Epikurosz (49)
magyarpityu Creative Commons License 2007.12.17 0 0 50

Egy részletet másolok ide Ganong "Az orvosi élettan alapjai" c. könyvének oxigénmérgezésről szóló fejezetéből: Igen érdekes, hogy az O2-nek, noha az aerob szervezetekben nélkülözhetetlen az élethez, toxikus hatása is van. A toxicitás úgy tűnik, egy szabad gyöknek, a szuperoxid anionnak O2(-) és a H2O2-nak köszönhető. Ha embernek 8 óránál tartósabban 80-100% O2-t adnak, akkor retrosternalis panaszokkal, orrnyálkahártya-duzzanattal, torokfájással és köhögéssel járó légúti izgalom jön létre. 24-48 órás expozíció tüdőkárosodást is okoz.

 

A neten még sok érdekes dolog van, érdemes a szuperoxid szóra keresni.

Előzmény: Epikurosz (49)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.12 0 0 49
No, de mi jön ki akkor abból a maszkból, amit a mentősök a páciens szájára nyomnak? Én úgy tudom, tiszta oxigén.
Előzmény: magyarpityu (48)
magyarpityu Creative Commons License 2007.12.10 0 0 48
Egyrészt a tiszta oxigén a zsíros (vagy olajjal szennyezett) bőrfelületen égési sérülést okozhat, ezért kell megfelelő óvintézkedések mellett (védőkesztyűben) kezelni az oxigénpalackot, másrészt a szervezetbe jutott tiszta oxigén bizonyos folyamatokat gyorsít (pl. a biológiai égést, de egyéb anyagcsere folamatokat is károsan befolyásol). A szervezetünk 20 +- 5 % oxigén tartalmú levegőre lett kitalálva, ilyen közegben működik tökéletesen.
Előzmény: Epikurosz (47)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.10 0 0 47
Mi baj lehetne belőle, ha úgy tennék, mint doktor Ox (Jules Verne!)
Előzmény: magyarpityu (43)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.10 0 0 46
Én szkeptikus vagyok, megmondom őszintén.
Itt Magyarországon, de a szomszédos országokban is 1990 óta úgy látom, hogy csökkent az erdőállomány. Volt valami ültetés is, de abból még nem lett komoly fa.

Nyugat-Európában lehet, hogy több az ültetés, de ott az utóbbi években rengeteg és nagy kiterjedésű erdőtűz volt
Spanyolo.-ban, Portugáliában, Franciao.-ban, Olaszo.-ban , Görögo.-ban stb.
Közben az Etna is elkezdett füstölögni.
Nem hiszek a tanulmánynak.
Előzmény: charlie967 (44)
tromai Creative Commons License 2007.12.10 0 0 45
csak az a baj hogy nálunk a tetű cigányok többet termelnek ki, mint amit mások elültetnek. azt viszont nem veszitek figyelembe hogy elégetéskor ugyanazt a széndioxid mennyiséget amit felvett le is adja.
Előzmény: charlie967 (44)
charlie967 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 44
 

Tanulmány az "éghajlatmentő" erdőkről

<!---->Európa szinte minden országában erősen megnövekedtek 1990 óta az erdőterületek.

olyannyira, hogy számottevő szén-dioxid-mennyiséget is képesek megkötni - derül ki a Helsinki Egyetem meglepő tanulmányából, amely a brit "Energy Policy" című szaklapban jelent meg a napokban.

A mai Európai Unió területén a faállomány az 1990 évihez képest olyan mértékben nőtt, hogy csak az új fák évente 126 millió tonna széndioxidot hatástalanítanak, ami az európai összes kibocsátás körülbelül 11 százaléka - nyilatkozza Pekka Kauppi kutató, a Kormányközi Klímaváltozási Bizottság (IPPC) tagja.

" A fák igen hatékonyak, ha a széndioxid befogásáról és tárolásáról van szó" - magyarázta Kauppi. Ha az EU folytatja az erdősítést, az segítené abban, hogy tényleg elérje a kiotói jegyzőkönyvben rögzített céljait. Litvániában már most több szén-dioxidot vesznek ki a fák a levegőből, mint az ország kibocsátása.

Aapo Rautiainen társszerző szerint a növekvő erdők összesen kétszer akkora hatással vannak Európa szén-dioxid-egyenlegére, mint az összes működő szél- és naperőmű együttvéve.

 

 

(MTI, forestpress.hu)

 

Szóva nem a vizbü veszi ki a zoxigént, hanem a levegőbü a széndijoxidot. Teccikérteni?? ;-))))))

 

magyarpityu Creative Commons License 2007.12.10 0 0 43
Remélem, csak vicc volt, ne próbáld ki!
Előzmény: Epikurosz (42)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 42
Itt szakad a part?
----
A minap egy barkácsáruházban jártam, és lehet kapni O palackokat hegesztéshez. Már gondoltam rá, hogy veszek egyet (HUF5k), és kinyitom a csapot. Olyan nagy baj nem lehet. :-)

Köszönjük, Emese....
Előzmény: CBNora (40)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 41
Hát, persze, hogy tükör, bár én szoktam igyekezni, hogy adaptáljak a magyar viszonyokra.
De miért nem piszkálsz te bele, direktben?
Előzmény: agicza (39)
CBNora Creative Commons License 2007.12.05 0 0 40
Sőt, lélegeznek is, sötétben inkább fogyasztják az oxigént. Többet termelnek, mint fogyasztanak, de szerintem nem az O termelés a fő előnyük, inkább, hogy megkötnek bizonyos anyagokat.
Előzmény: Epikurosz (34)
agicza Creative Commons License 2007.12.05 0 0 39
Ez a Wiki oldal szitne tükörfordítása a Charlie által a 32-esben belinkelt oldalnak, persze szakfordítás nélkül... A magyarításhoz annyit, hogy fogod a latin neveket, ha jól látom, csak a krizit írták el, és képkereső gugliba bepötyögöd, kikeresed, és kész. :-D De gyorsfordításra kérdezz nyugodtan, hátha megy, bár ezek inkább szobanövények... ;-P
Előzmény: Epikurosz (38)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 38
Pontosan. Épp most fordítottam le. :-)
Igaz, sok latin és angol nevet úgy hagytam, mert a szótáramban sem találtam őket, de hátha te...
Előzmény: agicza (36)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 37
Tudtam, de nem értek hozzá, de majd valamelyik szakkönyvben utánanézek.
A trópusi fáim valóban nem elég fejlettek, de megmetszettem szegényeket, mert nem akartam, hogy nagyon megnőjenek, ugyanis nekem is laknom kell valahol. :-)
Előzmény: Törölt nick (29)
agicza Creative Commons License 2007.12.05 0 0 36
Épp az általad linkelt wiki-oldal utolsó előtti bekezdésében találod meg a választ... ;-P

'A listán szereplő növények többségének természetes élőhelye a trópusi vagy szubtrópusi környezet. Egyik előnyös tulajdonságuk, hogy kevés napfény mellett is jól fejlődnek, és leveleik képesek metserséges világítás hatására is fotoszintetizálni.'
Előzmény: Epikurosz (34)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 35
Re: NASA lista magyarul (vagy majdnem)
Előzmény: charlie967 (32)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.05 0 0 34
Na, most akkor mondok egy olyant, hogy csak kapkodjátok a fejetek:

Ez mind szép és jó, de a növények oxigént csak a fotoszintézis során termelnek, ami ugye napfényt feltételez.

Tehát irodában jók lehetnek a növények, de munkába hazamenő emberek lakásában nem biztos, hogy jól teljesítenek.
Mert, ugye hazamegy a melós, és első dolga, hogy kiszellőztet. Ekkor ugye sötét van már, pláne ilyenkor télvíz idején, így a növények nem osztanak és nem szoroznak. (Legfeljebb a mesterséges világítás késztetheti őket csekély fotoszintézisre? Meg amúgyis télen annyira nem.)


charlie967 Creative Commons License 2007.12.05 0 0 33

És mégegy link a témához:

 

http://www.iroda.hu/tudtaon.php?load=47

 

 

charlie967 Creative Commons License 2007.12.05 0 0 32

Az előző hozászólásomban szereplő cikk linkje:

 

http://www.med-courier.com/index.phtml?pid=230000&id=584

 

 

Még egy link a témához:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_air_filtering_plants

Előzmény: charlie967 (31)
charlie967 Creative Commons License 2007.12.05 0 0 31
"Tüdőtisztítás - növényekkel

Az orvosi szakma ma már önálló kórképként ismeri az egyes épületeken belül, a rossz levegő miatt kialakuló rosszulléteket, megbetegedéseket. A tüneteket a különféle berendezési tárgyakból, építő-, műanyagokból, műszaki berendezésekből felszabaduló, a dohányfüstben lévő káros anyagok okozzák. Ma már szakirodalma van annak a kérdésnek, hogy mely növények, milyen mértékben kötik meg e káros anyagokat és segítenek a szobalevegő tisztításában.

Ha a szoba alapterületének mintegy 8-9 százalékán élnek növények, már van mód rá, hogy teljesen egészséges levegőt biztosítsanak, feltéve, ha az ott lakók nem füstölik tele a helyiséget hangzik a szakértők egyöntetű véleménye.

Például egy 815 négyzetméteres irodában 68 négyzetméter zöld felületre van szükség. Az összeválogatásnál figyelembe kell venni, hogy melyik növény milyen anyagot méregtelenít. A leggyakrabban vizsgált növények:

Szobafutóka (Scindapsus): majdnem minden káros anyagból képes nagyobb mennyiséget megkötni. A dohányfüstből felszabaduló nikotint 65%-ban gyökéren és 2%-ban levélen keresztül veszi fel. Mivel a nikotint csak tárolja (méghozzá a vakuolumokban), pár nap elteltével már olyan mennyiség halmozódik fel, hogy a koncentráció eléri a dohány nikotintartalmát, azaz 20 mg/g szárazanyag lehet benne. A fenolt 73, a benzolt 75, a triklóretilént 9 és a formaldehidet 67 százalékban bontja le.

Fikusz (Ficus benjamina): a levélen keresztül veszi fel a dohányfüstből származó formaldehidet. C22-re és vízre bontja, majd saját maga felhasználja. 1-2 nap múlva csak nyomok mutathatók ki a levélből. Formaldehidet 67, fenolt 45, triklóretilént 11%-ban képes megkötni.

Borostyán (Hedera helix): A benzolt 90%-ban képes megkötni, tárolja, végül saját szöveteit pusztítja el. Fenolt 20-25, a triklóretilént 11 százalékban veszi fel.

Zöldike (Chlorophytum): 86% a formaldehidmegkötő képessége egy nagyobb növény 7-8 mg-nyit képes lebontani. A 0,25 mg/m3 formaldehidtartalmú szobalevegőnél 130 négyzetméteren a tiszta levegőhöz 70 növényre van szükség.

Cserepes gerbera: benzolt 24 mikrogramm/cm2 levél mennyiségben, a triklóretilént 8,5 mikrogramm/cm2 levél mennyiségben képes felvenni.

Sárkányfa (Dracena marginata): egy közepes nagyságú növény naponta 20 mikrogramm formaldehidet, 27 mg triklóretilént képes megkötni. A közölt adatokat üvegkamrában végzett 0,80%-os károsanyag-koncentráció esetén mérték.

A benzol lekötésében a vitorlavirág (Spatiphyllum), cserepes krizantém, bambusz, Sansaviera, rákvirág (Aglaonema) is számításba jöhet. A triklóretilén esetében a cserepes krizantém, Sansaviera, vitorlavirág, banán (Musa) és a páfrányfélék, a formaldehid esetében a bambusz, cserepes krizantém, szobafutóka, pletyka (Tradescantia), banán, Azales is szóba jöhet mint egészségünket óvó szobanövény.

A belső terek károsanyag-tartalma a sok kisebb panasz mellett nagymértékben felelős a rákbetegségek kialakulásáért is. Nyilvánvaló, a szobanövények ésszerű összeválogatásával még nem oldottunk meg minden problémát, de máris sokat tettünk egészségünk megőrzéséért.

 

Népszabadság 2001.12.19.

György Károlyné dr"

Viszonylag régi a cikk, de szerintem sok idevágó információt tartalmaz.

Epikurosz Creative Commons License 2007.12.04 0 0 26
A pálma mellett jobra látható egy mandarinfa. Azóta már nagyobbra nőtt. Őt is én ültettem magról, és büszke vagyok rá. Egyem meg, a kis aranyost! :-)
Előzmény: Epikurosz (25)
Epikurosz Creative Commons License 2007.12.04 0 0 25

Jut eszembe: Nemrég költöztem, és mivel olyan nyűgösnek tűntek, kiszuperáltam a 12 éves datolyapálmámat. Azóta is szánom-bánom, nem kellett volna. Féltem, hogy nem lesz elég helye az új lakásban, meg nehéz szállítani, pedig ezek mind megoldhatók lettek volna.

 

Íme a képe:

 

Datolyapálma

 

A másik, amit kiselejteztem, a páfrány volt (mert sok vizet iszik, meg hullatja a leveleit, bla-bla).

 

A sors iróniája, hogy ezek a növények épp azok közé tartoznak, amelyek a legjobban szűrik, tisztítják a levegőt!

 

 A datolyapálmát amúgy én magam ültettem, magról.

Vettem a Teszkóban aszalt datolyát, (Made in Türkey), és abból 3 magot elültettem egy virágcserépbe, néha meglocsoltam. 2-3 hét múlva már kibújt a földböl 2 aranyos hajtás. Az egyiket hagytam meg, és 12 év alatt fejlődött a fenti képen látható méretűre.

Komolyan, nagyon sajnálom most, hogy kidobtam, de majd fogok megint ültetni karácsonyra egy másikat.

Epikurosz Creative Commons License 2007.12.04 0 0 24

Figyu, ha te vagy, aki korábban idétlenkedtél, akkor elárulom neked, hogy nem én dobtalak fel a modiknak, pedig akartam, de eccerűen nem találtam meg a megfelelő szaktopikot. A Polidiliban könnyebb lett volna, ott a kedvencek között van, de az csak arra való, itt más van, de nem találtam.

Na, mindegy. Nekem mindegy, én elég immunis vagyok az ilyenekre.

 

Egyébként ma vettem egy metélőpetrezselymet kis műanyag "cserépben". Mondhatni, óriásléptekkel haladok a tudatos természetközeliség útján. Már nem csak oxigént termeltetek a szobanövényeimmel, hanem petrezselymet is. Lehet, hogy a végén már a piacon is fogom árusítani a termékeim. :-)

Előzmény: tromai (23)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!