Szia! Jó az a kötél és kell is. 😁. Szerintem a végét melegitve csipjed össze kicsit hegyesen azt húzd csak szépen át a lyukon azt a kötelet. Lehet nem lesz könnyű de át fog az menni.
Most tapasztalati alapon belőttük. Időnként kieresztek a szűrőből egy kis vizet, ha kezd homokos lenni, abbahagyom az öntözést, illetve a fojtást úgy állítottuk be, hogy míg kijön a szükséges vízmennyiség, tiszta maradjon a víz. Van néhány körünk, ami a régi vízhozamhoz készült, ezeket föl fogjuk osztani két részre, ill. a régi szórófejeket kisebb vízhozamúakra cseréljük, mert így most némelyik csak köpköd.
A képen látható két régi mágnesszelep is, ezek még időzített bombaként rejtőzködnek itt-ott máshol is a rendszerben, a funkciójukat csapok vették át. Ki kellene őket ásni, ehhez még gyűjteni kell a lelkierőt.
Azért vettünk Elpumps szivattyút, mert nem akartunk, hogy drágábbat koptasson el a homok.
Azért tettem rá 40-es KPE-t, mert 5/4-es a szivattyúcsonk, de utólag már rájöttem, hogy elég lett volna a 32-es is, mert a szűrők is és az áramláskapcsoló is collosak.
A szűrővel kapcsolatban akkor jól emlékeztem, hogy itt a fórumban írta valaki (valószínű, hogy te ;)), hogy a fémhálós a jobb az esetemben, de sajnos az eladónak sikerült elbizonytalanítania, így megvettem mindkettőt. A fémhálóson egyébként gyárilag van már egy leeresztő csap is.
Ha házilagosan méred, nincs jobb módszer. A súly legyen viszonylag nagy, mert a damil könnyen odatapad a kútcső falához.
Indokolt a 40-es cső?
A szűrővel kapcsolatban idézek egy szakkönyből:
"A lamellás betétek jellemzői: a nyílások mérete a kialakítás miatt nem változik, a hatásos szűrőfelület nagy, a széthúzott lamellák könnyen tisztíthatók. A lamellás szűrők elsődleges felhasználási területe nyílt felületről származó vizek tisztítása, ahol a jellemző szennyező a szervesanyag."
Sajnos nem értem, miért ajánlják a lamellás szűrőt, homokoló kúthoz. Ez egy nagy tévedés!!
Acélhálós kell.
A 70 mesh elég lehet.
Azt javaslom, hogy egy, vagy két mérettel nagyobb szűrőt vegyél, és a menetet szűkítsd vissza, mert a nagy szűrőben, sokkal nagyobb a betét felülete, ritkábban kell tisztítani. Olyan típust válassz, amihez kapható tartalék betet, és a fedelén, van egy K3/4-es külső menet. Ide szerelj fel egy 3/4 B-B csapot.
Ezen keresztül letudod ereszteni a szűrő belsejéből a koszt, nem kell szétszedni és ez a kompresszor csatlakozásod helye ősszel.
Ilyen az Irritec szűrő is.
Egyébként ajánlom ezt a könyvet, mindenkinek, akinek rendszer telepítési elképzelései vannak. Ez egy biblia. Egy öntözéstechnikai mágus írta.
A címe: Dr. Toth Árpád Az önzözés praktikuma.
WWW.aquarex.hu Online is olvasható, vagy egy jelképes összegért meg is lehet vásárolni.
A fúrt kutamban a nyugalmi vízszintet egy horgászzsinórra kötött ólommal mértem amikor nem volt még lerakva a csőkút szivattyú. Szeretném megmérni az üzemi vízszintet, de most, hogy lent van a szivattyú, nem lehet rálátni a vízszintre a KPE cső miatt. Hogy tudnék "házilag" vízszintet mérni üzem közben, hogy ne szoruljon be a nehezék? A kutam 8m mély, 110mm átmérőjű, a KPE nyomócső 40mm-es, de nem teljesen egyenes, itt-ott hozzáér a kútcsőhöz.
A másik kérdésem az lenne, hogy melyik szűrő alkalmasabb a hok kiszűrésére, a lamellás, vagy a hálós? Hálósat gondoltam beszerelni, de az eladó azt mondta, hogy a lamellás jobb a homokra, ezért megvettem mindkettőt. A hálós gyárilag 80 mesh~es szűrőbetétet tartalmaz, de vettem hozzá egy 120-ast is.
Tavaly beszéltünk a homokoló kutunkról, ez most pont témába vág.
Beszéltünk a kútfúróval. Azt ajánlotta, hogy tegyünk be a rendszerbe fojtást. Betettünk golyóscsapot, be lehet úgy állítani, hogy alig jön homok, így már nem zavaró.
Hosszabb távon gondolom, egy kisebb vízhozamú szivattyú lenne jó. Ha a mostani tönkremegy, majd olyat veszünk.
Mágnesszelepeket valószínűleg így se lenne jó működtetni, de már rég áttértünk a félautomata rendszerre, mágnesszelepek helyett mindenütt csapok vannak, ezeket én működtetem.
Ritkán emlegetitek a mikroszórófejeket. Mi ezeket sok helyen használjuk. Egyrészt jól bírják a homokot, ha elkopnak, olcsó cserélni. Másrészt rugalmasan telepíthetők, ha a növényzet változik, odébb szúrom, ahol éppen kell, és kész. A veteményesben ilyenek vannak és csöpögtető csövek, egy szezonon belül is helyet cserélnek. A virágágyásokba is jók, nálunk sűrű a növényzet, bonyolult lenne mindenhová csepegtető csövet rakni, és az a homokra is kényesebb. Nálunk csak a krumplinál van csepegtető cső, az ágak végé csappal nyitható, időnként a csapot nyitva átmosom a csövet.
9-10 éve vettük a házat a kúttal együtt, a kútfúró kilétét sajnos nem tudom kinyomozni, így visszahívni sem. Úgyhogy marad a szivattyú helyzetének változtatása, és a folyamatos járatás.
Amit most csinálsz, az a kútfúró kötelessége lenne. Már többször leírtam. A homokos víz nagyon árt a szivattyúnak. Jelen esetben az a Te szivattyúd, nem a kutasé.
Egy kút akkor van készen, és akkor kell kifizetni, ha a víz tiszta, és a mester leírja a kút a kútdiagnosztikai adatait. Ebbe beletartozik a szűrőzőtt réteg elhelyezkedése. Ebbe a zónába nem telepítünk szivattyút!
Csak az adatok birtokában lehet szakszerűen szivattyút méretezni!
Ez a szivattyú 50 méter környékén 45 l/min vizet szállít. Lehet, hogy sok. És a feépítésénél fogva, érzékeny a homokra. Láttam már olyat, hogy úgy nézett ki a vízgép, mint egy hurkatöltő, a homoktól.
Próbáld meg feljebb húzni, vagy lejjebb ereszteni. Nagyon nem tesz jót a szivattyúnak, mint írtam.
Addig járasd, amít nem tiszta a víz, de inkább hívd vissza a kutast!
Sziasztok! A napokban beüzemeltem egy új csőkút szivattyút, egyelőre az áramláskapcsolót meg a szűrőt nem építettem be, mert meg akartam nézni, hogy homokol-e a kút. Első indításkor az elején nagyon zavaros, homokos vizet nyomott ki. Két napon keresztül (délelőttől estig) járattam, hogy tisztuljon a kút, 2-3 óra folyamatos üzem, majd fél óra szünet. Az mitől van, hogy indítás után közvetlenül kinyom kb. 2 evőkanálnyi homokot, és utána folyamatosan kristálytiszta a víz? A kutam 8m mély, a szivattyú alja a kútfenéktől 1.5m-re van. A kút 110-es, a szűrőzött rész elhelyezkedéséről nem tudok semmit. A szivattyú (IBO 3" STM 16) a leírása szerint 50g/m3 homokolást bír elviselni.
Az megoldás lehet, hogy mindig lejjebb engedem kicsivel a szivattyút és úgy járatom, hogy a kútcső aljából is szívja ki az esetlegesen összegyűlt homokot? Ti mit tanácsoltok a homokolás megszüntetésére?