Keresés

Részletes keresés

Atomcsapássy Edömér Creative Commons License 2022.12.11 -1 0 774

Harminc és fél, esetleg 42cm, állítólag 1937, ehhez képest vaskerekű és a forgózsámolyon kisebb lemezmunka szükséges, szóval lehet 1917 is:

https://fortepan.hu/hu/photos/?id=134853

Atomcsapássy Edömér Creative Commons License 2022.12.10 -1 0 773

Elnézést, rossz fotó linket tettem be - a Fortepan indexelési rendszerén egyszerűen nem bírok kiigazodni! A szándékolt kép ez lett volna:

https://fortepan.hu/en/photos/?id=132128

Előzmény: Atomcsapássy Edömér (772)
Atomcsapássy Edömér Creative Commons License 2022.12.10 -1 0 772

Tájkép csata után, 1917, olasz vagy KuK mozsarak:

https://fortepan.hu/en/photos/?id=129935

Törölt nick Creative Commons License 2022.05.23 0 0 771
Törölt nick Creative Commons License 2020.03.09 0 0 770

Sziasztok...

 

Volt már szó a PzH 2000 tűzvezető (célzó) rendszeréről? "Okoslőszer" jár-e hozzá? Ki és hogyan adja meg a céladatokat? 30 Km-re mennyire pontos?

 

(Laikus hobbi tüzér)

H.Rudolf Creative Commons License 2020.02.28 0 0 769

Ja a szerbek kimaradtak a sorból, de nem ismerhető tölük teljeskörű prezentáció.(&viszont Ciprus is vett tölük) A pakiké sem lehet drága, de csak a szimpi kialakitás miatt emlithető. A lényeg meg úgyis az ágyu :/%

Előzmény: H.Rudolf (768)
H.Rudolf Creative Commons License 2020.02.28 0 0 768

A "Rába" vagy vmi Hu cég ilyent nem-e tudna, liszenszelve (fel/le hajtható páncélzattal..v.eltávolitható) - és ezekböl mennyiség is fogyhatna : 155mm +APU .De egy TMV is rémlik akik 6x6 (8x8) "alvázakkal" kereskedtek /semmi komoly csak kihordónak/.

Szóval pl. : https://youtu.be/ELx9BPSDnQ0

Nem látok olyan rendszert ami 100%os lenne ezen a téren, vagy régi vagy kicsi vagy drága stb (Es, Fr, il, g5..) 

intruder Creative Commons License 2019.04.12 0 0 767

Üdv!

 

Hátha akad valakinek: periszkópos tüzérségi távmérő műszerhez kellene háromlábú állvány.

 

etomcat Creative Commons License 2018.07.10 0 0 766

Ez miez, Tulipán?

 

https://pbs.twimg.com/media/DheyRvPWkAAR4Of.jpg

 

(Kicsit kövérebb lenne, elmenne Davy Crockett-nek.)

A burkoló Creative Commons License 2018.03.13 0 0 765

Húsz éves koromba tettem egy katonai esküt. Szerintem a mienk volt az utolsó ,,normális " katonai eskütétel Hódmezővásárhelyen.... A lelkembe égett a szövege. Ezt, az utolsó mondatod hozta ki belőlem... :)

Előzmény: tuzer (764)
tuzer Creative Commons License 2018.03.12 0 1 764

Teljes hozzá nem értés, a lopás utáni olthatatlan vágy, és bosszú a sorkatona-évekért.

 

A haza minden előtt! (lopandó el...)

Előzmény: A burkoló (762)
A burkoló Creative Commons License 2018.03.11 0 0 763

No fene. Ért egy kis meglepetés. A nagy nosztalgiázás közepette elkezdtem nézni videókat a Youtube-on . Van egy videó fent ahol Kása István alezredes beszél az elvégzendő feladatról, 2012 éles lövészet a Bakonyba. Ő volt az egyik zászlós azon a bizonyos vizsganapon 1996-ban. Kacsa volt a beceneve... 

A burkoló Creative Commons License 2018.03.11 0 0 762

Üdvözöllek Tüzér! Sok mindenre emlékszem bár a szakszavak feledésbe merültek. Nem vagyok olyan tapasztalt mint az  itt jelenlévő nagy többsége. Ami biztos hogy ott , és akkor nagyszerű embereket ismertem meg. Élveztem minden egyes percét a Bakonyi lövészeteknek. A vagonírozást, rovancsot, a táborépítést Gyulafirátót környékén, későbbiekben Csór fölött. Az éjszakai lövészetet. Zászlós vizsgáztatást. Egyszer volt egy ,, veszélyes feladat" rám bízva.  Készültek az SV-k lőni s az Öreg futóné előtti területre, a Tési út mögötti terület volt célterület, egy völgybe, betévedt két kerékpáros. A figyelőponton a szemem le sem vehettem az állványos szögtávcsőről. Amikor érzékeltem hogy kimentek arról a területről , ami számukra veszélyes lett volna , jelentettem az akkor még százados P.Lászlónak hogy tiszta a placc. Aztán beindult a ribillió. De jó nosztalgiázni. Egyébként milyen szándék vezérelte az államot hogy a tüzérséget le amortizálja ill, gyengítse?

Előzmény: tuzer (759)
gaunt Creative Commons License 2018.03.11 0 0 761

SzNAR-10 van még? Vagy már azok is a lángvágó alatt végezték?

Előzmény: tuzer (756)
A burkoló Creative Commons License 2018.03.11 0 0 760

Szia Belic! Kicsit szomorúan olvasom szavaid s hihetetlennek tűnik. Ez évben akarok elmenni a vásárhelyi laktanyába, ha még van lehetőség nyílt nap formájában betekintést nyerni. 

Előzmény: belic (758)
tuzer Creative Commons License 2018.03.11 0 0 759

Azok is voltatok!

Előzmény: A burkoló (757)
belic Creative Commons License 2018.03.11 0 0 758

Szia,

 

"Én 1996-ban voltam Hódmezővásárhelyen katona. Tűzér földerítő. Azon belül a 122mm-es önjáró lövegeknél."

 

Ma nincs ilyen modern felszerelese a honvedsegenk. :-(

 

Bel

Előzmény: A burkoló (757)
A burkoló Creative Commons License 2018.03.11 0 0 757

Üdvözöllek . Én 1996-ban voltam Hódmezővásárhelyen katona. Tűzér földerítő. Azon belül a 122mm-es önjáró lövegeknél. Én akkor azt hittem istenek vagyunk. Bár a technika amit használtunk a figyelőponton az siralmasnak tűnt. De legalább sikerült néha-néha norma idő alatt álcázni s a műszereket alapirányba állítani. Szerettem azt az időszakot. 

Előzmény: tuzer (756)
tuzer Creative Commons License 2018.03.11 0 1 756

frászt. van nehány még működő orosz lézertávmérő és slussz.

 

Előzmény: A burkoló (755)
A burkoló Creative Commons License 2018.03.09 0 0 755

Üdv Lovagok.  Nagyon új ember vagyok a fúrumozók világában. Kíváncsi lennék a tüzérségnél hogy működik a felderítés? Az én időmbe még szögtávcsövet , PAB -2-őt ÉM-61 távmérőt használtunk... És ez nem is olyan rég volt.... Remélem azóta korszerűbb lett  a technika. 

NYUGDIJAS TROTY Creative Commons License 2018.03.09 0 0 754

Erdeklodni szeretnek a tuzer uraktol hogy egy 152 mm es lovegen mondjuk D-20  10m/sec lovedek kezdosebesseg elteres milyen lotavolsag valtozassal jar a max lotavon ( 45 fok csoemelkedes ) ?

 

 

 

Koszonom.

SCJO Creative Commons License 2018.03.06 0 0 753

A PU 9 tüzvezető múszer a tüzelőállásban helyezkedett el és kiképzett sorkatona kezelte.

 

Előzmény: Pilunk (642)
SCJO Creative Commons License 2018.03.06 0 0 752

Ezt az órát  tüzérfigyelöponton hasaználták a löszer becsapodásakor inditották és a hang. hangjára megállítottásk és leolvasták atávolságot

Előzmény: bmwr12 (649)
tuzer Creative Commons License 2018.02.15 0 0 751

Naná, hogy jól feleltem. Sok retkes sokszöget fektettem anno a Bakonyban... jószerivel mindig éjjel...

Előzmény: Apa555 (750)
Apa555 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 750

"Képzavar bizony. Az ilyen mérés MINDIG a vízszintes távolságot adja, mást nem is tud."

 

HELYES, JÓL FELELTÉL!

Az én geometriai érvelésemnek ui. volt egy hátulütője: hallgatólagosan feltételezte, hogy a műszer vízszintes körét a távcsővel együtt bedöntjük az alfa magassági szögnek megfelelően. Ez persze csacsiság: a vízszintes kört azért nevezik így, mert hogy a mérések során vízszintes...

Ebből következően tök mindegy, hogy a 2 m-es vízszintes léc milyen magasságban van, annak indexpontjai között a műszer vízszintes körén pont akkora szöget mérünk, mintha a léc a vízszintesre állított távcső látómezejében, a vízszintes szálon lenne lenne.

Ugyanis akkor is ugyanezt a szöget mérnénk, ha a léc indexeiről 1-1 függőt bocsátanánk le, és a fonalak közötti szöget mérnénk.

Ergó: a képleteddel valóban mindig a vízszintesre redukált távolságot kapjuk!!! (Hozzáteszem: akkor, ha a lécet kiszinteztük, és az  irányzótávcsövével becéloztuk a műszert, mert így alakul ki az az egyenlőoldalú, 2 m alaphosszúságú háromszög, amire a kotangenses képlet igaz.)

 

Jó éjt!

Előzmény: tuzer (749)
tuzer Creative Commons License 2018.02.15 0 0 749

Úgy tűnik, itt valami képzavar van, nem értjük meg egymást. A vízszintes léc indexpontjai egymáshoz képest persze, hogy ugyanakkora szög alatt látszanak, a függőleges szögtől függetlenül. Ebből viszont éppen az következik, hogy a képleteddel kizárólag a műszer-léc közvetlen távolsága számítható. Ez pedig ritkán egyenlő a vízszintesre redukált távolsággal!

 

Képzavar bizony. Az ilyen mérés MINDIG a vízszintes távolságot adja, mást nem is tud.

Előzmény: Apa555 (747)
tuzer Creative Commons License 2018.02.15 0 0 748

A mérséklésére többféle módszer létezik, attól függően, hogy milyen jellegű mérésről van szó. Geodéziai méréseknél általában két (esetleg több) független mérő személyt vagy mérő csoportot bíznak meg a feladattal, ill. többszöri mérést rendelnek el, esetleg más-más műszerrel, más-más napokon.

 

Nem. Ezek az eljárások (jobb és balkörös mérés átlagolása, stb.) kötelezően a rendszeres hibák mérséklésére vonatkoznak. Persze mellesleg kiszűrhetőek velük a rendszertelen hibák is. (Többek között erre is szolgál a sokszor disznó módon elhagyott helyszíni vázlat is)

Előzmény: Apa555 (746)
Apa555 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 747

Úgy tűnik, itt valami képzavar van, nem értjük meg egymást. A vízszintes léc indexpontjai egymáshoz képest persze, hogy ugyanakkora szög alatt látszanak, a függőleges szögtől függetlenül. Ebből viszont éppen az következik, hogy a képleteddel kizárólag a műszer-léc közvetlen távolsága számítható. Ez pedig ritkán egyenlő a vízszintesre redukált távolsággal!

 

Utóbbit tangenstahiméterrel (pl. Szepessy-félével), ill. a modernebb diagramtahiméterekkel lehetett mérni, függőleges tahiméterléc segítségével. Ilyenkor a léc felállítási pontjának a magassága is meghatározható. Kéretik elolvasni egy geodéziai tankönyv vonatkozó fejezetét!

 

 

Előzmény: tuzer (741)
Apa555 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 746

Nem is azt állítottam, hogy számolni lehet vele, csak azt, hogy ettől is függ!

 

A méréselméletben az ilyesmit szubjektív hibának nevezik. A kiküszöbölése nem is matematikai úton történik, mert ez is az ún. rendszertelen hibák közé sorolható.

 

A mérséklésére többféle módszer létezik, attól függően, hogy milyen jellegű mérésről van szó. Geodéziai méréseknél általában két (esetleg több) független mérő személyt vagy mérő csoportot bíznak meg a feladattal, ill. többszöri mérést rendelnek el, esetleg más-más műszerrel, más-más napokon. Jó, egy harci helyzetben erre nemigen van mód, de egy hosszas térképészeti felmérés esetén eléggé gyakori (volt).

Előzmény: tuzer (745)
tuzer Creative Commons License 2018.02.12 0 0 745

Az pedig, hogy mekkora távolságig lehet így mérni, alapvetően három dologtól függ:

- a megkívánt mérési pontosságtól,

- a teodolit vízszintes szögleolvasási pontosságától, ill. a műszer pontosságától,

- a nmérő személy gyakorlottságától (szubjektív hibák)

 

Az első kettővel egyetértek, a 330 m-es távmérési határ a nálunk megkövetelt 3-5 m-es közepes hibához tartozik, másodperc teodolittal.

 

A személy nem számít, a hibaelmélet csak a rendszeres hibákkal tud valamit kezdeni. Az elírás, az elmérés, az elszámolás jelensége a hibaelméletben értelmezhetetlen.

 

Persze bekövetkezik, de számolni vele - matematikailag - lehetetlen.

Előzmény: Apa555 (740)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!