Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.19 0 0 30814
A füleki {Filakovo} városi újságban már hirdetik:

http://www.filakovo.sk/documents/filakovske_zvesti/fz_r6_c1_s3.jpg

Előzmény: temetvényi farkas (30813)
temetvényi farkas Creative Commons License 2010.04.18 0 0 30813
Szívessen nincs miért. Csak most jöttem haza Gimes várról, ebben az évben készítünk valami új meglepetést.
Nemtudom hogy már kiadtak a Fülek vár kalauzot, de kimegy, vagy már kint van magyar nyelven is.
Előzmény: tomatas (30812)
tomatas Creative Commons License 2010.04.18 0 0 30812
Köszönjük a fordítást temetvényi farkas! :)
Előzmény: Törölt nick (30811)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.18 0 0 30811
Előzmény: temetvényi farkas (30619)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.18 0 0 30810
Ha már középkori rablólovagok tanyáiról írunk, mindenképpen érdemes megemlékezni a Trencséntől északkeleti irányban, a Vág folyó nagy kanyarulatában közelében magasodó Hricsó {Hricov} váráról.

Most kiragadnék egy részletet a távolba vesző múltjából.

A mohácsi vész utáni belháborús időszakban Podmaniczky János és Rafael nagyurak Szapolyai János király pártját fogták. Hűségüket uralkodójuk számos váruradalommal jutalmazta, így pl. a dunántúli Palota vára mellett kezükre került Hricsó is. A fivérek János király halála és Buda török általi megszállása után Habsburg Ferdinánd király zászlajához csatlakoztak. Mellette persze folytatták bűnös üzelmeiket, a környékbeli lakosság sarcolását, kereskedők kifosztását. Sőt egy 1551-es irat szerint "Hritschof" várában uraik parancsára Münzer Tamás, Pluto Szaniszló és Schadek András 300 dukát értékben magyar, 200 dukát értékben bécsi denárt készítettek. De ezen kívül vertek cseh garasokat is. A hamis pénzek olyan zavart okoztak a közforgalomban, hogy a népek végül már az eredeti pénzeket sem akarták elfogadni.

Mivel a Podmaniczky-fivérek fiúutód nélkül múltak ki a világból, minden birtokuk a királyi Kamara kezelésébe jutott vissza.

Néhány kép a sziklaszirtet koronázó várromról. Sajnos napjainkig gazdátlanul pusztul, félelmetesen növekvő repedések szövik be rongált falait.


Előzmény: rablobaro (30808)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30809
Jó utat és élményekben gazdag vártúrát kívánok. Akkor majd legyen terítéken Léva vára!

Jól írtad, valóban számos ostromot és csatát láttak Léva vén falai. Egy metszet 1664-ből:

Előzmény: rablobaro (30808)
rablobaro Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30808

Máté nagyúr félelmetes sasfészkével kapcsolatban, és egyáltalán, minden príma rablótanyával kapcsolatban nyitott vagyok mindenre. :)

Csakhogy perceken belül lelépek, holnap megrohanjuk a rengeteg remek ostromot megélt lévai várat, legközelebb pedig kedden leszek netközelben.

Előzmény: Nagyon Várbarát (30807)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30807
Így igaz! Bónuszként még egy archív fotó, ahol a jelen és múlt együtt van.

Akarsz eszmét cserélni Trencsén váráról?

Előzmény: rablobaro (30806)
rablobaro Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30806
A 2. tuti, hogy Trencsén! :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (30805)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30805
Találtam egy szlovák nyelvű oldalt, ahol pályaudvarok archív fotóit mutatják be. Igaz, hogy a fotómasina fókuszában elsősorban az akkori idők legmodernebb eszközének számító vasút állt, de a háttérben ott magasodik egy-egy várrom.

Vajon hol készültek a fotók?

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30804
A csütörtöki és pénteki napokon került megrendezésre Fülek {Filakovo} városában az a konferencia, amelynek elnevezése: "Várak régészeti feltárása és műemléki felújítása Honttól Zemplénig a határ két oldalán". A szervezők nem titkolt szándéka, hogy az Északi Várak Útján Kulturális Útvonal várait egy nemzetközi {magyar - szlovák} kimondottan a középkori várakat úti célként ajánló projekt alapjait teremtsék meg.

Érdemes végigböngészni a kétnapos esemény programját, ahol jól ismert várak mellett a szélesebb közvélemény előtt ismeretlen helyszínekről is szót ejtettek a szakemberek.

http://www.filakovo.sk/news/2010/konferencia_042010_program_hu.pdf

Az ismertetett várak térképen:

tomatas Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30803
A teraszos szőlőhegy, a mögötte lévő hegyről is beszéltem, mivel az is a képen. van.
Sajnálom, ha félreérthető voltam, de még mindig ajánlom azt a könyvet, amit említettem, ott részletesebben és látványosabban le van írva minden.
Előzmény: Byrger Tidesson (30801)
Byrger Tidesson Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30802
Nem rossz, legközelebb azt is megnézem (nem egy Magoska-túra után).
Előzmény: John B. (30800)
Byrger Tidesson Creative Commons License 2010.04.17 0 0 30801
Na akkor most mi? Szőlőhegy, vagy a vár egykori része?

A vár mellett az a Cserák-hegy, ennek déli lankáján terül el az említett sziklás-teraszos maradvány (a sziklákat turistatérképek is jelzik). Mivel annyira különáll a magas sziklán épült vártól, nem hiszem, hogy annak része. Inkább teraszos szőlőművelés lesz (főleg, mivel konkrétan ezt keresve egyes netes oldalakon is ezt találtam). Azért kérdeztem rá, mert úgy tűnt, mintha egykori épületmaradvány lenne, és nem borítja be teljesen a lankát (igazából csak annyi az egész, ami a képen is látható).

Köszi.
Előzmény: tomatas (30799)
John B. Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30800
Ezt nem tudom,viszont a vártól délre,kb 1.5km-re van a Szentiváni földvár csekély maradványa. Egy fenyvesekkel tarkitott dombon van. tudom,nem ez volt a kérdés,de gondoltam megemlitem.
Előzmény: Byrger Tidesson (30795)
tomatas Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30799
Jut eszembe, a vár egyes részei természetesen - mivel hatalmas kiterjedésű volt - belenyúlhatnak az általad említett magaslatba is.
Előzmény: tomatas (30798)
tomatas Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30798
Mindezt az információt te is elolvashatod a "Borsod-Abaúj-Zemplén megye várai az őskortól a kuruc korig" című könyvben.
Előzmény: tomatas (30797)
tomatas Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30797
A háttérben az a hegygereinc a Tó-hegy, mely 3 hegycsúcsot foglal magába. Egyes részein a mai napig erősen rongált 1 méter magas szárazon rakott kőfal van.
A sánc eddig felmért hossza - amit lehet látni a felszínen - 1650 méter.
Az amit te feltettél szőlőhegy volt, és teraszosan alakították ki a hegyoldalt.
Előzmény: Byrger Tidesson (30795)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30796
Előzmény: Nagyon Várbarát (30794)
Byrger Tidesson Creative Commons License 2010.04.16 0 0 30795
Üdv.

Valaki segítene nekem? Boldogkővár aljában, a vártól keletre mi ez a romnak kinéző, lépcsős-sziklás valami? Az egykori fal maradványa lehet, vagy csak ilyen sziklás a talaj? (Egy-két barackfa van itt is, mint a nyugati oldalon, bár nem olyan tervszerű, és lejjebb ültetvények.) Sajnos a régi térképek a várban nem adtak sok útmutatót, és a neten sem találok semmit róla.

Előre is köszi.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.15 0 0 30794
Azért azt javallom, együtt örvendezzünk, hogy ismét jutott pénz néhány középkori várunk kutatására és megóvására. Akik pedig most kimaradtak, ne adják fel!

Baráti tanács: lottózzon mindenki.

-- Először is, ahogyan a szlogen mondja, bármikor nyerhet!
-- Másodszor: a Nemzeti Kulturális Alapot a lottón befolyt összegből támogatja az
állam. Tehát végül is a kedves szerencsejátékosok adják össze a pénzét.

Néhány támogatott projekt:

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.15 0 0 30793
Imhol egy {öreg}legény, aki már feladta {e-mail}levelét a bándi várúrnak, készen állva, hogy éjt nappallá téve magába szívja a nagyérdemű várbaráti egyesület tagjainak tudását + gazdagítsa a helybeli korcsmárosok erszényét! :-)

Előzmény: bandiferko (30791)
tomatas Creative Commons License 2010.04.14 0 0 30792
A kesztyű felvéve, csak légy felkészült partner a párbajhoz. :)
Előzmény: bandiferko (30791)
bandiferko Creative Commons License 2010.04.14 0 0 30791

 Ezúton felszólítom a Szádváristákat

a 2010 május 28-29-30-án

 BÁNDON tartandó XVI. CASTRUM BENE vándorgyülésen való részvételre

és   kulináris párbajra.

 a kesztyű DOBÓ-ja

Előzmény: bandiferko (30790)
bandiferko Creative Commons License 2010.04.14 0 0 30790

SZÉGYEN ÉS GYALÁZAT!

Elnyertétek a BÁNDI ESSEGVÁR  pénzét az NKA pályázatán.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.14 0 0 30789
"Ízlések és pofonok különbözőek" -- ez így van a várrestaurálásban is. Szerencsére már kezd elmozdulni a szakemberek álláspontja az 1960-as évekbeli vasbeton - központúságtól a középkori várakra oly jellemző kő alapanyag felé.
Előzmény: jazd (30788)
jazd Creative Commons License 2010.04.13 0 0 30788
A helyreállítások méretében és a a felhasznált anyagok tekintetében soha nem lesz egyetértés. A várromok megerősítés és kiegészítések nélkül előbb vagy utóbb kőkupacokká válnak,sajnos. Vitányért is biztosan kapkodni fognak,mikor már minden jelentős fala ledől.
Előzmény: Nagyon Várbarát (30787)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.13 0 0 30787
Viszont a budai vár legrégebbi épületrésze, az István-torony csak feltárt alapfalainak konzerválásával lett bemutatva a nagyközönségnek. Ennek az 1686-os ostromban súlyosan megsérült, majd a barokk palotaszárny emelésekor teljesen lebontott objektumnak bármiféle felmagasítása már tényleg a spekuláció műfajába tartozott volna.

Előzmény: Nagyon Várbarát (30786)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2010.04.13 0 0 30786
Ha már a rekonstrukciókról beszélünk -- ami véleményem szerint az építész elképzelését jelenti a középkori állapotokról -- érdemes felidézni a budai vár restaurálását a második világégés utáni időszakban. Gerő László és társai, nem szégyen ezt leírni, itt szerezték meg azokat a tapasztalatokat, amikkel a későbbiekben végigvitték az 1950 -60-as évek nagy várhelyreállítási hullámát.

Pl. maga Gerő írja le, hogy az első tervét, ami nagyon visszafogottan akarta renoválni a vár déli részét, a Rákosi kormány kiérkezett tagjai erősen kritizálták, mivel nem volt "igazán várszerű". Furcsa fintor, de a Halászbástyára hivatkoztak, ami egy XIX. század végi "giccs" {szerintem}.

Így született meg a második terv, ami már a vízszintes falsíkok vonalából több helyen kiugrasztotta az egyes védőműveket. Ha belegondolunk, ez inkább hasonlított az eredeti, középkori állapotokhoz.


Reventlow Creative Commons License 2010.04.12 0 0 30785
Hegyesd tavaszTátika tavasz Tavaszi életképek Hegyesden és Tátikán
Előzmény: Reventlow (30769)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!