Keresés

Részletes keresés

TSZJ Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1315

Üdv!

 

Jó volt az első mondat, tetszett :o)

 

Jó a meglátásod (ez érvényes az egész általad leírtakra).

Akinek van pénze, az nem fog saját maga kályhát építeni (ő célpontja a kályhásoknak). De meg udom érteni azt is aki a drágán megszerzett tudását félti.

Sajnos én nem születtem kályhásnak, de a lottón sem én nyertem. Innen-onnan szerzem az információt, amit köszönök mindnyájótoknak.

 

Még nem érzem úgy, hogy 100%-ban megleltem a nagy titkot, ami elfér az A4-es lapon, bár lehet, hogy nincs is titok, csak agyonmisztifikál-ják/-juk a dolgokat.

Olyan mint az agyag és a homok aránya. Nincs konkrét arány, mert amennyi agyaglelőhely annyi féle összetétel van, és annyi féle arányt lehet összeállítani. (Most én sem tudom az arányt fejből amit használtam, de ha nagyon kell akkor 30 perc alatt ki tudja kísérletezni az aki akarja.) (Ha száradáskor repedezik, akkor homokot, ha szétporlik, akkor meg több agyagot kell a keverékhez adni, de ezt mindnki tudja.) Sok ilyen apróság van amit jó lenne tudni, ezeket hívom én titkoknak ami elfér az A4-esen. Sok dolog van amivel kapcsolatban (kellő tapasztalat nélkül) csak sejtéseim vannak. Ezeket nem merem megosztani másokkal, mert nem látom még kellő módon bizonyítottnak.

 

Előzmény: BSzTom (1314)
BSzTom Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1314
Kedves TSZJ,

Azért neked válaszolok, mert nagyjából ennél a hozzászólásnál gyűlt bennem össze annyi, amitől már rángatózni kezdett az ujjam. Most alátoltam a billentyűzetet.

Először is, hadd szögezzem le: egyikőtökkel sem értek egyet. Néha még magammal sem. Asszem, ezt hívják úgy, hogy vélemény.

Szerintem: Ha valakinek tudás van birtokában, nem az kell, hogy legyen a vezérlő elve a továbbadást illetően, hogy neki mennyibe került. Ha én tudok valamit, amit mások nem, és erre azoknak szüksége van, akkor fizetni fognak érte, ez tiszta sor. De aki nemtud, vagy nem akar fizetni érte, az nem is fog. Adhatom akármilyen olcsón vagy drágán a tudást, mindig lesz olyan, aki nem fog érte fizetni. De nem is baj ez. Hiszen egy mesterembernek azokat kell megcéloznia, akik igénybe szeretnék venni a tudását és fizetni is hajlandóak érte annyit, amennyit mindkettőjüknek megér.
Ha egy mesterember azon van, hogy rábírja vagy rákényszerítse azokat, akik nem tudnak vagy nem akarnak fizetni az ő tudásáért arra, hogy márpedig fizessenek, valószínűleg egyre inkább emlékeztetni fog Don Quijote-ra, legfőképpen abban, ahogy elveszti mesteremberi hitelét.
Azok, akik maguk akarnak megcsinálni valamit, azok általában meg is fogják. Ha segítek nekik, akkor is és ha nem segítek nekik akkor is. Így azt gondolom, hogy ha segítek nekik, azzal mindenképpen jól járunk mindketten, mert ő közelebb jut a céljához, én pedig szert teszek egyfajta szakmai hírnévre, mivel a tudás tulajdonképpen tőlem eredt. És ugyan mesterember nem vagyok, csak egy prosztó szakmunkás, de ha ezt a tudást átadom a fentiek szerint, lehet, hogy többet nyerek vele, mint ha elkérnék érte valamennyi pénzt.

Más kérdés az, hogy mesteri, vagy művészi színvonalon űzni valamit már valóban kevesek privilégiuma, de azt a tudást nehezebb is megosztani bármilyen fórumon, mert ahhoz más dolgok kellenek, mint adatok, rajzok, paraméterek. De szerintem nem is az a célja a topicot látogatóknak, hogy olyan kályhákat építsenek, mint a legnevesebb dán mesterek.

Tehát összegezve: amit itt szakmai titkok féltésének neveznek, vagy bárhogyan is aposztrofálnak, az egyszerű irigység, ráadásul célt is téveszt. Hiszen ha egy "mesterembernek" van annyi ideje, hogy leüljön a gép elé és reklámozza magát és a portékáját itt, vagy másutt (nyilván nem a munkával töltött drága idejét pazarolja a hozzászólások írására),akkor arra is lenne, hogy valódi értékkel bíró információkkal segítse azokat, akik valószínűleg soha nem lesznek az ügyfelei, ha beleszakad az önigazolásba, akkor sem. Ide azoknak az embereknek kellene elsősorban jönnie, akik valóban segíteni akarnak és megelégszenek azzal a fizetséggel ezért, hogy valakik hálával emlegetik a nevét. És ha már kicsit számítóan nézzük EZT a dolgot is: még az sem kizárt, hogy akinek segített, hozzá irányít majd néhány olyan ügyfelet, aki inkább pénzt áldozna, semmint időt és fáradtságot.

UFF!
Tamás

Cserépkályha, kemence, kandalló, kerti konyha
Előzmény: TSZJ (1275)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1313
Igen. Képeken láttam már 113 cm szélest is (4,5 tégla); inkább mélységre nagyobb; mindenesetre a helyiséghez viszonyítva nagy: mikor a feleségen rájött, hogy mekkora:-)
Bár az előző kandalló alapterülete is ilyesmi volt, csak persze az felül 'szűkül', és kisebbnek látszik szemre.
Előzmény: vackor11 (1312)
vackor11 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1312
Annyira nem is nagy, talán egy picit magasabb az átlagosnál. Egyébként a legkisebb, amit építettünk, az 80x124-es alapterületű volt.
Előzmény: sancibácsi (1309)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1311
Kíváncsian várjuk!
Előzmény: Betongyűrű (1310)
Betongyűrű Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1310
Hajrá kufárok! A testvérem skandináviában él, és már gyűjti az anyagot, amit INGYEN felteszek majd ide. Addigis előre, az adómentes jövedelemért, és jó barkácsolást!
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1309
Köszi!
125*95*225.
Igen, mivel nagy a mérete, gondoltam formában egy kis kemencés design-t.
Előzmény: vackor11 (1308)
vackor11 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1308
Hajrá Sancibácsi!

Komoly darab! És bátor design :o)
Mik az alapméretei h,sz,m?

üdv:
v11

Előzmény: sancibácsi (1307)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1307
Ott vannak a képek!
Akkor most már nyugodtan oszthatom az észt????!!!
Azt én nem akarok. Kérdésekre, problémákra viszont szívesen válaszolok, a saját tudásom szintje alapján! És itt a hangsúly a saját-on van.
De mi van tömegkályha kedvelők? Így behalt a topik? :-((((
Előzmény: sanyibaaaaaacsi (1285)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 1306
és
Előzmény: sancibácsi (1305)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 1305
na mégegyszer:
Előzmény: sancibácsi (1304)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 1304
Előzmény: sancibácsi (1301)
zsever Creative Commons License 2010.03.10 0 0 1303
Dupla harang akkor lenne, ha a búbok feltöltését követően alul történne a füstelvezetés. Itt felül távoznak a gázok.
Ez ugyanolyan mint a dán rendszer csak kemence alakú a kályha.
Inkább a Gömböc működhet ehhez hasonlóan.
Előzmény: sancibácsi (1302)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 1302
Ez a Kuznyecov féle 'dupla harang' elméletnek hangzik.
Előzmény: zsever (1297)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.07 0 0 1301
Hát az volt az OFF.
Most az ON.
Ma kiürítettem a kályha hamuterét: december óta használom, egy TELJES VÖDÖR HAMU volt benne! Cserépkályhában, kandallóban egy hónap alatt összejön ennyi. Egyrészt tökéletesebb az égés másrészt kevesebb fával felfűti a helyiséget.
Sajnos 'légfűtésről kevés tapasztalatot tudok írni. Az előszobát, ami a ház leghidegebb helyisége volt (a nappali túloldalán van, a kályha mögött) nagyon jól kifűti, sokkal jobb idő van, pedig ezen a részen ki lett zárva a fűtés (a padlófűtés teljes egészében). A szobák (három háló, és a fürdő) nyílnak a 5,5 m-es közlekedő végén. A meleg levegő szigetelt csövét egyelőre csak eddig a közlekedőig vittem el; a terv minden szobába lessz külön leállás. A 'kályhára' még csak most kötöttem rá (hétfőn), nem tudok komoly tapasztalatot írni róla sajna:-( mivel jött a jó idő, és ritkábban kellett begyújtani. Esetleg most lehetne, újra itt a tél :-( de már csak egy begyújtásra való fám van:-( Mindenesetre a rákötés előtt mértem 46,6 fokot a kályhán, ahová rákötöttem.
Szóval a kályháról az eddigi tapasztalatok: még a leghidegebb időben sem gyújtottam be 10-12 kg-nál több fával (főleg fenyő, nagyon kevés akácom volt még, néha egy pár darabot dobtam hozzá). 1ó, 1ó 15 perc max míg leég. Ekkor az oldalán semmi változás nem tapintható (nekem nincs behőmérőzve); 2-3 ó míg oldalt átmelegszik, de 24 ó múlva langyosodik vissza az előző begyújtáshoz hasonlóra!
Összegezve, nagyon jó dolognak tartottam a tömegkályhát, ezért is döntöttem, hogy elbontom a kandallómat, és ilyet építek helyette/belőle:-) . De nem csalódtam! Szerintem nincs még egy ilyen tüzelőberendezés amiben ilyen csodálatos lenne az égés, ilyen intenzíven lángolna!
Úgyhogy szeretnék most köszönetet mondani anyukámnak, apukámnak...:-))
Viccet félretéve kollégámnak, aki kérdezősködésével elindított a tömegkályha irányába (azt sem tudtam van-e ilyen). Aztán ennek a Topiknak, és Vackornak, hogy a tömegkályhát meg kívánták ismertetni.
Hát röviden most csak ennyit, majd képekkel még jelentkezem, azzal adós vagyok.
Előzmény: sancibácsi (1299)
Dakkum Creative Commons License 2010.03.07 0 0 1300
Szervusztok!



Nem tömegkályha, de ha valakit érdekel:


Tiszatarjánban 2010.március 16-i kezdettel 5-7 napos kemenceépítő kurzust szervezünk
3-4 fő részére.

Várjuk az érdeklődők jelentkezését.

A hirdető palkát alább található, illetve a következő címen:

http://pere.webege.com/kemencetabor-tiszatarjan.jpg

Térkép-Tiszatarján:

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=hu&geocode=&q=tiszatarj%C3%A1n,hu&sll=37.0625,-95.677068&sspn=33.984987,56.513672&ie=UTF8&hq=&hnear=Tiszatarj%C3%A1n,+Magyarorsz%C3%A1g&ll=47.853717,20.986633&spn=0.224849,0.703125&z=11&iwloc=A



Üdvözlettel:

Péter
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.07 0 0 1299
Hát igen, a maga módján mindkét oldalnak igaza van. De ha megengeditek én a saját véleményem önteném szavakba (betűbe).
1.Én személyesen nagyon sajnálom a topik 'halálát'. Jó lenne, ha a dolgokat a maguk helyén tanulnánk meg kezelni, és nem lennének oda-vissza sértődések!
2.Itt már sokat segitettek (talán segítettünk:-), lásd torok kiépítése, sütő, padka, stb....
De az egész kályha építésének metódusát miért várja el bárki? Különösen ingyen? Olyan emberektől, akik 'megfizettek' érte? Van a kínai mondáson kívül egy magyar is : "kibicnek semmi sem DRÁGA". Amiért más megdolgozott, pénzt fizetett, miért várja el ingyen; nem csak saját, hanem közösségi szintre? Ráadásul itt csak elméletet tudunk megosztani, az érem másik része a gyakorlat! Én örülök azoknak akik mertek belevágni, és maguknak tk-t építeni, és vannak akiknek jól sikerült! Gratula mindenkinek(TSZJ, EEIIZZOO, stb)! De azért voltak itt olyan próbálkozások is akiknek nem volt teljes a siker! Aki 'ingyen' kéri a kész sült galambot, annak is meg kell fizetni, ha mással nem, a nagyobb rizikó faktorral!
3. Miért van megint nekem őszinteségi rohamom? Megint a saját nyakamba zúdítom az OFF-kat!?
Évek óta működik a topik, és senki sem írja le, csak hímez-hámoz!
Én saját nevemben szívesen segítek azoknak a 'sorstársaknak', akiknek esetleg nincs pénzük megfizetni, és belevágnak, vállalva a kockázatot; hogy saját maguk építsenek. De akik kályhások, és ingyen kérik a 'receptúrát'; hogy utána pénzért építsenek másoknak, miért lenne 'kötelességünk' ingyen segíteni? Írja már le valaki az indokot!
Mindenkinek üdv, remélve a tk kedvelők, érdeklődők, építeni, építtetni szándékozók aktivitásában itt a fórumon: Sancibácsi!
Előzmény: lepedo (1298)
lepedo Creative Commons License 2010.03.06 0 0 1298
Valamit nagyon félre értettél!! Csak aról van szó, hogy ne sajnáljon senki egy gyakorlati épitésre egy kis anyagit álldozni, mert többet árt magának mint amit megsporol. És hát aki már tud tkályhát épiteni ő is megfizette az árát és lehet, hogy a családja is!! Ingyé semmi sincs ezt csak mi magyarok gondoljuk. Az természetes, hogy közelebnbi nexusban vagy valakivel ott van engedmény. Egyébként jótanácsot itt is kapni lehet ingyé d e mint már emlitettem gyakorlati tudás nélkül a legnagyobb jószándékal sem ajánlatos nekiállni. A mondásoknál tartva: krisztus koporsóját sem őrizték ingyé. Üdv neked4
Előzmény: Agur (1293)
zsever Creative Commons License 2010.03.06 0 0 1297

Sziasztok!

A tömegkemencén gondolkodott már valaki?

Alsó tűztér kisebb búb samottból, tetején az átégővel, körülötte egy újabb búb szintén samottból (a búb tetejében felgyülemlő gázok másodlagos égéssel elégnek), két oldalán átégőkkel, majd e körül egy harmadik búb téglából, megfelelő távolságra a samottól. A tégla búb alsó részében pedig a kéménycsatlakozás.

A két samottbúb közötti légrésen keresztül kapná a másodlagos levegőt alulról a hamutérből.

A huzatigény mindenképpen kisebb lenne, mivel a füstgázok kevés akadályba ütköznének. 

Talán egyszer le is rajzolom.

 

 

 

sancibácsi Creative Commons License 2010.03.05 0 0 1296
néhány kép a mobilomról, ennek a mérete jó.
Előzmény: sancibácsi (1292)
vackor11 Creative Commons License 2010.03.05 0 0 1295
Ha az égéstermékek áramlási sebességét szeretnéd egyenletesen tartani, akkor igen. Ha növeled a keresztmetszet, lassul az áramlás, több hőt adnak le a gázok, azonban a túl sok sebességváltozás növeli az elleneállást. Szóval szerintem több dologtól függ, pl. attól is, milyen a kémény.



"ami ingyen van, az senkinek sem drága"
egyébként az sincs ingyen, csak valaki már megfizette az árát. Vagy meg fogja :o)



v11
Előzmény: Agur (1294)
Agur Creative Commons License 2010.03.05 0 0 1294
Az off után kérdeznék a tömegkályról is.

A füstelvezető padkában - ha jól gondolom - a két füstjárat találkozásáig csak az egyik füstjárat keresztmetszete kell és itt kell növelni a két füst járat keresztmetszetére padkában lévő járat méretét?
Agur Creative Commons License 2010.03.05 0 0 1293
Sziasztok!

Van egy régi kinai mondás ami ide illik.

"Aki mindent csak pénzért tesz, az nem sokára a pénzért mindent megtesz."

Ehhez kapcsolódó magyar modás:

"Akinek nem inge ne vegye magára!"

...bocsi....... :)
Előzmény: lepedo (1277)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1292
Bocs a kép nem lesz meg ma este, pedig fotóztam, a gépre mentettem, stb.
A zindex meg mongyon le, nem engei feltölteni; mer aszongya: "A feltöltött kép túl nagy! A kép mérete nem haladhatja meg a 512KByte-ot!"
Maeste már nem kinlódok vele, de meg lesz!

Előzmény: sancibácsi (1291)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1291
Akkor a képek: az egyiken látható a meleg-levegő cső dobozolása (jobbra fent).
Mondjuk a színekkel nem vagyok teljesen kibékülve, majd természetes fénynél is csinálok néhány képet.
Előzmény: sancibácsi (1288)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1290
Nem vackor: EZ MAGYARORSZÁG!
Előzmény: sanyibaaaaaacsi (1285)
zoliaaa Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1289
Egyetértek:)
Előzmény: Firemaker (1271)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1288

A tegnap esti megszólítás stílusa miatt nem akartam; mivel olyan szépen kérte ? :-)
Most dolgozom, (ill. ebédelek), de ha este lesz rá időm, akkor töltök fel egy pár fotót; ha nem akkor ígérem holnap este legkésőbb.
Az előző megszólításra: hogy én csináltam-e? Mivel egyedi, nem hiszem, hogy bárki munkájával össze lehetne keverni!
Előzmény: dpek (1286)
RoninTT Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1287
Köszönöm a segítséget !
dpek Creative Commons License 2010.03.04 0 0 1286
Én is szívesen megnézném a kályháját.
Hadd gyönyörködjünk benne.
Én párat már raktam fel amit csináltam.
Előzmény: sanyibaaaaaacsi (1285)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!