Keresés

Részletes keresés

Gergo73 Creative Commons License 2009.06.09 0 0 461
Persze mi van, ha egy könyvet Amerikában véd szerzői jog stb., szóval biztos bonyolultabb ez annál, ahogy jeleztem. Ide már jogász kellene.
Előzmény: Gergo73 (460)
Gergo73 Creative Commons License 2009.06.09 0 0 460
Én 3-4 éve néztem meg a törvényt, szerintem azóta csak szigorodott. A letöltött anyag típusától függ, hogy legális-e vagy sem. A könyvekre és kottákra szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint a filmekre és zenékre.
Előzmény: cíprian (459)
cíprian Creative Commons License 2009.06.09 0 0 459

Köszi. Én másképp tudom, másképp is hallottam a TV-ben, de még nem néztem utána konkrétan a mai jogszabályoknak. Nem zárom ki, hogy rosszul tudom.

Szerinted a passzív torrentezés nálunk illegális lenne? Meg a DC is illegális lenne, ha én legális anyagot töltök fel, de jogvédett anyagot töltök le?

Előzmény: Gergo73 (458)
Gergo73 Creative Commons License 2009.06.09 0 0 458
Magyarországon illegális a szerzői joggal védett könyvek és kották letöltése, még akkor is, ha csak saját célra és haszonszerzés nélkül teszed. Nézd meg a szerzői jogi törvényt, erre külön kitérnek. Filmek és zenék letöltése legális egyelőre, de csak akkor, hogy ha egyetlen bájtot sem töltesz fel belőle másnak.
Előzmény: cíprian (456)
cíprian Creative Commons License 2009.06.09 0 0 457
Én még akkor töltöttem le, amikor még a Pirate Bay legális volt. Tudod ez az a híres per, amiben a svéd bíróság ítéletet hozott, és az ítélet ellen alakult egy svéd párt, amelynek sikerült annyi szavazatot szereznie, hogy egy képviselőt küldjön az EU-parlamentbe :-)
Előzmény: Anna Perenna (455)
cíprian Creative Commons License 2009.06.09 0 0 456

Torrenttel megszerezhető.

Ha nem ismered a torrentet, alaposan nézz utána, mert van legális és illegális formája a letöltésnek. A Mai fizika passzív torrentezéssel is letölthető, ami legális.

Előzmény: Anna Perenna (455)
Anna Perenna Creative Commons License 2009.06.09 0 0 455
Ciprian, hol szerezhető be az Általad említett Feynman-féle Mai fizika? Internetről is letölthető? Engem is nagyon érdekelne ez a könyv, mert nekem csak 20 évvel ezelőtti kiadású részecskefizika könyvek vannak birtokomban, amelyek csak a J/Pszí részecske, illetve a bájos kvarkok felfedezésével bezárólagosan tárgyalják a részecskefizikát. Pl. még a tau-nehézleptonról, meg a tau-neutrínóról sem esik szó bennük, mert amikor íródtak, még nem fedezték fel őket, csak Horváth Dezső publikációi segítségével állt módomban lépést tartani a részecskefizika fejlődésével, ezért nagyon örülnék, ha hozzáférhetnék Feynman könyvéhez......
Válaszodat előre is köszönöm....
Előzmény: cíprian (453)
cíprian Creative Commons License 2009.06.04 0 0 446

Kedves dij0da!

 

Itt látom a hibát:

 

"float W=m*c*c/sqrt(1.0-v*v/(c*c));
float p=m*v/sqrt(1.0-v*v/(c*c));"

 

Az impulzust felírhatjuk relativisztikus sebességgel, azonban az energiát már nem írhatjuk fel. Matematikailag kierőszakolhatjuk az E/cc=m összefüggést, valójában azonban az energiát nem lehet minden tekintetben azonosnak venni a tömeggel.

Ezt fejti ki  Hraskó:Relativitáselmélet c. könyvében. Egyébként is csak sorbafejtéssel kapható meg a kinetikus energia. A 110. oldalról:

 

E=mcc +1/2mvv+3/8mcc(vv/cc)(vv/cc)+.....

 

Ha kinetikus energiát akarsz használni, akkor a következő képletet javaslom használni:

 

E=cgyök(pp+mmcc)

 

Azért ilyen körülményes a számolás, mert a relativitáselméletben d/dt (p) nem egyenlő ma, úgy ahogy ezt a newtoni mechanikában megszoktuk.

Előzmény: dij0da (440)
mmormota Creative Commons License 2009.06.04 0 0 445
Készítettél egy konkrét téridő ábrát, amin a fény világvonalát bevonalkáztad, és azt fúzted hizzá magyrázatként, hogy az ott a fény fázisát jelöli. Sőt, messzemenő következtetéseket vontál le a fázisok számából a vonalak között.

Ez sík hülyeség.

Ahelyett hogy azt mondanád - bocs, tévedtem, és megértenéd rendesen,belekevered szerencsétlen kvantummechanikát, qed-et, mindent. Ettől a sík hülyeség semmivel se lesz megnyerőbb, sőt.
Előzmény: mmormota (444)
mmormota Creative Commons License 2009.06.04 0 0 444
Pont mint Gezoo. nem érted gélig se, ha a beszólások alapján kezded gyanítani hogy valami nem gömbölyű, elkezded két kézzel bonyolítani. Ahelyett hogy gondolkodnál.
C sebességű hullámról volt szó. Ennyit nem vagy hajlandó végiggondolni???


Előzmény: dij0da (442)
mmormota Creative Commons License 2009.06.04 0 0 443
Nem változik, és hülyeséget beszélsz. Pont.
Előzmény: dij0da (442)
dij0da Creative Commons License 2009.06.04 0 0 442
A QED-ben a foton pontszerű, hozzárendelhető egy komplex hullám. Ennek a pontnak egy vonal a világvonala. Ezen a fázis folyamatosan változik. Elemi matek.
Ezzel számoltam ki az MM kisérletet, A számításban nincs hiba.

Én inkább maradok a könyveknél, szerintem ott az igazság nem a fórumokon. Akik ezeket írták, azok jobban értettek a fizikához.

A részecskék terjedését vákumban pont olyan matematikával kell leírni, mintha atomi rácsban terjedne. Véletlen? Vannak egyáltalán véletlenek?

Az éter létezik és pont olyan, mint amilyennek elképzelték a kezdetekkor.
Majd meglátod.

Ha megkértél volna, megmutattam volna, hogy néz ki az MM kisérlet fázisokkal.
De hát te jobban tudod.

Nekem mindegy. További jó fórumozást.
Előzmény: mmormota (441)
mmormota Creative Commons License 2009.06.04 0 0 441
Az idő függvényében persze hogy változhat a fázis. A tér függvényében is változhat.
Csak éppen azon ez egy vonalon nem, ami a fény világvonala.

Elemi dolog, értsd meg, utána talán értelmesen fogsz számolni is.
Előzmény: dij0da (440)
dij0da Creative Commons License 2009.06.03 0 0 440
A kedvedért elővettem a kvantummechanika könyvemet, és felrajzoltam egy elektron komplex hullámfüggvényének a valós részét egy téridő grafikonon. A fázis változása az idő függvényében jól látszik. A fotonhoz is hozzá lehet rendelni egy ilyen komplex hullám fázisát . Bár az egyenlet némiképp változik, a hullámfüggvény fázisa ott is változni fog az idő függvényében.

Igen, erről ennyit.


float h=6.626e-34,c=3e8,v=0.5*c,m=9.1e-31;
float hbar=h/(2.0*M_PI);

float W=m*c*c/sqrt(1.0-v*v/(c*c));
float p=m*v/sqrt(1.0-v*v/(c*c));
float w=W/hbar;
float k=p/hbar;
float t=0.0;
int y=400;


for(int i=0;i<300;i++) {
float x=v*t;
float fi=cos(w*t-k*x);// A*e^i(w*t-k*x) komplex hullamfuggveny valos resze

t+=3e-22;
point(300+(int)(x*3e12),y--,(int)(128+128*fi));
}


Előzmény: mmormota (421)
Anna Perenna Creative Commons License 2009.06.03 0 0 439
Akkor Astrojan-t meg kéne ajándékoznunk karácsonyra egy ilyen pólóval, mivel Szerinte "nincs hosszkontrakció":))
Előzmény: egy mutáns (438)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.03 0 0 438

Pedig pint ötlete sem rossz fizikai szempontból, mert egy ilyen mintázatú pólón jól lehet tanulmányozni a specrel kontrakcióját, csak megfelelő analógiát kell találni a vonatkoztató rendszer sebessége és a mosóvíz hőmérséklete között.

1m

Előzmény: Anna Perenna (437)
Anna Perenna Creative Commons License 2009.06.02 0 0 437
:)))))))

Én meg az E8-at viselném szívesen egy pólón:))
Előzmény: pint (435)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 436

Valamikor Sándor György humoralista egy Burda szabásmintát térképként mutogatva próbált eljutni a Keletihez (asszem), többen segítettek is neki :))

 

1m

Előzmény: pint (435)
pint Creative Commons License 2009.06.02 0 0 435
ha ezt nagyinak odaadom, tuti köt ez alapján egy pulóvert :)
Előzmény: egy mutáns (434)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 434

Mintha a skicc lemaradt volna.

 

Előzmény: egy mutáns (433)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 433

Csináltam egy skiccet, minden 20. fotont mutatva.

A találkozásokat bekarikáztam.

Remélem, látszik.

Az is látható, hogy adott t' pillanatban 1 odafelé menő vonal, 9 visszafelé menő vonal metszi a mozgó időtengelyét.

(kicsit told el magával párhuzamosan)

És 9 ütközést lehet megszámolni a mozgóban, 5 ütközést az állóban.

Ezt kell 20-szal szorozni.

1m

Előzmény: egy mutáns (432)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 432

Ölég macerás.

Az álló rendszerben 0,5 időnként történnek meg a találkozások.

Ennél kisebb időablakot kell tologatni, és abban adott időkben megjelennek a találkozások.

A mozgó rendszerben is hasonló időablakot kell találni.

1m

Előzmény: protag0ras (429)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 431

Bocsánat:

t'=vlg, ahol g=1/gyök(1-v2)=0,6

azaz t'=0,8*100*0,6=48, ha el nem tévesztettem valamit.

de eltévesztettem:

g=1,666

t'=133,33

1m

Előzmény: egy mutáns (430)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 430

Az álló rendszerben kiválasztunk egy időpontot, amikor 100 találkozás történik, a teljes hosszon (l=100) egyenletesen elosztva.

Ez a száz talákozás természetesen megtörténik a v=0,8 sebességgel mozgó rendszerből nézve is.

Csakhogy nem egy időpillanatban, hanem egy egész időszakaszban.

Ennek az időszakasznak a hosszát ki is tudjuk számolni, kb. :

t'=vlg, ahol g=1/gyök(1-v2)=0,6

azaz t'=0,8*100*0,6=48, ha el nem tévesztettem valamit.

Neked azonban csak egy rövid időtartományban (egy mozgó rendszerbeli "pillanatban") kell számolnod az ütközések számát.

1m

Előzmény: protag0ras (428)
protag0ras Creative Commons License 2009.06.02 0 0 429
A számláló jelekhez: óránként küldeni értelmetlen és hirtelen nem is tudom hogyan gyűjthetjük össze ügyesen a találkozást jelző jeleket, hátha valaki kitalálja... enélkül viszont nem ér semmit a kísérlet.

Még egy próba: az oda és vissza haladó fényt nem lehetne összeinterferáltatni? Akkor mégis kijönne, hogy a 100:100 másképp interferál, mint a 180:20. Nem tudom elhinni, hogy nincs valami jó "trükk" amivel ezt kézzelfoghatóvá lehessen tenni.
Előzmény: protag0ras (428)
protag0ras Creative Commons License 2009.06.02 0 0 428
Engem továbbra is zavar ez az egész "aszimmetria".

Tehát az álló megfigyelő kibocsájtja egyesével a fotonokat, 1 sec időközönként a tükör felé. Egy idő után épp odaútban is 100 foton van, visszaútban is.
A mozgó megfigyelő (v=0,8c) meg azt látja egy idő után, hogy odaútban 180 foton van, visszaútban 20.

Most legyen az egész befutott útszakasz egy nagy műszer, ami nézi, hogy épp szembetalálkozott-e két foton (mondjuk megfelelően megválasztott dt és ds -en belül érzékel oda- és visszafele haladó fotont). Ha találkozást érzékel, akkor az érzékelés helyéről kiküld egy jelet (merőlegesen az útszakaszra, hogy senkit ne zavarjon ezzel).

Ekkor ugyebár az álló megfigyelő szerint maximum 100 jel születik "egyidőben" (kis időintervallumban), a mozgó szerint maximum 20. Még azt is mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi különös, az egyidejűség is relatív... de azért ha az oladalra érkező jeleket összegyűjtjük és összeszámoljuk, majd kiiratjuk egy számlálóra, akkor mégiscsak valaki 20-at, más meg 100-at fog látni. Ha pedig zavaró lenne hogy a számláló jelek is maximum c-vel haladhatnak és az "egyidőben 20 jel" nehezen értelmezhető, hát ne másodpercenként, hanem óránként küldjünk egy fotont, arányosan hosszabb útra. Szóval nekem továbbra is úgy tűnik, hogy ebből az aszimmetriából "párhuzamos univerzumok" születhetnek.

Kicsit más: az is problémás számomra, hogy a (relativisztikus) doppler következtében az egyik megfigyelő szerint alacsonyabb hullámhosszú fény, azaz több energia éri a tükröt. Igaz ez egyáltalán?
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 427

A fény mindkét IRben egyetlen pillanatban indul és egy másikban érkezik. A két esemény közt a világvonalon ugyan annyi hullámnak kell lenni a megfigyelőtől függetlenül. Ezt igazán könnyű belátni.

Ezt nem értem.

Egy világvonal egy fázis, nincsenek rajta hullámok.

Különböző fázisok különböző párhizamos világvonalak.

 

De, ha a fény egyik irányban c+v sebességgel halad, a másikban c-v-vel. Egyszerű.

Ezt sem értem. A tükörhöz képest a fény oda-vissza c-vel halad.

Beképzelem magam a tükör helyébe.

Jön egy csúcs, visszaküldök egy csúcsot, aztán a követező.

Ennek periódusideje a tükör rendszerében T.

Egy másik rendszerben T'. Mindkét irányban.

Nem tudom elképzelni, hogy akármelyik rendszerben a tükör több hullámhegyet küld vissza, mint amennyit kapott.

1m

Előzmény: dijoda (413)
cíprian Creative Commons License 2009.05.30 0 0 426

Még valamit hozzá kell tennem az aberrációhoz.

 

Nézzük a berendezés eredeti elrendezését.

Nem mindegy hol áll a megfigyelő: az álló tükör mellett, vagy a mozgó fényforráson.

 

Ha az álló tükör mellett áll a megfigyelő, akkor a tükör reflexiós szögeit ez a megfigyelő a klasszikus fizika szerint látja:a beesési szög azonos a visszaverődési szöggel. Az álló megfigyelő számára közömbös, hogy v sebességgel közeledik a fényforrás, neki csak az a fontos, hogy a tükörre eső jel frekvenciája milyen értékű. Ha gyorsabban jön a fényforrás a tükör felé, akkor a frekvencia növekszik, de egyébként állandó v sebességű fényforrásnál állandó frekvenciát tapasztal. A tükörről visszaverődő fénysugár freklvenciája is azonos a tükörre beeső frekvenciával. A keverőben interferenciát tapasztal.

 

Ha a megfigyelő a mozgó sugárforráson ül, mindent másképp lát, kivéve egyet: az interferencia a keverőben megmarad. Azonban nem látja derékszögben a tükörről távozó fénysugarat,  hanem 90 foknál kisebb szögben távozik a fénysugár. A mozgó megfigyelőnek ezt a látványát nevezik aberrációnak. (Egyébként ugyanaz az aberráció van akkor is, ha a fényforrás áll, és a tükör mozog). A beeső frekvencia és a visszaverődő frekvencia között is eltérés lesz a mozgó megfigyelő számára. Az interferencia azért marad meg, mert az aberráció képleteiben a frekvenciát  sebességtől függő állandókkal kell beszorozni. Erre a következtetésre jutottam, amikor bele néztem Novobátzky:Relativitáselmélet c. könyvébe. 1m ismeri ezt a számítást, kiváncsi lennék a véleményére.

Előzmény: cíprian (423)
Anna Perenna Creative Commons License 2009.05.30 0 0 425
A stabil atommagokban valóban nem bomlanak el, azok azért nem radioaktívak. De a neutronok száma atommagokban sem lehet végtelenül sok, pontosan azért, mert "kicsöpögnek" belőlük az elektronok.....
Előzmény: Astrojan (415)
Anna Perenna Creative Commons License 2009.05.30 0 0 424
Én NEM állítottam azt, hogy "ami nem szerepel a könyvekben, az hülyeség", és szerintem is jól tetted, hogy ismertetted az okokat is.....
Előzmény: dijoda (409)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!