Keresés

Részletes keresés

breien Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1934
Mielőtt folytatnátok a vitát, ajánlom figyelmetekbe : "Babits Mihály: Kant és az örök béke"

Gondolat ébresztőnek

" Akik ilyen trivális kifogásokat emelnek, meg kellene gondolniuk, hogy Kant legalább olyan okos ember volt, mint ők - és mégiy megírta ezt a könyvet"

"Cselekedj mindíg úgy, hogy cselekvésed eleve általános, mindenkire érvényes törvénnyé lehessen!" - Más szóval: Cselekedj erkölcsösen!"

Az erkölcs hiánya (úgy is fogalmazhatjuk a mai viszonylatban, a tisztesség hiánya ) idézte elő a mostani válságot.
Leküzdeni az általa okozott károkat, csak tisztességes eszközökkel lehet.
Előzmény: nadamhu (1921)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1931
Ok, akkor kicsit félreértettem a dolgokat, én úgy értelmeztem, hogy a közgazdaságtan 'tudomány', ezért ne kérjünk rajta számon semmilyen problémamegoldást.:)
Előzmény: résidentiel (1930)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1930
Szót nem szólt országos válságkezelésről, azt kérdezte, hogy lehet kijönni x ezer ft-ból.
Előzmény: nadamhu (1929)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1929
Nem én hoztam fel a turmixgépes párhuzamot. Most már akkor nem értem mire akart utalni a 'ha elromlik a turmixgéped, akkor a fizikusokhoz fordulsz?' kérdés. Azt hittem, hogy az országos szintű válságkezelés volt a téma, nem pedig egy konkrét személy pénzügyi problémája amit egy 'technikus' tudna megodani.
Előzmény: résidentiel (1927)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1928
Ismét "kategóriát" tévesztettél, a tönkrement turmixgép egyéni probléma. A pénzügyekben egyéni problémával hitelügyintézőhöz, bankpénztároshoz, adótanácsadóhóz, könyvelőhöz és hasonló, kb. a technikussal azonos képzettségű személyhez fordulsz.
Ha a világgazdaságban "romlik el" valami, az kb. olyan kérdés, mint az autók CO2 emissziója: jó lenne a zéró emissziójú elektromos autó, rengetegen dolgoznak rajta, mérnökök, kutatók, fizikusok, kémikusok, stb., de senki nem a szerelőktől várja a megoldást.
Előzmény: nadamhu (1923)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1927
Ismét "kategóriát" tévesztettél, a tönkrement turmixgép egyéni probléma. A pénzügyekben egyéni problémával hitelügyintézőhöz, bankpénztároshoz, adótanácsadóhóz, könyvelőhöz és hasonló, kb. a technikussal azonos képzettségű személyhez fordulsz.
Ha a világgazdaságban "romlik el" valami, az kb. olyan kérdés, mint az autók CO2 emissziója: jó lenne a zéró emissziójú elektromos autó, rengetegen dolgoznak rajta, mérnökök, kutatók, fizikusok, kémikusok, stb., de senki nem a szerelőktől várja a megoldást.
Előzmény: nadamhu (1923)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1926
Ez a 4 kategória csak az én szemléltető példámban létező 4 kategória. Viszont egész jól sikerült, mert neked is csak arra sikerült speciális példát hozni, hogy vannak határterületek, ahol a magasabb elméleti felkészültséget igénylő kategóriába sorolt szereplők sikeresek lehetnek.
Előzmény: nadamhu (1921)
Magic Horse Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1925
Én csak egy tippet mondtam, amúgy sem tisztem megvédeni a közgazdászokat, mert magam sem vagyok az.
Előzmény: nadamhu (1923)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1924
Meg felmerül az is, hogy hol oktatják a pénzühyi tanácsadókat? Mert azt tudom, hogy a közgazdászokat a közgáz egyetemen oktatják.
Előzmény: nadamhu (1923)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1923
Akkor lefordítom a tanuságot a magam nyelvére:
Ezek szerint egy ilyen válság esetén a pénzügyi és befektetési tanácsadók azok, akiknek konstruktív javaslatokat kell kidolgozniuk a válságkezelésre (és a politikusoknak el kell fogadniuk azt.) A közgazdászok mossák kezeiket, ők csak a gazdaság törvényinek megfigyelésével foglalkoznak, aki az általuk készített modelleket alkalmazza, az az ő baja, úgy kell neki.

Ez egy elfogadható álláspont, csak akkor jegyezzük meg, hogy most az országnak nagyon nem a közgazdászokra van szüksége, hanem a 'pénzügyi tanácsadókra'.
Előzmény: Magic Horse (1922)
Magic Horse Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1922
Szerintem pl. egy pénzügyi vagy befektetési tanácsadó.
Előzmény: nadamhu (1921)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1921
Elvileg ez így lenne, ha a világ szépen tankönyvszerűen működne.

A gyakorlatban én nem látom értelmét ennek a mesterkélt szétválasztásnak.
A mérnök a gyakorlatban nem abban különbözik a szerelőtől, hogy az egyik tervez, a másik meg szerel, hanem egyszerűen csak abban, hogy a mérnök a nemtriviális részeit is látja a témának. Nem véletlen, hogy a forma1-es szerelők mérnökök. Sőt, sok mérnök szeretne forma1-es szerelő lenni.
A tudósok nagy része pedig elvileg olyan tudással rendelkezik, hogy ideig óráig nagyon magas elméleti felkészültséget igénylő mérnöki feladatokat is ellásson. Így fordulhatott elő, hogy Fermi, Szilárd Leó, Teller Ede és Neumann János félig tudósként félig mérnökként működve 'megcsinálták' az atombombát (és Neumann mellékesen a Neumann elvű számítógépet).

De ez mindegy is, azt is kérdezhettem volna, hogy akkor a gazdaság területén ki a 'szerelő'?
Előzmény: résidentiel (1920)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1920
Úgy gondolnám, hogy a turmixgépet egy valamilyen villamossági képesítésű szerelő (pl. technikus) fogja neked megjavítani, bármilyen fontos és értékes legyen. A mérnök meg tervez helyette újat. A mérnök-kutató meg valamilyen forradalmian újszerű motort vagy burkolatot fejleszt, amit aztán a mérnök felhasználhat a tervezéshez. A fizikus meg azt az elméleti hátteret tárja fel, ami alapján a kutató a forradalmian újszerű megoldást kidolgozza. E 4 szereplő közül 2 foglalkozik tudományos kérdésekkel, tehát nem a bankpénztáros, még csak nem is a főkönyvelő.
Előzmény: nadamhu (1919)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1919
Ha az a turmixgép elég bonyolult, értékes, és nagyon fontos, hogy megjavuljon, akkor igen.
Előzmény: résidentiel (1917)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1918
Egyébként ha jól emlékszem olyan hatvanegynéhány évvel ezelőtt ha nem is egy turmixgépet, csak egy lángokban álló világot vittek oda bizonyos fizikusoknak, akik azután annak rendje és módja szerint kidolgozták A Fegyvert. Nem is kapna akkora támogatást ma a mindenféle húrelméletek kutatása, ha a világ nem úgy gondolna a fizikusokra, mint akiknek a gyakorlati élethez is közük van...
Előzmény: nadamhu (1915)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1917
És mérnökhöz viszed a turmixgépet?;-)
Előzmény: nadamhu (1915)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1916
És milyen választ vársz? 1 kg csirkefarhát akciósan 600 ft, kínai farmer 500 ft, vagy mire gondosz...?
Előzmény: Törölt nick (1913)
nadamhu Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1915
Figyi, te egy fizikushoz viszed az elromlott turmixgepedet?

Ha jól értem a párhuzamot, a fizikusnak a közgazdász felel meg. Nem vagyok tájékozott, ezért kérdezném: a mérnöknek ki felel meg?
Előzmény: Törölt nick (1896)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.30 0 0 1914
Az a baj, hogy lovesed sincs arrol, hogy mivel foglalkozik a kozgazdasagtan, viszont van egy prekoncepciod, es azt hiszed, hogy az igaz, es qrva okos vagy. Nem szeretnelek kiabranditani, de rohadtul el vagy tevedve...
Előzmény: Törölt nick (1913)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.29 0 0 1912
Ha az kérdésed, hogy lehet kijönni havi X ft-ból, akkor tényleg nagyon rossz helyen jársz.
Előzmény: Törölt nick (1911)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.29 0 0 1910
Nem állítanám, hogy a 10 hozzászóláson át feltett kérdésedből kiderül, mire vagy kíváncsi.
Előzmény: Törölt nick (1906)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.29 0 0 1907
Egy nem szakmai kerdest miert szakmai topicban eroltetsz? Miert nem sutod el a Polidilin?
Előzmény: Törölt nick (1906)
breien Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1905
" mi az a tudomány ugy álatalában és mit csinál"

Látod, erre én is kíváncsi lennék. Talán itt válaszolsz "tudományos alapossággal", hogy mit is akartok tenni a nálunk meglévő "ikerdeficittel"? ( a karzaton erre még mindíg nem kaptam választ )

Tudományos alapossággal magyarázzátok már meg nékem, hogyan fordulhatott elő nálunk, hogy 2008-ra ugyanazokat a "közgazdasági hibákat" elkövetve vitték csőpdbe az országot? Mit tettek ti "tudományos alapossággal" azért, hogy ez ne ismétlődhessen meg?

Időközben rajtunk kívül már minden neves közgazda beismerte "tévedéseiket", korrigálta a definíciókat. A válság kezelése rajtunk kívül mindenhol máshol a gazdaság, a piac élénkítésében látja a megoldást és ennek rendel alá mindent, nálunk még mindíg ezek ellehetetlenítését előidéző intézkedéseket tesznek.

Azt mondjátok, hogy nem lehet "közgazdasági modelleket" kidolgozni? Áruljátok már el, hogy a skandinávok mit és hogyan csináltak másképpen, mint mi, hogy a svédeknél a K+F-re a háromszoros GDP % arányos nagyságrendet tudnak fordítani és most csak nekik 200 milliárd € "gazdaságélénkítő csomagra" van fedezetük (nem hitelért kuncsorognak, nem válság kezelésben gondolkoznak, hanem "preventíven gazdaság élénkítésre" fordítanak 200 milliárd €-t. ( biztosan a "fizikusok" oldották meg a problémát. - no ez az, amit "kétlek")

Szívrepesve várom a "tudományos " magyarázatodat. szeretnék már én is tanulni valamit.....
Előzmény: Törölt nick (1896)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1904
Ugye te most szó szerint kötekedni jöttél ide, bizsergő ujjakkal, hogy beolvass egy jót a közgazdaságtannak bármi is legyen az.
Előzmény: Törölt nick (1898)
Magic Horse Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1903
Asszem igen. A várakozásokat (anticipált defláció :DDD) is figyelembe véve a megtakaritásoknak nőniük kell egy bizonyos szintig, mert a háztartás a nagy túróst fog a szükségesnél többet fogyasztani, ha arra számit, hogy a pénze idővel egyre többet ér.
Előzmény: résidentiel (1902)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1902
Ez is csak akkor igaz, ha a megtakarítás összege monoton nő volumenben konstans kínálat mellett.
Előzmény: Magic Horse (1899)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1900
Meg mindig nem erted, hogy rossz helyen kopogtatsz, de ez legyen a te problemad...
Előzmény: Törölt nick (1898)
Magic Horse Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1899
Ezek is jogos kérdések. Másfelől, ha a megtakaritás = párna alá dugott pénz, továbbá bank sincsen, akkor egy valag pénz eltűnik a gazdaságból és szerintem az történik, hogy elkezdenek csökkenni az árak, igy a kinálat összegszerűen csökken, magyarán defláció következik be, ami végül önmagát gerjeszti, hiszen a pénz egyre értékesebbé válik.
Előzmény: résidentiel (1897)
résidentiel Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1897
A halasztott fizetést tekinthetjük hitelnek? A zálog ellenében adott kp-t? Esetleg egy olyan barter ügyletet, ahol a teljesítés időpontja a 2 fél részéről eltér?
Előzmény: Magic Horse (1894)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.28 0 0 1896
Figyi, te egy fizikushoz viszed az elromlott turmixgepedet? Annyi baromsagot beszelsz, hogy szanalmas. Nem sok fogalmad lehet arrol, mi az a tudomany ugy altalaban es mit csinal.
Előzmény: Törölt nick (1895)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!