Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Jancsii 2008.12.01 Creative Commons License 17610
Ebben tévedsz. Olvasd el a KLÉSZT az MSZ 172, valamint az MSZ 2364-et is.
Előzmény: Dzsorno (17608)
maszibmw 2008.12.01 Creative Commons License 17609

Köszönöm a gyors válaszod.

Azt tudni kell, hogy nálunk a hálózat a 80-as évek elején készült. Földelő nyárs nem volt, sőt nullázás sem csak előkészítve egy dobozban ( vizcsövön volt csak a piros védővezeték ). Nagyon régi tábla volt bakony megszakítókkal.

Ez késztetett májusban az átszerelésre. Egyrészt nullázottá tettem a hálózatot, és földelőnyársat helyeztem el. Teljes táblacsere merlin eszközökkel és FIvel.

A régi tábla lebontásakor láttam, hogy a feljövő 4 szál a mérőtől aluminium.

Ekkor döntöttem ennek a cseréjére is, és egy regisztrált szerelő megbontotta az órát. 10-es rézre lett cserélve a 3 fázis és a PEN szál az órától a tábláig.

Az elmúlt 28 évben is átment a PEN a mérőn. Akkor még ezt lehetett ?

Amúgy földelhettem volna a PEN-t a becsatlakozásnál a késes dobozban is, de pont azértgondoltam, hogy jobb ha a táblámban közösítem a nyársat a PEN-el, mert egy esetleges PEN szakadásnál (pl a mérőből kibújik :) ) a földelőszonda elviszi a kiesett PEN szerepét. Te mit tennél a helyemben ? Lebontatnád újra az órát, és átköttetnéd az egészet emiatt ? Mennyire gyakori az ilyen PEN átvezetés a mérőn a régebbi családi házaknál ?

Köszönettel, Jani

Előzmény: RoninTT (17607)
Dzsorno 2008.12.01 Creative Commons License 17608
Szia!

Földelni nem minden esetben kell:

MSZ 447

2.4.5. TN-rendszer esetén minden betápláló vezeték épületbe való becsatlakozása közelében a védővezetőt egy önmagában is számottevő mesterséges vagy természetes földelőhöz vagy épületalapföldelőhöz kell csatlakoztatni. Elhagyható ez a földelés azoknál az épületeknél, melyek 30 mA érzékenységű áramvédő kapcsolóval védett, mért fogyasztói hálózatról kapják ellátásukat.
Előzmény: RoninTT (17607)
RoninTT 2008.12.01 Creative Commons License 17607
Szia!

Ez így nem szabályos, és ellenkezik a szakmai irányelvekkel, de még a józan paraszti ésszel is!
Ezen már volt itt parázs vita, mert van aki így szereli, de persze egyetlen szakmai érv sincs mellette.
Lehet hivatkozni a 447-es szabvány bizonyos tételeire, de értelmezni, és a fontossági sorrendet betartani illene.
Az ELMŰ /és a többi szolgáltató/ "szakembergárdája" meg két sörért BÁRMIT leplombál.
SAJNOS!
Én már találkoztam cukrásszal is, aki "fásizceruzával" húzkodta meg a csavarokat, és az étterem+konyha fogyasztásmérőjében 2,5 aluminium vezetékkel akarta elkészíteni az átkötést! /ez még a régi szép időkben volt/. Beküldtem a tulajhoz egy kávéra, és én elkészítettem rendesen.
Nem bízom más életét a fogy.mérő felszerelőre, miközben ÉN adok róla NYILATKOZATOT, és enyém a FELELŐSSÉG!

Tehát:
A fogyasztásmérőn csak a FÁZISVEZETŐKET kell KERESZTÜL vinni.
A NULLÁT csak LEÁGAZTATNI kell ODA !

1: A becsatlakozásnál, vagy a FŐELOSZTÓNÁL a PEN vezetőt földeled,
> szétválasztod PE, és N-re, és KÜLÖN vezeted a lakáselosztódhoz !!
Új szereléseknél MINDEN esetben így kell kivitelezni.
Ebben a a hozzászólásban (16899) találsz egy rajzot. Ne tévesszen meg, hogy földkábeles bekötés, mert a szabadvezetékes csatlakozásnál is így kell!

2: A becsatlakozásnál, vagy a FŐELOSZTÓNÁL a PEN vezetőt földeled.
> Ezt a továbbra is PEN vezetőt vezeted a lakáselsztóhoz, és abban választod szét PE, és N-re. Ez a megoldás min. 10mm2 keresztmetszetnél lehetséges, régebbi épületeknél megengedett a 6mm2.

Remélem tudtam segíteni!
Előzmény: maszibmw (17606)
maszibmw 2008.12.01 Creative Commons License 17606

Szia !

Egy kérdésem lenne: Nálunk (családi ház) bejön a légvezeték, egy fémdobozban 3 olvadóbiztosíték (késes), majd innen megy fel 4 vezeték a mérő háta mögé, ahol a PEN be van kötve a mérő sorkapcsába, majd innen megy tovább a kismegszakítótáblába, ahol ráfut a PE sínre, és innen fut tovább a FI-n keresztül az N sínre. A PE sínre fut be a földelőnyárs 16-os vezetéke.

Kérdésem az, hogy ezek szerint ez így helytelen ? Nem lett volna szabad bekötni (megszakítani) a PEN-t a mérő sorkapcsába ? A tábla szerelésekor ki lett cserélve a mérő-tábla közti mért szakasz vezetéke rézre, mert ez még alu volt. Kint volt az elmü, ök plombáltak, de egy szót sem szóltak, hogy nem mehet át a PEN a mérő-sorkapcson.

Köszi, Jani

kép
Előzmény: RoninTT (17585)
maszibmw 2008.11.30 Creative Commons License 17605

Nekem C60N van a táblámban, én gyári merlin fogassínt vettem hozzá, azzal minden további nélkül beköthető, a merlin katalógus nem hoz a C60N-hez villás sínt.

Jani

Előzmény: SZEGECS (17597)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17604
LEGRAND Moduláris Elosztóblokk.
Ezen gyárilag van egy nyitható, átlátsz fedél, de az már valaki réges-rég letörte.
Előzmény: Lacivill (17603)
Lacivill 2008.11.30 Creative Commons License 17603

Textilbakeltnek tünik.

Érdekes az a sorkapocssor, még nem láttam ilyet, esetleg van valakinek infója róla?

Előzmény: Peter atyuska (17601)
Lacivill 2008.11.30 Creative Commons License 17602
Azonkivül azokat az aljzatokat a kültér miatt 100mA-es Fi relével védeni kéne, és a véletlen érintést is meg kellett volna oldani ha már annyi ész nem volt, hogy kitegye az aljzatokat.
Előzmény: RoninTT (17599)
Peter atyuska 2008.11.30 Creative Commons License 17601
Nezem a fenykepet es meg valami piszkalja a csorom az a barna lap fem lap es levan festve vagy fa?
Peter atyuska 2008.11.30 Creative Commons License 17600
Merlin eldugott helyen de feltunteti mi mivel hasznalhato es igen mas - mas kialakitas a csaladok es celterulet szerint.
Előzmény: SZEGECS (17597)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17599
Ez a "villanyszerelő" nem kevés zsetont rámolt le !

Az aljzatoknak a szekrény testéről vitte a nullát, és a nullázót is!

A lovardának, akár megfelelő is lehetne, ha a PEN vezetőt nem vezette volna keresztül a mérő kapcsain .
Előzmény: Lacivill (17598)
Lacivill 2008.11.30 Creative Commons License 17598
Az, hogy mit mér egy almérő az a legkeveseb, de a földelése az aljzatnak, illetve lovardának, hogyan van megoldva? ??!!
Előzmény: RoninTT (17593)
SZEGECS 2008.11.30 Creative Commons License 17597
Merlines kismegszakítók közül az "ipari" (C60n) beköthető villás fésűs sínnel, vagy csak fogassal?
A lakosságihoz (Merlin Start) használt (amúgy nem merlines) villás sínnel nem tudtam bekötni...
Fura, hogy ugyanazon gyártó két terméke nem kompatilis egymással :(
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17596
Nos, kinagyítottam a megfelelő részt.
Mondjuk, ezt Jancsii is megtehette volna, mielőtt kritizál !

Gondolom innentől, már világos neki is a szituáció!
Peter atyuska 2008.11.30 Creative Commons License 17595
+ sziven szerint a bejovore raktam volna keses vagy automata biztit, meg levalaszto kapcsolot, plusz az elmeno ket kabelhez is nem artott volna.
Előzmény: Peter atyuska (17594)
Peter atyuska 2008.11.30 Creative Commons License 17594
Ora tipusa adja meg hogyan kotheto be, amit kivenni nem lehet. Pld erdekes a vedofold bekotes (gyujtosinre kellet volna vinni es onnan agaztatni oda ahova kell). A bejovo kabel fole raktam volna az aramvaltokat plusz a merot a tobbi kabel meg felette jott volna be, aztan sin fazisonkent, nullanak, kulon egysorba rakni minden mas cumot. Hianyzik a felirat az aramvaltokrol (L1, L2, L3), meg meg a kbelekrol is (kesobb nem art ha tudjuk mi is az valojaban meg a biztikrol is. Aztan ha ez almero akkor nem gond, de ha fo mero mar gond a blombalas.
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17593
Még egyszer leírom !

A képen látható mérő, beköthető áramváltóhoz !

Te nem látod?
A képet, ha kinagyítod akkor lehet látni.

Nem értem miért kötözködsz ezen!
A többi ÉGBEKIÁLTÓ hiba, fel sem tűnik?
Előzmény: Jancsii (17592)
Jancsii 2008.11.30 Creative Commons License 17592
Vagy te keversz valamit, vagy én! Az általad beszúrt képen egy  áramváltós mérő bekötése van.  A Ronin TT által beszurt képen egy háromfázisú 4 vezetékes közvetlen mérő van.  Az általad belinkelt villanyszerelők lapjában a közvetlen és az áramváltós mérés van . Olyant nem láttam benne, hogy közvetlen mérőt áramváltósra belehet kötni. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem létezhet ilyen, csak én nem ismerem.
Előzmény: Snakeins (17590)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17591
Ennyire hihetetlen?
Szerinted miért nem lehet?

Snakeins megmutatta a megoldást?

Előzmény: Jancsii (17589)
Snakeins 2008.11.30 Creative Commons License 17590
Szerintem egyértelmű, és nem is bonyolult....

Áramváltó bekötése
Jancsii 2008.11.30 Creative Commons License 17589

"Ezt a mérőt BE LEHET kötni ! "

Áramváltóról ?

Előzmény: RoninTT (17587)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17588
Az áramváltó célja:
Az áram váltása, 100/5 áttétellel!
Akkora a fogyasztás, hogy ezt a megoldást választották.

Az más kérdés, hogy a villanyreszelőnek fingja sem volt a bekötésről!

Neked a válaszom:
Én PONTOSAN TUDOM mit és hogyan lehet.

Elrettentő példának tettem fel!
Előzmény: Jancsii (17586)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17587
hmmmm......

Már megint ???

Ezt a mérőt BE LEHET kötni !
Előzmény: Jancsii (17586)
Jancsii 2008.11.30 Creative Commons License 17586

"Az hangyán, hogy valaki nem tudja bekötni az áramváltót, és a hozzá tartozó mérőt...."

Nézd meg jobban.  Ez a mérő direkt mérő és nem lehet áramváltóról bekötni. Az áramváltónak más célja lehet. Pl. táblamérő műszer vagy esetleg áramváltóról táplált védelem. Itt semmi nincs rákötve, valószínűleg rövidre van zárva.

Előzmény: RoninTT (17585)
RoninTT 2008.11.30 Creative Commons License 17585
Ezt egy ellenőrzés során találtam.
Gyanakodtak, hogy valami nem stimmel a fogyasztással.

Én inkább elrettentő példának szánom.
Az hangyán, hogy valaki nem tudja bekötni az áramváltót, és a hozzá tartozó mérőt....
de,
A PEN vezetőt keresztülvezetni a mérőn !!!!!!!!!!
Ez egy lovagló-csarnok almérője. A világítás is hatalmas teljesítményt vesz fel, de rendezvények alatt pecsenyesütők, büfék stb... üzemelnek.

Van itt olyan, aki szerint így helyes, de NEM!

/persze van a képen más hiba is/
fodorlaci 2008.11.30 Creative Commons License 17584

Vajon miért csapkodta le folyton a kismegszakítót? Segítség a gipszkarton állapota...
A földgolyó másik felén is vannak hülyék...
Lacivill 2008.11.29 Creative Commons License 17583
Képzelem milyen felújitás volt.........
Előzmény: KalásziM (17582)
KalásziM 2008.11.29 Creative Commons License 17582

Köszönöm.

Akkor egy felújításnál tehettek volna nagyobbat is. Nálam az egyik kégliben ha jól emlékszem 25 A van a másikban meg 32 A. Ezek ha jól tudom még hálózatfejlesztési díj nélkül járnak - kb. 3 éve a bővítésnél 10 eft ért tették fel a 32 -est (szerelési és kíszállási díj) mellesleg ezeknél a lakásoknál van vezérelt is  jó nagy teljesítménnyel.  3x 16 A

A pirosnál :

És jön a felújító, hogy az elég,  b .... sza meg. 110 literes villanybojler nappaliról, a többi hiányosságot nem is sorolom.

Szóval nem nyerte meg a szivemet ez a kinálat.

KM.

Előzmény: Lacivill (17581)
Lacivill 2008.11.29 Creative Commons License 17581
10A a piros. 
Előzmény: KalásziM (17580)