Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6243
Ahogy ismerem, valami mobiltelefont.
Előzmény: hadsz (6242)
hadsz Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6242

Milyen objektívet használsz?Jónak tűnik... :-)

Előzmény: KT1 (6239)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6241

Sőt: A különleges vagdalthús mérete meg a 48M kézigránátéhoz nagyon hasonlít.

De ez a marhaság. Különösen a cigaretta és a lőszer dolog. Gondolj bele. A cigarettagyárban feldolgoznak némi dohányt és némi különféle papírt. Ám a lőszer szinte összes alkotóeleme ennél lényegesen keményebb, amihez a cigarettagyárban nincs eszköz és feldolgozó kapacitás.

Magyarországon egyébként az ipar jelentős részét át lehetett állítani haditermelésre, de nem ilyen cigaretta - lőszer, vagy konzerv - kézigránát kapcsolatokra kell gondolni. Egyszerűen arról van szó, hogy a gépipar gépészeti dolgokat gyártott volna továbbra is, de ezentúl a hadseregnek. A konzervgyárak átálltak volna a hadseregnek szóló tömeggyártásra. A ruhagyárak meg nem öltönyt csináltak volna, hanem egyenruhát.

Egyszerűen ennyi, és nem kell semmiféle misztikus dologra gondolni.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (6237)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6240
Sajnos nem emlékszem. De a gyár nem erre jött létre annak idején. Valami olyasmi volt a neve, hogy Fémnyomó és Lemezárugyár. Leginkább aluminium edényeket és más hasonló dolgokat csináltak az ötvenes években. Aztán rájöttek, hogy a technológia nagyon hasonlít, lehetne kezdeni valami mást is. De ez már a hatvanas években volt.
Előzmény: uselessjunk (6236)
KT1 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6239

a lényeg:

 

Előzmény: KT1 (6238)
KT1 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6238

Tegnap bekukucskáltam kicsit a tabi bázisra...

http://www.panoramio.com/photo/12553663

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6237
az sem veletlen, hogy a nagyobb konzervek kulso atmeroje egyezik sok tuzersegi lovedekkel---tovabba ilyen a cigaretta is, tobbek kozottt, az meg vagy gepkarabely loszerrel egyezik---M.o-on egyebkent realtive sok gyarat at lehetett volna allitani loszertermelesre, illetve, hadiuzemre, ha szukseg lett volna ra.

Előzmény: Volt tüzér (6235)
uselessjunk Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6236
Köszi a megerősítést. Tudtommal a gyár az ötvenes évek elejétől gyártott hüvelyeket, eleve erre a célra jött létre. Nem emlékszel véletlenül milyen kódszám volt a hüvelyek fenekébe ütve, pont a MEO bélyeg felett?
Előzmény: Volt tüzér (6235)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.07.28 0 0 6235
A hetvenes - nyolcvanas években Jászberényben (Lehel Hűtőgépgyár) valóban gyártottak tüzérségi lőszerekhez hüvelyt, de nem valami egetverő mennyiségben. Igaz a felhasználás sem volt valami hatalmas. Ugyanabban az üzemrészben csinálták, ahol az akkor divat alumínium söröshordót, illetve a különféle méretű szódásszifont. Mondjuk a technológia szinte tökéletesen ugyanaz. Egy rövid ideig melóztam abban az üzemben meósként, és azt tapasztaltam, hogy a söröshordóval és a szifonnal összesen nem piszmogtak annyit ellenőrzés címén, mint az ágyúhüvelyekkel. Azt még tudnod kell, hogy abban az időben az egész Lehel mintegy 24 óra alatt teljes mértékben átállítható volt haditermelésre. A tervek és az M-re előkészített szerszámok szerint felfutott volna az ágyúhüvelygyártás, illetve áttértek volna a fegyveralkatrész gyártásra is. Az autóhűtő gyártás maradt volna, maximum nem a Fiat cég kapta volna a termést, hanem valami hazai gyár, vagy a nagy testvér. Feltételezem hűtőgépből kevesebbet gyártottak volna.
Előzmény: uselessjunk (6232)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.27 0 0 6234
akkor meg is csak van Jobbagyiban elet...jol lattam amikor arrafele mentem....
Előzmény: Hpasp (6230)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.27 0 0 6233
http://index.hu/politika/kulfold/honeck0727/


egy nemet hir, nemet bunker, del ehet erdekel vkit....
A google ad ki kepeket hozza, bennt az erdobol, a falu megtalalasa utan...
uselessjunk Creative Commons License 2008.07.27 0 0 6232
Köszi szépen, de pont ezek azok, amik megvannak.

Ami érdekelne és biztosan magyarok:
38 - nagy kaliberű vashüvelyek, UKA-63 testek
99 - nagy kaliberű rézhüvelyek (valószínűleg Jászberény, de nem biztos)
34 - gyújtószerkezetek
36 - gyújtószerkezetek
57 - gyújtószerkezetek (valószínűleg Iklad, de nem biztos)
37 - tüzérségi lövedéktestek
31 - tüzérségi lövedéktestek
51 - lőporok
11 - összeszerelő üzem

Ne tévesszen meg senkit, hogy esetlegesen egy kódhoz orosz, vagy bolgár gyárat talál. Egy kódot több gyár is alkalmazhatott. Pl. a 21-es volt veszprém, lengyel és román is.

Előzmény: Hpasp (6230)
Hpasp Creative Commons License 2008.07.26 0 0 6231
Előzmény: sandinista (6196)
Hpasp Creative Commons License 2008.07.26 0 0 6230
"Mivel "Kihalt Hadiüzemek" topicot nem találtam, gondoltam, ide teszem fel a kérdésemet :)
A hidegháború időszakában az országban működő hadiüzemek helyére és kódszámára lennék kíváncsi. Van egy pár üzem helye, meg egy pár kódszám, de egyenlőre nem nagyon tudjuk párosítani
Előre is köszi,"

Egy angol topicba írtam korábban:

I try to translate the Hungarian Company names:
Headstamp at 12 hour is the factory code, at 6 hour is the year of made.

Headstamp 21 based in Veszprém, Hungary.
1938, Elsõ Magyar Lõszermûvek Rt (First Hungarian Ammunition Factory) 1949, Fémfeldolgozó Vállalat (Metal processing Company) 1968, Bakony Fém és Elektromos készülék Mûvek ("Bakony" Metal and Electrical appliance Factory) 2007, bankruptcy
http://www.bakonymuvek.hu/

Headstamp 22 based in Jobbágyi, Hungary.
1949, "Csokoládégyár" mint 7405. sz titkos fegyver- és lõszergyár - Andezit Mûvek ("Chocolate" factory as 7405. secret weapon and ammo factory - alias: Andesit Factory)

Headstamp 23 based in Sirok, Hungary.
1952, Mátravidéki Fémmûvek ("Mátra" regional Metal factory) 1994, MFS Ltd 2000, MFS 2000 Magyar Lõszergyártó Rt (MFS 2000 Hungarian Ammunition Company) [Since 2000 using Headstamp "MFS" at 12 hours, "caliber" at 6 hours ] http://mfs2000.hu/

Headstamp 25 based in Téglás, Hungary.
1952, Hajdúsági Iparművek ("Hajdúsági" industrial factory)
http://www.hajdurt.hu/english/e0101.php

Currently only Sirok is fabricating ammo.
Előzmény: uselessjunk (6141)
Hpasp Creative Commons License 2008.07.26 0 0 6229
A két objektum közötti hasonlóság csak nekem szúrt szemet?
A méretarány azonos, beforgattam őket...
(Mezőfalva - Lovasberény)


Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6228
azert nem art a futomuvet megerositeni???ok, ballonos kerek jobban csillapitja az uteseket, ami felmegy a futomure---traktoroknal hasznaljak ezt az elvet---csak ott, talajnyomas csokkentesere, talajtomorodottseg kerdesere.
Ha jol tudom a Grippen nem tud fure leszallni.
Svedorszagban---pl, van olyan rep.ter----ami autopalya--pontosabban felszallas idejen lezarjak az autopalyat-- kifutopalyakent hasznaljak.Oldalrol, jonnek be a gepek, kis guruloutakrol.
Az elony:a gepeket igyy nagyon szet lehet szorni az orszagon belul, minden autopalyat szetbombazni huyleseg, meg lehetlen is
Előzmény: manhattani (6227)
manhattani Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6227

>az oroszok, rengeteg harcteri tapasztalat utan ugy gondoltak, erdemes a gepeket, pl a futomuvet megerositeni, igy veszheylzetben, le tud szalni esetleg fure is.

OFF: A fűre leszállni tudó gépeket kisebb nyomású gumikerékkel tervezték, így az puhább volt, jobban felvette a kevésbé sima talaj egyenetlenségeit ON.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (6219)
monfondir Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6226
Légvédelmi rak. topic! :)
Előzmény: kaptejn (6224)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6225
arrafele sokminden volt(loter, legvedelmi laktanya)----orosz magyar vegyesen-----------ha visszaolvasol korabbi forumban--talalsz kepet is-
Előzmény: kaptejn (6224)
kaptejn Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6224
Valaki elkezdte már gyujteni ezeket valami kereshető adatbázisba?

Hetvégén Szendandráspusztán jártunk (Dunaföldvár dél). Ott mi is volt korábban?
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6223
van rajta meg alcahalo is??Legfelso kep....
Előzmény: schlumberger (6220)
schlumberger Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6222
Rádiós szempontból kiváló hely, kis kézirádióval 463 MHz-en hallgattam a miskolci tűzoltókat, és az antenna sem volt méretes, 145 MHz-es darab volt.
Előzmény: schlumberger (6221)
schlumberger Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6221




Nemcsak emuk, quadok is...
Előzmény: schlumberger (6220)
schlumberger Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6220
Dunaszentmiklós, 2008 július 23.




Hogy miért kell hagyni mindent tönkremenni...
Előzmény: pétizennyolc (6214)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6219
ok, ok, elvi sikon ment a fure a leszallas-HDM repter Kenyeri-ez Papa tartalek HDM reptere volt, bar a gepek tomeget osszehasonlitva a Mig a nyero, a MIG 21 konnyebb joval mint a SU 22.Fejlesztesi iranyoknal fontos megjegyezni, hogy azoroszok, rengeteg harcteri tapasztalat utan ugy gondoltak, erdemes a gepeket, pl a futomuvet megerositeni, igy veszheylzetben, le tud szalni esetleg fure is.
Ehhez meg az is hozzajon, hogy a hajtomu szivonyilast is fojtottak egy haloval-ami vedi a hajtomuvet- ugymond, mert egy hajtumunek mint ahoyga madarak is, mondjuk a felrepulo faagak, kis kovek is vegzetes veszelyt jelentenek, jelenthetnek
Előzmény: pétizennyolc (6218)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6218

Hát ha a betont bombázták szét, akkor max a fű maradt (a 21-eseknek még egész jól ment is róla, a későbbieknek legfeljebb vész esetén. Vándork-tól tudom, hogy idehaza az oroszok Szu-22-essel is repültek fűről).

 

P-18

monfondir Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6217
Szerintem 1997.
Előzmény: pétizennyolc (6214)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6216
ez az lenne, hogy haborus heylzetben kivinnek a gepeket erre a teruletre?Magyarul kivinnek a repter eredeti terulterol a gepeket oda, es elvileg kivulrol jonenek vissza a kifutopalyara.
mondjuk a ha a kifutot vki, szetbombazna akkor is lenne vhol meg felszalalsi lehetoseg.
Taszaron nem ott volt a kis Irak, illetve kis Bagdad, ahol a tolmacsoakt kepeztek ki?
Amuyg elvileg Magyarorszagon minden repternek van, volt fantom reptere Magyarorszagon.
Ez arra szolgalt, hogy megtevessze az ellenseget, egyszer, masodszor sok legicsapst inkabb a fantomra merjenek.
A taszarie Sagvaron volt, ott volt HAP is , meg sok felfujhato rep.gep, ami fenntrol ugyanugy nez ki, mint az eredeti.
RP mit jelent pontosan?


Előzmény: pétizennyolc (6214)
Profy Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6215

Lőtér

Volt Lőtér és gyalogsági kiképző tér

 

Símai u. lőszer rakt

Mellelte lévő lőszer raktár

 

Lovassági laktanya

K.u.K lovassági laktanya

 

Vay Ádám Laktanya

Vay Ádám Laktanya

 

Báthory laktanya

Vayval szemben a Báthory hiradós laktanya

 

Bottyán hiradóanyag rakt

Bottyán hiradóanyag raktár

 

 

Damjanich Laktanya

Damjanich Laktanya (volt orosz laktanya)

 

 

Nagyszállás lőszer tár

Nagyszállás lőszer raktár

pétizennyolc Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6214

Dunaszentmiklóson emu (!) farm van. Elvileg beengednek, én sajnos akkor jártam ott, amikor a miniszterelnök hattyúkat boncolt (madárinfluenzás időszak). A karantén miatt tábla is lógott kinn, hogy idegeneknek tilos a bemenet, a kapu mögött rögtönzött "mentesítő zsilipet" is kialakítottak. Talán valaki kisegít, hogy mikor csukták be, de nekem a kilencvenes évek második feléből van egy konkrét emlékképem a szomódi lőtérről egy gyakorlatról, amin ott voltam: fenn a hegyen pörgött egy P-14 (13). Sajnos, akkor még nem voltam rákattanva a témára, úgyhogy nem kattintottam (persze nem sokra mentem volna az 50-es Tessar objektívemmel és Practika Super TL gépemmel a távolság miatt).

 

Milyen ojjektum van a pápai reptér mellett? Úgynevezett RP, hogy hanyas (mind meg volt számozva) az most nem jut az eszembe. Minden magyar reptérnek volt kettő ilyen "bokra", a betonok végéből kiágazó 1-1,5 kilométeres gurulóutak végén (Taszárnak mindkettő az északnyugati végéből ágazott ki). Az ojjektumban változó számú kutyanyelv (kb. egy század gépálloműányának megfelelő) volt, U alakú földsánccal körülvéve. Háború esetén ide lehetett áthúzni a gépeket, illetve innen akár lehetett üzemelni is (széttelepítés). Általában igyekeztek fásítani, ez valahol sikerült, műshol nem annyira, a természetes álcázás végett. Sacc per kb. a rendszerváltástól karbantartásukat már nem vették már komolyan.

Érdekesség: a taszári RP-ket az amerikaiak ittlétük idején raktárnak használták. Konténerek, járművek százai álltak bennük, néhány földsáncot el is bontottak, több megmaradt. Kecskeméten a délkeleti RP-ojjektumból egy nagyobb lőszerraktárat alakítottak ki az elmúlt években, a guglin a földmunka fázisai láthatóak, azóta befejezték. Nem állhatom meg, hogy le ne írjam, hogy természetesen nem megerősített fedezékeket építettek, hanem könnyűszerkezeteseket (természetesen a baleset esetén a környezetet védő földsáncokkal, stb. Csak összehasonlításképpen: Caslavban, a cseh Gripenek bázisán is (át)építettek egy ojjektumot lőszerraktárrá, és ott, tőlünk nyugatra ~350 kilométerre azért biztos ami biztos alapon fédett fedezékekben pihennek majd a rakéták és a bombák...itt a link róla: http://www.afbcaslav.cz/

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!