Vajon ebből mért nem lehet loftot készíteni, mint a Gizella malom esetében? Az az épület nem volt jó semmire. 80%-ban fából volt a belseje. A Gizellánál is előbb kibelezték, majd új vasbetonvázat kapott. 500 ezres négyzetméterár lett a vége. Mivel nem védett épületről volt szó, a befektető első lépése az volt, hogy lerombolta, nehogy védetté nyílvánítsák, hisz már volt róla szó. Szerintem nem kár érte.
Amúgy a Concordia malommal is kezdhetnének már valamit. Azt bontani nem lehet, mert védett, de a Soroksári út felőli része le van rohadva kegyetlenül.
Május során megkezdõdtek a volt Ferencvárosi Malom területén a korábbi épület bontási munkálatai, melynek helyére az Alap 2009 folyamán egy A+ kategóriás irodaházat épít. Az irodaházzal kapcsolatos tervezési és engedélyeztetési munkálatok jelenleg is folyamatban vannak.
.... én ezt a mókát Lyól ismerem, kérem szépen..., de nem csak társbérlet volt annak idején, hanem "lakásfelosztás" is. Itt egy konkrét példa, Terézváros - valamikor az egész első emeleti szint egy nagy lakás volt, gondolom a háziúré, aztán csináltak belőle hármat, a négy erkélyes lett egy lakás (2 szoba), a két szélen levő további szobákból pedig csináltak másik kettőt, vagyis összesen 3 lakás lett az egyből (van udvari /gangos/ rész is, ternészetesen, arra vannak a konyhák, fürdőszobák). Nos, amig az egész egyben volt, addig mindenféle "polgári" igénynek megfelelt, amint szétszedték, mindenkinek valami hiányzott. Én ezt a középsőt ismerem közelebbről - egy bazi nagy szoba (3 erkély a négyből), egy bálterem, aztán még egy szoba és kész, 80 négyzetméter, vagyis belefér egy jó nagy lakótelepi 2+2-es lakás és még marad is, de két generáció már nem fér el benne, mert senki sem tud elkülönülni igazán...., mondjuk, ha ki köll aludni a sokk Söröket, a környék, a "Bohém-negyed" végigjárása után....
Én az újpesti régi házakról nem beszéltem, csak az újak tervezésének kritikán aluli minőségéről. Különben a régi házakban normális belmagasságú és méretű lakások voltak, amíg nem osztották fel őket évtizedes társbérleti civakodás után. (A fiatalok ismerik egyáltalán a társbérlet fogalmát?).
Az új házakon érdemes megnézni az attikafalból a lodzsák közepe felett kibújó esőelvezető cső szerencsétlen helyét és annak oldalra húzását. Az ilyen megoldásokat a rossz tervező akkor sem tudná elkerülni, ha tízszer annyi tervezési díjat kapna. Amúgy fogadni mernék, hogy e tetőtéri kifolyók körül pár év múlva leázás foltok lesznek.
... na, azé' a régit sem kell idealizálni, itt van, kérem szépen, az Árpád út mindkét oldala...
A régi házak valóban érdekesebbek, de lakni bennük nem egészen olyan, mint az újakban.
Egyébként a száz-százhúsz évvel ezelőtti lakóházak is ugyanolyan "típustervek" alapján épültek (még a Nagykörúton is észrevehető, nem csak a Teréz-, Erzsébet-, József-, Ferencváros kisebb utcáiban) , csak éppenséggel a díszítések voltak változatosabbak, illetve pont ez a lényeg - nem csupán a geometriai formákkal játszadoztak, hanem bőven alkalmaztak mindenféle egyedinek tűnő díszelemeket, amit ma szinte teljesen elhagynak.
Hálás köszönet a gyors megtalálásért. Azért nem így állna az ország, ha mindenki ilyen fürge lenne, mert ugyebár jó pénzért sem képesek órák alatt lépni, itt pedig a topictársak minden kívánságot egy-kettőre teljesítenek, ráadásul társadalmi munkában.
Szóval az újpesti Árpád út és keresztutcái utolsó évtizedben épült házaira gondoltam, amelyek (csaknem) mind kritikán aluliak.
Úgy vélem, hogy a Baross téren levőre gondolhatott. A Goldberger épülete gyárnak is, meg most nem tudom minek is, igen formás.
Megjegyzem, hogy szerintem az újpesti Állami Áruház sem tartozik Budapest első 100 1000 legcsinosabb épülete közé. Persze a képen láthatókkal való összehasonlításban biztosan nyerő.
Nos, ezen újpesti ház láttán sem fognak az ide irogató építészek katartikus csodálatba esni, mert szerintem nem csaknem olyan gagyi, mint a húsz évvel korábban épült Arzenál áruház.
Nézzük meg Újpesten az egykori Állami Áruházat, hogy 50 éve mennyivel jobb volt a környéken most épülő új épületeknél! (Biztosan feltesz valaki perceken belül arról is egy képet...)
Ezeket az egyedileg gyártott téglákat évtizedekig csodáltuk. Azt hittük, hogy korszerű (szocialista) korunkban és gyárainkban ilyent nem lehet gyártani. De tizenéve felújították a Baross utcai transzplantációs klinikát, ahol - csodák csodájára - mégiscsak el tudták készíteni a sokféle íves, egyedi formatéglát.
Tehát ma is van mód arra, hogy valaki precízen megtervezzen és legyártasson szinte bármilyen formájú és méretű téglát vagy akár csempét is.
... azon a környéken ez nem fura, kérem szépen, ott van ez a múzejum, abba' meg egy társulat, amelyik mindenféle régi cég-neonreklámizékről gyűjtött képeket, illetve helyre is állította azokat, amelyekhez hozzáfértek..., lehet, hogy ez is egy azok közül....