Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

maszibmw 2008. máj. 9. Creative Commons License 13795

Sziasztok !

Ha nem haragszotok, visszatérnék az előző kérdésemre, kérném szíves szakszerű válaszotokat. Előre is köszönettel Jani

A kérdés:

"Köszi eddig is ! Ezek szerint a mosógépet átcsoportosíthatom ugye ?

Még egy kérdés: Ez egy teljesen másik villanyóra, egy 25 nm-es lakásé, jelenleg mindössze egy db hűtő megy róla. Ez egy egy fázisú, és az órához menő méretlen vezeték elég vékony. (asszem 2,5-es vagy 4-es réz). Jelenleg nincs is nullázva ez a rész, mert régen földelés sem volt itt. . (ez így van 20 éve). Kérdésem az, hogy az FKA táblában, mivel a teljes földeléshálózat ki lett építve a lakásban az FKA táblától, de jelenleg nincs kötve "sehova" a táblában, nullázhatom-e a földelősínt ezzel az úgymond "vékony" nullával ? (valamit hallottam, hogy a PEN-t csak 10mm2-nél szabad megosztani a föld felé. Ha ez így van, mennyire kell komolyanvenni ? Vagy mi a megoldás ? Kicseréltetni a teljes méretlen szakaszt 10-esre ? Ez egy vagyon lenne és rengeteg falmunka)

Köszi Jani"

Előzmény: Törölt nick (13782)
Mr.Dimitrij 2008. máj. 8. Creative Commons License 13794
Ha van hibás fogyasztó a rendszerben, akkor a közeli fogyasztók burkolatai is feszültség alá kerülnek, ha nincs földelés, vagy nem megfelelő.
De normál esetben az is megesik, hogy négyvezetős rendszer van és a PEN szétválasztása nem éppen szabványos... na olyankor a nullán visszatérő áram elfolyik a földelőn is. Ami nem is lenne baj, de mivel nincs földelés a kábel másik végén, ill. a szétválasztásnál nincs szonda, így bekavar mindenhol.
Előzmény: Törölt nick (13791)
Mr.Dimitrij 2008. máj. 8. Creative Commons License 13793
3F rendszernél gyök3 az Ueff, szóval sosem fog a fáziseltolódás miatt dupla áram elfolyni a nullán. Jó esetben a védelem leold, bár nem törvényszerű. De ott van még a háztartásokra jellemző 0,3-as egyidejűségi tényező is. És persze lehet áramkörönként védeni a nullát is. Merthogy az is vezető.
Előzmény: Törölt nick (13789)
adimania 2008. máj. 8. Creative Commons License 13792
Sziasztok!

Szeretnék összeállítani egy akváriumvilágítást, mert eléggé speciálisak az akváriumom méretei és egyik boltban sem kapható ilyen armatúra. Villanyszerelés terén még kezdő vagyok, de némi internetes keresgélés után már kezdek közelebb állni a dologhoz.
Tudom, hogy egy fénycsöves rendszerhez szükségem van magára a fénycsőre, két darab foglalatra, egy előtétre és egy gyújtóra, valamint vezetékekre, dugvillára és egy sorkapocsra.

Egy leírást is találtam ami nagyjából leírja a teendőket és tartalmaz pár ábrát is:

http://edak.cellkabel.hu/fok/kiir.php?azonosito=20

Az lenne a kérdésem, hogy dolgozhatok-e ez alapján a leirás alapján, vagy van-e benne valami ami nem teljesen helytálló? Többek között nem esett szó földelésről sem, bár nem tudom, hogy ebben az esetben szükség van-e rá. Amennyiben igen, érdekelne a kivitelezés.

Másrészt szó esik arról, hogy több fénycső esetén a vezetékek összekötésére sorkapcsot használunk. Ennek részletes leírása viszont sajnos nincs az oldalon.

Amennyiben nem jelent problémát, megköszönném ha leírnátok ennek a menetét, valamint azt hogy hogyan csatlakoztassam a rendszerre a dugvillát, ami majd a konnektorba lesz dugva.

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Üdvözlettel:
Ádám
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13791
Szia CsSP!

Koszi a valaszt! Igazad van, ma is megmertem, a foldeles a rossz. Azt ertem, hogy nem megy le a foldbe, de azt nem, hogy mitol van feszultseg alatt? Valami zarlatos? Attol, hogy nem megy le a foldbe, meg nem kellene feszultseg alatt lennie. Vagy tevedek?

G
Előzmény: Csaksemmipánik (13757)
SZEGECS 2008. máj. 8. Creative Commons License 13790
Boltba nem lehet kapni 12V-osat?
Lehet, hogy van. Én nem találkoztam vele.
Ha a buszos mellett maradsz, és van helyed, kitermelheted belőle az elektronikát, és akkor üzemeltetheted róla a meglévő csövet.
Előzmény: kacagógerle (13788)
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13789

Persze. 16A-nál lekapcsolnak a megszakítók, csak 2x16 az már 32A a nullán.

Most abba meg nem mennék bele, hogy mennyi vezetékek szabványos terhelhetősége, és mennyit bírnak ténylegesen.

Ez pl:akkor jöhetett ki erősen, mikor a régi 2fázisú (2x15A) mérőket 1x32-re cserélték, és a tűzhelyáramkörök nem értékelték annyira jól az akciót.

Egyébként azért írok pirossal, mert most jöttem rá, hogy van szín az eszközlistán és tökre örülök neki. :D

Ha mindenki más színnel írna, akkor szép színes lenne az oldal...

Hm?

Előzmény: Lacivill (13786)
kacagógerle 2008. máj. 8. Creative Commons License 13788
Szia!Köszi!

Egy minifénycsövet kellene hajtani vele,mert a régi tönkrement.
Boltba nem lehet kapni 12V-osat?
Előzmény: SZEGECS (13787)
SZEGECS 2008. máj. 8. Creative Commons License 13787
A 24voltos kis átalakítással használható 12-n is, illetve van olyan típus is, ami mindkét feszültségszintet tudja fogadni.

Komplett armatúra kell, vagy csak az elektronikai panel?
Buszbontókban, volántelepeken érdemes érdeklődni.
Ami nekem van itthon, abban "Videoton ElektroPlast, Kaposvár" szerepel gyártóként.
Lecsupaszítva így néz ki belül:

(Engem meglepett, hogy 827-es, vagyis 3sávos fénycső van benne.)
Előzmény: kacagógerle (13784)
Lacivill 2008. máj. 8. Creative Commons License 13786

Szerintem előbb lekapcsol a villanyóránál a kismegszakitó mint " odavész a nullája".

off: Különben mért írsz pirossal?

Előzmény: Törölt nick (13785)
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13785

Nem véletlen.

Abban meg teljesen igazad van, hogy a különböző fázisokon folyó áramok nagyon nem adodnak össze a nulla vezetőn.

Ez a rajz igazából még mindíg a maszibmw kérdéséhez tartozik, hogy: mennyire keverheti össze az áramköreit?

Ha így sikerül neki, ahogy rajzoltam, akkor könnyen odavész a nullája.

Igaz?

Előzmény: Lacivill (13783)
kacagógerle 2008. máj. 8. Creative Commons License 13784
Halihó!

12V-os fénycsőelőtét létezik egyáltalán?Amibe 12V a bemenet.
Lacivill 2008. máj. 8. Creative Commons License 13783

Az L1 véletlen maradt terheletlen?

Azért a különböző fázisokon folyó áramok nagyon nem adodnak össze a nulla vezetőn!

Előzmény: Törölt nick (13782)
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13782

Ha feltételezzük, hogy mindhárom fogyasztó 16A-t vesz fel, akkor ebben az esetben nem is annyira lehetetlen a nullára jutó 32A, ugye?

És ehhez elég egyetlen vezetéket rossz helyre kötni.

Előzmény: Törölt nick (13781)
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13781
Azért ez a 32A eléggé elméleti lehetőség ...
Előzmény: Törölt nick (13779)
maszibmw 2008. máj. 8. Creative Commons License 13780

Szia !

Összesen egy darab 3 fázisú dugalj van a házban a garázsban. Ide természetesen 3 különböző kismegszakítótól, amik természetesen a 3 különböző Fésűfogról(fázisról) vannak betápolva (R-S-T) vittem a vezetéket. Amúgy sosincs használva, de ha mégis lenne, akkor a dugaljban 3 különböző fázis található a fázislukakban. Köszi eddig is ! Ezek szerint a mosógépet átcsoportosíthatom ugye ?

Még egy kérdés: Ez egy teljesen másik villanyóra, egy 25 nm-es lakásé, jelenleg mindössze egy db hűtő megy róla. Ez egy egy fázisú, és az órához menő méretlen vezeték elég vékony. (asszem 2,5-es vagy 4-es réz). Jelenleg nincs is nullázva ez a rész, mert régen földelés sem volt itt. . (ez így van 20 éve). Kérdésem az, hogy az FKA táblában, mivel a teljes földeléshálózat ki lett építve a lakásban az FKA táblától, de jelenleg nincs kötve "sehova" a táblában, nullázhatom-e a földelősínt ezzel az úgymond "vékony" nullával ? (valamit hallottam, hogy a PEN-t csak 10mm2-nél szabad megosztani a föld felé. Ha ez így van, mennyire kell komolyanvenni ? Vagy mi a megoldás ? Kicseréltetni a teljes méretlen szakaszt 10-esre ? Ez egy vagyon lenne és rengeteg falmunka)

Köszi Jani

Előzmény: Törölt nick (13779)
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13779

Az a lényeg, hogy a biztosítéktábla alól kimenő 3fázsú áramkörök (ha van ilyen) fázis vezetőit, külön fázisra tedd. R S T -re.

Ha a 3fázisú áramkörben azonos keresztmetszetűek a vezetékek (pl 5x1,5) és ebből két fázis vezetőt azonos fázisra teszel, külön biztosítva 16A-ra, akkor a nulla vezetőre akár 32A terhelés is juthat, amit már nem bír ki.

Végülis nem sok esély van erre a hibalahetőségre, de azért benne van a pakliban. 

Előzmény: maszibmw (13772)
Jahno 2008. máj. 8. Creative Commons License 13778

"Eddig 6-7céget felhívtam, nem sok reményt fűztek hozzá, de sztem megoldhatónak kéne lennie..."

Megoldható, csak sokat kell vele pöcsölni, matekozni, kipróbálni, oszt júzernek meg drága lesz.

Előzmény: Törölt nick (13776)
petikee18 2008. máj. 8. Creative Commons License 13777
Eladó 5db XBS tipusú fi relé 2polusú 40A 30mA-os darabja 5E ft egyben 20E ft.
Tel:06-30-502-0658 email:peti1989@citromail.hu
Törölt nick 2008. máj. 8. Creative Commons License 13776
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem kaputelefonokkal kapcsolatban, de sajnos nem találtam olyan topikot, ezért fordultam hozzátok! :-)

Egy olyan kellene kiépítenem, ami következő elemekből áll:

1db kamerás kültéri egység (szines kamerás)
2db beltéri egység (szines monitoros, kagyló nélküli)
2db megfigyelőkamera, szines, infrás
1db DVR egység

Ez igazából két rendszer lenne, az egyik egy megfigyelőkamerás-rögzítős cucc, a másik meg egy kaputelefonos dolog. A kettő külön külön simán működtethető dolog, semmi extra, de nekem a kettőt össze kellene csatolnom.

Amire szükségem lenne:
a két beltéri egységen mind a kültéri egység kamerája, mind a két megfigyelő kamera képe nézhető-váltható legyen csöngetéskor. Valamint a kültéri egység képe illete a két megfigyelő kamera képe rögzítésre kerüljön a DVR egységben.

A problémák: A két kültéri megfigyelőkamera KOAX-os ugyebár. A kaputelefonban lévő kamera pedig a rendszertől függően ADS, MDS, BUS2, analóg rendszer lehet. Ami fix, az hogy a DVR egység és a két kamera KOAX-os. Milyen kaputelefon rendszert vegyek hozzá szerintetek, amit tudok illeszteni hozzá?

Milyen átalakítókra lehet szükségem? Eddig 6-7céget felhívtam, nem sok reményt fűztek hozzá, de sztem megoldhatónak kéne lennie...

Segítségeteket előre is köszönöm!
hmli 2008. máj. 8. Creative Commons License 13775

Hello.

Nálam 1x32A folyamatos van, szerelő azt mondta, hogy mért fővezetéket 10 mm2 alatt nem köt be az E-on. Vezéreltnél 1*16A-om van, oda elég volt a 6 mm2.

A 6 mm2 nekem is simán elvitte volna a 32A-t, ahogy Lacivill írta, de vagy előírás, vagy az E-on szerelők hóbortja miatt 10est kellett vennem.

Egyébként a 5*10 mm2-es MTK métere valahol 1500 Ft bruttó kisker áron, szerintem ezen ne spórolj.

hmli

Előzmény: maszibmw (13771)
Lacivill 2008. máj. 8. Creative Commons License 13774
a 6-os réz ekora szakaszon röhögve viszi a 40A-t!
_lala_ 2008. máj. 8. Creative Commons License 13773
Én azért jobban bíznék a 10-es ben, pláne a nullánál. Igaz tudom, hogy elég merev a 10-es réz. MKH-t nem akarok tenni, mert nem akarok érvéghüvelyezni. Mi a véleményetek ?

Szerintem nem érdemes azon a pár száz, esetleg talán ezer forinton szórakozni, ami a 6-os meg a 10-es drótok között lenne, pláne, hogy ha később mégis hozzá akarsz nyúlni, a plomba miatt ez ugye kapásból drága játék lesz, hiszen akárki nem csinálhatja meg, egy kiszállás meg nem 500 Ft.

Az elmüs aki cserélni fogja, azt mondja elég a 6-os.

Nézd, vannak logikusan gondolkodó emberek:
Ha most 6-ossal csinálja, akkor neki most könnyebb a meló (azt könnyebb hajlítani). A 10A-hez nyilván elegendő a 6-os drót, tehát szakmai hibát nem ejt, ha meg később mégis 10-es kellene majd valami bővítés miatt, akkor meg megint kihívod, és újból perkálsz neki.
Neki ez egyértelmű választás.
maszibmw 2008. máj. 7. Creative Commons License 13772

Szia Szerelő !

Elkészítettem neked a jelenlegi fáziskiosztást. Mindegyik "tételhez" tartozik egy saját kismegszakító. Az értéküket is odaírtam a végén. Mindössze annyit szeretnék, hogy a mosógép kismegszakítóját az új táblán már az 1 es fázishoz csoportosítom. (természetesen vettem a merlin gerin megszakítókhoz 3-as fázissínt, itt csak annyi a dolog hogy a mosógép megszakítója nem a 2-es hanem az 1-es "fésű" alá lesz csoportosítva. Ime a kép:

leosztás
Előzmény: Törölt nick (13761)
maszibmw 2008. máj. 7. Creative Commons License 13771

Szia !

Köszi a választ. Azt, hogy ne csináljak pl RSS-t, azt nem értem :(

Tulképp ahhoz, hogy ilyet csináljak, azt kéne tennem, hogy egy adott fázisvezetéket egyszerre, az 1-es és a 2-es fázisra is rácsatlakoztatnám véletlenül, így érteném a problémát. Erre gondoltál ?

Adott a három fázis jelenleg, Pontosan megnéztem a körök leosztását, és csak annyit tennék, hogy a mosógép kismegszakítója most a "2-es" fázisról kapja az áramot, ezt áthelyezném az "1-es" fázisra. A kismegszakítótól semmi más nem csatlakozik, ágazik le csak kizárólag a mosógép konnektor.

A másik kérdésem: jelenleg 10 mm2-es alukábel a betáp az órától az osztótábláig. (kb 60cm). 3 fázis van, 3*10A. Elvileg le fogják szedni a plombát, már az elmünél be van jelentve, és ki lesz cserélve ez a 60 cm-es szakasz réz kábelre. (mivel félek hogy az új tábla felrakásánál el fog törni az alu ha hajtogatni akarnám) Kérdésem, hogy tegyek e 10mm2-es MCU-t, vagy elég a 6-os is ? Az elmüs aki cserélni fogja, azt mondja elég a 6-os. Én azért jobban bíznék a 10-es ben, pláne a nullánál. Igaz tudom, hogy elég merev a 10-es réz. MKH-t nem akarok tenni, mert nem akarok érvéghüvelyezni. Mi a véleményetek ?

Előzmény: Törölt nick (13761)
Jahno 2008. máj. 7. Creative Commons License 13770

Hajajj, lassan lehet én is be fogok számolni valamiről. 3x10 amper, ebből akarnak irodát csinálni, meg szokásos dolgok, hogy cirkó, 4-5 klíma, PC hegyek, konyhában a mikrón felül villanysütő, estébé. Ház jó kis aluvezetékes, szigszalagozott kötések, itt-ott réz toldást is látni, kellőképpen szakszerűtlenül.

Mondtunk számot, már sokallják, de költözni meg kellene. Gondolom a bejövő 3x10 ampert SSOS nem fogják bővíteni, belső kábelezést tán át bírjuk verekedni, hogy tetőtől-talpig új legyen, mi amúgy szóltunk...

cityba 2008. máj. 7. Creative Commons License 13769

Nemrég szereltem 1 biztitáblát ahol elszállt pár cucc plazma tv, mosógép, mosogatógép, hifi stb mert elszált a nulla és 3 fázis volt bent. A sodrott kábelek persze nem voltak hüvelyezve, még sorolósínre se telt 1,5 sodrott volt a soroló :-)

Pedig a harmadik szerelő voltam az eredeti csapat után. Az előző kettő is taknyolt. Csak eszembe jutott a nulla elszállásról, meg sok jó és olcsó "szakikról".

Törölt nick 2008. máj. 7. Creative Commons License 13768

Hát az most még zavarosabb lett számomra...

Először azt írtad, hogy a földelési problémák túlfogyasztást okoznak.  Ez még mindíg nem derülz ki, hogy hogyan is.

Amit meg most felvázoltál az a nullaszakadás tipikus esete (háromfázisú hálózaton) amiből már 100-at láttunk és valóban komoly károkat okoz főleg a szórakoztatóelektronikákban, de túlfogyasztást azt nem.

Előzmény: Csaksemmipánik (13765)
Lacivill 2008. máj. 7. Creative Commons License 13767

Ha 3 fázisú rendszerben a nulla "eltünik" akkor néhány kisteljesitményű fogyasztó elszáll az tuti, de ettől nem lesz többletfogyasztás, pláne ekkora.

Ha történik egy folyamatos földzárlat, és nincs nullázva akkor arra képes elmenni sok-sok teljesitmény, és mani is!

Előzmény: Csaksemmipánik (13765)
Lacivill 2008. máj. 7. Creative Commons License 13766

Nézd mondjuk nem kell bütykölösnek lenni, de pl. villanytüzhely, mosó/mosógatógép.

2-3 klima, meg a szokásos egyebek, és máris kevés a 7,36kW.

Szaunáról még nem is beszéltünk.

Előzmény: Csaksemmipánik (13764)