Keresés

Részletes keresés

locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 706
Ja, értem. Vannak magas fényű piros LED-ek is. Ráadásul az a gyanúm, hasonló áron kapsz boltban is. Az a gond, hogy nem írt a srác típusjelzést, így nem tudom megnézni a katalóguslapját.

Viszont jól becsültem a 20 mA-t. :) És ugye ő is írja az előtét ellenállást, nem véletlenül.
Előzmény: ezustgolyo (705)
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.03 0 0 705

Piros búra mögött lesz, akkor hogy csináljam?

Két darab búra van a doboz két szélén, legalább négy led kéne hogy valahogy kinézzen egy búrában.

Ilyesmire gondoltam: http://www.teszvesz.hu/item289967838_5mm_es_50_000mcd_180fokban_szortfenyu_feherled.html

 

És ilyen a cucc:

 

 

Előzmény: locsemege (704)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 704
Fehér LED féklámpának? Nem ellenkezik ez a KRESZ-szel? A fehér LED-ek nyitófeszéltsége nagyobb, így legfeljebb 2, esetleg 3 LED-et köthetsz sorba, aztán az előtétellenállás. Ilyenből csinálsz annyit, amennyi kell.

A 8 sorbakötött fehér LED nyitófeszültsége meghaladja a tápfeszültséget, így nem fog világítani, ez semmiképpen sem jó megoldás.
Előzmény: ezustgolyo (703)
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.03 0 0 703

milyen ledet kérjek?

fehér kéne magasfényű( valamilyen szakkifejezés jóljönne )

ja és ezt kétszer kéne megcsinálnom a doboz két szélén, az meg sorba lesz kötve, gondolom az megint nem jó

esetleg a nyolcat sorba kötni?

Előzmény: locsemege (700)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 702
off

pacieledel :)

on
Előzmény: naox (701)
naox Creative Commons License 2008.01.03 0 0 701
es iocsemege baratunk adatai tipikusnak mondhatoak, szal ha van 4 db nagy fenyereju piros leded, akkor csak kosd oket sorba, barmlyik vegere egy 220 ohmos 0.5Wos ellenallas (Conradban ilyet is adnak), ez 12Vrol jol fog mukodni. A ledeket polaritashelyesen kell bekotnod, azaz mindegyik hoszabb laba nezzen a + polus fele!
Előzmény: locsemege (700)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 700
Azért, mert részleteztem az okokat, még nem kell megrémülni, ez a megvalósítás szintjén nem jelent mást, csak annyit, hogy fogsz egy ellenállást, és sorbakötöd a LED-ekkel.
Előzmény: ezustgolyo (699)
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.03 0 0 699

Hát köszönöm a kimeritő választ, azthiszem hozzá sem kezdek, elnézek a homasitába hátha van valami kész cucc amit beaplikálok a motor dobozába.

Haver egyébként zenész és sosem dolgozott a szakmában(gondolom ezért is felejtett sokat) :)

Előzmény: locsemege (698)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 698
A haverod, aki 4 évig ezt tanulta, remélem, nem a szakmában dolgozik. ;)
Előzmény: ezustgolyo (696)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 697
A LED feszültség-áram karakterisztikája igen meredek. Tegyük fel, egy LED nyitófeszültsége mondjuk 1.85V, 20 mA áramnál. Ez a feszültség az áramtól kis mértékben függ csak, így mondjuk 15 mA áramhoz tartozik 1.8V. Ekkor a belső ellenállása du/di= 50mV/5mA= 10 ohm. Mit is jelent ez? Azt, hogy ha feszültség kényszert alkalmazol, akkor igen kis feszültségváltozás igen nagy áramváltozást fog okozni a LED-en. Mi több, nem tudod, mekkora a LED nyitófeszültsége, mivel az hőmérsékletfüggő. Így nem igazán tudod megmondani, pontosan hány voltos egy LED, noha éppen a meredek karakterisztika miatt ez igen fontos lenne. Mi akkor a megoldás?

A megoldás az, hogy nem feszültségkényszert alkalmazol, hanem áramgenerátorosan hajtod meg a LED-et. Azaz építesz egy olyan szerkezetet, ami a LED-en eső feszültségtől függetlenül állandó, mondjuk 20 mA áramot folyat rajta. A feszültség pedig kialakul a LED-en, éppen akkora, amekkora ki szeretne alakulni rajta. Ha változik a hőmérséklet, kicsit változik a nyitófeszültség is, de az áram akkor is 20 mA marad.

Persze egyszerűbb alkalmazásokban nem kell nagyon elbonyolítani. De egy előtét ellenállás mindenképpen kell. Egyrészt kellene tudni, milyen LED-ről van szó. Ha nincs katalóguslapja kéznél, akkor mérni volna jó. Mondjuk veszel egy 560 ohmos ellenállást, sorbakötöd a LED-del, 12 V-ra kapcsolod, s megméred, mekkora feszültség esik a LED-en. Mondjuk ez 2V lesz. A rajta folyó áram pedig (12V - 2V)/560 ohm = 17.9 mA.

Ebben az esetben az elkészítendő áramkörben sorba kötnék 4 LED-et, az ugye 4*2V=8V nyitófeszültség. Marad az előtétellenállásra 12V - 8V = 4V. 20 mA áramhoz az Ohm-törvény alapján 4V/0.02A= 200 ohm tartozik. Válasszuk az ehhez közel álló 220 ohm-ot a szabványos sorból. (Tudom, valamelyik sorban a 200 ohm is megtalálható.) Az ellenállás disszipációja P=(4V)2/220 ohm = 73 mW, tehát 100 mW-nál nagyobb teljesítményű ellenállás már megfelelő lesz.

Konklúzió:

1) LED-et nem táplálunk feszültséggenerátorosan. Ebből az is következik, hogy LED-eket sohasem kötünk párhuzamosan!*

2) A konkrét esetben 4 db LED sorba, ezekkel még sorba egy 220 ohm-os ellenállás. Ezt kötheted 12V-ra. Ha 8 LED kell, csinálsz még egy láncot. Viszont nem spórolhatsz úgy, hogy a 4-4 LED-ből álló láncot párhuzamosan kötöd, majd ezekkel sorba kötsz egy 110 ohm-os ellenállást. Mégpedig azért nem, mert az egyik 4-es csoportnak a nyitófeszültsége nem pontosan annyi lesz, mint a másiké, így az egyik ág halványan, a másik fényesen világíthat majd, hiszen a kisebb nyitófeszültségű csoporton fog elfolyni majdnem a teljes áram. Gondolj arra, amit a meredek karakterisztikáról írtam.

Ezek természetesen példák voltak, nem véletlenül javallottam előbb a mérést, s csak a mérési eredmény birtokában a méretezést.

*: Ha van kedved kísérletezni, próbáld ki, hogy két különböző színű LED-et párhuzamosan kötsz, majd ezt sorba egy előtétellenállással, s rá a tápfeszültségre. Azt fogod tapasztalni, hogy csak a kisebb nyitófeszültségű világít majd, a nagyobb nyitófeszültségűn nem folyik áram, vagy csak minimális, hiszen az ő kinyitásához nem elegendő az a feszültség, ami a kisebb nyitófeszültségűnek igen. Ha sorba kötöd őket, meg persze az előtétellenállást, mindkettő világít.
Előzmény: ezustgolyo (696)
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.03 0 0 696

Sziasztok!

 

Előre bocsátanám hogy nem vagyok állat csak szeretek barkácsolni a józan paraszti eszemmel.

Mielött nekiláttam felhívtam havert aki elvileg ezt tanulta 4 évig, azt mondta vegyek 4 db 3v-os led-et ha nincs 12v-os és kössem sorba.

A Conrad-nál aki kiszolgált, ő is jónak tartotta.

Ezért mertem nekiállni, megmár régen is kötöttem be ledet autóba és sosem volt gondom.

Ha kapok segítséget hogy mit vegyek és mennyit azt megköszönöm. 4 vagy 7 vagy 8 db led lenne esztétikus egymás mellett ha megoldható.

A lényeg hogy 12v-ról működjön(pótféklámpa lesz motoron, és hát másféle izzónak nem nagyon van hely)

 

Köszi előre is.

 

Balázs

locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 695
Erről beszélek, de majd ha ezustgolyo erre jár, leírjuk pontosan. ;)
Előzmény: naox (694)
naox Creative Commons License 2008.01.03 0 0 694
hogy vilagossa tegyuk a dolgot, altalaban ledet nem szabad kozvetlenul feszultsegforrasra, pl. akksira kotni. A legegyszerubb megoldas, ha sorba kotsz veluk egy ellenallast. Ha ezt nem teszed, akkor kiegnek (a leirasod szerint ez tortent). Hogy mekkora ellenallas kell, ahhoz tudnunk kell, hogy milyen tipusu ledet vettel, es hany darabot akarsz belole 12V-rol mukodtetni. Kiszamoljuk neked, ha megirod az adatokat.
(Mongyuk vannak speci ledek, amik ellenallas nelkul is mennek, de a kiserleti tapasztalat szerint te nem ilyet vettel)
Előzmény: locsemege (692)
naox Creative Commons License 2008.01.03 0 0 693
"Mérőműszerrel rámértem és adna le feszültséget... "
hol merted? az izzo csatlakozojanal? Ha igen, akkor a csatlakozo lett mocskos, es nem zar rendesen. picit csiszold meg, tisztitsd ki, esetleg kontaktspray. Ha nem a csatlakozonal merted, akkor kapcsold fel a vilagitast, es merd meg a feszt a csatlakozoban.
Előzmény: tomshowyer (687)
locsemege Creative Commons License 2008.01.03 0 0 692
Mi az, hogy egy LED 3V-os? Ezt elmagyaráznád? Mert szerintem igen kicsi a belső ellenállása, ő maga gyakorlatilag feszültséggenerátor, így áramgenerátoros meghajtást igényel szegény. Te meg - ha jól értem - feszültséggenerátorosan hajtottad, és most csodálkozol, hogy elpusztult.
Előzmény: ezustgolyo (688)
Sanzistift Creative Commons License 2008.01.02 0 0 691
Elképzelhető, hogy megsültek picinyég.... :)
Előzmény: ezustgolyo (690)
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.02 0 0 690
Bocsi az ismétlésért.
ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.02 0 0 689
 

Sziasztok!

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni!

Vettem ma a Conrad-ban 4db 3v-os led-et, sorba kötöttem és pótféklámpát csináltam belőle egy motornak a dobozába, mivel otthon nem volt 12v-os energiaforrásom ezért az akkus csavarbehajtóm aksijával próbáltam le(16,8v-os de nem volt teljesen feltöltve), az elején gyönyörüen világított de egy pár perc múlva  4 led különböző erőséggel világított az egyik szinte alig.

A kérdésem az, hogy én rontottam el valamit, mondjuk nagy áramot kapott vagy gagyi a 400ft-os led?

A válaszokat előre is köszönöm!

 

Balázs

ezustgolyo Creative Commons License 2008.01.02 0 0 688
 

Sziasztok!

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni!

Vettem ma a Conrad-ban 4db 3v-os led-et, sorba kötöttem és pótféklámpát csináltam belőle egy motornak a dobozába, mivel otthon nem volt 12v-os energiaforrásom ezért az akkus csavarbehajtóm aksijával próbáltam le(16,8v-os de nem volt teljesen feltöltve), az elején gyönyörüen világított de egy pár perc múlva  4 led különböző erőséggel világított az egyik szinte alig.

A kérdésem az, hogy én rontottam el valamit, mondjuk nagy áramot kapott vagy gagyi a 400ft-os led?

A válaszokat előre is köszönöm!

 

 

Balázs

tomshowyer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 687
BÚÉK!

Jó helyen járok-e?
Lenne egy régi autó aminak az egyik fényszórója egyszer csak elkezdett nem világítani
Kivettem az izzót és nincs kiégve, ha akkura teszem világít, de a saját vezetékéről nem.
Mérőműszerrel rámértem és adna le feszültséget kb. 11,8V ugyanakkor ha más helyről tesztelem, ill. az akkunál ez 12,2 V (közben egy fényszóró működik, és nincs beindítva)

Elzárlatosodott vagy mi lehet a problem???
Kösz
mmormota Creative Commons License 2007.12.24 0 0 686
Pedig így megy ez. Ne felejtsd el, hogy ezek a processzorok nagyon olcsók. Pl. a PIC12F sorozat sok tagja még 1 darabos vásárlás esetén is 150Ft alatt van.
Előzmény: tere (685)
tere Creative Commons License 2007.12.24 0 0 685
Prockóval egy szaros fényerőszabályozót? :))) Ágyúval verébre...
Előzmény: mmormota (678)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 684
 

Villamosmérnököt vagy elektroműszerészt keresek fémkereső megépítéséhez Debrecenből vagy közeléből.

slingbow@freemail.hu

westpoint Creative Commons License 2007.12.21 0 0 683
Elektronikában jártas, gyakorlott személyt keresek. Elsősorban előregyártott nyáklapok felszerelésére, kisebb elektronikai eszközök elkészítésére. Feltétel: Sopron környéki lakhely, referenciák; gyors, megbízható munka. Előny: PIC programozási ismeret, angol nyelvtudás.


E-mail: iroda@outdoorzona.hu
naox Creative Commons License 2007.12.20 0 0 682
a nyugalmi aramfelvetel valoszinuleg csak nehany tized watt. A nevleges aramfelvetel alighanem arra vonatkozik, amikor nyit. Szoval szerintem ne szarakodj a kapcsolooraval, de alighanem semmi gondot nem okoz, ha ki-be kapcsolgatod a cuccot....
Előzmény: nabala2 (681)
nabala2 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 681
Bocsánat, word-ből emeltem át a szöveget, valószínűleg ezért vannak a nagy betűk.
Előzmény: nabala2 (680)
nabala2 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 680
Sziasztok,

remélem itt tud valaki segíteni.

Az lenne a kérdésem, hogy egy garázsajtó és egy tolókapu nyitó motor vezérlése vajon tolerálja-e, ha programozható hálózati aljzatba dugom a villásdugókat.

A leírásukban megadott fogyasztási adatok alapján kiszámoltam kb-ra a havi áram fogyasztásukat, és kicsit soknak találtam (maximummal számolva). Arra gondoltam, hogy egy programozható aljzattal csak a valószínűsíthető működtetési időpontokban adok nekik 230 V-ot. Ez hétközben napi két 230 V ki és bekapcsolás lenne, hétvégén egy.

Vajon hogy viselnék ezt hosszú távon? Növekedne a meghibásodás valószínűsége?

 

cityba Creative Commons License 2007.12.19 0 0 679
Esetleg Valaki szeretne építeni hozzá egy olyan modult ami programozható számitógéppel, és csak a ledsor felhasználatával?Valaki?Vállalja?
mmormota Creative Commons License 2007.12.17 0 0 678
Ha már barkácsolás, akkor természetesen mikrokontrollerrel érdemes megoldani. A triac-ot közvetlenül tudja vezérelni, nem kellenek kondenzátoros potméteres vackok.

Egy bemenete, célszerűen egy komparátor fogadja az 50Hz-et, és hozzá szinkronozza a belső alapciklusát. Ettől kezdve már ki tudja adni a gyújtó impulzust a kívánt fényerő beállításához. Mivel kvarcról megy, egy timerrel megvan az óra, és a programból akármilyen időzített fényerő beállítást meg lehet csinálni.

Ha nem izót, hanem fénycsövet kell szabályozni, akkor érdemes a fénycsövet nagyobb frekvenciával meghajtani. Ez esetben egyáltalán nem kell gyújtás, magától indul a fénycső. Egy ferritmagos trafó primer oldalát kell pwm jellel vezérelni, mikor a kapcsoló elenged, az autógyújtáshoz hasonlóan a szekunder oldalon felfut a feszültség, és a meginduló ionizációval a tárolt energia belesül a gázba. A pwm kitöltési tényezőjétől függ a tekercsbe jutó energia és így a fényerő.
Ami kényes, az a rádiózavarok termelése. A kompakt fénycsövek ezt csinálják, de azok legalább kicsik, és egy oldalon van a két végük, így jó esély van a zavarszűrésre. Célszerűen kompakt féyncsövet érdemes választani, csak az elektronikát lecserélni.
naox Creative Commons License 2007.12.17 0 0 677
konyorgom. Ezzel a moccerrel nem tudod helyettesiteni a 668-as hszban levo potmetert. Ha talasz is olyan optot, ami birja a magasfeszt, plane forditva, akkor is a kondit az optohoz kell meretezni (ezt azert ki koll szamolni). MIvel az optok Ic-je tipikusan 1-10-100mA nagysagrendu szokott lenni valszeg nem art nemi butykoles, mert ha 50Hz mellett ilyen arammal toltod a kondit, akkor nagyon nagy (es draga) kondi kell, vagy nagyon beszukul a szabalyozasi tartomany (pl 1,5-1,6V koze)
a 675-os aramkor ok, de az egy kicsit mas dolog.
676-ban meg azokat a tipikus megoldasokat mutatod, ahogy mostanaban dimmereket szokas epiteni, de ezeknek az elve egeszen mas teszta. (es csak zarojelben jegyzem meg, hogy mindket kapcs-i rajz csak egy fel aramkort tartalmaz.)
Előzmény: tere (675)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!