Csevegés bármiről, ami a tisztelt olvasót érdekli, és ami nem ütközik az index szabályaiba és előírásaiba, :). Valamint az OFFolás ideális színhelye a Nagyágyúsok számára, :).
Már tegnap megígértem, de ma meg is írom a Csodaidők-összefoglalót.
Szóval, ahogy már többen tudják innen is, Majmunka volt olyan kedves, és kölcsönadta nekem. Nem tudom hányan olvastátok Enahma fanficjeit, de felejtsétek el őket, ez a könyv sokkal, sokkal, sokkal, sokkal jobb. Azt mind tudjátok, hogy a nagy körbeugrálás miatt eléggé fenntartásokkal kezeltem a könyvet (mint történt az a HP-vel is, és valószínűleg a GYU-val is ez lett volna, ha azt nem olvasom már el évekkel az őrület kitörése előtt). Aztán valahogy bekeveredtem a topicba, és most már elolvastam én is.
Az elején kicsit vontatottan indul, szerintem legalábbis. Nem akarom elspoilerezni az egészet... de valamennyit muszáj. És hát kicsit kínos is így írni, hogy én értelmezek valamit valahogy, de a szerző meg bármikor Arany Jánost játszhat, és "gondolta a fene" felkiáltással feltörli velem a padlót. Úgyhogy akármennyire is nehezemre esik visszafogni magam ez ügyben, nem kommentálok, csak ismertetek eseményeket.
Nekem még az első fejezet sem az igazi, hanem onnantól kezdődik a regény, hogy belép Giin. Nekem ő A Főszereplő, a legek legje, jópasi, okos, imádnivaló. Persze csinál ő is olyat, ami nem helyes, de nálam ő az abszolút kedvenc.
Rajta kívül még két szereplő van, akiknek a szemszögéből látjuk a dolgokat, Judy és Yaan. Igazából ők azok, akik korban inkább közelebb állnak hozzám, de valahogy mint karakter távolabb esnek a szívemtől. És persze a rengeteg szimpatikus mellékszereplő: Tobbelt, Rion, Ronen, Malin...
Na pár szót a színtérről, mert fontos. Tényleg nagyon leegyszerűsítve. A regény a távoli jövőben játszódik. Az emberek két csoportba tartoznak. Vannak a kaveniek, akik nagycsaládokban élnek, egy zárt rendszerben. Nagyon kevesen vannak, és nem közösködnek a többi emberrel, akiket külsősöknek hívnak (meg ők is magukat). Illetve vannak még azok a kaveniek, akik "kiszakadtak", mert önként távoztak vagy kitagadta őket a család stb. Ők azok, akik sehová sem tartoznak.
A főszereplő család a Raas-ok (ezért a fura írói álnév is). Ők a leggazdagabb kaveni család. Giin-ről nem fogok írni, mert amúgy is elfogult vagyok a fantasztikusságát illetően. Ő lemondott az elsőszülöttségi jogáról, vagyis hogy családfő lehessen majd, ezért az öccse, a korlátolt és (igenis az) gonosz Yaan sr kerül sorra, amikor a családfő meghal. De nem spoilerezünk, tessék szépen elolvasni, mert megéri.
Ott van Judy, aki "külsős", legalábbis így tudja, és egy árvaházban nevelkedik. Aztán később kiderül, hogy Giin lánya (nem is az különben), csak ő nem tudott róla, hogy lánya lenne... úgyhogy végülis bekerül a Raas családba. Ez az egyik legszebb vonal szerintem, ahogy a kislány családot talál és beilleszkedik.
Végül pedig Yaan jr. Aki az apja zsarnokoskodásának hatására "kiszakad", önszántából otthagyja a családot, és külsősként kezd élni. 17 éves, lázadó, és (szvsz) elég butácska. Belekeveredik egy politikai bandába, és nagyon nehezn fog innen kimászni azt hiszem. Úgy érzem, hogy őt manipulálják. Sajnálom, persze, de a legkevésbé érthető karakter számomra. Különben egy kedves, jóindulatú fiú, meg okos is, csak vak, nem veszi észre, hogy mit csinálnak vele.
Hogy a helyzet ne legyen egyszerű, háború készül...
Giin, aki évekig távol élt a családjától, kénytelen hazamenni, mert bizonyos politikai erők derékba törik a karrierjét, ott van a frissen "szerzett" lánya is, és az ezekből adódó konfliktusok. Yaan jr pedig egyre inkább belekerül a politikai erők csapdájába, kiváncsi vagyok, hogy fog ebből kikeveredni.
Néhány megjegyzés: engem nagyon zavart a kommunionista-kommunista áthallás. A fejem a falba vertem tőle. De ettől eltekintve szerintem egy nagyon jól kidolgozott, szépen felépített világ. A karakterek életszerűek, talán Yaan sr-ból hiányolom egy kicsit a lelki mélységet, hogy olyan "céltalanul gonosz". És mikorleszmárfolytatás???
Szóval összességében szerintem egy nagyon jó, színvonalas könyv, tessék mindenkinek elolvasni, hazai színekben rég láttam már ilyen jót. És ha valamit rosszul mondtam az ismertetőben, majd Enahma kijavítja, mert átlinkelem a hsz-t. Én meg majd sűrűn bocsánatot kérek érte.
Hű, mekkora szájmenést csaptam, pedig a negyedét se írtam le annak, amit tudnék, mert nem akarom elrontani előre a mókát...
Nekem mindig is szimpatikus volt. Egyébként lehet, hogy pont a betegség viselte meg őket ennyire.
Egyik kedvenc focistám (amikor még aktív volt és érdekelt a foci), egyszer elment Kyle-koncertre, szmokingban(!), mert Kylie megérdemli, hogy kiöltözzenek a kedvéért:)
Jó, az egy dolog, tudod, nincs az a páros, akikről ne írnának ilyeneket, hogy orrba-szájba csalják egymást, ismerjük a bulvársajtót, csakhogy most személyesen jelentették be a BBC-nek (de gáz, hogy ezt így kell csinálni), hogy szétmentek. Meg azt is, hogy mennyire utálták, amiket összeírtak róluk az utóbbi időben a szennylapok. :-P
Szomorú vagyok. :-( Most olvastam, hogy Kylie és Olivier Martinez szétmentek. Soha nem tudott izgatni a celebrity párocslkák szakítása különösebben, csak abban az esetben, ha valamelyik kedvencem volt érintve. Ráadásul a betegése alatt végig kitartott mellette, és most meg szétmennek, mégsem volt ott rendben minden... :-( Sajnálom, mert nekem ők mindig kiegyensúlyozott párnak tűntek.
Ti is nagyon aranyosak vagytok a kocsonyafőzésen :-)
(bár a kocsonyától kiráz a hideg... ezért inkább titeket szemléztelek :-))
A konyha még mindig nincs kész *hisztis*
ma sokat dolgoztunk, de abba kellett hagyni a szomszéd miatt a munkalap kivágását :-/
és a vizesek nem rakták fel rendesen a csapot, pedig elvileg már lehetne használni a mosogatót. de még csak elvileg :-(
már egy hónapja romokban áll a lakás és kezd egy kicsit elegem lenni belőle, főleg, hogy ha barátnőmnek megszületik a kisfia (ami már akár esedékes is), akkor az ezermester férje nem tud majd nekem segíteni...
Emma jól van, roppant aktív, néha alig bírok megmaradni, annyira sokat rugdos :) Szívhangja forma 1-es motor a doki szerint, és most becsülték 2100 grammra. Március 26-ra vagyok kiírva, addig simán eléri a 3 és fél kilót :))
Nem bánnám, ha már március lenne, bevallom, akkora vagyok mint a ház, és Benőkének nehezen lehet megmegyarázni, miért nem lehet anya ölébe ülni meg a hasán mászkálni :))
De majd eljön az is, tényleg nagyon várom a szülést. Jó lenne megint hason aludni :)
Azt elhiszem, hogy levett Titeket a lábatokról, az azért egész más, ha a kisbaba családtag. Én ugyan annak rendje és módja szerint bevágtam a durcát, amikor az unokatesóim megszülettek, de hát az 5 és 10 éves korom között volt, olyankor meg nem is csoda, egomániás kis liba voltam, utáltam, hogy már nem én vagyok az egyedüli gyerek a családban...na de ilyenkor már teljesen más. Az lesz a durva, ha majd a barátnők babáival lehet játszani, az még egy nagy fordulópont lesz, azt hiszem. :-)
Kász a lakás? Jaj, de jó!!! Már nagyon kíváncsi vagyok ám rá, biztos szuper lett! Csak szólj, hogy mikor alkalmas és megyeeeek! És viszem a legutóbbi részt is, mert ezt látni kell. ;-)
Köszi csajok, :))))). Most nagyon boldog vagyok, hogy a kiccsaj már körünkben szundikál, :)))). Nem voltam soha oda a pici babákért, de ez a kis boszorkány levett mindenkit a lábáról, mert olyan kis miniatűr cukorbogár, :)).
Candy, nemsokára kész a lakás, vagyis már készen van, csak el kell pakolni, szóval hamarosan Háuz nap lesz kifulladásig, :)))).
Jaj, de édes!!! Tényleg igazi kis tündérbaba, és illik rá a neve, Panka, ez nagyon aranyos. :-) Szuperek a képek, köszi, hogy megosztottad, és nagyon gratulálok én is! Celebrate!
Miért??? *hullámoztató szemöldökszmájli, :))))* Én egy földreszállt angyal, egy megtestesült ártatlanság vagyok, nem tudtad? :)))))) Egyébként van neki anyja, meg apja, akik majd beavatják idővel az élet rejtelmeibe, nekem csak annyi a dolgom, hogy játszom vele, kényeztetem, meg okosítom, :))))).
A párom nagyijában lakik egy kislány, akit szintén Aminának hívnak :) Szóval hiába hisszük, hogy van igazán különleges és egyedi név, valahol mindig össze lehet futni egy másikkal. De mondjuk szerintem szép név mind a kettő, és gondolom, úgyis mindenki Pankának fogja hívni, mert azt már becézni sem kell :) Olyan édes, hogy azt mondod neki, hogy Panka, gyere ide! Igazi kis mesekönyvbeli név, édes, pirospozsgás csöppséggel, masnival a hajában, szálldosó fürtökkel :) Jaj, de jó, ha kislánya van az embernek!
Na, még egy kis Benő, aztán mára befejezem a családi albumot. Csak olyan édes, és a múltkor is küldtem levélben egy pár képet a csapatnak, a fele postaládából viszont visszajött, mert megteltetek :) Apu és anyu szemefénye, aki nem is sejti, hogy egy copfos, rózsaszín csodával kell hamarosan megküzdenie a hatalomért :D Tegnap pakoltuk Emma ruháit a szekrénybe, és mutogattam neki, hogy ez a tesódé, nézd, ilyen pici lába lesz meg ilyenek és tetszett neki a dolog :)
Köszi, a fotós direkt beállított minket oldalra, hogy látszódjon, mekkora hasam van :) A kocsonyát amúgy én sem eszem meg, de közben kóstoláskor jó íze volt, viszont megdermedve...inkább érnem kell még ehhez a kajához :D