Keresés

Részletes keresés

karako-hid Creative Commons License 2006.08.17 0 0 9772

A füzéri vár falából márciusban ömlött a víz. És ott akkor még fagyok voltak éjszaka, mivel még hó is volt. A víz + fagy kombináció pedig nem a várfalépítéséről híres. Ezért aggódom a várért. Nem tudom észrevetted-e a füzéri várkapuban szemmagasságban terjengő hatalmas repedést?

 

Regéc: gépet természetesen viszek, képek jönnek.

Előzmény: Törölt nick (9771)
karako-hid Creative Commons License 2006.08.17 0 0 9770

Hosszas hallgatás után, melynek oka részben az, hogy másfél hétig nem voltam internet közelben, újra jelentkezem.

Látom zajlanak a vártúrák és készülnek a képek.

 

Július utolsó hétvégéjén tettünk egy rövid sétét a budai várban. Maga a vár gyönyörű, de az idő vasfoga kezdi megenni. A déli rondellán lévő kaputorony mellett a pártázat egy része a mélybe zuhant. Több helyen is látszanak repedések a falakon.

 

 

 

9460 Mátyás király:

 

Igen, ez vagyok (voltam) én (mármint a nicknevem:))).

 

Sjose:

 

Örülök a regéci képeknek (kedvenc váram), így a héten gyorsan meg is látogatom, hogy megnézhessem a változásokat (utoljára márciusban voltunk NV-al).

Úgy látom Füzér viszont mintha nem sokat haladt volna március óta.

Dícséretesek ezek a helyreállítások, de sajnos sokat nem érnek. Füzér frissen felhúzott falai máris romlanak, pedig nincs tíz éve, hogy elkészült. Meg kéne oldani a falak, épületek lefedését, vízelvezetést. Ez vár regécre is sajnos.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.17 0 0 9769

Az egykoron elszenvedett fáradságért cserében -- majd időskorodban --

a megszépítő nosztalgia fogja bearanyozni eme vártúrákat!  :-)

Előzmény: abaamade (9766)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9766
Igen-igen, teljesen igazatok van! A hajdani várépítők már előre gondolkodtak, s igyekeztek minél látványosabb helyre emelni erősségeiket. Egy-egy tájegység felkeresése során, egyszerűen nem lehet őket mellőzni - s mi ilyen ballépést nem is tennénk! A "csak" tájfotóval - szerintem - csínján kell bánni, lehetőleg a legkedvezőbb arcot mutató pillanatokat kell elcsípni...
De azért vannak különböző hangulati elemei egy ilyen "hátizsákos" túrának;
1.)kép;az utazás sokszor unalmas és fárasztó tud lenni(de úgyis tudjátok, nem unatkozom, mert magamban is "tótozok", és verem a fejem az ajtóba...)
2.)kép;ezt utálom a legjobban; főzőcske a sátorban, komolyan, inkább felcipelek két üveg sört, mintsem kiégessem, szétfolyassam az egyébként meleg, de nem túl oké kaját.
3.)és reggel nyer értelmet az egész hercehurca. Mert erre ébredni... mindent jelent(és még kedvenc tevékenységemet, a "tótozást" is elfelejtem ilyenkor)
Előzmény: tomatas (9764)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9765

Fantasztikus fotók! :-) 

 

Még csak Hunyad és Déva váráig jutottam el Erdély földjének azon a részén,

a Retyezát még meghódításra vár! Pakolj fel még bátran fotókat, szerintem a természet szépségei magukban is megérik a fárasztó hegymászást... persze ha a csúcsot még egy várrom is koronázza, az már a maga mennyei boldogság!  :-)))

 

Most viszont -- sajnos -- ki kell lépnem a Topikból, de kora reggel visszanézek,

mivel is késztetsz még ámuldozásra! 

 

Jó éjt!

Előzmény: abaamade (9762)
tomatas Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9764
Tetszik, hogy egyre többen raktok be a tájról is egy-két képet. :) Az első valóban lenyűgöző!
Előzmény: abaamade (9762)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9763

Hej, akkor kalandra fel!!!   :-)

 

Megtaláltam a nagyságos Döbrögi úr fáját, ahol annak idején Lúdas Matyi elfenekelte!  :-)
Előzmény: abaamade (9760)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9762
Az előbbi képek a történelmi Mo. határvidékén, Hunyad megyében, a Retyezát-hegységben készültek(ebből van dögivel). Itt közreadok néhányat. Most, a már egyszer meglátogatott Torockói-hegység kerül sorra, ezúttal igen részletesen. Mivel nem én vagyok a szervező, csak remélhetem, hogy a környező várak is részei lesznek programunknak. Úgy vélem, a Tordai-hasadékot, s így a Balika-várait(barlangvárak, Gyűrűk Ura előtt(!) szabadon), esetleg Torda-földvárát, Torockó, ill. Torockószentgyörgy várait(és remélem belefér a nagy kedvenc, Léta-vár, bár az már Kalotaszeg), továbbá a hegység délebbi részén található erődítményeket is szívesen belezsúfolnám a programba...
1.)kép; hihetetlen érzés, amikor felhőtömegek nyumulnak be a hegyek közé, de úgy,hogy "a villám is alattad születik".
2.)kép; nemhiába babonák földje Erdély, hiszen a kő mögül igazi "élien" lép elő...
3.)kép;ez a Retyezát helyi-pokla. A sziklatorony mögötti sziklaszoros az ördögök lakhelye, s ezt bizonyították is a sűrűn cikázó villámok
Előzmény: tomatas (9761)
tomatas Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9761
Merre mész? Valahol lemaradtam...
Előzmény: abaamade (9760)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9760
Akkor készüljetek, mert egész jövő hetet felölelő nagy túra után végeláthatatlan fotó-özönt zúdítok rátok! És nincs apelláta...
Már csatolom is fel a gönceimet...
Előzmény: Nagyon Várbarát (9759)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9759

...keletkezett több ezer hozzászólás...

 

Világ várbarátai, induljatok el az összes égtáj várai felé, a helyszíneken sokat fotózzatok majd mutassátok be itt a Topikban is, hogy gyönyörködhessünk bennük, mivel mindenki mindenhová úgysem tud eljutni... de azért meg lehet próbálni!  :-)))

Előzmény: Reventlow (9757)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9758

Először is egy szarvashibát igazítanék ki... természetesen 1353-ban mentette meg az allovászmester Nagy Lajos király életét a zólyomi medvevadászaton!

 

Hát igyekszem megismerni és minél többször bejárni a felvidéki várakat, de azért élvezettel csemegézem a

http://www.hrady.sk/index.php és http://www.pamiatky.net/ oldalait újabb "vadászzsákmány" után... és szerencsére mindig akadnak újabbak, amiket mostanában fedeztek fel v. éppen helyreállítása folyik. Nekem lakóhelyemhez ez a tájegység van a legközelebb, így erre igyekszem venni a kirándulásokat... meg persze ahová visznek a várbarátaim!  :-)))

 

Ami Zólyomlipcsét illeti egyetértünk, ha már pénzért mutogatják a messzi földről érkezett vándornak, illene kissé "feltupírozni"!!!

Előzmény: abaamade (9756)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9757

Nem is én tartottam, mert a te hozzászólásaidra hivatkoztam.:-)

 

És teljesed igazad van, mert a hivatkozott 1540-es hozzászólás tavaly május 6-án kelt. Azóta ugyan eltelt némi idő, de keletkezett több ezer hozzászólás is. Ez jó érzés.

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (9752)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9756
... Bessenyői János... 1553-ban a Zólyom környéki hegyekben, mint allovászmester megmentette a király életét egy rárontó medvével szemben

Ugye, itt Nagy Lajos királyról van szó?

Nézegetem a fotókat, s bizony hiába ép, ha lombos időszakban körüljárhatatlannak tűnik! Nem hasonlítottam össze az alaprajzokat, de a kialakítás, jelleg és földrajzi fekvés tekintetében mintha hasonló lenne Nagykövesd várához. Jól érzem?
Az is feltűnő, mennyire puritán a mai megjelenésében a várkastély, azthiszem ide is jó lenne pénzt csorgatni és "feltupírozni" az erősséget.

megjegyz.: Nagyon, tudunk Tőled, olyan felvidéki várról, erődítményről kérdezni, amely megizzasztana? (Ezentúl, mint tiszteletbeli felvidéki-vár-guru, foglak tisztelni)
Előzmény: Nagyon Várbarát (9753)
sirocco Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9755

Ez igen bőséges, köszönöm szépen. :-)

Jó, hogy már lehet látogatni, ha legközelebb arra járok, megnézem közelebbről.

Előzmény: Nagyon Várbarát (9753)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9754

Hozzá két rajz Kőnig Frigyes csodaszép alkotásaiból:

 

Zólyomlipcse alaprajza

 

Rekonstrukciós rajza a középkor végéről
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9753
Zólyomlipcse vára  

Története:

1242 után – Az országot romlásba döntő tatárjárás vihara elmúltával építették fel a kővárat a zólyomi királyi erdőispánságot irányító Zólyomi {később Balassa} nemzetség tagjai.

-- Más forrás szerint csak az 1260-as években épülhetett!

1263 aug. 3 – Árpád-házi IV. Béla király Zólyomlipcsén Velesco minorita szerzetes, IV. Orbán pápa küldötte előtt megesküdött, hogy megtartja a fiával, István ifjabb királlyal kötött békeszerződést.

1274 aug. 2 – 9. – A zólyomlipcsei Királylese hegyormon és környékén űzte a medvét, vadkant és a szarvast a 13 éves László gyermekkirály.

1274. aug. 15 – Zólyomlipcse várában keltezték azt az oklevelet, melyben az uralkodó a horvátországi Tornova és Karalicha birtokokkal jutalmazta meg hűséges orvosát Gellért mestert, aki a tavaszi hónapokban meggyógyította súlyos lázából. Gellért mester, aki már kezelte IV. Béla és V. István királyokat is felvidéki vadászataira is elkísérte ifjú királyát.

1306 előtt – A központi királyi uralom megszűntével a zólyomi erdőispánság területén a Zólyomi {később Balassa} nemzetség ragadta magához a hatalmat, amit fegyveres szolgálatra kényszerített familiárisai és a várak sora biztosított. Egykorú oklevelekből tudjuk, hogy a családfő Miklós fia Demeter zólyomi ispán volt, akit támogatott unokaöccse Domokos fia Doncs mester is.

1306 – Trencséni Csák Máté oligarcha csapataival elfoglalta Zólyom, Zólyomlipcse és Dobronya várait. A győzelmei hatására Doncs mester meghódolt előtte, míg Miklós fia Demeter elmenekült a Károly Róbert király pártoló Aba Amadé nagyúr területére.

1314 – Ekkoriban már ismét Doncs mester kezén találjuk, aki időközben szembefordult Máté báróval és Károly Róbert király oldalára állt.

1330 nov. 11 – Az uralkodó Zólyomlipcse településének Korpona város kiváltságait adományozta oda. Egykorú forrás szerint ebben az időszakban Zólyomlipcse jelentősége még felülmúlta Besztercebányáét is.

XIV. század folyamán – Ebben az időszakban királyi rezidenciaként működött, a zólyomi ispánsághoz csatolva.

1358 aug. 14 – Nagy Lajos király itt adta ki egy újonnan létesített Garam folyó menti település alapítólevelét. Ebben a király Petrik bírót nevezte ki a falu soltészává. Neki és örököseinek adományozta oda az örökös bírói címet egy szabad kúriával, malommal és mészárszékkel együtt.

1369 jún. 24 – Az uralkodó Zólyomlipcsén oklevelében engedélyezte hívének, Bessenyői Jánosnak, hogy minden vagyonáról szabadon rendelkezhessék. Ez a férfiú még 1553-ban a Zólyom környéki hegyekben, mint allovászmester megmentette a király életét egy rárontó medvével szemben.

1427 – Luxemburgi Zsigmond király a feleségének, Cillei Borbálának adományozta oda a váruradalmat.

1437 végén – Zsigmond halála előtt elfogatta feleségét, nehogy az megakadályozza az általa kiszemelt utód beiktatását a magyar trónra. Az úrnőt csak azután engedték szabadon, hogy lemondott minden magyarországi birtokáról. Zólyomlipcse a továbbiakban a Királyi Kamara kezelésébe került át.

1439 – Habsburg Albert király szintén a feleségének, Erzsébetnek adományozta oda, aki az egyik hívére, Korbáviai Gergelyre bízta.

1440 után – Jan Giskra cseh huszita zsoldosvezér hatalma alá került, akit Erzsébet özvegy királyné hívott be az országba, az utószülött fia – a későbbi V. László király – védelmére.

1462 – Miután Giskra meghódolt Hunyadi Mátyás király előtt, ez a várbirtok is visszakerült a Kamara kezelésébe.

1480-as évek – Az uralkodó törvénytelen fiának, Corvin János liptói hercegnek adta át.

1490 – Hunyadi Mátyás király halála után János herceget az ellenfelei törvényes és törvénytelen eszközökkel próbálták a hatalmas vagyonából kiforgatni. Közelebbről ismeretlen körülmények között került Zólyomlipcse vára is a Nagylúcsei Dóczy família birtokába.

1517 ápr. 30 – A Dóczy família – Saskő és Revistye urai – 600 gyalogos és lovas katonával valamint felfegyverzett jobbágyaival megtámadta Breznóbánya királyi városát, amit kifosztottak és felégettek, a bányáit is tönkretéve. Ezzel a Királyi Kamarának 10 ezer arany kárt okoztak.

1518 dec. 8 – Jagelló II. Lajos király utasította a garamszentbenedeki konventet, hogy vizsgálja ki Nagylúcsei Domján zólyomlipcsei földesúr panaszát. Ugyanis ennek egyik, Pónik faluba való jobbágyát Thurzó György zólyomi kapitány és társai elfogták, majd lefejeztették. A különös csak azt volt az esetben, hogy a bűnügyet kivizsgáló bizottságba a király a tettes két rokonát is beválasztotta. Így természetesen a gyilkosság megtorlatlanul maradt.

1531 – A stájer származású Thurn Kristóf fegyvereseivel elfoglalta a Dóczy famíliától.

1570-es évek – Korabeli forrás szerint zálogként bírta Rubigallus Pál gazdag körmöci polgár.

1620 – A gömöri származású Széchy György főispán szerezte meg.

1644 aug. – Miután Széchy Mária, a szerelmese Wesselényi Ferenc füleki várkapitány kezére játszotta Murány várát, Zólyomlipcse és Balogvár is a Habsburg-hű nemes úr kezére került.

1665 ápr. 3 – Wesselényi nádor a váran kelt levelében leírta, hogy a jobbágyok minden katonát megölnek, aki csak elkószál a táborból a környéken.

1667 márc. 27 – Zólyomlipcsei várában elhunyt Wesselényi Ferenc nádorispán.

1670 -- Miután az özvegy Széchy Máriát, aki részese volt a Habsburg császári és királyi ház elleni összesküvésnek letartóztatták, minden birtokát elkobozták. Így zólyomlipcsei várába is császári zsoldosok vonultak be.

1678 nyara – A Habsburg helyőrség ágyúlövés nélkül kaput nyitott Thököly kuruc felkelőinek, akik azonban a november 1. történt garamszentkeresztesi vereség után kivonultak falai közül. Továbbra is a Királyi Kamara kezelésében maradt a hozzá tartozó jobbágyfalvakkal együtt.

1701 – Zólyomlipcse szerencsésen elkerülte a magyar várakra kimondott felrobbantási parancsot.

1703 szept. 22 – Ocskay László kuruc lovasai megszállták Besztercebánya és Zólyomlipcse környékét.

-- A későbbiekben a „nagyságos fejedelem” legfőbb bizalmasának, Bercsényi Miklósnak a felkelő kuruc hadak főgenerálisának adományozta oda. Korabeli leírások szerint azonban a felesége nagyon fázott benne, így telente inkább átköltöztek Besztercebányára.

1711 – A Rákóczi szabadságharc bukása után sem rombolták le falait és épületeit, valószínűleg az akkori földesurának sikerült elintéznie Bécsben, hogy csak kastélynak és ne várnak nyilvánítsák {mint pl. Krasznahorkát}

XIX. század – Átalakították helyiségeit, hogy szerencsétlenségben meghalt bányászok árvaházaként működhessen.

XX. század – Szociális otthonként üzemeltették.

2005 – A legutóbbi helyszíni bejárás szerint már látogatható a középkori vár, de csak a minden órában induló csoportos vezetéssel. Utolsó csoport délután 15 órakor indul!

 

Leírása:

Zólyomlipcse vára a község feletti 375 méter magas hegyen épült fel a XIII. század második felében. Az eddig végzett szerény mértékű kutatások szerint eleinte csak a Ny-i végében emelkedő öregtoronyból és a szemközti palotaszárnyból állott, amit, a hegy lejtőjét kerítő ovális kőfal védelmezett. Ezt a következő évszázadokban újabb épületszárnnyal toldották meg, amiket a szikla egyenetlenségeihez alkalmazkodva emeltek. Például az az emeleti saroktermek 2 méterrel magasabban vannak a többi felett. A szintkülönbségeket lépcsőkkel hidalták át. A lovagteremből is lépcsőn lehet lejutni a mély pincébe, innen pedig tovább a kútpincébe, ahonnét 112 méter hosszú alagút vezet a szabadba. Az egyik pincesarokban téglából rakott rabfülkékkel egy kínzóhelyet alakítottak ki a középkorban. Maga a várkút 72 méter mély, a vizet egykoron egy taposómalom segítségével húzták fel.

Zólyomlipcse várát a történelme során mindvégig folyamatosan lakták és szerencsés módon átvészelte a vérzivataros korszakokat is, így napjainkban teljes épségben fogadja a régmúltra kíváncsi látogatók ostromló hadát.
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9752

Kösz szépen, hogy tartottad a frontot, amíg be nem tudtam nézni!  :-)

 

Fantasztikusan felpörgött a Topik tavaly óta, hogy már ilyen régen írtam a zólyomlipcsei zárt kapuról!

 

Akkor közkívánatra jöjjön a következő felszólalásban Zólyomlipcse bőséggel!!!  :-)

Előzmény: Reventlow (9751)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9751

De már látogatható. Tavaly voltunk is ott N. Várbaráttal , csak elkéstünk mert lejárt a látogatási idő.

 

Erről N. Várbarát is megemlékezik 1540 alatt. És találtam még ugyancsak N. Várbarátnak 5456 alatt egy linkgyűjteményét. Érdemes lenne megnézni e hozzászólásokat, amíg ő maga elő nem kerül és nem ír valamit a várról, mert csodálkoznék, ha nem volna anyaga:-))

 

Magam sajna szintén keveset, szinte semmit sem tudok Zólyomlipcséről.

Előzmény: Törölt nick (9750)
sirocco Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9749
Szóval semmi? Hát akkor nem lettem okosabb...
Előzmény: sirocco (9735)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9748
Kékkő felső - régi - várának kevés maradványával bombázom a topikot;
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9747
A 19.-20. sz. fordulóján így mutatott Divény vára a település felől. A képet Mo. vármegyéi és városai sorozat Nógrád vm. részéből fotóztam ki.
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9746
Jó pihenést, Nagyon!

Felteszek néhány képet a divényi erődített templomról(ugye, ez is megérne egy diskurzust, hogyan is definiálhatjuk a várszerű-templomokat... Csorba Csaba és Tolnai Gergely is foglalkozott e témával)
Számomra a divényi erődített templom ebből a szempontból problematikus, mármint, milyen típusba sorolható. Ahhoz túl szűk, túl kicsi, hogy akár ideig-óráig menedéket biztosítson a helyi lakosságnak. Az ellátásnak, az alapvető szükségleteknek nincsenek meg a körülményei; nincsenek raktárak(élelem, víz), az emberek elhelyezéséhez szükséges helyiségek, épületek, a védelemnek rendkívül rossz lehetőségei vannak stb.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9745)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9745

Kösz szépen a dícsérő szavakat!  :-)

 

Ja igen, mit is vihettem volna annak idején a tokaji lakodalomba nászajándékul az ifjú párnak? Bort? Na ne... mintha sivatagba homokot vinnék... hanem a tokaji vár történetét 31 oldalon, fényes papírra kinyomtatva, bőrkötésben elkészítve.

 

Mára azonban kilépek, ma is szépen haladtunk a várak terén!  Jó éjt! 

Előzmény: abaamade (9744)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9744
Ezt nevezem fanatizmusnak! Igazán beleástad magad Tokaj vár történetébe és lehetséges alaprajzi elrendezésébe! Maximális elismerésem! Már régóta dédelgetett tervem Tokaj várának felkeresése, alaprajzaid nagyon hasznosak lesznek.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9742)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9743
Előzmény: abaamade (9741)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9742

...Igazán jó hangulatú lakodalom...

 

Haj-jaj bizony ám! Még jó, hogy csak az út túloldalán emelkedő kollégiumi szobákig kellett eltántorognia hajnaéban a kedves berúgott, igazán illuminált állapotú vendégseregletnek, köztük magamat is értve...   :-)))

 

Amúgy a házasság tartós kötésű lett, mert nemrég kaptam a levelüket, miszerint már a harmadik kislányukat is postázta a gólya!  :-)

 

Visszatérve Tokaj várához, egy a biztos, hogy semmiféle alaprajz nem biztos, míg régészeti úton fel nem tárják maradványait, mert azoknak kell lenniük!!!

 

Még ha a földfelszín feletti falakat le is bontották, az alapfalakból visszalehet{ne} következtetni az építéstörténetére, most csak a hasonló "cipőben" járó Szendrő várára gondolok... ott már lassan ismét kiemelkedik egy bástya a semmiből!  :-)

 

Pár alaprajz és rajz Tokaj váráról, a kék folyókkal rajzoltakat én követtem el!

 

Sicha hadmérnök rajza 1660 körül

 

Tokaj alaprajza 1664-ből1666-os rajz a várról1660 körülElképzelésem...Ez pedig az 1664-es állapotáról...Szintén 1666-ban készült ez a rajz1570-ben így akarták átalakítani1695-ös metszet róla1695-ből hasonló de rajzbanA nyilakkal jelöltem a fotóim elkészítési helyeitAjánlott irodalom Détshy Mihály könyve... fura, ezen is a valóban hamis tokaji vár metszete látható!
Előzmény: abaamade (9740)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9741
A labanc Koháry lesz, a füleki várúr, aki rendkívül hősiesen védte várát. Legkedvesebb vára mégis az eldugott Csábrág volt, s itt is halt meg. Remélem jól tévedek?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9739)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9740
Igazán jó hangulatú lakodalom lehetett Tokajban, és persze a jobbnál jobb borokban sem szenvedtetek hiányt! Kell ennél több az alföldi betyárnak?

A Csorba-féle, hegyaljai várakat bemutató könyv frontján szereplő igencsak látványos Tokaj-ábrázolást nem tartják hitelesnek. A valóságban tehát kevésbé festői látványt nyújthatott a vár.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9737)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9739

Ejha, gratulálok, ezt talán még nehezebb volt kikutatni, mint akire én gondolok! :-)

 

Akkor jöjjenek a segítségek:

 

-- Apja a törökkel vívott győztes lévai csatában esett el 1664-ben.

-- Így ő örökölte meg a Hont vármegyében található váruradalmat.

-- Valóban egy várostromnál esett kuruc fogságba, de nem Nedecnél!

-- Regéc után Munkácson őrizték, hát mit tegyen unalmában, verseket faragott...

-- Kiszabadulása után Eger török várának blokádjában is vitézkedett, ahol a pogány

    nyomorékká lőtte egyik kezét.

-- Rendíthetetlen Habsburg hűségéért az országbírói méltóságra nevezték ki.

-- 1731-es haláláig családi várában élt, amit utódai nem becsülve meg, félig

    lebontattak, hogy köveiből más vidéken egy kastélyt emeltessenek.

 

Szép életpálya, de kié???

Előzmény: abaamade (9738)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!