Keresés

Részletes keresés

mangomg Creative Commons License 2006.03.12 0 0 24

Sziasztok! Ha még jár erre vki...

 

Végigolvastam a topicot, találtam egy-két könyvcímet, ami segíthet, ha az ember barátkozni akar a zongorázás rejtelmeivel.

 

Tudom, tudom, tanárhoz kellene járni, de egyelőre a zongi elviszi a pénzt. Szóval tudtok vmi könyvet, ami segíthet az otthoni tanuláshoz? Ami az alapokat tartalmazza? Szolfézs, harmóniák ilyesmi....

 

Köszi

ZE Creative Commons License 2006.03.01 0 0 23
Bp.-en tudok egy nagyon kedves, türelmes tanárnénit ajánlani :)
Előzmény: atp (20)
Human Positive Creative Commons License 2006.01.03 0 0 22
Látod, látod:

http://www.doremifasoft.com/soinsomopa.html

Listában leghátrébb, mint Advanced Song :)

Advanced Songs
Ludwig van Beethoven
original version, 1st part
Fuer Elise
fiskery Creative Commons License 2006.01.03 0 0 21
Első kérdésedre válaszolva van sok tanító programszerűség van amiből egy pl. a Soft Mozart.

http://www.doremifasoft.com

Előzmény: atp (20)
atp Creative Commons License 2006.01.03 0 0 20

Köszönöm mindannyiotoknak! Sokat segítettetek!

 

Tervezem, hogy beszerzek egy zongoratanárt :-) Addig pedig csak a saját örömömre próbálkozgatok. Legalább azt látom már, hogy iszonyú sok tanulás és gyakorlás áll még előttem.

 

Mindkét kéz violinkulcsban, lehet hogy furcsán hangzott. De nekem már az borzasztó örömöt okozott, hogy hasonlított az ismert dallamhoz és ez mind a kezem alól jött ki... :-))

nrb Creative Commons License 2006.01.03 0 0 19
három hang ami egymás után van olyan messze van hogy nem éri át a kezem.

Nem is kell egyszerre játszani ama három hangot. 16-odok.
Amit egyszerre kell játszani, az pl. az utolsó sorban lévő, "egy pálcikára ragasztott" hármas.

Azt már csak nagyon halkan kérdezem, hogy tudod-e, mit jelentenek a különböző kifejezések a kottában? ( dim. rit. cresc. illetve a "pipicsőrök" ...)

És ha már nagyon jól megy a darab technikailag (!! ;) ), akkor arra az egyre vigyázz, hogy az öreg Ludwig nem romantikus volt ám, hanem klasszikus, tehát nehogy "szétérzelgősködd" a darabot! ;))
Előzmény: atp (14)
Talan Creative Commons License 2006.01.03 0 0 18

A G és F kulcsról nem tudok semmit. - Volt egy ilyen érzésem... :-(

 

Figyelj, mindenképp szerezz valami anyagot, ahol ki vannak tárgyalva a kétkezes zongorakotta tudnivalói, mint pl. a fenti két szimbólum jelentése, közép C stb.

 

A linked nekem nem működik, így emlékeim alapján tudok nyilatkozni az Editio Musica kiadásában megjelent Für Elise kottára hivatkozva.

 

Az említett három hang az F kulcs (vagy helytelen nevén Basszuskulcs) jelentése értelmében nem C-C-Eisz, hanem E-E-Gisz. Rendes zongorakottából kiderül a lejátszási módjuk az ujjrend számokból, vszleg 5, 1, 3 (kisujj, hüvelykujj, középső ujj) lesz a megfejtés. A kotta alapján játszva nem is kell őket egyszerre játszani, mivel egymás után felhangzó 16-odokról van szó (az, hogy összecsengenek, mivel közben pedálozni kell, egy másik kérdés) - tényleg, azt se tudom, hogy van e pedál jelzés a kottádban, illetve ha van, akkor felismered e.

 

Csak félve kérdezem meg: be volt kapcsolva a hangszer, mikor próbáltad lepötyögni a darabot? Ha igen, akkor nem volt valami furcsa egy kicsit? Tényleg borzasztóan szólhatott mindkét kéz szólamát G kulcsban játszva...

Előzmény: atp (14)
nrb Creative Commons License 2006.01.02 0 0 17
Ha egy akkordban lévő hangok olyan távol vannak egymástól, hogy nem éri át a kezed, akkor két lehetőséged van.
1. Arpeggioban (minál gyorsabban) bejátszod a három hangot (általában az alsóval kezdve, mert legtöbbször az az alaphangja a harmóninak), és közben a pedált nyomva tartod. Ekkor végső soron a kívánt akkord fog szólni.
2. (Trükkösebb) - A "balkéznek legtávolabbi" (legfelső) billentyűt (ha nincs fizikai akadály), a jobb kezeddel játszod be, szintén pedált használva. (Az ilyen trükkhöz) azért nem elég két hét zongora tanulás ;)

---

"Kozsóval" nem állt szándékomban megsérteni, de azért valljuk be, nagyfokú önbizalomra utal az, hogy most kezdenél zongorázni tanulni, és rögtön ezzel a darabbal kezdesz... ;) Egy "normál" zongora tanulási folyamat során az ember (gyerek) 2-3 évig csak pársoros ujjgyakorlatokat tanul, amiken keresztül a "keze megtanulja" a zongorázás alapjait. Ezeket a databokat a mesterek (Bach, Bartók, Czerny) kifejezetten "zenepedagógiai" céllal írták. (Billentés, kéztartás, skálázás, ujjrendek, trilla stb.stb.) A valamennyire figyelemre méltó darabok majd a 4. 5. évben jönnek sorra. Ha ún. gyorstalpalón "tanulsz meg" zongorázni, abból csak hudlizás lesz.
Előzmény: atp (14)
Human Positive Creative Commons License 2006.01.02 0 0 16
Széepn szólhatott az a Für Elise, ha mindkét sort violinkulcsban játszottad. :)
Human Positive Creative Commons License 2006.01.02 0 0 15
Ha zongorázni szeretnél, legalább a kottát illene ismerni. A második sor basszuskulcsban van, felülről a második vonal az F hang (míg violinkulcsnál alulról a második vonal a G).
atp Creative Commons License 2006.01.02 0 0 14

Kozsó... ez jó... :-)))

 

Kozsónak szégyen ha nem ismeri a kottát, de én egész más területen vagyok járatos és színpadra sem vágyok. Így dícséretes ha ilyen nagy fába fágom a fejszém!

 

A G és F kulcsról nem tudok semmit. Itt a kotta:

http://users.atw.hu/kottaonline/e107_files/downloads/Beethoven/Für%20Elise.pdf

Az első sorban violin kulcs van a második sor elején lévő jelet nem ismerem...

Ja és a második sor (ugye az a bal kéz ?) a három hang ami egymás után van olyan messze van hogy nem éri át a kezem. (alsó C - felső C - Eisz). Csak nem pötyöghetem egy újjal?! Vagy Beethoven célszerszámmal nyomta le? :-)

 

Human Positive Creative Commons License 2006.01.01 0 0 13
Ja bocs, atp tényleg a Für Elise-el kezdi :)

atp: Vedd meg Papp Lajos: Zongora ABC 2 című füzetét és inkább abból kezdj etűdöket, menüetteket tanulni. Ezeknél nem áll fenn a veszély, hogy összegabalyodnak a kezeid. :)
Human Positive Creative Commons License 2006.01.01 0 0 12
Azért még a legtöbb menüett 5 oktávon is lejátszható, nem mindenki akarta kihasználni a 2 manuálos csemballó második billentyűzetét! :) Persze előbb-utóbb eljut mindenki oda, hogy kifut a keze a billentyűzetről, de addig is vezet út!
klavi Creative Commons License 2005.12.31 0 0 11

A kezed nyugodtan keresztbe mehet! :)

A nagyobbik problémád az lesz, hogy nem lesz elég a 61 gomb...

Beethoven sajnos nem 5 oktávos billentyűzetre írta a Für Elise-t  :(

Előzmény: atp (6)
nrb Creative Commons License 2005.12.29 0 0 10
... mármint atp "kolléga" személyében ...
Előzmény: Human Positive (7)
nrb Creative Commons License 2005.12.29 0 0 9
Nem Kozsóhoz van szerencsénk? ;))
Előzmény: Human Positive (7)
Talan Creative Commons License 2005.12.29 0 0 8
Az 'F kulcs' és a 'G kulcs' jelentése is le van írva az énekkönyvedben?
Előzmény: atp (6)
Human Positive Creative Commons License 2005.12.29 0 0 7
Azt a 61 gombot billentyűnek hívják :)
Előzmény: atp (6)
atp Creative Commons License 2005.12.28 0 0 6

Nos, vettem egy szintit. Egész jó, van rajta 61 gomb és normál, zongora méretűek.

 

Bele is fogtam egy könnyű kis darab megtanulásába (Für Elise) :-))) Komolyan...  Az általános iskolás énekkönyvemben le vannak írva a kottajelek jelentései így letöltöttem a kottáját pdf-ben. Nekiálltam kikódolni a darabot. Mintegy két óra alatt átrágtam magam az első soron és annak mindkét kezén.

 

Csak az a gáz, hogy a sor közepe táján a felső sorba (ami gondolom a jobbkézé) mélyebb hangok vannak írva mint az alsó sorba. Ilyenkor mit csináljak, keresztbe megy a kezem???

 

MidiTom Creative Commons License 2002.05.10 0 0 5
A topic címe zongoratanulás. Ezért talán maradjunk abban, hogy aki zongorázni szeretne megtanulni, az tanuljon zongorán, és ehhez mindeképpen kell egy tanár, meg egy zongora, akár digi zongora. Nem tudok olyan programról, amelyik pl. képes lenne korrigálni a kéztartást,a billentést, meg ilyeneket.
Ha valaki billentyűzni akar tanulni, annak azért könnyebb a helyzete. Egyrészt megfelel neki egy normális szinti, meg első közelítésben a tananyag is egyszerűbb.A PC-hez kapcsolt billentyűzettel az a bajom, hogy sokszor késik a hangkeltés a midihez képest, és ez elég zavaró is tud lenni. Némelyik kártyánál ez nem érezhető, másoknál nagyon is. De ez atól is függhet, hogy adott kártyán melyik hangkeltést választjuk. A SB 16-nál nem emlékszem, hogy ez zavaró-e.

Előzmény: atp (4)
atp Creative Commons License 2002.05.10 0 0 4
Engem is érdekelne a dolog !

Világos, hogy tanártól lenne jó tanulni, de talán egy jó progi is sokat segíthetne. Tud valaki ilyet ?

Én nagyon lámer vagyok ebben. Segítsetek már : milyen billentyűzetet vegyek? Jó egy piaci pár ezer forintos játék szinti is? Elvégre az is billentyűzet, a hangot pedig nem neki, hanem a számítógépnek kell generálnia, nem ? Ha veszek egyet (MIDI vagy játékot) hogy lehet a géphez kapcsolni? SB 16 hangkártyám van, simán bele lehet dugni valahova ?
KÖSZI !

Előzmény: vasa (0)
vasa Creative Commons License 2002.02.15 0 0 3
Igen, a rengeteg gyakorlásban egyetértünk.
Egyébként kb. 10 éve gitározom, a kotta nem gond. Nálam ez igazából hobbi zenélés, nem tudom lenne-e időm tanárhoz járni. (persze az lenne a legjobb).
És Te hogy-hogy külföldi tanárnál tanulsz? Te is külföldön vagy?

A fénymásolás nagyon jó ötlet! :)
Majd én is szétnézek az antikváriumban!

Esetleg emailen megbeszélhetjük, hogy hogy kerül el hozzám a fénymásolat.

Előre is köszönöm!
vasa

Bande Creative Commons License 2002.02.14 0 0 2
nem ajánlanám a tanulás ilyen módját.
pár éve tanulok jazz zongorát egy külföldi tanárnál és van egy nagyon jó könyvem amit ő ajánlott.
Magyarok irták és egy antikváriumban szereztem be.

JAZZ ZONGORA ISKOLA

ha gondolod le tudom neked fénymásolni nagyon hasznos kis könyv.
A lényeg a rengeteg gyakorlás.
Szerintem keress egy tanárt aki belédveri a kottát és a harmóniákat.

Előzmény: vasa (1)
vasa Creative Commons License 2002.02.14 0 0 1
Hohohóó!
Találtam néhány linket:
www.pianonanny.com
www.learnpianoonline.com

Örülnék, ha valaki aki ért hozzá, megnézné ezeket, hogy használhatóak-e.

vasa Creative Commons License 2002.02.14 0 0 0
Nna szóval. Ez valamiért nem működött..
Tud-e valaki olyan online címről, vagy használható programról, amiből zongorázni lehet tanulni? Olyasmire gondolok, mint a Play Piano nevű progi, csak teljesen alapszintről.
Most vettem egy Fatar midibillentyűt, és ehhez kellene.
Előre is köszi.
vasa
vasa Creative Commons License 2002.02.14 0 0 topiknyitó
Sziasztok!
Az érdekelne, hogy tud-e valaki olyan online

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!