Keresés

Részletes keresés

mezenguz Creative Commons License 2005.01.13 0 0 192
Szia!

Mezőfalváról most találtam az archivumomban/Haditechnika2002/3/,benne a szakállománnyal,nevekkel,MN1698 számmal állt rendszerbe 1986 szept 1-én,ők használták tűzvezetésre a SZENYEZS-ME automatizált rendszert,mely korszerűbb volt az érdi VEKTOR2-VE rendszernél,ez problémákat is okozott,mikor 1991-ben a 104.rezred felszámolásakor a 11.rdandárhoz 11/16számmal átkerült az alakulat.1997-ben vonták ki a rendszerből,helyére a 11/3 börgöndi rakétatechnikai zászlóalj diszlokált.Ez a zászlóalj 2001.05.30-án lett kivonva a hadrendből.Most a HMEI RT-hez tartozik,mint 5.inkurrencia raktár..

A fomi.hu-t tudom ajánlani,Mezőfalva még ki van takarva,és a Sárbogárd-Mezőfalva közötti részen is 3 objektum,ezekre gondoltál,igaz?Az aszalói bázist is megtalálod Aszaló és Alsóvadász között keresd a jellegzetes kör alakot/légifotót/.
Börgönd a reptértől nyugatra?
Előzmény: szjmh (191)
szjmh Creative Commons License 2005.01.13 0 0 191

Szia!

80-as évek vége, 90-es évek eleje...

Alcsútdoboz=Etyek

Akkor még volt telepített Dvina is ott, "álcatechnikaként"... Évente egyszer be kellett üzemelni és a fő paramétereket beszabályozni.

Tudomásom szerint a vácegresi tüzelőállásból a tűzrendszer javítása miatt települt át az osztály a fóti állásba. (Jobb felderítési és tüzelési lehetőség.) De a laktanya, lakótelep maradt ott.

Börgöndről már korábban áttelepült a harci osztály, ha jól tudom, a Dvináról Volhovra történő átfegyverzéskor.

A Honi légvédelemi rakétacsapatok 40 éves története alatt több átszervezés és diszlokáció volt, (fejlődés, majd visszafejlődés), azért említettem az időintervallumot. 

A miskolci ezred HÁP-ja Lillafüreden volt. (Ott volt egy  ideig mostanában szórakozóhely.)

De voltak tartalék HÁP-ok is. (Nagytarcsa még aktív katonai objektum.)

Sárbogárd HÁP-ja is a "pusztában" volt, (Szarvaspuszta).

Ezek a helységnevek csak megközelítőleg fedik az objektumok helyét. Jelentős részük erdőkben, vagy kukoricaföldek között volt "eldugva"...

Gondolom, Verőce is ezért merült fel...

A "biai" objektumból Biatorbágyot lehetett látni, de lemenni csak az erdőn át, meredek "hegyi" ösvényen lehetett. Mondjuk ez nem jelentett problémát a hetekre felvezényelt sorkatonáknak, ha némi kikapcsolódásra vágytak... :-)

Aszalóról nem hallottam.

Érden a HÁP mellett gyalogsági lőtér is volt, de a 90-es években körbenőtte Érd-Parkváros, így már nem lehetett lővészetre használni.

Mezőfalva - szintén a termőföldek között van, Vega osztálycsoport, (két osztály).

Most is aktív bázis, csak nem katonai, -  ÁPV RT. - a honi és csapat légvédelmi rakéta komplexumok nagy temetője. 

Előzmény: Hpasp (189)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.13 0 0 190
Helló mindenkinek!

szjmh!

A honvédelem.hu-n nincs semmi,az Aranysas 2002.01,2002.02 számaiban írt Szepesi József mindkét légvédelmi hadosztályunkról,bár pont ezt a két számot nem találom..padlás mászás lesz a dologból..!A VEGA-ról is írtak vmelyikben,egy lelövés kapcsán..

Szóval Alcsút is...akkor jó volt a megérzésem a légifotók alapján.Etyeknek is annak kell lennie e szerint,s Fót és Vácegres két külön bázis,plussz Veresegyház-csapatpihenő,a fóti a Fót-csomádi út mellett található,a fóti adótoronytól nem messze/geochacing.hu/caches.geo?id=857/.

Hpasp!

Börgöndről én is azt hallottam,hogy ott karbantartás,ellenőrzés volt.

szjmh!

Dunavarsányról tudsz valamit?
Előzmény: szjmh (188)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 189

Szia!

 

A felsorolásodból kimaradt Etyek, Verőce. Ezekről mit tudsz?

A Fót (Vácegres) (MN 3121, 8. lérak. o.)  hogy értendő? Nem két külön egység volt?

Börgöndön nem voltak rakéta indítók?

A Miskolci ezredből kimaradt az Aszaló-i osztály.

 

Kissé zavarosak a Budapesti ezredek a Nagytarcsai HÁP hova tartozott?

Előzmény: szjmh (188)
szjmh Creative Commons License 2005.01.13 0 0 188

Szia!

Igazad van, nagyon kevés! Elnézést kérek!

Keresek tovább...

Addig is...

Rádiótechnikai csapatok:

www.jetfly.hu/rovatok/legter/mh64/hirek/64history/

Csapatlégvédelem:

www.bjkmf.hu/bszemle/techn0402t.html

Előzmény: Hpasp (187)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.13 0 0 187

Ha érdekel Titeket az egykori Honi Légvédelem története, látogassatok el a HM honlapjára! (www.honvedelem.hu)

 

Azt hiába nézem, ott nem találtam semmit erről.

Előzmény: szjmh (185)
szjmh Creative Commons License 2005.01.12 0 0 186
Nyeva (Sz-125M, SA-3):

MN (majd MH) 5011 (majd 11. Duna) Légvédelmi rakétadandár (Budapest)

Lérak. osztályok:  Biatorbágy (MN 5818, 11. lérak. o.)

                             Úny (Tinnye)

                             Pilisszentlászló (Szentendre)

                             Kerepestarcsa

                             Gyál

                             Szigethalom

 

A honi lérak. osztályoknál néhol a laktanya és a tüzelőállás jelentős távolságra volt egymástól, máshol viszont néhány száz méterre mindössze. Érden a HÁP-tól nem messze, az Iharos hegyre vezető út mellett volt az un. 22.-es adóház, majd talán négy km-re az un. 23.-as adóház, míg Érdtől mintegy 8 km-re, az Iharos hegy tetején a szívemnek oly kedves 11. lérak osztály („Bia”), ahol nagy ívű karriert futottam be 1994-től 1996 novemberéig, amikor is végleg elhagytuk az objektumot…

                                

szjmh Creative Commons License 2005.01.12 0 0 185
Sziasztok!

Ha érdekel Titeket az egykori Honi Légvédelem története, látogassatok el a HM honlapjára! (www.honvedelem.hu)

 

Légvédelmi rakétaosztályok (1980-as évek vége)

Volhov (Sz-75M, SA-2):

 

MN 5011 Légvédelmi rakétadandár (Budapest)

Parancsnokság (Vasvári laktanya, budaörsi reptérnél)

Harcálláspont:       Érd

Technikai osztály:  Gyömrő

Lérak. osztályok:    Felsőpakony (Gyál) (MN 3265, 7. lérak. o.)

                               Fót (Vácegres) (MN 3121, 8. lérak. o.)

                               Pilsszentkereszt (MN 1059, 2. lérak. o.)

                               Szentendre (MN 2124, 2. lérak. o.)

                               Zsámbék (MN 1159, 3. lérak. o.)

                               Alcsútdoboz (MN 1107, 4. lérak. o.)

 

Légvédelmi rakétaezred (Miskolc)

Technikai osztály:   Pingyom

 Lérak. osztályok:   Cserépfalu

                               Szakáld

                               Tardona

 

MN 3011 Légvédelmi rakétaezred (Sárbogárd)

Parancsnokság       (Sárbogárd)

Technikai osztály:    Börgönd (MN 3592, 15. tech. o.)

Lérak. osztályok:     Sárbogárd (MN 1124)

                                Dunaföldvár (Madocsa)

                                Szabadszállás (MN 2067)

                és még:   Mezőfalva  Vega, (Sz-200, SA-5)

 

BAKTER Creative Commons License 2005.01.12 0 0 184

"Vácegrestől merre keressem a Volhovot?"

 

A falutól keleti irányba

Előzmény: Hpasp (172)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 183

No akkor megint megpróbálok összesíteni.

 

1961-ben 14 Dvina rakéta üteg volt, 3 ezredbe szervezve, Budapest, Dunaföldvár, Paks, és Miskolc védelmében:

 

11. légvédelmi rakéta ezred, Sárbogárd

Sárbogárd, Dunaföldvár, Szabadszállás, MN1059 Börgönd

 

104. légvédelmi rakéta ezred, Nagytarcsa

Fót, Vácegres, Verőce, Gyömrő, Zsámbék, Etyek, MN4213 Tinnye

 

105. légvédelmi rakéta ezred, Lilafüred

Cserépfalu, Szakáld, Aszaló, Tardona

 

1979-ben cserélték a Dvinákat Volhovra.

 

1982-ben a 11. ezredet dandárrá bővítették Nyeva osztályokkal:

MN5818 Biatorbágy, Pilisszentkereszt, MN5011 Érd, Gyál

 

1986-ban a 104. légvédelmi rakéta ezred kiegészült a Vega osztállyal, Mezőfalván.

 

1995-ben megszűnt a készültségi szolgálat...

... mostanra meg már a bázisokat is dózerolják.

 

Hozzá fűzni (javítani) valója valakinek?

Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 182

A csapatlégvédelem rakétákkal 1975-ben lett felszerelve, a Keszthelyi ezred kapott 5db KUB-M1 üteget.

1977-ben 3 üteg KUB-M2 jött a Győri ezredbe.

1979-ben 3 üteg KUB-M2 Nagykanizsára.

 

1981-ben a Keszthelyi ezred lecserélte a KUB-M1 -et, KRUG-ra.

A Keszthelyi KUB-M1 -ből 3 üteg alkotta a Kalocsai ezredet, 1-1üteg Győrbe, illetve Nagykanizsára került.

 

1991-ben megszünt a Nagykanizsai ezred,

Az átszervezés után:

Győrbe került 5 KUB-M2 -es üteg

Kalocsán 5 KUB-M1 lett.

1 KUB-M2 Nyírtelekre került tárolásra, majd selejtezésre.

 

1997-ben megszűnt a Kalocsai ezred, az ütegek selejtezésre kerültek. (illetve a Bólyaira:)

 

...

M62 265 Creative Commons License 2005.01.12 0 0 181
M62 265 Creative Commons License 2005.01.12 0 0 180
Előzmény: Hpasp (172)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 179
"felmentem ugyanis az ajánlott oldalra...,de az ott található képek NEM az általam ismert biatorbágyi lv. rakétabázison készültek."

A helyes szám:id=409,ezt nézd,vagy a listában keresd a gcKABA kód alatt.Az 520 a radarbázist takarja...
Előzmény: Stylist (175)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 178
Helló!

Ajánlom figyelmébe mindenkinek a HM honlapján a radarfejlesztés menüpont alatt található oldalt egy 1995 térképpel,melyen az akkor működő 23 rádiótechnikai század települési helye fel van tüntetve,plussz a HÁP-ok,Központi HÁP,persze név nélkül.Az RT.századok közül?Ha jól olvastam,ma már csak ezek müködnek:Kúp,Juta,Medina,Városföld/dec.30-án dolgozott,láttam!/,Békéscsaba,Debrecen.A többi ezek szerint néma csend..vajon látogathatóak eme objektumok?

Rephyx!

Az én mozillámat is kikészítette a német,még nem jöttem rá a megoldásra,de csak az "objektliste" nem akar működni, a többi megy..a links alatt találhatóak mind működtek!
Előzmény: mezenguz (177)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.12 0 0 177
Szép jó reggelt,s napot mindenkinek!

Hpasp!

Az érdi bázisokkal kapcsolatban:az egyik nem a Budapest körüli légvédelem HÁP-ja volt,Szenyezs-Me,Vozduh rendszerrel.Már nem tudom,melyik volt a korszerűbb,talán a Szenyezs-Me?Egy másik volt koll./már csak ilyenek vannak/Sárbogárdon volt a HÁP-on,tükörrajzolt..az lehetett a Vozduh?A korszerűbbet hamarabb megszüntették,úgy tudom/exTopgun,Aranysas/.

A Vértesacsa- Alcsút közötti laktanyáról tudsz valamit?Érdekes légifotó a Dágtól keletre eső területről a fomin/3502felvétel/,ott is lehetett valami objektum?Tinnye MN4213 pf alatt működött,Börgönd MN1059.Úgy tudom,Börgöndön volt a rak. karbantartás is/szintén egy volt kollega/,bár mintha ezt Nyírtelek végezte volna..?
Előzmény: Hpasp (176)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.12 0 0 176

Hát Uraim, az a helyzet, hogy megzavarodtam, mint vasorrú bába a mágneses viharban

 

Semmi gond! Érd, és Bia között 4 katonai objektum van.

Ebből a tied ez?

 

Előzmény: Stylist (175)
Stylist Creative Commons License 2005.01.12 0 0 175
Hát Uraim, az a helyzet, hogy megzavarodtam, mint vasorrú bába a mágneses viharban! Felmentem ugyanis az ajánlott oldalra, ( http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=520 ) de az ott található képek NEM az általam ismert Biatorbágyi lv. rakétabázison készültek. Egyrészt nem is ismerősek, másrészt, ha megnézitek a fotókat, látható pl. egy akadálypálya mászófallal, stb. Ilyen ott tutti nem volt, inkább "bokor ugró" lövészlaktanyákban látni hasonlót. Az őrtornyok sem ilyen fehér műkő izék voltak, hanem acél traverzre applikált fabódék, stb. Ugyanakkor a másik topictárs által vázolt kép ( kis területen elszórva néhány fabarakk, ohne rakéták ) sem egyezik a hajdani báziséval, mert ott mindössze 1 fabarakk volt, a sorompó mellett az EÁP házikója. Viszont a körletek rendes kőépületben voltak, és főleg ott voltak a rakéták és a szállító Kraz-ok elhelyezésére szolgáló vasbeton hodályok, amiket viszont nem lehet csak úgy "széthordani"! Tehát sem egyik, sem másik, viszont azért ahhoz kicsi Biatorbágy, hogy 3 katonai bázis legyen rajta, mégse Ramstein, vagy Guantanamo! :-)) Nem látom a fényt az alagút végén...
Üdv:
Előzmény: Hpasp (168)
hjvb Creative Commons License 2005.01.11 0 0 174
Székesfehérváron a városban a volt szovjet laktanya helyén INTERS...(reklám helye) épült pár éve, a laktanyát a Zrínyi utca választotta ketté. A megmaradt épületekbe gimnázium és egyéb oktatási intézmények, pl. a Kandó tanszéke költözött. A szovjet katonai kórház helyén építkeznek, irodaház lesz. Mindez a 7-es főút városi szakaszán.
Rephyx Creative Commons License 2005.01.11 0 0 173
A mozillamat ez a bunker-anlagen.de kilovi az urbe, azonnal megeteti vele a 100% procit, aztan majdnem befagy a gepem...

A tudas egeszen biztosan megvan az oldallal kapcsolatban, mar csak valaki lelkes kene aki osszerakja a vazat, nincs valakinek ideje megcsinalni ? Alapszinten meg nekem is menne, de valami olyasmit kene osszehozni, ahova mindannyian feltolthetunk kepet, dolgokat, bar lehet hogy ez tulzo. Vegulis nem sok minden kell, egy MO-terkep, nagyithatoan, es rajta sok kis piros potty, amire klikkelni lehet, a tobbi mar csak adat... Jo volna, mert legalabb at tudnank mi is latni a dolgokat, igazabol csak a topicban megjelent dolgok osszesitese lenne.... Nomeg lehetne kozos fotosturakat szervezni.
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 172
Vácegrestől merre keressem a Volhovot?
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 171

Nagytevelről én is olvastam,a megboldogult Top Gun írt róla a megtalálásról,fotók is voltak, még a 90-es évek elején,ha valakinek megvan,berakhatná..mintha úgy rémlene,g.lövészezred volt a laktanya fedése...esetleg gyakorlótér?
Hpasp,te biztos többet tudsz erről,oszd meg velünk!

 

Hivatalosan nem szerepelt sehol sem, annyira titkos volt, hogy még nem tudok fedő szervezetről sem.

 

Tapolcafő-Nagytevel kösségtől délre.

 

40cm-es falú vasbeton építmény, 5m -el a föld alatt. Mintegy 3500m3 vasbeton, megfelel 1km hosszú metrónak.

"L" alakú, 200m illetve 100m hosszú, oldalra ágazó folyosókkal.

Mintegy 400 ember számára nyújtott védelmet harcászati atomfegyver ellen, akár egy hónapra is.

 

A honvédség az objektumra nem tartott igényt, felajánlotta az önkormányzatnak.

Előzmény: mezenguz (170)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 170
M62-265!

Nagytevelről én is olvastam,a megboldogult Top Gun írt róla a megtalálásról,fotók is voltak, még a 90-es évek elején,ha valakinek megvan,berakhatná..mintha úgy rémlene,g.lövészezred volt a laktanya fedése...esetleg gyakorlótér?
Hpasp,te biztos többet tudsz erről,oszd meg velünk!
Előzmény: M62 265 (169)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 169

"egyetlen atombiztos bunkerébe, Nagytevel mellé"

Ez még üzemelő?

 

Hamarosan Tabra megyünk. Bp-Tab útvonalon milyen laktanyák esnek útba, amelyeket érdemes megnézni? Érd, Börgönd, Szabadbattyán? Tudsz még ezeken kívül bármilyen objektumot?

 

Előzmény: Hpasp (168)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 168

Ez most egy kicsit OFF, de...

...ha már az atomnál tartottunk, a magyarországi fronthoz tartozott szvsz a 15. Nehézbombázó ezred, Tu-22M gépekkel, ideiglenes reptere Mezőkövesd.

 

A fő csapásmérő erő az akkor Fehéroroszországban állomásozó 33. Rakéta Hadosztály, 36db SS-20 -as indítóval, szinén háború esetén a mátyásföldi irányítás alá tartozott volna...

... ami akkorra már átköltözött volna magyarország egyetlen atombiztos bunkerébe, Nagytevel mellé.

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 167

Császárról,Tabról tudsz vmit,állítólag atomfejeket tároltak ott a rakétákhoz,esetleg bombákat,bár mintha bombaügyben Tótvázsony lenne illetékes..?

 

Császár-Tab-Tótvázsony SCUD rakéta töltetek (és esetleg a FROG-hoz) tartozók.

 

Kunmadarason volt bomba raktár. (Amúgy minden reptéren volt üres ideiglenes raktár, ha a nemzetközi helyzet fokozódna... :)

Előzmény: mezenguz (163)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.11 0 0 166
Igalon a teljes bázis területére rátelepült egy Fornetti-gyár.
Előzmény: Hpasp (160)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 165

Szigetszentmiklós?,már az Index szerint/.

 

Ott sem tudok ruszki bázisról a repteret kivéve...

Előzmény: mezenguz (159)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.11 0 0 164

Az atom tároló raktárakkal kapcsolatban azt olvastam az Indexen,hogy Tótvázsonyt még mindig őrizteti a KVI,valaki erről tud vmit bővebben,ill. a többi raktárról,ill. a hordozó rakétákról/Baj,Dombóvár-Gyulaj?,Szigetszentmiklós?,már az Index szerint/.

 

Ez IMHO marhaság. Gyulajon nem voltak ruszkik.

 

Mindkét hadsereghez tartozott egy SCUD dandár.

A magyar rakéta dandár Tapolcán volt, a hozzátartozó fejeket a ruszkik tárolták Tótvázsonyban.

A ruszki hadsereg SCUD dandára Tatán volt, a hozzátartozó töltetek Császárban.

A front alárendeltségében volt még egy tartalék SCUD dandár Dombóváron, a hozzá tartozó töltetek Tab-on.

 

Ezen kívül mind az öt ruszki hadosztályhoz, és a négy magyar elsőlépcsőhöz tartozott egy FROG zászlóalj.

 

Előzmény: mezenguz (159)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.11 0 0 163
Hpasp!

A Szombathelyt azért írtam,mert anno az Aranysasban volt egy cikk a VEGA-ról,s ott említették...

...még egy német oldal:hidden-placces.de

Császárról,Tabról tudsz vmit,állítólag atomfejeket tároltak ott a rakétákhoz,esetleg bombákat,bár mintha bombaügyben Tótvázsony lenne illetékes..?
Előzmény: Hpasp (162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!