Keresés

Részletes keresés

courvoisier Creative Commons License 2003.08.18 0 0 291
Kösz a beszámolót, gratula!
Előzmény: zsuzsa (290)
zsuzsa Creative Commons License 2003.08.16 0 0 290
Én azzal a korábban emlegetett gyümölcsös stresszoldóval úgy jártam, hogy a málnásat klasszul át lehetett passzirozni ( feláldoztam egy harisnyát ) a barackosat viszont, annak ellenére, hogy a gyümölcshús teljesen leoldódott a rostokról meg a héjról , nem lehetett átpasszirozni az istennek se. Egész egyszerüen túl rostos. A harisnyán átment, de a maradék is rostos. Ugyhogy maradt igy és nagyon kellemes mert pl gyümölcssalátára, fagylaltra vagy csak úgy egy nehéz nap végén a szánkba lehet tenni és a málnásnak különösen nagyon szép a szine.

Azt nem tudom mennyi az alkoholtartalma, mivel fele gyümölcs fele alkoholnak indult + cukor hát nem éppen egy szoft drink én rendesen fejreálltam amikor szürögetés után lenyalogattam a kanalat, edényt stb Jóvőre is valószinüleg csinálni fogok, esetleg vegyes gyümölcsből és több gyümölccsel, hogy ne legyen ennyire falrengető, de összefoglalva a projekt eredményét azt kell mondjam, jól bevált női cucc és nem olyan gagyi szinezékes meg müaromás szar, mint amit a boltokban árulnak, mondhatni bioital :-)

etilalkohol Creative Commons License 2003.08.14 0 0 289
Köszi, már meg is rendeltem.
Előzmény: petike23 (287)
etilalkohol Creative Commons License 2003.08.14 0 0 288
Köszi, ha sikerül megtalálnom írok!
Azért a hagyatéknál az is ciki, hogy pl. 100-éve lehet, hogy nem volt jogellenes tartani:(((((

Előzmény: Boarhunter (286)
petike23 Creative Commons License 2003.08.14 0 0 287
Van valahol otthon üveg spirálhűtőm, amire gumicsövet lehet csatlakoztatni. Régen ilyet használtak a laborokban, de ma már kizárólag csiszolatost.
Ha megtalálom, szivesen odaadom.

Szilikoncső-ügyben ajánlom a Bondex Kft-t: legalábbis amikor tákerestem a google-ban a szilikoncsőre, ezt adta ki elsőnek. :)

Üdv: Petike

Előzmény: etilalkohol (285)
Boarhunter Creative Commons License 2003.08.14 0 0 286
Nem vagyok egy jogász alkat, az újságban olvastam egy cikket. Valami vámos nyilatkozta, hogy egy hagyatéki eljárás során előkerült egy pálinkafőző is és ők hivatalból eljárást indítottak, merthogy idéntől a birtoklása is bűncselekmény. Mondjuk elég tipli dolog, és felvetődik egy csomó kérdés az otthoni laborokkal kapcsolatban, de hát így egyszerűbb büntetni mintha a tettenérésre hajtanának a perzekútorok.
Boar
Előzmény: etilalkohol (281)
etilalkohol Creative Commons License 2003.08.13 0 0 285
Ok +próbálok szerezni:
Hol? És milyen néven?
Pl. Vasedény:
TSCHÓKOLOM kérek egy fehér színtelen szilikongumi csövet...:))))) (így már próbáltam: hőálló gumicsövet kérek szépen, ha nincs hol lehet szerezni? - válasz: Szívesen segítenék, de nem tudok. )
Magyarul:
Hogy kérted, hogy szerezted ......
Ha más nem, köszönöm a legvégső felajánlást:))))
üdv etilalkohol alias névrokon Péter:))))

Ez a legrosszabb, a cél előtt leragadni:((((((

Ui: a második 'elméleti' víz-lepárlásnál a sárga szín eltűnt, de a gumiszag nem.

Előzmény: petike23 (284)
petike23 Creative Commons License 2003.08.13 0 0 284
Piros szinű gumicsövet használtál ?
Próbálj meg szintelen/fehér szilikongumi csövet szerezni.
Legvégső esetben én is tudok adni. :)

Üdv: Petike

Előzmény: etilalkohol (283)
etilalkohol Creative Commons License 2003.08.13 0 0 283
Sziasztok!

Tételezzük fel 'elméletben'... már csak a jogi dolgok miatt:
Megépítettem a lepárlót és kipróbáltam vízzel.
Az eredmény:
- a víz 'pisisárga' avagy híg citromos teának a színére emlékeztet.
- Gumiszagú (műanyagszagú).

A szín a réz miatt van?
Azaz valódi lepárlás előtt mindig legyen egy üresjárat pl. vízzel, vagy ez kijön a rézelejével ami úgyis szemét?
A qkta és a lepárló összekötésére átlátszó (benzinkúti) műanyagcsövet, illetve a vízszerelésben használatos flexibilis csövet (kívül fémsodrony erősítésű) használtam.
- Ezek közül melyik lehet a szagért a felelős?
- Hol és milyen néven lehet hőálló gumicsövet keresni?

Köszönettel etilalkohol

etilalkohol Creative Commons License 2003.08.12 0 0 282
Egy magyar apa
Ötlet (talán ez volt az ok) a penész ellen:
A cefre tetejét időnként le kell nyomni az aljára (magyarul: kevergetni néha)!
Melegben hamarabb kiforr a cefre, bár 30 Celsius fok fölé nem illik engedni (elvileg rontja a minőséget).

üdv etilalkohol

Ui: Ha a cefrét úgy készíted, mintha gyümölcsbor lenne belőle, akkor nagy baj nem lehet.

Előzmény: Törölt nick (279)
etilalkohol Creative Commons License 2003.08.12 0 0 281
Próbáltam keresni a CD-jogtárban a BTK alatt a 'szesz' illetve a 'pálinka' szóra keresve de semmi:((((
Hol található?
Ha csak a lepárló van nálam qkta nélkül, az is bűncselekmény vajon?
Avagy pl. desztillált víz előállítására alkalmas eszköz tartása is tilos?
Ezekért lenne jó megtalálnom a törvényt (rendeletet)!
üdv etilalkohol
Előzmény: Boarhunter (280)
Boarhunter Creative Commons License 2003.08.09 0 0 280
Sajnos idéntől már a készülék puszta birtoklása is bűncselekmény :-(
Boar
etilalkohol Creative Commons License 2003.08.08 0 0 278
A lepárló terve:

így talán érthetőbb.

etilalkohol Creative Commons License 2003.08.07 0 0 277
Sziasztok, végre megtaláltam ezt a topicot, két hétig vártam, hogy az alkoholista topicban jelentkezzen valaki, mire beugrott, hogy talán a 'desztilláló', 'alkohol' helyett a 'pálinka' szóra kellene rákeresni....:))))

Egy magyar apa
(bár nagyon kezdő vagyok, de van almacefrém, és már készítettem almabort)
Ha penészedik, az valami szennyezés jele.
Fajélesztőt használt a beindításhoz?
Cukrot hozzáadni lehet, literenként kb 80-120 grammot.

Kérdéseim:

- Ha készítek (barkácsolok) magamnak lepárlót (pálinkafőzőt) az már büntetendő, vagy csak az, ha főzök vele pálinkát?

- A desztilláló spirális alakja csak a
helyspórolás miatt van?
Nem tudom meghajlítani a rézcsövet, így egyenes marad :(((

- A tervek szerint az üst (qkta) kb. 10-20 literes, a hűtővíz káma szivattyúval (ötnegyedes)
nyomott kútvíz (8-10 Celsius fok).
Ehhez elég, a másfél méteres rézcső (18mm-es átmérő)?

Most egyelőre ennyi kérdés, pedig még lenne rengeteg, de a jó pálinkához is idő (türelem) kell.

üdvözlettel és köszönettel etilalkohol

ui: korábban volt szó a bodzapálinkáról, a bodza virága nem, de a termése és annak leve mérgező (éksavglükozid, cserzőanyag, szerves savak, éterikus olajok, keserű anyagok). A könyv szerint (Horst Altman: Mérgező növények - Mérgező állatok) főzés után már nem (lehet a cefre még igen?).

turi74 Creative Commons License 2003.07.27 0 0 274
udv mindenkinek keresek egy konyvet az a cime hogy szeszatszamitasi tablazat ha valaki tudna segiteni azt magkoszonnem email.turi74@freemail.hu
lajafix Creative Commons License 2003.07.21 0 0 272
Emberek!!!

Ígértem egy esküvőre 5 liter barack és 3 liter körte pálinkát de a forrásom cserben hagyásos lemondást követett el rajtam. Pesten kellene nekem a fenti mennyiség csakis tiszta, finom HÁZIPÁLINKA formájában. Priviben írjatok ha segíteni tudtok.

Köszönöm,

lajafix

zsuzsa Creative Commons License 2003.07.18 0 0 271
Tényleg nem irt még ide nö? Hát ezt nem hittem volna.

Nos : a barackos meg a málnás trutymát is kivettem a hütöböl, felmelegedve sokkal folyékonyabb lett. Rázogatom napjában többször. A recept szerint holnap kell beletennem cukrot, attól biztos még folyékonyabb lesz. Veszek egy uj szüröt,azt nem tudom, hogy müanyag vagy fémszürön szokás az ilyesmit szürni ?

Nem tudom, mire szánom, ha sikerül. talán magában, talán gyümölcssalátára vagy esetleg egy kis ginnel-vodkával-fehér rummal meg tonikkal. Meglátjuk.

Öszintén szólva az elmult két hét barackpucolása során felmerült bennem a pálinkafözés gondolata is, mert elég sok nyomott gyümölcsöt dobtam ki. Gyermekkoromban atyám kisérletezett pálinkafözéssel, sajnálván a telken a sok jó földre pottyant szilvát meg ringlót. A telken nem volt áram, ezért jobb ötlete nem lévén panellakásunkban állt neki a kisérletezésnek. Nagy üvegedényekben ért a cefre az erkélyen majd kuktára szerelt rézcsövön át fözte ki. Az eredmény brutális volt, a WC meszelt fala meg cefrepettyes. Ráadásul atyám azokban a nyolcvanas években párttag is volt és elveivel kicsit ütközött a zugpálnikafözés, igy anyám fenyegetéseinek hatására felhagyott vele.

Alkalomadtán végigolvasom a topicotokat, mert okos italnak tartom.

Előzmény: schlumberger (270)
schlumberger Creative Commons License 2003.07.17 0 0 270
Uraim!
Köszönthetjük első női topictagunkat!
Isten hozott,Zsuzsa!
courvoisier Creative Commons License 2003.07.16 0 0 269
Aha! Ezt nem tisztán kívánod fogyasztani, hanem kis mennyiségben keverni szeretnéd valamihez. Akkor nem gond a túlzott töménység, mert a végső koktélban erősen alkoholos mixturád úgyis felhígul.
Tehát én ezt csinálnám: várnék egy hétig. Utána sima (!) szűrőn átszűrném (átpasszíroznám) a cuccot, kb. mint a spenótot. Jó alaposan, hogy visszamaradt szárazanyaggal minél kevesebb lé menjen kárba. Utána jönne a harisnyás, textilpelenkás szűrés.

A végeredményre egyre kiváncsibb vagyok :)

Előzmény: zsuzsa (268)
zsuzsa Creative Commons License 2003.07.15 0 0 268
Hát igen.. ráadásul igényesebb szakácskönyvből való( Hemző-Lajos talán.. de majd megnézem pontosan ) és eddig minden befőzési ötletük tökéletesen müködött. Elképzteltem valami tömény, gyümölcsillatú italt aminek friss gyümölcs ize és illata van és mondjuk vodka-tonikhoz keverhetem.. egyelőre sötéten látom a jövőt ( meg a trutymót )Egy hét múlva referálok.
Előzmény: courvoisier (267)
courvoisier Creative Commons License 2003.07.15 0 0 267
Többször átolvasva a "receptedet", egyre inkább az az érzésem, hogy ez így nem fog működni. A felfedezés nem nagy szám részemről, hiszen éppen ezt taglalod... :)

Szóval az a 2 kg gyümölcs meg az 1 kg cukor soknak tűnik az 1 l léhez. Javaslom, hogy egyelőre várj. A hűtőből szerintem nyugodtan kiveheted, az alkohol-koncentráció elég nagy ahhoz, hogy "konzerválja" a mixet. Aztán reménykedhetsz abban, hogy a sárgabarack meg a málna is egy idő (1-2 hét) után elég rendesen elengedi a levét és ezzel sokat lazul a trutyma (főleg, ha nem hűtöd túlságosan). Talán szűrhető is lesz. A sima szűrő szerintem nem elég finom, azon sok maszat átmegy. Harisnya, textilpelenka már jobban hangzik.
A végső töménység attől függ, hogy mennyi lé lesz még a gyümölcsből. De mivel az ilyen likőrféleségeket ~25-30 %-os töménységűre csinálj
ák, egy jó adag (0,5-1 l) vizet azért hozzáöntenék szűrés előtt. Higíthatod sima vízzel is, ebbe a trutyiba felesleges a desztvíz.

De egyvalami nagyon fontos és erről semmiképpen ne feledkezz el: a tapasztalataidról mindenképpen számolj be itt :)

Hangosan gondolkodtam, de talán nem feleslegesen.

Előzmény: zsuzsa (266)
zsuzsa Creative Commons License 2003.07.15 0 0 266
Nem palinkát fözök, de tanácsra van szüksegem.
Talatam egy receptet 1 liter tiszta szesz, 2 kg összetört gyümölcs, 1 hetig allni hagyni, naponta összerazni, majd 1 het mulva cukor bele, aztan atszürni, 2 honapig összeerni hagyni.

No en ezt megcsinaltam sargabarackbol meg malnabol is, most vagyunk a 3. napon es ami a problemam, hogy iszonyat sürü trutyma es olyan tomeny alkoholszaga van, hogy elajul aki beleszagol. Vajon csak amiatt sürü, mert benn van a hütöben ? Vagy a cukor majd folyekonyabba teszi? Vag higitsam fel , kollegak szerint desztillatvizzel kellene. Ugyanis ilyen sürü allapotaban lehetelennek tünik az atszüres. Es min szürjem at ? Sima szürön vagy esetleg harisnyan ?

Van valami ötletetek?

courvoisier Creative Commons License 2003.07.10 0 0 265
No, igen, a szilva itt is kétesélyes - amúgy fogadd együttérzésem... :(

Amúgy most olvastam egy idétlen hírt egy 150 éves pálinkáról. Megkóstolnám, de nem hiszem, hogy nagy élmény lenne...

Előzmény: lajafix (264)
lajafix Creative Commons License 2003.07.08 0 0 264
Nálunk rászárad a szilva a fára. Egy évig csak olvashatom a topicot.
Előzmény: courvoisier (263)
courvoisier Creative Commons License 2003.07.08 0 0 263
Mi újság kollégák?
Ígéretes szezonnak nézünk elébe, nemde? Én megint próbálkozom cseresznyével (forr), hurrá! van sárgabarack, kicsit apró és nem annyira lédús, de rengeteg. Talán őszibarack meg szilva is lesz, ha rá nem szárad a fákra.
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 262
Nekem meg az orrom rossz és a szerves szigorlat is igen régen volt már, ami duplánt zsenánt :))

Szóval én nem acetaldehidet és nem ecetsavat érzek (ráadásul ezeknek magas a forráspontja), hanem acetont. Ami valószínüleg marhaság és mégiscsak acetaldehid lehet? Feladom... egyelőre...

Előzmény: frimi (259)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 261
Biztos úgy van, ahogy mondod és én nem figyeltem meg eléggé a dolgokat. Ami azért zsenánt egy vegyész számára. :-(((
Frimi
Előzmény: schlumberger (258)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 260
Mondjuk magyarul, hogy szar. És ezzel le is zárhatjuk az erről folyó elmélkedést. :-)
Frimi
Előzmény: Törölt nick (257)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 259
(Úgy emlékszem, hogy kollega, vagyis vegyész vagy.)Biztos, hogy az illat megítélésében tévedtem. Bár nem tudom, hogy az ecetsavnak mennyi a forrpontja és azt sem tudom, hogy nem alkot-e alacsony forráspontú azeotróp elegyet valamivel (pl. az etanollal), a szúrós szag és a -szerintem - bázikus rézkarbonát oldó képesség ecetsav jelenlétére utal. Ugyanis az ecetsav is szúrós szagú, továbbá kétlem, hogy pl. az acetaldehid képes e bármilyen rézvagyülettel reakcióba lépni, ugyanis svavas pH-t bizotsító disszociáló hidrogén ionnal nem rendelkezik.
Frimi
Előzmény: courvoisier (256)
schlumberger Creative Commons License 2003.05.28 0 0 258
Egy időben nagybátyám volt a szamosszegi főzde főnöke, így néhány alkalommal jártam ott magam is. Emlékeim szerint volt egy cső, ami az épület melletti gödörbe (ahová a kifőzött cefremaradékot rakták) vezetett, és ezen a csövön eresztették ki a "rézelejét". Úgy volt megcsinálva, hogy keveredjen a mocsokkal, ne lehessen felfogni. Persze volt a csőben egy "vízóra" (nem tudom, hivatalosan mi a neve, volumeter?), ami mérte a mennyiséget. Egyáltalán, minden csövön, tartályon volt mérés, és minden le volt plombálva. És mindent jegyzőkönyveztek. Sajnos, már nem tudom tőle pontosan megkérdezni...
Sch.
Előzmény: frimi (252)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!