Keresés

Részletes keresés

chipmunk Creative Commons License 2002.09.05 0 0 336
Sziasztok,
Nagyon régen jártam erre, de jó látni, hogy a bonsajcsapat mindig aktív.
Két gondom van: a serissám és a kínai szilem is úgy nő, hogy amikor visszavágom az őrült hajtásaikat egy-két levélre, utána a legutolsóból nő a következő hajtás, ezáltal már nagyon hosszú ágaik keletkeztek. Merjem teljesen visszavágni, hogy tömörödjön? Vagy majd inkább tavasszal egy erős metszés? Így nagyon seprűk kezdenek lenni (pedig a szil moyogi).
A másik, hogy amit Endrútól kaptam kis fikusz most nyáron kint van, nagyon beindult. Már nyár közepén vágtam a hosszú hajtásaiból és most megint fa formája van, de újra megnyúltak hajtásai (több mint 10 centis hajtások, az egész fa magassága 20 centi...) most levágjam ezeket vagy sem? Biztos nem lenne baja, de elvileg tavasszal kéne visszavágni. Még cserépben van.
Egyébként tavasszal készítettem két csoda kis fát tavalyi beszerzésű fenyőből és madárbirsből, áttettem bonsai tálba, szépségesen hajtottak, ahogy a nagykönyvben meg van írva, csak mikor nyár közepén volt az a hőség, mind a kettő hőgutát kapott és meghalt. Tanulópénz megfizetve...
Üdv
Chip
endru Creative Commons License 2002.09.04 0 0 335
A Somap moházási tanácsát csak avval szeretném kiegésziteni, hogy a mohát is áztasd be rányomkodás előtt. Mivel kedvencem a nejlon zacskó, vegyél egyet és tedd be a tálat, és kösd össze. A fa szabadon maradjon. Ezt 2-3 hétig igy tartod, közben azért ne feledkezz meg az öntözésről, ilyenkor kibontod a zacskót. A moha magas páratartalom igényű, ezt érem el evvel.
Előzmény: somap (334)
somap Creative Commons License 2002.09.03 0 0 334
Szia 111!
A mohásításnak ez is egy módja. Gyüjtesz kintről mohát belocsolod a fát és rányomkodod a földlabdára. Szobában nem fog menni! /legalábbis tutkóra megizzadsz mire megmarad a moha./ ha párás nedves környezetbe tartod a fát akkor szinte magától is megterem egy nem túl szép mohatipus.
Én a kinti fáimnál azt csinálom, hogy egy mohás fa mellé teszek egy "nemmohásat". Locsolgatom őket és hip-hopp az a kis okos moha átszaporodik.
Hogy fájdítsam a szíved a carmonám virágzik. Lassan már a serissának is illene valami virágot produkálnia!
Na irj, ha virágba borul a fád!
Somap
Előzmény: TopGun111 (333)
TopGun111 Creative Commons License 2002.09.03 0 0 333
Szia Somap! Nem tuntem el csak keves az idom mostanaban irogatni! :?( Faim nincsenek, csak 1 fam van, az jol erzi magat, bar nem viragzott! Nem tudom az okat sajnos, most szeretnem mohasitani. Ugy kell csinalni, hogy jol megontozom es utana rateszem a mohat? vagy mi a modja?
pichichi Creative Commons License 2002.09.02 0 0 332
Szia!

Az én fámat nem igazán sorolnám semmilyen stilusba. ez az első fám, ugyhogy egyelőre olyan alakja van, amilyenre sikerult vágni :) azt mondanám, hogy kerek.
pich.

Előzmény: somap (331)
somap Creative Commons License 2002.09.02 0 0 331
Üdv Pichichi!

Szobai bonsaiból (carmona) gőzömsincs stílus talán moyogi, mert igénytelen tömegtermékként kaptam. A törzse szinte természetellenesen van meghajtva S alakban.
A szilek hockidachi és moyogi stílusban nőtek szintén igénytelen holland import tömeganyag. Ezeket kemény munkával kukáztam egy kertészetben. Mivel helytelenül teleltették kezdtek megdögleni én meg izzadságos munkával megmentettem őket.
A fenyőim pedig egy moyogi a többi hasonló (de meghatározhatatlan), de alakítás alattiak. Nem a stílus a leglényegesebb, hanem az hogy szeresd a növényt és az általad elképzelt természetes alakra formáld. Nálam csak a carmona telel a szobában. A többiek egy gyökérvédelem alatt a szabadban pihennek télen.
Neked milyen stílusú a fád?

Somap

111!
Eltüntél pajtás! Vannak még fáid?

Előzmény: pichichi (330)
pichichi Creative Commons License 2002.09.02 0 0 330
somap, BonLui,
köszi a tanácsokat :)
a ti fátoknak milyen alakja van?
pich.
Előzmény: BonLui (329)
BonLui Creative Commons License 2002.09.02 0 0 329
Pichichi

A kinai fagyalom nagyon szépen kitelelt már két alkalommal, fűtött helyiségben (kb. 18-22 C), ablak mellett.

Üdv!
Lui

somap Creative Commons License 2002.09.02 0 0 328
Üdv Pichichi!
Egyszerű ovatos alakítást szerinten szeptember végéig csinálhatod azokon a fákon amiket kint hagysz télire /itt csak a hirtelen kitörő ágak levágását értem a forma és a stílus megörzése miatt/. A szobai fákon csak az "alaktalanul kinövő" ágakat vágd vissza. Bár állítólag egész évben alakíthatóak. Én télen a szobai fámat sem abajgatom, csak azért szorítok, hogy kibirka a szobában a telet. Lombhullás után a kint telelő fákat ne metszegesd, viszont február-március hónapban érdemes előszedni őket a telelőből és ami megfagyott, vagy nem éppen tetsző irányba nől érdemes levágni. Igy "jó irányba" startolhat a fa az alvórügyekből.
Locsolás: nem sokkal nagyobb ügy mint egy szobanövénynél.
Fényviszony: szintén hasonló lehet a helyzet mint a szobanövényeknél.
Üdv.

Somap

Előzmény: pichichi (327)
pichichi Creative Commons License 2002.09.01 0 0 327
nem erre a teljes levélnyirásra gondoltam. csak egyszeru alakitásra. ugy értettem, hogy nem a fás részébe vágnék bele...

a locsolást akkor majd megpróbálom kitapasztalni. igazábol kicsit attol is félek, hogy nem lesz elég világos a fának. meglátom hogy birja...
köszi a segitséget!
pich.

Előzmény: endru (326)
endru Creative Commons License 2002.09.01 0 0 326
Miért akarod nyirni a leveleit és miért most?
Mi levél nyirásnak azt nevezzük amikor tavasz végén leszedjük az összes leveleit a fának. Ezután az új levelek (ha túléli a fa) kisebbek lesznek. Ha ezt évente csinálják akkor nagyon legyöngül a fa és tönkremehet. Ezt a műveletet semmiképen sem ajánlom.
A hajtások metszését bizonyos korlátok közt bármikor lehet csinálni. Azonban nyár közepétől tél végéig erőteljes metszés nem nagyon ajánlatos, kisebb alakitás szabad.
Az öntözésről: amikor otthon vagy figyeld meg mennyi idő alatt szikkad meg a föld. Csak amug kiszürkül, nehogy teljesen kiszáradjon. Ha a fád legalább 15 cm-es cserépben van, és a lombja nem túl nagy a tál méretéhez képest akkor a kétnaponkénti öntözést minden fa kibir. Persze ha nincs napon, huzatban, szeles helyen. A kinai szil pl elég kényes a kiszáradásra, a fikusznak meg semmi baja nem lesz ha egy-két nap kimarad.De lehet olyant csinálni, hogy egy tálba agyaggranulátumot vagy kavicsot raksz, teleöntöd vizzel, erre rakod a fádat úgy, hogy ne érjen a tál alja a vizbe. Sok növény kibirja néhány napig ha egy tepsibe rakod és a táln feléig vizzel töltöd meg. Ez bizonyos fokig veszélyes mert gyökérrothadás léphet fel. Évek óta csinálok olyan kisérleteket, hogy saját növényeim hogyan birják ezt. Olvasd honlapomat !! www.extra.hu/bonszaj/index.html
szia
Előzmény: pichichi (325)
pichichi Creative Commons License 2002.09.01 0 0 325
ok, megprobálok majd elmenni arra a szeptemberi kiállitásra, amit mondtál.

még lenne két kérdésem:
- a fát bármikor lehet nyirni? mármint csak a leveleit...
- ha hétvégén mondjuk nem vagyok otthon (azaz pénteken el- akkor még locsolom- vasárnap vissza- akkor megint- szombatra otthagyhatom viz nélkul?
vagy vinnem kéne magammal?

pich.

Előzmény: endru (324)
endru Creative Commons License 2002.08.31 0 0 324
A bonsai kiállitásokon rendszerint tartanak alakitási bemutatókat ami nagyon hasznos. De ha pesti vagy eljöhetsz a klubbunkba, mi amig a tél be nem áll, dolgozunk a fákon.
A Bonsai Shown is biztosan lesz bemutató, sajnos nem tudom mikor.
Előzmény: pichichi (323)
pichichi Creative Commons License 2002.08.29 0 0 323
Szerintem nem földigiliszta, ami benne van. egy kb. félcenti hosszu világosbarna "kukac", de már kiszedtem.

Kisértetiesen hasonlit a fa erre, amit leirtál :) mondjuk nem tudom hány fára illenek rá ezek a dolgok. de ha csak erre, akkor szerintem ez az.

igen, olyan lombkoronára gondolok, ami nem összefüggő. azért mondtam a shakant, mert az URL-en, amit adtál a stilushoz pont egy ilyen fa van téve, amilyenre én gondolok.
pich.

Előzmény: endru (322)
endru Creative Commons License 2002.08.28 0 0 322

Mi az, hogy pici kukac? Földigiliszta vagy valami más? Sajnos a növényvédelemhez nem értek. A földigiliszta azt okozza, hogy járatokat fúr a földben, az öntözőviz ezen gyorsan átfolyik és nem ázik át a talaj. Azt hiszi az ember, hogy jól megöntözte, közben belül tök száraz.
A shakan stilus azt jelenti, hogy a törzs ferde, ettől függetlenül a lombozat sokféle lehet. Úgy gondolom azt akarod, hogy ne összefüggő lombkorona legyen hanem erős különálló oldal ágak. A legtöbb fát lehet ilyen alakra nevelni, első sorban amiknek erős ágrendszerük van.
Van nekem egy kinai fagyalom, annak levelei 2-3 cm hosszúak és 1ésfél 2 cm széles, olyan "csepp" alakú, hegyes de a csúcsa lekerekitett. A hajtásokon párosával egymással szemben helezkednek el. A felszinük nem különösen fényesek, fonákjuk plcit világosabb. A levél széle ép, de nem teljesen sima. A törzs sima, viláosbarna, de mintha apró pontok lennének rajta.
ilyen a tied?
szia
Előzmény: pichichi (321)
pichichi Creative Commons License 2002.08.27 0 0 321
Tegnap találtam két kis kukacot a földben :( az baj??
pich.
pichichi Creative Commons License 2002.08.21 0 0 320
sajnos nem tudom ezen belul milyen fa. csak ennyi volt "ráirva".
elég nagy levelei vannak, egyenes, kicsi törzse, egész vastag, és abbol ágaznak el az ágak. én most ilyen kerekszerűségre nyirtam :)

a cserép négyszogletes, de nekem nem tunik se kéknek se zöldnek, inkább szurkés, de elég furcsa szine van.
átultetni remélem még nem kell, mert elolvastam hogy kell, és eléggé megijedtem tole...nekem ez az első fám!

a 28-29ét megprobálom megoldani. jo lenne még párszázat kérdezni :))

megnéztem ezt az emeletes elképzelésemet...olyasmire gondolok, mint amilyen a shakan stilus...

pich.

Előzmény: endru (319)
endru Creative Commons License 2002.08.21 0 0 319
Karesz
Arra gondolok a száraz levegő az oka. Vagy nincs nagyon kicsi cserépben? Amit az idén vettem azt azonnal kétszer akkorába ültettem és még ez sem nagy. Elsösegély: átlátszó nejlon zacskóba betenni, lekötözni, kétnaponta megnézni (kinyitni) ha kell öntözni. Evvel nagy páratartalmat érsz el, ha növésnek indul és nem hullik ennyire akkor vedd ki.

Pichichi
Ezek szerint fagyalod van. Remélhetőleg Ligustrum sinensis, azaz kinai fagyal. Nincs tapasztalatom a teleltetésével, de keresek valakit aki ismeri. A könyvekben sem találtam adatot, majd a neten is keresgélek. Ha valamit megtudok akkor itt és a honlapomon megirom. A cserepe vastagfalú kékes vagy zöldes szinű? A cserép szokásos mérete a magasságának 1/3 része. Ha nagyon sok a lomb akkor még nagyobb javasolt különösen akinek nincs gyakorlata. Minden növényre szabály, hogy a fénynek és a hőnek egyensúlyban kell lenni. Ha (télen) sötétebb van akkor alacsonyabb hőmérséklet kell, ha erősen fűtött szobában van, akkor több fény kell. Persze ezt nem mindig lehet megvalósitani.
Azt hogy milyen az az "emeletes" azt nem pontosan értem, nézd meg a "stilusok" oldalt, vagy a "galéria3) -ban keresgélj és ird meg.
A Kertészeti Egyetemen szept 28-29-én lesz a Bonsai Show. Nem állitok ott ki, de találkozhatunk.

Előzmény: pichichi (314)
pichichi Creative Commons License 2002.08.20 0 0 318
hat ez nem tul biztato....az enyém kb. most egy honapos, azaz egy honapja van nálam.
Te mekkora fát vettél?

pich.

Előzmény: karesz4 (317)
karesz4 Creative Commons License 2002.08.19 0 0 317
Üdv!

Egy hónapig úgy tűnt minden rendben van, azóta dobál el naponta négy-öt levelet... :-(((

Karesz

Előzmény: pichichi (316)
pichichi Creative Commons License 2002.08.19 0 0 316
szia!

miota hullatja a leveleit?
az enyémnek szerintem semmi baja, legalábbis nekem ugy tunik, nem is dobál leveleket.

mondjuk egyik stilusra se hasonlit igazán :)

remélem feléleszthető még a fád!!!
pich.

Előzmény: karesz4 (315)
karesz4 Creative Commons License 2002.08.19 0 0 315
Üdv!

Nos, kb. két hónappal ezelőtt én is ott vettem ilyen nagylevelű fát, amit szobában is lehet teleltetni... Egy gond van csak vele: nem fogja megérni a telet, mert folyamatosan dobálja le a látszólag ép egészséges leveleit... Ettől eléggé el vagyok kenődve. :-((((((((((((((
Endru!
szerinted, mi lehet a gond??? Megmenthető a fám?

üdv:

karesz

Előzmény: pichichi (314)
pichichi Creative Commons License 2002.08.19 0 0 314
szia!
köszi a gyors választ. nézegetem az oldalt, már jártam is ott, csak most olyan rossz a netem, és nagyon lassan jon be minden.

kezdem az elején: beleolvastam ebbe a topicba, és itt láttam az oázis kertészet cimét, ott voltam, és ott vettem a fát. sajnos csak annyit tudok szegénykéről, amennyit a kertész csajszi mondott. az volt ráirva, hogy ez egy 'ligustrum', és erre azt mondta, hogy nem kell teleltetni, tehát eccerubb lesz otthon tartani. a kislevelűekre meg mind azt mondta, amit már a multkor leirtam. pedig azok a fák jobban teccettek, csak nem mertem elhozni oket, mert ilyen 10 fokos stb...helyem nincs :(
(a föld összetételét akkor majd megnézem az oldalon). a kertész azt mondta, hogy csak kb. két év mulva kell átultetni, ez igaz?
most egyelőre vidéken vagyok, de szeptembertol pestre koltozom, és viszem a fát is :)
kert sajnos nem lesz, (itt vidéken van, de nem szivesen hagyom itthon), erkély van, elég zárt...
azt a kis lyukat, ami lent van, nem nevezném pincének, ugyhogy inkább azt mondom, hogy az sincs...és az a baj, hogy mivel központi fűtésen leszek, a lakásban se lesz sehol huvos.
a lakás téglaépitésu.
muszáj valamikor huvos helyre tenni? vagy csak bizonyos tipusokat?
a lakás se nem sötét, se nem tul világos. de ki tudom tenni az ablakba is. szerintem a fénnyel nem lesz gond, remélem :)
ja, az öntözést mondták, ugyhogy minden nap öntözöm, és le is szoktam spriccelni vizzel.

még valamit szeretnék kérdezni. melyik az a fa, amelyiket olyan emeletesre lehet megnyirni? (gondolom ezt tudományosabban is meg lehetne fogalmazni :)

köszi:
pich.

Előzmény: endru (313)
endru Creative Commons License 2002.08.18 0 0 313
Nagyon FONTOS
A föld egyetlen egyszer sem száradhat ki, mert egyetlen nap alatt tönkre mehet a fa. A "öntözésről" is olvashatsz.

Előzmény: endru (312)
endru Creative Commons License 2002.08.18 0 0 312
kedves pichichi.
Elöször is (ez a reklám helye) olvasd a honlapomat. www.extra.hu/bonszaj/index.html
Az "átültetésnél" leirtam a föld összetételét. Nem érdemes "bonsai" földet venni mert 5x annyiba kerül. Most csak akor ültesd át a fád ha feltétlenül szükséges, pl. nagyon kicsi (15 cm-nél kisebb) vagy nagy a levélzete. Ekkor is csak a trópusi fákat szabad. Ha mohás a földje az nem baj, mi a kiállitásokon szándékosan rakunk rá mohát. Tulajdonképen milyen a fád? A honlapomon a "teleltetésről is olvashatsz, nem a levél mérete számit, hanem milyen éghajlati övből származik a fa. Irj arról hol tudod tartani a fát, van e kerted, erkélyed, pincéd, hideg de fagymentes helyed, világos-e vagy sötét. Lakásod milyen? Családi ház, téglaépület, panel. Világos-e, milyen meleg van télen. Tudod a fát valamilyen hűvös helyre tenni? Hol van az a bizonyos kertészet? Ja és pesti vagy-e illetve vidéken élsz?
Irj, válaszolok
üdv
András
Előzmény: pichichi (311)
pichichi Creative Commons License 2002.08.18 0 0 311
sziasztok! remélem él még a topic...kb. egy honapja vettem egy fát, és lenne pár kérdésem...
- a drotozáshoz milyen drotot kell használni?
- ha majd át kell ultetni, akkor hagyományos földbe kell, vagy valami speciálisba?
- az nem baj, ha kicsit mohásodik a földje?

ja, és a kertészetben azt mondták nekem, hogy a kisebb levelű fákat télen egy honapra fényes, de 10 fokos helyre kell vinni. ez igaz? mert én ilyen helyet nem igazán tudok, és szivesen vennék eccer egy kislevelűt is.

előre is koszi a segitséget!
pich.

endru Creative Commons License 2002.08.06 0 0 310
A flakonos módszer valóban jó azoknak akik nem rendelkeznek folia házzal és nem ezrivel akanak dugványozni. De nem vagyok zseni, csak szürke lángész :-)) nem én találtam ki a módszert, csak leirtam az érdeklődök számára.
Előzmény: somap (309)
somap Creative Commons License 2002.08.05 0 0 309
Szia Nagyparna!
Én is kipróbáltam a flakonos módszert. Rettenetesen rendben van. Én a flakonba a tejfölösdoboz alá tőzeget tettem. Mindig ezt locsoltam. A tőzeg úgy működött mint egy szivacs. A tejfölösdobozt kifúrtam alul igy felszivta a vizet a tőzegről. Földet tettem bele ami virágföld és homok 1:2 keveréke. Nálam bejött. A dugványokat gyökeresedés után (több esetben csak a téli pihenő befejeztével) ültettem át virágföldbe. Ebben "ugrásszerű" fejlődésnek indultak.
Szerintem Endrú egy zseni hogy kitalálta ezt a módszert. Eddig mindenféle nylonos, kisakváriumos/befőtesüveges dolgokkal szenvedtem otthon amikor törperózsát szaporítottam.
Üdv
Somap
u.i.: amikor kiveszed a "kész" dugványkákat vigyázz, mert érzékenyek tudnak lenni a környezetváltozásra.
Előzmény: nagyparna (305)
endru Creative Commons License 2002.08.02 0 0 308
Még csak annyit a dugványozásról, hogyha vizben csinálod akkor az oxigén hiány miatt könnyen rothadás és egyébb baj léphet fel. A füz könnyen gyökeresedik de lehetőleg ne vizben. A flakonos módszer 90%-os
Előzmény: nagyparna (305)
somap Creative Commons License 2002.08.02 0 0 307
üdv111!
Igen nyaralgattam de mostanában baj van a mailemmel. Minden kérdésedre választ kaptál ahogy látom. A vianovos cimen előbb elérsz!
Üdv
Somap
Előzmény: TopGun111 (298)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!