Keresés

Részletes keresés

scsabi Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54298
HMV=használati melegvíz

A lehetőség a gőzelőfűtésre a Keletiben ki van építve, de szerintem -a gőzhálózat egy részéhez hasonlóan- üzemképtelen. Más állomásokkal kapcsolatban noncs infóm.
cs.

Előzmény: division by zero (54296)
V42 515 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54297
Nyárra kivettek az MD szerelvényekből 1-1 kocsit, ezért van most annyi tartalék Szentesen. Persze, éppen ezért nyáron folgozhatnának ott, ahol akkor lenne rájuk a legnagyobb szükség...

Más: ma a Balatonon jártam. Odaútban Enyingen rengeteg teherkocsi volt, visszaútban csak egy darab, azaz ma volt tehervonat. A 30-as vonalon láttam V43 1148-at gyors (sebes?) vonattal.

29-en:
Szergejek: 180 (mögötte nem sokkal hmsoft... :-)), 203, 255
Csörgők: 2114, 2117, 2119, 2149, 2150, 2164 (erről majd marslakó fog mesélni), 2199, 2203 (szombathelyi), 2204 (győri), 2212,

Előzmény: seTTebello (54277)
division by zero Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54296
és mi az a HMV?
esetleges gőzfűtéses szerelvény előfűtésére lenne még lehetőség valahol? (Nemcsak a Keletiben...)
Előzmény: scsabi (54294)
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54295
Előzmény: rm40 (54292)
scsabi Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54294
Mire használnak gőzt a Keletiben? (kb. 13. vágány tájékán)

Általánosságban fűtésre és HMV készítésre. Technológiai gőzt (emlékeim szerint) csak a posta használ (de az a túloldalon a 3. vg-nál)

A 13. vg-hoz legközelebbi gőzfogyasztók az Utasellátó és a Villamos Fenntartási Főnökség. Ha valamit gőzölni láttál, az vszínűleg csatorna, vagy kondenzvezeték. Nyáron 16.00-08.00-ig, illetve 11.30-13.00-ig ad gőzt a gázkazánház.

Cs

Előzmény: 1014 (54286)
division by zero Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54293
Mire jó a Taurus ha nem tudjuk kihasználni a sebességét című vitában volt olyan felvetés, hogy ezért jó a Bikaerős mozdony, mert jobban gyorsul, tehát hamarabb éri el a végsebességet.
Felhasználási javaslatom: Bp-Szob személyvonatok! Jól ki lehet használni mind a gyorsulást, mind a visszatápláló fékezést a rengeteg, közel lévő megállónál (Dunakeszi,Göd,alsó-,felső-,király,ász,stb :-))) A feleslegesé vált Hernyómotorkocsik meg mehetnének a szegedi gyorsokba, ott nem kell annyi megállóval szenvedni, meg már úgyis ott járnak Amx-ek,Bmx-ek :-)))

Nem napszúrást kaptam, csak megviselt a mai oda-vissza utazás Szobra, a Hernyók nyugdíjas csigával vetekedő gyorsulása...

alternatív kérdés: miért nincs néhány gyorsított vonatpár, ami a Bp-Vác között nem áll meg (max csak 1-2 helyen)? régen voltak ilyen vonatok...

rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54292
GFK: Glasfaserverstarkte Kunststoff, azaz üvegszálerősítésű műanyag.

Igen, a pályakotró és fölötte lévő borítás az alu.

Továbbá egy kép a forgóvázról (hmsoft kérdésére is), egy a forgóvázkeretről, valamint az egyik kedvencem.

És még egyet: íme

Előzmény: 1014 (54291)
1014 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54291
Ismét megnéztem a képet: a pályakotró és környéke alumínium????
Előzmény: rm40 (54289)
1014 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54290
Köszi, ez érdekes, de újabb kérdést is szült: Mi az a GFK? Csak nem műanyag?
Előzmény: rm40 (54289)
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54289
ud küldeni valaki rajzot róla? (mi, hol van benne - ezt nevezik jellegraznak?

Egyelőre itt egy oldalnézet - anyagféleség szerint színezve.

Előzmény: 1014 (54286)
BAKTER Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54288
"most emeli be a daru Rákoson a siklott Szergejt."

Mert addig nem engedtük a feszültségmentesítést a személyszállító vonatok forgalmának sűrűsége miatt. Másnap 4 óra körül végeztek, az ok kidertítése igen összetett feladat, még konkrétum nincsen, de a váltó sem volt a legjobb állapotban...

Mopi!
Mail ment!

Előzmény: Bárdos Imre (54199)
talpfaszámláló Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54287
"Azóta beszerzett információk szerint ez a gép a 10 darabos remot Púpos sorozat első tagja.

És a többi 9 melyik?

valamint a vezérállás is mintha más formájú lenne

Ugye nem olyan, mint az M47 2000-é?"

Majdnem olyan, hasonlít rá.
Úgy tudom elsején megy a 8802-vel terheléspróbára, Kaposvár-Fonyód viszonylatban. De lehet hogy Celldömölkig. (ebben nem vagyok biztos) Mindenesetre jó fotótéma a 12 kocsi + Szergej + Púpos... :-)

Előzmény: seTTebello (54264)
1014 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54286
Ismét lenne néhány kérdésem, hátha válaszol rá valaki (nekem nem szoktatok :-((( )
Taurusról (Milkabika, Kád, stb) (bocs, ha volt már ilyesmi):
Tudom, hogy volt már néhány probléma vele. Összegezné valaki az üzemi tapasztalatokat? Mesél valaki a fenntartási ciklusairól (összehasonlítva esetleg a Sziliével)?
Tud küldeni valaki rajzot róla? (mi, hol van benne - ezt nevezik jellegraznak? (a fenébe is, de nagyon felejtek))

Más: tudja valaki, milyen szolgálat van a Bp Ig "udvarán", a régi óvoda mellett? Mit építettek a régi óvoda területére?

És 2 régebbi kérdés megismételve:
Mire használnak gőzt a Keletiben? (kb. 13. vágány tájékán)
Milyen jelölések vannak a betonaljakon?

transport Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54285
Valaki megvette.
Előzmény: Törölt nick (54276)
Zoltika Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54284
Kedves Asztaltársak!

Közalkalmazottként 50%-os vasúti kedvezményre vagyok jogosult. Elég gyakran utazom vidékre egy Kft. munkái kapcsán. Ilyenkor 50%-os kedvezménnyel utazom, és az útiköltséget természetesen el kívánom számolni a Kft-nél. Ehhez számla kell a menetjegyről az illető cég nevére. Korábban a MÁV nem adott ki cégnévre számlát, azonban emlékeim szerint 1998 őszén született egy APEH rendelet, ami szerint a számlát az utas által kívánt névre ki kell állítani. Azóta lényegesen kevesebb a vitám a pénztárosokkal, bár néha (idén már csak elvétve) megtagadják a számla cégnévre való kiállítását, egy belső MÁV utasításra hivatkozva. Persze ha névre állítják ki a számlát, az tulajdonképpen csak több adminisztrációt jelent, ilyenkor ugyanis hitem szerint az illető cégnek elég a számla mellé egy névre szóló kiküldetési rendelvényt kitöltenie.

Pénteken reggel a Keletiben komoly vitám volt a pénztárossal, aki a számlát még csak az enyémre sem, hanem csak a közalkalmazotti munkáltatóm nevére lett volna hajlandó kiállítani. Végül előkerült valami fönök-féle, és a számlát kiállították a nevemre. A sor hosszát képzelhetitek.

Kérdéseim:
1. Tud-e valaki pontosabb információt a vélt 1998-as APEH rendeletől? (Én annak idején az újságban olvastam róla. Valamilyen rendeletnek pedig lennie kell, mert akkortól egycsapásra megjavult ez az egész számlázási mizéria.)
2. Ha van ilyen rendelet, azt hogyan überelheti egy MÁV-os belső utasítás?
3. Mi köze mindehhez a MÁV-nak? Bárki bárhol bármit vásárol, a számlát arra a névre állítják ki, amit a vásárló bemond. Én a MÁV-tól egy utazás nevezetű szolgáltatást vásárolok. Igaz, hogy kedvezménnyel, azonban ezt a kedvezményt nem a MÁV, hanem az állam adja.

Elvben a kedvezményt az állam a MÁV-nak kifizeti. Az utazási kedvezmény a közalkalmazottaknak és nem a munkáltatóiknak (vagyis magának az államnak) szól. Ha kaptam, még az államnak sincsen beleszólása, hová és milyen ügyben akarok utazni vele. A MÁV-ot leszámítva nem is igen akar beleszólni senki. Kissé érthetetlen, miért éberkedik a MÁV a pénztárosain keresztül azon, hogy én csak a a közalkalmazotti munkáltatóm javára utazgassak és számoljak el útiköltséget.

Persze az államnak van azért ebbe beleszólása. Megtehetné, hogy úgy dönt, nem támogatja közalkalmazottainak a versenyszféra javára tett utazgatásait. Ekkor azonban állami, és nem MÁV-os belső rendelettel kellene a számla cégnévre való kiállítását megtiltani. Innentől persze még saját névre sem volna szabad a számlát kiállítani, csak a közalkalmazotti munkáltatóéra, ld. fent a triviális, bár némileg adminisztráció-igényes megoldást. Szóval érthetetlen számomra, mit izmozik mindezen a MÁV. És persze bosszankodom, meg bosszankodnak a mögöttem sorban állók.

(Ha ez a hozzászólás kétszer jelenne meg, előre elnézéseteket kérem. Nekem újabban bármilyen oldal, pl. új hozzászólás megnyitása vagy küldése esetén is a freestart nyitóoldala jelenik meg először. Egyszer már elküldtem ezt a hozzászólást, úgyhogy ismét megnézhettem a freestart nyitóoldalát.)

etwg Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54283
Szia rézgaras,

igazad van de sok mindent nem vettél figyelembe.

A csötengely, ha jol tudom (majd valaki csak megmondja) az hasonlit a teljesen független felfüggesztéshez (ez az egyik szabadalom tárgya), a különbség a V63-as esetében talán csak ott van, hogy a marokcsapágy flexibilis - azaz nem tartja a motor tengelyét fix távolságra a kerék tengelyétöl (és igy garantálja a fogaskerekek illeszkedését). Ez szerintem csak egy vészmegoldás volt (lehet, hogy nem volt pénz a liszencekre), mert ekkora erövel akár teljesen független felfüggesztést is lehetett volna csinálni, ami minden szempontbol jobb megoldás.

Az amerikai mozdonyokat meg nem lehet mérvadonak venni a te által mondottak miatt, meg azért is mert ott jelentösen nehezebb sinekkel vannak a fövonalak ellátva. A MÁV mellékvonali sinjeihez megfelelö vonalakon meg jo ha 50 km/h-val mennek. (legutobb pl. Floridában 4 mozdony huzott egy vonatot, de soha nem érte el a 30 mph (azaz 50km/h) sebességet a pálya rossz állapota miatt. (majdnem 30 km-en át követtem). Meg az amik amugy is szeretik az egyszerü megoldásokat mégha azok nem is igen jok. (lásd sok gözösüket)

Előzmény: rezgaras (54274)
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54282
Néhány dolog az ALP-46 típusról.

Azért választották kiindulási alapként a DB 101 sorozatát, mivel az tengelyenként szabályozással, azaz négy db vontatási inverterrel rendelkezik. Ezek közül az ALP46-nál kettőt használnak fel vontatási célra, így forgóvázankénti szabályozásra tértek át. A másik két inverter közül az egyik a vonatfűtés céljára szolgáltat 480 V 60 Hz 3~ energiát konstans frekvenciával 1000 kW teljesítménnyel. A másik a segédüzemeket látja el hasonló értékű de változó frekvenciájú árammal. A 110 V= helyett pedig az ott szabvány 72 V= került kialakításra. Nehézségek adódtak a tervezésnél az ottani szabványok alkalmazására önhordó kasztni méretezéséhez. 80%-kal nagyobb statikus hosszirányú erőhatást kell elviselnie.
A követelményeknek megfelelően több részegységet, pl. fékrendszert, a kijelzőket és a kezelőszerveket az ott megszokott kivitelűre cseréltek.
Szintén előnyös volt, hogy a megkívánt 160 km/h-s sebességet a DB 101-es IGA hajtása könnyedén teljesítette (A német mozdony konstrukciós sebessége: 220 km/h)

BoGar Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54281
Lenne egy kérdésem. Ti mit tudtok a bicikliszállításról vonaton? IP-n miért nem lehet biciklit vinni? Ha nincs bicikliszállító vagon a vonaton, akkor hol szállítható a canga?
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54280
, fenntartási költségek pedig alacsonyabb sebességnél valószínűleg alacsonyabb

Ez csak a jármű felőli oldal; a pálya az más kérdés.

Előzmény: rm40 (54278)
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54279
Az osztrákok más dimenzió az elnevezésben is...
"Pussta-Ochse" név melett a Taurusokat "Billigslok"-nak, azaz "olcsó mozdonynak" is hívják néha. Hja kérem minden relatív...
Előzmény: etwg (54268)
rm40 Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54278
Igazad van, ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen vontatómotorról van szó.

A fajlagosan legnehezebb vontatómotorok a váltóáramú kommutátoros soros motorok, amelyek a 16,7 Hz-es hálózatokon sokáig egyeduralkodók voltak (méretük is akkora, hogy közel azonos átmérőjű a hajtott kerekekkel!). Ezeknél már a II. világháború után nem építettek tiszta marokágyas hajtást (talán az utolsó ilyen volt a DRB E94 = DB 194 = ÖBB 1020 de már itt is az volt, hogy személyszállító vonatokkal csak főműhely után bizonyos ideig járhattak csak), hanem áttértek a félig- vagy teljesen rugózott hajtásra. A félig rugózott itt a hajtott tengely oldali felfüggesztést jelenti, pl. a Siemens-féle gumigyűrűrugós meghajtás a DB 110 és 140 sorozatán.
Ezzel összehasonlítva az egyenáramú soros motor kisebb és könnyebb mint az előbbi, tehát a rugózatlan tömeg is kisebb. A 110/140 sorozatok kétfrekvenciás Si-egyenirányítós testvére, a régi 182 (korábban E320) sorozat éppen emiatt sima marokcsapágyas hajtással épülhetett (Vmax= 120 km/h) A két motortömeg: 3940 kg vs. 3200 kg

A háromfázisú aszinkron motorok lényegesen kisebb fajlagos tömegűek: A DB 145-ösének 1080 kW-os vontatómotorja mindössze 1338 kg-ot nyom. Ez lehet a magyarázata, hogy a mrakcsapágyas kivitel újra és újra felbukkan, mivel egyszerűbb és emiatt olcsóbb is, fenntartási költségek pedig alacsonyabb sebességnél valószínűleg alacsonyabb. Kérdés hogy hol van a határ. Úgy tűnik hogy 100..120 fölött nem tanácsos folyamatosan ezzel üzemelni. A tehervonati 145 és 185 gördülőcsapágyas marokcsapágy-hajtással, az ingavonati 146 pedig üreges tengelyű hajtással (gumicsulós kardánhajtás) készül.
A Siemens tehervonati gépei DB 152 és DSB EG3100 szintén marokágyas.

Előzmény: etwg (54267)
seTTebello Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54277
ott állt 10 db. 1.o. kocsi, amit az MD szerelvényekből szedtek ki, biztos, hogy jobb lenne, mint a Bzx...

Mozdonyokat sem szivesen adnak kölcsön, csak azokat muszály. A szentesiek szerintem nem reklámozzák ezt a 10 Ax-et. Inkább hagyják szétvágatni.

Előzmény: kkalmi (54270)
Törölt nick Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54276
Furcsa tehervonat: V43 + 4db régi, igazi bordó MITROPA kocsi + teherkocsik... Fotó este lesz róla. Hova vihették a régi DR kocsikat?
Intersziti Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54275
Ja, láttuk őket Kasselban, a Transrapiddal szomszédos gyáregységben szerelték őket. :)

Manhattaninek:
25 kV/60 Hz
12,5 kV/60 Hz
12 kV/25 Hz

Forrás: Eisenbahn Magazin 2001/12.

Előzmény: czzf50 (54211)
rezgaras Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54274
etwg írta:

> A svajci Secheron már 1938-ban azt mondta, hogy 100 km/h felett kimondottan rossz a marokcsapágyas motorfelfüggesztés.

Várj csak, itt nem egészen errôl van szó.

A németek is a fenti következtetésre jutottak a 30-as években az E17 és E16 összehasonlításával. De az _hagyományos_ marokcsapágyas hajtásra vonatkozott. Amirôl itt szó van, és ami a V63 Gigantban is van, az már egy - ha jól tudom - csôtengellyel kiegészített marokcsapágyas hajtás. Vagyis amíg a hagyományos marokcsapágyas hajtásnál a motor egyik fele nem rugózott és közvetlenül a tengelyre támaszkodik, itt a motor lehet teljesen rugózott és csôtengely egyenlíti ki a rugómozgásokat. Ez nyilvánvalóan jobb, mint a _hagyományos_ marokcsapágyas hajtás, de úgy látszik, azért mégsem olyan flexibilis, mint egy független erôátvitel.

Egyébként az amerikai E-dízelek simán jártak 100, sôt néha 110 mérföldes sebességgel (160, 176km/h) _hagyományos_ marokcsapágyas hajtással! Igaz, a dízel egy picit más, mert a gyorsítási fokozatok nem rugnak akkorát a motorba, mint a villanymozdonynál, hiszen ott a generátor csak lassabban tudja követni a terhelésváltozás-igényt. De a sín hullámzása ugyanúgy hat rá!

Előzmény: etwg (54267)
gmarc Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54273
Azért szomorú, hogy A27 003 oldalán is ott díszeleg a graffiti. Eddig a mozdonyok megúszták valahogy:-((
Előzmény: seTTebello (54265)
etwg Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54272
Ja kérem az ujságironak, csak irni kell tudni, olvasni már nem annyira. (Hát még térképet....)

(HOFI 1972)

Előzmény: transport (54269)
etwg Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54271
Korábban minden ilyen személykocsira (Bz stb.) rá volt irva, hogy csak a szerelvény végére lehet besorozni, ma valszinüleg ezt csak a szabályzat szabályozza.
A lényeges, ugy nem lehet hosszu vonatot összeállitani, ha keverik a normális kocsikat a Bz-kkel. Magukbol a BZ-kböl lehetne.
Előzmény: kkalmi (54270)
kkalmi Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54270
A Bzx kocsik csavarkapcsa gyengébb, mint a "rendes" személykocsik csavarkapcsa, emiatt nem lehet hosszú vonatot összeállítani ezekből.
A Műszaki Táblázatokban lévőn kívül van még erre valami korlátozás? (Eddig nem találtam sehol.)
A 29-es vonal forgalmához egyébként kéthete Szentesen láttunk megfelelő kocsikat, ott állt 10 db. 1.o. kocsi, amit az MD szerelvényekből szedtek ki, biztos, hogy jobb lenne, mint a Bzx...
Előzmény: czzf50 (54260)
transport Creative Commons License 2002.07.27 0 0 54269
Magyar-osztrák-horvát vasútfejlesztési tervek

" Pécs, 2002. július 25., csütörtök (MTI/MTI-ECO) -
Dél-Dunántúlnak és a vele határos Észak-Horvátországnak a Zágráb-Bécs közti vasútra történő csatlakoztatásához jó lehetőséget
kínál a Bécs-Graz-Sopron-Szombathely-Pécs összeköttetés megteremtése, illetve a Pécs-Eszék vasúti kapcsolat fejlesztése.
Ez ........"

Tudom, újságíró írta, ráadásul MTI-s.

De akkor is.
Mit kell megteremteni Zágráb és Bécs közzött ?
Tudtommal úgy 150 éve van vasúti ( fővonali) kapcsolat a két főváros között !

Szintén " megteremteni " ( micsinálni?) kívánják a Bécs-Graz-Sopron-Szombathely-Pécs összeköttetést.

Ez a szerencsétlem hülye ( ki ezt írta) nem ismer térképet és olyan embert se aki már látott a pécsi MTI szerkesztőségben térképet.

cikk-cakkot gondolom senki sem akar "teremteni".
ElőbbBécsből-Grazba majd onnan vissza Sopronba ( jó kis mellékvonalakon) hogy onnan újra délre mehess Szombathelyen át Pécsre.

Aki pécsi, mondja már el ennek a visszafogott gondolkodásúnak, hogy nézzen elébb térképet mielőtt ír.
Ha meg fontosabb neki a fogadáson adott szendvics milyensége mint a vasúti tájékoztatón elhangzottak akkor meg bízza pécsi, helyi vasútbarátokra a cikk megírását, s azok majd igazat írnak, helyette.

Előzmény: Carpy (54195)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!