Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.27 -3 2 8848

"Szóval korrektül össze van rakva."

 

Látványos, kellemes film.

 

Viszont a gyerek Blazej "oktatása" valami katasztrofális! Itt több változatot tudok elképzelni:

 

a) a rendezőnek, a forgatókönyvírónak stb. nem volt jobb ötlete az egészre;

b) kb. ilyenek lehettek a korabeli oktatási módszerek :-((

 

Szóval, ez a csapkod-az-oszlopot-amíg-bírod-majd-megvilágosulsz kissé primitív módszernek tűnik. Persze lehet, hogy Jan Jerlicz nagy harcos volt, de pocsék oktató ;-) 

 

A másik pedig a lengyel botvívás.

 

Előzmény: Szebényi Tibor (8845)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.27 -3 2 8847

"Kár, hogy Jerzy betegség miatt kihagyta a novemberi versenyt."

 

Tényleg kár! 

Nagyon számítottam arra, hogy lehet lesz valamennyit társalogni, vagy láthatom, ahogy vív.

Előzmény: Szebényi Tibor (8845)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.27 -3 2 8846

"...meg mágnesesség a hűtés közben. Aztán most meg pislogok, ahogy böngészem a tudományos cikkeket a fémek edzéséről mágneses térben,..."

 

Az én szemöldököm még mindig felvont állapotban van ;-)

 

Valószínű, hogy a kovács mondott egy nagyot, amikor azt állította, hogy az edzést a mágneses meridián mentén kell végezni, mert máskülönben elgörbül a penge. Simán el tudom képzelni, hogy ha erős mágneses mezőben végzik az acél edzését, akkor tényleg történt valami... de a Föld alap mágneses mezője vajmi kevésnek tűnik az ilyen hatáshoz.

Előzmény: Szebényi Tibor (8845)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.27 0 1 8845

Na, megnéztem én is. Nekem nagyon tetszett, büszkék lehetnek magukra a lengyelek, hogy egy ilyet összeraktak.

 

Az, hogy mennyire ad mély információkat, relatív, ez a History Channelnek készült, a széles közönség számára, nem a sok éve vívással foglalkozók számára.

 

Ennek ellenére a kovácsos rész azért meglepett. Először csak vonogattam a szemöldököm, hogy mi ez a pihentetés, meg mágnesesség a hűtés közben. Aztán most meg pislogok, ahogy böngészem a tudományos cikkeket a fémek edzéséről mágneses térben, meg a belső anyagfeszültségek csökkentéséről pihentetés közben.

 

Szóval korrektül össze van rakva. Valóban nem jutottak messzebb a rekonstrukcióban, mint Schundi, de valami nagyon hasonlót mutattak be.

 

A keresztvágásról addig nem nyilatkozom, míg valaki el nem ver ezt alkalmazva. :D Kár, hogy Jerzy betegség miatt kihagyta a novemberi versenyt.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8844)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.26 -3 2 8844

Eredetileg arra tippeltem, hogy A szablya fiai c. film bemutatása után a neten számos helyen elkezdik majd megvitatni a filmet.

Kimondottan csalódtam, hogy eddig milyen kicsi az egész (nemzetközi) visszhangja! :-(((

 

"23 December 2019

 

Yes, it isn't American production made with million of dollars. It isn't silly-funny. It's not another documentary of '...for Dummies' genre. It's not another 'how to made real Polish sabre out of kitchen ware in 24 hours'. It isn't politically correct too. So what is it? It's pure, 100% substantial source of knowledge about Polish Sabre and how those helped to make one of the greatest European empires of XVI and XVII century. It's about hearts and souls of men who wielded Polish Sabre on thousands of battlefields from XV to XIX century. I know that 'Born For The Sabre' treats this topic rather briefly, but still, there's no better documentary about it. If You love military history, You can't walk by. If You don't love military history, after watching 'Born For The Sabre' You probably will." (IMDb)

 

Egy másik.

 

"Kamil Szadkowski:
Born for the Sabre has a nice story and the acting is well too. But in terms of providing actual information, it fails miserably. It's good enough for complete beginners or people who are just starting their research about Polish Sabre."

 

https://tv-japan.net/c/sBbd3QJ-IT2g8kSvq3r3RA.html

Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.26 0 1 8843

Boldog Karácsonyt nektek is!

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8842)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.24 -3 3 8842

Békés Karácsonyt kívánok minden kedves topiktagnak!

 

Elsősorban azoknak a topiktársaknak, akikkel személyesen is találkoztam, és különösképpen, akikkel az idén találkoztam, vívtam, beszélgettem. :-)))

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.24 -3 2 8841

"Already on Christmas Eve the December 24th, the movie "Born for the Saber" will be available on 4 streaming platforms. It will be Google Play, YouTube Movies, Amazon Prime Video and Apple TV in 6 languages (Polish, English, French, Spanish, Italian and Russian)

 

Each purchased version of the film will help us fund another historical production. We don't slow down and go for more! "Born for the Saber" showed that together we can do a lot! Let's tell another beautiful story!

 

Support us and we will create another historical movie which the world will hear about again!

We kindly ask you to share this post among friends.

 

Merry Christmas!
Born for the Saber"

 

Ui.:

Szóval, fizetős lesz :-((

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.24 -3 1 8840

"Azt írja, hogy az iskolájában 3 évig semmi mást nem csináltak a tanítványok, csak a fejvágást nyomták, hogy megerősödjenek, és beléjük ivódjon, hogy folyamatosan kell támadni."

 

Erősen szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy módszertanilag tényleg ez lenne a leghatékonyabb változat a jó és eredményes vívók kinevelésére.

Előzmény: Szebényi Tibor (8834)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.24 -3 1 8839

"...de a vívás igazi lelki mélységei már nemzetek felett állnak."

 

Így van. Plusz abban a 3025 db -- a SAGA adatbázis jelenlegi adata -- nyugati vívókönyvben nagy valószínűséggel minden benne van, amit érdemes a vívásról tudni.

Előzmény: Szebényi Tibor (8835)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.23 -3 1 8838

"A lengyel keresztvágást is látatlanban kicsit erőltetettnek érzem,..."

 

Teljesen jól érzed ;-), a korabeli lengyel vívás rekonstrukciójában VSz nem jutottak messzebbre, mint Sch.... a végvári dolgokkal, vagy Marsden a saját könyvével. Viszont az ikrek mozgáskultúrája igen figyelemreméltó!

 

"...pár nap múlva meg tudom nézni a Szablya Fiait."

 

Addig is kellemes videókat lehet találni róluk:

 

Sztuka Krzyżowa seminarium 2014 (Cross Cutting Art seminar 2014)
https://www.youtube.com/watch?v=BRgKzmOK0T4

 

Francia tőrvívás (Apa + az ikrek)
https://www.youtube.com/watch?v=qcbrLPtEDDI

 

És még jó sok hasonló van a YT-csatornájukon.

Előzmény: Szebényi Tibor (8835)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.23 -3 2 8837

A létszám tekintetében mindenképpen összehasonlítható (volt) a kettő.

 

2011-ben:

"Zrínyi Kupa- A szabadvívás még mindig az egyik legnépszerűbb barantás versenyszám


Zrínyi Miklós Baranta csapat rendezésében, a budapesti baranta központban 2011. október 29-én második alkalommal került megrendezésre a II. Zrínyi Baranta kupa. Idén is a tavalyihoz hasonlóan nagy létszámmal vettek részt versenyzők. Összesen 77 főt nevezetek, ebből a férfi - öskü kategóriában 63-an, a lányok – menyétek kategóriájában pedig 14-en indultak.

 

Ez alkalommal is a szabadvívás versenyszámai kerültek megrendezésre egyéni férfi – öskü és női – menyét kategóriákban. A kategóriák végső győztese három fegyvernem – szablya, lándzsa, szablya-pajzs – összesített eredményei alapján nyerte el az idei Zrínyi kupát. Emellett első alkalommal tartottunk szabadvívó fokos versenyt, melynek nyolc résztvevőjét a verseny főbírája Vukics Ferenc a házigazda csapat vezetője és az Országos Baranta szövetség elnöke hívta a meg."

 

https://baranta.gportal.hu/gindex.php?pg=1569372&nid=6089425

 

Nekem olyan emlékeim vannak az első barantás versenyemről (Balassi Kupa, 2011), hogy ott 120+ volt a létszám.

10-15 fő volt Felvidékről, 20-30 fő Erdélyből. Sőt, akkoriban az Ősi Tűz tagjai is elmentek a barantásokhoz. Az egy más kérdés, hogy a baranta soha nem volt olyan mértékben elterjedve Európában, mint a HEMA.

Előzmény: Szebényi Tibor (8835)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.23 -3 2 8836

Jigen-ryu

 

Itt egy szép példa: Nodachi Jigen-ryu - 33th All Japan Kobudo Demonstration (2010).

https://www.youtube.com/watch?v=YVSONNESfyE

Előzmény: Szebényi Tibor (8834)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.23 0 0 8835

Nem teljesen összehasonlítható a kettő. Barantában eleve nem fog sok külföldi (Kárpátokon túli) indulni.

 

Másrészt meg amennyire látom, a HEMA nyitott, és többnyire mentes az ideológiáktól, tehát más személyiségű embereket vonz. Én is az egyetemességet keresem a vívásban, nem nemzethez köthető dolgokat. Ezt most értse mindenki jól, ettől még kutatom a magyar vonatkozású dolgokat, de a vívás igazi lelki mélységei már nemzetek felett állnak (ah, micsoda képzavar :D).

 

A lengyel keresztvágást is látatlanban kicsit erőltetettnek érzem, de pár nap múlva meg tudom nézni a Szablya Fiait.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8832)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.23 0 0 8834

Ulrich, mi volt az a japán(?) stílus, mikor üvöltözve vagdostak fakarddal egy köteg rőzsét? Nem találom, pedig volt szó róla itt a topikban.

 

Annak kapcsán jutott eszembe, hogy most újra olvasom Jamaoka Tessu könyvét, hátha egyre többet felfogok belőle. Azt írja, hogy az iskolájában 3 évig semmi mást nem csináltak a tanítványok, csak a fejvágást nyomták, hogy megerősödjenek, és beléjük ivódjon, hogy folyamatosan kell támadni.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.23 -3 2 8833

Egy másik fajta baranta gyakorló.

 

 

Az első három kép ugyanazt a kardot ábrázolja. A képek ebből a videóból vannak (1:55-1:58):

https://www.youtube.com/watch?v=1pFlmHGVtqA

 

Farkasfi Baranta (Szentes), nyári edzés.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.23 -3 2 8832

Pont mostanában ellenőriztem, hogy felkerültek-e -- mindenki számára hozzáférhető -- képek az idei Zrínyi Kupáról.

Sajnos a szokásos helyeken -- Hód Baranta, Kapos Baranta FB-oldalakon -- nem találtam semmit. (A résztvevők száma sem lehetett túl nagy, az esemény FB-oldalán 29 fő szerepel).

 

Erős a kontraszt a X. MHS Tornával (80+ résztvevő, számos külföldi csapat, rengeteg feltöltött videó).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.20 -3 2 8831

Jól lehet látni, hogy a konstrukció mennyire hasonlít az erdélyi BSZ-3-ra.

 

https://1.bp.blogspot.com/-Bq9DVxxiUzE/XTgEeUGMMKI/AAAAAAAABLw/T5Sy5tlys3cYjQZ0kwUYLnm3CvBkLMy-gCLcBGAs/s620/bsz3_3.PNG

 

https://szablyavivas.blogspot.com/2019/07/evolucio.html

 

Gáborék eszköze szinte teljesen egyenes, a polifoam réteg vastagabb, gyakorlatilag nincs se rendes markolata, se komolyabb keresztvasa. A BSZ-5 vívószablya sokkal jobb eszköz. (Per pillanat nincsen semmi konkrét adatom a BSZ-3F szablyáról: tömeg, súlypont, hossz stb.)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8830)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.20 -3 2 8830

Lemaradt.

 

Forrás: Felföldi Dalia Iskola (FB), talán december 14-i bejegyzés.

 

És egy másik kép, ahol szintén jól látszik a versenyen használt szablya.

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8829)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.20 -3 2 8829

IV. Thury Kupa statisztikája (2019).

 

"A versenyen tíz fő indult, ebből heten küzdötték végig a 24 órát. Szombaton 10 órakor kezdődött és vasárnap 10 óráig tartott. Egy valóban embert próbáló teljesítményverseny, aminek legtöbb küzdelme 249 volt. Pihenni, enni, szükségletre csupán akkor lehetett menni, amikor épp nem küzdött a versenyző. fordulók voltak, ami azt jelenti, hogy mindenki megküzdött mindenkivel, azután kezdődött elölről mindaddig, míg le nem telt a 24 óra. Összesen 33 fordulót küzdöttek a résztvevők.

 

Az embernek ilyen teljesítményversenyen ideje van befelé fordulni, ideje van javítani önmagán. Itt csak egy győztes van: Önmaga! Lemondás, kényelem feletti uralom, a fájdalom feletti uralom és a célig való kitartás!

 

Eredmények:

Katyi Bálint, Jeszte (Gömörpéterfala): ................. 249 küzdelem, 225 győzelem, 699 pont
Lelkes László, Nagyfödémes (Komárom): ............. 249 küzdelem, 164 győzelem, 576 pont
Tuhárszky Erik, Palást: ...................................... 248 küzdelem, 146 győzelem, 540 pont
Barczi István, Dunaszerdahely: ........................... 249 küzdelem, 118 győzelem, 485 pont
Révész Benedek, Sárospatak: ............................. 249 küzdelem, 117 győzelem, 483 pont
Szécsényi Ádám, Vámosgyörk (Gömörpéterfala): .. 249 küzdelem, 108 győzelem, 465 pont
Kovács Lilla, Herczegkút (Sárospatak): .............. 249 küzdelem, 33 győzelem, 315 pont
Miklós Bíbor, Mikóháza (Sárospatak): .................. 134 küzdelem, 66 győzelem, 266 pont
Lukács Benjamin, Palást: ................................... 133 küzdelem, 57 győzelem, 247 pont
Hojsza Péter, Palást: ......................................... 163 küzdelem, 40 győzelem, 243 pont

 

Gratulálunk minden résztvevőnek!"

 

Érdekes, hogy Sárospatakról is voltak. Külön ki kellene emelni, hogy egy lány is végigküzdötte az egészet! 249 küzdelem!!

Ha csak 2 perces vívásokkal számolok, akkor is 8,3 (!!!) vívás.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8822)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.20 -3 2 8828

Azt olvastam a film FB-oldalán, hogy dec. 24-e után feltöltik majd számos helyre (pl. YT).

Akkor majd ki lehet elemezni.

Előzmény: Szebényi Tibor (8824)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.19 0 0 8827

Az az e-mail címem megszűnt, az indamail néhány végződést felszámolt. FB-n privátban elküldtem az új e-mailem, meg az alapanyag pontos nevét.

Maximálisan bírják. Eddig kilencet csináltam, még egy sem tört el.

A használat sem látszik rajtuk (bár a kézi megmunkálás miatt kissé egyenetlen a felületük, lehet csak azért nem).

Mostanában csak azért hagytunk fel a használatukkal, mert lassan szaporodnak a fémszablyák, Árpi bá meg sportkarddal tanít.

 

Fémszablya hiányában még mindig ezt a műanyagot tartanám a legjobb opciónak.

Előzmény: Sch.... (8826)
Sch.... Creative Commons License 2019.12.19 0 0 8826

Szia Tibi

 

Küldtem neked emailt a műanyag szablyákkal kapcsolatban, de erőst nem vagyok abban biztos, hogy még él az a mailcímed. Az volt a kérdés, hogy miből csináltad őket, és mi a tapasztalat velük? Bírják?

Előzmény: Szebényi Tibor (8825)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.19 0 0 8825

Erről jut eszembe, nagyon meg vagyok elégedve a Berbekucz-szablyával. Ahhoz képest, hogy milyen könnyű, és vékony penge, nagyon jól bírja. Edzésen is rendszeresen használom, és versenyen is szikráztam már lengyelekkel, de még mindig nincs rajt akkora csorba, amit reszelésre vagy köszörülésre érdemesnek tartanék. Igaz, relatíve vastag az éle. A markolat se lötyög semennyire, és a kosár se horpadt. Jól eltalált konstrukció. A Történelmi Vásárokon kézbe vettem az új, nehezebb szériát, azok gyönyörűek. A szélesebb penge miatt tetszetősebbek, rendes szablya kinézetük van, viszont elég nehezek, 900 g felettiek.

 

Azt is hozzáteszem azért, hogy bár a Regenyei erős szablyát kevesebbet használom, az is profin meg van csinálva, szintén nincs rajt semmi csorba, pedig az éle jóval vékonyabb.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8819)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.12.19 0 0 8824

Nekem nincs tévém, de hamarosan meg tudom nézni.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8817)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.19 -3 2 8823

Kár, hogy csak kevés kép volt a cikkben.

 

A versenyen használt szablyák.

 

 

Leginkább a 2013-as erdélyi versenyen (Balassi Kupán?) használt BSZ-3 hasonlítanak ezek a kardok.

 

Forrás:

https://ma7.sk/regiosport/huszonnegy-oran-tartott-a-kuzdelem-palaston#&gid=1&pid=2

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8822)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.19 -3 2 8822

Huszonnégy órán át tartott a küzdelem Paláston

https://ma7.sk/regiosport/huszonnegy-oran-tartott-a-kuzdelem-palaston

 

"Az esemény immáron negyedik alkalommal került megrendezésre Palást községben a  Felföldi Dalia Iskola jóvoltából Kopecsni Gábor vezetésével. A falu tornatermébe különböző településekről érkeztek versenyzők, s közülük heten küzdötték végig a 24 órát.

 

Mindenki megküzdött mindenkivel, majd újból indult a kör előlről egészen addig míg le nem telt a 24 óra, így a résztvevőknek nem sok idejük volt a pihenésre. A versenyzők összesen 33 fordulót küzdöttek ezzel bizonyítva emberfeletti erejüket, kitartásukat és azt, hogy mennyire bírnak uralkodni a fáradtság és a fájdalom felett.

 

A szablyavívó versenyt három évente rendezik meg egészen 2010-től."

 

Összesen tíz (+Gábor) résztvevőt számoltam a csoportképen. Kár, hogy nem voltak többen a vívók, más csapatoktól (irányzatoktól) is... Kimondottan fárasztó lehet ennyit vívni: 24 óra alatt 6-7 óra effektív vívást számoltam ki a múltkor.

 

Az előző alkalom statisztikája:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141898996&t=9221230

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.19 -3 2 8821

Közeledve a 60 ezerhez... 59335 oldal-megjelenítés a blogon ;-)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.18 -3 2 8820
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.12.18 -3 2 8819

Ez korábban a Blikkben is megjelent. Plusz:

 

"...meséli Ujvári Ádám, aki Berbekucz Viktor fegyverkovács pengéivel be is mutatott néhány fogást buhurtos sporttársával, Bányai Ádámmal."

 

Szép szablyák a cikkből:

 

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/HOKktkpTURBXy9iOTZmOTY5ZGJhNWI4YzlhMzFjMTY5M2JiZGFjNWJlOC5qcGeRlQLNAyAAwsM

 

Ha jól látom (balról jobbra):

a) honfoglalás kori (keresztvas lefelé, gömbök);

b) kun (?);

c) S-alakú keresztvas, komoly markolatgomb;

d) klasszikus végvári (jellegzetes vezetőtüskék, ilyeneket láthatunk a lengyel filmben);

e) a keresztvas egyik vége már majdnem kengyel.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!