Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.31 -3 0 7907

Holnap kezdődik és vasárnapig tart a HEMA - talán - legrangosabb versenye a Swordfish.

Kimondottan szép a XIII. Swordfish plakátja!

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.30 -3 1 7906

"Nyilván más lenne a helyzet, ha egy olyan random amerikai csapat tagja lennék, ahol az átlag tag egyszerre veszi meg a fém gyakorlófegyvert az AP PRO vívókabáttal és a SPES nehézkesztyűjével."

Néztem egy SG videót (YT), ami Metatron látogatásakor készült most tavasszal. Jól lehetett látni a háttérben vívó emberek felszerelését. (Pedig ez csak egy átlagos vívóedzés volt a Schola Gladiatorianál, nem egy Tyrnhaw.) Fájt a szívem :-(((

Pont ezért értékes minden külföldi versenyen elért magyar siker!!!


Minálunk sokkal kevesebb ember engedheti meg magának a teljes HEMA-felszerelést, így sokkal kisebb a merítési lehetőség. Sok tehetséges vívó kimarad.

Előzmény: Szebényi Tibor (7904)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.30 -3 1 7905

Az egyik mínuszoló "szellemnek".

Eléggé furcsa (= understatement), hogy az irántam érzett ***utálatod*** felülírja egy honfitársunk komoly nemzeti sikere miatti potenciális örömöt. Nagy valószínűséggel soha nem voltál ilyen szintű versenyen, talán nem is leszel.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7902)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.29 0 0 7904

A red dragon kesztyűnek az ára a gond. Csapatszinten legalábbis. Nyilván más lenne a helyzet, ha egy olyan random amerikai csapat tagja lennék, ahol az átlag tag egyszerre veszi meg a fém gyakorlófegyvert az AP PRO vívókabáttal és a SPES nehézkesztyűjével. ;)

 

Van egy csomó feltétel: az egész felszerelés nézzen ki jól, legyen menő (singlestick kizárva). A kesztyű működjön a nejlonkardokkal, de majd fémekkel is, és persze legyen olcsó/egyszerűen elkészíthető. Még jó, hogy barkácsolni is úgy szeretek, mint vívni.

 

 

Előzmény: sz332 (7901)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.29 -3 1 7903

Tyrnhaw

 

Igen komoly vívóverseny, az idén több mint 120 résztvevővel zajlottak a küzdelmek; 10 ország képviseltette magát ezen a szlovák versenyen: Magyarország (két csapat: AE, KR), Szlovákia, Lengyelország, Ausztria, Franciaország, USA stb.

 

További részletek (eredménylisták, képek) az esemény FB-oldalán, YT-videók.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.29 -3 0 7902

Tyrnhaw 2018, magyar eredmények.

Hosszúkard (hölgyek):

1. CZIFRA Györgyi (HUN). Vivát!!!

"Tegnap lezajlott a Tyrnhaw 2018. Nagy örömmel jelenthetjük, hogy csapatunk egyik vívója, Czifra Györgyi nyerte kiváló teljesítménnyel a női hosszúkard versenyszámot!

Ez úton is gratulálunk neki, és minden helyezettnek! Jövőre ugyanitt." (Kard Rendje, FB)

További eredmények.

Hosszúkard (open):

19. Kirschweng Balázs (Kard Rendje)

22. Dávid Czégé (Ars Ensis; a többiek is AE-tagok)
25. Ormosi Boni
40. Kiss Tamás
41. István Dobó
46. Bence Benedek
49. Havasi István
49. Gábor Magát
51. András Csaba Horváth
55. Péter Faragó
56. Nagy Máté Kálmán
75. Tarr Bence László

34. ................ ARMA PL
37. ................ Denver Hist. Fencing Acad.

Hosszúkard (hölgyek):

6. Rambacs Adrien (Kard Rendje)
8. Réka Daniella Gulyás (AE)
12. Henriette Tilinger (AE)

Rapír (open):

19. András Csaba Horváth (AE; a többiek is)
27. Tarr Bence László
28. Péter Faragó
29. Kiss Tamás
31. Gábor Magát

Jó volt látni az eredménylistát!

sz332 Creative Commons License 2018.10.28 0 0 7901

Hogy gyakorlatilag ennyi tuninggal simán ott tartunk, hogy van egy singlestick-ed, csak az ennek a töredékéből kijön... :)

 

Egyébként pedig: egy alkarvédő + red dragon kesztyű kombinációval mi a gond?

Előzmény: Szebényi Tibor (7896)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.26 0 0 7900

Ez jópofa! Ilyesmit csináltam műgyantából és üvegszálból.

A gond vele, hogy a fegyvereink többsége kengyeles vagy kosaras:

 

Előzmény: PajzsÉsKard (7899)
PajzsÉsKard Creative Commons License 2018.10.26 0 1 7899

Szia!

A kardokon milyen szerelék van? Ha sima keresztvas+gomb akkor szerintem a legeslegjobb a gömbkesztyű.

Itthon is készítenek a mesteremberek, olcsó, ha jól van megcsinálva könnyű a súlya, a kesztyűn belül szabadon mozognak az ujjak, a csukló se lóg ki a sima kosárral szemben.

 

Gyakorlatilag egy spéci kosár amit bármire ráhúzhatsz.

Pörgesd végig a képeket:

 

http://www.armorysmith.com/dospehi/closed-fist/

Előzmény: Szebényi Tibor (7896)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.26 -3 0 7898

Egy videó is. (Zsolnai Gábor és csapata.)

Bajvívó szakkör indult a Bajzában (Hatvan TV):
https://www.youtube.com/watch?v=czchYmaL0yo

1:24
Fentről kezdve: polifoam buzogány; BSZ-4 lecserélt burkolata (széles fekete szalag), a drótos markolatra is tekertek; átalakított BSZ-4 formázott harítólemez (kilátszik a drót); bástyapallós, a penge irányaba visszahajló keresztvas (régi újságcikk az 1970-es évekből, Szacski Mihály csapata valamelyik várban, ZM Haditorna); 2 db BSZ-3, keresztvas, markolat betekerve.

1:26
Polifoam "láncos" buzogány, rövid BSZ-4.

~1:41
Nagyon ősi dolog: 1400 évvel ezelőtt találják fel a szablyát, valószínűleg itt a KM-ben!
Igen magyar fegyver.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.26 -3 0 7897

Egy egészen kiváló kép a hagyományőr felszerelésről ("teletűzdelt" huszármellvért).

https://hatvanihirlap.hu/wp-content/uploads/2018/09/bajvivo_szakkor_07.jpg

"Szablyavívó bemutatót tartottak hétfőn a Bajzában, ugyanis ettől a tanévtől kezdve egy új sportfoglalkozás indult útjára az intézményben: a Hatvani Bajvívó Oskola várja a jelentkezőket. A szakkörre nemcsak a bajzások, hanem általános iskolások, és más intézményből érkező
középiskolások is jelentkezhetnek. Simon Tamás, történelem tanár is évek óta nagy rajongója a bajvívásnak. – Ennek a foglalkozásnak a sportélmény mellett nagy közösségmegtartó ereje, illetve identitástudat-elmélyítő szerepe is van a diákok életében – mondta a történelem tanár.

A másfél órás edzéseket Zsolnai Gábor, a Bajvívó Magyarok Hagyományőrző- és Sport Egyesület bajvívó mestere tartja, aki szerint ez a ritkaságnak számító sport azoknak is kiváló szakkör, akik egyébként nem szeretik a történelmet, hisz az edzések így is érdekesek és látványosak. Mint mondta: a diákok itt megtanulhatják a végvári harcmodor szabályait, miközben korabeli, polifoamból készült fegyverekkel illusztrálják a mozdulatokat.

Az edzések minden héten szerda délután lesznek a Bajza tornatermében, a jelentkezőket folyamatosan fogadják. Fotó: Albert Péter"

https://hatvanihirlap.hu/bajvivo-szakkor-indul-bajzaban/

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.26 0 0 7896

Most, hogy így beszélünk róla megint csak motoszkál a fejemben ez a kosár dolog. Ha az alkarvédőt a csuklóra, kézhátra és a hüvelyk tövére is felviszem lánc+lemez kombóval, akkor egy ilyen bőrkosár egyszerűbb, mint egy kesztyű ujjaival szenvedni. Lehet, mondasz valamit, hogy ronda műanyag helyett bőrrel próbáljam meg.

 

Mi van amúgy a singlestick-el?

Előzmény: sz332 (7895)
sz332 Creative Commons License 2018.10.26 0 2 7895

Azért egy szép bőrből készült kosár eléggé jól tud kinézni ... khmm.. singlestick khmm...

Előzmény: Szebényi Tibor (7894)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.26 0 0 7894

Próbálkoztam a kosár tuningolásával is. A kengyeles kézvédőre két oldalról felcsavarozható műanyag félgömbszerűségeket szereltem (gyakorlatilag ugyanaz, mint mikor a singlestick-re műanyag gömböt raknak). Valamiért senkinek nem tetszett, ezért nem is kísérleteztem tovább, pedig a legjobb védelmet biztosítja. Tény, hogy randa, és bénán néz ki. Hátránya még, hogy a kezet nagyon jól védi, de a csuklót nem. Az megint macera, hogy hogyan hozzuk össze az alkarvédővel, hogy jól mozogjon, és védjen is. A legrosszabb kombináció az, ha egy rész jól védve van, közvetlenül mellette egy másik meg egyáltalán nem, nagy a sérülésveszély.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7892)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.26 -3 0 7893

Mellesleg Zsolnai Gábor Hatvanban is indított egy csoportot, erről is akartam írni a topikba. Sőt, azon is elgondolkodtam, hogy elmegyek megnézni, kipróbálni a hatvani edzésüket. Csak az a baj, hogy: a) utazni kell, b) mifelénk is annyi a vívási lehetőség, hogy lassan már nem bírja az öregedecskedő (!) vállám.

"az Oroszlán verseny meghívásos..."

Szerintem, neked ott ***bérelt*** helyed van ;-)

"...nejlon vagy fémfegyveres meg egyáltalán nincs."

Talán a debreceni Bicornio versenyen volt fémszablya, kérdezd meg Schundit.

Előzmény: Szebényi Tibor (7890)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.26 -3 0 7892

Érdekes összefoglaló.

Közben én azzal próbálkozom, hogy jobb legyen a BSZ-4 kézvédelme, mivel szinte minden edzésen vannak apróbb kézfej-hárítólemez koccanások. Nekem van rendes kézvédőm ehhez a barantás eszközhöz, amit a sportkardhoz is használok, de a grundvívók teljesen a-la-natur vívnak, 0
kézvédelmet biztosító kesztyűkben, így nagyon kell vigyázni. Néha én is kézvédelem nélkül szoktam vívni a tapasztaltabbakkal szemben.

Hosszú távon ezt kellene megoldani. Ötlet van bőven ;-)

A múlt héten kipróbáltam az előprototípust, majd lesz róla egy rövidebb blogbejegyzés.

Előzmény: Szebényi Tibor (7889)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.26 -3 1 7891

Én sem tudom, hogy ennek mi az oka, habár az, mi történik a FB-on vagy az egész hazug rendszerrel [1], nem különösebben érdekel. Módszeres kutakodással - folyamatosan - rengeteg érdekes vívómorzsát lehet találni.
_______________________

1. Az utóbbi időben állandóan kínos dolgok derülnek ki a FB-ról: ellopják tőlük a felhasználók adatait, ők adják el az adatokat (Analytica-botrány), csalnak a videóik megtekintési adataival (ezzel tönkretéve a konkurenciát), ténylegesen nem ellenőrzik a politikai hírdetések feladóinak kilétét (friss hír).

Számomra a visszakereshetőség hiánya a FB legtaszítóbb tulajdonsága, ami mellesleg teljesen tudatosam lett beépítve a rendszerbe, ezzel is arra kényszerítve a felhasználókat, hogy folyamatosan "lógjanak a fészén", ha nem akarnak lemaradni dolgokról. :-(((

Előzmény: PajzsÉsKard (7888)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.25 0 0 7890

Remélem, egyszer még visszatér a versenyszervezéshez, mert a Csobánci Bajviadal nagyon tetszett.

Mostanában sajnos nincs is nyílt verseny, a Barantán kívül. Sch... abbahagyta a szervezést, az Oroszlán verseny meghívásos, nejlon vagy fémfegyveres meg egyáltalán nincs.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7887)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.25 0 0 7889

A fórumozás helyett védőfelszerelést fejlesztek. Szokás szerint... :)


Már nagyon sok mindent kipróbáltam kesztyű anyagának. Vasat, bőrt, gumilemezt, műgyanta+üvegszál kombót, polietilént, polipropilént. Magamnak még csak-csak tudok csinálni egy fasza kesztyűt, ami jól véd, jól mozog. Azonban mikor a társakra próbáltam fel, nem volt egy sikerélmény. A relatíve kemény anyagú kesztyűket annyira személyre kell szabni, hogy nem is tudom, hogy lehet a piacra gyártani. Bumfordit persze lehet, mint a Wolinban is népszerű "viking bőrkesztyű", de nálunk mindenki finnyás és finommozgást akar. :)
Nagyon eltérőek a kézméretek, a szögek, ívek, mikor ökölbe szorítja valaki a kezét, meg a hüvelykujj alakja, stb.
Mivel a környezetemben senki nem akar beruházni 300 eurós csodákra (én sem, mert inkább veszek két gyakorlószablyát annyiból), marad a házi barkács. A sok kísérletezés után meglepő módon a láncszövethez jutottam vissza, filc alápárnázással. "Atomtámadás" ellen nem véd, de legalább történelmi. Relatíve könnyen és gyorsan meg lehet csinálni. Az ujjaknál elég mobilitást ad, a kézhátnál meg lehet kombinálni a fentebbi anyagokkal. Nemsokára talán meg is tudom mutatni. Kicsit amúgy is herótom lett a high-tech űrruháktól, ha már történelmi a dolog.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7886)
PajzsÉsKard Creative Commons License 2018.10.25 0 0 7888

Ahogy nézem a különböző FB csoportokban is uborkaszezon van. Nem tudom mi lehet az oka...

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7886)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.25 -3 0 7887

"A Bajvívó Magyarok Hagyományőrző és Sport Egyesület egész napos rendezvényt tartott szombaton Kapisztrán Szent János 1456. október 23-ai halálának emlékére. A Patrona Hungariae Gimnáziumban tornatermi körülmények között a fiatalok megismerkedhettek a kor fegyvereivel, harcmodorával, majd eljátszották a nándorfehérvári győztes csatát. Az elméleti előadás címe ez volt: Az ember, aki legyőzte a szultánt. „Hódító Mohamed veresége Nándorfehérvárnál vezetjük vissza a résztvevőket a középkor egyik legkiemelkedőbb eseményébe” – hangzott el."

http://honvedelmisport.hu/2018/10/20/fenyes-tortenelmunk-bemutatasa/

Több jó kép szerepel a cikkben, ezeken kiválóan lehet tanulmányozni a bajvívók által használt vívóeszközöket.

Vívófokos:
http://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2018/10/HS_Bajvivo_magyarok_20181020_MaD_011.jpg

2-kezes kard, mint Szacski Mihályék egyik régi képén (penge felé hajló keresztvas):
http://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2018/10/HS_Bajvivo_magyarok_20181020_MaD_008.jpg

BSZ-4:
http://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2018/10/HS_Bajvivo_magyarok_20181020_MaD_006.jpg

Újra BSZ-4:
http://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2018/10/HS_Bajvivo_magyarok_20181020_MaD_010.jpg

Gábor és a fegyvertára:
http://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2018/10/HS_Bajvivo_magyarok_20181020_MaD_004.jpg

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.25 -3 0 7886

Egy ideális világban az ember egyszerre élvezne:

- az IRL vívást (a),
- a különböző izgalmas témákról folyó privát levelezést (b),
- meg a pörgős, informatív fórumozást (c).

Per pillanat csak az (a) meg a (b) adatott meg, ami nem is kevés.

A múlt héten 3 vívást sikerült összehozni: helyi hagyományőrzők (öregfiúk), grundvívók, helyi hagyományőrzők (fiatalok).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.16 -3 0 7885

Nagyon jó, hogy egy részletgazdag kép készült a bandériumról, így kiválóan megfigyelhető, hogy mivel gyakorolnak az adott pillanatban.

 

Öt gyakorlóból 4 db barantás vívóeszköz (BSZ-4): jól látszik az ellipszis alakú hárítólemez, meg a jellegzetes markolatgomb. Csak a kék melegítőjét a derekára kötő srác használ valami mást: ha jól látom, akkor ennek a szablyának műanyag vízvezeték szerelvényekből lett kialakítva a keresztvasa.

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.10.15 0 0 7884

Náluk is folyamatban vannak Go-now beszerzések. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7883)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.15 -3 1 7883

15 éves a Gyulaffy László hagyományőrző bandérium.

 

http://www.tapolcaiujsag.hu/15-eves-a-gyulaffy-laszlo-hagyomanyorzo-banderium/

Érdemes megnézni, hogy milyen eszközöket hasnálnak.

 

http://www.tapolcaiujsag.hu/wp-content/uploads/2018/10/IMG_0922.jpg

 

Ui.:

"Gyulaffy László (Csobánc, 1520 körül – Udvarhely, 1579. május 13.) várkapitány.

[...] 1563-ban I. Miksa aranysarkantyús vitézzé ütötte. 1566-ban Thury Györggyel együtt visszavette Veszprémet, Tatát, Gesztest és Vitán várát. Még abban az évben veszprémi főkapitány. Portyázásai és bajvívásai az egész országban ismertté tették, ugyanakkor hatalmaskodásai ellen a vármegyék és a veszprémi káptalan sorozatosan tiltakoztak." [wiki]

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.14 -3 1 7882

Ha valami véletlen folytán találok érdekes képeket, akkor igyekszem elmenteni a linkeket.

Német postások, alig van náluk pár "cucc" ;-)

https://c8.alamy.com/comp/A7WE0K/mailpost-postmen-postman-by-foot-coloured-engraving-by-hans-guldenmund-A7WE0K.jpg

Talán ezt hívják pandúr spicces pengének?

https://c8.alamy.com/comp/BJTRGT/mail-post-courier-german-postman-woodcut-from-leaflet-nuremberg-17th-BJTRGT.jpg

Méretes Messer-markolat, fantázia pengehegy, a tőr lebeg a semmiben (nincs hüvelye). Furcsa, hogy mindkét postás a jobb oldalán viseli a kardot.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.10 -3 1 7881

Írtam egy rövid blogbejegyzést a korai fejvédek, kezdetben inkább arcvédő vívómaszkok fejlődéséről.

http://szablyavivas.blogspot.com/2018/10/korai-fejvedek.html

Az egyik korai vívómaszk pont úgy néz ki, mintha A vásálarcos c. film egyik kelléke lenne ;-)

Ui.:
Az elképzelt "valóság": l'homme au masque de fer.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Man_in_the_Iron_Masque_crop.jpg/750px-Man_in_the_Iron_Masque_crop.jpg

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.07 -3 0 7880

...a fényképész pont úgy kapta el a pillanatot, hogy egy magas srác feje...

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.07 -3 2 7879

Kutatók Éjszákája

Múlt pénteken az esti program keretében volt egy rövid jelenésém az egyetemi könyvtárban. Nem vittem túlzásba, csak egy szablyát vittem, meg egy picit megmutattam a grundvívás alapjait. Mellesleg meglepett, hogy egy óra alatt mennyien voltak kíváncsiak a vívásra.

 

Készült egy kép, ezen a legaktívabb résztvevő figyel, a fényképesz pont kapta el pillanatot, egy magas srác feje a penge felett látszik, míg a párja pont a penge alatt van. Egy kissrác éppen belenéz a kamerába, őt az íjászkodó apja hozta el. (A képen nem látszik egy iskolás csoport.)

 

A fekete ruhás leányzó kb. 40 percen (!!) keresztül bírta az alapok gyakorlását.

Igen táncos lába volt! Mindent elegáns táncmozdulatokkal próbált megoldani. Elvezet volt tanítani.

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.10.03 -3 1 7878

Rengeteg apró vívótörténettel gazdagodtam az utóbbi időben.

Majdnem sikerült összehozni egy újabb mikrotalálkozót.
Majdnem elmentem meglátogatni az egyik topiktársat a munkahelyén, csak a ronda, szeles

pesti idő tartott vissza. (Mellesleg vele még nem találkoztam.)

Viszont megnéztem egy érdekes vívótermet. Erről lesz majd egy blogbejegyzés.

Közben a MEK-en 2114-szer nézték meg a Grundvívás adatlapját.

Összehasonlításként - egy másik szerző ugyanakkor feltöltött kisregényét 933-szor,

egy emlékiratot pedig 929-szer tekintettek meg.

Ui.:
Természetesen privátban megy a kellemes társalgás, hisz kiderült - bizonyos vívótémákról nem érdemes *nyilvánosan* csevegni. Kimondottan sajnálom, hogy ezek a beszélgetések nem maradnak meg (az utókornak meg a kutatóknak), mert határozottan értékes adatokat tartalmaznak.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!