Keresés

Részletes keresés

zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 -1 0 310045

"Gyakorlatilag egy az egyben hozod a szocializmusban beléd vert, "a kapitalizmusban verik a négert" szöveget. "

 

A kapitalizmusban mindenkit vernek, ez a versenyképességének a lényege, a rabszolga társadalmak egyik változata, ilyen pl akkor amikor az olaj az elsődleges energia forrása, az alkalmazott technológiák alapja.

 

"Sokadszorra: a kapitalizmus nem társadalmi és nem is politikai berendezkedés, ez egy gazdasági modell, "

 

Társadalmi modell az. Összesen, 3 van. Az egyik az ősközösség, az majd az ürállomások társadalma lesz. A másik ami a jobbágyra alapul, aki kreatív, tervez, sok mindenhez ért, erőforrást bocsátanak a rendelkezésére, az elvonás mértéke rögzített viszont köteles önmagáról gondoskodni. A 3. alapja a rabszolga amelynek lényege nem a rabság nem a szolgaság hanem, hogy minden értéktöbbletet elvonnak tőle, a munkaereje ujratermeléséről társadalmi szolgáltató rendszer gondoskodik, önmagáról gondoskodni nem tudna.

De ha akarod úgy is beszélhetünk róla, hogy a rabszolga társadalmakban meghatározó gazdasági modell a kapitalizmus. Mivel így van, én valóban önkényesen adtam neki ezt a nevet.

 

"Te ezzel szemben a nagyon sok lehetségesből, megvalósultból egyetlen egy példát ragadsz ki, és ezzel azonosítasz mindent."

 

ha önkritikát kell gyakoroljak akkor ennek ellenkezőjét, a túlzott absztrakciót vallom be.

Előzmény: advocatusdiaboli (310013)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310044

OFF/belpol.

Magyaro. utóbbi 5 éve arról szól, hogy a hatalmi harcban nyertes elitcsoport berendezkedik (latinamerikai rendszerre) - mert a harcban általában valaki nyer.

Aki tőle függ (általában közalkalmazott), annak kisebb-nagyobb mértékben "igazodni" kell.

Mozgástér azért van ma is (főleg, ha az ember bevállalós és ért valamihez), de ez nem felülről fog tágulni

("Jön a választás, és nyer a jó királyfi vagy a hét szamuráj, akik eltakarítják a szemetet, aztán eltűnnek a naplementében")

 

Ez nyilván fáj, de az instabil állapot szükségképp bebillen egy stabilba.

Ez kb. a jövőnk felső korlátja, ld. még Bede Márton latinamerikás cikkét pár éve.

 

 

Ott a kép oldalt, én nem ilyen takarítást akarok, inkább legyen kosz.

 

http://unciklopedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Lenin_elvt%C3%A1rs.jpg

Előzmény: Auralianus (310042)
Auralianus Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310043

Igen, a pudding próbája az evés :)

Előzmény: orgonatündér (310041)
Auralianus Creative Commons License 2017.10.17 -1 1 310042

Én itt leginkább azt látom - és ezt felfedezheted Shadow hozzászólásaiban is - ,hogy egy olyan társadalomban élek,

ami szinte felfoghatatlan mennyiségű embert fogadott be igen rövid idő alatt. Nyitott maradt ennek ellenére és bízik

továbbra is a demokratikus értékrendben.

 

 

Persze.. tökéletes társadalom nincs, hibák, hiányosságok itt is vannak, de maga a rendszer - és főként a belé vetett

bizalom - szilárd, megbízható. Működnek a fékek, az ellensúlyok... biztosan élnek mások is errefelé, vagy másfelé ebben

a szép nagy országban, másféle tapasztalatokkal... de én innen bizony azt is látom, hogy Magyarország NEM az előnyére

változott meg az utóbbi 5 évben...

 

 

...az a rengeteg félelem és rettegés ami egyre jobban tapinthatóan felhalmozódik az emberekben, láthatóan torzítja a
gondolkodásmódjukat... 

 

 

... Padinak is azért hajtogatom, hogy élnie kéne egy kicsit máshol is... meglepődne mennyire könnyen fogadják be mifelénk

azt, aki bármihez is ért + fenntartások nélkül hajlandó alkalmazkodni (nem, nem asszimilálódni) + együtt dolgozni az

itteniekkel...

 

 

... ha nem éltem volna anno eleget "odahaza" akkor még a mostaninál is nehezebben érteném meg miért ragaszkodtok 

ennyire görcsösen a démonaitokhoz...

Előzmény: orgonatündér (310039)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310041

Nyilván.

 

Aztán meglátjuk, kinek lesz nagyobb jóslóereje, melyik szemlélet jön inkább be.

(Nehéz mérni. Hisz lényegében nem jósolok szinte semmi konkrétot. Sem a hol, sem a mikor nincs megadva nálam, de még a mi is hézagosan)

Előzmény: Auralianus (310040)
Auralianus Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310040

akkor azt is érted, hogyha szerinted az én értékítéletem túl rózsás... akkor a tiéd meglehet túl sötét ;)

Előzmény: orgonatündér (310038)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310039

Vendégmunkásnak vagy kontraktornak lenni az nyilván más, látni akkor is lehet ezt-azt.

De te sem erről beszélsz, ha "ott élni" van.

Előzmény: Auralianus (310037)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310038

Értelek.

Biztos jobb az élet, nincs küzdés (ha rendesen dolgozol, nincs mitől tartanod ÉS meg is élsz), és az ország alrendszerei működnek. Nem hátrány.

De tiszta vízben nem él meg a hal. Legalábbis tompul a szaglás-látás meg a gyanakvás.

 

És a fő dolog:

Vannak irracionális ragaszkodásaim, meg vannak képesség-hiányaim az új helyen való beilleszkedésre.

Én így fizetek a szabad döntésért. (minden hobbi pénzbe kerül, vagy legalább elmaradt haszonba)

Előzmény: Auralianus (310037)
Auralianus Creative Commons License 2017.10.17 -1 0 310037

Élj egy pár évet olyan országban is, ahol nem a fortélyos félelem igazgat... Magyarország egy jelentéktelenül kicsi

ország... akármennyire is kedves sokaknak....

 

... TÉNYLEG... próbáld ki... csodát fog tenni a gondolkodásoddal ;)

Előzmény: orgonatündér (310033)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310036

Így volt az 1968 előtti nyugati demokráciában is. Belső házirend, egyensapka és köpeny.

 

De hát "we dont need more education", stb. we don't want the WALL, mondta Pink Floyd (kicsit Cohn Bendit-ék után)

 

Egyikük sem tudta, hogy a szervezett vallás véd a legsötétebb babonák ellen.

Ha megszokásból, hát úgy.

Előzmény: zöldkomcsi. (310001)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310035

Ezt most CSAK a társadalmi bizalom szempontjából vetettük fel.

 

Ez lehetett kicsi egy birodalomnál, ami egyébként győzni volt képes(a török fölénye a német-római cs.-val szemben). a kérdés egyébként nem egyértelmű, hogy ez valami szükségszerű istencsapása volt a - gyengeséget okozó - gonosz bezárkózással szemben (vagy épp a turáni átok büntetése).

 

És ma sem egyértelmű.

Szerintem a lejtő lefele visz, de azért célszerű lenne fékezni rajta. Legyen az népvándorlás vagy erőforrás használat.

 

Előzmény: zöldkomcsi. (310000)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 1 310034

Hallhatod ma is, ha fülelsz a propagandára. Hallhattad tegnap (az elmúlt 70 évben).

És még fogod is.

Előzmény: szilvatövis (309992)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 1 310033

Igen, elbeszélünk egymás mellett. Felvetéseid a magad gondolatkörében elfogadhatók, sőt időnként jók.

Viszont nem érzem azt, hogy kölcsönösen meg tudnánk győzni egymást.

Túl hosszú lenne.

 

 

Annyi talán, hogy a mai társadalmi (meg erőforráshasználati) modellt én sem szeretném átmenteni (a tegnapit esetleg igen, de azzal is vannak elvi gondok, hosszú leírnom). Ellenben sokkal sötétebben látom azt, hogy mire fogják használni a felmerülő lehetőségeket, legyen az online lét, új energiaforrások, takarékosság és nanowattok, AI terjedése.

 

Ehhez képest technikai részlet az, hogy milyen korlátokat látok az AI-ben vagy másban (egy időben ragoztam itt a KÖF-nagyfesz töltőket a teljesítményigény függvényében, ami rutin átviteltechnikai ügy ugyan, de kell, és nem magától értetődő, lesz néhány új szabvány). Nyilván puffogok, ha marketinges hurráoptimizmust érzek ki.

Annyi, hogy ez néha keveredik azzal, hogy hangot adok az így megvalósuló elnyomással szembeni érzéseimnek (és kiadódik a mindennel elégedetlen ember képe, aki egy kutya, ami ugat, s addig a karaván halad).

Pedig ez a két kritika síkja kb. független egymástól

Előzmény: Auralianus (309991)
orgonatündér Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310032

OFF

Nem, hanem egyfajta fejlődésnek, (az általános emberi építőkockákon túli) másodlagos harmadlagos jellemzők fontossá válásának. Németországban a forradalom hatóságilag tilos, ezért nem volt 1789 mintájú rendbontás.

És a németeket legyőzők sem vittek ilyet túlzásba.

Rendbontás.  Szvsz. az oroszok sem szeretik az ilyesmit, csak hát az 1917 őszi "biológiai fegyver" gyenge immunrendszerrel találta őket meg.

 

Ha bármiért is megtörtént volna, akkor a társadalmi bizalom

 

De ez mellékszál. Szinte már kötekedés

Ahogy a #309980 is, csak még inkább.

Helyes, akkor ne keverd ossze.

 

Akkor hát ez a kör ennyit ért. Köszönöm a részvételt!

Előzmény: M.Zoli (309981)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310031

Csauseszkuék elintézése? Az jogrend vagy morális rend alapján történt?

Előzmény: GPS (310028)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310030

Egy morál tényleg van, a szabályokat be kell tartani.

Előzmény: GPS (310028)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310029

Amit írtam, jobb példa nem jut eszembe. Nem volt tilos az iskola területén a dohányzás és a trafikba is el lehetett küldeni a gyereket egy doboz ezüskossuthért , egyrészt. De ha megláttak dohányozni mint kölköt, örühettem ha nem kapok olyan nyaklevest, hogy leég a hajam.

Előzmény: GPS (310028)
GPS Creative Commons License 2017.10.17 0 1 310028

 

A jelenlegi társadalmi rendszernek nincs morális rendszere, többség által elfogadott szabályok vannak helyette. 

 

Miért, melyik társadalmi rendszer volt "morálisabb" a mainál? A monarchia? A Kommün? A hitleráj? A bolsevik diktatúra? Melyik rendszer daliás "moralitását" sírod vissza?  

 

Na figyelj: szerintem meg SOHA nem volt ennyire kiterjedt morális rendszere a társadalomnak - mint a mai, fejlett nyugati társadalomé (aminek a perifériáján talán mi is gravitálunk - legalábbis szeretnénk).

 

Soha nem okozott ekkora össznépi felhördülést, ha egy nőt zaklatnak, ha egy kisebbség ellen uszítanak, vagy ha szóban-munkahelyén vagy tettleg bántanak valakit... vagy ha csak összekeveri valaki a szelektív hulladékot, a háziszeméttel.

 

Persze, messze nem tökéletes a mai moralitás sem... de fényévekkel kiterjedtebb és felvállaltabb - mint az előző korokban, bármikor.

.

Előzmény: zöldkomcsi. (310021)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310027

.....hááát..... onnan az elefántcsontoronyból lehet, hogy lehet látni valamit.

Van némi igazad, mert egy autópálya dugóban se kezd el mindenki tolakodni a leálló sávban, nem tudom a morál vagy a törvény tart e vissza jobban bennünket?

Előzmény: advocatusdiaboli (310024)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310026

Persze, most szokás szerint megmagyarázod, hogy ez is ugyanaz, csak másmilyennek látszik...

Ahogy már írtam: ha nem jön ki a matekod, még a számokat is átdefiniálod, akkor azt nem is úgy kell értelmezni...

Előzmény: zöldkomcsi. (310025)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310025

Van az, de ez a tempója, olyan generációnyi idő amikor már látható is valami. Persze az usa érdekes, bizonyos dolgok maradtak több száz éve minden csak arra rétegződik.

Előzmény: advocatusdiaboli (310020)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310024

Minden társadalomnak van morális rendszere. Egyébként mi az, hogy a "jelenlegi társadalmi rendszer"? Ez alatt mit kell érteni?

Már Németországban meg Angliában nem teljesen ugyanaz a társadalmi rendszer van (momentán szerintem Anglia a kontinens egyetlen, még mindig osztálytársadalma), de nagyon másképpen működnek a dolgok mondjuk Albániában is, mint minálunk.

 

Tényleg nem cikizni akarlak - de szerintem zéró kitekintésed van a világra onnan a putrisorról, te egyszerűen nem akarod elhinni és elfogadni, hogy nem kizárólag az általad ismer valóság az egyetlen létező.

Előzmény: zöldkomcsi. (310021)
;m;1710; Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310023

20-30-40 be-50 kevesseb 60 ba még keversseb 70be már shol 

ez a  fenomén általába lent délen volt jelen a kluluxkan idökbe.

 

mig a mai kelet eropa még mindeg rasista sok értelembe

Előzmény: GPS (310019)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310022

...ahoz is, hogy tiltsák be a dihidrogénoxidot. (-:

Előzmény: zöldkomcsi. (310021)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310021

A jelenlegi társadalmi rendszernek nincs morális rendszere, többség által elfogadott szabályok vannak helyette. Na de többséget minden szabályhoz lehet találni.

Előzmény: alsószéleközepe (310017)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310020

Théta szerint mégsincs érdemi változás azóta...

Pedig van... Megkockáztatom, inkább az a baja, hogy ő már nem is képes ezeket követni...

Előzmény: GPS (310019)
GPS Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310019

 

Én elég öreg vagyok ahhoz, hogy még az én életemben EZEK A FELIRATOK (Klikk)  még mindenhol kint voltak Amerikában.

.

Előzmény: advocatusdiaboli (310016)
Auralianus Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310018

elárulom, nem csak az Audi... ;)

Előzmény: _Berci (310012)
alsószéleközepe Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310017

 Azt a morált ami volt a 60-as években, azt még az előző rendszerből hozták az emberek...

 A hagyományok és a morál leépítése rendszerektől független és egy folyamat (része).

Előzmény: zöldkomcsi. (310001)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2017.10.17 0 0 310016

A társadalmi fejlődés üteme nehezen prognosztizálható - de igazándiból pár generációváltás után igenis drámai mértékben tud változni. Egy büdös szó nem igaz abból, hogy 100 év alatt alig változik valami - hogyne változna! Persze, nem egyforma tempóban, vannak országok-kultúrák-társadalmak, amelyek "befagytak", de ezekre jellemző, hogy más téren sem sokat változtak. Ahol a fejekben középkor van - ott egyébként is az van általában...

Más helyeken viszont azt látni, hogy miközben mondjuk de facto és de jure egyaránt apatheid, bigott és rasszista ország voltak akár csak 50-60 évvel ezelőtt is - most meg simán megválasztanak egy feketét, meleget, bevándorlót vezetőnek, polgármesternek, elnöknek. Egyszerűen nem igaz, hogy nincs jelentős változás. Még mindig nincs elég - ez talán elmondható. De az, hogy alig lenne? Ugyan már...

 

És a modelleket mindig a maguk korában és kontextusában kell vizsgálni, semmiféle értelmes mentséggént-magyarázatként sem alkalmazható az, hogy mondjuk ne ítéljük meg olyan szigorúan Sztálin rémtetteit, amikor pl: Dzsingisz kán meg elfogadott vezető és nemzeti hős lehetett ennél is nagyobb rémtettekkel... Ilyen relativizálással tényleg csak egy pszichopata áll elő, egy olyan ember, aki semmire sem becsüli mások életét...

Előzmény: zöldkomcsi. (310008)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!