Keresés

Részletes keresés

vick_1899 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128056

Üdv Mestereim!

 

Holnap megyek egy nagyobb mennyiség zöld velteliniért.. a kérdésem az lenne, hogy kb hány kg fér bele egy 120L hordóba?

 

Másik kérdés: Van itthon egy 4 szűrős EKO-FP4 víztisztítóm. Az ezzel megszűrt víz alkalmas a párlat hígítására?

 

Harmadik kérdés(ha már itt vagyok :D ): Mivel ajánlatos a főzőrendszer réz részeit tisztítani, átmosni? A barackomban hígítás után pár nappal kis kék darabocskák (rézoxid???) úszkáltak.. Arra gondoltam, hogy nem volt megfelelően tisztítva a rendszer, és ez okozhatja a jelenséget.. (Az előpárlatként általában az ajánlott mennyiség kétszeresét veszem el,tehát nem gondolom, hogy azzal lett volna gond.)

endrepp Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128055

Én hajlok arra, hogy az alacsony forráspontú kellemetlen dolgok olyan könnyen párolognak, hogy egy határeseten lévő mintából könnyen lehet jó másnapra, ezt tapasztaltam. Azt, hogy a jóból rossz lesz, azt nem. Kéne még pár év, hogy ez megalapozott tapasztalat legyen, egyenlőre csak "úgy tűnik".

Előzmény: obsitos3 (128054)
obsitos3 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128054

Aki azt mondja,hogy érdemes az előpárlat elválasztás mintáit akár napokkal később újra kóstolni,mit tapasztalt:másnap az is jó lesz,ami a főzés napján már kuka volt,vagy fordítva?

zerger88 Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128053

Nem én főzöm sajna, de úgy is legfőképp az alapanyagon múlik a dolog. H*lyén  szoktak rám nézni a falusiak amikor látnak cefre alapanyagot csinálni. (pl megmosom a gyümit mindig, kivágom a penészes részt stb) Mert ugy is kiforr (szokták mondani) De hát falun élek és én vagyok a hülye :) 

THX

Előzmény: rézműves1 (128051)
zerger88 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128052

Az idei év gyümölcs szempontból szívás volt felénk (meggy cseresznye kivétel). Nekem is alig van birs meg dió. Nóra borának még nem hallottam :) Nekem a "fő csapás vonalam" pont a mirabolan. Ahogy írták lehet főzni. De ha akarsz magadnak több mirabolan páleszt akkor menj ki a természetbe, elhagyatott utak mentén , és keress magadnak ilyet. Felénk szerencsére elég sok van, de már nem sok van a fákon mert ugye már csak a késeiek vannak. Nekem van egy olyan fosoka fám ami beérve is savanyú

Előzmény: ksanyi52 (128040)
rézműves1 Creative Commons License 2016.09.15 0 2 128051

Ha az elhatározás mellett egy kicsit olvasgattál is, akkor nem lesz az rossz.

A napfényt ráérsz akkor beletenni, amikor lement a zajos (fő) erjedés és az élesztő bacik már megették az összes gyümi-cukrot és lassan már nincs mit csinálniuk. Így az elején nem forr olyan veszettül.

Csak olvasgass tovább és nemsokára egész jó páleszokat fogsz főzni. Na persze, ha hallgatsz Snapszira.

Előzmény: zerger88 (128049)
rézműves1 Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128050

Látod, van akinek összejön...DDD...vagy lehet, hogy neki a jó Isten is a barátja??:):))))...

Előzmény: snapszmester (128048)
zerger88 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128049

Sziasztok, új vagy itt.

Sok helyen nézelődtem már. De nem találom a választ, mert a neten is meg az emberektől is más és más vélemény jön le. A kérdésem az hogy a napfényt mikor érdemes belerakni?
Az elején? Szakaszonként? vagy az utóerjedésnél amikor már alig van bunda? Most elköteleztem magam hogy nagyon jó cefrét csinálok. Most először használtam élesztőt hozzá, Szőlő leszemezve fele-fele arányban van a fehér muskotályos és az otelló (tudom az otelló még nincs beérve teljesen , de el kellett hoznom) Sajnos nem lett annyi amennyit gondoltam ezért kapott 2 vödör almát kimagvazva ledarálva. Nem vagyok nagy pálinkás sajna de ennél reménykedem hogy majd ízleni fog, csak különleges valamelyest a szőlő pálesz.

snapszmester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128048

Ehhez több kell. Jó cefre, jó készülék, jó ízlés stb.

Előzmény: rézműves1 (128047)
rézműves1 Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128047

Végül is a Te tanítványod is ...:):)...

 

..."Arany champion

    Legjobb palóc párlat"... 

 

...ezek mellett szerintem ha egy ilyen versenyről (még ha "csak" párlat is) egy fórumos magán főző, elhoz 3-aranyat, két ezüstöt, meg egy bronzot, akkor Snapszinak érdemes volt annyit nyüstölni bennünket...DDD...mert lám-lám, volt aki megfogadta...:):)...gyerekek, igazi főző van köztünk...

Előzmény: snapszmester (128046)
snapszmester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128046

Ez kétségtelen, nagy gratula neki. 

Előzmény: Törölt nick (128044)
Green Corner Creative Commons License 2016.09.15 0 3 128045

Minden szilvának székletlágyító hatása van.Az említett "fosószilvának"fosató hatása!:))Innen a neve!

Előzmény: kopasz szuzukis (128043)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128044

 

Azért neki kijárhatott volna egy akkreditált (pálinka) szóhasználat. 

 

Konkordia szőlő párlat

Magánfőző

Takaró Géza

Arany champion

Legjobb palóc párlat

 

Előzmény: snapszmester (128039)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128043

Hááát! 

A szomszédom, aki az állami gazdaság növényvédelmi ágazatvezetője volt, mondta el, hogy az almatermésűek a legmacerásabbak növényvédelmi szempontból. Évi 10-12 permetezés kell az almáskertnek, hogy egyáltalán valami értékelhető termés legyen.

Persze kisebb kertekben, ahol nem mono a kultúra, kevesebb is elég. De az évi 6-8 mindenképp kell az almatermésűeknek.

Most már azért KELL növényvédeni, hogy a jövő évi termés jó legyen. Szerintem 1-2 bordói leves "spricni" mindenképp kellene.

 

A Mirobalan szilva igen jó pálesz-alapanyag. Nevezik még mórabórának, felétek nóra bóra, fosószilva (mert jó évben szakadásig van terméssel - fossa a szilvát), cseresznyeszilva, satöbbi.

Előzmény: ksanyi52 (128040)
reikisgabi58 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128042

Sajnos nálam is ez a helyzet. Tavasztól május végéig rendszeresen permetezek. Én a tavaszi fagyokra fogtam. Dió pl. egy szem sincs az idén. Szilva is lehulott mielőtt beérett volna. Szerencsére cseresznye volt idén bőséggel. Már az üvegekben figyel.

Előzmény: ksanyi52 (128040)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128041
:))
Előzmény: snapszmester (128039)
ksanyi52 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128040

Sziasztok! Lehet hogy rossz gazda vagyok? Az almám jókora diónyi méretben mind le húlt. A birsen csak néhány szem vigyorog , az is rohad. Pedig 4 szer permeteztem. Hát így nem sok pálinkám lesz. Még most is kellene permetezni? A szilvát elszúrtam, ( a gyerekeknél voltam egy hétig) közben mind le húlt. Van még egy fa nóra-bórám (kék) abból lehet főzni? Eléggé kesernyés a héja? Amúgy jó ízű. Üdv ksanyi.

snapszmester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 128039

A magyar köznyelvben a szesz mindig pálinka volt. Jó lehetőségnek gondolom hogy minőséget jelöljön. Pálinka csak az lehessen ha akreditált versenyen legalább bronz minősítést kapott.

A céget se fogom párlatháznak hívni, de nekem megvan az akreditációm. :-)

Előzmény: Törölt nick (128038)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128038
:)) Jo megkozelites,hasonloan latom ugy szinten! En egyetertek veled! :))
Előzmény: foxrudi (128035)
sogi01 Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128037

                                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

Előzmény: sogi01 (128015)
snapszmester Creative Commons License 2016.09.15 -2 0 128036

Az állam teljes erejével támogatja az otthonfozest. Ki tud nyomni mit? Ez a hiszti, nem veszed észre?

Gratulálok minden díjazottna, csak ne hogy valaki dicsekvesnek vegye a jogos örömöt.

Nem mind egy minek hívod a termekedet? Van aki leadozza, van aki csak félig és van aki semennyit. Valami kis különbséget kellene tenni ha csak a hivatalos megnevezésben is.

Előzmény: foxrudi (128035)
foxrudi Creative Commons License 2016.09.15 0 1 128035

Így van.Ahogyan neked is,amikor a pincédben,vagy akárhol a haverok elismerően nyilatkoznak a sajátodról.

 Úgy gondolom,olykor meg kell mérettetni szakmai közönség előtt is az embernek magát,mert ha netán szerez egy-két érmet,a "nagyok"között is magánfőzőként az joggal növeli az egót.Szerintem ez nem baj!!

 Azt olvasom ki az írásodból,hogy tulajdonképpen nincs is szükség a versenyekre,csak a "hivatásosoknak"van értelme megmérettetni magukat.

   Még jó,hogy nem mindenki egyformán látja a világot.

Egyébként ezek az érmek,díjak is erősítik a magánfőzők létjogosultságát,és úgy gondolom ezek az apró sikerek is folyamatosan hozzájárultak ahhoz,hogy még a magánfőzés intézménye eddig is fönnmaradhatott,az óriási nyomás ellenére.

Előzmény: mili70 (128034)
mili70 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 128034

Magánfőzőként miért is olyan fontos nekünk a díj, az elismerés?

Mert ez növeli ( növeli?? ) az egónkat.

De mit is teszünk otthon a díjnyertes pálinkánkkal? Eldicsekszünk vele a barátoknak, majd megisszuk. És azokkal amikkel nem nyertünk semmit? Azt is megisszuk.

A hivatásosokkal más a helyzet. Nekik minél több, és csillogóbb érmet kell szerezniük, amit majd elhelyezhetnek az üveg címkéin. És már is " jogosan " hivatkozhatnak arra, hogy azért kerül Xezerbe a pálinkájuk, mert megnyert egy csomó versenyt.  Ez bizony kőkemény marketing ha csak az árú népszerűsítését, a fogyasztó befolyásolását, vagy az áralakító hatását nézzük.

Előzmény: foxrudi (128025)
Jolida Creative Commons License 2016.09.14 0 1 128033

"A délben szüretelt alma az déligyümölcs?"

 

Már Pelikán elvtárs is megmondta:

Kicsit sárga, kicsit savanyú, de legalább a miénk. :-)

Előzmény: Törölt nick (128030)
foxrudi Creative Commons License 2016.09.14 0 0 128032

Sütőtök párlat???Az sem gyümölcs!!Azért párlat,nem pálinka!párlatot bármiből lehet készíteni,aminek van cukortartalma,és erjeszthető.

  Ez a katyvasz azóta van,mióta a kereskedelmi főzdések kisírták,hogy csak amit ők készítenek,azt lehessen pálinkának nevezni!!

Mert úgy gondolják az a tuti!

  No de akkor őket meg csak úgy lehessen értékelni,hogy bármelyik bolt polcáról  levesznek egy flaskát bírálatra a szakma nagyjai,és ha az kap érmet,elismerést,akkor ok!Mert ugye egy fölöntést elkészíteni patentre más mint 50-et. 

Előzmény: Törölt nick (128030)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.14 0 0 128031

 Köszi, ez biztos ? Akkor kérem a topik címét megváltoztatni, párlatra. Már az gyanús volt, mikor párlatjegyet bevezették. Valóban tragikus, ezek után már csak házipárlatot kell innom.

Előzmény: foxrudi (128028)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.14 0 1 128030

 

Sör párlat

 

Bérfőzető

 

Becskereki Tamás

 

Ezüst

 

 

 

Déligyümölcs párlat

 

Magánfőző

 

Tusják György

 

Bronz

 

 

. bérfőzető: az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből (gyümölcsből származó alapanyagból) állíttat elő bérfőzött párlatot;

 

gyümölcstermesztő személy: az a természetes személy, aki gyümölcstermő területtel rendelkezik. sör ?

 

A délben szüretelt alma az déligyümölcs?

 

 

rézműves1 Creative Commons License 2016.09.14 0 2 128029

Én igazából csak azon csodálkozom, most hogy végignéztem a legjobbakat, hogy van ott egy fórumtársunk, aki erről a versenyről 6-darab éremmel jött el és abból 3 igencsak aranyosan csillog.

Már dicsekedni sem merünk? Pedig úgy érzem, hogy méltán lehetnénk büszkék is rá, mert ő is a fórum kebelén nőtt fel...DDD...dehát Ő tudja, a szerénység is egy erény... de a nagy-nagy gratula akkor is jogos...

Előzmény: Törölt nick (128027)
foxrudi Creative Commons License 2016.09.14 0 0 128028

No de kérem!a pálinka nevet,már csak a kereskedelmi főzde használhatja,mert csak ők gyártanak hungarikumot!Sajnos itt tartunk! :-(

Előzmény: Törölt nick (128027)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.14 0 0 128027

Megdöbbentő! A párlattal is ugyanazokat az eredményeket lehet elérni mint a pálinkával. Ahogy, nézem sok bérfőzető kétszer fizeti ki a főzetést és a jöv. adót.

Előzmény: foxrudi (127997)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!