Keresés

Részletes keresés

C20NE Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63774

Vannak olyan vezetékek, pl az MM falvezeték amit rakhatsz védőcső nélkül a vakolatba de nem ajánlom.

Előzmény: topikolos (63772)
topikolos Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63773

Értem. Ami nálam van 1,5-es, az valami prysmian nevezetű, a 2,5-esen viszont nincs semmi felirat. Jelezhet ez valamit?

Előzmény: lukit (63769)
topikolos Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63772

Ok, úgy lesz.

Duplán szigetelt vezetéket rakhatok védőcsövezés nélkül a vakolatba, vagy inkább csövezzem?

Előzmény: C20NE (63762)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63771

Bocs, az árak duplán szigetelt 3G1,5-re vonatkoznak.

Előzmény: lukit (63769)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63770

Péter atyuska honlapja olvashatatlan/nálam/ Ő tán mér földelést, ha majd erre néz...

Előzmény: King_of_Giants (63768)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63769

Arra nagyon kell vigyázni az ilyen számolgatós oldalaknál, hogy legtöbbjük tiszta rézzel számol, holott a legolcsóbb vezetékek újrahasznosítot rézből készülnek, ahol az fajlagos ellenállás lényegesen nagyobb. Lehet kapni rendes rézből készült kábeleket is, csak azok 200m tekercsre br. 260Ft/m-nál, 50m-esre meg 334Ft/m-nél kezdődnek. A legdurvább ilyen az volt, amikor kb 2*4m-en 12V DC-nél 10A mellett a 1,5-es "vezeték" a fogyasztóra juttatott 8V-ot. Ez szerinted miből készülhetett? :)

 

A másik dolog, hogy ha 1m-re akarod elvinni az áramot, az oda-vissza már 2*1m. Ezt sokan elfelejtik és ha nem közöl részletes számításokat az oldal / program, akkor nem tudod, hogy ezt most beleszámolta-e.

 

Tehát ha már így számolgatsz, akkor olyan oldalt keressél, ami megmutatja a részszámításokat és be lehet állítani a vezető fajlagos ellenállását. Mondjuk azt nem tudom, hogy mire állítod a dzsunka bt vezetékeinél, de értelmes gyártó megadja a saját vezetékeire.

Előzmény: topikolos (63761)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63768

Ügyes szerkezet, de én már annyira ritkán melózok, hogy nem feccölök be új szerszámba

 

Jahno

 

Volt hogy leirtam papirra, aláiratva a tulajjal mik a hibák, milyen életveszélyes a hálózat többi része, amihez nem nyúltam

Szerintem most is úgy van. Ha én hívok szakembert nekem kell fizetnem, nyilván

A tulaj meg biztosnem fog, hisz a relé fel van szerelve, őt a legkevésbé érdekli a mA és a leoldási idő

Bár úgy tűnik, az a kliens nem egy "sötét", mert a legelején tért ki a relés szükségességére, más szerelvények mellett.

Kicsit ciki hogy utólag, de lehet felhívom hogy mi a helyzet. Akkor kellett volna jeleznem amikor lepróbáltam a működését.

Előzmény: Zs:) (63767)
Zs:) Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63767

 

Előzmény: King_of_Giants (63764)
Jahno Creative Commons License 2015.07.16 0 1 63766

Akkor hívj olyat, aki ért hozzá.

Előzmény: King_of_Giants (63764)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63765

Feszültségmérő, potméter kell. Konnektorba dugós fogyasztásmérő sokat segít. A 30mA-t kb 220-240V között tudd beállítani, és legyen egy tuti 230V-os elvi pozíciód is.

Előzmény: King_of_Giants (63764)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63764

A megrendelőnek, ha én mondom neki

Műszerem nincs és nem vagyok év.mérési szakember

 

De vissza kell mennem ha kész a f.szoba szerelvényezni. Képes leszek összeállitani egy terhelést 30mA-re és letesztelem.

Eredményes lenne egy  6W körüli, pótméterem nincs, ellenállás és amper műszer?

Előzmény: Lacivill (63749)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63763

ha ez a 60W több pici izzóból áll:"

 

Gondolod karácsonyfa fűzérrel járok? :)

 

FI relének nem 1milliomod sec alatt kell leoldani, hanem 30mA-nél, amellett hogy ugye vannak késleltetett tipusok. Ez utóbbiakat nem is értem minek. Tudom, a leoldási/védelmi lépcsőzés

de ha ott egy ÉV relé, ami 30mA az oldjon le szorosan a-körül az áram körül

 

A leoldás lassuságát hogy érted

 A mechanikai +oldás lenne a lassú?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63750)
C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63762

Hogy ez az oldal mit és hogyan számol lényegtelen. Alkalmazd a szabványos keresztmetszeteket a szabványban megadott biztosítóval!

Előzmény: topikolos (63761)
topikolos Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63761

Köszi. De azt nem értem, hogy pl. ez az oldal hogyan számol ki a megadott adatokkal 1,5-es keresztmetszetet.

A fő fogyasztó ugye a bojler lenne, ami 1,8kW, arra a boltban azt mondták, elég a 1,5-es vezeték. De ha mellé biggyesztek egy konnektort az esetleges egyebeknek, akkor több lehet, ezért kerekítettem alaposan felfelé.

Most megnéztem, a vezéreltnél 10A-es biztosíték van, az összes többire pedig 16A-es.

A bojler egyébként most is dugaljon van (be tudtam kötni, de nehezen emlékeim szerint, de az még alu vezeték), mert így vettem, gondoltam ugrik a garancia, ha leveszem (olvastam itt nemrég, hogy valószínűleg nem), de az már vagy 10 éve volt, így akár be is köthetem direktben.

Nem nagyon láttam ellenvéleményt, akkor így fogom csinálni, ahogy írtad.

Előzmény: C20NE (63737)
topikolos Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63760

Nálunk is így volt sokáig, így tudtunk pl. mosást időzteni a vezérelt időtartamára. Mostanában viszont számunkra össze-vissza kapcsolgatják, tuti, hogy nem 3x egy nap, mert most hallom is a kattogást, amikor vált. Démász terület.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63751)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63759

Ertem az szel! De az a 6 A eleg hogy minden rendben uzemeljen? Ezert momdtam a 7 elemno kabelt azt lattam hogy jol szet lehet osztva, annyira ertek hozza.

C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63758

Az 1-es dróthoz 6A-es megszakítót illett volna rakni!

Előzmény: lajoskaaa7 (63757)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63757

A villanyszerelo atnezte csak figyeltem a munkajat az osszes kotodobozt ujrakototte vago nevu eszkozzel, azt mondta minden rez 1 es vezetekek vannak de nehol 1,5 tappal es arrop agazik le 1 essel ezt mondta.. es ezert rakott 10 A megszakitott meg fi relet rakott 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63756)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63756

"1 es réz vezeték de olykor 1,5 os réz . 7 elmenő tàpja van és 10 A kismegszakitoval van biztositva ez igy rendben van?"

 

Ez így kissé zavaros számomra,

ha most vetted a házat, hívj egy villanyszerelőt, hogy nézze meg a legfontosabb dolgokat, ha nincs komoly baj, akkor lehet, hogy végez fél óra alatt, az nem kerülhet sokba.

 

Egyébként 1 mm2 keresztmetszetű vezeték elbírja a 10 ampert, de hivatalosan csak 6 amperre szabad biztostani.

és hiába van a házban itt-ott 1,5 mm2-e vezeték is, a biztosító értékének mindig a leggyengébb láncszemhez kell igazodnia.

Előzmény: lajoskaaa7 (63752)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63755

Bocsánat, de... Sokat dolgoztál a hétvégén? 

automata átkapcsoló

Nem szóltam bele az alant olvasható szájkaratélyozásba, de az előírás szelleme csak az, hogy ne tudjál átkapcsolni nappalira, mivel a központi vezérlés úgy van figyelembe véve, mint szükség esetén ledobható terhelés.

merre laksz... nagyon szomorú... pont ugyanakkor

Hát, a világ végén, ahol a legnagyobb fogyasztószámú magyar áramszolgáltató szolgáltat.

Nem szomorú, hanem a műszaki megoldás miatt igen gyakran előforduló lehetőség, hogy a hálózat úgy lesz átkapcsolva, hogy nem elég a jelszint. Akár tervszerű munkák miatt, akár üzemzavar okán. Bár a parancsok sem véletlenül vannak ismételve, és a vevő sem véletlenül ismétli a programot, ha elveszik a jel.

Így aztán persze, hogy ugyanakkor, ha van jel. Csillagidő pontossággal. Nálunk, a világ végén is. Ettől még áll, hogy ha a rendszerben teljesítményhiány van, akkor le kívánják dobni.

mosógép, kert-öntöző, ventilátor

Ezek nagyon rossz példák...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63751)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63754

Egyébként ezt az éjszakai-nappali áram automatikus átkapcsolását jól meg kell gondolni, mert

- egyrészt a villanyszámlán szereplő nem-éjszakai havi fogyasztásnak csak egy igen kis része esik arra az időszakra, amikor éppen van is éjszakai áram, ami ráadásul szintén nem ingyenes, hanem csak kb 30%-al olcsóbb, tehát egy automata átkapcsolóval lehet, hogy csupán 3-5%-kal csökkenne a villanyszámlánk

- másrészt pedig lehet olyan is, akinél ez az átkapcsoló nem csökkentené, hanem éppenhogy növelné a villanyszámlát, mert pl a bojler vagy a hőtárolós kályha pont akkor töltené fel magát meleggel, amikor éppen a drágábbik áram van soron (amikor meg megjön az olcsó áram, akkor meg azt mondaná, hogy "köszönöm, tele vagyok" :)

 

Utóbbi problémára talán megoldás lehet pl egy "két órányi nappali áram a bojlerbe" feliratú nyomógomb (egy időzítővel), amit csak azokon a napokon nyomnánk meg, amelyeken szokatlanul korán elfogy melegvíz.

C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63753

A Mentavil szerintem mindig atcimkezett kinait arult.

Előzmény: King_of_Giants (63748)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63752

Üdv! Köszönöm a vàlaszt mekkelek! Olyan kérdésem volna még hogy adott egy lakàs 70 negyzetmeter kb. Nyaraló volt de lakàs lesz belöle, a vezetékezése nagyrésze 1 es réz vezeték de olykor 1,5 os réz . 7 elmenő tàpja van és 10 A kismegszakitoval van biztositva ez igy rendben van?  a hàzban semmi extra nagy fogyaszto nemlessz hütő meg àtfolyosvizmelegitő hasonló. Persze minden többi lakàsban hasznàlt elektromos tàrgy is. Mi a vélemény?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63751

"véletlenszerűen ki- és bekapcsolgatva bármilyen kis vagy nagy időtartamra"

 

Nem tudom, hogy merre laksz, de nagyon szomorú, ha felétek a vezérelt áram bármikor és bármilyen rövid időtartamra megjöhet/megszűnhet. Mifelénk minden nap három időszakban van éccakai áram (a legrövidebb időszak egy óra) és minden nap pont ugyanakkor kapcsolják be és ki (másodperc pontossággal, tehát akár kapcsolóórával is lehetne illeszkedni hozzá)

 

Egyébként számos olyan elektromos berendezés van, amit nem zavar, hogy bejelentés nélkül jelenik meg / szűnik meg az energiaellátás (pl azok nagy része, amelyeket mindig kézzel kell elindítani :) de csak a látókörömben van energia-megjövés által beinduló/leálló mosógép, kert-öntöző, ventilátor, sőt (szörnyű szentségtörés) még számítógép is. Most ennyi jutott eszembe.

 

De ha van automata átkapcsoló, akkor a berendezések sora jelentősen kibővül, habár az átkapcsolási áramszünet tizedmásodpercei sok készülékét megzavarhatnak. Persze elvileg lehetne "nulla szünetes" átkapcsolót is csinálni: villámgyors SSR relékkel, vagy ahol nincs FI relé és azonosak a fázisok, ott idő-átfedéssel (tehát az egyik relé csak akkor nyitna, amikor a másik már zárt).

Előzmény: ötfelezős (63747)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63750

"próbalámpa 60W"

 

Ha ez egy db ekkora izzó, akkor a FI relében lévő leoldó mechanika lassúságára tippelnék: nem hinném, hogy baj esetén a FI relé képes egy milliomod másodpercen belül megszakítani a áramot, az izzószál  áramerőssége egy pillanatig jóval magasabb is lehet 30 mA-nél, ráadásul az izzószál az áram megszűnése után is izzik még egy pillanatig, mielőtt kihűl.

Ráadásul ha ez a 60W több pici izzóból áll: a kis teljesítményű (vékony szálból készült) izzószálak barmi gyorsan képesek felfényleni.

Előzmény: King_of_Giants (63743)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63749

A beszerelőnek ÉV műszerrel ellenőriznie kell!

Előzmény: King_of_Giants (63748)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63748

"teszteltem" már próbalámpával ÉV relét , de emlékeim szerint nem villant fel ennyire, sőt semennyire

Valahogynemtecc ez nekem

Össze kellene állitani egy teszt áramkört.  Ki fizeti azt meg? A   megrendelőnek elég ha "ott van"

Nem tecc ez nekem kicsit

Mentavill márkájú. Elkezdett valami kínai gagyit saját márkázni?

Előzmény: C20NE (63745)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63747

Példákat! Mi üzemeltethető még véletlenszerűen ki- és bekapcsolgatva bármilyen kis vagy nagy időtartamra biztonságosan? Lécci! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63741)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63746

Úgy emlékszem, hogy ilyen feltételről egyetlen áramszolgáltató honlapján sem olvastam.

 

Minek ismételnék meg a szabványt? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63720)
C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63745

Úgy látszik, hogy az a 20~30ms ami alatt leold elég az izzószálnak felizzani.

Előzmény: King_of_Giants (63743)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!