Keresés

Részletes keresés

mililiana Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13947

Vigyázz, így kezdődhet a skizofrénia. Az optimális megoldás az, ha a munkáltató megbecsüli a munkavállalóit és viszont. Mo--on ez egész jól működött a II. Világháború előtt. A nagy ipari cégeknek (pl.GANZ) nem voltak ilyen problémáik.

Megbecsülték a szakembereiket, de most nem akarok gazdaságtörténeti kiselőadást  tartani. Történelmi tény, hogy jól működtek.

Előzmény: tipcsibácsi (13946)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13946

Munkáltató vagyok.

Eddig arról volt szó, hogy a munkavállalónak is fontos az a tíz perc.

A munkakezdés időpontját a mukáltatónak jogában áll meghatározni és onnan ledolgoztatni a kötelezően ledolgozandót.

Ha a munkáltató azt írja elő a szerződésben, hogy 6-kor munkakezdés és a munkavállaló el tudja kezdeni a munkát pontban 6-kor akkor nem írhat elő olyat, hogy legyen bent 10 perccel hamarább ha azt a munkakör jellege nem indokolja.

Nem értem mi ebben a rebellió.

És ha odafigyeltél volna akkor a háborút a munkáltató kezdte.

 

Előzmény: mililiana (13945)
mililiana Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13945

Tipcsibácsi! Te túlteszel az én rebellis hozzáállásomon.

 

Szerinted érdemes 10 perc miatt háborút indítani???

 

Ha fontos az a tíz perc, hátha a másik fél is megérti. Adjuk már meg neki ezt a lehetőséget!

Előzmény: tipcsibácsi (13942)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13944

" védőfelszerelést kell felvennie, akkor az abba való beöltözés nem része a munkaidőnek."

 

A munkaruha és a védőfelszerelés két külön dolog. Ugyanis a munkakezdésre munkaruhába öltözve kell készen állni és az ebbe való beöltözés nem része a munkaidőnek, viszont ha olyan a munkahely ahol kötelezően előírt védőruhába kell beöltözni és neaggyisten fertőtleníteni magad akkor az ebbe valő beöltözés és tevékenység bizony a munkaidő része.

Előzmény: zsanna (13939)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13943

Ez már tisztázva volt, ő ha beér egyből munkához tud látni.

 

Előzmény: Cersz (13937)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13942

Kérdezz rá, hogy akkor azt a tíz percet túlórába kifizeti? Mert ugyanis csak akkor írhatja elő. Ha a munkakezdés 6-kor van akkor akkor vagy köteles elkezdeni a munkát.

Előzmény: heepuriah (13936)
mililiana Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13941

Ja és hogy akarsz felmondani olyan szerződést, amit nem kötöttél meg?

Előzmény: mililiana (13940)
mililiana Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13940

Drága!

A hülyeségre nincs mentség! Hogy a bánatban tudtál 3 évig munkaszerződés nélkül dolgozni?

Előzmény: bogárka 12345 (13931)
zsanna Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13939

Anno - jó régen :-)) - anyukám boltban dolgozott. Ott úgy volt megállapítva a munkaidő, hogy nyitás előtt fél órával kezdődött a munkaidő, és zárás után fél órával ért véget a másik műszaké. Pont azért, hogy az ilyen jellegű előkészítő műveleteket zavartalanul meg lehessen csinálni, pl az áru be- vagy visszapakolása.  De itt a munkakezdés volt úgy meghatározva, hogy az korábbi volt, mint a bolt nyitása.

Ami pedig a "munkaerőt" illeti,  MT (a régi) úgy fogalmazott, hogy munkakezdésre munkára képes állapotban kell lennie. Tehát ha pl valami védőfelszerelést kell felvennie, akkor az abba való beöltözés nem része a munkaidőnek. Vagy: nem a gyárkapun kell beesni munkaidő kezdetekor, hanem ott kell jelen lenni, ahol a munkavégzés helye van. Nagy üzemterület esetén ez elég sok percet is igénybe vehet.  Biztos van még hasonló példa, nekem most ezek jutottak az eszembe.

Előzmény: Cersz (13937)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13938

az előkészítő tevékenységek beletartoznak a munkaidőbe

Előzmény: Cersz (13937)
Cersz Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13937

Az új munkaügyi törvényt kell végigböngészni, mert vannak (korábban voltak) olyan tevékenységek, amelyek beletartoznak a munkaidőbe, mint például a munkára való felkészülés, számítógép, valamilyen gép beindítása, beüzemelése, sőt, a leállás ideje is beletartozott a munkaidőbe, tehát amennyiben 6 órakor a munkahelyeden vagy, akkor milyen tevékenységek szükségesek a tényleges munkavégzés elkezdéséhez, és ebből mi tartozik a szabadidőbe és mi tartozik a munkaidőbe.

Előzmény: heepuriah (13936)
heepuriah Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13936

A közvetlen főnőköm azt mondja,hogy ez így van leírva.Kértem ugyan mondja már meg hova?Erre azt

 

mondja,ne kötözködjek.Szerintem ez csak az ő akciója.Egyébként ha olyat kérdezek ami neki nem tetszik,mindíg azt mondja,hogy ne kötözködjek.

tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13935

Egyébként mire hivatkozva kéri ezt a 10 perccel való hamarább beérést. Hú ezt nyelvtanilag megaszontam. :)

Előzmény: heepuriah (13934)
heepuriah Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13934

Köszönöm!

Én is úgy gondolom,ha 6-tól kezdődik a munkaidő,pontban 6-kor kezdjek el dolgozni.Lehet,valaki úgy gondolja,hogy kicsinyes vagyok,de munkakezdésre pont beérek,10 percel előtte,azt nekem egyéb okból nehéz volna tartani.

tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13933

Ha pontban 6-kor el tudod kezdeni  munkát akkor nincs joga azt kérni, hogy gyere be hamarabb.

Előzmény: heepuriah (13929)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13932

igen

 

munkaszerzodes miatt 30 napig "reklamalhattal" volna

Előzmény: bogárka 12345 (13931)
bogárka 12345 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13931

Tisztelt Szakértők    !

Az én problémám az lenne,hogy már több,mint 3 éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen.De munkaszerződést még nem írtam alá.A közeljövőben szeretnék felmondani.Kötelezhetnek e felmondási időre?

heepuriah Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13929

Köszönöm az éerthető,és nem irónikus választ!Az a helyzet, hogy a munkahelyen se átőltözni,se átvenni nem kell semmit,tehát ha pontban 6-ra beérek,6óra után egy másodperccel már tudom a munkámat végezni.

Az a tíz perc nem sok,de nekem más okból szükségem van rá.

heepuriah Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13927

Köszi!

Ezt mondja a munkáltató is,csak fizetni nem akar,és az egyéb plussz időben elvégzet munkáért sem.

Felkelnék én sokkal korábban is,örülnék is hogy van munkám,és annak is örülnék,hogy ha ezt nem "társadalmiba"kellene csinálni,ugyanis az örömből nem tudom eltartani a családot,csak fizetésből.Nem ilyen hozzáéertő segítségre számítottam,de azért köszönöm!

Herold Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13926

Szerintem kelj fel korábban, és örülj, hogy van munkád.

Előzmény: heepuriah (13925)
heepuriah Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13925

Tisztelt hozzáértők!

Jogos-e a munkáltató részéről,ha arra kötelez,hogy a  munkakezdés időpontja elött tíz percel meg kell jelenni?Nem beszélve arról,hogy ha befut az árú azonnal el kel kezdeni dolgozni.

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13924

Nem muszáj fenyegetőzni, de tanácsot kérhetsz ingyenesen mindkét hatóságtól amiről nem is kell tudnia a munkáltatódnak.

Előzmény: Lesliev (13922)
mililiana Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13923

Szia!

Szerintem hallgass "tipcsibácsi"-ra! A javaslata nem fenyegetőzés, hanem korrekt tájékoztatás arról, hogy tisztában vagy a helyzeteddel és a lehetőségeiddel.

Előzmény: Lesliev (13922)
Lesliev Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13922

Köszönöm a gyors választ!

Kb. erre számítottam. A munkaidőt ők úgy gondolják, hogy "ebben a szakmában nincs túlóra, a munkát addig és akkor kell végezni, amikor szükséges, ha ez túl lóg a rendes munkaidőn, hát így jártunk" Ezzel persze nincs is gond, ha nem viszik túlzásba ... Az elvégzett munkája alapján bárki ellen találhatnak kifogást, ha akarnak, nyilván én sem vagyok mindent tudó, de eddig  nem volt gond, csak mostanában, pláne súlyos kötelezettségszegés nem fordult elő. Na mindegy, ha akarnak akkor úgyis kitesznek "erősebb kutya" elvén, de legalább a végkielégítést ki kell fizetniük. Fenyegetőzésnek szerintem semmi értelme, avval csak felbőszíteném őket, és nem akarom tovább rontani a helyzetet, így is szar dolog minden nap ökölbe szorult gyomorral menni dolgozni.

Még egyszer köszönöm a felvilágosítást. 

Előzmény: tipcsibácsi (13921)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13921

Munkaszerződés módosítást csak és kizárólag mindkét fél hozzájárulásával lehet véghezvinni. Tehát neked is bele kell egyezned és aláírnod, viszont nem vagy köteles. A munkaidőt nem emelhetik fel önkényesen a havonta kötelezően ledolgozandó munkaórák számától többre.

Ha nem elégedettek a munkáddal annak lehetnek okai, azaz ezt neked is tudni kell, hogy mi az amit előírtak neked a munkaköri leírásban. A munkaköri leírást egyébként bármikor módosíthatják vagy adhatnak újat, viszont ez nem térhet el nagymértékben a munkaköri tevékenységedtől.

Tehát módosítani nem módosíthatja egyoldalúan viszont felmondhat egyoldalúan. És ha felmond akkor végkielégítést kell fizetnie az MT által előrt módon. Vagy ha olyan problémák vannak a munkáddal ami indokoltá teszi az azonnali hatályú felmondást akkor nem kell végkielégítést fizetnie, de ez csak súlyos kötelezettségszegés esetén lehetséges. Tehát ha nem írod alá a szerződésmódosítást akkor a munkáltatónak kell felmondania és végkielégítést fizetnie.

Fenyegtni pedig nincs joguk, csak azt várhatják el tőled ami a munkaköri leírásodban van. Egyébként meg fenyegesd vissza azzal, hogy elmész a területileg illetékes munkaügyi felügyelőségre és kivizsgáltatod az ügyet. Egyébként ott ingyenes tanácsadás is van még telefonon is (megyei munkaügyi felügyelőség), vagy a munkügyi bíróságokon is van ingyenes jogsegélyszolgálat, viszont ezek is csak megyeszékhelyeken vannak.

Előzmény: Lesliev (13920)
Lesliev Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13920

Tisztelt szakértők !

Egy még csak elméleti, de már felmerült problémában szeretnék tanácsot kérni. 15 éve dolgozom alkalmazottként egy viszonylag nagyobb cégnél, korlátlan idejű munkaszerződéssel. Nemrég felmerült, hogy a főnökeim nem elégedettek a munkámmal (új főnökök), és "fenyegettek", hogy ha nem dolgozom úgy és annyit, amennyit ők akarnak, akkor csökkenteni fogják a fizetésem. A kérdésem az volna, hogy a gyakorlatban ez hogyan lehetséges (nyilván megtehetik ...)

A munkaszerződés kétoldalú, de bármelyik fél módosíthatja vagy felmondhatja egyoldalúan is. De ha ők módosítani akarják, azt nem kell a másik félnek (nekem) elfogadnia, aláírnia? És, ha nem fogadom el (nem írom alá önként a fizetés csökkentésére való módosítást), akkor automatikusan megszűnik a szerződés? És ilyenkor melyik fél szünteti meg a munkaviszonyt? Magyarán jár-e nekem a felmondási időre szóló fizetés, és a végkielégítés?

Ha esetleg volt már erről szó, elnézést kérek, nem olvastam végig a topicot, az is jó, ha megírjátok merre keressem, bár a legjobb az volna, ha elmagyaráznátok, hogy mi a helyzet ilyenkor.

A választ előre is köszönöm:

   Lesliev 

vanni75 Creative Commons License 2014.07.02 0 0 13919

Babette_ és tipcsibácsi, köszönöm az infókat!

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.02 0 0 13918

A Munka Törvénykönyve erről is rendelkezik, nézd:

 

77. A megőrzési felelősség

180. § (1) A munkavállaló köteles megtéríteni a kárt a megőrzésre átadott, visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dologban bekövetkezett hiány esetén, amelyeket állandóan őrizetben tart, kizárólagosan használ vagy kezel.

(2) Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a hiányt részéről elháríthatatlan ok idézte elő.

(3) A munkavállaló az (1) bekezdés szerinti kárt akkor köteles megtéríteni, ha a dolgot jegyzék vagy elismervény alapján, aláírásával igazoltan vette át. A dolog több munkavállaló részére, megőrzés céljából történő átadásánál a jegyzéket vagy elismervényt valamennyi átvevő munkavállalónak alá kell írnia. A munkavállaló meghatalmazhatja az átvevőt, hogy a dolgot helyette és nevében átvegye.

(4) A pénztárost, a pénzkezelőt vagy értékkezelőt a (3) bekezdésben foglaltak szerinti jegyzék vagy elismervény nélkül is terheli a felelősség az általa kezelt pénz, értékpapír és egyéb értéktárgy tekintetében.

(5) A munkáltató bizonyítja az (1) és a (3) bekezdésben meghatározott feltételek meglétét és a kárt.

(6) Ha a megőrzésre átadott dologban megrongálódása folytán keletkezett kár, a munkavállaló mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.

 

78. Több munkavállaló együttes felelőssége

181. § (1) A kárt a munkavállalók vétkességük arányában, ha ez nem állapítható meg, közrehatásuk arányában viselik.

(2) A kárt a munkavállalók egyenlő arányban viselik, ha a vétkesség vagy a közrehatás arányát nem lehet megállapítani.

(3) A több munkavállalónak megőrzésre átadott dologban bekövetkezett hiányért a munkavállalók munkabérük arányában felelnek.

(4) Egyetemleges kötelezésnek van helye, ha a kárt többen szándékosan okozták.

 

Előzmény: vanni75 (13916)
tipcsibácsi Creative Commons License 2014.07.02 0 0 13917

Azt azért tudni kell,hogy a munkáltató munkaköri leírást bármikor adhat, módosíthat, a munkavállalónak nincs olyan lehetősége, hogy nem írja alá ugyanis csak az átvételt kell elismertetni. Azt meg ugye ha odaadja akkor megtörténik.

Természetesen a munkaköri leírásban nem hozhat olyan előírást ami a munkavállaló feladatkörétől jelentősen eltér. Felelősséget beleírhat, de csak a mostani időponttal.

Előzmény: vanni75 (13916)
vanni75 Creative Commons License 2014.07.02 0 0 13916

Köszönöm a gyors választ!

Egyet még kérdezek: úgy értendő az anyagi felelősség kérdése, ha például 5-en használnak egy  2 millió értékű eszközt, akkor mindenkire 400-400.000 értékű teher jutna káresemény esetén?

(Az engem is meglepett, hogy ilyesmi értékkel bíró eszközre nincs semmi átvételi dokumentáció.)

Előzmény: Törölt nick (13915)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!