Keresés

Részletes keresés

Siógabi Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6262

Szia!

 

A morzsálódást nagyban befolyásolja a zsiradék aránya, egy kiló liszthez érdemes adni kb 3-4 evőkanál olajat. Akkor nem fog annyira morzsálódni.

A további felsorolásod is segíthet, pl ha kovásszal készíted.

Nekem ezzel a technológiával készült kenyér őrizte meg leginkább a frissességét (a legtöbb munka is ezzel a fajtával van)

http://www.nemvagyokmesterszakacs.blogspot.hu/2012/11/termeszetes-kovasz-kovaszneveles-es.html

 

 

Üdv: Gábor

Előzmény: emberevics (6256)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6261

...azért csak próbáld meg..)) Én is igy csinálom, 10 naponta vásárolok kenyeret és lefagyasztom.....még itt vagyok.(

Előzmény: emberevics (6260)
emberevics Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6260

Szinte jó, de mégsem.

A kenyérnek folyamatosan kell rendelkezésre állnia. És kevés fogy belőle. Nem vehetek elő a fagyasztóból reggel 3 szeletet a vacsorához, mert lehet, hogy 4 kéne, de még az is lehet, hogy egy sem, leginkább az valószínű, hogy elfelejtem elővenni...

Előzmény: eekeili (6259)
eekeili Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6259

 Tárold mélyhűtőben, mindig friss marad !

Előzmény: emberevics (6256)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6258

én őt ajánlom. nincs közel, de tudtommal ez nem probléma neki:

http://mindenamikalyha.blogspot.hu/

Előzmény: Ollah (6257)
Ollah Creative Commons License 2014.02.05 0 0 6257

Sziasztok!

 

Épülő házunkba szeretnénk kemencét építtetni. Sok jónak tűnő céget találtam, pl az agyagkemence.hu csapatát, akik ráadásul helyileg is viszonlyag közel vannak.

Ismeri őket valaki, szabad velük építtetni?

Illetve kit tudtok jó szívvel ajánlani Bp környékén, illetve Komárom-Esztergom megyében?

 

Köszönöm előre is!

emberevics Creative Commons License 2014.02.04 0 0 6256

Kopp-kopp!

Az lenne a kérdésem, hogy van valakinek tapasztalata arról, hogy milyen összetevő segít abban, hogy a kenyér sokáig friss maradjon, ne morzsálódjon napok múlva se?

Gondolatébresztőnek:

-burgony

-zsiradék

-élesztő vs. kovász

-liszt minőség (BL80, BL55)

-rozsliszt (arány?)

-teljes kiőrlésű liszt

-?

 

 

Papjanoss Creative Commons License 2014.02.02 0 0 6255

Jó lett!

Előzmény: vizipoc (6254)
vizipoc Creative Commons License 2014.02.01 0 0 6254

 

ez lemaradt,

vizipoc Creative Commons License 2014.02.01 0 0 6253

kis segitség a bepekoláshoz,

 

 

 

 

Csikky Creative Commons License 2014.01.29 0 0 6252

Dehogy haragszom meg! Épp ezért irtam ide a fórumba, hogy nehogy szart vegyek, ha már erre adtam a fejem, hogy megvalósitok egy tervet!

Minden vélemény érdekel, szeretnék jól választani! Ez a mobilkemence került normális áron az utamba, ezért most erről szeretnék véleményeket kideriteni!

Előzmény: sancibácsi (6250)
g.anti56 Creative Commons License 2014.01.29 0 0 6251

Szevasztok, a kemencém nagy méretű vályogból van 30-as fal vastagsággal mert kint van a szabadban lehet hogy egy szigetelést még elbírna.Vizet keringető szivattyú mozgatja ,egy óra alatt van 50-60 fokos vizem.Víz bordáról találsz képet a 21. oldalon.Szerintem mi erről már beszéltünk de ha valami segítség kell kérdezz nyugodtan segítek ha tudok.Ugyanis ezt a kemencét én építettem.

Előzmény: skarabeus01 (6247)
sancibácsi Creative Commons License 2014.01.29 0 0 6250

Az, hogy üvegkupolás; hogy mit jelent?

Hát erre csak az a szó jut eszembe, ne haragudj meg: paraszt vakítás.

 

Üveget ugye a kemencének az aljába szoktak tenni egyesek (én oda sem).

Ennek a félkész terméknek a jobb oldali képn látható, hogy nem üvegből van a búb. Ha abból lenne, lehetne rá mondani, hogy üvegkupola. De kilátszik ott is a putnoki tégla sárgás színe, és porózus struktúrája. Sőt! Ott mintha élbe lenne már állítva! (6,5 cm).

Nekem hasonló méretű a kis udvari kemi-m. Pont ilyen félgömb/boglya alakja van. Belül 90 cm átmérőjű kör.

Cserépből készült 12-(13) cm falvastagság. Kívül 5 cm szigetelés van rajta.

Ritkán használom, és azért nem akartam nagyot. De 1-2 tepsi húst, ételt sütni teljesen jó. Ami egyszerre belefér. Ha azonban több fogás, kell akkor már kihűl.

Pl az első tepsi kenyérlángos 10 perc, a 3. 25-30 perc legalább, mert a sok nyitogatással kihűl.

Az ilyen kis kemencéket úgy jó használni, ha marad még benne parázs, vagy 1-2 hasáb ég hátul. De ez a mobil olyan kicsi, ha égő fahasáb van hátul, akkor megég a kaja teteje benne szerintem. Kenyér sütéséhez meg hosszú idő, kis hőmérséklet kell. Az tuti nem sűl meg benne!

Szigetelés ide-vagy oda.

Az élbe állított putnoki, meg hogy mennyi ideig bírja? Hát nem hosszú életű, az biztos. Ennél még egy jó állapotú bontott is többet bír, pláne a samott.

Előzmény: Csikky (6246)
Csikky Creative Commons License 2014.01.29 0 0 6249

Akkor az én képeimen is ilyen szigetelés látható? Ezek szerint a putnoki tégla is megfelelő ezzel a szigetelési kombóval?

Előzmény: alfi13 (6248)
alfi13 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6248

Az "üvegkupolához" nem tudok hozzászólni. Lehet hogy valamit kitált a kemence készítője.

Hőszigetelőnek a lépésálló közetgyapot a legjobb az én kemencémet is azzal szigeteltem 6cm vastagságú.

Előzmény: Csikky (6246)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6247

Kicsit bővebben, ha van kedved hozzá? A vízborda kialakítása érdekel és hogyan kör.forog a víz? Van-é  puffertartály, mennyi idő alatt tudod felfűteni?..stb..stb.

Előzmény: g.anti56 (6245)
Csikky Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6246

Nagyon köszi az anyagokkal kapcs. tanácsokat. Az hogy a pasas azt irja, hogy üvegkupolás, az vajon mit jelenthet hőtartás szempontjából, meg úgy látszik a képen, hogy valami hőszigetelő  anyaggal is bevonja kivülről....?

Előzmény: sancibácsi (6232)
g.anti56 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6245

Szevasztok, a kemencét én is lakás fűtésre használom  benne a vízborda és rá van kötve a lakásra. Rőzse, kukoricaszár tuskók minden elég benne ami éghető.

Előzmény: skarabeus01 (6228)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6244

...és ha már megcsináltad ősszel száríthatsz benne pl fűszer.paprikát is..!!

Előzmény: skarabeus01 (6243)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6243

"..azért mást is akarok benne sütni.."

Ha van kedved és időd, építhetsz köré gyümölcs-aszalót...ha már  ott van..))

Előzmény: Antikmuki (6241)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6242

Ha már van 150 ..200 kévéd akkor az ajánlott módon kell összerakni. Majd elfelejtettem  a kévék "kalászos" végét azért egymásra kell fektetni /középen/ úgy 40 cm-t. igy gyorsan magasodik a kúp közepe a tetejére dobsz egy fekete fóliát  3 m2. sarkainál 1..1. tégla és nem ázik be ott sem.

A sűtőtököt rakd a kukorica közzé (3 méterenként fészkenként 2,,3 mag--de csak a legerősebbet hagyd meg!...majd kihagyva 4 sor kukoricát a következő sorban ujból vetheted. Nem árt a tök alá egy vödör trágya 30..40 cm mélyen bedolgozva a fészekbe!...és hagyd künn a z érett tököt az első -1..2 C° fokig..!

Előzmény: Antikmuki (6241)
Antikmuki Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6241

Az igaz pedig már a 4. x -et taposom,de ezt a fajta kukoricaszár lerakást még nem láttam,csak a földeken összetámogatott kévéket.A nagyapámék ott a helyszínen szokták eltüzelni,frankó kis tábortüzek voltak.Alig várom a tavaszt és a jó időt hogy neki tudjak végre állni a kemencémnek,mert imádom a sütőtököt  és azt mondják abban az igazi megsütni,épp ezért őszre kész kell hogy legyen ;)azért mást is akarok benne sütni.

Előzmény: skarabeus01 (6240)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6240

..."gyakorlat teszi a mestert"

Előzmény: Antikmuki (6238)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6239

"..A kúpolás amikor a kévék egymásnak vannak támogatva."

Ez a "módszer a szántóföldi  (behordás előtti"  összerakásra jó. A baj, hogy az őszi, téli esők az egészet át áztatják. Amire Én gondoltam az a téli tárolás a ház körül..ha sok a szár!! A földön /tövével kifele/ elkezded körbe--körbe..körbe rakni a kévéket. Mivel a kéve teteje lazább igy magasabb is..és 2..3 méter magasan,  már kúposan áll az egész kőralakú kazal....igy az eső is lecsorog, nem ázik be!

Előzmény: Antikmuki (6236)
Antikmuki Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6238

Ajaj ezt Én jól benéztem ;)valóban elértettem ;))))) 

Előzmény: beetee (6237)
beetee Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6237

:)

Én érzem csak, hogy félreérted?

Ha olyan hosszú a kemencéd tűztere, hogy hosszában belefér az egész szár, akkor természetesen nem kell elvágni, de ha hosszú a szár és rövid a tűztér, akkor akár négybe-ötbe is...

Semmiképpen nem hosszirányban esett szó a vagdosásról.

Előzmény: Antikmuki (6236)
Antikmuki Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6236

Lehet félreérthető voltam,a szecskázást illetően,Én arra gondoltam amúgy is ha le van szedve a kukorica jön a szárvágó és letarolja,de ha inkább levagdosom akkor még jó lesz az tüzelni.A kúpolás amikor a kévék egymásnak vannak támogatva olyan indiánsátor szerűen ha jól emlékszem gyerekkoromból.De azt hogy félbe is kell vágni,na ezt még nem hallottam,de köszönöm a tippet.

Előzmény: skarabeus01 (6235)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6235

".,és gondoltam miért is ne amúgy is be van szecskázva..."

Nem kell szecskázni...úgy nehezebben ég! Október végén száraz időben kivágod, majd kévébe kötöd. Vagy berakod "kúpolva' (egy idős ember megmondja mi ez) vagy esőmentes helyre rakod../esetleg szabadban fóliával feded/. A tüzeléskor egy késsel kettőbe vágod /igy befér a tűztérbe és máris fűthetsz vele. Ha kissé gyatrán ég, széna, szalma, gaz, venyige..stb anyaggal "serkentem".

Előzmény: Antikmuki (6234)
Antikmuki Creative Commons License 2014.01.28 0 0 6234

Nem vagyok még kemence tulajdonos de tavasszal mindenképpen építek egyet az udvarra.És sok helyen olvasom hogy kukoricaszárral fűtötték fel régen,és gondoltam miért is ne amúgy is be van szecskázva.A csicsókáról csak annyit itt a szomszéd földbe valaki egykor ültette és most nem lehet kiirtani belőle,Ahogy a nagy gépek szántják csak jobban széthordják és így könnyen terjeszkedik.Szerintem a szára neki is jó lenne tüzelni,de Én már tavasszal félreteszem a gyümölcsfák gallyait amit lemetszek és van bambusznádam is azt is levágom minden ősszel és eddig csak úgy eltüzeltem de ezután nem fogom jó lesz a kemencébe.

Előzmény: skarabeus01 (6233)
skarabeus01 Creative Commons License 2014.01.27 0 0 6233

".. egy telek zöld hulladékával kifűt egy télen egy egészházat.."

Egy búbos felfűtéséhez kell 150..200 kg búzaszalma és kb 1,5 óra! TUdom, mert az '50-es évek közepéig elég sokat "gyakoroltam".

Azért ha beveti csicsókával (és évente 2x kaszálja)hm, tanácstalan vagyok..(((

Előzmény: Téli nap (6229)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!