Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 2013.12.28 0 0 95468
Előzmény: mrkux (95467)
mrkux Creative Commons License 2013.12.28 0 0 95467

Tiszteletem!

 

Tavasszal szeretnék ültetni jó pár facsemetét, amelyekkel a későbbi tervem az, hogy pálinkát főzhessek a gyümölcseikből. Szeretném a segítségeteket kérni, hogy melyek azok a konkrét fajták, amelyek a leginkább alkalmasak JÓ pálinka készítésére. Elsősorban a régebbi fajták érdekelnének: meggy, szilva, barack, körte gyümölcsökből... Ha valakinek eszébe jut egy egy fajtanév, vagy leírás, amire emlékszik mondjuk a nagyapja tanyájáról, azt megköszönném.

 

Üdv!

sogi01 Creative Commons License 2013.12.28 0 0 95466

                                                   vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (95430)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.28 0 0 95465

Nem szeretnék bárkit is magamra haragítani!.....vagy már késő?:)Mély tisztelettel még egyszer próbára teszem türelmetek.Sokan leírták, "nekem ez v. az vált be",de a végén hozzátették,"de semmi sem biztos".Egy optimális megoldást próbáltam találni,úgy néz ki,ez nem könnyű dolog.Mindenkinek köszönöm a válaszokat.

Előzmény: obsitos3 (95456)
Tan-csi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95464

Ahogy írtam, én használtam szalmát, nekem az "egyéb" kategóriában a legjobban bevált.

De szerintem tanyán is tudom az olajos duplafalúmat fűteni, akár fával is. Remélem nemsokára be is tudom mutatni a gyakorlatban is. :))

Előzmény: In Lak'ech (95454)
Tan-csi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95463

Nekem a legegyszerűbb dupla van jelenleg: Nyitott olajos rendszer. Szerzel egy valamivael nagyobb edényt az üstnél, belehelyezed a főzőüstöt, felöntöd a maximális cefreszint feléig-kétharmadáig olajjal és kész.

Az olaj lehet többféle, érdemes törekedi hőközlő, vagy frizőzolaj használatára. De én pédául fáradolajjal próbáltam ki vagy 4-5 éve, azóta még nem volt időm lecserélni. :))

Előzmény: zsorsz (95451)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95462

Beírtam a keresőbe:pálinka aroma.Rengeteg találat,vajon ki vásárol otthonra olyan tételt,ami pl.200l pálinkához elég?

Előzmény: otifoti (95461)
otifoti Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95461

nem gondolnám

Előzmény: obsitos3 (95459)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95460

Szép estét!

Csak hogy én is írjak valamit, nekem dupla, fritőzolajjal töltött az alja a sörösnek, de ezen felül még keverős is.

Akár lekvárt is főzhetek benne, úgysem ég le!

obsitos3 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95459

Lehet,hogy aromával rásegítettek?

 

Előzmény: otifoti (95457)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95458

A külső homokról:csinálsz egy akkora átmérőjű,a hőforrásodra passzoló tálcát,amibe kényelmesen be tudod emelni az üstödet.A magassága lehet néhány cm,a kisérletezés miatt.Teszel bele pl.2cm-nyi homokot,ráteszed az üstöt,néhányszor megtekered,mint a halfőző bográcsot,hogy az üst feneke mindenhol a homokhoz érjen,aztán melegíted,bátrabban,mint eddig.A homokréteg vastagságát neked kell kikísérletezni.

Előzmény: zsorsz (95455)
otifoti Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95457

Urak!

 

Egy-két kérdésem lenne.

 

Most jöttem haza egy barátomtól, megízleltük  a páleszát.

 

December 10-én főzette, 600 liter szilva cefre, volt benne 30 liter régi bor is. Teljesen meglepődtem, nem volt karcos, nagyon finom volt az illata, de a kezemre tett pálesz negyon hamar elvesztette az illatát és a számból is nagyon hamar elment a jó íze és az illata.

 

Kérdések!

 

Miért nem volt karcos a kéthete főzött pálesz?

Miért volt nagyon erős az illata a pohárban?

Miért nem éreztem a kezemre tett pálesz illatát?

Miért nem volt utóíze a számban?

 

Kisüti módszerrel főzték a páleszt.

obsitos3 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95456

Félreértettél.Nálam a homok belülről jött be.Kívülről csak fejben van meg.Egyébként a leégés okai tisztázottak,csak a megoldás felé több út vezet.Addig,amíg nem rendelkezel elegendő fűtésteljesítménnyel,nem kell félned a leégéstől.Vagyis,ha egy30l-es fazekat a konyhai gáztűzhelyen melegítesz,minimális vastagságú szendvicstalpon,nem fog leégni.Ha viszont alátolsz egy 15kW-os ipari égőfejet,és tolod neki,spiccvésővel fogsz takarítani.Mégegyszer megemlítem,hogy a pektinbontó nem játszik ebben a témában.Vagy ha igen,százalékban nem,csak ezrelékben lehet kifejezni annak mértékét.

Előzmény: zsorsz (95455)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95455

Na látod,nálad a homok kívülről(érdekelne a kivitelezés,ha leírnád,megköszönném),de a másiknak pont ez nem jó,azért mert valamit egy kicsit másképp csinált.Ezért kellene mindent pontosan leírni leégéskor.Én sem gondoltam,a pektinbontó önmagában csodaszer.

Előzmény: obsitos3 (95452)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95454

Dédnagyi ugyan nem főzött pálinkát, de lekvárt igen. Édesanyám mesélte, hogy neki kellett kevergetni annak idején a lekvárt. És határozottan emlékszik rá, hogy a réz üstnek az alját többször híg agyagba merítették. Így egy pár mm-es vékony agyagréteg száradt rá kívülről az üstre, meggátolva az elővigyázatlan fűtésből eredő leégést. Azóta már máshol is hallottam ezt a módszert, bár még nem próbáltam, mert még nem volt szükségem rá. Bár szimpla, hagyományos réz lekvárfőző üstben főzöm a pálinkát, még soha nem égettem oda. De ha már túl elbizakodott leszek, és odakap a cefrém, biztosan az agyagozás lesz az első, amit kipróbálok.

A duplafalúsítás biztosan a tökéletes megoldás. Azonban bizonyos körülmények között nem járható üt. Pl. egy tanyán, ahol nincs infrastruktúra, ott az ősi módszereket kell elővenni.  Ilyen a szalma is, amit azért nem mernék alkalmazni, mert félek attól, hogy a szalma "aromája" esetleg átmegy a pálinkába. Bár tudom, hogy nem megy át, mert azt mondtátok, de ez amolyan fóbia nálam. A klausztrofóbiásnak is hiába magyarázod, hogy klasz dolog a lift. :-)))

A homok is elgondolkodtató. Olcsó, bárhol beszerezhető, és akár forrkő helyett is tökéletesn használható.

Előzmény: obsitos3 (95452)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95453

Itt látom azt a bizonyos tisztázatlan leágazást,de mindennek oka van,ha összevetnénk tapasztalatainkat a leégések kapcsán,sűrű esetleg darabos,híg volt,mit rakott bele,hogy fűtött stb.talán kizárhatnánk az okokat.

Előzmény: zsorsz (95451)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95452

Merészelhetsz,de hidd el,ha hirtelen nagyon sokan akarnak lebeszélni valamiről,nam akarnak rosszat.A pektinbontó nagyon jó dolog,de nem arra való.Az én praxisomban a sárgabarack volt igazán leégős,végigpróbáltam mindent,nekem a homok vált be.

Aztán persze a duplafal.Nem próbáltam ki,de sokat foglalkoztatott a homok,amit nem belül,hanem kívül használunk.Érted,egy egyszerű,olcsó szendvicstalp.

 

Előzmény: zsorsz (95451)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95451

Nem vitás,a duplafal a nyerő,viszont sokunknak csak szimpla van és erre merészeltem okoskodni.

Előzmény: Tan-csi (95442)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95450

....és olvasd figyelmesen az 1x1-et a regge-linkben.

Előzmény: Kromek (95447)
norris53 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95449

ezután is kételkedj a "barátodban" :-)

 

Előzmény: Kromek (95447)
norris53 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95448

Ha közben mégegyszer benézek megspórolhattam volna tintát :-)

 

Előzmény: Tan-csi (95445)
Kromek Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95447

Köszönöm a választ így csináltam. Csak egy barátom megijesztett, és kételkedni kezdtem. Mégegyszer köszönöm.

norris53 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95446

Nos !

 A cefre főzésénél a cél az hogy minden íz és alkohol átkerüljön az alszeszbe - it nem veszel el "rézelejét " ugyanis minek tennéd ? miért épp a rézelejét vennéd el ?

 de komolyra veszem > az alszeszben nem csak az elején lesz jelen.....

A fémeket a kész középpárlatból -ioncserélő mügyanta segitségével tudod kicserélni !

Előzmény: Kromek (95443)
Tan-csi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95445

Cefrefőzéskor, az alszeszből nem veszünk el semmit. Az első főzés célja, a -lehetőleg összes-  alkohol kinyerése a cefréből.

Túl sok réz csak akkor kerül a pálinkába, ha ecetes a cefre és megmarja a rézfelületet, vagy a nem megfelelően tisztított rendszerből lehozza a rézrozsdát.

Ez ellen az ioncserélő gyanta, vagy tejes derítés a megoldás.

A párlatrészeket elválasztani a második, finomító főzésnél kell.

Előzmény: Kromek (95443)
Kromek Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95444

Ne gondoljatok ipari méretekre, csak egy játékszerem van, gyári 5 literes. Látom a beszélgetéseket, a cseresznyét szokta nekem odakapni. Az alma szinte ki tisztitja, a birstől megbarnul. Mégis most az alszesz kérdés izgat.

Kromek Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95443

Előre bocsátom, nem olvastam végig mindent. 
Azt szeretném tudni, hogy főzéskor az alszesz képzéskor el kell e venni a rézelejét? Vagy elég, ha csak a finomítás során veszem el. Az világos, hogy a mérgező alkoholokat el lehet venni, finomitásnál, de mi van a fémekkel? Nem oldódik bele a réz az alszeszbe?

 

Tan-csi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95442

Szerintem nem, ahogy már többen is leírták.

A leégés ellen a legbiztosabb és legkényelmesebb a duplafal.

Van akinél működik a szendvicstalpú edény, másnál a rézüst, stb., de az idők folyamán legtöbbünk a duplafalúsításban találta meg a megoldást.

Előzmény: zsorsz (95427)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95441

"ha bemegolnám az első 10-20 lépést,talán nyernék is"..... he he,ha az olyan egyszerű lenne?!:))))

Előzmény: snapszmester (95439)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95440

A pálinkafőzés komplex dolog,de talán a Te mindenre kiterjedő,átfogó tudásod mellett is lehet tisztázatlan leágazás és a tanúlt alapokra alapozva többen gondolkodnak, egymás közt megosztva a tapasztalatokat ,születhetnek új és jó megoldások.

Előzmény: snapszmester (95439)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.27 0 0 95439

Pont a gondolkodás veszélyeire akartam felhívni a figyelmet. Te jól sakkozol, gondolkodj. Nekem nem megy olyan jól a sakk, lehet hogy jobban járnák ha bemagolnám az első 10-20 lépést és talán, néha nyernék is. :-)

Előzmény: zsorsz (95436)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!