Keresés

Részletes keresés

ketyo61 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91327

Nalunk is a paprikasokhoz megy a nokedli. Holnap pl. gombapaprikas lesz, ahhoz is nagyon.:-)

Előzmény: Boszorka (91324)
Boszorka Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91326

Tényleg. A ritkán előforduló zuzapörkölthöz is mindig tarhonyát csinálok. Levest ritkán eszem, ha mégis, akkor lehetőleg húsosat.

Előzmény: nagypapi51 (91325)
nagypapi51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91325

Azon túl, hogy a tarhonya (legyen az gépi, töltöceruzából kilőhető -  ún. úttörőgombóc -, vagy kézzel dörzsölt soktojásos) magában is finom vmi savanyúsággal, nálunk a zúzapörkölt kitüntetett kiséróje.

Fontos momentum a készítésénél a megfelelő pirítás.

Levesnek sem rossz, kevés kiskockára vágott krumplival, zöldpaprika csumával csontlében egybefőzve, a végén persze tejfölre tálalva.

Előzmény: Boszorka (91324)
Boszorka Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91324

Szvsz tarhonya a disznópörkölthöz passzol, de lehet, hogy csak nálunk volt így. Nem szerettem soha, de aztán a férjem kedvéért csináltam és rájöttem, hogy nem is rossz a nevezett pörkölthöz. Szintén hazai vonalamat követve, nokedli a csirke és borjupaparikáshoz jár, a marhához szigoruan főtt krumpli.

Menzán nemigen étkeztem, így ilyen irányú ismereteim nincsenek.

Előzmény: Caipi (91320)
Csimpolya Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91323

Időnként jó alföldiesen készítem a paprikáskrumplit, vagy nokedlive, vagy reszelttésztával. Ez utóbbi a tarhonya, gyerekkorában. Azért inkább galuskával, mert a reszelttészta elég macerás. Viszont így jobban szeretem, ezért aztán ilyenkor cudar dilemma elé kerülök

Előzmény: Boszorka (91316)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91322

Hú, az nekem is egy nem szeretem emlék. A tarhonalevessel együtt. Nekem ugyan az 50-es évekből vannak róla emlékeim, azok is kemény idők voltak...

Előzmény: Boszorka (91316)
Caipi Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91321

Mármint rántotthúst sem csinált soha, azt mondta, már az ő anyja se. Ki mit hoz otthonról. :)

Előzmény: Caipi (91320)
Caipi Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91320

Tarhonyát idáig csak és kizárólag menzás / rendelős marhapörkölthöz ettem, anyám sem használta soha. (Igaz, rántott húst sem. :D)

Előzmény: nagypapi51 (91319)
nagypapi51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91319

Akkor számodra a rizs vs. tarhonya kérdés is közömbös.

Előzmény: Caipi (91318)
Caipi Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91318

Csak nyílt tágra a szemem olvasáskor, hogy hogyan lehet egy darab ételben ennyi minden, amit nem eszem meg, de a végén jött a libamáj... na azt lelopnám róla íziben...:)

Előzmény: nagypapi51 (91317)
nagypapi51 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91317

Jogos..)Szerencsére megvan a neten is, úh smittelem:

“A ludaskása készítéséhez a megfelelően feldarabolt aprólékot sós, zöldséges vízben, néhány szem bors kíséretében megfőzzük, a kevés libazsíron megpirított rizst az átszűrt lével feleresztjük, majd a lé elfövése után az aprólékot a megpuhult rizs közé rakjuk. Néhány percnyi együttfövés után a sikerült vegyüléket mély tálba helyezzük. persze vigyázni kell, hogy a rizs ne főjön el túlságosan, hanem a szemek lehetőleg külön maradjanak. Egy kevés, a rizs közé vegyített törött bors, szerencsésen enyhíti a kissé “gejl” étel körül a gyengébb gyomrúak aggályait. A keményebb lemezeitől és hártyáitól megfosztott, nagyon puha zúzát olyan módon kell felszeletelni, hogy minél többször érhessen bennünket a kedves meglepetés, amikor villánk egy-egy szerényen rejtőző zúzadarabra bukkan. (Helyesen cselekszünk, ha a szívet is belefőzzük a ludaskásába.)

A libazsír, mellyel a tálban felhalmozott ludaskását megöntözzük, csak egy evőkanálnyira való legyen, de annál kívánatosabb, hogy bőven jusson a tetejére hintett friss libatöpörtyűből, amely olyan legyen, hogy széjjelolvad az ember szájában. Hozzá csatlakozhat – ízlésünk és lehetőségeink szerin – sózott sült vér; ez úgy készül, hogy a kis ecettel kihűlésig kevert libavértforró zsírban hirtelen megsütjük, megsózzuk, borsozzuk, villával feldaraboljuk, és – mintegy pettyegetve – körítjük a ludaskása szélére. Az egészet megkoronázhatja az egész ludaskása-dombot beborító, vékony szeletekre vágott, gyönyörű világossárga libamáj.”

Előzmény: Törölt nick (91313)
Boszorka Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91316

Tarhonyás krumplinak hívták, gyerekkoromban. Gondolom elég háborús változattal találkoztam akkor, kolbász alig volt benne. Nagyon utáltam.:-(

 

Visszagondolva egy paprikáskrumpli, amibe sok tarhonyát is tettek. Azóta se vágyom rá.

Előzmény: ketyo61 (91315)
ketyo61 Creative Commons License 2013.12.04 0 0 91315

Reszemrol nem is tudom mi az. Krumplis tarhonya? 

Előzmény: Boszorka (91314)
Boszorka Creative Commons License 2013.12.03 0 0 91314

Ja, ja...... Szegeden azzal űztek ki a világból.:-)

Előzmény: joy (91312)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.03 0 0 91313

várom a holnap reggelt ,)

Előzmény: nagypapi51 (91299)
joy Creative Commons License 2013.11.29 0 0 91312

Én már nagyon sok ételt készítettem tarhonyával, sőt van amit nem is lehet mással.

Pölö rumlistrahonya...

:o)

Előzmény: Boszorka (91302)
joy Creative Commons License 2013.11.29 0 0 91311

Jó a liba rizzsel is.

A sült libacombpokhoz anyókám remek, szottyos hagymás rizst készített köretnek. Onnan jött a ludaskása 5lete, hogy csak kettő maradt, de 3-an vagyunk.

(Naná, hogy tegnap este módosult, és csirkepörkölöt rendeltek.)

:o/

 

 

Nem a gluténnel, az agyával van baja.

:o(

 

Hántolt kölessel milyen lehet?

Egyáltalán a kölest még sosem próbáltam.

Előzmény: H_G (91307)
ZsuR Creative Commons License 2013.11.29 0 0 91310

Masik veglegesitett receptem... sokaig probalgattam, de nem izlett egyik sem ennyire....

 

Edes es sos toltelekkel egyarant jo.

 

 2 1/ 2 csésze liszt 

 1 csésze ( 2 rúd vagy 8 dkg ) sótlan vaj , nagyon hideg , vágva, 1 /2 inch kockákra

 1 teáskanál só

 1 teáskanál cukor

 6-8 evőkanál jeges vízbe

 

MÓDSZER

 

1. Vagd ossze a lisztet, sót és a cukrot es vajat kessel, vagy villaval, vagy aprito geppel.  Nagyon fontos, hogy a vaj borso nagysagu daraboknal kisebb ne legyen!!!

A jeges vizzel dolgozzuk ossze - keves mancsolassal, csak eppen alljon ossze. Ha kell pici vizet adjunk hozza vagy pici lisztet. Ha puha a teszta, kemeny lesz a pite teszta.

Osszuk ket reszre, es lapitsuk le korongga.Takarjuk be foliaval es legalabb 30 percre tegyuk a hutobe. FONTOS!!!  

A hutes utan nyujtsuk ki kor alakura, es tegyuk bele egy tuzallo talba (pite formajuba)

Tegyuk bele a tolteleket, es takarjuk be a masik lappal.

 

 

 

 

 

 

ZsuR Creative Commons License 2013.11.29 0 0 91309

Ezt ma probaltam ki eloszor - es nagyon finom lett... 

 

http://www.foodnetwork.com/recipes/ina-garten/homemade-gravy-recipe/index.html

 

Hozzávalók
10 dkg  sótlan vaj
1 1/2 csésze apróra vágott sárga hagyma (2 fej vöröshagyma)
1/4 csésze liszt
1 teáskanál só kóser
1/2 teáskanál frissen őrölt fekete bors
2 csésze csirkehúsleves
1 evőkanál konyak
1 evőkanál fehérbor, opcionális
1 evőkanál tejszín, opcionális
Directions
A nagy serpenyőben, főzzük a vajat és a hagymát közepes-alacsony lángon 12-15 percig, amíg a hagyma enyhén pirított. 

Szórjuk a lisztet a serpenyőbe, habverővel, majd hozzáadjuk a sót és a borsot. Főzzük 2-3 percig. Adja hozzá a forró csirkehúsleves keverék és konyak, és főzzük fedetlen 4-5 percig, amíg besűrűsödött. Adjuk hozzá a bort és a tejszínt.

 

En adtam hozza nagyon aprora vagott gombat amikor a hagyma mar majdnem megparolodott... finom lett!!! Fel ora alatt kesz lett...

ZsuR Creative Commons License 2013.11.29 0 0 91308

Es nagyon hasonlit az arab couscoushoz... :))  

 

Szivesen betennem az egesz linket - de akkor rengeteg helyet vesz el.  A vegeredmeny:

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Bubo.Bubo. (91297)
H_G Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91307

Rizsen, árpán és tarhonyán kívül még hajdinával is finom! (Ami gluténmentes, ha ez a baja a liszttel.)

 

Előzmény: joy (91306)
joy Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91306

Leányom most épp lisztszegény diétával gyötri családját.

:o/

Előzmény: Bubo.Bubo. (91304)
joy Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91305

Nos, ezen fogok én változtatni.

:o)

Libanyakból előző nap levest főzök, kihűtöm.

Másnap lesütöm a combokat, a levest lezsírozom, fölmelegítem a libagigákkal együtt, átszűröm, majd bezöldségelem, és jó szottyos rizsköretet készítek, utána összekeverem a sült libacombokról ledarabolt hússal, összerottyantom, és tálalom.

Mellé teszem a csontos maradványokat, akinek kell egye!

(Amennyire lehet, csökkenteni kell a direkt zsírbevitelt.)

A levesből mindig akat pár tányérnyi -mert úgy készítem, hogy legyen..

:o)

Előzmény: Bubo.Bubo. (91297)
Bubo.Bubo. Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91304

ha nem volt eddig ilyen, akkor alighanem én találtam ki :-))

 

(szeretjük a tarhonyát, adta magát a rizs helyett)

Előzmény: Boszorka (91302)
Bubo.Bubo. Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91303

naszóval úgy kezdődik, hogy csontos liba (kacsa) húsból, aprólékból, szokásos zöldségekkel, kevés lével főzünk egy finom húslevest (a csontos hús lehet farhát, szárny, szárnyatöve, a nyaka kevésbé jó, de íznek mehet bele), ha van belsőség (szív, zúza), az is belefő

 

a húsoknak le kell "esni" a csontról

 

(ebben a fázisban igyekszünk nem elkóstolgatni a nagyon finom húslevest...)

 

libazsíron (ha kacsáskása, akkor kacsazsíron) megpirítjuk a tarhonyát, rendesen, mint tarhonyafőzéskor, amikor megpirult, felöntjük a sűrű húsleves levével, addig, amíg meg nem fő (ha kevés a húsleves, mehetne bele víz is, nálam inkább több húsleves fő, nem bírom ki, hogy ne egyek belőle)

 

közben felkarikázzuk-felkockázzuk a zöldségeket, belsőséget, apró darabokra szedjük a csontról a húst, és belekeverjük a tarhonyába (én a bőrt amennyire lehet még a legelején levágom és kisütöm tepertőnek, abból lehet a zsír is, de a megfőtt bőröket is át lehet sütni, megenni, vagy kidobni)

 

a csontról a maradékot aki szereti, leszopogathatja

 

fűszerezni, sózni persze kell, a szokásos fűszereken túl a fokhagymát, majorannát jól viseli

 

valami finom savanyúsággal tálaljuk (cékla, káposztasaláta)

 

(jól fagyasztható étel)

Előzmény: homerx (91298)
Boszorka Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91302

Tarhonyásról még az életben nem hallottam, de biztos van, ha valakinek eszébe jutott. Elképzelni elég nehéz nekem, de ki lehet próbálni.

Előzmény: homerx (91298)
Bubo.Bubo. Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91301

anyukám nagynénje gerslivel csinálta, neki az volt az autentikus :-))

Előzmény: nagypapi51 (91299)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91300

Pont így szokta anyukám is a ludaskását :) És igen, a leveszöldség is belement.

Előzmény: Bubo.Bubo. (91297)
nagypapi51 Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91299

Aki nem szereti a rizst, ne főzzön ludaskását. :)

Holnap reggel ideteszem Ínyesmester receptjét, aztán ki-ki döntse el, érdemes-e tarhonyára cserélni a rizst.

Persze, mint tudjuk, de gustibus...

Előzmény: homerx (91298)
homerx Creative Commons License 2013.11.28 0 0 91298

pontositsuk mar ezt a ludaskasat. kezd egyre jobban hangzani ;) engem a tarhonyas verzio erdekelne.

Előzmény: Bubo.Bubo. (91297)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!