Keresés

Részletes keresés

tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88631

Kedves Fórumozók!

 

Köszönöm, hogy végül ennyi választ, tanáccsal és magyarázatot kaptam a kérdésemre!

 

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 

Akkor tapasztalunk tovább!

 

Jó nedűt!

 

 

Üdv, tanca

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88630

köszi

Előzmény: jatti1 (88629)
jatti1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88629

http://snapszmester.uw.hu/ oldalon a "Pálinka főzés részletesen" menü alatt a "Gyakorlati pálinkafőzés pdf" pont.

jatti

Előzmény: Blood Prince (88625)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88628

Úgy van!!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: barkócza (88627)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88627

Azt azért le kell szögezni, hogy erősítés csak úgy jön létre, ha a párából kicsapunk egy kisebb alkoholtartalmú folyékony fázist (flegmát), ez a deflegmáció. Ehhez pedig hűteni kell. Azaz erősítés hűtés, deflegmáció nélkül nem létezik. Az adott mértékű deflegmációhoz tartozik egy maximális, elméletileg elérhető erősítés, amit persze csak megközelíteni lehet, elérni nem. A hosszú, ferde páracső, tányéros torony, töltött oszlop mind abban segít, hogy minél jobban meg tudjuk közelíteni az elméleti erősítést, de ezek a kegyszerek hűtés nélkül nem erősítenek. Az alap mindig a deflegmáció.

Előzmény: Feriba51 (88626)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88626

Még annyit, hogy nem kéne leragadni az egymeneteseknél azzal, hogy az megnövelt deflegmációval jön létre. Egyszerű megoldásokkal nem csak a deflegmációt lehet növelni, hanem a rektifikációt is létre lehet hozni. Ilyen például egy hosszú csőben elhelyezett töltet,.....

Jó nedűt mindenkinek

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88625

Hali.

Én is kíváncsi lennék a témára de a lint amit írtál nem működik.

Hogyan tudom megtalálni másként??

Előzmény: Miklós1 (88618)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88624

Na ebből lenne a Titánok harca! :)

Előzmény: Feriba51 (88623)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88623

Ennél már jobb, ha egyenesen a párbajsegédeidet küldöd el:-))))

Jó nedűt!!!!

 

 

Előzmény: csalitos (88616)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88622

Kedves tanca1!

 

Én is becefréztem az idén, 3 hordó (20 literesek) cefrét, tehát "szép mennyiséget". (nekem szép)

Azt hogy milyen lett, nem tudom, mert csak én kóstoltam, és szerintem piszok jó.:)

Kisüsti főzővel, "egylépcsőben" nem szokás főzni.

Az a jellegzetes "kisüsti" ízt, csak és kizárólag a kisüsti módszerrel érhetjük el.

Lehet viszont, mindenféle, közbeiktatott  "varázslatokkal"  (pisztoriusz tányér, vizesrongy a páracsőre, + deflegmátor, mindenféle gányolt, :) finomítótorony, stb) valóban egylépcsőssé alakítani rendszerünket,

A Te kérdésed: "Tehát hogy miért is nem lehet jó minőségő pálinkát készíteni a kisüsti főzővel egy lépcsőben?"

Így feltéve, értelmetlen.Vagy kisüsti, vagy egylépcsős. Most akkor mit is kérdezel?

De ez ettől kicsit bonyolultabb. mint sem hogy itt nekifogjak ezt kifejteni.

Voltak itt már erről viták, nem is szeretném most mind felsorolni.

Ha érdekel a téma, szánd rá az időt, olvass vissza, és tanulj.

 

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88621

   Az a probléma, hogy ilyen eldönthetetlen kérdésekre várnak azonnali választ. Majdnem olyan ez, mint az, hogy magyarázd már el a vaknak, hogy milyen az a piros....

Előzmény: barkócza (88615)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88620

Kedves Feribá!

egykét kép nem lenne a főzőröl?

Üdv sogi

Előzmény: Feriba51 (88613)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88619

Helló buga1!

 

- A rézüstös cigánykovácsok általában vastagabbra hagyják a falat az üst aljában. Ezzel dicsekedni is szoktak, hogy ebben az üstben nem fog leégni a lekvár. Már ránézésre is látszik, hogy nálam az üst aljában talán 1 mm kalapácsnyomok is vannak, tehát az alja jó vastag lehet. Egy vastagabb rézréteg pedig jól vezeti a hőt és jól elosztja azt.

- Feltételezésem szerint a lapos kövekre azért jó, ha vizet öntünk, mert ezzel elkerüljük az apró cefredarabok becsípődését a kő és az üst közé. Volt, amikor elfelejtettem a vizet, akkor sem történt semmi. Mostanában, mióta egymeneteseket főzök, víz helyett az előző főzés "utópárlatát" öntöm a kövekre.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: buga1 (88570)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88618

A kérdésedre a válasz: a kisüsti főzők viszonylag kis deflegmációval működnek, ezért egy lepárlással nem jön létre olyan elválasztás ami pálinkát eredményezne. Az elválasztás jelenti az alkohol elválasztását a víztől és a rossz anyagok elválasztását a pálinkától (elő és utópárlat).

Nagyobb deflegmációval egy menetben ezen a fórumon is főznek páran és elég jó pálinkát tudnak elérni így. A "labanc" főzőknek még nagyobb a deflegmációjuk, legtöbb kereskedelmi főzde ilyen, ott már néha csökkenteni is kell a deflegmációt, nehogy túl sokat elvegyen a gyümölcsből.

Nem ugyanazt a pálinkát kapjuk a fenti technikákkal, ezért van aki a kisüstin főz, van aki egy menetesen.

A deflegmáció elmagyarázva az egyszeregy 12. oldalán, ugyanitt leírás arról, hogyan mérheted meg az otthoni főződ deflegmációs képességét (62-70% között kisüsti a főző). A kétféle pálinka jellegéről a 14. oldalon olvashatsz, az elválasztásról a 11.oldalon.

Ha jól emlékszem, a barátod egyszer párol le és az ízlik neki, innen indult ki a kérdésed.

-Ha erősen deflegmál a főzője akkor pálinkát iszik,

-ha kisüsti módra, akkor az alszeszt szereti, ne próbáld meggyőzni ilyen tudományokkal.

Előzmény: tanca1 (88610)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88617

Röviden: Amit leírsz a főzővel kapcsolatban, az a tipikus elégtelen fűtés. Esetleg  a fontos részleteket is leírhatnád, szimplafalú, duplafalú, olajos, vizes, stb.

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88616

   Hello Feriba51

   Megelőztél a közmondássa. Ez így igaz. De aztán nehogy má a te egylépcsősed jobb legyen már, mint az én hagyományos kisüstim! Csak tudnánk valahogy összemérni....  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Feriba51 (88613)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88615

Ebben tökéletesen igazad van. Még nem láttam olyan gagyi házifőzőt, aki magától elismerné, ha sz_rt főz. Különösen, ha jó sokat költött rá. Ehhez pszichológus kell.

Előzmény: csalitos (88614)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88614

   Igen, meg kell kóstolni... És itt ugrik be az a közmondás, hogy: "Minden cigány a maga lovát dicséri."

Előzmény: barkócza (88612)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88613

Szia tanca1!

 

Ne légy mérges, nem érdemes:-))) Nálunk van egy mondás:"Minden cigány a maga lovát dicséri"

Ez mindenütt érvényes.

Én már két éve a kisüsti főzőmmel csak is "egymenetest" főzök. Szerintem a minőség sokkal jobb, mint a klasszikus kétlépcsősöm volt. Na, de az már nem biztos, hogy mindenkinek így sikerül, ez tetszik. Azt pedig eldönteni, hogy mi a jó, a jobb, hát egy kicsit bajos. Az már egyszerűbb, hogy nekem mi tetszik jobban.

Jó nedűt!!!

Előzmény: tanca1 (88610)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88612

Nincs miért, csak "csak" van. A pálinkafőzés ebből a szempontpól tapasztalat. Aki pedig kiad nem kevés pénzt a gyári főzőre, és csakazért sem követi a használati utasítást, azt nem tudjuk megmenteni.

 

Meg kell kóstoltatni vele az így készült, és az úgy készült pálinkát.

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88611

   Hát ilyet ne várj, hogy valaki is megmondja. De agok egy elérhetőséget, ahol röviden le van írva, hogy mi a két eljárás között a különbség. Rád van bízva, hogy eldöntsd, melyik a jobb.

 

http://www.nogradipalinka.hu/palinkakeszites/feltetelek/palinkafozes/lepesek/leparlas

 

   Ha ennél többre vagy kiváncsi a linkelt oldal alján megtalálod a forrást.

 

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: tanca1 (88610)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88610

Köszönöm szépen a választ!

 

Cefréztem már egész szép mennyiségben (és jó minőséggel), tehát a kioktatást nem kedvelem! --> Ez természetesen nem Neked/Önnek szól!

 

A kérdésemre pedig egyik weboldalon sem kaptam válazt, mert én nem arra vagyok kíváncsi hogy hogyan kell, hanem a konkrét miértjére. Tehát hogy miért is nem lehet jó minőségő pálinkát készíteni a kisüsti főzővel egy lépcsőben? Ha valaki belinkeli nekem erre a választ akkor kövezzetek meg! :)

 

Ha még sincsen ez meg sehol akkor pedig legyen kedves nekem ezt elmagyarázni!

 

Köszönöm szépen!

 

Üdv, tancs

Előzmény: Viktormanufaktura (88578)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88609

Kedves szilvakukc!

 

Jobb lett volna ha nem ír semmit...  :D :D

 

Remélem érthetően fogalmaztam!

 

Üdv, tanca

Előzmény: szilvakukc (88574)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88608

Durva sóval ledörzsölni!

Pikk-pakk megy!

Előzmény: rézműves1 (88607)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88607

...köszi, a jóétvágyat vittük magunkkal, viszont annak a 74-db arasznyi törpeharcsának a megpucolása már nem töltött el irígységgel, aminek a fele a 20-literes bográcsban landolt... ...amire én irígy vagyok, de nagyon, hogy mindezt a belevalót, a kert végébe a bográcstól kb. 10.-méterre fogta...

Előzmény: hal65 (88602)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88606

   A hitetlenek! És odahordják néked! Mester, nem e lehetne e, ha ráér véletlenü egy kicsikét, mikor lesz ideje, mert én nem hiszem, hogy otthon jobbat lehet főzni....Nahát... milyen emberek vannak....  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa.

 

   Ui: Látod, nem figyeltem. Más helyett válaszoltam. Vedd úgy, hogy érvénytelen.

Előzmény: snapszmester (88597)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88605

...persze, hogy tegyél reduktort, mert 20°C-on kb. 6-bár a nyomás és az már nagyon sok az égőnek...és a fúvóka mögötti csappal szabályozod a nyomást és azzal az átfolyási mennyiséget is...

...a gáztűzhelyeken egyébként, egyszerű fúvóka garnitúra és csőcsatlakozó cserével lehet megoldani az átállást, nem olyan komplikált...kis odafigyelésre azért valóban szükség van...

 

...egyébként ezért is keverik a Propánt a Butánnal, mert így kiegyenlítik egymás "rossz" tulajdonságait...ahogy már régebben is írtam, 0°C-alatt a bután nem jön ki a palackból, viszont

jól tűri a "magasabb" hőmérsékletet is...ha csak tiszta Propán lenne a palackban (amivel viszont ragyogóan lehet télen kempingezni), akkor annak a nyári melegben veszélyesen megnőne a nyomása...

Előzmény: Hurkafej (88598)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88604

   Már nem járok főzdébe, sajna nincs annyi, hogy ott főzessek. Meghát az anyagi. Egyébként, akiben megbíznék, eg kicsit távol esik tőlem  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: snapszmester (88596)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88603

A Lajosok, természetes nagy Lö-vel!

Előzmény: hal65 (88602)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88602

Azért ez elég gáz ilyen fotót feltenni!

1. Ráfolyt a nyálam a billentyűzetre.

2. Napok óta nekem is ezen jár az agyam.

3. Majd megesz a rosseb, az irígységtől.

4. Soroljam? :)

Isten éltesse a lajosokat!

Jó étvágyat!

Előzmény: rézműves1 (88601)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!