Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Skasami 2013. márc. 19. Creative Commons License 627

Szia! Köszi a választ.
Tavaly terraplázán beszélgettem az egyetlen mantisos standnál erről. Ott mondták, hogy a coronatus annyira kötődik az orchideához, hogy a nektárt is pótolni kell, erre való a mézbe mártás. 
 Amúgy vedlés után nem éhes  a Hierodula, vagy csak nem szeret csipeszből enni? Van benn neki most eleség állat, több is. MItnha az egyik hiányozna, de lehet, csak lefurta magát az aljzatban. A hölgy egész nap csak gubbaszt a tetőrácson. Napközbe lejár enni? A terráriumban vannak ágak, a teljes magasságig, van műnövény, és megfelelő a páratartalom is...

Előzmény: paulovkin (626)
paulovkin 2013. márc. 18. Creative Commons License 626

Szia! Nálam még Hierodulának nem volt problémája ebből. Nem értem ezt a mézbe mártott eleség dolgot. Ha szabad kérdeznem ez micsoda?

Előzmény: Skasami (625)
Skasami 2013. márc. 18. Creative Commons License 625

Kérdés: Hierodula hajlamos túlzabálni magát? Egyszer ezzel befürödtem már wahlbergiinél (szakboltban tájékoztattak félre. Most pl. azt mondta a srác, hogy coronatusnak sem kell a mézbe mártott eleség) 
Előre is köszi a választ. 

Skasami 2013. márc. 12. Creative Commons License 624

Helló! Rég jártam erre. Ősz óta átálltam a HIerodula membranacea fajra. Kérdésem a következő: egy hímem minden látható ok nélkül erőtlenné vált, besötétedett az egyik szeme és haldoklani kezdett. Az állatkert keltetőjéből vettük ki, éjjel 20, nappal 25-28 fokos volt, naponta kapott párásítást, de mivel 2 nap telt el a hazahozatal óta, még enni sem kapott. Nem volt adult, és utazás közben, valamint beköltözésnél is élénk volt.

Ugyan ez nem a botsáska topic, de van jelenleg még cirka 20-30 Mogorva botsáskám azaz Carausius morosus-om (100 darabot már átadtam az állatkertnek), amiről Benyó Andris azt mondta, az utóbbi 10 évben kikpopott itthonról. Azt hiszem talán Japántanár foglalkozik botsáskákkal. Érdekel valakit pár darab?

Titkos2 2012. dec. 26. Creative Commons License 623

Szia!

Köszönöm a gyors választ! :) Ha jól emlékszem, kb. 2-3 cm volt, bár nekem is feltűnt, hogy a tetejéből mintha hiányozna valamennyi, a második képen látszik, hogy eredetileg fentebb is oda volt "ragasztva".

Előzmény: paulovkin (622)
paulovkin 2012. dec. 26. Creative Commons License 622

Szia! Szerintem igen, ugyan a méretét a kép alapján nem tudom megbecsülni, és az idő meg más élőlények is erősen megtépázták, de hasonlít rá :)

Előzmény: Titkos2 (621)
Titkos2 2012. dec. 24. Creative Commons License 621

Sziasztok!

Elnézést, ha kissé offtopic lennék, nem tartok mantiseket, de ezt fotóztam november végén külterületen:

http://indafoto.hu/termeszetved/image/17408191-be994ee9/details/l/user

http://indafoto.hu/termeszetved/image/17408189-6db18487/details/l/user

Lehetséges, hogy a hazai imádkozónk tavasz óta üresen álló petekokonja?

paulovkin 2012. nov. 26. Creative Commons License 620

Kedves Soutyi!

Magyarországon egyetlen faj képviseli a fogólábúakat, a Mantis religiosa, ami védett! Az eszmei értéke 2000 HUF (per példány), tehát lényegében ugyanannyi, mint annak a kettőnek a kereskedelmi értéke, amit vásároltál. A hangsúlyos különbség azonban az, hogy míg az egyiknek eszmei az értéke, a másiknak kereskedelmi, tehát a piac törvényszerűségeinek megfelelően változik, azaz a kereslek és a kínálat határozza meg. Én azt javaslom, hogy ha sokallod a 2000 HUF/példány árat, akkor keress olyan kereskedőt, aki kevesebb pénzt kér ugyanolyan feltételek mellett, vagy keress "olcsóbb" fajt. Viszont semmiképpen sem javaslom, hogy a hazai, védett fajunkat gyűjtögesd mindenféle engedély (és főleg hozzáértés) nélkül.

Üdv: András

Előzmény: Soutyi (619)
Soutyi 2012. nov. 24. Creative Commons License 619

Én most novemberi börzén 2 mantist vettem 4000 forintért. egy pár volt. Elég drágának gondolom az elhullás miatt, de viszont hogyha sikerül szaporítanom, utána a kicsiket is akkor lesz egy tenyészet. Úgy viszont már megéri tartani őket, ha van utánpótlás. Viszont való igaz, hogyha elhullanak az nagyon zavaró lenne anyagilag és állatügyileg is. Én is vettem botsáskáat 1000-ért, az is egy pár volt. Viszont a potsáskáknál ami macerásabb kaját találna. Az sem vészes, mert málna bokor van itthon, annak a levelét meg csípik. Viszont nagy előny, hogy nem kell őket külön külön tartani mint a mantisokat. Szelidek, szépek aranyosak. Csak ugye a mantisnak mégis megvan az a bizonyos varázsa :)
Egy dolog valószínű, hogyha a mantisok elhullanak akkor inkább fogok a mezőn hazai fajokat, azokat szaporítom és a túlszaporulatot kiteszem a természetbe, mert én ekkora összeget nem szívesen adok ki értük :/
Viszont hogyha ezek megmaradnak és lesz felesleges kicsi, akkor szívesen adhatok, ha még kell majd :)

Előzmény: Thothoo (589)
Soutyi 2012. nov. 24. Creative Commons License 618

Facebookon csináltam egy oldalt: "IBK - Imádkozó sáska és Botsáska (Mantis, Phasmatodea) Kedvelők közössége"

Akit még érdekel a dolog szerintem lépjen be. 

hierodula 2012. okt. 9. Creative Commons License 617

Tudom én, csak vicceltem. Ilyen oldalaknál nem törekszek a pontos írásra, olyan lesz ahogy sikeredik :-)

Szia!

Előzmény: paulovkin (616)
paulovkin 2012. okt. 9. Creative Commons License 616

Elnézést, nem kötekedésből írtam...

Előzmény: hierodula (614)
hierodula 2012. okt. 8. Creative Commons License 615

Amúgy teljes mértékben igazad van, kedves András.

Előzmény: paulovkin (613)
hierodula 2012. okt. 8. Creative Commons License 614

Bocsi, nem volt kedvem Shift-et nyomni.   ;-)

Előzmény: paulovkin (613)
paulovkin 2012. okt. 7. Creative Commons License 613

Egy apró igazítás: Mantis religiosa (a genusnevet nagy betűvel írjuk). Én is a betondzsungelben élek, Budapesten, a Hungária körút mellett az ötödik emeleten :) és már hozzám is repült be manó. Ami számomra a legfurcsább, hogy nőstény volt. Én is "megtartottam", ha már így alakult és egy szép kokonnal ajándékozott meg! Szerintem jó volt Nálad az élete, hiszen kapott enni, ha jól értettem, és nem volt kitéve ragadozók támadásának. Szép életet biztosítottál neki, szerintem ennél több nem várható el. Ne szomorkodj emiatt! A Hierodula membranaceae jó választás, nekem sok örömöm telt bennük :)

Előzmény: Amanda Portman (610)
japantanar 2012. okt. 7. Creative Commons License 612

Kedves Amanda Portman!

Köszönet az áldozatvállalásodért:)

Sajnos ezek az állatok nem hosszúéletűek, az általad említett 1-2 évet meg sem közelítik, hónapokban kell számolni. (Egy-két faj esetében megközelítik az 1 évet...)

De mi így, ezzel a jellemhibával együtt is szeretjük őket. :)

Előzmény: Amanda Portman (607)
hierodula 2012. okt. 7. Creative Commons License 611

Szia!

értem már :-)

Előzmény: Amanda Portman (610)
Amanda Portman 2012. okt. 7. Creative Commons License 610

Nekem nem a kertemben volt, mert nincs kertem. A betondzsungel közepén élek a felső emeleten, és berepült hozzám egy barna, fiú imádkozó sáska még nyáron. El nem tudtam képzelni, mit keres itt. Adtam neki nevet, kapott enni. Tudom, milyen lába van, mert kézből etettem, és a függönyömön és az állólámpámon mászkált hónapokon át.

Gyerekkoromban "szándékosan" tartottam egy zöld lányt. Az volt a különbség, hogy vidéken éltem, én fogtam, és egy idő után elengedtem a kert végében.

A város közepén hova tegyem ki, ha berepült? Nyitva volt az ablak minden nap, ott ült rajta, ha ki akart volna menni, kimegy. Itt maradt.

Sejtettem, hogy ez lesz a vége, és a fiúk nem élik túl az őszt. Pont ezért nem is vittem ki a város szélére, ha itt akart lakni a nyár végén.

Elég rossz azért.

Előzmény: hierodula (609)
hierodula 2012. okt. 7. Creative Commons License 609

Szia Amanda Portman!

Az "egyszerű hazai" imádkozósáska faj latin neve mantis religiosa. Paulovkin válaszát még annyival egészíteném ki -bár ezt biztos tudod-, hogy az imádkozósáskáknak a mellső végtagjukon (a fogólábon) több kisebb-nagyobb tüske található, amikkel az áldozatukat (pl.:A te esetedben a kerti kártevő rovarokat) biztosan tudják tartani. Ezekben nincsen méreganyag, viszont ha egy ragadozó, vagy nagyobb állat közel megy a fogólábúhoz, akkor tüskés lábaival "odakaphat" hozzá, hogy elijessze. Ahogy Paulovkin is mondta tényleg nagyon hasznos és különleges állatok, nem mindenkinek lehet ilyen különlegesség a kertjében, úgyhogy vigyázz rájuk.   :-)

Előzmény: Amanda Portman (607)
Amanda Portman 2012. okt. 7. Creative Commons License 608

Kedves paulovkin,

köszönöm, ő tetszik: Hierodula membranacea

Most, hogy az ablakon beköltözött imádkosózáskám távozott, még gondolkodom rajta.

Előzmény: paulovkin (599)
Amanda Portman 2012. okt. 6. Creative Commons License 607

Az "egyszerű", "hazai" - biztos van latin neve - imádkozósáskám most haldoklik a szemem láttára. Két hónappal ezelőtt repült be az ablakon. Aztán itt maradt a szobában. Ha akart, elment volna, nyitva volt az ablak minden nap.

Reggel még jól volt.

Ti hogy bírtok olyan állatot tartani, ami jó esetben 1-2 évig él?

japantanar 2012. okt. 6. Creative Commons License 606

Szép válasz :)

Előzmény: paulovkin (605)
paulovkin 2012. okt. 6. Creative Commons License 605

Kedves Any82!

Csak érdekességként említem meg a magyar nyelv ama különlegességét, hogy sok esetben egészen félreérthető kifejezéseket tekintünk egyértelműnek... lásd. rovarcsípés :) Például a szúnyogcsípés közkedvelt kifejezés, pedig a szúnyog nem csíp, hanem szúr! Aztán ott vannak a pókok... analógiának a méregfogas kígyókat tudnám felhozni, ahol kígyómarásról beszélünk, amikor belemélyesztik a méregfogukat valakibe. Tehát a pókcsípés kifejezés is félrevezető szerintem, a pókmarás helyénvalóbb lenne, de mit tehetünk, a magyarban így használjuk általában. És akkor a végére szeretném megemlíteni a hangyacsípést, ami ugyan helyénvaló, hiszen az állat a rágóival belecsíphet az ember bőrébe, de szeretném, ha látnád, hogy a hangyacsípés, a pókcsípés és a szúnyogcsípés között micsoda óriási különbségek vannak :)

Tehát a kérdésedre a válasz: az imádkozósáska (egybe írjuk! hiszen nem sáska) tud úgy csípni, mint a hangya, de ez nem jellemző. Nem termel mérget, nincs méregfoga, méregmirigye, így nem tud komolyabb kárt okozni az emberben (maximum akkorát, mint egy hangya). Elijeszteni felesleges a kertből, már csak azért is, mert falánk ragadozóként pusztítja a növényeket károsító rovarokat, így még hasznot is hoz :) És ami a legfontosabb, védett! és 2012-ben az Év rovara megtisztelő címet kapta!!!

Szóval, kérlek szépen ne bántsd, hanem inkább örülj, ha találkozol eggyel és ismerkedj meg vele közelebbről!

Remélem, tudtam segíteni!

Üdvözlettel: András

Előzmény: Any82 (604)
Any82 2012. okt. 4. Creative Commons License 604

Érdeklődök!

Sajnos én nem ismerem ezeket az állatokat, és ezért szeretném megtudni, hogy az Imádkozó Sáska csíp e, vagy harap.Ha igen akkor  veszélyes e az emberre és a kutyákra, és hogy lehet elijjeszteni őket a kertből, mert én sajnos nem igazán szeretem őket.

Köszönöm!

hierodula 2012. okt. 1. Creative Commons License 603

Kedves Paulovkin!

Köszönöm a hasznos választ tőled is!

Előzmény: paulovkin (598)
hierodula 2012. szept. 29. Creative Commons License 602

Szi Japantanar!

Köszi a választ, amint kelnek a sáskák jelzem. te milyen fajokat tartasz?

Előzmény: japantanar (601)
japantanar 2012. szept. 29. Creative Commons License 601

Szia Hierodula!

Nem nagyon tudok válaszolni a kérdéseidre: ami a petetokot illeti, én nem szoktam átvilágítani, hanem hagyom, hogy a természet végezze a dolgát. MIndenesetre az a tapasztalatom  (de nem ezzel a fajjal), hogy egy petetokból általában egyszerre, maximum egy nap különbséggel bújik ki az összes állat. Én még több napos eltérést nem tapasztaltam. Tehát ha az átvilágításnál úgy látod, hogy a peték egy része egyáltalán nem fejlődik, akkor azokból valószínűleg nem lesz semmi. Bár ki tudja, majd írd meg:)

Szárított szúnyoglárvával sem próbálkoztam még. Nekem elég macersának hangzik, és a tápértékében sem vagyok biztos. Ahogy írtam, nálam a természetes módszer van: muslincák táptalaja egy darab túlérett banán. Az még nem penészedett be.

Előzmény: hierodula (596)
paulovkin 2012. szept. 29. Creative Commons License 600

Kedves Brics! Csatlakozom japantanarhoz. Ez az időskori necrosis tipikus tünete (hacsak nem fertőzésből fakad). Nagy valószínűséggel el fog pusztulni... :(

Előzmény: brics (590)
paulovkin 2012. szept. 29. Creative Commons License 599

Kedves Amanda Portman!

A tipikusan "kezdőknek" javasolt fogólábú-faj például a Sphodromantis viridis. Ez egy klasszikus imádkozósáska alakú faj, a mi Mantis religiosánkhoz hasonlít csak annál nagyobb. Egyébként a genus többi faja is hasonló gondozást igényel, így próbálkozhatsz: S. lineolával, S. baccettiivel, S. gastricával, stb. Ugyanígy tudom javasolni a Hierodulákat is, mint pl. Hierodula membranaceaet, H. patelliferat. A különlegesebb formájú fajok közül szerintem próbálkozhatsz még a Blepharopsis mendicával, Pseudoharpax virescens-szel, Pseudocreobotra wahlbergiivel, P. ocellátával vagy éppen a Phyllocrania paradoxával is. Semmiképpen sem javaslom elsőre a Hymenopusokat, az Idolomantisokat és a Gongylusokat, amikkel előszeretettel kezdenek a különleges formájú imádkozósáskák szerelmesei mindenféle tapasztalat nélkül. Érdemes olcsóbb, tágtűrésű fajokkal kezdeni.

Üdv!

Előzmény: Amanda Portman (591)
paulovkin 2012. szept. 29. Creative Commons License 598

Kedves Hierodula!

Igaz ugyan, hogy japantanart kérdezted, de talán nem haragszol, ha én is válaszolok... A tapasztalat rendkívül hasznos segítség a fejlődésben, próbáld ki és meglátod az eredményt. Amit azonban így elöljáróban is el lehet mondani, az a következő: 1. a szárított rovareleségek, főleg a vízi szervezetek meglehetősen kevés tápértékkel bírnak (a száraz tömeg nagy része kitin); 2. Az L1-es nimfák meglehetősen kicsik (bár a méretük fajfüggő), és a száraz táp mozgatásának technikai kivitelezése is hordoz magában némi nehézséget; 3. Bár ez is fajfüggő, a frissen kikelt nimfák gyorsabban mozognak és impulzívabbak, mint az ivarérettek, szóval nem hiszem, hogy ez lenne a legmegfelelőbb módja a táplálásuknak. Érdemes a muslicákra fordítanod több figyelmet! Nem egy ördöngősség és nincs jobb takarmány náluk a kismanók számára az első időkben.

Üdv!

Előzmény: hierodula (597)