Keresés

Részletes keresés

dear-bear Creative Commons License 2012.12.31 0 0 8571

                 GOTT NYTT ÅR!

Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8570

ja én is a blocket.se-t ajánlom, szégyen-nem szégyen, mi rengeteg dolgot vettünk így, a komplett lakást innen rendeztük be :)

Előzmény: Törölt nick (8560)
Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8569

 

Az ilyen topikok pont azért jók, mert a legkülönfélébb emeberek a legkülönfélébb véleményekkel, álláspontokkal a saját szemszögükből tudják megmutatni amit szeretnének.

Svédország nem jó vagy rossz, az itteni kaja nem isteni vagy ehetetlen, az itteni egészségügy nem kiválló és nem szar, hanem az van, hogy itt kialakult, felépült valami, ami más mint otthon, hol kicsit, hol teljesen más, de müködik valahogyan...és az esetek többségében jobban mint otthon.

 

Lehet ezt szeretni vagy utálni, de ha itt akarsz élni és dolgozni, akkor nincs sok választásod, ismered meg az itteni szokásokat és próbáld magad itthon érzni.

Nem állítom, hogy minden jobb mint otthon, de a legtöbb összehasonlítást (az én számomra) az itteni dolgok nyerik . Aki itt szeretne élni, az készítsen listát, mérje fel, hogy mik a pozitívumok és a negatívumok neki, és az alapján döntsön.

 

Na a virsli és a bezsgő be van már készítve holnapra? :)

 

Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8568

bbb555: a te hozzászólászosodra és véleényedre is szükség van, és igen úgy látszik, az kellett, hogy reakciót váltson ki másokból, többek között belőlem is, igaz, én 29.-ig nem voltam net közelben. Én 3E véleményével értek egyet, de igen, talán egy kicsit jobban kifakadt, egy kicsit nyersebb volt a kelleténél, de őt is meg lehet érteni, a te vélemyéged is egy kicsit ki volt sarkítva ;)

 

szeressük egymást :)

 

Előzmény: Törölt nick (8567)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8567

3E 

Nagyon köszönöm igényes és végtelen udvarias hozzámszólásodat.

Egyetlen kérdés: MIÉRT NEM VÁLASZOLTÁL TE A KÉRDÉSRE mielőtt én megtettem volna?

 

És kedves többiek is! Addig senkinek nem volt mondanivalója, amíg én nem írtam valamit.

Persze magyarosan kell viselkedni, sokkal könnyebb a másikat lehordani és elmondani mindennek, ahelyett hogy fognátok magatokat és válaszoltatok volna a kérdezőnek.

 

 

Előzmény: 3E (8553)
3E Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8566
Sokan sirankoznak itt Svedorszagrol..eu igy meg ugy, nincs eheto kaja, nincs nezheto tv musor stb stb...az ilyenek miert nem mennek haza? A szep kis Magyarorszagba..ami lassan egy kietlen sivatag lesz, munka, eu nelkuli..ahol a konyokles es a masok letiprasa a divat...
Egyet meg kell erteni..Svedorszag a te befogado orszagod..vedd fel a kulturat, tedd magadeva es elj az ottani normak szerint..mivel ahonnan jossz az a 3 ik vilag ..sajnos....
3E Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8565
Like :) mint a FB EN :)))
Előzmény: Boszorka (8564)
Boszorka Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8564

Én meg arra vagyok kiváncsi, hogy hova külföldre mész onnan mandulagyulladást gyógyittatni?

Előzmény: Bertil (8559)
3E Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8563
Bocsi, rajottem h ez egy rejtett hirdetesi poszt volt ;) nice !!
Előzmény: Törölt nick (8560)
3E Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8562
Juj megzavarodtal :))) vagy 1 millas fizetesert mesz haza?
Előzmény: Törölt nick (8560)
dear-bear Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8561

Annonsera.se,  ABC Annonser.se,  Dagens Annonser.se, Blocket.se

Előzmény: Törölt nick (8560)
Bertil Creative Commons License 2012.12.30 0 0 8559

A Sved egeszsegugy annyira kivalo,hogy 2 es fel honapja szenvedek mandula gyulladassal de gyogyszert nem adnak.

5 szor voltam orvosnal es azt ajanlottak,hogy igyak forro tea.t.......

Itt hoemelkedes mint olyan nincs csak laz.

Szegyenszemre mas orszagba kell mennem gyogyitattnom magam egy egyszerunek hitt mandula gyulladassal.

Mostmar csak arra leszek kivancsi a Sved eu.s egeszsegugyi kartya mire lesz jo mas eu orszagban.

 

Tehat roviden leirva a Sved egeszsegugyet : SZAR!

Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8558

Igen, a rénszarvasos porter steak kimaradt, vendégségben kaptunk egyszer, isteni volt, mi marhával ismételtük meg, majdnem olyan jó lett :)

lehet kapni szarvashúst itt is, de elég húzós, fent északon elterjetteb a fogyasztása, itt szinte csak kuriózum.

Előzmény: Szpidi67 (8556)
Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8557

Nos én ilyen részleteséggel nem mertem belemenni, de teljesen egyetértek veled :)

Előzmény: 3E (8555)
Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8556

Szvsz ide tartozik :)

 

Szerintem is jóval több a svéd konyha a köttbullar-nál, és az Ikeában kapható kajáknál. Csakhát rossz a marketingjük külföldre :)

 

Illetve mi magyarok jóval fűszeresebb, zsirosabb ételekhez vagyunk szokva és az itteni konyha szinte ízentlennek tűnik elsőre.

Az is igaz, hogy a külföldi konyhák nagy hatással voltak, vannak az itteni gasztronomiára, így tényleg nehéz igazán svéd ételeket/éttermet megnevezni.

Mi most ismerkedünk a gryta-val, a svéd "pörkölttel", ami inkább az indiai curryhoz hasonlít, mint a mi pörköltünkre; sok lében van a kevesebb hús és nem fordítva mint nálunk, illetve a fűszerezettsége teljesen más, zöldségekkel, gombával, krumplipürével, stb :) Az elkészítési módok is másak, nem használnak zsírt, nem is nagyon kapni, olajat is kevesebbet, inkább folyékony margarin van.

 

A hal és egyébb tengeri állatok nagyon mennek, mindenféle formában. A sil/stömming/heringnek külön kúltúrája van, mindenféle mártásban, szózban, hagymásan, mustárosan, rántva és utána ecetben, rohasztva, stb :) De a tengeri pisztráng vag a lazac is nagyon népszerű, de ha kimész egy halpiacra, Göteborgban a Feskekörka, akkor elképesztő választékot láthatsz. Itt lehet helyben enni is, a lazacos paj-t nagyon ajánlom, és viszonylag türhető áron. A tucatnyi rák és kagylóféléről nem is beszélve, az itteni halleves is nagyon finom, de teljesen más mint a mi halászlénk, ne olyat várj. Ha egy kicsit többet szánsz rá, akkor kipróbált halas étterem a Sjöbaren a Hagaban, fejenként 6-9 ezer forintból tisztességes több fogásos vacsi ki tud jönni, de a pia jelentősen meg tudja emelni :) Itt a kedvenc a halleves, a kagyló feherboros mártásban. A "rendes" éttermek magyar szemmel drágának tünhetnek, egy főétel valahol 120-140 SEK-nél kezdődik, és deszerttel, piával könnyen 250-300SEK-nél van az emebr fejenként, de a határ a csillagos ég.

 

Mint elöttem említették, számos kínai, táj, olasz, arab étterem, gyors kajálda, take-away van a városban, ahol lényegesebben olcsóbban lehet enni mint egy rendes étteremben.

Egy kebab tál (helyben fogyasztva) 70-80SEK, egy kisebb pizza 60-70, a kocsikerék pizza (4-6 szemályes) kb. 150-180 SEK.

A kedvenc taj ettermünkben 90SEK egy adag etel, hegynyi rizzsel, rákpehellyel. De van jó kínai büfé (itt a büfé=all you can eat), ahol napszaktól/hétvégétől függően 79-85SEK, és annyit eszel amennyit akarsz, van keletei és házi kaja: nem csak kínai étel van benne, de sushi, taj, hal, rák és kötbullar is :) Mi szeretjük.

 

 

A svédeknek saját hotdog kúltúrájuk van, (korv) mindeféle kolbászka, virsli, félbevágott kiflivel amerikai módón (korv med bröd) vagy éppen krupmplipürével (korv med moss). A korv lehet főtt, vagy grillezett, vékony vagy vastag, sima vagy csípős, stb.. Ez az olcsó utcai étkezésnek az alapja. Egy korv kb 10-15 SEK, moss-al 35-45 SEK.

 

Nem különösebben vagyok hamburgeres, de ha valakinek ez kell, 100 méternként Meki van a belvárosban, a szimpla hotdog 10SEK, egy menű 50-80 SEK között van. Van saját Maxburger nevű láncuk, az se rosszabb mint a Meki.

 

A svédeknek nagyon komoly grill kultúrájájuk vagy szokásaik vannak: télen-nyáron, éjjel-nappal grilleznek, ha csak egy kicsit is kisüt a nap nyáron, a parkok tele vannak a fővön heverésző és grillező népekkel :) A hordozható grillsütő nálunk is családtag :) Itt a parkokban és az erdőkben külön szemetes van kirakva az egy használatos grill tálcáknak :)

 

 

És akkor még nem ejtettünk szót a panbiffről a "csinált húsról", a bab vagy sárgaborsó levesükről, ami még a mi főzelékeinknél is sűrűbb :) A blodpudig/vérpuding ami szeletelve sütve finom, a surströmming-rohasttott hering, ami még itt is erősen réteg kaja :) (én kostóltam, nekem bejött, de napokig böfögtem ki valami szörnyűségeset :D ), stb.....

 

 

Szóval van mit felfedezni, ha elfogadjuk, hogy nem csak a húsgolyóból áll Svédország :)

 

 

Röviden mégegyszer, ha "olcsóbban" akartok jót enni, akkor halételekhez Feskerkörka, de mehettek a Saluhalenbe is (húspiac), ott is jókat lehet enni a kimérésekben, és igazi hangulata van :)

Legolcsóbban az utcán a korv, utána a pizza-kebab éttermek, de ha van zseton bőven, akkor jöhet a Sjöbaren, vagy valamelyik étterem az Aveny-n vagy a Linnégatan-on :)

 

Ha ezek sem jók, akkor beugorhattok egy túróscsuszára hozzánk :D

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Petrucc (8551)
3E Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8555
Előzmény: Törölt nick (8552)
3E Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8554
Előzmény: Petrucc (8551)
3E Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8553

nos neked vagy megkell tanulnod svedul vagy guglizzal...

igenis van sved etel , sved fogasok éshihetetlen gazdag valasztek..persze ez nem a kebab es a pjeskavica...

vannak sved ettermek mindenhol az országban..nagyon széles a választék hal és vad etelekbol neha kicsit fuzio az olasz vagy ázsiai konyhával..

parancsolj:

http://www.goteborg.com/en/Eat/Swedish/

Előzmény: Törölt nick (8552)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.29 0 0 8552

Bevallom öszinten, en nem tudok kifejezetten sved ettermet.

Annyira behataroltak a "sved" etelek, hogy legfeljebb itt-ott azt is tudsz enni. De leginkabb thai, indiai, japan es egyebek vannak.

A sved etel a "kötbullar" vagyis husgomboc fött krumplival es lekvarral. Van meg egy-ket eteluk, de amennyire tudom, erre nem nyitottak ettermet. :(

 

 

Előzmény: Petrucc (8551)
Petrucc Creative Commons License 2012.12.27 0 0 8551

Sziasztok!

 

Tudom, hogy ez a fórum nem igazán erre való, amit én szeretnék, de máshol nem találtam fórumot ebben a témában. Januárban utazunk három napra Göteborgba a párommal, és szeretnék érdeklődni Tőletek, akik kint éltek, hogy hova érdemes elmenni enni, ahol ki tudunk svéd ételeket próbálni viszonylag normális áron? Illetve, ha kaphatnék infót arról, mogyan jár a szigetek között komp, vagy hajó, és mennyiért, azért is nagyon hálás lennék!

 

Köszönöm!!!

Lucilla Creative Commons License 2012.12.24 0 0 8550

God Jul! :-)

 

ant. Creative Commons License 2012.12.24 0 0 8549

Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.24 0 0 8548
God jul! Boldog Karácsonyt!
Gombóc 16. Artúr Creative Commons License 2012.12.24 0 0 8547

Tack, detsamma:))

Előzmény: dear-bear (8546)
dear-bear Creative Commons License 2012.12.24 0 0 8546

                     GOD JUL.

Fettfagel Creative Commons License 2012.12.22 0 0 8545

Köszi az infókat!

Sajnos a szótárak valóban nem túl jók :(

Munkahelyen a SAOL-t használom, de ahhoz kell tudni svédül is :) :(

Kellemes ünnepeket!!!

Előzmény: Törölt nick (8497)
Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.19 0 0 8544

Ok, köszi, én is így fogok tenni :)

Előzmény: csokimoly (8543)
csokimoly Creative Commons License 2012.12.17 0 0 8543

Nem tudom, hogy segítek-e, de azért leírom én hogy tudtam kijelentkezni Magyarországon a Tb-ből. Mivel mindenfélét hall az ember, ahogy Te is írtad fogalmam sem volt először, hogy mit csináljak, írtam egy e-mailt a Försäkringskassa-nak, hogy nem tudok kijelentkezni a magyar eü-ből és szeretném ha küldenének egy igazolást, amit aztán Magyaro-ra továbbküldhetek. És küldtek egy szuper, pecsétes, többnyelvű igazolólapot, amin rajta van mióta vagyok biztosított Svédországban!

Aztán kitöltöttem a kijelentkezéshez szükséges magyar nyomtatványt és mellékeltem a svéd igazolást, amit itt kértem a Försäkringskassa-tól. Azt hittem ezzel minden ok lesz.

Aztán persze jött az Apeh-tól a felszólítás kb 1 év múlva, hogy van mittudoménmennyi tb-elmaradásom és ejnye-bejnye, fizessem ki. Én meg írtam egy e-mail az oep-nek, és leírtam, hogy kijelentkeztem a magyar tb-ből, még igazolást is küldtem a külföldi biztosítottságomról mégis kaptam az apeh-tól egy kedves levelet.

Egy nőci egy napon belül válaszolt az oep-től, hogy elnézésemet kéri, és azonnal informálja az apeh-ot, mert látja, hogy valóban kijelentkeztem. Ennyi volt.

Előzmény: Szpidi67 (8536)
Alessandro Royali Creative Commons License 2012.12.17 0 0 8542

Sziasztok 

Élt valaki Kiruna-ban? vagy környékén?

Esetleg van olyan ismerőse valkinek aki igen?

Előre is köszi

Júniusban oda készülök, és nem nyaralni :)

Szpidi67 Creative Commons License 2012.12.16 0 0 8541

Nem tudom, ismeritek-e ezt, én most találtam és érdekesnek látszik :)

 

http://www.svedasztal.com/

 

Egy, két érdekesebb cikk:

 

http://www.svedasztal.com/svedmunkapenz/mennyit-keresnek-a-svedek-83080.html

 

http://www.svedasztal.com/svedmunkapenz/a-joleti-allam-ara-104381.html

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!