Keresés

Részletes keresés

Ybasc02 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 3800

"Különösen ha begyújtja a gázokat és időnként elszáll a fél utca :)"

 

:(  No comment. 

 

Előzmény: Törölt nick (3799)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.30 0 0 3798

"Az én füstöm felfelé szállt. Aztán szétoszlott"

 

Lars mesternek a füstje lefele szált,  van egy kis külömbség...:-) http://mha-net.org/docs/v8n2/wildac12b.htm

Előzmény: Törölt nick (3767)
ferkó62 Creative Commons License 2012.11.30 0 0 3796

Kedves Elemző.Sajna nekem is ilyen vacak kéményeim vannak.kicsi belső keresztmetszet,10x10cm.De mert sok kályhát raktam már pl.tömeg kályhát is.És megtapasztaltan ennek előnyeit.Mindenképpen ilyet szerettem volna rakni a házamba is.Ezért elgondolkoztam a tömegkályha hibáin mert van neki jó pár.És egyébb fizikai ismereteimet összerakva egy olyan belső áramlású kályhát építettem amibe4db wortex kerámia fúvókát raktam.Ami által szinte min egy hogy milyen a kémény.Persze a tőmege nagy,és nagyon jól huzatol.Üdv Ferkó62 

Előzmény: Törölt nick (3795)
Kályháskristóf Creative Commons License 2012.11.29 0 0 3794

Nálunk az az előírás, hogy a gerinc fölé kell érnie. A sima habarcs persze, hogy nem hőálló, de soha nem is volt az, a kéményeket időnként fugázni kell. Nagyon ritka, hogy a kipotyogó habarcs miatt falsot szívjon, láttam már több száz, -ezer db kéményt, egyszer találkoztam ilyennel.

Előzmény: Törölt nick (3793)
Kályháskristóf Creative Commons License 2012.11.28 0 0 3790

Van mikor a légnyomás vagy a légmozgás lenyomja, de akkor mindenkiét. Elemző dr-nak felfelé száll? Lövésem sincs. Ővé a legmagasabb ház, vagy az összes többi falusi tuskónak mind 5-ös járata van és az ő füstjük hűvösebb, fene tudja. Esetleg reggel több Miatyánkot mondott. Vannak megmagyarázhatatlan jelenségek. Egy csk-m nem akar működni., pedig minden adott hozzá. Ez is misztikum.

Előzmény: bárány b (3789)
bárány b Creative Commons License 2012.11.28 0 0 3789

Egy ilyen kályha jól jönne nekem is.

Ha a többi falusi köcsög füstje lefelé száll, akkor az enyém meg felfelé!

Nemtudom: előtte mindíg be kell gyújtani majd a felső részbe előb???

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3787)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3787

"és lehet az ishogy jobban kiégtek az éghető anyagok is a felső tűztér magas hője miatt, mert a "füst" fajlagos tömege könnyebb lehetett"

 

Nem értek az ilyesmihez, de szerintem a kéményből kilépő füstgáznak a külső levegőhöz viszonyított fajlagos tömegét (tehát tulképpen a huzat erejét) kb 99,99999 százalékban a kettő közötti hőmérséket különbség határozza meg. A füstgáz aktuális koromszáma csak a maradék 0,00001 százaléknyira folyásolja be ;)

Előzmény: Törölt nick (3783)
ptoni Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3786

Kérdés: hogyan változik az áramlás, ha a nagy lenti adag (10 kg) begyújtása idején fent már van 200 fok?

 

Nálam a 10- 12 kg fa kb két óra alatt ég le és max 450 fokig megy fel a sütőben a hőfok. Kenyér és egyéb sütés-főzés miatt hőmérő van beleépítve.

Előzmény: ab69 (3771)
ptoni Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3785

Én azt nem értem miért kell két helyen tüzet rakni. Tudtommal a felső részt eddig úgy hívták hogy (Pl. utánégető kamra) sütő, stb. A tegnap reggeli 10-12 kg fától ma reggel még 100 fok van ebben a kamrában.

Előzmény: Törölt nick (3783)
Hamufúvó Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3784

Fantasztikus! Milyen okos vagy! Tudsz még ilyeneket?

Előzmény: Törölt nick (3783)
C200UF Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3782

Az én füstöm felfelé szállt. Aztán szétoszlott.

 

Kérdés kályha tudósokhoz: vajon mit csináltam?

 

Hamvasztattad magad? Más esetben nem lenne füstöd.

Előzmény: Törölt nick (3767)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3781

"Aki nem ért egyet velem, az anyázás helyett cáfolja meg az állításokat,"

 

Ha te nem árulod el, hogy szerinted miért nem,

akkor én sem árulom el, hogy szerintem miért igen.

Beeeeeeeeee :P

Előzmény: Törölt nick (3765)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3780

"Befűtöttem 4 kg fával (többel nem akartam, mert bent  még meleg is volt)

Az én füstöm felfelé szállt. Aztán szétoszlott.

Kérdés kályha tudósokhoz: vajon mit csináltam?"

 

A te 4 kg fád ceruza vékony faszálakból állt,

tehát csináltál egy (öt perces) 40-50 kilowattos tüzet,

a vágtató füstgázból a kályhának nem volt ideje a hőt kivonni,

így még a kémény legvégén is 200 fokos volt a füstgázod,

ezért a te füstöd felszállt szép magasra.

...míg a falu többi lakójának meg nem volt kedve/pénze a felhőket fűteni...

 

Jó volt a tipp? :)

Előzmény: Törölt nick (3767)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3779

" különben elfojtja az alsó tűz füstje."

 

Füst helyett gondolom itt azt akartad írni, hogy "kialszik az alsó tűz miatt oxigénhiányos környezetben".

...de nincs ott közben valahol egy másodlagos levegő betáplálás? Éppen amiatt, hogy ott is éghessen tűz?

Előzmény: Törölt nick (3776)
kekov Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3775

 „Befűtöttem 4 kg fával (többel nem akartam, mert bent  még meleg is volt)

 

Az én füstöm felfelé szállt. Aztán szétoszlott.

 

Kérdés kályha tudósokhoz: vajon mit csináltam?”

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

... erre senki nem tud választ adni neked, annyira furfangos kérdés.

 

(úúúristen ...  és most begyújtottam és az ÉN FÜSTÖM IS felfelé száll, aztán szétoszlik !!!!)

akkor ez most nagyon jó ??

Előzmény: Törölt nick (3767)
Kályháskristóf Creative Commons License 2012.11.27 0 0 3773

Egyérelmű: a tiéd a legeslegjobb.

ab69 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3772

Javasolj mast es bizonyitsd te az allitasodat, nyugodtan rajzolgathatsz tablazatokat, beszerezhetsz hiteles meresi anyagokat, majd jol ketsegbe vonjuk ahogy te szoktad. Eddig ez csak egy ujabb levegobe beszeles, nem eretnekseg. Mas anyagokat is lehet hasznalni ha megeri es a megfelelo tulajdonsagokkal rendelkezik. Eddig olyan tul sokat nem talaltak, es eddig te sem jutottal el odaig, hogy akarcsak egyet is mondtal volna.

Előzmény: Törölt nick (3765)
ab69 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3771

Én még nem láttam Lars által közölt áramlási folyamat elemzést, ami nem csak feltételezésen alapul, hanem felületi méréseken (a gáz tében történő hőleadása tudja bizonyítani merre jár igazán, és a korom lerakódás is ha van jelzi ezt.

Lehet hogy van ilyen, de én még nem találkoztam vele, ha valaki ismeri a linket, megköszönném.

 

Keszult ilyen, sot szimulacio is, nem csak a felso kamrarol, nehany enyhen eltero variaciorol is, de tudtommal nem kerult ki az internetre. De hideg kalyhanal a korom, a korom leegesenek nyomai, illetve pernye lerakodas is jelzi. Vagy elhiszed, vagy nekiallsz bizonyitgatni, meg mericskelni, sok sikert.

 

Egyebkent nem ertelek, ilyen nagy tudasu ember mint TE aki a vilag legjobb kalyhajat megalkotja, megduplazza a 97%on muzsikalo tuzter hatasfokat, a 84%os elmeleti maximumon mukodo kalyha hatasfokat pedig megtobbszorozi, tovabba tiz kilo fabol annyi energiat hoz ki amennyit csak husz kilo tartalmazhat, miert foglalkozik ilyen szakmajukhoz nem erto ostoba puruttya kalyhasokkal?

 

 

Ide tartozik a nyilások pontos mérete is hogy ő mit javasolt.

 

Hat bizony, a nyilasok merete es elhelyezkedese, bizony nem mindegy, de ez sajnos nem volt az egyhetes szeansz tananyagaban, egyebkent meg ahogy mondod,  jogi problemak is lehetnek belole ha tul sokat elarulnek.

 

 

 

De van más is ezzel kapcsolatban.

A gázok feljutnak a begyújtás után egy hideg kezdő hőmérsékletű térbe - kinél mennyi ezt is érdekes lenne közreadni!  (kvázi hideg, valójában nálam 40-50 fok ha előz nap égett a tűz.) Hogyan hat ez az áramlásra és a gáz kihűlésére, majd a további tevékenységére)

 

Baromi egyszeru,idovel az egesz felmelegszik, ha 40 f0k es nem 20, akkor meg hamarabb elered az uzemi homersekletet illetve az optimalis mukodest, de gondolom te ezt tablazatban szeretned latni, azzal meg pocsoresszen akinek ket anyja van.

 

 Kérdés: hogyan változik az áramlás, ha a nagy lenti adag (10 kg) begyújtása idején fent már van 200 fok?

 

 

Ha font 200fok van akkor alul sincs hideg, a valasz azonos mint az elozo kerdesre adott. Annyival kiegeszitve, hogy magasabb hofokon, nagyobb a gazok tagulasa, a kamra es a kiomlo nyilasok hotagulasa viszont elhanyagolhato, mondhatni allando, a kamraban emelkedni fog a nyomas es valamennyire lassul az aramlas. De ez egy mezei felhasznalot nem erint, a hazzad hasonlo nagytudasu embereknek meg gondolom ez nem ujdonsag.

 

 elsőként 2 kg fával a fenti térben  kell begyújtani és csak 5-10 perc múlva lent

 

Ez hasonlo okossag mint a parazspakolgatas, gratulalok hozza.

 

hogyan változik a gáz hőmérséklete a füstjáratban (kályha típustól függő, hogyan képes kivenni belőle a hőt)

 

Konkret kerdesre konkret valasz, csokken a gaz homerseklete a kemeny fele, igen kalyha tipustol fuggoen :)

 

hogyan változik a kéménybe távozó gáz hőmérséklete a kettős begyújtás esetében

 

Ha erosen eg a tuz akkor melegebb, ha gyengebben akkor meg kevesbe meleg. A kettos begyujtas nevu marhasagot meg nem probaltam, de legkozelebb azt is kerdezd meg legyszives, hogy valtozik a kemeny homerseklete, ha a hamuterbe gyujtunk be, esetleg a kalyha tetejen, illetve a kemenyben...

 

Akkor mos en kerdezek, szerinted mennyi a teljes egesi ido, mennyi ido az amig egy kalyha eleri az elegseges mukodesi homersekletet, illetve mennyi a hideginditas idejenek szazaleka a teljes egesidohoz kepest?

 

 

Előzmény: Törölt nick (3761)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3770

" A többi esetben  a levegő szigetel, és nem fog úgy felmelegedni mintha ragasztva lenne"

 

Ez így van, de viszont a samott testen belüli hőfokok magasabbak, nincs akkora hőveszteség, az estleges korom lerakodások is könnyebben le éghetnek(300 fok felett). Nézegetted a füstjárataidat belülröl ?

Előzmény: Törölt nick (3768)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3769

A két anyag közti hőtágulási viszonyokat hogy fogod elkerülni a két anyag egymásra ragasztásával. Mértél  hidegen kályha felület szélességet magasságot és melegen? A járat falazata őssze van "fonva", falazva a tűztér falazattal?

Előzmény: Törölt nick (3768)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3766

"A burkolatokat ki fogom próbálni, beszéltem ma az egyik legnagyobb köves céggel, fogok kapni minta kö lapokat , ezeket felragasztom csíkokban és megnézem hogy osztja el a hőt, mennyit enged át, stb."

 

Lehet hogy én nem ragasztanám közvetlen a samott falazatra,tesztelés céljábol, valami panel vagy álvány szerűségre gondolnék  amiben a kőlapok cserélhetöek illetve a panelt lehetne akár különbő távolságra is elhelyezni a samotfalazathóz képest  0-5-10-15-20 mm.

Előzmény: Törölt nick (3765)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3764

A Lars oldalán is létezik egy hőkamerás kályha felűleti felvétel is. http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=DYeFS6L6BJa8mwOvw42oAg&hl=ro&rurl=translate.google.ro&sl=en&u=http://www.stenovne.dk/&usg=ALkJrhjs6wxCoJwRCMVIWWpGoABrfrGhMg

 

Bele lehet nagyon merülni a termodinamikában(hőtan) is , fizikusok is mondják hogy nem is olyan egyszerű dolog http://www.youtube.com/watch?v=7ePjotfrDMM  (2:30-14 perc-ig), meg itt is található egy érdekes cikk erről a témáról:http://www.kfki.hu/~elftterm/kelvin.html 

 

Egy 65-70 C hőfokú alacsonnyabb falazati felületen  páralecsapodás is kialakulhat, pl tüztér ajtó belső felületen is észre vehető hideg indittásnál. Ha viszont ez így van akkor a égés első szakaszában, mikor még nem tökéltes az égés, a korom akár le is rakodhat...

 

Előzmény: Ybasc02 (3760)
gmkiev Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3763

Ha ezt elolvasod véged van! :)

 

Előzmény: transzmoha (3762)
transzmoha Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3762

Tisztelt Tömegkályha építők!

 

Jövőre tervezem egy tömegkályha megépítését egy kis zalai zsákfalucskában. Addig is nekilátok végigolvasni az elmúlt 5 év termését itt. Ahogy felszínesen beleolvasgattam a témában, több helyen is azt javasolják a tapasztaltabb építők, hogy ne vágjon bele senki az építésbe addig, amíg nem aszisztál végig egy kályhaépítést gyakorlott építő mellett. Ezúton kérem az olvtársakat, hogy ha valahol mód nyílna zalában, Nagykanizsa környékén egy kályhaépítésben való aszisztálásban valamikor tavasszal, értesítsenek.

 

Üdv: Richárd

Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 3760

Az oxidációs(égési) zonában az égési ideje alatt turbulens áramlás jöhet szoban mivel a fagázok nehezen keverednek a levegővel(oxigénnel). 

 

"-Turbulens ( gomolygó) az olyan áramlás, amelyben anem alakul ki rétegződés, hanem aszomszédos részecskék pályái  a sebességük irányának és nagyságának ingadozásai miatt  egymásbafonódnak, az áramlás keveredik. Ekkor a fő áramlási irányra merőleges azzal összemérhető mértékűsebességingadozások lépnek fel. Stacioner turbulens áramlás úgy is jellemezhető, hogy az áramlás csak nagyléptékben időálló. Turbulens áramlás esetén az áramvonalak és a molekulák pályagörbéi nem azonosakegymással.

-Lamináris (réteges) áramlás, ha benne a részecskék egymás mellett, keveredésnélkül, tehát egyedi állandó pályákon haladnak . A stacionárius lamináris áramlás úgy is jellemezhető,hogy az áramlás kicsiben — molekuláris szinten is időálló. Ezért az áramvonalak egyben a részecskékpályagörbéi is." (Áramlástan)

 

Miért nem vagy elégedet a másodlagos égéskamrára, "centrifugalis carburator" elnevezéssel, amit  Lars mester is használ ?

 

Előzmény: Törölt nick (3759)
Don Michael Corleone Creative Commons License 2012.11.25 0 0 3758

Akkor nézzed a levelesládádat.

 

:-)

Előzmény: Törölt nick (3755)
Ybasc02 Creative Commons License 2012.11.25 0 0 3757

"Az első plafonon átvezető nyílás mögötti fal szintén csak 6,5 cm, és oda terelő téglát fogok beépíteni hogy  a füstgáz ne ütközzön a második plafonnak hanem pördüljön meg a plafon közepére és osztódjon szét az a hő is a teljes második plafonon. Tehát ott vastagszik is a fal a terelők miatt és át is lesz irányítva a hő."

 

Lehet probálkozni a Coanda effektussal is, de vigyázni kell a felhajtó erőre...:-)

Előzmény: Törölt nick (3744)
Don Michael Corleone Creative Commons License 2012.11.25 0 0 3754

Nos ....

 

Ha egyszer azt írom számok, akkor ne javitsd ki viszonyszámok-ra, hanem értelmezz .....

 

 

Előzmény: matthiasii (3752)
Don Michael Corleone Creative Commons License 2012.11.25 0 0 3753

Rosszul írtam ..

Nem sertéskaraj, hanem sertéstarja.

 

:-)

Előzmény: Don Michael Corleone (3750)
matthiasii Creative Commons License 2012.11.25 0 0 3752

 Bizony van benne valami !

 

 

 

"Egyetlen egzakt mód van erre.

Számok barátaim. Számok. Azok bizony nem hazudnak. A számok nem szubjektívek."

 

 

 

 Azért, hogy pontosabbak legyünk a viszonyszámok.

 Miért ?

 Hát mit mond az nektek, hogy kifűtöm a lakásom  pl. 450 m3 gázzal, avagy  9 mázsa fával? Semmit !

 

 

 Nos akkor egy házat hány mázsa fával lehet kifűteni ??

 Ugye csapda a kérdés !!

Előzmény: Don Michael Corleone (3750)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!