Keresés

Részletes keresés

TRÓGER_NAGYON Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70844

Sziasztok, Egy kis segítség kéne!

 

Találtam rengeteg kiegészítőt cefrészéshez az olcsótól a nagyon drágáig!

 

Sajnos nem tudom eldönteni melyik is lenne jó!

 

Megosztanátok velem hogy mely pektin bontót illetve élesztőt ajánljátok!?!?!?

 

Amúgy 2 Db 200 literes hordót raktam tele ezze a potyóka szilvával!

 

Nagyon sok féle van benne: Az egésszen nagy sárga lédústól az egész kicsi bordó szinűig ami majdnehogy száraz húsú  :)  Szóval minden féle!

 

Kimagozni képtelenség, igy arra gondoltam hogy főzés előtt átszürjük valami ritka rostán vagy majd kitalálom még!

 

Előre is köszönöm a segítségeteket!

liptiki Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70843

Szia!

Nem tudnál abban az intim szférádban fórumozni, amelyikben a pálinkádat főzöd és kóstoltatod?
Mer' normális előremutató hozzászólásod az nincs, csak dagályosan terjengő unalmas semmitmondó beírások.

Ez a fórum a házi pálinkafőzés szakmájáról kellene szóljon, nem arról, hogy mekkora király vagy.(semekkora)


Remélem nem veszed ezt az egész bunyevác nép ellehetetlenítésének, esetleg bunyevác népírtásnak.

Előzmény: Muity Mijo (70841)
rézműves1 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70842

...pályinkás jó reggelt...

 

...abból a kaspóból lehetne barkácsolni egy egész jó kis deflegmátort, ha méretileg nagyjából

illeszkedik...a fedőt fotózd le, hátha ki lehet valamit találni...abba még talán egy hőmérőt is bele 

lehetne tenni...

Előzmény: Zsolt5050 (70821)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70841

Az, hogy neked miről mi jut eszedbe, legyen magánügyed, de csak azért, hogy egy válaszom alapján fikcionális konklúziót vonjál, igazán felesleges megerőltető módon értelmesnek tűnő kérdéseken agyalnod.

Hogy te holmi számomra értelmezhetetlen "ZD"-ken kivel mit teszel, ez szintén legyen a te bensőséges magánügyed, miként az enyém az, hogy én mikor, hol, mennyi és milyen fajta pálinkát főzök, vagy főztem valaha is.

Nem vagy te nekem több egy szilvakukc néven regisztrált semmitmondó nicknél, kit ekként nem hinném, hogy valaki is az én csekkolásomra, azaz a bizonyítványaim és egyéb IRL-adataim ellenőrzésére hatalmazott volna fel.

Azért annyire megtisztelhetnél a feltételezéseddel, hogy ident státusszal a civil nevemen nem állítok olyan marhaságokat, melyek a valós életben nem bizonyulnak igaznak.

Javaslom a továbbiakban ne engem kóstolgassál, hanem velem ellentétben azok pálinkáit, akik egyívásúak veled!

Előzmény: szilvakukc (70830)
vf1 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70840

Bocs, hogy én válaszolok a kérdésedre, de azt a cuccot ott a "villanykapcsolón kívül" én szereztem Kupeci uramnak.

Az a szerkentyű egy rotaméter, amellyel nagyon precízen lehet szabályozni az átáramló víz mennyiségét.

Ha jól tudom a páracső hűtésének szabályozására építette be.

 

http://www.unirota.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=2

Előzmény: Feriba51 (70838)
vf1 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70839

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása.

 

A pH beállításról Miklós1  69058-as hozzászólásában.


 Nem reklám!

 

Előzmény: vf1 (70800)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70838

Szia Kupeci!

 

Ígértél nekem egy képet egy új alkotásról, vagy valami gond keletkezett a gépezetben?

A feltett képen mi szerepel a villanykapcsolón kívül????:-))))

 

Jó nedűt!

Előzmény: kupeci (70822)
NO-KUBU Creative Commons License 2012.07.09 0 0 70837

:-))   ...végül is "ászlabda" vólt ...

Előzmény: szilvakukc (70836)
szilvakukc Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70836

Na várjál, inkább én is kimegyek Dunakeszire, és ha megtalálom Barkóczát kiszáradva, esküszöm, elviszem Neked. Döglött macska nem kő? az pont van a szomszédba.:)))

Előzmény: NO-KUBU (70834)
szilvakukc Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70835

Foglaljuk össze úgy átláthatóan az egész történetet:

Hat! hete szedsz egy olyan gyümölcsöt, ami alacsony savtartalma miatt eleve romlékony, mit az állat. A főzdésnél még ott fog rohadni az árnyékban 42, napon 72 fokon, jövő hét végéig. Eközben, Te még hurcolod bele az anyagot, közben még telehajítod cukorral, ami ebben a speciális esetben nem is baj, hisz valamennyire védené a cefrédet a magasabb alkoholtartalom, ha persze lenne rá esélye. Me, hát azé Chuck Norris akármekkora csávó, szerinted a Napot arrébb tudná rúgni külső rüszttel?:DD

Hacsak nem Te is úgy vagy, minthogy voltam egy főzdésnél, akihez olyan cefrét hoztak, amiben az összes ecetbaktérium halott volt, mert nem volt már kaja. Kérdeztem, "Ezt Te kifőzöd neki?" "A francot, régi jó kuncsaft, majd kap valamit":DD

Ha mégis "jó lesz", gyere el, vagy küldj a ZD-re, ott lesz egy pár faeper pálinka, má csak a miheztartás végett. És ne sértőggyé meg! 

Előzmény: vfary (70806)
NO-KUBU Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70834

Holnap irány Dunakeszi, hátha maradt a fákon egy kevés meggyem...

 

... ha találnál egy kiszáradt barkócát, lécci hozd el nekem !!  :-)))

Előzmény: barkócza (70829)
TINTUS Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70833

Miklós !

 

100%-ban egyetértek,  a tapasztalatlanság okozta a folyamatos szedést és lehet, hogy kétszer szerencsém volt, hogy nem ecet lett, és lehet, hogy harmadszorra ráfáznék.....

Előzmény: Miklós1 (70823)
barkócza Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70831

Ja, egyébként úgy néz ki, galagonya lesz az idén.

Előzmény: barkócza (70829)
szilvakukc Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70830

Válaszodról egy régi magyar film, a Liliomfi egyik jelenete jut eszembe:"Jó felelet, nemesi felelet!"

Erre voltam kíváncsi, tehát életedben nem főztél még egy köbcentiméternyi pálinkát sem, de gondolom az elmélettel tökéletesen tisztában vagy. Ugyanis a pszihológia tantárgy első óráján tanítják az emberi viselkedés ezen formáját, hogy ha alkotok valamit, ami szerintem jó, azt mindenkinek meg szeretném mutatni. Hisz az emberi szellem egyik legfontosabb mozgatórugója, az elismerés. Pölö egy ZD-n mindannyian nagyon szerényen, de tölcsérrel öntjük a mások szájába a páleszünket, hogy "ugye milyen jó?".

Szerintem még várj egy kicsit azzal a másik fórummal, már amennyiben szakmaira gondolsz. Attól meg ne félj, hogy beolvasszák ebbe. Ez annál sokkal igényesebb.

Előzmény: Muity Mijo (70804)
barkócza Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70829

Jelentés: Hazatértem külföldi kötelességemből. Nem bírtam ki. megálltam a Vértesben. Sajmeggy game over, vadcseresznye totál nullán áll. Holnap irány Dunakeszi, hátha maradt a fákon egy kevés meggyem...

 

Egyébként meg akinek derogál megosztani velünk a pálinkáját, az akár az okosságait is megtarthatja rokonainak és barátainak. Persze, lehet, hogy azért szerencséltet velük éppen minket, mert nekik már elegük van.

barkócza Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70828

Azért ennyire ne vedd komolyan, hogy a réz sisak hiánya miatt aromátlan a pálinkád. :) Jó a réz sisak, de én is teljesen saválló kuktából főzök, kb. 1,5m 15-ös réz páracsővel.

 

Az ízetlen pálinkának a következő okai lehetnek:

 

1. Nem is ízetlen a pálinka, csak az ember a sajátjával szemben túl kritikus. Továbbá a főzés napján hiába kóstolod, annyira tel vagy a főzés szagával, hogy nem érzed a pálinka ízét. Ez az alapja annaka városi legendának, hogy a főzés után pár nappal jön meg a pálinka íze. Valójában a főzés után pár nappal tisztul ki az orrunk. :)

 

2. Túl sok előpárlat elvétel. Ezt gyakorolni kell.

 

3. A gyümölcs nem volt megfelelő minőségű. Pl. tavaly vettem a Sp..ban ócsó vödrös narancsot, és isteni nedű lett belőle. Az idén is vettem ugyanott, vödröset. Valami kis kesernyés lé lett belőle. Ég és föld, pedig mindent ugyanúgy csináltam.

Előzmény: Zsolt5050 (70821)
Mr.Stratos Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70827

Döbbenet...ebben a melegben /szobámban 36 fok / kellett cefréznem a napokban 10 kg jó érett sárgabarackot. Mindent adtam neki ,na

majd nem a hordóban hanem műanyag palackokban résnyire nyitva ,pár óra múlva már dübörgött...3 -4 nap alatt kész lett és tegnap

lefőztem 2 adagban kuktában...hihetetlen illatos ,50 fokos reménytkeltő egy lityi páleszom lett...nem sok de finom

Ugyanezt megcsináltam almával is ...hasonló körűlmények voltak és amikor elkezdtem főzni kiderűlt hogy semmi...

Lehet az alma hőgutát kapot a barack meg vírúl 36 fokon is..???

Előzmény: Namostatuti (70824)
bevontelektroda Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70826

 

 

Van villany??:))

Előzmény: kupeci (70822)
vfary Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70825

hát igen jövőre ügyesbb leszek

én sem tudtam hogy mennyi lesz keztem 3-4 10literes vödörrel

és hát elég szépen összejött

jövöre mind a 30 fát lerázom:))))))

Előzmény: Miklós1 (70813)
Namostatuti Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70824

A mai napom eredménye 1,5l 52%-os sárgabarack pálinka!

Nagyon kellemes illata van!

:)

Előzmény: Namostatuti (70802)
Miklós1 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70823

Írtam már egy párszor, hogy a pálinkafőzés szabályai legtöbbször nem olyan szigorúak, hogy a megszegésük azonnali megsemmisüléssel jár, ..."nem lőnek nyulat ezzel az adattal (és még sok egyébbel sem, mint pl. a páracső dőlésszöge, különböző szeszfokok elválasztáskor, befejezéskor, csőhosszak, átmérők, stb." (21048 hsz.). "A sisak méret is olyan mint ebben a szakmában sok minden, nincs rá pontos érték és nem is kell." (32600 hsz.).

Elhiszem, hogy mindig megszeged a szabályokat és mindig megúszod, a piros lámpán is át lehet menni, nem lesz azonnal baleset. Nemrég írtam a hígítás kapcsán, hogy a pesti csapvíztől sem lesz semmi baj, mert egyszer lustaságból ilyet csináltam, (kaptam is Muity Mijotól rögtön) pedig nem akartam biztatni senkit ilyesmire, csak tudom, hogy néha kényszerből kell megoldani valamit. Minden szabály mellé lehet személyes tapasztalatot írni, hogy "ezt én nem így csinálom, mégis mindig jó", "de az ideálisnak tartott dolgokat kell szabálynak tekintenünk és a saját körülményei között mindenki annyit tart be amennyit akar..." (34318 hsz.). A sokféle egyéni tapasztalatot viszont ne tekintsük szabálynak és ne hirdessük a kezdőknek, mert nem fog mindenkinek úgy bejönni pl. a 3 hetes hordóba dobálás mint neked a te körülményeid között.

 

Előzmény: TINTUS (70818)
kupeci Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70822

Szia Vf1,Beüzemelve:)

Előzmény: vf1 (70820)
Zsolt5050 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70821

Szép estét!

 

Csak 32-es csőig árulnak felénk, azt is min. méteres darabban.

A fedőn kiképzett helyre (lesíkolták) nem tudok nagyobb lukat tenni.

Ilyen kaspóról van szó, színe alapján vörösréz:

Előzmény: rézműves1 (70803)
vf1 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70820

Milyen lenne az eredmény, ha Miklós1 módszerével csinálnád?

Előzmény: TINTUS (70818)
foxrudi Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70819
TINTUS Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70818

Miklós írod, hogy  "Az elhúzódó érésű gyümölcsöket legfeljebb 1hétig ajánlatos rakni, aztán savazni és .......

 

Én már két éve 20 literes edénybe szedem (1 kg cukorral indítva)  a tüskenélküli szedret legalább 3 hétig és se élesztő se sav se más.  Minden nap kb  1- kiló ment  bele és festékkeverős zúzás se volt.

Még se romlott meg, a garázsban kb 20-28 fok volt.

Előzmény: Miklós1 (70813)
csalitos Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70817

   :-))

Előzmény: lyuko (70816)
lyuko Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70816

Beleolvastam, még rá kell szánni egy kis időt... De könnyű azoknak akik borvidéken laknak és bort készítenek!

Még a gyümölcs-bor vonal járhatóbb 1-10 milliós letét. stb stb. mindenképpen barátibb. El kell gondolkodni a cider előállításon...

Ez már off

Előzmény: csalitos (70812)
..MiMi.. Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70815

"Boldogok, akik nem látnak, mégis hisznek."

..., de ezt csak Ő kérheti!

Előzmény: Muity Mijo (70804)
csiba00 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 70814

Igaz, a cseresznye nem a legelhúzódóbb érésű gyümölcs, de leírom én is a tapasztalataimat vele, mert igen csak későn sikerült kifőzetni.

 

A cefre készítése az alábbiak szerint zajlott: mosás, magozás, darálás, mjad a hordó kb 80%-áig megtöltve. Citromsavval savaztam, bár tudom ez nem a legjobb, inkább ez csak megnyugtatás képpen került bele. Én nem cukrozom a gyümölcsöt - ezt csak azért írom le, hogy lássátok így is működött. A legvégén pedig élesztővel beoltom majd a hordót lepántolom és kotyogót teszek rá. Másnap már kezd dolgozni a kotyogó, pár nap múlva már folyamatosan jár, majd szintén pár nap és leállt. Mikor már csak nagyon lassan kotyogott, akkor nem nyitottam ki többet, csak a főzéskor. Viszont a főzésig eltelt vagy 2 hét. Kicsit féltem is, hogy mi lehet a hordóban, de kinyitni már egyáltalán nem akartam. Tegnap kinyitom, a cefre tetején nem látszik semmi, beleszippantok és tömény CO2. Gond egy szál se :)

Ez volt nálam az első olyan cefrézés, ahol ennyi időt hagytam az utóerjedésre. Kíváncsi leszek, hogy lesz-e valami eredménye. Eddig amiket olvastam, ott 99,9%-ban azt írták, hogy az utóerjedés az egyik legfontosabb szakasz az ízvilág kialakulása szempontjából. Meglátjuk mi lesz belőle. Az alszesz mennyiségéből semmi rosszra nem következtetek, sőt még kicsit több is jött le arányaiban, mint a korábbi években.

Előzmény: Miklós1 (70813)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!