Keresés

Részletes keresés

GregSini Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68636

Sziasztok,

érdeklődnék, hogy tud e valaki pálinkafesztivált vagy hasonló rendezvényt a nyárra-őszre, ahol pálinkákat bírálnak, versenyeztetnek?

illetve tudna nekem adni valaki tájékoztatást, aki már volt ilyen rendezvényen, hogy hogyan lehet neveztetni pálinkát, és lehet e saját főzésüt is, most hogy már lehet otthon is főzni, vagy csak bejegyzett főzésűt lehet neveztetni?

Köszönöm!

Lalish Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68635

Kítűnő ötlet, köszönjük!

Tüzetesen át fogom olvasni a 9. oldalt:)

Én egyébkén eddig úgy magoztam, hogy fogtam egy műanyag ládát, olyat amiben  a Tescoba a zöldségeket szállítják, abból is a legkissebb lyukkal rendelkezőt, és még egy spaklit is fogtam mellé, és ezen a ládán spaklival áthuzkodtam a meggyet. Mindenféle meggynek megfelelt, csak az un. cigánymeggy magja volt kissebb, az átment a láda lyukán. El ne feledjem, forrás közben csináltam, valamikor a 6.-7. nap táján. Előtte adtam hozzá egy kis pektinbontót. Nem írom a márkáját, nehogy reklámnak minősüljön:). Vagy 200l cefrét készítettem el így egy délelőtt:)

 

A cserkót meg egyszerüen kipréseltem. Meg is sikerült "futtatnom" vagy 2szer is. utánna már igen vigyáztam. Még van belőle 2dl:)

 

 

Előzmény: lyuko (68623)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68634

nekem nem :-(

Előzmény: vf1 (68633)
vf1 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68633

Biztos már megérett...a másik topikba tettem neki emlékeztetőt....:))))

Előzmény: barkócza (68632)
barkócza Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68632

Hú, láttátok, most esett le Szilva! És pont a rezet nem tudta... :)

hal65 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68631

Magam sem mond6ttam volna szebben:)

Előzmény: Cipurró (68629)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68630

Állok rendelkezésedre!

 

Másfél hónap múlva érik a Lepotica. A csomagoláson még agyalni kell mert az ilyen érett szilvának erősen folyik a leve egy nap után... Ha meg valami zárt dologba raknám akkor meg a megindult erjedés szétveti a csomagolást.

Én egyszer egy PET palackba tettem egy kocka sütőélesztőt és leturmixoltam vagy két marék magozott szilvát tölcsérrel ráöntöttem. Szépen a kupakot rácsavartam és a konyhaszekrényen hagytam azzal a szándékkal, hogy ebéd után "beoltom"vele a cefrét.

UJra kellett meszelni a konyhát...

Előzmény: olvas0 (68628)
Cipurró Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68629

A hosszú,erősen az üst felé lejtő páracső  "léghűtésként" funkcionál.Minél jobban lejt,és minél hosszabb,annál több ideje van az alkoholos párából a víznek kicsapódni.Így  a hűtőben lecsapódó pára több alkoholt tartalmaz,mintha a rövid és gyenge lejtésű páracsövet haszáltál volna.Ezért lesz erős az alszeszed.Ezt majd fel kell higítani a finomításhoz.

Nagyjából ennyi.

 

Üdv

Előzmény: LaciMaci93 (68627)
olvas0 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68628

19-35forint/kg a szilva???????????????????????

HOL????? Annyit én is adnék érte bármikor 10-15kilónként feladod postára fizetem azt is, 2nap alatt itt van. pénzt meg előre utalom!!!! :)

 

Előzmény: lyuko (68620)
LaciMaci93 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68627

"Gondolom szép hosszú a páracsöved, és nem kicsit lejt az üst felé."

Ez így van, de akkor sem értem az hogy befolyásolja az alkoholfokot :)

Ha kis főzővel főztem volna, akkor ez hogy alakult volna ?

A pálinkának a végén, akkor is ugyan annyinak kellene lennie.

Előzmény: hal65 (68626)
hal65 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68626

Én azt tapasztaltam, hogy a jól kierjedt cefre, az üstbe beöntött mennyiségnek, kb a negyedét adja alszesznek. 25Tf%-ost.

Bár szerintem kicsit hamar álltál le,(20fok), de ez kb Nálad is megvalósult. 3l 50-est ha felhígítunk 25-ösre, az kb 4-4,5l lesz.

Az hogy ilyen erősen jött le, valszeg a berendezés méreteiből adódott.

Gondolom szép hosszú a páracsöved, és nem kicsit lejt az üst felé.

 

Előzmény: LaciMaci93 (68625)
LaciMaci93 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68625

Újabb kérdéssel rukkolok elő :)

 

Szóval, az normális, ha 20 liter tavalyi vegyes cefréből (légmentesen le volt zárva), 3liter 50%-os alszesz lett első körben.

A hangsúly azon van, hogy 50%-os lett pedig ~20%-osnál hagytam abba a főzést.

Georgie1957 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68624

Szép hétvégét mindenkinek!!!!

 

Georgie

lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68623

http://www.feketics.com/data-hu/fecske/Fecske201204.pdf

 

Ez egy aranybánya!

 

Még egy magozó!

 

 

Georgie1957 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68622

Szia, és köszi.

 

A hely be van határolva, családi házas kiskert. Nem birtok. :):):)

Előzmény: lyuko (68621)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68621

ültetni kéne még egy pár fát. A cukor meg víz az minek bele? Illetve tudom hogy miért csak szerintem felesleges. Kétszáz liter cefréből lehet már főzni és annyit lead két 10 éves Lepotica ...

Előzmény: Georgie1957 (68619)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68620

A linket köszönöm, nagyon tetszik, megvalósítom.

 

Azt nem mondtam, hogy tele is van a három ezres tartály :)

 

Viccet félretéve nem hagyom abba a pálesz projektet de nagyobb hangsúlyt fektetek a lekvárfőzésre. Pálinkát tényleg nem fogok idén csak olyan 60-70 litert főzni.

 

A lekvár jobban hoz :)

 

3 kg szilvából egy kiló lekvár /1200 ft

 

Nem rossz szilvapálinkát árulnak a szeszfőzdések 1200-ért . Nekem ezzel kell versenyezni.

 

A szilvát 19- 35 forintért tudom eladni.

Egy liter Insegar 57 ezer forint  a 2000 literes permetezőbe három liter kell! És 6000 liter kell egy permetezéshez... és akkor még gombaölőszert nem is számoltam. és ez csak egy permetezés sziromhullás után szilvadarázs ellen.

 

Húsz éve meg lehetett élni egy hektár gyümölcsösből. ma tíz tizenöt hektárra van szükség. Itt mifelénk nem ritka hogy egy embernk 30- 40 hektár van.

Nekem van tíz és nem akarok többet ez egy pilótajáték amit az ember magával játszik, két három évente megduplázni a tétet, / a területet/ csak belebukni lehet.

 

további feldolgozásban látom a jövőt. A pálesz sem rossz de még öt éve nyiltan árulgatták a bérfőzőben főzetett páleszt ma már nem lehet. Volt már nekem is olyan év amikor 1200 liter páleszt főzettem és karácsonig elfogyott az utolsó cseppig! Továbblépés az lenne ha bérfőzőben lefőzethetném a magam készített cefrét, Palackoznák és forgalomba hozhatnám a saját nevemen. kifizetném én a zárjegyet örömmel. Ez a mostani törvény nekem inkább visszalépés.

 

Írországban kétszer annyi wiskey márka létezik mint ahány település. És az adót csak a forgalombahozatalkor kell megfizetni. Kézzel lábbal segítik a valóban kicsi manufakturákat akik szeszt főznek. Nem hetven litert hanem három négy ezer litert. Nem akarok senkit megbántani de játszadozni meg hobbinak nem rossz de nekem valami köztes megoldás lenne jó. Ellenőrzött / NAV, ANTSZ, Élelmiszerbiztonság, a főzés költsége / körülmények között megfizetve a költségeket meg az adókat forgalomba hozni a páleszt.  Mindenki jól járna, én is az állam is, na jó a Kisvárdai szeszipari vállalat meg Zwack a tortából egy szeletet oda kellene adia  de nem mennének tönkre ők sem.

 

De ez már túllép a fórum témáján.

 

Egy kis off

Georgie1957 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68619

Szia Zsuzska60!

 

Csak azért érdeklődöm a "szaporítás" után, mert drága megboldogult nagypapám, és apósom szinte mindenből képes volt páleszt főzni, aminek volt cukor tartalma. Én balga lélek fiatalon nem figyeltem oda eléggé ezen roppant kényes műveletre, illetve adagolásra. Mindketten mondták, hogy tesznek a cefrébe vizet és cukrot, de vigyázzak, mert ha nagyon lehigítom a cefrét, akkor lehet, hogy lesz több pálinka, viszont nem lesz olyan aromás. Nem emlékszem mennyi vízben oldottak mennyi cukrot, és ez mennyi cefréhez lett öntve. Arra emlékszem, hogy a gyömölcsöt különös műgonddal válogatták, mosták, a rossz részeket kiskéssel kivágták. arra is emlékszem, hogy említették, hogy sem a szőlőt, bort, így a cefrét se érje bevonat nélküli vas, vagy bármi fém. Mindent vagy zománcos edényben csináltak, vagy üveg eszközökkel. Mindig tuti volt a lefőzött minőség, szinte gyógyszer volt. El is neveztük apósom pálinkáját Papa-cseppeknek. :) Megkorosodván (1957 a nevemben a születési évem) én is szeretnék a nyomdokaikba lépni. Tavaly sárgabarackból sikerül főznöm, egy fa terméséből 7 deci 50 fokos pálesz lett. A családi nyaralásra elvittem, egy kört töltöttünk belőle és el is fogyott. :)

Előre is köszönöm a jótanácsokat, észrevételeket.

 

Georgie

Előzmény: zsuzska60 (68606)
Miklós1 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68618

Úgy néz ki te az amatőrködés határain túl működsz (napi 1000kg kimagozása, 3000l-es erjesztőtartály), ha komolyan gondolod, akkor komoly összegekkel kell megbarátkoznod.

Házi magozógépekről volt szó itt a 45947-ben ill. ezt is házilag meg lehet építeni:

http://www.feketics.com/data-hu/fecske/Fecske200804.pdf

Élesztő tenyésztésről tegnap írtam, ha van tuti élesztőd, órák alatt elszaporíthatod gyümölcspépben és azzal olthatod be a 3000l-es cefrét. A tuti élesztő kivonása cefréből nem amatőr feladat, nem ez a fórum fog megoldást adni. Egy évig csak szárított formában állna el az élesztő, én is az évenkénti élesztő vásárlást ajánlom.

 

Előzmény: lyuko (68611)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68617

De a főcsapás iránya a magozógép volna!

Előzmény: lyuko (68609)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68616

Nem húsbavágó kérdés csak úgy felvetettem, Jó anyagból jó páleszt. Ez a célunk mindegyikőnknek. Sokszor apróságokon múlik a minőség.

Előzmény: zsuzska60 (68612)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68615

Végülis jó a budafoki olcsó, jól teszi a dolgát, bármikor bárhol megvehetem.

 

 

Előzmény: snapszmester (68613)
snapszmester Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68614

Bocs, eggyel lejjebb.

Előzmény: snapszmester (68613)
snapszmester Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68613

Így van, mindig a megbízható friss élesztőt kell venni. Eltartani csak nagy szaktudással és költséggel lehet. 

Egy rosszúl tárolt élesztő biztos tönkre vágja a cefrét.

Van fajélesztő csonthélyasokra, de ekkora mennyiségbe egy vagyon. Maradj a budafokinál.

Előzmény: zsuzska60 (68612)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68612

magad válaszoltál: az élesztők gyorsan változnak...

1. vagy kipróbálod a különböző fajélesztőket és a jövőben azokat használod

2. vagy friss sütőélesztőt mindig.

 

az eltérő minőség biztos, hogy az élesztő miatt volt???

Előzmény: lyuko (68611)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68611

Olvasgattam az utóbbi idők hozzászólásait. A megfelelő erjesztés ugye nagyo fontos.

Élesztő tenyésztés létezike?

 

Nekem most három ezer literes műanyag tartályom van. Ugyanaz a szilva, ugyanaz a hőmérséhlet uganaz minden, de nem ugyanaz a pálesz készül belőle. Nem mondom hogy rossz meg jó de mindenképpen más.

A kérdésem az lenne, hogy lehetne e a nekem szimpatikus cefréből élesztőt "eltenni" a következő szezonra.

Tanulmányoztam a témát, a sör és wiskey gyárak is érzékszervileg tesztelik az élesztők teljestményét és mindig a "jó" élesztővel oltják be a következő eresztést. Nekik könnyű mert folyamatosan dolgoznak nekem viszont egy évig kellene tárolnom. A "tanulmányaim" szerint az élesztők olyan gyorsan változnak, hogy egy két hét alatt új fajta keletkezik a momdjuk sima sütőélesztőkből. Sőt egymást is eszik, úgynevezett killer élesztők is vannak...

 

 

potypenka Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68610

Jó reggelt mindenkinek!

 

A google a barátunk, mozilla firefoxot.

Előzmény: sogi01 (68600)
lyuko Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68609

Sziasztok!!

 

Régen jártam itt és ujra a régi kérdésem mantrázom.

 

Valami megfizethető magozót keresek.

 

Páleszhez is de idén már lekvárt is szeretnék főzni kezdésnek egy tonnát. Ehez egy olyan magozó kellene ami napi 1000 kilót meg tud magozni. Ami úgy száz kiló óránként.

Mivel a lekvárnak meg cefrének megfelelő érettségű szilva úgy 5 esetleg 7 napig szedhető,mert előtte nem megfelelő a cukortartalom utána meg lehullik

Amit kapni lehet az egy óra alatt megcsinálja de milliós befektetés lenne.

 

Ja és hogy a dolog bonyolultabb legyen el kellene boldogulnia a meggy magtól a Penyigei szilvamagon keresztül ami nem sokkal nagyobb mint a meggymag, a Stanley szilvamaggal és a Lepotica magjával is. De akkor már nem lehet gond a Sárgabarack sem. :)

 

 

Egy ügyes kezű ember jó üzletet csinálhatna egy ilyen óránként ötven- száz kilós teljesítményű magozóval. Ilyen egyszerűen nincs a piacon. Vagy olyan műanyag konyhai vackok vannak amitvel talán még nehezebb mint kézzel :) vagy konzervgyári méretben.

Georgie1957 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68608

Szia

 

Az ötletet köszönöm, majd a piacon próbálkozom.

 

Pálinkás szép napot!

 

Georgie

Előzmény: sogi01 (68592)
Georgie1957 Creative Commons License 2012.05.18 0 0 68607

Pálinkás jó reggelt!

 

Zsuzska60! Köszönöm

Előzmény: zsuzska60 (68606)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!