Keresés

Részletes keresés

koalacica Creative Commons License 2012.05.09 0 0 2867

Hello,mindenkinek!

 

Ybasc1!

Ehhez a rajzhoz, mekkora belső kéményátmérőt tervezett a "tervező",és mi a nm2 amiben ez a kályha működne?Itt azért két vak fal is van ami csak "elszívja a meleget"..Faláttörés esetleg?Már csak a hatékonyság miatt..

 

Előzmény: Ybasc1 (2864)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 2866

"Ez már kiviteli terv szintű! :)"

Majdnem. :)

"Terv alapján össze is lehetne tákolni."

Tervek alapján csak építeni lehet.

 

"Van olyan aki megtervezni? Aki kivitelezi az szokta tervezni a kályhákat?"

Általában aki tervezi az kivitelezi is. Ritkán fordul elő hogy a tervező más építőnek tervez, ahhoz kell a kölcsönös bizalom és a megfelelő tudás.Volt rá már példa hogy hogy "laikus" is épített magának jól működő kályhát, de előzőekben jól körbejárta a témát, megértette a működési elvét, megértette a részleteket is az írott a sorok között , esetleg  próbálkozott a tégla és samott vágásával, az agyag soványításával, a tégla falazásával... minimum ennyi befektetés kell hozzá , szerintem. 

Előzmény: tronik (2865)
tronik Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2865

Ez már kiviteli terv szintű! :) Terv alapján össze is lehetne tákolni. Van olyan aki megtervezni? Aki kivitelezi az szokta tervezni a kályhákat?

Előzmény: Ybasc1 (2864)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2864

Ha nem egy tipus kályha készül, a tömegkályák általában egyedi építésüeknek számítanak, ami nem igazán látszik az hogy egy kályha építését a tervezés előzi meg, hasonlóan mind egy ház építését.

Egy kis ízelítő...:)

  

 

Előzmény: tronik (2863)
tronik Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2863

Jó nekem a már megtervezett is. :) Pedig ez tünt egyszerűbben kivitelezhetőnek, de ha nagyobb kihívás, mint egy cseréphályha nem szabad belevágni.

Előzmény: Ybasc1 (2862)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2862

Akár egy cserép kályhát is meg lehetne építeni contraflow vagy harang járatokkal és épített biótűztérrel is, de ahogy írták, ez egy más technológia,a kályhákat többségében tervező programokkal tervezik(autocad, arhicad, sketchup) akár soronként is, tapasztalat is kell hozzá... szerintem.

 

Előzmény: tronik (2860)
tronik Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2861

Ilyen kémény van betervezve a nappalinál.

Előzmény: kjapp (2859)
tronik Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2860

Ha zárt az épület, akkor van huzat? A  szellőztető rendszer a nappaliba fújja  a levegőt.

Cserépkályha nekem nem tetszik, és szeretnék nagyobb hatásfokkal fűteni.

 

Előzmény: sancibácsi (2858)
kjapp Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2859

...Tehát vagy nyitott ablaknál tüzelsz, vagy ablakba/falba légbeejtőt építesz, vagy akár külső levegőt is vihetsz be a kályhába, de akár csak a kályha mellé is, amit le tudsz zárni, ha nem működik a kályha...

 

Léteznek már olyan kémények, amely a külső nagy mennyiségű levegőt is képes szállítani az égéshez

 

például:

 

http://www.schiedel.hu/kemenyek/schiedel-keramia-kemenyrendszerek/absolut-kemeny/thermo-legkuerto

Előzmény: sancibácsi (2844)
sancibácsi Creative Commons License 2012.05.08 0 0 2858

" A szellőztető folyamatosan cseréli a levegőt. Inkább az lehet a probléma,  hogy nem lesz huzatja a kéménynek. Én e miatt aggódok inkább."

 

Miért is?

 

" Van a neten valami iromány a tömegkályhák méretezéséről, vagy építéséről? Házi kivitelezéssel megoldható a dolog, vagy mindenképpen kellene valami jártas szaki? Szeretném a kályhát mimnél olcsóbban megúszni. Ha lesz szabadidő elvackolnék vele."

 

Ez egy új technológia nálunk. Ha magadnak akarod építeni jobb ha cserépkályhát raksz: arról sokkal több az infó, meg az ismerős, aki tud segíteni, (mert csinálta, látta,) stb.

Előzmény: tronik (2847)
999mester Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2857

Köszi az utánajárást!

Nem tudom, hogy hazai viszonyok között pl egy tüzépen kapok-e leírást a tégla összetevőiről. Illetve a kályhaépítők bármelyike is foglalkozik-e ezzel. Továbbá úgy vélem, hogy a pakurával ill. gázzal égetett samott között nincs összetevőbeli különbség(persze lehet, hogy máshol gyártják, és így más az alapanyag). Kérdés az, hogy azonos összetevők esetén a pakurával égetés miatt rosszabb-e a hőtűrése?

 

Itt fórumozó, sok kályhát már megépített emberek nem futottak még bele ebbe a kérdésbe?

Előzmény: Ybasc1 (2856)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2856

Találtam egy technikai adatlapot samott tégláról, igaz francia, de a lényeg benne van.

Remélem segit.

http://www.pyromasse.ca/notes/bonyb40n.html

Előzmény: Ybasc1 (2855)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2855

Erre nem tudok ilyen egyszerűen válaszolni, látni kéne a samott terméknek az adatlapját, amire általában fel van tüntetve többek között terméknek a Al2O3 tartalma %-ban és jó esetben az IP-t

 

Al2O3 tartalma határozza meg a hőtűrőképességét pl: >40%  1250 C fok , ez érték fölött beindul az olvadás előtti folyamat, statikailag kezd gyengülni.

Az IP, az anyag periszkopikus indikátor(olvadáspont) ha pl az: IP 150  akkor azt jelenti hogy 150=1500 C fok ahol létrejöhet az anyag olvadása.Ezek az értékek alapján lehet meghatározni egy samott termék felhasználási területét, természetesen ismerve adott helyen várható hőviszonyokat. 

Előzmény: 999mester (2854)
999mester Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2854

Nos a felhasználási terület nálam tömegkályha lenne. A fémkohót meghagyom másnak.

Szóval a pakurával égetett tégla jó tömegkályhába?

Előzmény: Ybasc1 (2852)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2853

Ha kisérletezni szeretnél a kertben, arra jó ez is, de ha valmi tartosat szeretnél, akkor ez a választás felejtős... szerintem.

Előzmény: 999mester (2851)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2852

Tudomásom szerint, a gázzal égetett samottéglákat magassabb hőfokon tudják égetni(a gáz tisztasága miatt is) kb 1300 C fokon, a pacurával kb 1100 C fokon de lehet hogy valamivel hosszab ideig. Igazából a samott téglák is léteznek kűlönböző hőfoktűröségi és olvadási mútatokkal (A30, A40, A60, stb ) a felhanálsi területtől fuggöen

Előzmény: 999mester (2849)
999mester Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2851

Következő kérdés: A bontott samottégla felejtős? Ha nem, honnan tudom megállapítani, hogy használható-e?

Van itt egy link. Szerintetek érdemes ezzel foglalkozni?

 

http://www.expressz.hu/epitoanyag/tegla-falazoblokk/hirdetes-30966717/

Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2850

"Van a neten valami iromány a tömegkályhák méretezéséről, vagy építéséről? Házi kivitelezéssel megoldható a dolog, vagy mindenképpen kellene valami jártas szaki? Szeretném a kályhát mimnél olcsóbban megúszni. Ha lesz szabadidő elvackolnék vele".

 

Külföldi oldalakon lehet találni, de töbségében egyedi ígényekhez és egy adott teljesitménre vannak méretezve. Barkács szinten mindent lehet építeni, de szerintem nem árt ha az ember tisztába van első sorban a műkődési elvel, ajánlatos egy szaki terve, támogatása, irányitása.

Előzmény: tronik (2847)
999mester Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2849

Köszi a tanácsokat.

Még egy kérdés:

Mi a különbség a pakurával égetett, illetve a gázzal égetett samottégla között? Árban a pakurás kedvezőbb.

Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2848

Szerintem is, elöbb a kéményt célszerübb átvetetni, valahol a Msz-ben levan írva hogy "A  koromszákajtó alsó élének és a legfelső bekötés alsó élének minimális távolsága 50cm..."

Előzmény: 999mester (2834)
tronik Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2847

A szellőztető folyamatosan cseréli a levegőt. Inkább az lehet a probléma,  hogy nem lesz huzatja a kéménynek. Én e miatt aggódok inkább.

Van a neten valami iromány a tömegkályhák méretezéséről, vagy építéséről? Házi kivitelezéssel megoldható a dolog, vagy mindenképpen kellene valami jártas szaki? Szeretném a kályhát mimnél olcsóbban megúszni. Ha lesz szabadidő elvackolnék vele.

Előzmény: sancibácsi (2844)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2846

Lenne még egy hasonló darab építés kőzben, a tűztér kicsit más... :)

 

 

 

Előzmény: Ybasc1 (2843)
sancibácsi Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2845

Ja!
Ventilátor nem kell természetesen!

Előzmény: sancibácsi (2844)
sancibácsi Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2844

 

Tervezünk gépi szellőztetést, de nem kell annak folyamatosan üzemelni. Milyen levegőellátás szükséges? Külső levegő kellene a kályhának? Ha valami ventilátort kellene beiktatni, akkor bukott a villany nélküli fűtés lehetősége.

Csak egy rövid számítás:
Az 5 kW-hoz napi kb 36 kg fa szükséges. A 36 kg fa elégetéséhez 200-300 m3 égési levegőt szeretne elhasználni a kályha. Ez közelíti az egész házad lég m3-t.

Vagyis az égési levegőt utánna kell pótolni. Nem a szellőztető a baj, hanem az, hogy ahová szellőztetőt építenek, ott igyekeznek 'légtömörre' építeni az épületet. Tehát csukott ablakoknál gyakorlatilag SEMMI utánpótlás nincs.

Tehát vagy nyitott ablaknál tüzelsz, vagy ablakba/falba légbeejtőt építesz, vagy akár külső levegőt is vihetsz be a kályhába, de akár csak a kályha mellé is, amit le tudsz zárni, ha nem működik a kályha.
Én erre céloztam, hogy át kell gondolni ezt is!

 

 

 

Előzmény: tronik (2841)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2843

Akár igy is lehetne építeni egy harangjáratú kályhát, ahol a cél, a nyújtott égés, a tűztér is ennek megfelelöen van méretezve, a tüztér egy külön alló egységet képez, bármikor hozzáférhető, cserélhető, javitható a teljes kályha falazatának a megbontása nélkül. Csak egy ötlet... :) A tervező és építő belegyezésével mellékelem !

 

 

 

Előzmény: Ybasc1 (2842)
Ybasc1 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 2842

Akár igy is lehetne építeni egy harangjáratú kályhát, ahol a cél, a nyújtott égés, a tűztér is ennek megfelelöen van építve, a tüztér egy külön alló egységet képez, bármikor hozzáférhető, cserélhető, javitható a teljes kályha falazatának a megbontása nélkül. Csak egy ötlet... :)

Előzmény: sancibácsi (2840)
tronik Creative Commons License 2012.05.06 0 0 2841

Szia!

 

Köszönöm a választ!

135nm-nek a vesztesége az 5 kW.

Túl nagy méretű kályhát nem szettnénk. Elég lenne az 55nm fűtése is. Mindenképpen szeretnék olyan fűtést amihez nem kell elektromos áram.Nem csak ezzel fűtenénk a házat, illetve nem ez lenne az elsődleges fűtés.

Tervezünk gépi szellőztetést, de nem kell annak folyamatosan üzemelni. Milyen levegőellátás szükséges? Külső levegő kellene a kályhának? Ha valami ventilátort kellene beiktatni, akkor bukott a villany nélküli fűtés lehetősége.

 

 

Előzmény: sancibácsi (2838)
sancibácsi Creative Commons License 2012.05.06 0 0 2840

A véleményem röviden a hideg gáz kivezetőről:-

-építettem már: az égés elején, mikor 'hideg' a kályha/tűztér látszik sokszor szabad szemmel, ahogy a lángnyelvek a kis kiégő felé nyalnak. Ahogy melegszik a tűztér emelkedik a láng a felső égéskamra felé. A nitrogén kiáramlását szabad szemmel nem tudtam megfigyelni :-))
Szerintem az egyik, ha nem a legjobb tűztér tipus.-

-ez a nyílás azonban EHHEZ a tűztérhez való!

Tehát a tűztér-torok-utánégető kamra-annak kilépője-.... : ezek EGY RENDSZERT alkotnak. Nem jó keverni őket, mint ahogy egy személyautó alváza alá egy teherautó laprugót, vagy egy benzines motorra diesel adagolót.

 

Előzmény: tomegkalyha2010 (2835)
dpek Creative Commons License 2012.05.06 0 0 2839

Üdvözlet mindenkinek!

 

Szomorú hírt kell, hogy közöljünk veletek. Április 20.-án „vackor11” Szül: Szalai Péter barátunk, kollégánk autóbaleset következtében meghalt.

Halálával nagy veszteség érte a tömegkályha építők közösségét. Nem csak mi itthon, hanem Erdélyben, Dániában, és az Egyesült államokban gyászolnak.

Munkájával, technikai újításaival a tömegkályha ill. minden téglakályha típus terjesztésében és fejlesztésében az élen járt. Munkáját és közös terveinket folytatni fogjuk abban a szellemben ami őt jellemezte.

Temetése május 17.-én lesz Budapesti Köztemetőben 10:30 kor.

A tömegkályha. hu-t mi visszük tovább.

Egy ideig a pal.szentgroti@pasa.hu illetve a peki1981@gmail.com oldalakon tudunk e-maileket  

fogadni és a kérdésekre is itt tudunk választ adni, amig a tomegkalyha@gmail nem működik újra.

 

Pék István & Szentgróti Pál

sancibácsi Creative Commons License 2012.05.06 0 0 2838

Szia!
Gondolomn nem a nappalinak kell 5 kW, hanem az egésznek :-))

A 135 m2-en pedig elosztani egyetlen kályha hőjét vizes, vagy levegős rendszer nélkül lehetetlen. Vagyis vagy ilyen kályhát építtetsz (ami drágább valamivel), vagy  egy kályhával kifűtöd az 55 m2-t, és ami jut a többi helységbe esetleg annyi.

 

Az 5 kW-nak egyébként 200-as kéményt ajánlanék.

 

A sütést megoldani minden bizonnyal meg lehet:

-fefér sütővel; ami a másodlagos égéstér tulajdonképpen egy ajtóval ellátva. Ha leégett a tűz mehet bele a tepsi, mint a kemencébe...

-vagy ún. fehér sütővel, ami egy zárt samott doboz tulajdonképpen kifalazva a kályhán belül. Ebben ha ég a tűz is lehet sütni, ha már felmelegedett. Egy 5 kW-os kályha elég nagy; az orosz méretezés szerint legalább 1,6 óra a felfűtési idő: ezalatt felmelegszik biztosan, ha jól van kiépítve.

 

Ha AEG-s a ház esetleg gépi szellőztetés, stb van: ajánlom a kályha levegő ellátásának kérdését végiggondolni!

Előzmény: tronik (2837)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!