Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

eisbaren 2012. márc. 12. Creative Commons License 943

Bocsi ha félreérthető voltam

Én egy szóval sem írtam hogy ne olvass utánna sőt az csak jó ha tájékozódsz a témában. Azt szerettem volna tudatni hogy sokmindenre majd menet közben jössz rá.

Sok sikert neked és sztem nem kell félned mert nagyon nem tudod elrontani

Előzmény: Bobo772 (942)
Bobo772 2012. márc. 12. Creative Commons License 942

Szia ezzel nem is lenne semmi bajom , de 40 éves vagyokmost vágok 1-et, eltelik egy év és látom mi történik eltelik 4-5 év mire kialakul a korona, és ha elrontom akkor már 50 vagyok, és kezdem elöröl, mire 70 leszek lesz egy két jo fám... Ha meg olvadok és sok sok képet és tanácsot nézek, elfogadok lehet hamarabb meglesz a kívánt fa korona alak, és még marad egy kis idöm is 70 évesen...

Előzmény: eisbaren (941)
eisbaren 2012. márc. 12. Creative Commons License 941

Még annyit szeretnék hozzátenni a metszéshez

Nekem is van sok könyvem a metszésről de sokmindenben eltérnek

én meglátásom szerint egyszerübb a  metszés annál mint amennyire a könyvek írják

amennyiben valaki éveken át gyümölcsfákat nevel sokmindenre rájön mert látja hogy egy egy metszésnek mi lesz a hatása. A fa hogy reagál rá saját hibáinkból tanulhatjuk alegtöbbet

eisbaren 2012. márc. 12. Creative Commons License 940

Sziasztok

Idared almáról lévén szó leírom én is tapasztalataimat (ugyanis van pár db)

Előfordulhat hogy nem minden helyes benne de én anno nagyapámtól így tanultam

Piramis alaku koronát neveltünk belőle, mert ez áll a legközelebb a fák természetes koronaszerkezetükhöz. A kinevelés lépéseivel nem untatok senkit.

Fenttartó metszése pedig nállunk abból állt

első lépés a beteg sérült ágak

második lépés egymást keresztező vesszők sűrű részek ritkítása (befelé növö vessző felső részén növő fügőlegesen felfelé növő)

ezután következett a termőrészifjítás ami abból állt hogy a több éves ágakat ami az alma súlyától lehajlot visszavágtuk addig a részig ahol az új hajtás fejlődött (közel vízszintesen) és az elöregedett termőbogokat finoman ritkítottuk

röviden ennyi

Előzmény: SzucsCsaba (931)
Ali-bá 2012. márc. 11. Creative Commons License 939

Nem tudom milyen fajtához ajánlotta a könyved az idézett részt, de másként kell az almát, körtét és megint másként pl. az őszibarackot metszeni. Őszibaracknál termés csak az 1 éves vesszőkön képződik, almánál egy termőbogon 5-10 évig is. A koronaformától is nagyon függ a metszés módja! Legjobb, ha konkrét fákról beszélünk.

A "miért",  a két fád közötti különbségtételre vonatkozik. (Miért csak az egyik fán?)

Előzmény: SzucsCsaba (935)
Ali-bá 2012. márc. 11. Creative Commons License 938

A sudárt nem kellett volna visszametszeni. Nem baj, majd nő oldalhajtás és a legfelsőt, vagy  amelyik leginkább felfele áll, azt függőlegesre állitva (karó, pálca, kötözés), a többit meg levágva még kicsi korában, hamar bepótolja a veszteséget. (Pici görbület lesz benne eleinte, de kinövi.)

Előzmény: BöPö (936)
BöPö 2012. márc. 11. Creative Commons License 937

Ez így van, sokat tanultam belőle...

Előzmény: Ali-bá (934)
BöPö 2012. márc. 11. Creative Commons License 936

:-)) Köszönöm..az árudában visszametszették a sudárt is, de gondolom az tovább fog nőni..

Előzmény: Ali-bá (932)
SzucsCsaba 2012. márc. 11. Creative Commons License 935

Köszönöm a gyors választ!

1)

Miért van a termőgallyváltásra szükségem? Igazából nem áll szándékomban, inkább csak elvi/elméleti kérdésfeltevés volt.

A Czáka-Valló-féle A metszés ábécéje c. könyvben olvastam a Tartsuk fiatalon részben:

"A termésképzés szempontjából a három-, négyéves termőgally a fa legértékesebb termőrésze. Kézenfekvő tehát úgy metszeni, hogy az ilyen korú gallyazat legyen mindig többségben."

Ennek kapcsán beszélnek az idősebb termőgallyazat csonkra való visszametszéséről, leváltásáról, illetve az új termőgallyak csonkból való kineveléséről (rejtett rügyből).

Vagy ez a folyamatos váltás inkább csak az intenzív koronaformáknál alkalmazható?

Talán egy hagyományos koronaformájú almafa a folyamatos termőgallyváltás miatt évek alatt kimerülne...

2) 

A 3-rügyre való visszametszéses kérdésemnél pontosan mi a miért?

Csaba

Előzmény: Ali-bá (933)
Ali-bá 2012. márc. 11. Creative Commons License 934

Zlota, Böpö! Minden fa másképpen nő, nincs két egyforma. Viszont vannak jellegzetességek, lásd jegenye nyár, szomorú fűz. A metszésnél meg kell találni a fák jellegzetességét és a szerint alakalmazni az ajánlásokat.

Itt a fórumokon, ha szétnézel sok példát találsz arra, hogy a gazdi fotót tett fel és konkrét választ kapott, hogy melyik ágat hogyan kezelje.

Ali-bá 2012. márc. 11. Creative Commons License 933

Válaszok a kérdéseidre :

1. Igen.

2. Igen.

3. Jól, de miért van rá szükséged?

4. Minden termőrészen hoz termést. 

5. Igen.Igen. (Miért?)

Előzmény: SzucsCsaba (931)
Ali-bá 2012. márc. 11. Creative Commons License 932

Először nőtesd fel nyak, fej magasságig a tengelyt. Ott vágd el. A kihajtó vesszőket szórt állásban kötözd le a törzs aljához majdnem vízszintes állásba. Ha nagyon hosszúak vágd le köv.évben a vesszők felét, ha nem túl hosszuak (50-60 cm), akkor a harmadát. (Aztán jövőre megint kérdezz.)

Előzmény: BöPö (929)
SzucsCsaba 2012. márc. 11. Creative Commons License 931

Kedves profi Metszők,

Van a nyaralónkban 2 Idared almafa. Mindkettő termőkorú, az egyik fiatal, a másik kicsit idősebb, középkorú.

Most fogom először megmetszeni őket, vagyis metszési rutin nélkül vagyok, viszont szakirodalom tanulmányozása után és némi optimizmussal... :)

Ezeket olvastam az Idaredről:

a) Középerős növekedésű (idősebb korára gyenge növekedésűvé válik).

b) Már 1 éves termőalapokon is hoz termést.

És ezek lennének az én kérdéseim:

1)

Az Idared bírja a gyenge/középerős metszést/visszametszést?
2)

Az Idared elviseli a ritkító metszést?
3)

A termőrészifjítást hogyan viseli?

A termőgallyleváltást is jól bírja (pl. néhány centis csonkból kinevelve)? Ha igen, mennyire bírja a 3-4 éves termőgallyak folyamatos leváltását, kinevelését (bár ez inkább már az intenzív metszés és koronaformák sajátja, gondolom)?
4)

Egyéves termőrészeken is hoz termést (dárda, sima termőnyárs)? 

Esetleg inkább csak a többéves dárdákon (gyűrűs termőnyársakon), illetve termőrészeken (dárdás termőgally, termőbog)?
5)

Az Idared bírja az ún. 3-rügyes (vissza)metszési módot?

Úgy tudom, ez inkább gyenge növekedésű fajtáknál alkalmazható. Talán az idősebbiken kipróbálhatom.

Köszönettel: Csaba

BöPö 2012. márc. 11. Creative Commons License 930

Jéé, nem vagyok egyedül!! :-))

Előzmény: zlota (924)
BöPö 2012. márc. 11. Creative Commons License 929

Ali-bá, hogyan metszem a körtefámat (Pachams), hogy olyan szép "asztal", "szék" koronája legyen mint a tieidnek? Egy "pofás" árnyat adó fát szeretnék nevelni belőle, ami alatt egy pihenőhely lenne...és gyümölcsöt is adna.

Ősszel ültettem, szóval már az elején jól szertném csinálni.. :-))

alfi13 2012. márc. 10. Creative Commons License 928

Nem vagyok profi de amit tudok szivessen megmutatom ha egyszer sikerül összehozni egy akalmat.

Előzmény: atifoci (927)
atifoci 2012. márc. 10. Creative Commons License 927

Ez így van:) Nekem van egy csomó könyvem ,még fajonként is...de más ha olvassa az ember és más amikor kezében az olló.Több éve csinálom,de tudom,hogy volna mit javítani,de ehhez az kellene,hogy egy profi megmutassa...azt tuti megértem.

j4ck 2012. márc. 10. Creative Commons License 926

köszi a tippet, megnézem!

Előzmény: Bobo772 (921)
Bobo772 2012. márc. 10. Creative Commons License 925

Értem én én sem a piszke meg  a ribiszke nekem se hasonlít, de legalább lett egy kis fogalmam , ha levágom az ágat hogy nöhet tovább, meg kis képek azért segítenek..

zlota 2012. márc. 10. Creative Commons License 924

Nekem is megvan!

Nekem soha nem nőnek úgy a fáim mint a könyvekben.Ott olyan egyszerűen vannak bemutatva...

Dehát nekem soha nem úgy mennek a vesszők! :)

Előzmény: Bobo772 (923)
Bobo772 2012. márc. 9. Creative Commons License 923

Hello  Heidrun Holzförster  Metszés a gyümölcsösben.. Nagyon fasza lépésröl lépésre :-)

Előzmény: rambo11 (922)
rambo11 2012. márc. 9. Creative Commons License 922

mi a címe?

Előzmény: Bobo772 (921)
Bobo772 2012. márc. 9. Creative Commons License 921

Szia én amatör vagyok de atescoba most vettem egy nagyon jó könyvet a metszésröl részletesen fényképpel mutatja mit hogyan kell metszeni.

Szinte fajtánként és valami 1600 ft volt.

Előzmény: j4ck (920)
j4ck 2012. márc. 9. Creative Commons License 920

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy van-e nehézség a koronaformák kialakításában. Mivel most ültetek először gyümölcsfákat és metszeni se metszettem még sose őket, ezért kérdezném, hogy van-e olyan forma, amit például csak nagy tapasztalattal lehet kialakítani és megtartani. Van esetleg valami könyv, amit szívesen ajánlotok a témában?

Köszi

gal-lóca 2012. márc. 8. Creative Commons License 919

sem

gal-lóca 2012. márc. 8. Creative Commons License 918

, vagy ez?

gal-lóca 2012. márc. 8. Creative Commons License 917

ez

zlota 2012. márc. 8. Creative Commons License 916

Sajnos nem tudom megnyitni a linked!Valami "nincs hozzá jogosultsága" üzenetett dob fel!

Előzmény: gal-lóca (915)
gal-lóca 2012. márc. 8. Creative Commons License 915
Előzmény: gal-lóca (914)
gal-lóca 2012. márc. 8. Creative Commons License 914

Természetesen lehet oltani öszibarackot. Különösen zöldoltással.

Előzmény: zlota (913)