Keresés

Részletes keresés

sensei47 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 51

Az elmúlt napokban több házban is súlyos károkat  okoztak a villámok, volt olyan ház is, amelyik leégett. Gondolom hogy egyiken sem volt villámhárító...

teszvesz Creative Commons License 2011.05.17 0 0 50

sziasztok,

 

olvastam  regebbi hozzaszolasokban, hogy a villamharito foldeleset illik oszekotni a csaladi haz EPH-javal. Nalunk most alapoztak, a foldelest a savalap alatt ket db. 2 m hosszu, fuggoleges iranyba leutott horganyzott cso jelenti, ezek egymastol 6 m tavolsagra vannak es horganyzott sinnel vannak osszekotve (hegesztve).  A haz teglabol keszul, vasbeton oszlopokkal (osszesen 13 darab van korben). Kerdesem, hogy az oszlopok vasaval is erdemes osszekotni a foldelest? Jol sejtem, hogy ugyanarra a foldelesre lesz kotve ugy a haz elektromos halozata, mint a villamharito?

lala54+2 Creative Commons License 2011.05.02 0 0 49

Köszönöm a gyors választ.

Az építmény nem olyan kicsi, a stég 95m2 és a ráépült házikó pedig 45m2.

Vaslemezt itt nem tudok leásni, mert a víz kb. 2m mély.

Azt gondoltam, hogy leütnék egy horganyzott vascsövet a stég mellett és hozzákötném a kéményt és a parabola antenna fémszerkezetét. ( a kémény és a parabola kb. 4m távolságra van a vascsőtől)

Szerinted ez megfelelő lenne?

Előzmény: SolnesMM (48)
SolnesMM Creative Commons License 2011.04.30 0 0 48

 Ilyen kis házacskára nem kell külön villámhárító. ( a hasonlat kicsit sántit, de tán ide is vonatkozik : "csalánba nem csap a mennykő" )

 

 De ha félős vagy, a fémkéményt földeld le !

 Egy meglehetősen nagy acéllemezt - kb. 1 m2 minimum, elásol olyan 1 m mélyen , ezt összekötöd a kémény palástjával.

 

 Vagy a kémény mellett készítesz egy villámhárítót.

  3 részből áll : felfogó, levezető és a már említett földelő.

Előzmény: lala54+2 (47)
lala54+2 Creative Commons License 2011.04.28 0 0 47

Kéne egy kis segítség!

Van egy stégen lévő faházam. Szeretnék rá valamilyen villámvédelmet csinálni. A faházon zsindely borítású tető van és a tető fölé kb. 1m-re magasodik a kémény. A kémény rozsdamentes acélból van és 25cm átmérőjű. Továbbá kb. a kémény magasságában egy parabola antenna.

Szeretném kérdezni, hogy milyen védelmet érdemes kialalakítani.

Ha valaki tud segíteni előre is köszönöm.

ötfelezős Creative Commons License 2010.08.21 0 0 46
Mi a műszaki tartalma annak, ami 500eFt-ba kerül?
fede94 Creative Commons License 2010.08.20 0 0 45
ha ilyen egyszerű, akkor mi kerül 500ezerbe egy elsődleges rendszer kiépítésén?
Előzmény: Zoltanuss (44)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.19 0 0 44

  Az én ismeretem nem 12 évről valók. Még 'ókoriak'.

 

 Amúgy terveztem villáhárítókat    (is ).

 

 Olyan 30 éve, a főnököm mondta itt a minta ez alapján kell megtervezni és kész.

 Megterveztem , kivitelezték, sőt mérték is (mert van  a földhöz közel egy oldató kötés ami mérésre szolgál.)

 Nem hallottam azóta se , hogy odacsapott volna a villám. Az előzöekben a földelésről sokat nem mondtam, halvány emlékeim szerint  oda egy megfelelő jókora vasat ástak el. De én csak placeonak  javasoltam az itt kérdezőnek.

 

 De ha tényleg árt,  csak szólj  !!

 

 Tehát mégegyszer : felfogó, levezető és földelő.

 A megfelelő méretben a megfelelő anyagokból  !!

Előzmény: CiluHS (40)
ötfelezős Creative Commons License 2010.08.19 0 0 43

Hm.

Ezt olvasva:

Ha erre lesz érdeklődés, akkor kifejtem, ez a kedvenc területem, ezt sajnos nagyon nem tanítják, ebből én TDK-ztam az Egyetemen... jó nagy balhé is lett belőle

...bejelenteném, hogy érdeklődőnek minősítem magamat. :)

Előzmény: CiluHS (11)
fede94 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 42
szia!
Budakeszi. privátba jöhet a kontakt ha tusz valakit, aki tényleg mindenre gondol amikor tervez és kivitelez.
Előzmény: CiluHS (41)
CiluHS Creative Commons License 2010.08.17 0 0 41
Tud. :-) Én nem ezen a területen dolgozom, és emiatt nem tartok feleslegesen tervezési engedélyt, mert annak van pár online feltétele. Melyik környékre kellene, esetleg megpróbálok rákérdezni ismerősöknél, hogy kit tudnak ajánlani...
Előzmény: fede94 (35)
CiluHS Creative Commons License 2010.08.17 0 0 40
Igen, ezt tanították 12 éve is, én már akkor sem hittem el. Egy adott helyen a valószínűsége kicsi, de egyrészt változik az időjárás, rohamosan, azóta a villámvédelmi tervezési számítási előírásokat helyből a duplájára szigorították.

Jó dolog a villámhárító, de a villámvédelem csak teljes körültekintéssel tervezve és kivitelezve a szükséges teljes körű EPH és túlfeszvédelemmel együtt éri el a kívánt hatást. (a villámvédelem a tűz- és egyéb mechanikai károk ellen jó, amiből azért sokkal kisebb az esély, mint a túlfeszre, amihez elég pár száz méterre egy találat...)
Előzmény: Zoltanuss (37)
CiluHS Creative Commons License 2010.08.17 0 0 39
Ezt a sok sületlenséget magad találtad ki, vagy valahol valaki más? Ebből egy szó sem igaz. Viszont amerikai forrásból dolgozó ismeretterjesztő csatornákon sajnos eszméletlen mennyiségű ostobaságot hordanak össze, majd a műsor végén fél mondatban megjegyzik (jó esetben), hogy ez csak egy feltételezés, és az ipse még nem tudta bizonyítani. (ha tanult volna fizikát, akkor meg eszébe sem jut az egész...)

1. a villámhárítótól SEMMIVEL nem lesz nagyobb a találati valószínűség, mivel az a fél méteres magasságkülönbség területi valószínűséget nem fogja megváltoztatni.

2. tetőre szélkereket szerelni első körben statikai kérdés, mert 200km/h-s szélnél sem lenne jó, ha a tető emiatt szakadna le a házról. Nem véletlenül építési engedély köteles a dolog.

3. villámvédelemre a 3 méteres földbe elásott vascső nem feltétlenül fogja a kívánt eredményt hozni, túl azon, hogy ez nem felel meg a villámvédelmi előírásoknak, ahol a föld felszíne alatt minimum 0.5méterrel 6 méteres földelőhosszúságnak kell lennie, azaz ebből a csőből minimum 3db-ra van szükség. Természetesen tüzihorganyott változatban, mivel a vas szétrohad, és a felületi ellenállása sem lesz hosszútávon a kívánatos... természetesen az összes szerelvénynek, levezető acélsodronynak, illesztéseknek meg kell felelnie az előírásoknak (amikből a legfontosabb, hogy népművészeti alkotás ne legyen benne (azaz kanyarból a lehető legnagyobb ív és 45 foknál ne legyen zártabb, ha jót akar a készítő), a toldások, illesztések tekintetében 4-5 tonnát bírjanak ki, azaz erre a célra gyártott alkatrészeket kell alkalmazni!

A rosszul megépített villámvédelem sokkal nagyobb kárt tud okozni, mintha nem is lett volna!

Természetesen a villámvédelmet 1 ponton a helyi EPH-ba is be kell kötni az előírt keresztmetszettel. (annál nagyobb alkalmazható)

4. generátor rövidre zárása: hadd legyen minél nagyobb az ellenállása a szélkeréknek... amúgy vajon HOL zárod rövidre? És vajon annak egy találat esetén mi az eredménye? Lehet számolgatni... nem az, amire Who111 gondolt. Jó nagy bajt lehet vele csinálni, és nem csak a generátorban. Egyébként nincs sok értelme, mondhatni semmi.
Előzmény: Who111 (25)
fede94 Creative Commons License 2010.08.16 0 0 38
csekély? keress rá a gugliban hány házba csapott be mostanában?
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 37
  Viszont a valószinűsége csekély a cs. házba való villámcsapásnak  !
Előzmény: fede94 (32)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 36

  Egy erősáramú villanyszerelőt kell keresni.

 És némi terv is szükséges hozzá !

Előzmény: fede94 (32)
fede94 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 35
ciluHs-ről tud valaki valamit?
pajaci Creative Commons License 2010.08.14 0 0 34
Házban - kertben. Nem mindegy. Mindent az olvasottság érdekében.
Előzmény: SolnesN (33)
SolnesN Creative Commons License 2010.08.14 0 0 33

   Villám csapott egy családi házba, amelyben 76 gázpalack volt  

 

 

 Írja az index. Aztánkésőbb kiderül nem is házban voltak a palackok, hanem egy szabályos tárolóban. Ami mindig szabadban kell hogy legyen !

 Baj szerencsére nem lett.

fede94 Creative Commons License 2010.08.14 0 0 32
ha van még valaki ebben a topicban akkor érdekelne, hogy családi házhoz tudtok-e ajánlani kivitelezőt vill. véd.-re, mert szerintem mostanában nagyon aktuális..
sensei47 Creative Commons License 2009.08.10 0 0 31
Szereltél-e már villámhárítót és/vagy szélkereket a házadra?
Előzmény: zordonC3 (23)
Törölt nick Creative Commons License 2008.06.29 0 0 27
gondolom, akkor ti fizikaórán dielektromos-állandó helyett divillamos-állandót használtatok és a bank is hitelbiztosítást kér tőled nem hitelbiztosítékot.

mindkét szó létezik a magyar nyelvben.

Előzmény: CiluHS (8)
zordonC3 Creative Commons License 2008.06.26 0 0 26
Mivel tetőre lesz szerelve túl nagy nem lehet, inkább csak a vágyam. airx-400 vagy pl. permanentes, még nem tudom, 300w normál, 500w optimális, kb 1.5-es lapátátmérő, asszem' ezek műanyag házasok. A rúd önálló két collos rúd lenne, de a trükk az lenne hogy ugyan 3 oldalról ki lenne pányvázva, de a negyedik oldalról a ház befejezetlen teraszához lenne rögzítve (jó vastag gumis rögzítéssel hogy ne rezgesse annyira), ez gyakorlatilag egy kiálló betonlemez a ház emeletén.

aztán úgy adnám be hogy a ház része, lehet hogy pl. aháztetőhöz is valami látszat módon (nem tehertartó, csak jól látható) rögzítve lenne hogy tetőre szereltre számítson, ennek még nem néztem utána. Mivel magas karcsú ház, így akár 10-12m magasra is mehetne fel 6m helyett, mögöttem gyakorlatilag ilyen magasságban már csak erdő van kilométereken, azaz Ny-É-K irányban teljesen üres minden.

Vettem Chicagóban egy komplett meteorológiai rendszert, kanalas mérő, széliránymérő fokra pontos, esőmérő, külső-belső légnyomásjelző, egy hetes előrejelzés, pc kapcsolat, 10 másodpercenkénti mintavétel, az egységek wifin tartják a kapcsolatot, direkt TV out adott csatornán stb stb :))) Ja összesen volt kb 10e Ft, na ezt tervezem preview-nak feltenni a tetőre hogy megéri-e a generátor egyáltaláln...

Ez a cuccos műanyag apró 10-20 centis ketyere ami a kéményhez lesz rögzítve kicsit magasabbra (20-30 centivel) gondolom (mivel az adatgyűjtő központtal telefonkábellel lesz összekötve, központ valahol a padlástérben és az adatgyűjtő központ - pc kapcsolat lesz csak wifire állítva az elemkímélés és a kéményen macerás elemcsere miatt) gondolom a villámcsapás esélyére ebben az esetben nem kell figyelnem.
Előzmény: Who111 (25)
Who111 Creative Commons License 2008.06.26 0 0 25

Igen, ha van villámhárítód, akkor nagyobb az esélye a villámcsapásnak.

Ha szélkerékben gondolkozol a tetőre, akkor gondolom fém-oszlopon lesz.

Ha a fém oszlop nincs leföldelve, akkor nem sokkal nagyobb az esély a

villámcsapásra, mint simán.

Ha leföldeled (ajánlott), akkor viszont jó vastag dróttal, és a földelés is minimum

egy elásott fémhordó, vagy egy 3m hosszú vascső a földbe verve.

A generátort meg nem árt, ha rövidre zárod villámos időben.

Bár, ha nincs benne dióda, akkor valószínűleg kibírja...

Előzmény: zordonC3 (23)
zordonC3 Creative Commons License 2008.06.25 0 0 24
baromira nem érdekelnek a tönkrement gépek (TV, hűtő stb), csak a ház ne égjen le.
zordonC3 Creative Commons License 2008.06.25 0 0 23
mekkora költség különben egy családi házra egy villámhárító vmi egyszerűbb fajta, simán a kéményre ill tetőre szerelt... Legalább tól-ig... Ház sima nyeregtetős, 45 fokos tető, betoncserép, fafödém, 2 szint + félig föld alatt lévő garázs, kint a Pilisben.

Azért kérdezem mert nagy vágyam egy szélkerék ami háztetőre lenne téve, namármost utána kell ám a villámvédelem...

Ez különben érdekes ha van villámhárítóm inkább odajön a villám? Ez komoly? És teljesen amatőr vagyok ebben azért kérdezem...
Előzmény: pkajos (22)
pkajos Creative Commons License 2008.06.25 0 0 22

 

Hú,  jó volna, ha ez ilyen egyszerű volna...

 

Persze minden egyszerű..  Mint  a Holdra szállás..  Fölmenni az űrhajóval  oszt  ott leszállni...  Persze visszafelé sem bonyolúlt, mindent visszafelé kell csinálni.. és kész.

 

Mindössze  néhány jogszabály meg  kb. 4-5 szabványt kell ismerni..  Egy kicsit számolni, méretezni...

 

Ja meg a felfogóból is mennyi kell, pontosan hová... meg a levezető hány is legyen,  hogyan görbüljön ahogy lefelé szalad, hogy ne  szakítsa  le a fél  tetőt, ha  mégis  bele csap a villám..  Ja meg az  sem nagy baj, hogy  a tetőt vagy ami alatta  van - ha lehet ne nagyon gyújtsa meg..

A földelőt...meg mennyit ?  Lehet külön, vagy össze kell kötni?

 

És akkor még csak  a  külső villámvédelemről  beszéltünk..

 

a TV-d, a számítógéped meg a sok elektronikus  kütyű  se pusztuljn el...

 

Az sem mellékes, hogy   ha  az Úr akarata kifürkészhetetlen is, és mégis  leég a házad, vagy  lesz néhány százezres károd.. elkerget a biztosító - mert  még sem jól csináltál valamit, vagy  kifizeti  a  károd - .....mert  te  mindent  megtettél ami  elvárható volt..?    Szakember  tervezte... szakember  kivitelezte -és van  róla felülvizsgálati jkv-ed is..

 

Szóval  elhiheted, hogy  nem véletlenül  van több száz oldalas  irodalma..  foglalkozik vele  több rendelet, szabvány - mit és hogy kell csinálni... 

Előzmény: Törölt nick (19)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.25 0 0 21

Én csak azt tudom mondani, hogy érdemes, mi is most szeretnénk csináltatni, a múlt héten közvetlen becsapott a villám a tetőnkbe, a szelement cserélni kell, a járulékos költségeket már nem is mondom, azt , hogy minden egyéb elektromos készűléknek nyekk...

Ááá....nekünk lesz az biztos, mi is a legmagasabb ponton vagyunk a legmagasabb ház a környéken, hát pont megtalált minket....nem kívánom senkinek...egy szerencsénk van, hogy nem égett le..:-))

Előzmény: zordonC3 (17)
_lala_ Creative Commons License 2008.06.19 0 0 20
Hazilag szerintem ne barkacsoljal villamharitot. Annal meg a nem letezo is jobb.

Ha a kockazati tenyezok szerint indokolt a villamharito, akkor szakemberrel csinaltassal, ha nem indokolt, akkor meg inkabb ne is legyen, mert akkor kisebb esellyel csap oda.
Ha van villamharitod, viszont nem teljesen okes, akkor fog jonni a villam, es jo esellyel lesz belole gondod.
Előzmény: zordonC3 (17)
zordonC3 Creative Commons License 2008.06.16 0 0 17
Szia

miután megpróbáltam egy villámhárítós topicot nyitni, és kimoderálták hogy van már ilyen - nos akkor itt kérdezlek, remélem még létezel.

Kint lakom a Pilisben, a legmagasabban fekvő belterület i ház, mellettem gyakorlatilag csak erdő van, de a ház magasabb mint az erdő széle.

És nincs villámhárító, a ház viszont magas (garázs, földszint, emelet, padlástér), sátortetős, két régi szögletes kéménnyel + egy külső épített kéménnyel.

Villámhárító mint olyan nincs rajta.

Szerinted érdemes? Lehet ezt házilag kivitelezni? A túlfesz védelem nem érdekel mert nincsenek értékes gépeim, a többsége notebook, amik nincsenek folyamatosan áramra dugva , főleg mikor nem vagyok otthon

De ha belecsap a tetőbe a villám az nagy gáz. Házilag kivitelezhető a kéményre szerelt villámhárító (milyen átmérőjű sodrony kell, milyen távolságra legyen a cseréptől, hogyan csatlakozzon a tetőre, milyen mélyen vezessen a földbe....?

Tudom ez egy komoly szakma, egyáltalán érdemes villámcsapásban gondolkodni?
Előzmény: CiluHS (16)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!