Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Mercutio_ 2011.04.27 Creative Commons License 11723

Táppénz alatt nem rúghat ki...

Előzmény: fefike830 (11722)
fefike830 2011.04.27 Creative Commons License 11722

Köszönöm,hogy válaszoltál!Azért nem mert ez 1 ilyen cég....Akkor meg azért rúg ki!!!!!

Előzmény: nyugatioldal (11721)
nyugatioldal 2011.04.27 Creative Commons License 11721

Szerintem, ha az üzemorvos megkötést tartalmazó alkalmasságit ad, de a munkáltató nem tud annak megfelelő munkakörülményeket biztosítani, a felmondás lehet jogos. De ha egyértelműen bizonyítható, hogy az egészségváltozás kiváltó oka a munkavégzés (illetve a körülmények) volt(ak), úgy kárigénnyel fel lehet lépni a máltatóval szemben.

Egyébként táppénzre miért nem lehet menni?

Előzmény: fefike830 (11720)
fefike830 2011.04.26 Creative Commons License 11720

Sziasztok!Most találtam erre a fórumra,remélem tudtok nekem segiteni,vagy tanácsot adni merre kutakodjak.Egy fizikailag nehéz munkahelyen dolgozom évek óta.Ebből kifolyólag gerinc betegséggel küzdök.Az időszakos üzemorvosi vizsgálat után ráirták a papiromra könnyebb munkát végezhetek csak.Ezt a munkáltató részben betartotta.Most azzal ált elő 2 hónapon belül keressek másik munkahelyet...Táppénzre nem mehettem munkaidő után oldottam meg az orvosok álltal kiirt kezeléseket.Igy esély sem volt bármiféle javulásra...Most az egészségi állapotomra hivatkozva akar megválni tőlem.Kérhetek e kártéritést egészségkárosodás miatt?Mi lenne a teendő?Még dolgozok,elég nehéz igy ezzel a tudattal...Nem tudom mik a jogaim mit tehetnék....Segitségeteket előre is köszönöm.Nehéz 1 multival ujjat húzni gondolom...Lehet holnap már másra hivatkozik,el vagyok keseredve....Munka mellett munkát keresni?

kiskiralyok 2011.04.24 Creative Commons License 11718

Sziasztok

Remélem szakértők is olvassák ezt a forumot mert jelenleg egy olyan problémám

lenne ami a jelenlegi munkatörvénykönyvben nem egyértelmü válasz van ezért help

Egy raktárban dolgozok mint csomagolo munkás, vagy betanitott dolgozo, ki hogy akarja értelmezni. A lényeg hogy a mukaidő 13:45 -22:15 ig tart. A problém pedig az hogy összesen egy alkalommal van szünetünk 18:00-18:20-ig. (kaja,pisi,kaki,cigi) és ennyi.

Mint a robotok vissza a szalagra.

Nem jár több szünet?

Ráadásul a 20percet még le is dolgozzuk, ami nem nem problem mert máshol is igy van de ott legalább 2 oránként 5 perc szünet jár.

kérlek világositsatok fel hogy menyire jogszerű hogy csak 1x van szünetünk...

thank

Ugyanazanő 2011.04.23 Creative Commons License 11717

Jó estét!

Problémám a következő: 

Van 2 személy, akik baráti, üzlettársi kapcsolatban vannak (legyen A és B). A-nál dolgoztam tavaly májustól idén márciusig. Mint utóbb kiderült: napi 4 órára voltam (vagyok) bejelentve bruttó 45.000 Ft-tal. Persze napi 8 órát dolgoztam, igaz kézbe kaptam netto 50.000 Ft-ot. Idén márciustól B-nél dolgozom napi 6 órában, 80.000 Ft-os nettó fizetéssel. Ügyfélkapus regisztráción keresztül kiderítettem, hogy még mindig az előző céghez A-hoz vagyok bejelentve. Szerződés is csak A-val készült, amiben nincs megadva, hogy hány órában dolgozom, B-vel nem készült, bár kértem...

Gondolom, az nyilvánvaló, hogy kényszerhelyzetben vagyok...

Mik a jogaim? Tudtommal ez nem egészen legális...

Várom válaszukat.

Üdvözlet!

GotoX 2011.04.22 Creative Commons License 11716

Üdvözletem!

Lehet, hogy nem ebbe a fórumcsoportba tartozó kérdésem lesz, előre is bocsánat, ha így van!

Most fogok végezni főiskolai tanulmányaimmal gépészmérnök szakon, de van egy megelőző fél éves gyakorlat, amelyet az iskola 2x6 hétre bontott, azért, hogy a vállalkozások szivesebben vegyenek fel minket és ne kelljen nekik fizetni a gyak. ideje alatt.

Hallottam egy lehetőségről, amelyet nem tudom, hogy a vállalkozás pályázati úton vagy egyéb forrásból vehet igénybe.

Ez tudomásom szerint azt takarja, hogy kapnak a gyakornok után egy bizonyos összeget, amelyből tudják fedezni a gyakorlati idő alatt a gyakornok munkabérét, és marad nekik is belőle. Egyszóval mindenki jól jár.

Amennyiben létezik ez a dolog valaki tudna nekem pontosabb felvilágosítást adni ennek a mikéntjéről?

A segítséget előre is köszönöm!

Nagy Gábor

Nicki25 2011.04.20 Creative Commons License 11715

sziasztok,

A szociális intézményekben a kjt szerint vannak az alkalmazottak foglalkoztatva.

Viszont nem találom sehol, hogy pl az ágymelletti pótlék mértéke és az esetek, amikor azt adni kell, hova van leírva, melyik jogszabály szabályozza?

ELőre is köszi

N

4-esben utazók 2011.04.19 Creative Commons License 11714

Sziasztok! 

12 hetes kismama vagyok!Közalkalmazottként dolgozok,  a munkahelyemen 1 hete jelentettem be a hírt. Előtte egy hónappal többletfeladatért szóban plusz pénzt ajánlottak, melyet már egy hónapja elvégzek. A napokban rákérdeztem, hogy mikor írjuk alá a papírokat és azt közölte velem a főnököm, hogy a pluszmunka megmarad, de béremelés nem jár érte, hanem azt a kedvezményt kapom, hogy kb. 2-3 hetente elenged az orvosi vizsgálatokra, de max. napi 2 órát vehetek igénybe, ha egésznapos a kivizsgálás akkor szabadságot kell kivennem. Azt szeretném kérdezni, hogy jól tudom, hogy kötelessége elengedni 2-3 hetente egy-két órára a kivizsgálásokra?  Főleg ha a többletmunka a nyakamon maradt, senki nem végzi el, kvázi ilyenkor esetleg  bent kell maradnom tovább, hogy behozzam az időkiesést!

Sürgősen válaszoljatok légyszi!

Illetve: ha elmegyek betegállományba a Bruttó fizetésem 60%-át kapom majd nettóban, akkor is ha veszélyeztetett terhes vagyok????

Köszi a segítséget előre is!!!! 

zsanna 2011.04.18 Creative Commons License 11713

Rokkantnyugdíjasként  a TB-től pénzbeli ellátás nem illet meg. Tehát ha a betegszabadság után sem tudsz még dolgozni, és az orvos továbbra is táppénzen tart, akkor a munkahelyeden továbbra is állományban vagy, és én speciel "egyéb, igazolt, de nem fizetett távollét" jogcímet írnék a fizetési papírodra ezekre a napokra.

Ehhez viszont kell az orvostól a táppénzes papír, hiába is nem jár rá táppénz.

Előzmény: erika186 (11712)
erika186 2011.04.18 Creative Commons License 11712

Szeretném megkérdeni, ha rokkantnyugdíjas vagyok betegszabadságom  lejár ( 15 nap)  sem én sem a munkáltató nem mond fel milyen jogviszonyban vagyok. Táppénzen vagyok vagy fizetésnélküli szabadságon.Köszönöm a nagyon sűrgős választ.

Babette_ 2011.04.16 Creative Commons License 11711

ha a Kjt másként nem rendelkezik adott munkaügyi dolgokban, akkor a MT. érvényes

Előzmény: Elux (11709)
CérnaSzáll 2011.04.15 Creative Commons License 11710

mi munkahelyünkön volt egy hasonló eset, de ott azt mondta vezető, hogy közalkalmazottéknál ilyen nincs, azért érdekelne a válasz erre

Előzmény: Elux (11709)
Elux 2011.04.14 Creative Commons License 11709

Nem tudom, hogy kjt-nál hogy van, van-e szabály, de a szerződést már aláírták- határozatlanná vált- és azt mondta a főnök is előtte, hogy határozatlan lesz...

Egyébként most úgy próbálkozik a főnök, hogy kegyetlen sok irdatlan mennyiségű munkát ad, mindenbe beleköt, nem haladnak 1-2-re, amit egyszer megcsinál, az nem jó, pedig előtte úgy kérte, akkor változtasson rajta, aztán újra vissza, aztán mégsem és megint vissza hasonlók....így próbálja kikészíteni, segítséget nem ad.... stb...

Előzmény: CérnaSzáll (11706)
Elux 2011.04.14 Creative Commons License 11708

Köszönöm szépen a segítséget!

Előzmény: nextdoor (11704)
nyugatioldal 2011.04.13 Creative Commons License 11707

Mire figyeljen oda?

Munkaviszony kezdetére munkavégzésre alkalmas állapotban jelentkezzen a munkavégzés helyén, a munkát vezetője utasítása alapján végezze a munkaidő végéig megfelelő minőségben. Együttműködései kötelezettségét lássa el, magatartásával ne legyen gond.

A fegyelmi eljárást indokolni kell, az indokot a máltatónak kell bizonyítania.

Rendkívüli felmondás mind két fél részéről indoklás köteles.

Táppénzre max 1 évre lehet menni (a betegszababadságot követően), utána megszüntethető a mviszony rendes felmondással: nincs védettség. Ha jól tudom 60%-a a bérének, 132.000 ft (4.400/nap) - mivel a plafon alatt van (520.000 ápr. 30-ig, majd 260.000 ft, ha nem kórházi)- jár. Május 1 után se lesz gond.

Előzmény: Elux (11702)
CérnaSzáll 2011.04.12 Creative Commons License 11706

Ha közalkalmazott, akkor rá nem a Kjt. vonatkozik? Mert abban viszont nem találtam ezt a kitételt (hogy ha a határozott lejárta után 1 nappal bemegy dolgozni, akkor átmegy automatice határozatlanba)

Előzmény: nextdoor (11704)
zsanna 2011.04.12 Creative Commons License 11705

Az Adózásos topikban leírtam, hogy minek kell benne lennie. Nem igaz, hogy nem tudsz magadtól megfogalmazni 5-6 mondatot :-((((

Előzmény: Borzosland (11703)
nextdoor 2011.04.12 Creative Commons License 11704

A táppénz összege nem a mostani besorolás szerint br. bér függvénye.

A táppénz összege a pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kerül megállapításra. A táppénz összege kiszámításánál a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért  jövedelem kerül figyelembe vételre.

A határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot, közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik.

A harmincnapos vagy ennél rövidebb időre létesített munkaviszony azonban csak annyi idővel hosszabbodik meg, amilyen időtartamra eredetileg létrehozták.

Munkáltatói rendkívüli felmondás

Az Mt. 96. Paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

A rendkívüli felmondás esetén alkalmazni kell a rendes felmondásnak azt a szabályát, miszerint lehetőséget kell adni a munkavállaló számára a rendkívüli felmondás közlése előtt arra, hogy megismerje a tervezett intézkedés indokait, és a vele szemben felhozott kifogások ellen védekezzék, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el. A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. Ha a rendkívüli felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, a tudomásszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a rendkívüli felmondás okáról a testületet – mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet – tájékoztatják [96. paragrafus (4) bekezdése].

Rendkívüli felmondási okok

A rendkívüli felmondáshoz tehát igen súlyos ok szükséges, a kötelezettségek szándékos vagy súlyosan gondatlan, jelentős mértékű megszegése, melynek valósága esetén a munkaviszony felmondási idő nélkül, azonnali hatállyal megszüntethető. Rendkívüli felmondás esetén tehát a rendes felmondás szabályai – az előbb említett és a törvényben előírt kivételtől eltekintve – nem alkalmazhatók. Amennyiben a munkáltatói rendes felmondást a munkavállaló nem fogadja el, illetve a munkáltató nem ért egyet a munkavállaló rendes felmondásával, abban az esetben a munkavállaló köteles az intézkedés közlésétől számított 30 napon belül keresetet benyújtani az illetékes munkaügyi bírósághoz.

Előzmény: Elux (11702)
Borzosland 2011.04.11 Creative Commons License 11703

Sziasztok!

Kérhetek linket lehetőleg kereskedelmis dolgozói tájékoztatóra. Már éztem a googlén és nem igazán találtam. Ma a munkaügyi ellenőzésen nem volt elég a munkaszerződés. Judit

Elux 2011.04.11 Creative Commons License 11702

Kedves Szakértők,

tudna nekem valaki segíteni???

segítségeteket szeretném kérni a következő témában:

Férjem 2010. 09. 20-tól dolgozik közalkalmazotti státuszban, határozott idős szerződése volt 2010.12.31-ig. Ez próbaidő volt.

A próbaidő lejárta után a szerződését meghosszabbították 2011.03.31-ig.

A második határozott idejű szakasz lejárta után még nem volt meg az, hogy lesz-e folytatása, meghosszabbítják-e neki a szerződését, vagy nem.

A férjem bement dolgozni, április 1-én és 4-én is.

Ekkor április 4-én megmondta a főnöke, hogy mivel bejött dolgozni 04.01-én, ezért automatikusan határozatlan lett a szerződése, de a hangjából kiéreztük, hogy nem akarta meghosszabbítani ezt, ha nem rontják el a munkaügyesek....

2011. 04.01-től tehát határozatlan a szerződése, viszont a főnöke eléggé ellehetetleníti a helyzetet, a munkáját megnehezíti és valószínűleg, indokot, esetleg rendkívüli felmondást tervez, indokot a kirúgásra. A vezető kollégáktól az az információ érkezett, hogy fegyelmi eljárást akar indítani...

Mire kell odafigyelnünk, mit tehet? Mi lehet a rendkívüli felmondás alapja?

A férjem el mehet táppénzre, mennyi időre? Mennyi lenne a táppénze most április 30-e előtt, ha a besorolása bruttó 220.000 Ft?    

Hozzáteszem, hogy a férjem egyenlőre nem keres új munkát, szeretne itt maradni, nagy valószínűséggel főnökváltás lesz és ezt várnánk...

Köszönöm és várom a segítséget, a választ!

Elm 2011.04.11 Creative Commons License 11701

Onkormanyzat, nem lattad? Nem arrol hiresek, hogy minden egyes munkanapon nyitva vannak, es dolgoznak... :o)

Előzmény: zsanna (11700)
zsanna 2011.04.11 Creative Commons License 11700

Hát, nekem a 23 év az, ami hihetetlenné teszi a dolgot. Mert ha 2-3 év lenne, az oké.

De 23, az azért több mint furcsa....

Előzmény: Nyafkamacska (11699)
Nyafkamacska 2011.04.11 Creative Commons License 11699

Örülj neki, hogy nem ismered a kiszolgáltatottságnak ilyen mértékét.

Előzmény: zsanna (11698)
zsanna 2011.04.11 Creative Commons License 11698

Ezt azért hadd ne higyjem el.....

23 éve dolgozik minden áldott hétköznap??? ugyan már....

Előzmény: Nyafkamacska (11696)
nextdoor 2011.04.11 Creative Commons License 11697

Az Mt. 130. §-ának (1) bekezdése szerint a munkavállalót minden munkaviszonyban töltött évben alap- és esetleg pótszabadságból álló rendes szabadság illeti meg.

Az alapszabadság és a pótszabadság tekintetében az Mt. nem tartalmaz olyan korlátozást, amely szerint az csak a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalókat illetné meg.

Ebből következően, ha a részmunkaidőben alkalmazott munkavállaló a hétnek az általános munkaidő-beosztás szerinti minden munkanapján munkát végez, ugyanolyan mértékű szabadságra jogosult, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók.

A különbség a szabadság idejére járó díjazásban van: ugyanúgy, mint a munkabér, a szabadság idejére járó átlagkereset is a munkaidővel arányos időre jár (azaz a napi négyórás munkaidőben foglalkoztatott munkavállalót egy szabadságnapra 4 órai átlagkereset illeti meg).

Előzmény: Nyafkamacska (11696)
Nyafkamacska 2011.04.11 Creative Commons License 11696

Köszi. Én is így tudtam. Egy kollégám rokona 23 éve nem volt szabadsságon, mert a munkáltató szerint nem jár a 4 órára. Önkormányzatnál dolgozik. Hova fordulhat?

Előzmény: zsanna (11695)
zsanna 2011.04.11 Creative Commons License 11695

Persze hogy jár. Ugyanannyi nap, mintha 8 órában dolgoznál.

Csak annyi a különbség, hogy a szabadságra is csak 4 órás pénzt kapsz.

Előzmény: Nyafkamacska (11694)
Nyafkamacska 2011.04.11 Creative Commons License 11694

Jár fizetett szabadság, ha valaki 4 órás munkaviszonyban dolgozik?

Babette_ 2011.04.10 Creative Commons License 11693

Te döntöd el, mit vállalsz be, mit tűrsz el a cégtől.

Előzmény: csakegynick (11692)