Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

alfi13 2011. ápr. 7. Creative Commons License 565

Ismered ezeket a körtéket? Milyen az izük?

Hol lakik a Kovács Gyula?

A császárkörtéröl hallotam gyerekkoromban nem tudom arrol van e szó ez hasonlít alakja szine a Bos kobakhoz de atól jóval édesebb és nagyobb volt.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (564)
kedvescimbora vagyok 2011. ápr. 7. Creative Commons License 564

Kovács Gyula idei körteoltvány  választéka:

Árpával érő körte

Óriáskörte

Bakszarkörte

Búzaérőkörte

Citromkörte 2010

Császárkörte

Csörgő körte

Csengőkörte

Cukorkörte

Dinnyekörte

(május közepétől elvihetők)

Deryan 2011. ápr. 6. Creative Commons License 563

Ezek a nagy rügyek bizony virágok lesznek.

A körtefácska sudarának végén már látszik, hogy sok neki ez a 3 virágcsokorbimbó.

Ez a jobboldali ágacska

Előzmény: Deryan (562)
Deryan 2011. ápr. 6. Creative Commons License 562

Ezt a Guyot körtefát ezév márc. 19-én ültettük s egy hét múlva már megmozdultak rajta a rügyek. A 4 ág csúcsából 3 végén ekkora nagy rügyek vannak. 

Olyan mintha virágrügy akarna lenni, de hihetetlennek tartom, mert a fácska olyan kis vékonyság és éppenhogy el lett ültetve.

Van valakinek ilyen fája?

Mik a tapasztalatai?

janijani 2011. ápr. 5. Creative Commons License 561

Nálam meg az idén megvadultak a körtefák. Úgy tele vannak virággal, győzöm majd ritkítani mert letörik az ág.

Előzmény: Csarli1 (560)
Csarli1 2011. ápr. 5. Creative Commons License 560

Igen. Saját részre rendeltem meg egy faiskolás Hölgy ismerősnél, a meglévő ültetvényembe pótlásnak, de közbe úgy döntöttünk a Nejemmel nincs tovább körte. Ezért lesznek eladók a fák. Nálunk is a Bosc már tíz éves és nem akar teremni, ezért drótkötél.  

Előzmény: Kezsu (558)
Deryan 2011. ápr. 5. Creative Commons License 559

Én már azon tűnődöm, hogy a Bosc kobak számomra nem volt olyan sikeres választás, hogy kis kertünkbe mindjárt kettőt is ültessek belőle. 

Egy istenostorát levágtam róla s hazahoztam. Most látom, hogy ez is csak egy lófarok lett volna a teteján a fának feleslegesen.

Előzmény: BöPö (557)
Kezsu 2011. ápr. 4. Creative Commons License 558

Értem. És eladó is lesz belőlük?

Más gyümölcsfák is érdekelnének majd. De csak hobbi kert szinten.

Olvasgatva mas fórumokat is látom, te benne vagy az uj dolgokba.

Tetszett az olasz weboldal ahol a mikroszaporitasos fajtak, alanyok voltak bemutatva...

Erdekes lehetoseget rejtene ez még hazai viszonylatokban is.

Előzmény: Csarli1 (556)
BöPö 2011. ápr. 4. Creative Commons License 557

Úgy látom a Bosc kobak másokon is kifog. Nekem konkrétan az a gondom vele, hogy amíg a vele egyidőben ültetett körtefák már 2-3 éve teremnek, ezen még egy bimbó sem volt! Ilyen későn fordul termőre, vagy én rontottam el valamit a metszéssel??

Csarli1 2011. ápr. 4. Creative Commons License 556

Őszre lesznek kész fák.

Előzmény: Kezsu (555)
Kezsu 2011. ápr. 4. Creative Commons License 555

Üdv Csarli!

Érdeklodnek, hogy a Kiffer körte csemetéből van még eladó? Egy pár darab érdekelne, ha postai uton is megoldható a szallitas.

Előzmény: Csarli1 (459)
atifoci 2011. ápr. 3. Creative Commons License 554

Metszés helyett alkalmaztál már lekötözést ? Néha többet segít,mint az olló...Majd vmikor lefényképezem az én Boscjaimat,sztem ez is kezelhető,bár tény,hogy nem a leg elágazódóbb fajta...

Előzmény: Flanell (552)
Deryan 2011. márc. 31. Creative Commons License 553

:D

Megnyugtattál :)

Ez a Bosc kobak ezek szerint a profikat is kicselezi.

A megzabolázandó csúcskunkort haza hoztam és vizbe tettem. Szép nagy rügyek  duzzadnak rajta. Kíváncsi vagyok ezek is megfeketedő hajtások lesznek kövér kukaccal a tövükben vagy éppen az első virágokat vágtam le.

Előzmény: Flanell (552)
Flanell 2011. márc. 31. Creative Commons License 552

Az én Bosc-jaim sem kívánkoznak tankönyvbe, legfeljebb mint elrettentő példa.  :)

(De legalább teremnek szépen, és ez a lényeg.)

Ha visszavágtam egy erős növekedésű ágat, akkor az nem ágazott el, mint bármely normális fa ága, hanem a legfelső rügyből nőtt egyetlen egy hatalmas hajtás (befelé ráadásul), az összes többi meg maradt 5 centis...

Előzmény: Deryan (551)
Deryan 2011. márc. 31. Creative Commons License 551

Azt nézegetem már egy ideje, hogy ez a fa úgy nő mint az én elfuserált metszésű Bosc kobakjaim. 

A Bosc kobaknak viszont pollenadókra van szüksége.

Utánna néztem az Alexander körtefádnak :)

http://www.kavastajinfo.hu/Ertekeink/hagy_gyumolcsfajtak/old_13.pdf

Előzmény: Flanell (550)
Flanell 2011. márc. 31. Creative Commons License 550

Van valami porzópartner a környéken? Ekkora fának már teremni kellene.

Én nem vágnék ennyit sem, csak a fotón bal alul és jobb felül ritkítanék, meg még egy-két vesszőt, plusz a vízhajtásokat. Aztán a hosszú ágak a saját súlyuktól lehajlanak, utána jövőre a vízszintes alá lelógó végeket kellene visszametszeni.

Előzmény: 4904 (533)
atifoci 2011. márc. 30. Creative Commons License 549

Tovább bővül a körteválaszték :))

A tavalyi szemzésekből újként lesz Piros Vilmos / Ali bá/ és dr Guyot /Flanell/...ill. mai jelzés szerint már várhatom a további cseh fajtákat : Diana, Radana :)))))

mjos 2011. márc. 30. Creative Commons License 548

Köszönöm! :)

mjos

Előzmény: RékAri (547)
RékAri 2011. márc. 30. Creative Commons License 547

A Köcsög körtéről itt olvashatsz bővebben:

http://phd.okm.gov.hu/disszertaciok/tezisek/2006/tz_eredeti3221.pdf

Íme egy részlet belőle:

"A Köcsög körte változatainak összehasonlítása

A Georgikon Kar körte génbankjában háromféle Köcsög körte változat található meg:

• • Köcsög körte
  • • Köcsög VK 2
  • • Köcsög VK 3

A három fajta virágzási ideje nagyon közel áll egymáshoz. Először a ’Köcsög VK 2’ (ápr. 13.) virágnyílása kezdődik, majd a ’Köcsög VK 3’ (ápr.15.) és a Köcsög körte ( ápr.16.) virágzása kezdődött el a vizsgálati évek átlagát tekintve. Tehát mindhárom változatot virágzás kezdete alapján a középkorai virágzásúak csoportjába sorolhatjuk.

A virágzás időtartamát tekintve nincs a Köcsög körte változatai között különbség, a vizsgálatok során átlagosan mindhárom körte fajta virágzása kilenc napig tartott, mely szerint a közép hosszú virágzású csoportba sorolhatók. A termékenyülést tekintve a legnagyobb arányt a ’Köcsög körténél’ kaptuk (11,4%), ahol a vizsgálati évek során előfordult 31 %-os és 0,6 %-os kötődés is (szórás értéke: 13,1). A virágzási erély ennél a fajtánál közepes mértékű, nem túl jelentős évenkénti eltéréseket mutatva (szórás: 1,3).

Kisebb termékenyülést tapasztaltunk a ’Köcsög VK2’ (4,5%) és a ’Köcsög VK3’ (3,7%)

fajtáknál. A kötődés az évek között viszonylag kiegyenlített volt, mindkét fajtánál a középértéktől való eltérés 2,8. Megállapíthatjuk, hogy a ’Köcsög VK 3’ változat nagy virágzási erélyű, emellett a termékenyülése nagyon gyenge.

A ’Köcsög körténél’ viszont a közepes mértékű virágzási eréllyel szemben a kötődés főként egyes évjáratokban nagyon jó.

A ’Köcsög VK3’ korai fajta, már augusztus elején (08. 07.) szedhető. (62. ábra) Alakja

szabályos körte. Közép nagy tömegű, nagy szélességű, középhosszú gyümölcsű.

A ’Köcsög VK2’ fajtának hasonlóan az előző fajtához, szabályos körte alakú, augusztus 10-12.-én szedhető, szintén közép nagy tömegű gyümölcse van (125,3 g).

A ’Köcsög körtének’ kúpos alakú, augusztus 2. dekádjában szedhető, közép nagy tömegű (126,6) gyümölcse van. Tehát mindhárom Köcsög körte változat nyári érésű és hasonló a gyümölcsméretük is." (Kocsisné Molnár Gitta:Körtefajták értékelése a Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar génbankjában 212-215.old.)

Előzmény: mjos (540)
Deryan 2011. márc. 30. Creative Commons License 546

Ali-bá és kedves fórumtársak,

ez István elképzelése konkrétan a körtefa metszéséről.

A  piros színű beszámozásokat nagyon jól lehet látni, ha a megnyitott képet billentyűkombinációval tetszés szerint  felnagyítjátok.

1. kattintás a képre, aztán a

2. Ctrl billentyűt folyamatosan lenyomva tartani és a numerikus billentyűzet  + billentyűjét ütögetni a kívánt méretig. (Képernyő méretre is elég a kép felbontása.)

Előzmény: Ali-bá (545)
Ali-bá 2011. márc. 26. Creative Commons License 545

Ha van madzagod, vagy műanyagos drótod, akkor kötözd le a hajtásokat majdnem vízszintesre, ami meg nem fér vágd ki tőből /a hajtások közepe legyen egymástól minimum 20 centire/.

A videókról csak annyit, hogy én is csak magyarul tudok, de azt látom, hogy mit hol vágnak el,...stb. /a többit meg hozzágondolom/.

Előzmény: 4904 (541)
mjos 2011. márc. 25. Creative Commons License 544

Igen, ha öreg korában kivágod, akkorpedig  tuskó lesz belőle :)

Előzmény: Törölt nick (542)
alfi13 2011. márc. 25. Creative Commons License 543

Pedig jobban járnál ha szótfogadnál Ali bá-nak. A teljessen füfőőlegessen menő ágakon ne várj termést. Ha végkép nem szertnéd tőböl eltávolítani akkor a 3 szemes metszést választhatod. A harmadik szem fölött elvágod és talán ebböl lessz olyan ág jövőre ami nem függőléegessn megy.

Előzmény: 4904 (541)
4904 2011. márc. 25. Creative Commons License 541

Kedves Ali bá

kösz a tanácsot. azt tudom hogy vágni kell. De minden vesszőt mégse vághatok le ami felfelé megy mert akkor nem marad semmi. Na meg mennyire vágjam vissza az egyes vesszőket, ágakat?

Az ajánlott videókat megnéztem.  biztos nagyon jó, annak aki tudja mit lát, mit nézzem. Na meg németül is kéne hozzá tudni?

István

Előzmény: Ali-bá (536)
mjos 2011. márc. 25. Creative Commons License 540

Sziasztok!

A héten kaptam egy körtefa csemetét, aminek a cimkéjén "Köcsög körte" megjelölés szerepel. A neten kutatva csak annyit találtam róla, hogy régi fajta körte.

Valaki találkozott már evvel a fajtával közűletek?

mjos

Deryan 2011. márc. 25. Creative Commons License 539

Tavaszi szerzeményem :)

Dr. Guyot Gyula körte.

Térelválasztónak tervezem ez előtt az ideiglenes kerti tároló előtt. Valamilyen sövényt akarok belőle nevelni.

atifoci 2011. márc. 23. Creative Commons License 538

Amit lehet inkább kötözd le vízszintesre,a lényeg,hogy a korona benapozott legyen,mert az is segíti a termőrügyképződést...persze némi ritkítás is ráfér:)

Deryan 2011. márc. 23. Creative Commons License 537

Itt videón jól lehet látni a körtefakorona metszésének alapjait. 

A lekötözést is bemutatja.

http://www.youtube.com/watch?v=CPaehLH15i4&feature=related

Egy kis szakirodalom az internetről:

A körte metszése

http://probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1076964

A szakkifejezések pontos leírását - s amit a metszésről általában tudni kell - ebben megtalálod:

http://irodalom.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=534042

A képek kicsinyítését én egy kis képnézegető programmal végzem, amit innen tölthetsz le:

http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/irfanview-v4-23--magyar--OW12.html

Ali-bá 2011. márc. 22. Creative Commons License 536

Nem nagyon látok rajta termőrügyeket. A termők leginkább a vízszinteshez közeli állású vesszőkön alakulnak ki. Vágd ki, vagy kötözd le a felfele törekvő vesszőket  és igyekezz minél több rövíd képletet hagyni az ágakon. /a képek kicsinyítését nekem is itt tanították meg a fórumtársak/

Józsi-bá 2011. márc. 22. Creative Commons License 535

Kedves cimbi!

Működik a dolog! Amely oltóvesszőket kértem az Újfehértói Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Kht-tól, az tegnap megérkezett. Feletébb boldog vagyok! Most végre lesz Bőrkörtém is, meg Császárkörtém is. Almából régi vágyam volt a Szentiványi, a Húsvéti Rozmaring, valamint a Bőralma jött még hozzá. Mindenképpen arra számítok, hogy  ezek betegségeknek ellenállóbb fajták lesznek. A lebonyolítása a dolognak a legegyszerűbb volt. Segítőkészséget tapasztaltam. Köszönet ez úton is érte!

Előzmény: kedvescimbora vagyok (495)