Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4256

Igen.

Előzmény: L.Myke (4244)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4255

Hát nem néztem még utánna, de nekem logikusabbnak tünik, hogy a juhnál a savtartalom tompítására adják a vizet, mivel  annak alapból magasabb a savfoka.

Nekem nem jelentett problémát, így nem gondolkoztam még ezen. Krémsajt, joghurt, túró a menő, s csak az után következik a sajt.

Előzmény: tavaszváró68 (4252)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4254

4037

Ha még nincs ott, vársz, óránként ellenörzöd.

Azt nem tudom, hogy utósajtoltnál műkódik -e, mág nem próbáltam

Ha te ilyet készítesz, légyszi mielött sóba teszed, próbáld ki, és referálj.

Meddig érleled, és hol?

Készítettél már krémsajtot? 

Az igazán a kecsketej világa.

Előzmény: tavaszváró68 (4248)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4253

alpból=alapból (bocsi)

tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4252

...és akkor pl. nem jelent segítséget, ha vízzel hígítom? Mint a juhtejnél alpból ajánlják a magasabb fehérjetartalom miatt? Tavasz lévén nem tudom kipróbálni, de Te esetleg nem próbálkoztál vele? Mivel nagyon kísérletező típus vagy, és szívesen osztod meg a tapasztalataidat, azért kérdezem.

Előzmény: elefada (4251)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4251

Sehogy .A laktáció vége felé megváltozik a tej összetétele, feldúsul a savófehérje a tejben.

A  savófehérje vízkötő.

Ez a tej már inkább alkalmas túrógyártásra, mint sajtgyártásra.

A megszokottol eltérö magasabb kihozatal az első jel.

Előzmény: tavaszváró68 (4249)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4250

Hát...ez a te dóntésed!

Gondolom, vásárolod. Ellenörizd le . 25 fokon höntartva, 24 óra alatt májas alvadás, én nyugodtan sajtolok ilyen nyers tehéntejjel.

A nyersben originál benne van minden.

Előzmény: kobaiasi (4245)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4249

S.O.S.! Illetve majd inkább ősszel lesz aktuálisabb a probléma, most jobban tudom kezelni. Kecsketejről van szó. Tavasszal gyönyörűen alvad, nagyon jól leadja a savót, szinte túl jól is, gyorsnak kell lennem, amikor a formába teszem. Miért van az, hogy ősszel, a laktáció végén minden intervallum (hőmérséklet, idő, oltómennyiség, utómelegítés stb.) felső határát súrolva is nehezen adja le a savót és nehezen áll össze. Tavasszal a laktáció elején a gumissággal küzdök, ősszel pedig alig bírom a sajtkendőből kiszedni, mert annyira krémes, hogy egy csomó ráragad. Szeletelhető sajtot készítek/nék, tehát utómelegítem, és préselem. A lágy sajtoknál is megfigyelhető ez a tendencia? Mi az oka? Hogyan lehetne standardizálni?

tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4248

Ez nagyon érdekes, amit írtál, de mit tudok meg, ha beleteszem a 70 fokos vízbe? Mit kell csináljon, ha kisavanyodott, és mit csinál, ha még nem?

Előzmény: elefada (4247)
elefada Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4247

Én arrol beszéltem, hogy csinálsz egy gomolyát, de az anyag több, mint a formádba belefér.

A fölösleget beteszed egy bármilyen szüröbe, s azonos körülmények közt(hömérséklet) kicsöpögteted.

Ezt a felesleget hökezeled a 70 fokos vízben. Ez a technika alkalmas arra, hogy leellenörizd, hogy az éthordó formádban levó sajt kisavanyodott -e , mehet-e a sófürdöbe. A felesleg ha több a hökezeléssel hasznosíthatod.

Segítség:   (4037

/www.sajtkeszites.hu/video-tar/2010/04/28/parenyica-sajt-keszitese-hazilag

/www.sajtkeszites.hu/tartalom/2008/07/2/elso-magyar-sajtkeszitok-orszagos-fesztivalja

 

Előzmény: manettino (4246)
manettino Creative Commons License 2011.03.10 0 0 4246

Köszi a jó tanácsokat, és simikának is. Még csak annyit, hogy a megömlöttet arra érted, ha a formában kisavanyodott, az után rakjam formába és hideg vizbe? És ha a formámat lyukasztom, akkor jó, ha forró szeggel lyukasztom ki, vagy inkább fúrjam? Köszi

Előzmény: elefada (4241)
kobaiasi Creative Commons License 2011.03.09 0 0 4245

sziasztok!

nemrég tárgyaltátok a pasztörizálást, hőkezelést.

mennyire érdemes ezeket a lépéseket végrehajtani, ill. mennyire érdemes nyers tejjel dolgozni.

1előre tehéntejjel próbálkoznék.

 

kösz.

L.Myke Creative Commons License 2011.03.09 0 0 4244

Nagyon tetszenek! Mitől lett ilyen szép színük? Füstölés?

Előzmény: elefada (4238)
genziana Creative Commons License 2011.03.09 0 0 4243

Köszönöm!

Előzmény: elefada (4237)
elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4242

Bocs:-)))

Előzmény: Törölt nick (4240)
elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4241

Fogadd meg simika tanácsát, a felesleget rakd szűrőbe, tök mindegy milyen a formája, lényeg a savó eltávozása. Máris van anyagod a savanyodás ellenörzésére, s paranyicára, vagy akár egy kis gombócra.

A megömlött anyagot bármibe, akár pohár, vagy kis tál beleteheted, felveszi a formáját, bele a hideg vízbe, majd a sóoldatba. 

Ez akár azonnal is fogyasztható, ,2-3 nap után tökéletes.

Egy kis ízelítö:

 

 

 

 

 

 

 

 

Sajtforma: ha ugy készíted, a lyukakat belülről kifelé , és fontos hogy egyenletes legyen a lyukazás

 

 

Előzmény: manettino (4233)
elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4239

Hah.. jut eszembe, te kecskéböl csinálod!

Mindenképp menj lejjebb , most kb 32, nyáron akár 28-ig is.

Előzmény: elefada (4238)
elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4238

Előzmény: elefada (4237)
elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4237

Mert megbontod másnap:-)

Az még nehezen emészthető parakazein, nem indult meg még a fehérjék bomlása.

Adj neki pár napot, legalább 4-5, minél  tovább, annál jobb.

Ez a lilahagymás kb 2 hetes, ilyenkor már sajtosodik.

Előzmény: genziana (4236)
genziana Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4236

Na akkor most összeszedem a bátorságom, és megkérdezem.

Előre is elnézést kérek.

Szóval nem értem, hogy a sajt amikor kiveszem a sóléből, és mondjuk másnap megbontom, miért gumilabda. Ugye beszéltünk már itt róla. És elvileg 1,7 ml oltó kell/ 10 liter tej. Én már úgy csinálom, hogy még csalok is el belőle, és mégis gumis. 32-35 fokon oltok általában. az alvadék felvágás után is (én úgy gondolom), renedesen kidolgozom, és mégis. És ugye, ha friss sajtot akarok (pl. lilahagymásat, vagy friss zöldfűszereset), amit nem lehet érlelni, akkor jön a dilemma, hogy oké meg lehet enni, de gumibugyi.... de ha fejre állok akkor sem tudom, és jövök rá, hogy miért?

genziana Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4235

Nekem is ilyen formám van 6 (mondjuk estleg7) liter tejjel még jó a forma. Aztán amikor tavaly 10 literek voltak akkor egy nagy lisztesdobozt furkáltattam ki, mert abban jobb volt.

De nézd meg, hogy nálad hogy működik, nekem nagyobb mennyiségnál, már nem igazán volt jó.

Én furattam ki többféle formát is. A  100ft-osba van egy csomó féle műa. edény. Vettem egy halommal. Aztán margarinos forma, sütiforma, és még lehetne sorolni.

Előzmény: manettino (4229)
manettino Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4233

Aha, köszi a választ. De azt nem tudod, hogy a te formádba kb mennyi dl víz fér, mert az enyém 9 dl-es, és azt próbálom kitalálni, hogy mennyi tejből csináljak sajtot?

Előzmény: Törölt nick (4232)
Anobium Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4230

Hát igaz, csak annyi mindent olvastam... ezek szerint jó, ahogy csinálom az érlelést.

A képsorozat, amit küldtél, nagyon érdekes. Hát nem sok köze van az én "technikámhoz". Alig várom, hogy kiróbáljam.

 

Előzmény: elefada (4228)
manettino Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4229

Köszi az eddigi rengeteg infót. Még egy olyan kérdésem lenne, hogy egy 9 dl-es étteltartó edény lesz a sajtformám, és azt szeretném megkérdezni, hogy ebben mekkora sajtot (gomolya) tudok csinálni? Kb. hány dekás lesz a sajt, ami belefér? írtátok itt, hogy 1 kg maragarinos dobozba pont belefér 10 l tej alvadéka, de az a doboz nem egy literes, nem? Előre is köszi.

elefada Creative Commons License 2011.03.08 0 0 4228

(4037)

Neked írtam, nem olvastad?

Előzmény: Anobium (4227)
Anobium Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4227

Rendben, legközelebb így fogom csinálni. Remlem azért ez a sajt is jó lesz. Az érlelésről nem írtál. Az jó lesz úgy, ahogy leírtam?

Előzmény: elefada (4226)
elefada Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4226

Láttam, hogy a kidolgozás nem jó.

Nem zsugorodott a töret, sok savó maradt bent, ráadásul a forgatás is elmaradt.

Javaslom, hogy ráérezz, nyulj bele, kézzel törd fel, és sajtolj.

Ha elválik az edény szélétöl az alvadék, szétterpesztett tenyérrel nyulj alá. s emeld fel. Elöször ovatosan, lassan, még lágy az alvadék. ülepítés, 1/3 savót lemersz, majd megint törés. Érezni fogod, hogy zsugorodik.

Mikor már nem málik szét, ha a tenyeredben összenyomtad, hanem kis göböcskékre szétmorzsolható, ami között van mattabb, jobban zsugorodott, s fényes, még alig száradt göböcskék is, hagyod teljesen leüllepedni.

Ha leüllepedett, a fazekat megdöntöd, s a savó nagyját  leóntód, Nem kell szürözgetni, ilyenkor az alvadék már majdnem ősszeáll, rögtön teheted a formába. Kicsit megnyomkodod, s fordithatod is. Elöször többször aztán ritkábban forgatni, de erröl is írtam nem is olyan rég.

 

(4204)u.a

 

Egy kis segítség:

http://www.hazisajt.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=33

Előzmény: Anobium (4225)
Anobium Creative Commons License 2011.03.07 0 0 4225

Felszelem 1x kb. 5-6 vágással, majd várok 10 percet. Felszelem ugyanígy csak keresztbe, majd várok 10 percet. 3-as vágás, és kisebb darabokra vágás után óvatosan megkavarom 1x, újra várok, majd még egyszer kavarok.

Ezután belemerem előbb egy szűrőbe, kicsit várok, hogy a savó nagy része kifolyjon és átrakom a formába(ami lyukacsos). Mivel kicsi a szűrőm, ezt többször ismétlem, amíg az összes alvadék át nem kerül a formába.

Az alvadék tetejére teszek egy műanyag fedőt és arra 2dl-es pohárba vizet(súlynak)

Így hagyom éjszakára. Másnap kiveszem a formából és beleteszem a sóoldatba 6-8 órára.

 

Előzmény: elefada (4224)
elefada Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4224

A kép alapján azt hiszem meg van a magyarázat, hogy mit nem csinálsz jól.

"Nekem több napig is eltart, amíg kicsöpög." Irtad a multkor.

Írd le hogy mit csinálsz a megalvadás után.

 

 

Előzmény: Anobium (4221)
Anobium Creative Commons License 2011.03.06 0 0 4223

Azért az érlelésről oszthatnátok egy két jótanácsot, tapasztalatot.

Most én úgy csinálom, hogy:

Kiveszem a sóoldatból, majd naponta 2-3 alkalommal lekenem sósvízzel(forgatás után), hogy ne századjon ki. Kb 1 hét múlva nem kenem tovább sósvízzel és hagyom kérgesedni. Jó így?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!