Szia! igen ez a francia rendszerű dugalj, használják még a lengyelek és a csehek .Itt van értelme mert csak 1 féle a csatlakozási lehetőség. de ez is volt szocialista rendszer . BAL-bal- és még bal...
Szia! igen ,van . találkoztam; 2sarkú kapcsolóssal,kapcsoló nélkülivel , 2s+f kapcsoló nélkülivel ,és 2s+f kapcsolóssal is (ez két féle méretben 115v és 230V ra )A földelteket nem lehet forditva dugaszolni,ezekben mindig van olvadóbizti is 10-16-20A .
Már többen kíváncsiak vagyunk, hogy melyik régi magyar szabvány rendelkezik a fázis balra kötéséről? Azt is jó lenne tudni, hogy melyik mai irányadó szabvány rendelkezik a jobbra kötéséről? A Fi relé használata 2009.06.01.- óta kötelező az általános célú 20 A-nál kisebb dugalj áramkörökben, valamint a fürdőkádat, zuhanyt tartalmazó helyiségek áramköreiben. A leválasztó kapcsolót előíró
No de az angolt nem is lehet fordítva bedugni, így aztán van értelme annak, hogy valamelyik oldalra kössék a fázist.. De a nálunk használt német eredetűnél akárhogy dughatom. Nem emlékszem, van-e kapcsoló nélküli angol, nekem emlékbe kapcsolós van (mármint az aljzat). A kapcsoló is determinálja, hogy az aljzatban az legyen a fázis, amelyikhez az van írva, hogy az legyen a vázis.
Na meg egységesítik a rendszert igazából tényleg feleslegessé váltak ezek a rendszerek na meg nem mindegy hogy hány fajta alkatrészt kell a raktárban tárolni.
Városi szinten amennyire tudom lesz 0,4 kV szigetelt szabadvezeték valamint 10kV-os kábelhálózat
Régen a 35 az főelosztóhálózat-félének minősült, azért ehelyett a 120 kV már manapság gond nélkül alkalmazható. Aztán olyan középfeszültségű elosztásra használták, ahol a teljesítmények miatt csak-csak gazdaságosabb volt, mint a 20 - szokásos név volt: városi ipari kör, stb. Amióta az Antall-kormány tökönszúrta a szénbányászó és tanképítő nagyipart, ezen hálózatok nagyrésze csak lötyög... Közben meg a tartalékolás igen nehézzé vált, azért a pár kilométerért külön 35-ös nagytrafókat tartani, stb. A védelem nehézkesebb volt, a földzárlattartás is kényes kérdés volt, stb. Nem lehet fejfájás nélkül üzemeltetni ezeket.
Szia! NEM! a kényelemhez ! akkor az ágyból sem lenne kapcsolható sem a csillár? sem a falikar? az 1.4m már régi -- most a 0,9-1,1m a nyerő . - A mozgássérült helyeken....meg bármi , csak logikátlan legyen . PL; emeletes épület ,lift nélkül , fenti mozgássérült WC vel ! a földszinten "TOLÓKOCSIS ZUHANYTÁLCÁVAL" ! ! ! !! ! !!igy voltak hajlandók átvenni? -. MÁS: ilyen remek szakember kötéseit találtam 25A-s áramkörben /csak azt nem értem , mitől birta ?/ Vajon mi értelme volt azt a 10cm-t közé kötni?
Szia! Az angol és amerikai dugvillák némelyikében van olvadó bizti ---mindegyikben kivétel nélkül a baloldalon-tehát ez a biztositott /"fázisnak nevezett ". ők melegpontnak hivják. a 2X115 =230V "kétfázisúakban" nincs........
magyarországon meg megszokás volt ;valaha az "öreg szakik" mind ezt nyomták /baloldali a fázis / Én egyik szabványban sem találtam meg egyértelműen ....1972 től indulva!
...és akkor miért van így a hotelekben, panziókban és vendégházakban valamint vendéglátóegységekben is? Lehet, hogy úgy van ahogy mondod, de akkor az MSZ, ami mindig is szigorúbb volt, mint a nyugati szabványok, miért nem vették ezt figyelembe? Szerintem mezei módon csak egy kialakult szokás a kapcsoló felszerelésének az iránya, melyet később beírtak a szabványba is. A dugaljnál pedig egyértelműen rendelkezett az MSZ a fázis bal oldalra kötéséről. Mint már írtam, a jelenleg hazánkban is irányadó szabványok ( melyek nem kötelezőek, de felelősségre vonásnál mérvadóak ) a jobb oldali érintkezőre kötteti a fázist. Az, hogy ezt sokan nem tudják, az nem azt jelenti, hogy nem így van. Mint ahogy az is sokak figyelmét elkerüli, hogy a FI relé kötelező tartozéka egy új kiépítésnek!!! De viszont a dolog érdekessége, hogy a kötelező FI beépítés óta nem előírás a leválasztó kapcsolás a párás, nedves helyiségekben.
Elég egyszerű, vagy hogy is nevezzem a magyarázatot.
A magasság a gyerek miatt van lent, azaz már a kisebb gyerek is elérje. Amikor a gyerek elkezd járni, akkor már nagyjából eléri akár az 1,1m-t is. Mindamellett egy felnőttnek is kényelmesebb "logó" kézzel felnyomni a villanyt, mind szemből, mind bemenve az ajtón fonákkal.
A fordított kapcsolás szintén gyerek téma. Mikor a gyerek elkezd a kapcsolónál "tapicskolni", akkor fentről lefele mozog a kéz, így könnyen fel tudja kapcsolni. Szerintük lényeg az, hogy fel tudja könnyen kapcsolni, azaz inkább világítson a lámpa, minthogy a gyereknek sötétben kelljen botorkálnia. Mondjuk megjegyzem, velem is fordult már elő, hogy felkapcsoltam a villanyt, engedtem le a kezem és azzal a mozdulattal le is kapcsoltam. :)
Van egy 10 éve teljesen átszerelt házam. Itt van egy helység, ahol két lámpatest van. Ezeket külön tudom kapcsolni egy csillárkapcsoló segítségével. Volt a helységben egy festés, és ezért leszereltem a lámpatesteket (UFO), és sajnos nem jegyeztem meg, hogy hogy voltak összekötve a vezetékek az "A" lámpatestnél :(
Ezek az ufók egymás után vannak szerelve, vagyis a csillárkapcsolótól az "A" lámpatesten keresztül van bekötve a "B", de természetesen a csillárkapcsolón külön külön tudom őket kezelni. Az "A" lámpatestnél van egy fekete, egy kék, és egy sárga vezeték, + van 1 szintén fekete, egy szintén kék (ez a kettő gondolom jelölés gyanánt össze vannak egy egyszerű szigszalagozással rögzítve) és egy sárga vezeték ami ettől a párostól külön van. Képtelen vagyok úgy bekötni ezeket a vezetékeket, hogy a csillárkapcsolóval külön külön tudjam kezelni a lámpatesteket:( Ez azért is érdekes, mert eddig ez működött, tehát műszakilag mindenképpen lehetséges ez. Vagy csak az egyik, vagy mindkettő egyszerre működik az én tudásom szerint, és sehogy sem bírok rájönni, hogy mit mivel kellene összekötnöm:(
Egy hozzáértőnek ez bizonyára semmiség, de rajtam kifogott:(((
Valaki elmagyarázná, hogy mit kössek össze? Ciki lenne egy ilyenért egy villanyszerelőt hívnom:)
Az unióban se egyöntetű, legalábbis a németeknél nem. A fordított kapcsoló esete is érdekes, egy bizonyos ok miatt kapcsolják lefele fel a lámpát, ha valakit érdekel, elmondom amit én erről hallottam.
E.on területen, ha a mérőszekrényed megfelelő típusú és a méretlen fővezeték csöve 36-os, illetve a tetőtartód szabványos, azaz horganyzott, akkor a légkábelt az e.on hozza. Egyszerű az eset, kérni kell teljesítmény növelést és máris a szolgáltató hozza a kábelt. Ha azonos teljesítményt igényelsz, mint ami eddig is volt, akkor valóban a fogyasztó veszi a légkábelt, mert ez egyszerű vezeték korszerűsítésnek számít. Ezek után tudod, mi a dolgod? De a regisztrált szerelődnek ezt tudnia kell!!!
A régi MSZ a bal oldalra írta a fázist. Az unióban mindenhol a jobb oldalon van a fázis. Persze nyugaton a kapcsolók is fejjel lefelé vannak beépítve. De csak a megszokott MSZ előírásokhoz képest. Tehát ez is azt igazolja, hogy a mi régi előírásaink voltak ellentétesek a többség általi előírásokkal szemben. ( Mostani, de nem villamos példa a metró kocsik. Egész EU-ban jó, de a mi előírásainknak az ellentéte a működése. )
Az elmenőre 32-es gége cső kéne,de nem hiszem hogy foglalkoznak vele,amúgy vékony.A csatlakozó,ha volt már és korszerűtlen,nem megfelelő teherbírású,akkor bizony te fizeted.Ennek az ára(ELMŰ-nél)1500 ft+ÁFA amit be kell előre fizetned.Persze kell a reg.szerlő által készített dokumentáció mellé egy nyomvonal rajz is,ami tartalmazza a csatlakozó hosszát is.De lehet ingyen is ,ha mondjuk valamelyik 18 éven felüli családtagod részére kéred az új bekapcsolást,ekkor az ő nevén lesz a mérő,és kész:) Legalább is ELMŰ-ÉMÁSZ terlüten ez így megy.