Keresés

Részletes keresés

Bati80 Creative Commons License 5 órája 0 0 103910

Igen, valahogy így történhetett, csak szerintem előbb volt Sztálin, miatta lett a 70-es troli 70-es, aztán rájöttek, hogy ha már így alakult, akkor rendbe tehetnék a számozást is. Egyébként nem ez volt az egyetlen ilyen irányított számozás a korszakban: az Árpád (akkoriban természetesen Sztálin) hidat 1950.11.07-én adták át, a hídon áthaladó villamos így 33-as lett, hiszen ez a nap volt a "nagy októberi" 33. évfordulója. S mivel ilyen számú villamos már volt, azt fogták, és átszámozták 22-esre.

Előzmény: Generic Jingle (103903)
Higroszkópos Sándor Creative Commons License 5 órája 0 0 103909

Inkább 30 lesz az :)

Amúgy itt lehet megtekinteni ezt a pompás beszélgetést:

https://www.youtube.com/watch?v=o3JlGDGSnUI

de itt nem szerepel az úriember a színpadon a színészek között, lehet, valamilyen háttérember volt, vagy inkább valamilyen kortás újbudai notabilitás, ahogy a képen szereplő Simicskó István is.

A Pongrácot alakító Tolmár Bálint ugye nem lett színész, én furcsállnám, ha ennyi év után eljárna ilyen eseményekre.

Előzmény: Generic Jingle (103908)
Generic Jingle Creative Commons License 9 órája 0 0 103908

50 év???

Előzmény: csepi0101 (103907)
csepi0101 Creative Commons License 10 órája 0 0 103907

Sziasztok ezen a fotón a homlokban kopaszodó világos inges ember nem a Pongrác a szomszédok sorozatból?A szomszédok 50 éves találkozón készült fotó.
https://kep.index.hu/1/0/1821/18216/182169/18216999_a4c141e28f2270da4313c942d9a72d59_bpc.jpg

Generic Jingle Creative Commons License 12 órája 0 0 103906

Előzmény: suavissime amice (103905)
suavissime amice Creative Commons License 13 órája 0 0 103905

Most már csak Kasszáserzsit magyarázza meg valaki...

(Az utalványok elnevezését én is mindig kicsit furának tartottam, mivelhogy a legendában Szent Erzsébet nem az ""adófizető állampolgárokkal"", hanem a társadalom perifériájára szorultakkal gyakorolta az irgalmasság jócselekedeteit, pl. állami vagyon szétosztogatása. Igazi polgárpukkasztó szent, mint Assisi Szent Ferenc. :)

*Krisztus leugrik a szentképről és elfut Tömjén Zsolt felől.gif*

Előzmény: Generic Jingle (103903)
Generic Jingle Creative Commons License 16 órája 0 0 103904

A budapesti városfejlesztésre mindig is jellemző volt, hogy 30-40-50 éves terveket vesznek elő, azokat erőltetik úgy, hogy azokat az időközben bekövetkezett változásokhoz nem igazítják, így könnyen lehet, hogy a troli 1949-es (újra) létrejötte és későbbi fejlesztése is egy korábbi beakadás eredménye.

Lásd még: 4-es metró, Árpád híd, aquincumi híd terve, munkás körút terve, stb...

Előzmény: Irsai Oliver (103902)
Generic Jingle Creative Commons License 17 órája 0 0 103903

Szerintem ebből semmi sem szűrhető le, nem írják hogy ezzel a párhuzamos számozást számolták volna fel. Simán lehet, hogy egy

66V - 69V - 70T - 71V - 72V - 73T

sorból csináltak egy

66V - 67V - 68V - 69V - 70T - 71T

számozást. Magyarán: kezdetben a troli számokat a villamosszámozás 70+ számsor lyukaiba illesztették be, majd a 70+ villamosokat a 69- számsor lyukaiba sorolták be, hogy kialakuljon egy átlátható számozás, ahol 1-69 sínen futó villamos, 70-99 gumikeréken futó villamos.

Eddig én még nem találkoztam ennek ellentmondó irodalommal, de lehet, hogy majd nálam műveltebbek kijavítanak.

Mindenesetre nem lenne példátlan, hogy egy meglévő dolgot pántlikáznának fel valamilyen ünnepi szósszal. Lásd pl. Erzsébet utalvány: a hivatalos szöveg szerint Szent Erzsébetről nevezték el, aki nagyon önzetlen és segítőkész volt, míg a nem hivatalos verzió szerint a hétvégén is rohammunkában az ügyön dolgozó minisztériumi illetékes ránézett a naptárra, Erzsébet nap volt aznap, legyen az utalvány Erzsébet, oszt jónapot.

Előzmény: Bati80 (103900)
Irsai Oliver Creative Commons License 18 órája 0 0 103902

Lehet, hogy ordas nagy hülyeség, de én azt olvasom a neten, hogy az első troli már a harmincas években létezett, még pedig hetes számmal.

Simán elképzelhetőnek tartom, hogy ahogy az M0-ást is elképzelték egy vízióban már ekkor, aztán a nyolcvanas évekig mégsem történt különösebb konkrétum az ügyben, itt is megszületett a II. VH után egy ilyen vízió, hogy majd jól rendbe szedik a számozást, meg indulnak még majd új trolik. Tehát effektíve semmi nem történt láthatóan, de valamiféle ködös terv már létezhetett.

Innen meg, lehet, hogy kicsit erőltetett a lépések lekövetése, de hát akár....

Szóval, a vörösvári troli vonal gondolom a háború után nem indult újra, a szám, a hetes felszabadult.

Hogy Sztálin kerek évfordulója közeleg, meg nyilván tudták, mivel is lehetne méltóbban megünnepelni, mint egy új vonal indításával, amihez új, szovjet kocsikat is vesznek? nyilván metrót is csinálhattak volna, de az egy kicsit bonyolultabb lett volna, viszont ha tényleg volt egy troli hálózat-fejlesztési terv, akkor uccu neki, itt tudnak valamit tenni)

Adta magát a dolog, hogy ez egy, a Parlamentet érintő járat legyen, a kerek számmal kezdődően. (ha volt korábban troli fejlesztési vízió, akkor pláne adta magát, hogy -még Sztálintól függetlenül is- megemlékezzenek az első vonal hetes számáról)

Innen aztán pár évig nem történt semmi a hálózat fejlesztésében.... volt már ilyen Magyarországon, nyilván stadionokat (azaz, azt is, hsizen a Népstadion is ekkoriban épült :-D) meg kohókat, nehézipari gyárakat építsenek, a trolihoz meg mégis több kell, mint magának az eszköznek a megvétele, azaz max. buszjáratok indultak... De aztán eljött a terv megvalósításának ideje is, ekkor indult el a többi villamos helyetti troli...

Mondom, lehet, hogy erőltetett, meg néhol logikai döccenők is lehetnek, de szerintem minden lehet igaz egyszerre...

De hogy 49-ben induló troli a 48-ban hetven éves Sztálin miatt kapta a számát, simán lehet, ez tényleg kézenfekvőnek tűnik, aztán lehet, hogy mindenféle megelőző terv, szándék, vízió nélkül, akkor már egyszerűen innen folytatták a számozást):-D

Előzmény: Generic Jingle (103901)
Generic Jingle Creative Commons License 27 órája 0 0 103901

Szerintem egyszerűen eldönthető a kérdés: a 70-es troli indulásakor volt 70-es villamos? És volt valaha olyan, hogy egyszerre létezett azonos számú troli és villamos?

Előzmény: Bati80 (103900)
Bati80 Creative Commons License 1 napja 0 0 103900

Ez pont azt támasztja alá, amit írtam. Mire képbe jött az átszámozás, Sztálin már sehol se volt.

Időközben megjelent a villamos konkurenciája, a trolibusz is: még 1949 decemberében elindult az első pesti trolibuszvonal, a 70-es, amellyel a Király utcai 10-es villamost váltották ki.[60] 1953-ban a józsefvárosi Baross utcában számolták fel a villamosközlekedést, helyén pedig a 74-es trolibuszjáratot indították el.[61] A troliépítéshez kapcsolódóan 1955-ben a villamosvonalak jelzését 1 és 69 közé sorolták, mert a 70 feletti jelzéseket a trolibuszoknak kívánták fenntartani.

Előzmény: Generic Jingle (103893)
Irsai Oliver Creative Commons License 1 napja 0 0 103899

Na, pont ez a kép jelent meg bennem, erről a Szigetes fellépésről hallottam mindkettőjüket beszélni nagy átéléssel, ahogy a Mestert arról, hogy mennyire szeretik még a mostani fiatalok is, akik pedig nem is, vagy alig éltek még akkor, mikor ment, A MŰVET :-D

Na kérem, így került a csizma az asztalra :-D

Előzmény: _fortune nip (103897)
Irsai Oliver Creative Commons License 1 napja 0 0 103898

Jó, mint minden hasonlatnál, itt is sántít a dolog, mert a pókerdivat miatt Korda azért még a fiatalok szemében is letett valamit azon túl, hogy ki lehet röhögni :-D)

Előzmény: Racilaci (103892)
_fortune nip Creative Commons License 1 napja 0 0 103897

ja, de ő azért a Szigeten nem lépett fel, míg Korda meg Uhrin jóformán egymást váltották ott a színpadon-jó, most nem nézek utána, ki hol lépett fel pontosan, de szerintem nem járok messze a valóságtól. most képzeljük el Bródyt vagy Zoránt Korda helyzetében.

Előzmény: A-dani (103896)
A-dani Creative Commons License 1 napja 0 0 103896

Mr. Bikicsunájnak is mennyi rajongója volt vagy fél évig aztán ma már azt se tudjuk kicsoda. 

Előzmény: _fortune nip (103895)
_fortune nip Creative Commons License 1 napja 0 0 103895

a fiataloknál már ugyanaz a kategória a kettő. Kordának ez pech, mert neki azért van hangja is, de úgy kell neki, mert esze viszont nincs, hogy észrevegye az álrajongást.

Előzmény: Racilaci (103892)
A-dani Creative Commons License 1 napja 0 0 103894

TV2 sok műsort is átvett a közszolgálatitól, Szerencsekerék, mindent vagy Semmit pl. azon ment. Szerették volna a Játék határok nélkül közvetítését is megszerezni, de azt végül nem adták.  

Később viszont az RTL-től csábított el népszerű embereket, mindegy, csak ott ne dolgozzanak címszóval, Liptai Claudia, Csiszár Jenő pl. sztártemetőnek is hívták akkoriban a TV2-t. 

Előzmény: Generic Jingle (103889)
Generic Jingle Creative Commons License 2 napja 0 0 103893
Előzmény: Bati80 (103891)
Racilaci Creative Commons License 2 napja 0 0 103892

Ugye Uhrin és Korda úgy került egy mondatba, mint ahogy az Óopus és a BK? 

Előzmény: Irsai Oliver (103885)
Bati80 Creative Commons License 2 napja 0 0 103891

a 70-es troli Sztálin miatt 70-es, s nem pedig azért, mert a 69-es villamos után a 70-es (gumikerekű) villamos jön. Az más kérdés, hogy parancsra, megfelelési kényszerből vagy puszta nyalizásból összekötötték Sztálin születésnapjával.

Ez azért nem egészen így volt, 1949-ben még bőven voltak 70 fölötti villamosok (mondjuk, 70-es talán épp nem). Pont a trolihálózat kiépülésével kezdték el kigyomlálni őket.

Előzmény: Generic Jingle (103874)
funfun111 Creative Commons License 2 napja 0 0 103890

Vagy Alma is lehetett volna Mesterné. Nagyon megállta volna helyét a presszóban, ahol mindenki őbelé szerelmes (nem csoda), a kötekedőket csillogó, tágra nyílt szemekkel ontott bölcsességeivel csillapítja le. Természetesen ő szült is volna a főőőőmérnök úrnak gyereket, és a szépítésznőt is pillanatok alatt leszerelte volna, mikor az kiveti a hálóját Bajuszra. A vérestollú Stefi sem járkált volna az egész ország által izgalommal várt villámriportokat készíteni a főőőőmérnök úrhoz. Mondjuk nagyikáékkal pont olyan jól kijött volna, ha nem jobban, mint az az Alma, aki Alma lett.

Előzmény: Generic Jingle (103873)
Generic Jingle Creative Commons License 2 napja 0 0 103889

Anno az induláskor a TV2 ismert embereket csaklizott el a közszolgálati tévétől, míg az RTL arra törekedett, hogy kevésbé ismert vagy ismeretlen arcokkal induljon el. A BK-t is szerintem ezért töltötték fel kevésbé ismert színészekkel (kivéve Hoffer Józsi), s nem a költségek miatt.

A többi mondandóddal teljes egyetértés.

suavissime amice Creative Commons License 2 napja 0 0 103888

Egy másik, más témájú topikban panaszkodott itt egy férj, hogy a felesége hordja a (bőr)nadrágot. Aztán beírt az asszony is, és kiderült, hogy a büntetést is ki kell érdemelni. :)

Előzmény: Irsai Oliver (103886)
suavissime amice Creative Commons License 2 napja 0 0 103887

A Szomszédokkal kapcsolatban Horatius ars poeticáját idézni... Ez szép volt. :)

Irsai Oliver Creative Commons License 2 napja 0 0 103886

Én igen.

De dugulok a tárgyban, jó? ;-)

Előzmény: suavissime amice (103884)
Irsai Oliver Creative Commons License 2 napja 0 0 103885

A BK-ban nyilván játszanak amatőrök, gondolom, ez is egyfajta hírverés: lehet menni válogatásra.

Az egy másik dolog, hogy mikor kezdődött, nyilván a költségektől sem függetlenül indultak viszonylag ismeretlen arcokkal. (ha jól tudom, Szőke Zoltán pl Egereszegen játszott a színházban, max. MÁSHOL volt ismeretlen arc. :-D)

Aztán jönnek a kisebb szerepekre hírességek (szintén PR), de jócskán megfordultak tényleg nagy nevek is. Vegyesen olyanok, akik tényleg láthatóan skrupulusok nélkül elvállalnak valamit, ha kell a pénz, de olyanok is, akik nem folynak minden pletykamagazinből, nem szerepelnek minden kertévés celebshowban, legyen az főzőműsor vagy táncverseny)

Szóval, szerintem a BK nem olyan szar, mint a Szomszédok, mert BK nagyjából direkt olyan, amilyen. Ha valakinek nem tetszik, akkor nem tetszik, de kétségtelen közönségigényt kielégítően olyan, amilyen. Szóval, profi, amiben nyilván vannak hibák, de tkp. pont az, ami akar lenni.

A Szomszédok viszont ahogy esik úgy puffan alapon lett olyan, amilyen, lehet, hogy hegyek szülték, de oda nem figyelés, hozzá nem értés, leszarom hozzáállás okán eléggé egér szerű a végeredmény (amit ráadásul elefántnak kellene mondani, mert hogy a Mester, meg a színészek, meg a máig tartó sok ismétlés, a kitartó rajongótábor (???? Ja, mint Uhrin Benedeknél meg Korda Gyurinál)

Előzmény: Generic Jingle (103874)
suavissime amice Creative Commons License 2 napja 0 1 103884

Olvassátok is egymás hozzászólásait?

Előzmény: Pen Island (103879)
Irsai Oliver Creative Commons License 2 napja 0 0 103883

Pedig tkp lehet, hogy Csűrös jobb Flóra lett volna, mint maga Nicsovics Franciska, akire elvileg a szerepet kitalálta a Mester, hiszen aki tud, az tud :-D

Pen Island Creative Commons License 2 napja 0 0 103882

Vagy Lenke néni..... brr.....

A-dani Creative Commons License 2 napja 0 0 103881

Ulmann Mónika mint a BK-ban és a Szomszában is gaz csábító szeretőt alakított.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!