Versenyek közt is meg lehet SKED-eket beszélni az ON4KST chat-en, szokott forgalma lenni. Például plane scatterezni bármikor lehet (2 m-en is), annyi repked folyamatosan a levegőben.
Régi hülyeség. Jól hangzik, de semmi alapja. A vadkeleti blokkban a törvények megkerülése az életben maradás része volt, létfeltétel, így az ilyesmi tiszteletet váltott ki elítélés helyett. Ez azóta sem kikopni a gondolkodásból, változatos következményei vannak az akkori erkölcsi pusztításnak.
A nyugati demokráciákban pedig, mikor még tényleg azok voltak, sokkal jellemzőbb volt, hogy az állapolgár ha valami szabálytalanságot, törvénytelenséget tapasztalt, szóvá tette vagy meg is próbálta akadályozni, mert úgy érezte helyesnek, és mások is úgy érezték, hogy helyes és szükséges. Mellesleg a társadalom támogatása nélkül egyetlen szabály, törvény sem létezne, mert nem lenne aki betartassa és nem lehetne betartatni. Még egy közlekedési szabályt sem.
Hogy ennek mi köze egy papagáj átjátszóhoz? Hogy legalább nem kell cseszegetni azokat, akiknek nem tetszett.
Lucifer revíziót tart a pokolban, megfelelően gondoskodnak-e az ördögök a rájuk bízottakról. Az első kondér alatt vígan lobog a tűz, a kondér mellett egy tábla: NE MÁSSZ KI! Lucifer kérdésére az ördög így felel: - Ezek itt a németek. Tüchtig nép, betartják a szabályokat. A következő kondér is mintaszerű, ám tábla helyett itt egy géppisztolyos őr áll. - Ezek itt az oroszok. Ha valamelyik megpróbál kimászni, az őr a géppisztollyal visszakényszeríti. A harmadik kondérnál is minden stimmel, de Lucifer felvonja szemöldökét: - Nem látom az őrséget, és tábla sincs. - Ide nem is kell, ezek a magyarok. Ha egy megpróbál kimászni a többi visszahúzza.
A fizikai zavarás akkor eleve kizárt, ha saját frekvenciát használ, bérel. Betartva az ehhez rendelt hatótávolsági szabályokat és műszaki feltételeket.
Előfordul, hogy két normálisan üzemelő rádió egyes körülmények esetén akaratlanul is zavar egy harmadikat. Kikeveredés, keresztmoduláció, stb. Azért is nem olyan egyszerű még a legális csatornák kiosztása sem. Pláne gondot jelenthet egy nem koordinált frekin megjelenő adó, ami nem volt benne a tervezési csomagban.
Pontosabban: Amíg más sávok jogosult használóit műszaki értelemben nem zavarják. A topiktárs által említett egyik 9-es körzetbeli átjátszó tulajdonosát lépten-nyomon följelentették, holott fizikai zavarás egyetlen esetben sem volt. Mindössze annyi volt, hogy az Ügyeletes Feljelentő Kvartett tagjait zavarta, hogy a sWARC sávos átjátszón normális beszélgetés ment, pont olyan, amilyennek az amatőr átjátszón kellene lenni!
Találkozón, börzén is csak annyi érv volt/van, hogy "nekünk mennyit kell tanulni, vizsgák, engedélyek, ők meg csak úgy feldobják valamit". Egyszer se hangzott el, hogy zavarta volna a Kossuth rádiót, megállt volna egy vízátemelő vagy kórházi életmentő berendezés, vagy lehetetlenné tette a CQWW-n részvételt!
Pontosan! Amíg más sávok jogosult használóit nem zavarják. Ha igen, akkor kötelesek is eljárni. Ha van esze a "véletlenül eltévedetttnek" akkor csak egy ejnye-bejnye az első figyelmeztetés. Egyszer!
Papagájról nincs információm, de PMR átjátszó volt már néhány Miskolcon - PMR sávon kívüli felmenővel. Az egyik gazdája maga mondta hogy a hatóság szólt neki hogy ezt ne tegye, de nem volt büntetés mert együttműködött. Egy másikkal is kísérletezett valaki és élénk forgalom volt rajta, egyik napról a másikra eltűnt, azóta se próbálkoztak vele, semmit nem tudok róla de vannak sejtéseim hogy nem önként fejezték be. Viszont régóta működik egy FRN rádió-link gyér forgalommal, ami akár szabályos is lehet, önmagában semmi nem tiltja az ilyesmit. Maguknak a felhasználóknak a macerálása elég nehéz ügy, mert lakcímet senki nem mond be, ha be is mérnék akkor is nehéz azt bizonyítani, hogy akkor ő éppen a nagyobb teljesítményű rádióval beszélt azon a frekin. Mivel harmadlagos felhasználókról van szó, senki nem kap zavarás elleni védelmet. Más kérdés hogy technikailag el tudnák csípni ha kriminális vagy nemzetbiztonsági ügy lenne, de nem az.
Kis túlzással az történik, hogy a PMR és CB tébolydán belül mindenki azt csinál amit akar, különösen ha egyébbként kultúráltan teszi és nem a trambulinról vizel a medencébe.
Üdv! Ugye a pmr papagájokat elvileg nem a legszabályosan üzemeltetik. Volt már arra példa hogy a hatóság figyelemmel kísérte és vagy megszüntették, vagy az arra csatlakozókat bemérték és mentek a büntik ha nem éppen szabványos készülékkel használták? Vagy ez is “szürke” megtűrt zónába esik?
Nem akarok papagájt üzemeltetni, csak ez a kérdés néha eszembe jut.