Keresés

Részletes keresés

Felek Ferenc Creative Commons License 3 napja 0 1 71973

Hát... ha ez a topic bedöglött, én is elbúcsúzom tőle.

 

A gyulai Dászkál Dávid (1823 - 1887) háromféle vetőláda típusával, tavasszal megtalált síremlékével és telephelyének 1889.VI.16.-án a BÉKÉS című lapban történt hirdetésével:

 

adolf2107 Creative Commons License 2024.08.23 0 0 71972

Helló  !

 

Maga még praktizál !

Előzmény: Zoli_t5H (71971)
Zoli_t5H Creative Commons License 2024.08.18 0 1 71971

Ott a pont! ;-) 

Előzmény: B-csabi (71969)
B-csabi Creative Commons License 2024.08.18 0 1 71970

Ez a Grassalkovich inkább Gödöllő. Baján "B" betű nélküli van csak

 

Előzmény: WattieNo1 (71962)
B-csabi Creative Commons License 2024.08.18 0 4 71969

Sok leírt tény soroddal egyetértek,de felteszek egy kérdést. Csak simán a téglák szépségeiért nem lehet gyűjteni? Csak úgy ha feltétlen kikutatod a múltját ? Ami persze nem rossz dolog ha az ember tudja mije is van. De hogy jön itt akárki is olyannal hogy pl én hogy gyűjtök. Mi köze hozzá, mi jogon akarja bárki is  a másiknak megmondani hogy élje meg a szenvedélyét. Te egy értelmes emberke vagy, több jó megfejtéssel,saját örömödre csinálod, ha másnak is örömet okoz az teljesen rendben van. A baj mindig is azzal volt ahogy a másik embereket kezelted, bíráltad csak ez már nem sok embert érdekel :-) Inkább rád hagyják. Fejtegesd a jeleket küzdj tovább :-)

Előzmény: WattieNo1 (71959)
B-csabi Creative Commons License 2024.08.18 0 2 71968

"gyűjtők többsége bizonyosan nem írogat ide" Persze hogy nem :-) Mert egy bizonyos úriember szétcseszte ezt a fórumot... Vagy akarva vagy épp akaratlanul. Szociálisan sajnos gyenge :-)

Előzmény: Dal a Kékmadárról (71958)
yacek75 Creative Commons License 2024.08.12 0 1 71967

De én próbáltam, nem kevésszer futottam neki, de nem sikerült!

Köszi a megfejtést!!

:)

 

Előzmény: WattieNo1 (71957)
Soldaros Creative Commons License 2024.08.12 0 2 71966

Dunaszigeti találka előzetese:

Helyszín: Dunaszigeti Erdei Iskola és Kulcsosház, Tündérsziget Ökopark, www.pisztrangkor.hu

Dátum: 2024. szeptember 27-29. (2 éj) előőrs jövetelére van lehetőség.

Részvételi díj 12.000Ft/fő ami tartalmazza a területbérleti díjat és három meleg étkezést és sátrazási lehetőséget.

Szállás lehetőség a helyszínen: 2db 12 fős kulcsosházban: ára min. 40.000 Ft/ház/éj, és 2db 4 fős a Bisztró szobában: ára min. 15.000 Ft/szoba/éj. + idegenforgalmi adó külön fizetendő, melynek mértéke 300 Ft/fő/éj (18 és 65 év között fizetendő).

Hálózsákot hozni kell, mert csak lepedőt tudnak biztosítani!

A szombati ebéd: kemencében sült csirke + disznó és köretnek krumpli.Szombati vacsorát KGY és két kuktája fogja készíteni.Pénteki vacsorára még várunk csapatot aki bevállalja, bográcsot és állványt biztosít a hely, alapanyagokat az egyesületi kasszából finanszírozzuk. S tudjátok aki főz az nem fizet részvételi díjat.

A találkozóra való jelentkezéseket itt tudjátok leadni:https://docs.google.com/.../1FAIpQLScPkh3VIfIPV0.../viewform

WattieNo1 Creative Commons License 2024.08.06 -1 1 71965

Üdv Mindenkinek!

 

Mostanában ezeket találtam.

És úgy néz ki, találtam hozzájuk megfejtést is. :)

...úgyhogy akit érint - márpedig biztos, hogy van akit értint, mert más is talált már - lehet jegyzetelni! :)

.

GD - Gyulai Gaál Dénes (élt: 1832-1907), Baté

.

HÖ - Aszupataki Hencz Ödön (élt: 1854-1891), Andocs

.

Aszupataki Hencz Gyula (élt: 1844v.1859-....?), Gerézdpuszta

Felek Ferenc Creative Commons License 2024.08.04 0 0 71964

Mindig a legszebb betűkkel bíróknak törik le a sarka...

WattieNo1 Creative Commons License 2024.07.21 0 2 71963

És akkor újabb két téglajel hivatkozás nélkül!

Bár a pecsetestegla.hu-ra akár hivatkozhatnék is, mert ott már egy ideje fent van az infó.

 

 (Na igen, hivatkozás: a BSG fotóját a 39814-es h.sz.-ból másoltam.)

 

Megfejtést, vagyis a fenti téglájelekhez gyártót, pedig tudtommal még senki nem kapcsolt.

.

BSG - Báró Sina György (1783-1856)

BSS - Hodosi és kizdiai báró Sina Simon (1810-1876)

.

A Szedres és Fácánkert közt található Simonmajor Sina Simonról kapta a nevét!

Simonmajor 1936-tól Fácánkert része. Korábban Fácánkert-puszta tartozott Simonmajorhoz.

Emellett a korábban önálló település, Kajmánd (ma Szedreshez tartozik) is a Sina család 29 uradalmának, 240.000 hold földjének része volt.

.

Ja! És, hogy mégiscsak legyen hivatkozás: A Jeles Téglák 12:154. oldalán egy BS monogramos téglához valaki odaírta, hogy "sérült vetőforma", úgy, hogy egyébként semmit nem tudott a tégláról!

Szerintem az a "BS" szándékos! Jelentése Báró Sina.

A faragás stílusából egyértelmű, hogy mindkét jelet ugyanaz faragta és akár szándékosan is letakarhatta a "G"-t a vetőládában, miután Sina György elhunyt.

WattieNo1 Creative Commons License 2024.07.21 0 1 71962

Annak, akire tartozik!

 

Nyilván az a problémája, hogy nem jelöltem meg az információ forrását.

Nos, mivel nem a Jeles téglák...-ból vettem az infót, így nem látom okát, hogy forrásként megjelöljem.

Nem mellesleg valószínűleg amikor az említett cikk megjelent, már rég fent volt a tégla az információval együtt a pecsetestegla.hu-n, így akár én is kifogásolhatnám, hogy a Jeles téglák...-ban nincs odaírva hivatkozásnak a pecsetestegla.hu!

 

És, ha már valaki azzal foglalkozik unalmában, hogy a pecsetestegla.hu-t fikázza, inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy a hivatkozásainak legyen némi valóságtartalma!

"BGA 1743" jelű téglát még soha senki nem talált Baján! Az ilyen információ a gyűjtők, kutatók, érdeklődők félrevezetése!

A hivatkozás (Jeles Téglák......3:101-107) a másik  - minden jóindulatot összeszedve is, szándékos - félrevezetés, ugyanis a cikk még nyomokban sem tartalmaz "BGA 1743"-at!

Felek Ferenc Creative Commons License 2024.07.05 0 0 71961

   Ki kivel van találós kérdésem. Adott három téglagyár és három vetőláda típus. De vajon ki melyik? Tömegével az A kerül elő napjainkban, a B és C ritkább. Köszönöm a hozzászólásokat - segítséget!

   A téglák:

 

A, - felső sor, kör mélyedésben 1-től 35-ig számozás

B, - középső sor, pajzs mélyedésben J T 1-től J T 15-ig betű és számozás

C, - alsó sor, domború tükrözött betű 1-től 25-ig

 

   A gyárak:

I, - Suk, Wagner és Tsai, Békéscsaba, 1891 - 1945 (1986)

II, - Bohn Mihály, Békéscsaba 1910 - 1945 (1989)

III, - HERKULES Téglagyár, Békéscsaba, 1912 - 1945 (1968)

 

Előzmény: Felek Ferenc (71960)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.06.29 0 0 71960

   Nagyon jó gondolatok egyre emberibb hangnemben, ez tetszik!

   Sőt, az középső szövegrész határozottan buzdító!

   Persze, ahány ember, annyi hozzáállás. Nekem a legtaszítóbb a tégla tekintetében, mikor kemencébe, meg falba építik. Az onnantól kezdve nem ipartörténeti emlék, hanem szimpla építőanyag. Gyalázat. De csak számomra! Ettől a kincseiket malterbe tuszmákolókat nem húzhatom pellengérre, mert más irányvonalat képviselnek. Sőt, el kell gondolkoznom, hogy hogyan érhetném el, hogy minél többen polcokon, történelmi hűséggel és valós adatokkal ellátott címkékkel a polc élén becsüljék meg a téglát.

   Ehhez kiváló motiváció az általad végzett kutatómunka és eredmény bemutatás is. Persze a téglás társadalomban különbözőek a reakciók:

 - Ez tetszik, én is csinálni akarom (megvan hozzá az akaratom, időm, tehetségem, stb.)!

 - Ez jó, ő kikutatja, én felhasználom (mert lusta vagyok, nincs erre időm, béna vagyok hozzá, stb.)!

 - Ez meg mit arcoskodik itten mán megint...

   Olyan vagy, mint egy oroszlán idomár, csak még meg kell találni a harmóniát az ostor meg a jutalom falat között. 

 

   :-)

Előzmény: WattieNo1 (71959)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.06.28 0 3 71959

Kérdésem költői volt! A mondat végére simán rakhattam volna pontot, mert szimpla tény amit írtam.

.

 

"nem is a köz javára kutatnak, csak úgy maguknak." Ez ugye vicc.

.

Mindenkitől kérdezem: mi értelme sírba vinni az infót? 

.

 

Egyébként a téglagyűjtők 90% azt sem tudja, hogy milyen téglái vannak! Csak begyűjti, raklapra rakja és a téglával együtt szóban kapott infó is elveszik, feledésbe merül. Márpedig anélkül nem lehet kutatni!

Valószínűleg ez az oka, hogy a többség meg sem próbál utánajárni, hogy mit talált/kapott.

Voltam olyan gyűjtőnél, akitől 40+ téglát kaptam. Mindet ő gyűjtötte de egynek sem emlékezett a lelőhelyére.

.

Vannak néhányan, akik otthon kirakják a gyűjteményüket, ők legalább látják, hogy milyük van, de ennyi!

A privát bemutatott gyűjteményekbe viszont jellemzően a "különlegesnek" tartott téglák kerülnek. Van aki az 1-2 betűseket nem is gyűjti!

Márpedig minél több téglajelet, minél több települést és minél több "téglajelölési szokást" ismersz, annál könnyebb kutatni!

.

 

Többszáz gyűjtő várta, hogy készüljön egy adatbázis, ahonnan aztán kimásolhatja a téglái mellé az infókat, mert a sültgalambot várni egyszerűbb, mint a netet kutatni éjszakákon át.

.

Olyan is van aki korábban mások (gecse, Horler, Pfannl) megfejtéseiből élt, sajátjaként előadva azokat. Akkor lettem fekete bárány, amikor elkezdtem zsinórban cáfolni ezeket a "megfejtéseket".

Azóta görcsösen próbál megfejtésteket találni "saját kútfőből".

Lásd pl.: kks "CIZ 1764" tégláját, ami mellé (idei kiadványban!) odaírta, hogy "CDZ 1764 - Gróf Zichy Dénes"

 

(Az évszám nélküliek saját gyűjtés.)

Álmomban sem gondolnám, hogy kks adta ezt az infót a téglája mellé.

Nagy utánajárást nem igényel, olyan, hogy Zichy Dénes, nem létezett.

A téglán a "CIZ" Gróf Zichy IV. János (1710-1764) monogramja.

.

 

A fentiek miatt merem bátran kijelenteni, hogy a "BK"-t eddig senki nem kapcsolta Bartos Károlyhoz.

Aztán pesze lehet cáfolni, de az az infó nem infó, amit nem osztanak meg másokkal. Azt titoknak hívják!

 

 

Előzmény: Dal a Kékmadárról (71958)
Dal a Kékmadárról Creative Commons License 2024.06.28 0 0 71958

   Lehet, többen is megfejtették már ugyanezt a talányt, csak gyűjtők többsége bizonyosan nem írogat ide, sőt lehet, sehova. Talán nem is a köz javára kutatnak, csak úgy maguknak.

   Ettől függetlenül köszönjük.

Előzmény: WattieNo1 (71957)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.06.27 0 2 71957

Az elmúlt 11 év alatt már megszoktam, hogy a gyűjtők többsége csak gyűjt, nem kutat.

 

Beírtam a keresőbe, hogy "Vaszar" és az első név, amit kiadott, Bartos Károly neve volt. 

 

Létezik, hogy az elmúlt 20 év alatt senki sem próbált megfejtést találni a "BK"-ra?

Na mindegy! Akit érint, lehet jegyzetelni.

atis68 Creative Commons License 2024.06.27 0 2 71956

Szia!

 

KJ = Kovács testvérek (József és János) Hódmezővásárhely

Előzmény: Gumicukor93 (71955)
Gumicukor93 Creative Commons License 2024.06.26 0 1 71955

Gumicukor93 Creative Commons License 2024.06.26 0 0 71954

Jó napot,ez milyen pecsétes tégla?

WattieNo1 Creative Commons License 2024.06.20 0 3 71953

Kis kiegészítés!

 

Mielőtt még valaki az összes rajkai Zechmeistert egyetlen megtalált téglagyár-adathoz akarja hozzákapcsolni...

 

A Zechmeister család neve Rajkán 1773-as adatbázisban is szerepel!

Zurányban pedig már 1772-ben fel vannak tüntetve, mint birtokosok!

160 év pedig rengeteg generáció! Rengeteg potenciális téglagyártóval!

Előzmény: WattieNo1 (71952)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.06.19 0 3 71952

Üdv Mindenkinek!

 

Többször és több közösségi oldalon is jeleztem már: a téglajelek kutatásának alapfeltétele a betűk ismerete!

 

Az alábbi rajkai "AuCZ" téglát valami amatőr az 1924-es ipari címtárban szereplő Zechmeister Andráshoz társította! Ezekkel a betű-kiemelésekkel: "Andreas Zechmeister, azaz Zechmeister András"

 

1. A világon nincs rá példa, hogy a vezetéknév első, harmadik és negyedik betűje szerepeljen monogramként!

2. Maga a tégla ránézésre is 60-70 évvel öregebb, mint 1924! Nem mellesleg nagy méretű!

3. És NINCS "H" betű a téglán! Az "AuCZ" gót betűkkel így néz ki:

 

A nagy létszámú Zechmeister családnak Rajkán és Zurányban is voltak birtokai. András keresztnévvel különböző házjegyzékekben, birtokrészleti jegyzőkönyvekben lehet találkozni 1856-tól-(1930...) vagyis minimum három generációnyi András gyárthatott téglát. A másik monogram (a "C") még kutatásra szorul! Talán Zechmeister András testvére vagy felesége. (??)

Ami biztosan kijelenthető: ezt a téglát nem az a Zechmeister András gyártotta, aki 1924-es címtárban, mint téglagyáros, szerepel.

De ezt gyárthatta! :)

 

"AuEZ" azaz A. und E.Z.

Itt az "E" betű a kérdőjeles, ami szintén lehet Zechmeister András - Mármint az előző András unokájának/dédunokájának - testvére vagy felesége.

 

Zechmeister Andrások a teljesség igénye nélkül:

1856-ban 

 

1880-ban

 

 

 

1882-ben

WattieNo1 Creative Commons License 2024.05.23 0 4 71951

Címszavakban:

 

Szedres: Gindly, Csapó, Bezerédj, Bésán, Jankovich

 

 

Bővebben itt: https://pecsetestegla.hu/cikk.php?cikk=71#cikk

 

Felek Ferenc Creative Commons License 2024.05.17 0 1 71950

Első kép: út porában talált tégla (eltűnt vitorlázógép modellt kerestünk, nem téglát).

Második kép: 1941-es katonai térképen a megtalálás helye X és az égetés helyszíne.

Harmadik kép: 2024-es műhold felvétel az égetés helyszínéről, az agyagbánya gödör tóvá avanzsált.

A major tulajdonosa 1894-ben Balogh Ferencz, 1904-ben Balogh Mihály.

Mindez Nagyszalontáról (Salonta, Romania) kicsit Északkeletre.

 

horváth Lali Creative Commons License 2024.05.15 0 0 71949

szia köszönöm urbexelni voltunk hétvégén és akkor szereztem őket cegléd tőrtel abony 

 

Előzmény: atis68 (71948)
atis68 Creative Commons License 2024.05.15 0 1 71948

AET Abonyi Első Téglagyár (ha a környékéről való), BrHF Báró Harkányi Frigyes Szolnok, WS Weinberger Samu Tápiógyörgye

Előzmény: horváth Lali (71947)
horváth Lali Creative Commons License 2024.05.13 0 0 71947

Sziasztok alábbi téglákat szereztem tudtok rá meg oldást

horváth Lali Creative Commons License 2024.05.05 0 1 71946

Sziasztok szép napot lenne pár téglám ami cserés lenne egt jelzésűek Egyesült Gőztéglagyár Kecskemét felelés Monor

 

Felek Ferenc Creative Commons License 2024.04.20 0 0 71945

Gróf Eszterházy téglagyár, Tata, 13 számú vetőláda.

 

Vagy nem.

Előzmény: Walker73 (71944)
Walker73 Creative Commons License 2024.04.19 0 1 71944

Sziasztok!

Ma hoztam 200 db bontott nagyméretű téglát,és találtam benne többfajta pecsétest is.

A képen látható az egyik.

A kérdésem,hogy mit lehet tudni róla?

Én nem érték hozzá viszont érdekelne.

Köszönöm ha segítetek!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!